buitenland binnenland verduisteren sport gemengd nieuws Jaargang Donderdag 6 Mei 1943 No. 25490 spraak van den Duce EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PIJ KEEREN NAAR AFRIKA TERUG. jteravond heeft op de Piazza fca te Rome een groote de- Itratie van het It—. _n;;he Poor den Duce plaats gehad, ie ontvangst van 11e hoog- üigheidsbekleeders der fas- phe partij uit de verschil- Italiaansche provincies door deuwen partijsecretaris, mi- Scorza verzamelde zich op poote plein voor het Palazzo tia een groote menigte, die omringende straten vul- oen de Duce op het balcon been, brak een st.ïachtig fel los. Met den fascistischen het geroep „Duce, Duce" Eid gejuich begroette de be- kg van Rome den Duce die pgens een korte toespraak gen jaar geleden - zoo zeide uce - is van deze plaats het van de campagne in Afrika vorming van het Italiaan- Si Imperium medegedeeld, ontwikkeling is thans fczins afgesloten. Wanneer de rtenissen van den laatsten tot den huidigen toestand jen geleid, dan beteekentdit een pauze en niet het van een ontwikkeling. Ita- boet en zal naar Afrika te- eren." Toen de Duce nog Jaal verklaarde: „Wij zullen Afrika terugkeeren", ont- een stormachtige bijval, die einde scheen te willen ne- Vervolgens zeide de Duce: millioenen Italianen lijden aan de Afrika-ziekte. Hun iele verlangen en streven jer naar uit naar Afrika te- keeren en aldaar de his- Ifche missie voort te zetten, (Italië op het Afrikaansche ïiand op zich heeft geno- God is rechtvaardig. Italië sterfelijk. Wij zullen over- en. Wij moeten den front iers eer bewijzen en alle pers, alle lafaards en zwak- gen wegzenden. Den verra- 1 van allerlei soort komt de toe. Voor de millioenen tnen die thans aan de Afri- pekte lijden is er slechts een esmiddel: de terugkeer. En uilen terugkeeren - zoo riep luce met stemverheffing de pgte toe. deze toespraak ontstond op een geestdriftige bijval, ds weer verlangde de me- i met Duce-geroep Mussolini het balkon. De indrukwek- fle demonstratie sloot met het ;en van de volksliederen. Op bleek de onwankelbare liefde en onlosmakelijke ondenheid van het Italiaan- volk met den Duce. (D.N.B.) strijd in Tunis - De door de fiche troepen in den Noorde- n sector van het front van is betrokken nieuwe stellingen door gebruik te maken van de te meren ten N. van Mateur :elijk korter en gemakkelijker verdedigen dan de vroegere mgen, meldt het D.N.B. De lige stellingen loopen dicht ten 'an Mateur. Door het betrek- der nieuwe linie is als voor voor den komenden strijd taan. dat de stellingen beter tot dusver kunnen steunen op 'erzorgingsbases en vooral dat ..vijand de voor den aanval uge ruimte is ontnomen, ter- de Duitsche troepen over een geechelonneerde verdedigings- 'te beschikken. Het eerste w van deze geslaagde bewe- e!i13 reeds gebleken. E>e aan- mde vijand viel eerst in een .e ruimte en moest vervolgens het met mijnen bezaaide ge- tsterrein uiterst voorzichtig en ler zijn zware wapens ter- te kunnen aanvoeren, naar ueuwe stellingen optrekken, at zijn moeilijke aanvalsvoor- wmgen nutteloos werden en nieuwe tijdroovende opmarsch hem noodzakelijk werd. Het jongste duikbootsucces In aanvulling op het weermacht- bericht van gisteren verneemt het D.N3., dat het opmerkelijk is, dat er zich onder de tot zinken ge brachte schepen enkele bevonden, die in ballast voeren en op den terugweg naar Amerika waren. Na een pauze, die gelegenheid bood tot hergroepeering der Duitsche duikbooten werden weder 2 con- vooien in het midden van het Noordelijk deel van den Atlanti- schen Oceaan ontdekt en aange vallen. Het eene van het N.