d in Afrika is geëindigd aargang Vrijdag 14 Mei 1943 No. 25497 nk van Führer en Duce. DE STEM DER S.S. VERDUISTEREN BINNENLAND Deze week bon 21. Keuringen voor de Waffen S.S., Legioen en Landwacht. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Opperbevel der Duitsche :ht deelde gisteren mede: ieldenstryd der Duitsche jaansche afdeelingen in heeft heden zijn eervol vonden. De laatste in de van Tunis vechtende 'oepen, die sedert dagen water en verzorging wa- esten, na de geheele mu- rschoten te hebben, den aken. Ten slotte hebben strijd moeten opgeven het gebrek aan aanvoer, egens den stormloop van and, die de meerderheid apenen ook op dit oor- eel vaak genoeg heeft erkennen. Juitsche en Italiaansche in Afrika hebben niet- e hun gestelde taak in omvang volbracht. Door ens tand, die den vijand maandenlange, verbitter- teling eiken duim gronds bonden zij in Noord- zeer sterke vijandelijke chten en brachten zij md de zwaarste verlie- menschen en materiaal daardoor verkregen ont- van andere fronten en de tijd zijn de leiding ilmogendheden in de mate ten goede geko- de Führer heeft General- von Arnim, die sedert tijd het bevel voerde Duitsch-Italiaansche in Noord-Afrika, op 10 volgende radioboodschap tomen: 'tuig u en uw heldhaftig troepen, die in trou- ■tibroederschap met de :iie kameraden eiken id van den Afrikaan- rond verdedigen, mijn a hoogste waardeering. ondering volgt met mij eele Duitsche volk den Üd zijner soldaten in oor het totale succes van log is deze strijd van de waarde geweest. De itrijd en de houding van pen zullen een voorbeeld geheele weermacht van ootduitsche rijk zijn en bijzonder roemrijke blad- de Duitsche krijgsge- is gelden. Adolf Hitler". 1- Mei heeft de Duce aan Oberst von Arnim het radiotelegram gezon- bewondering en trots sla wat de troepen van de ip Afrika met onwrik- tberadenheid en onbuig- ipperheid volbrengen te- overmacht van den vij- geschiedenis zal voor leldhaftige daden haar "ing tot uiting brengen, et in de commandanten aten van de legergroep de schoonste uiting van eid der Spilvolken. Mus- na twee en een halfjaar eldhaftige worsteling van ïijdkrachten in Afrika, Iker totale verrichtingen ondere waardeering voor- a blijft, zal steeds een st trotsche en roemrijk- dstukken in de soldates- hiedenis van het Duit zijn." als vesting. - De mili- rrespondent van het D. ijft: taak vervuld is, waar- ',e Duitsch-Italiaansche Tunis geplaatst ston- Qet tijdstip gekomen om »nmenten eens nuchter loupe te nemen, waar- en gaarne den toestand willen doen voorkomen st oprichten van een [ront in Europa, dus de geheel afhankelijk zou den lust der Anglo- ben. "togen van de Duitsche generaliteit en admiraliteit wordt een dergelijke opvatting beschouwd als zuiver agitatie en wordt er op gewezen, dat reeds de strijd in Tunis en de verlie zen, die deze strijd voor den vij and heeft opgeleverd voor de Engelschen en Amerikanen een les moet zijn geweest. Want door dit voorbeeld is het zelfs de mi litair ongeschoolde openbare meening duidelijk geworden, wat den Anglo-Amerikanen te wach ten zou staan wanneer zij van hun kant zouden probeeren in Europa binnen te dringen. In militaire kringen der rijks hoofdstad wordt verklaard, dat den vijand geenszins de keuze van de plaats voor een landings operatie vrij staat. Van de Noordkaap tot aan de Golf van Biscaye, aan de Fransche Mid- dellandsche Zeekust evenals aan de Italiaansche kusten en aan de overige Europeesche randge bieden zooals in het Zuidoosten zijn de voorbereidingen voor een passende ontvangst van vijande lijke troepen genomen en dank zij den heldhaftigen strijd van Duitsch-Italiaansche strijdkrach ten in Noord-Afrika geëindigd. De toestand, zooals hij thans is, nu het vierde oorlogsjaar zijn einde nadert, is welhaast princi pieel verschillend van dien aan het einde van het vierde jaar van den eersten wereldoorlog. Konden destijds de op Euro- peesch gebied hopeloos omsin gelde centrale