;hikking over de aanmelding ran vroegere studeerenden Jaargang Woensdag 5 Mei 1943 No. 25489 BUITENLAND BINNENLAND VERDUISTEREN BEKENDMAKING. Nederl. Landwacht i vangt haar taak aan. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j-ond van pax. 64 van de verordening tot bescherming der orde schik ik met verwijzing naar het door den Rijkscommissaris et bezette Nederlandsche gebied afgekondigde politiestand- foor het geheele bezette Nederlandsche gebied tot handhaving openbare orde en veiligheid: 1 _nanne!:.;ke personen, die in het studiejaar 1942/43 een Neder- lie universiteit of hoogeschool bezocht en hun studie nog niet i het leerplan beëindigd hebben, moeten zich met uitzondering i onder 3 genoemde studeerenden op 6 Mei 1943 tusschen 18 uur voor de inschakeling bij den arbeidsinzet melden bij tens de plaats van hun verblijf bevoegd zijnde commandanten B- und Polizeisicherungsbereiche, en wel voor het Polizei- Dgsbereich and in Arnhem, rest. Royal, Jans Binnensingel 1. el in Hengelo, rest. Havenkade. En- schedesche Straat 132. fcgen, Friesland en Drenthe in Groningen, rest. Harmonie, Kijk in 't Jatstraat. rg in Maastricht, Kweekschool Ton. gerscheweg 135. golland in Den Haag, Nieuwe Frederik- kazerne Alkeraadelaan. -Holland in Amsterdam, Koloniaal In stituut. jBrabant en Zeeland in Tilburg. Willem II Kazerne. in Utrecht. Seypestijn-Kazerne. 2 )e tot aanmelding volgens 1 verplichte personen moeten bij nelding hun persoonsbewijs toonen. Bovendien moeten wor- uedegebracht: stamkaart, levensmiddelenkaart en aanwezige spapieren, alsmede mondkost voor één dag. [Zij moeten gewone burgerkleeding bij zich hebben. Zij daagsche en Zondagsclie kleeding, wollen dekens, ondergoed rkschoeisel meebrengen. De geheele bagage mag den inhoud twee handkoffers niet te boven gaan. 3 [bepalingen onder 1 en 2 gelden niet ten aanzien van studee- die vóór het van kracht worden van deze beschikking een kring overeenkomstig par. 2 der verordening Nr. 28/1943 tot pering der orde aan universiteiten of hoogescholen hebben gd en in het bezit zijn van de bevestiging door universiteit pgeschool van het afgeven van deze verklaring. 4 fie in strijd met de bepalingen van deze beschikking handelt Itracht te ontduiken, wie in het bijzonder de verplichting tot elding niet nakomt of wie opzettelijk of door nalatigheid ire mededeelingen doet, wordt gestraft met gevangenis en boete hbeperkte hoogte of met een dezer straffen, voorzoover niet b andere bepalingen een strengere straf bedreigd is. [Voor aanstichters, medeplichtigen en helpers geldt dezelfde Hals voor den dader zelf. [Maatregelen van de Sicherheitspolizei, in het bijzonder over- png naar een strafwerkkamp, blijven voorbehouden. Zij, die het ouderlijke gezag of de voogdij over de onder 1 mde personen uitoefenen, zijn mede verantwoordelijk voor het chte verschijnen dezer personen. Tegen hen blijven maat- fcn der Sicherheitspolizei voorbehouden, ook wanneer zij niet paar zijn volgens het onder 1) en 2) bepaalde. 5 beschikking wordt door haar afkondiging van kracht. Der höhere SS- und Polizeiführer beim Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete: R A U T E R, SS-Gruppenfiihrer und Generalleutnant der Polizel. ontruiming van Mateur. - J.N.P.