-O. komende convooi was op weg terug naar de Vereenigde Staten, het andere, geladen met oorlogs materiaal ên goederen van aller lei soort, voer naar de Britsche eilanden. Blijkbaar had dit varen met 2 convooien door hetzelfde zeegebied afleiding en versplinte ring van de duikbooten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan ten doeL Deze poging van den vijand is mislukt. Elk der beide convooien werd door een groep duikbooten ontdekt en aan gevallen. Wederom had de vijand zeer krachtige beschermings strijdkrachten meegezonden, die de duikbooten moesten afdrijven en verhinderen te schieten. Of schoon behalve torpedojagers, fregatten, corvetten en andere beveiligingsvaartuigen ook vlieg tuigen voor verkenning op den langen afstand en bewaking wer den gebruikt, mislukte dit even eens. De vliegtuigen werden van groote koopvaardijvaartuigen ge lanceerd en cirkelden aan alle kanten rond de convooien. Deze sterke concentratie van alle af weerkrachten van den vijand stelde de hoogste eischen aan het kunnen der Duitsche onderzee boot-commandanten en hun be manningen. Zij slaagden er in zoo lang onopgemerkt te blijven tot zich de gelegenheid voordeed met goed gerichte torpedoschoten den aanval te openen. De strijd duurde verscheidene dagen en had tot resultaat, dat 16 schepen van te zamen 102.000 brt. tot zin ken werden gebracht en 4 be schadigd. Geallieerde Vliegtuigverliezen. - De Geallieerde luchtstrijdkrach ten hebben, naar het D.NB. ver neemt. de laatste maanden voort durend stijgende verliezen boven Europa en Noord-Afrika geleden. Waren het in Februari j.l. 508 en in Maart 606 toestellen, in April steeg het aantal tot 967 machi nes. Bij deze cijfers is het vooral opmerkelijk, dat het hier in hoofdzaak gaat om meer-motori- ge bommenwerpers. Vooral ern stig waren de verliezen boven het Europeesche vasteland. Volgens de slotcijfers der Duitsche en Italiaansche luchtverdediging wer den hier in totaal 482 neerge storte toestellen geteld. Maar ook boven Noord-Afrika en de Middellandsche Zee waren de Ge allieerde vliegtuigverliezen zwaar. De Britten en Amerikanen wa ren daar niet in staat hun nu merieke superioriteit te doen gel den. Him aanvalsvluchten tegen de Duitsch-Italiaansche stellin gen en ravitailleeringsbases mis lukten meestal reeds bij de ont wikkeling door de Duitsch-Ita liaansche luchtafweer. Een ontmoeting Stalin-Roose- velt-Churchill? - Uit New-York wordt gemeld: Joseph Davies,die zooals gemeld, als bijzondere ver tegenwoordiger van president Roosevelt bij Stalin naar Mos kou zal vertrekken, heeft, naar de New York Times in officieele kringen vernomen heeft, o.a. tot taak, een uitnoodiging van Roo sevelt aan Stalin over te bren gen, volgens welke Stalin met Roosevelt een ontmoeting zou hebben voor een bijzondere be spreking. Naar voorts verluidt, zou deze uitnoodiging wellicht ook tot Churchill worden uitge breid. Het blad verneemt ver der, dat Roosevelt met Stalin op dezelfde wijze wenscht te con- fereeren. als hij in Casablanca onderhandeld heeft met Chur- chil. Het staat echter nog niet vast, of 'de ambassadeur der Ver. Staten in Moskou, admiraal Standley, aan deze bespreking zal HANDHAVING DER OVER- WERKBESCHIKKING. Bij ver lenging van den arbeidstijd. - Het onlangs afgekondigde besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Sociale Za ken, waarbij een verlenging van den arbeidstijd tot 9 3/4 uur per dag en 54 uur per week werd toegestaan, geeft den Gemach tigde voor den Arbeid aanleiding de werkgevers er op te wijzen, dat dit besluit de bepalingen der cverwerkbeschikking no. 1 van 27 Februari 1943 niet aantast. Het in die beschikking bepaal de omtrent het normale maxi mum-aantal arbeidsuren per week en de verplichte vergoe ding voor overwerk, blijft onver minderd van kracht. Als normale wekelijksche ar beidstijd in den zin der overwerk- beschikking no. 1 blijft dus - on afhankelijk van den in de onder neming feitelijk geldenden werk tijd - de 48-urige werkweek gelden, tenzij bij of krachtens een der bovengenoemde wetten voor bepaalde bedrijven of af zonderlijke categorieën van ar beiders een andere normale we kelijksche arbeidstijd is of wordt vastgesteld. Ook wanneer de werkgever derhalve gebruik maakt van de algemeene vergunning van den secretaris-generaal om den ar beidstijd in zijn onderneming te verlengen tot 54 uur per week of minder, blijft hij gehouden de overwerkvergoeding te betalen, waartoe de overwerkbeschikking hem verplichtte. Indien niet bij schriftelijke in- dividueele of collectieve arbeids overeenkomst of bij regelingen van arbeidsvoorwaarden in den zin van artikel 10 der verorde ning no. 114/1942, betreffende de ordening van den arbeid, daar voor een ander bedrag is vast gesteld, bedraagt de overwerk- toeslag 