mogendheden al leen een zegevierend einde van den oorlog verwachten door een succesvol verbreken van denom- singelingsring, dus alleen door een offensief, thans zitten de spilmogendheden in de vesting Europa als militair alleen domi- neerende kracht, gebaseerd op een buitengewoon sterke opera tieve reserve. Zij zitten als be slissende landmogendheden in een gebied welks potentieel op elke manier voldoende is om de kwestie van den duur van den oorlog uitsluitend te maken tot een kwestie van het organisee- ren van alle middelen, die de oorlogsautarkische bodem van Europa in meer dan voldoende mate biedt. Een invasie dus is niet een kwestie van willen, zij is veeleer een categorisch moeten wanneer de Anglo-Amerikanen op de een of andere wijze nog een kans willen hebben om door hun vol ken, die den oorlog niet willen, na Tunis nog beschouwd te wor den als actief handelende par tijen. Zij is een moeten, wan neer zy aan dezen oorlog nog de een of andere in hun voordeel beslissende wending willen ge ven. Doch hier zitten zij al vast in het dilemma van hun eigen geografische ligging en eigen moeilijkheden. Tunis, slechts zeer eenvoudig versterkt, heeft hun ondanks een numerieke superioriteit en on danks de voor hen militair gun stige aanvoermogelijkheden be wezen, dat zij met een tegen stander te doen hebben, die hun verliezen in het onmetelijke zal verhoogen wanneer zij thans ln de onmiddellijke periferie van Europa een of meer bruggehoof- den zouden willen trachten te verkrijgen en dat in een gebied, dat niet alleen wat betreft den afweer te land door middel van vestingwerken en beveiligingen tegen parachutisten op deze po ging wacht. Waren reeds voor het overwinnen van Tunis zeer vele troepen en groote hoeveel heden materiaal noodig, was reeds hiervoor een geweldige transportvloot noodig, welk een apparaat moet dan door den vijand wel niet gebruikt worden voor het verkrijgen van een bruggehoofd in Europa zelf? Deze vraag stellen beteekenthet heetste ijzer aanpakken dat de Anglo Amerikaansche oorlog voering op het oogenblik maar kent, en beteekent vooral dat het initiatief hier geenszins bij den vijand alleen bestaat. Want Luistert op Zondag 16 Mei van 11.30 tot 11.45 uur, over den zen der Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS; onderwerp: „De les van het front." hier in Europa zullen de zee mogendheden Engeland en Ame rika nu tegen beide landmo gendheden Duitschland en Italië moeten strijden. De Italianen in Afrika. Bij de behandeling van de begroo ting van zijn ministerie in de financieele senaats commissie heeft de minister voor Italiaansch Afrika, Teruzzi, zich uitvoerig bezig gehouden met de vraag stukken van Italiaansch Afrika. Italië, zoo zeide hij, heeft in Afrika milliarden uitgegeven om steden te stichten, volkomen verlaten gebieden vruchtbaar te maken en den levensstandaard der inheemsche bevolking te ver hoogen. Dat Italië in dezen oor log van zijn Afrikaansche gebied was afgesloten, terwijl de tegen stander, zij het ook langs om wegen, toch langs een veiligen en gemakkelijken weg naar Ita- liaansch-Afrika kon komen, be wijst beter dan iets anders, dat het absoluut noodzakelijk is, dat Italië meester over de Middel- landsche Zee wordt. De regeering heeft de midde len beschikbaar gesteld om de ondernemingen te helpen, die haar kapitaal in Afrika belegd hebben. Voorts heeft zij alles ge daan om de repatrieering der Italianen uit Italiaansch Oost- Afrika tot stand te brengen. Er bevinden zich thans nog 60.000 Italianen in Oost-Afrika. (D.N.B.) De besprekingen te Washington. Inzake de besprekingen te Wash ington tusschen Churchill en Roosevelt heeft de particuliere secretaris van Roosevelt, Ste phen Early, in het Witte Huis verklaard, dat de besprekingen bijna zonder onderbreking zijn voortgezet. Zij werden deels tusschen Churchill en Roosevelt onder vier oogen. deels in tegenwoor digheid van hun militaire advi seurs gevoerd. Bovendien