-correspondent te Ber- |meldt: De ontruiming van in Tunesië, die in het le- [richt werd medegedeeld, volgens mededeeling van Puitsche opperbevel een stel- ktig verloop gehad. Een hal- Bag na het vertrek der Duit- |en Italiaansche troepen ruk- ue Amerikanen de stad bin- [teur, dat zeer langen tijd Idigd is, bood voor de troe- van de spil geen voldoende terming meer, daar de stad [et Noorden aan een breede ■e grenst, die geen dekkings- 'lijkheden biedt. Achter deze verheft zich een voor ver- ngsdoeleinden uitermate ge- e berghelling, waarin de schers en Italianen zich s verschanst hebben, n hoeverre de inneming van |ur door de geallieerden een Jging voor Bizerta vormt, hioeten worden afgewacht. Niin spreekt men evenwel vertrouwen over de moge- en> die de nieuwe linies tweeden Mei had in de vuig van Pont du Fahs een 1 plaats tusschen Duit- iroepen eenerzijds en Brit- sche en Fransche afdeelingen an derzijds. De aanvallende Britten werden hierbij teruggeworpen, waarbij de Fransche troepen werden afgesneden en onschade lijk gemaakt. Het Koebanbruggehoofd. - Na afweer van den vierdaagschen ononderbroken stormloop der bolsjewisten op de Duitsche stel lingen ten Oosten van lüwms- kaja heeft de Duitsche leiding, naar het D-N.B. verneemt, haar formaties teruggetrokken op de sedert lang versterkte verdedi gingsstelling vlak ten Westen van Krymskaja. Toen de vijand in de ochtend uren van den 4en Mei opnieuw met sterken steun van artillerie en vliegtuigen de oude stellingen aanviel, vond hij deze slechts be zet door de achterhoede, die vechtend terugtrok naar de nieu we stellingen en den vijand na vernieling van de belangrijke mi litaire installaties slechts een stad overliet, ontdaan van alle voorraden en oorlogstuig. Luchtaanval op Antwerpen. - Amerikaansche bommenwerpers hebben gisteren weer een ter- reur-aanval op de burgerbevol king gedaan. Ongeveer 45 bom menwerpers van het type Boeing naderden op 7500 meter hoogte, begeleid door talrijke jagers van het type Spitfire. Onmiddellijk stegen Duitsche jagers op, terwijl de Duitsche luchtdoelbatterijen een doeltreffend versperringsvuur legden. Wederom zijn er dooden en gewonden onder de burgerbevol king, ook kinderen. De Duitsche afweer slaagde er echter in een slachting als van 5 April te voor komen. Ook ditmaal zijn weer talrijke woonhuizen vernield. Een viermotorige bommenwerper en een Spitfire stortten, door het luchtdoelgeschut getroffen, aan den rand der stad neer. (D.N3.) Vijandelijke luchtaanval op Constantza. - Op 3 Mei hebben, naar het telegraaf agentschap Radot meldt, vijandelijke vlieg tuigen de stad Constantza in Roemenië aangevallen en enkele bommen neergeworpen, waardoor geringe materieele schade werd aangericht. De bevolking leed on- beteekenende verliezen. Van de aanvallende vliegtuigen werden er twee door Duitsch-Roemeen- sche jagers en de luchtdoelartil lerie neergehaald. Successen der Finsche lucht macht. - De Finsche rijkspers dienst heeft het volgende extra- bericht gepubliceerd: „Onze luchtstrijdkrachten heb ben vijf zware gevechten gele verd tegên numeriek sterkere vij andelijke formaties, die soms 20 vliegtuigen telden. Boven de Fin sche Golf zijn 4 luchtgevechten geleverd, waarbij 11 vijandelijke jagers en 3 gevechtsvliegtuigen, dus in totaal 14 vijandelijke vliegtuigen werden neergescho ten. Bovendien werd een jager zwaar beschadigd. Tezelfder tijd werd bij Masel- kae een gevecht geleverd, waar bij onze jagers 2 gevechtsvlieg tuigen neerschoten en een Hur ricane zwaar beschadigden. De vijand heeft dus minstens 16 vliegtuigen verloren. Van deze gevechten is één Finsch vliegtuig niet teruggekeerd." Japansche aanval op Port Dar win. - Uit Washington wordt ge meld: De persdienst van het Witte Huis publiceert een bericht uit het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur, volgens hetwelk bij een aanval van Japansche vlieg tuigen op Zondag j.l. op Port Darwin de Amerikaansche ver liezen „zwaar" zijn geweest. (DU.B.) Mutaties bü de fascistische party. - De Duce heeft 21 nieu we inspecteurs der fascistische partij benoemd. De inspecteurs behooren niet tot het partij-be stuur doch staan direct onder den partijsecretaris. De huidige partij inspecteurs werden van hun functie ontheven. - (D.N.B.) Voormalig Bulgaarsch