25% voor elk uur boven het bij of krachtens de arbeids wet, de stuwadeurswet of de steenhouwerswet vastgestelde nor male maximum-aantal uren per week. Landjeugduitwisseling. Op 19 Mei a.s. zullen de Duitsche deelneemsters aan de landjeugd uitwisseling in ons land aanko men en zich naar de boeren- school te Rijs begeven. Ook de Nederlandsche deelnemers en deelneemsters komen daar dien dag aan, om er gezamenlijk tot 25 Mei te blijven. Zij leeren el kaar daar kennen en geraken tevens eenigszins op de hoogte met het bedrijf, waar ze zullen heengaan. Op 25 Mei gaan de Nederlandsche deelnemers naar Duitschland, terwijl de Duitsche gasten door een der huisgenoo- ten van hun gastheer worden af gehaald Ze zullen een half jaar in ons land blijven om bekend te gera ken met de landbouwbedrijfsvoe ring hier te lande. Daar de deelneming van Duit sche zijde grooter is dan uit Ne derland, worden nog enkele be drijven gezocht, waar een Duitsch meisje haar leertijd van een half jaar kan doorbrengen. Aanmel dingen hiervoor of vragen om inlichtingen te richten tot den Nederlandschen Landstand, Den Haag. Het 50-jarig jubileum van het hoofdbestuur P.T.T. - Het hoofd bestuur der P.T.T. heeft van de feestelijke herdenking in beslo ten kring van zijn 50-jarig be staan. afgezien. „Een noodzakelijke waarschu wing." - Hedenavond om 18.45 zal Max Blokzijl, via Hilversum 2. in de serie Brandende Kwes ties, s; ...en over „Een oc'za kelijke waarschuwing." Vrijdagmorgen om kwart over acht wordt een herhaling van deze radiocauserie gegeven. van hedenavond 21.15 uur tot morgenochtend 6 uur De maan kwam heden op te 7.39 uur en gaat onder te 23.20 uur. bespreking in gezelschap zal zijn van Litwinof, die zich gelijktijdig naar Moskou heeft begeven. De Britsche ambassadeur in de Ver. Staten, lord Halifax, die aan een noenmaal de gast van Roo sevelt was in het Witte Huis, is daar, naar men aanneemt, op de hoogte gesteld van alle bijzon derheden der opdracht van Da- vies, teneinde zijn regeering te verwittigen. - (D.N.B.) Het vliegtuigongeluk op IJs land. - Volgens den Britschen be richtendienst heeft het Ameri- kaansche ministerie van oorlog medegedeeld, dat bij het vlieg tuigongeluk op IJsland, dat den dood van luitenant-generaal An drews tot gevolg had, in het ge heel 14 personen om het leven zijn gekomen, onder wie bisschop Leonard, de brigade-generaal Barth, chef van den staf van Andrews, en kolonel Orum, pers officier in Andrews' hoofdkwar tier. Als opvolger van generaal An drews, die tot dusver bevelvoe rend generaal was van de Ame- rikaansche strijdkrachten in Europa, is benoemd generaal- majoor Harry C. Ingolls, zoo meldt de Amerikaansche berich tendienst. - (D.N.B.) Het conflict tusschen Moskou en de Polen. - Uit Londen wordt gemeld: vast staat thans, dat Stalin de diplomatieke betrek kingen met de Londensche emi grantencommissie der Polen niet hervat voor deze wordt gereorga niseerd, - zoo schrijft de Daily Express. Dat is het resultaat, al dus het blad, van het Britsch- Amerikaansche streven tot be middeling in het conflict. Si- korski „ziet de noodzakelijkheid van zoo'n reorganisatie in", op dat op die manier de eenheid onder de geallieerden behouden deelnemen en of Stalin bij deze zal blijven. Begrafenis mr. A. baron Schlm- melpenninck van der Oye - In allen eenvoud werd onder groote belang stelling op de begraafplaats te Baarn het stoffelijk overschot van den aldaar overleden voorzitter van het N.O.C. en oud-burgemeester van Doorn en Maarn mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye ter aarde besteld. Onder de vele belangstellenden merkten wij o.a. op den rijksgevol machtigde voor de sport, den heer H. van Groningen Stuling, ver schillende burgemeesters uit omlig gende plaatsen, voormalige be stuursambtenaren, leden van het Ned Olympisch Comité, vertegen woordigers van vrijwel alle lande lijke sportbonden, en vele vrienden. De begrafenis was vooraf gegaan door een rouwdienst in het sterf huis, waarbij, behalve de familie leden, ook de leden van het N.O.C. en de intiemste vrleden van den overledene tegenwoordig waren en welke geleid werd door ds. A. K. Straatsma uit 's-Gravenhage. Een schat