hebben de militaire delegaties zonder onderbreking inlichtingen uitge wisseld. Naar uit berichten van den Engelschen nieuwsdienst blijkt, is er nog niets bekend geworden over den inhoud der besprekin gen te Washington tusschen de Engelsch-Amerikaansche staven, die zeer lang geduurd zouden hebben. Evenmin is er een be richt ontvangen, hoe lang Chur chill in de Ver. Staten zal ver toeven, vooral aangezien de Ca- nadeesche minister-president, Ma ckenzie King, het plan heeft naar Washington te komen om aan de besprekingen deel te nemen. De Amerikaansche pers wijst in ver band met de besprekingen weer op het dringende karakter van de strategische vraagstukken van Oost-Azië. De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat Chur chill Woensdag een toespraak zal houden tot het Amerikaansche Congres. - (D.N.B.) Amerikaansche troepen op At- toe geland. - Naar het Japan- sche hoofdkwartier bekendmaakt zijn op 12 Mei sterke Amerikaan sche troepen-eenheden op het eiland Attoe, van de groep der Aleoeten, geland. Op het oogen blik wordt daar fel gestreden met de Japansche bezettingstroe pen. van hedenavond 21.30 uur tot morgenochtend 5.45 uur De maan ging heden onder te 3.58 uur en kwam op te 14.49 uur OOK DE NIEUWE MAAND- BONNEN AANGEWEZEN. Voor de volgende week zijn voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aard appelen en tabak de bonnen 21 aangewezen. Behalve de loopende tot 29 Mei geldig verklaarde vleeschbonnen, zijn tot dezen datum voor zwaren arbeid enz. nog aangewezen de bonnen M-27 en M-28 reserve voor ieder 5 rantsoenen, de bon nen M-31 en M-32 reserve voor ieder 3 rantsoenen en bon M-33 reserve voor 4 rantsoenen. Voorts zijn voor de vierweke- lijksche periode van Zondag 16 Mei tot Zaterdag 12 Juni'geldig verklaard: bon 562 voor 1 kg. suiker; bon 563 voor jam; bon 564 voor 250 gram gort; bon 365 voor 250 gram havermout; bon 566 voor 100 gram vermicelli enz.; de bonnen 569, 570, 571 en 572 voor bloem; bon 567 voor 250 gram koffiesurrogaat; op bonnen 21 b en 23 b kindervoedsel ieder voor 250 gram rijst; de bonnen 21 a en 23 a kindervoedsel ieder voor 250 gram gort; de bonnen 3-27 en 4-27 reserve ieder voor 150 gram cacao met suiker; bon 21 versnaperingen voor 100 gram chocolade, en de bonnen 22 en 23 versnaperingen ieder voor 100 gram suikerwerk. Een bon voor peulvruchten is in de nieuwe lijst niet opge nomen. Nieuwe bonnen voor kaas zijn thans nog niet aangewezen, doch de geldigheidsduur van de bon nen 527, 528, 529, 541, 542 en 543 is verlengd tot Zaterdag 29 Mei. Behalve de bonnen 21, 22 en 23 taptemelk, op elk waarvan ge durende het tijdvak van 16 Mei tot 12 Juni 13/4 liter taptemelk kan worden gekocht, is nog aan gewezen bon 24 taptemelk voor het koopen van 13/4 liter karne- of taptemelk. De bonnen 21, 22 en 23 melk geven elk recht op 13/4 liter melk. Voorts is 51/4 liter melk verkrijgbaar op bon 4-28 reserve en 3% liter karne- of taptemelk op bon 3-28 reserve. Het SS Ersatz Kommando Ne derland deelt mede: Voor personen van 18-35 jaar, die aanmeldingspiichtig zijn voor den arbeidsinzet, bestaat op hun verzoek de gelegenheid zich op de in de pers genoemde data en plaatsen aan te melden voor keuring voor de Waffen S.S., Ne. derlandsch Legioen, Ned. Land wacht en SS.-wachtbatailjon; zij worden gedurende hun verbinte nis bij een der bovengenoemde onderdeelen van den arbeidsinzet vrijgesteld. Logies door pensionhouders voor korter dan vijf dagen. - De directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café, restaurant- en pensionbedrijf heeft aan alle bij het rijksbureau ingeschreven pensionhouders, die hun bedrijf uitoefenen: a. in de provincie Utrecht, met uitzondering van de gemeente Utrecht; b in de provincie Gelderland; c.' in de provincie Overijssel; d. in de gemeenten (of gedeel ten van gemeenten) Bergen (N. H.), Blaricum, Bussum, 's-Gra- veland, Hilversum, Huizen, Kor- tenhoef, Laren (N.H.), Naarden, Valkenburg (L.), Oisterwijk, Scheveningen, Katwijk. Noord- wijk, Zandvoort, Egmond enCas- tricum, toegestaan gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September 1943 logies tegen be taling te verstrekken voor kor- teren duur dan 5 dagen. Een en ander onder voorwaarde, dat ten aanzien van gasten, aan wie voor korter dan 5 dagen logies wordt verstrekt, de volgende bepalingen worden nageleefd: 1. bij het ontbijt mag per per soon niet meer dan 10 gram bo ter (margarine), geen vleesch oC vleeschwaren worden verstrekt, hetzij op uitdrukkelijk verlangen van den gast, tegen afzonderlijk vast te stellen tarief. 2. Indien maaltijden worden verstrekt, moeten de verschul digde consumentenbonnen door of vanwege den ondernemer ge lijktijdig met de bestelling in ontvangst worden genomen. Opheffing van een aantal ge westelijke arbeidsbureaux. Bij beslint van den secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken is het aantal ge westelijke arbeidsbureaux van 37 op 24 verminderd. Opgeheven zijn de gewestelijke arbeidsbureaux te Amersfoort. Bergen op Zoom, Gouda, Heerenveen, Heerlen, Hilversum, Roermond, Terneu- zen, Tiel, Vlaardingen, Winscho ten, Winterswijk en Zaandam. Het gewestelijk arbeidsbureau te Deventer blijft daar voorloo- pig nog gevestigd, doch heeft de bestemming Apeldoorn als stand plaats te krijgen. Wat de overgebleven geweste lijke arbeidsbureaux betreft is o.m. de volgende indeeling vast gesteld Haarlem, met de bijkantoren: Beverwijk. Hoofddorp en IJmui- den; Leiden, met de bijkantoren: Alphen aan den Rijn, Gouda, Katwijk, Lisse, Woerden en Zoe- termeer. De doorgevoerde reorganisatie brengt uiteraard voor verschil lende gewestelijke arbeidsbureaux vergrooting van het ambtsgebied met zich mede. Aangezien de op geheven G-A.B.'s alle in bijkan toren zijn omgezet, waardoor het aantal bijkantoren op 155 is ge bracht, zal uit deze concentratie voor het publiek geen ongerief voortvloeien. Een nieuw bankbiljet van tien gulden. Blijkens mededeeling van de directie der Nederland- sche Bank zal binnenkort een nieuw bankbiljet van tien gulden in omloop worden gebracht, dat naast de thans gangbare biljet ten van deze waarde zal circu- leeren. Beroepskader voor den Jeugd storm. Naar wij vernemen is het staf kwartier van den Natio nale Jeugdstorm bezig met de voorbereiding van een tweeden leergang voor mannelijk beroeps kader. De deelnemers van den eersten cursus, die in Ommen werd ge houden, zijn in het geheele land in het Jeugdstormwerk ingescha keld. Thans zal wederom een aantal jonge mannen van 18 tot 25 jaar lichamelijk en geestelijk 5 maanden achtereen worden ge vormd tot nationaal-socialistische jeugdleiders. „Jeugd moet door jeugd geleid worden" is het beginsel van de nationaal-socialistische opvoeding Daarom wacht den jongen, ster ken Nederlander op dit terrein een belangrijke taak. Wanneer binnenkort nadere gegevens zullen worden bekend gemaakt, zal zeer zeker een kern van Nederlandsche jongens be reid worden gevonden, dezen verantwoordelijken post te gaan bekleeden. Zet u in tegen het communisme Wij strijders aan het Oost front kunnen ons best indenken dat onze brave Nederlanders niet beseffen, welke toestanden in Sovjet-Rusland heerschen. Ons volk is te fatsoenlijk om zich in deze barbaarschheid te kunnen verplaatsen. Onze soldaten zagen de aldaar bestaande armoede, bekrompenheid en zedelijke ver wildering ook eerst met verba zing aan. Zij .hadden van dat oogenblik af slechts één doel, te strijden en hun leven in te zet ten, opdat het dierbare vader land gespaard moge blijven voor satans uitvinding „het commu nisme". Nederland dankt zijn bestaan nog slechts aan de strijders aan het Oostfront. Bedenkt dat, gij die u zoo gaarne en vol trots Nederlander noemt.. Strijdt tegen den vijand der menschheid het communisme en stort op 432100 verzorgingsfonds van het vrjjwilligers-legio«n NS-> derland.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1