direc teur van politie vermoord. - De voormalige directeur van politie en voormalig president van het militaire hof van cassatie te So fia, de gep. kolonel AthanasPan- teff. is in zijn woning door een schot in den nek vermoord. De daders, een man en een vrouw, wisten, zonder herkend te zijn, te ontkomen. De moord geschied de op geheel dezelfde wijze als de andere moorden van den laat- sten tijd. De portier van de wo ning hoorde het schot en poogde de daders tegen te houden. Zij schoten echter op hem en vlucht ten de straat op. Door den por tier en talrijke voorbijgangers werden zij achtervolgd, doch zij wisten te ontkomen met een op hen wachtenden auto. Kolonel Panteff was een in nationale kringen zeer geziene persoonlijkheid. Als directeur van politie is hij in 1938 in de joden kwestie in het belang van Bul garije streng opgetreden, zoodat hij in joodsche kringen sterk ge haat was. De politie heeft een groote opsporingsactie gehouden. (D.N.B.) Het Poolsch-sovjet-confüct. - De leider der Poolsche uitwijke lingen te Londen, Sikorski, heeft door middel van den Britschen omroep een verklaring verspreid, waarin hij naar de Britsche be- Leopold Graaf v. Limburg Sti- rum. - In den ouderdom van byna 61 jaar is in het Diacones- senhuis te Oegstgeest overleden de Ambachtsheer van Noordwijk, Leopold graaf van Limburg Sti- rum. Deze was te Noordwijk een zeer geziene persoonlijkheid, wiens liefdadigheid in breede kringen hoogelijk gewaardeerd werd. Zijn belangstelling ging ook uit naar diverse vereenigin- gen, waarvan hij Beschermheer was. Graaf van Limburg Stirum, die indertijd ook als wethouder de belangen der gemeente behar tigde, n.l. van September 1917 tot September 1919, was notabel der Ned. Herv. Gemeente. Zijn heengaan zal door velen ten zeerste betreurd worden. De teraardebestelling vindt plaats op Vrijdag a.s. te 1 uur op de Algemeene Begraafplaats te Noordwijk. Vertraging in het binnen- Iandsch telegraafverkeer. - In verband met de groote toene ming van het telegraafverkeer, moet met ernstige vertraging van binnenlandsche telegrammen wor den rekening gehouden. van hedenavond 21.15 uur tot morgenochtend 6 uur De maan kwam heden op te 7.08 uur en gaat onder te 22.15 uur. richtendienst meldt zegt, dat ,,de onverzoenlijke houding van zijn aanhangers jegens de Duit- schers ondanks de Duitsche ont hullingen over de zwarte trage die der Poolsche officieren bij Smolensk" voortduurt. De Polen willen hun souvereiniteit niet op offeren ten gunste van een van hun bondgenooten. Het is steeds een van Sikorski's leidende prin cipes geweest vriendschappelijke betrekkingen met sovjet-Rusland te handhaven. Derhalve moeten de scheidende feiten zoo spoedig mogelijk uit den weg geruimd worden. Wij verwachten, dat de sovjet-autoriteiten zoo spoedig mogelijk tienduizenden leden van Poolsche gezinnen en tienduizen den kinderen en weezen zullen toe staan sovjet-Rusland te verlaten. Wfj eischen verder ook de vrij lating van mannen, die wapens kunnen dragen, en voortzetting van het ondersteuningswerk voor Poolsche onderdanen in de sov jetunie, die na 1939 gedeporteerd werden. Wanneer deze kwesties zijn opgelost, zal dit wellicht nuttig kunnen zijn voor de her vatting der diplomatieke betrek kingen. Doch er zijn grenzen aan toegevendheid, die Sikorski niet wenscht te overschrijden. De onder de Poolsche emigran ten als staatspresident figuree- rende Raczkiewicz heeft voor de radio felle kritiek geleverd op de mogelijke territoriale concessies van Engeland en Amerika aan de sovjet-unie. Het tijdperk na den oorlog, zoo verklaardehij, mag niet ontaarden in een nieuw imperialisme en mag niet neer komen op een voogdij van de groote naties over de kleine. De politiek van de Poolsche emi granten zal nooit