van bloemen dekte de baar. Aan de groeve werd alleen ge sproken door jhr. mr. J. M. de Beaufort uit Wassenaar, als vriend van den doode, daarbij diens goede karaktereigenschappen en geloofs overtuiging memoreerend, in het bijzonder wijzende op het verdien stelijke werk, dat de overledene verrichtte als voorzitter van het N.O.C. bij de organisatie van de Olympische spelen in 1928 in Am sterdam Dr. Straatsma bad daarna het „Onze Vader", waarna de oudste dochter, mevrouw PrisseSchim melpenninck van der Oye, dankte voor de belangstelling. In tram of trein: sta Uw zitplaats af aan houd sters van voorrangs- kaarten van den Neder landschen Volksdienst, Uitgebreide prijsopdrijvingsaf- faire in Twente ontdekt - Op sporingsambtenaren van de prfjs- beheersching ontdekten in Twente een uitgebreide prijsopdrijvings affaire, met als middelpunt den meubelhandelaar Hoevels, in de grensplaats Denekamp, die met behulp van agenten werkte. Zijn leveranties leverden nem in een kort tijdsbestek meer dan een halve ton aan extra winst. Het waren de meubelfabrikant Venekamp te Enschede en de ge broeders Broekhuis te Almelo, die hun goederen tegen normalen prijs factureerden, doch hun afnemers te Denekamp een „zwarte" woe kerwinst van ongeveer f. 22.000 lieten betalen. Dan de landbou wer Wolters te Denekamp, een tusschenhandelaar. die tot grove prijsopdrijving overging bij den handel in textielproducten, die hij weer betrok van den manufactu- rier De Lange te Borne. Molton, schortebont en tafellakens ver kocht de De Lange clandestien, met enorme winst. Op een lap van 340 meter stof maakte hij bijvoor beeld een winst van f 1700. Iemand uit Almelo leverde karpetten en dekens, iemand uit Oldenzaal mantels en mantelpakjes. Alle betrokkenen legden een volledige bekentenis af. Bij Wolters werd een tweetal bijzonder geraffineerd verborgen bergplaatsen ontdekt, n.l. in een hoop steenen, staande op zij en een hoop takkenbossen achter een schuur. Beide geheime magazijntjes waren uit de schuur gemakkelijk te bereiken. Bij Hoe vels werd een geheime bergplaats ontdekt onder den vloer van een meubelopslagplaats. Na gasbedwelming overleden Gistermorgen is de 54-jarige gas fitter W. Havelaar, wonende in de Jachthuisstraat te Rotterdam, in de gasfabriek aan de Keilehaven door gas bedwelmd. Hij is na kor ten tijd in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de gevolgen overleden. Chantage. De politie te La ren heeft den 22-jarigen Amster dammer A 3. op heeterdaad be trapt, toen hij den heer H. een bedrag van f.2000.— afperste on der het motief dat deze een jood verborgen zou hebben. H. had juist f. 1000.op tafel uitgeteld, toen een politieman uit de kleerenkast stapte en den chanteur arresteerde. De man zal voor den Officier van Justitie te Amsterdam geleid worden De Ulven gevonden. De sedert 20 dagen vermiste Zweedsche duikboot Ulven is gevonden. Da- gens Nyheter meldt, dat de vis- schersboot Normy uit Haelsoe, die deelgenomen had aan de op sporing, met haar stalen trossen het eerst het wrak raakte. Een duiker van de bergingsboot Belox daalde toen aan een staaldraad naar beneden en kwam juist neer op de duikboot, waar hij de let ters U en V, d.w.z. de dienstaf- korting van den naam der Ulven, kon lezen. Het bergingswerk, dat terstond na het vinden van het wrak ter hand werd genomen, zal waarschijnlijk zeer moeilijk en langdurig worden. De plaats van het ongeluk is met boeien aan gegeven. De duiker kon tenge volge van de groote diepte, waar op de buikboot ligt, niet nagaan, welke oorzaken geleid hebben tot den ondergang van de duikboot. De Ulven schijnt echter aan den voorkant beschadigd te zijn. Het voorste luik en het torenluik wa ren gesloten Jongetje te Katwijk verdron ken. - Het 3-jarig zoontje van den schipper A. Groeneveld uit Rotterdam, die met zijn schip in het Prins Hendrikkanaal te Kat wijk ligt, werd 's middags ver mist. De politie ging dreggen en haalde het lijkje van het jonge tje uit het water. Dr. J. C. A. Cleveringa trachtte nog geduren de 1% uur door kunstmatige ademhaling met het zuurstofap paraat de levensgeesten^ op ta wekken, doch zonder re

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1