van den koers afwijken, dien Polen in de eerste dagen van September 1939 heeft ingeslagen. Raczkiewicz eischte, dat een Poolsche republiek zal worden opgericht volgens de beginselen van de integriteit en onafhanke lijkheid. Ten slotte verklaarde hij. „elke na-oorlogsche oplossing van de Europeesche probleme# moet gebaseerd zijn op de Atlan tische charter. Onze bondgenoo ten, de Ver. Staten en Groot- Brittannië schiepen dit docu ment. Tot op den dag van van daag geven Groot-Brittannië en de Ver. Staten den toon aan in den strijd tegen Duitschland." Deze laatste zin van de rede acht men in Londen op het hui dige oogenbllk bijzonder onge past. - (D.N.B.) 'S AVONDS ÉÉN UUR LATER OP STRAAT. Om economische redenen wordt de tijd, waarna men zich 's avonds niet op den openbaren weg mag bevin den, tydens den duur van het politiestandrecht, met ingang van Woensdag 5 Mei 1943 nader bepaald op 21.00 uur. Ik verzoek de bevolking aan de uren waarin men zich niet op den openbaren weg mag bevinden, dus van 21.00 tot 04.00 uur strikt de hand te houden, daar tegen overtreders zeer streng zal worden opgetreden. Der höhere SS- und Polizei führer Nordwest (w.g.) RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. Eerste contingent vrijwilligers onder de wapenen gekomen. De Nederlandsche Landwacht heeft thans haar intrede gedaan. Uit alle deelen van het land zijn de tot het eerste contingent be- hoorende vrijwilligers voor deze troepen, die geheel uit Nederlan ders bestaan en die tot taak heb ben binnen Neerlands grenzen de verdediging des lands op zich te nemen, naar hun garnizoens plaatsen getogen Het A.N.P. was getuige'van de aankomst van vele honderden de zer mannen in een oude kazer ne, die voor hun legering een extra schoonmaakbeurt had ge kregen en die inwendig reeds een complete verjongingskuur heeft ondergaan, waarbij veel zin voor decoratieve kunst en voor hygië nische inrichting aan den dag is gelegd. Nog geen twee maanden geleden werd de verordening van den Rijkscommissaris afgekon digd, die binnen het raam der S.S. deze Nederlandsche Land wacht instelde. Daarop zijn de aanmeldingen en keuringen ge volgd en van nu af verricht de Landwacht haar werkzaamhe den, terwijl zij tevens den grond slag vormt voor het toekomstige nieuwe Nederlandsche leger. Aanvankelijk zijn het er enkele duizenden in den lande, die zich voor dienstneming bij de Land wacht hebben opgegeven, doch het laat zich aanzien, dat hun aantal sterk zal stijgen. De vrij willigers verbinden zich voor een tijd van drie maanden oefening, waarna zij bij de reserve worden ingedeeld. In opgewekte stem ming vingen de mannen hun taak aan, die met een plechtige vlaghijsching werd ingewijd, waarop onmiddellijk een stevige erwtensoepmaaltijd volgde. Aanvankelijk zullen Duitsche SS-officieren als leiders dézer Landwacht fungeeren, doch zoo spoedig mogelijk zullen zij door Nederlanders worden vervangen. Verscheidene Nederlandsche on derofficieren zijn reeds bij onze Landwacht ingedeeld. Het gaat om het Vaderland De tijd is reeds lang voorbij, dat wij aan het Oostfront ons erger den of verwonderden over de wantoestanden en onmenschelijke gebeurtenissen, voortvloeiende uit het bolsjewisme. Slechts angst overviel ons, angst om de mogelijkheid, dat ons eigen Nederland eens in dezelfde ellende zou kunnen komen te verkeeren. Deze angst en ons idealisme waren het die ons vastberadener dan ooit maakten. Gy, die nog niets deed maar toch ook een menschelyk bestaan vraagt, hebt slechts één ding te doen en wel: „medestrijden tegen de wereld- pest. het communistische mon- stcr"« Het gaat om ons aller vader land. Stort op giro 432100 Ver zorgingsfonds van het Vrywilli- gers-Legioen Nederland.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1