De moorden te Katyn. VRAGENRUBRIEK BINNENLAND KERK EN SCHOOL RECHTZAKEN ij maken corset w< NIEUï STADSNIEUWS Wanneer de tulpen zijn uitgebloeid, worden de bloemen van de «tengels gesneden. Het zgn. „koppen" der tulpen GNF-J. Zeijlemaker-Pax m Voor de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers te Ber lijn werd gisteren in het depar tement van Buitenlandsche Za ken een protocol voorgelezen, dat is opgesteld naar aanleiding van het onderzoek der massa graven van Poolsche officieren in het bosch van Katyn bij Smolensk door een commissie van vooraanstaande vertegen woordigers der criminologie aan Europeesche hoogescholen en van andere toonaangevende hoogleeraren in de medicijnen. De commissie bestond uit des kundigen van de volgende lan den: België, Bulgarije, Dene marken, Finland, Italië. Kroatië, Nederland (dr. De Burlet. hoog leeraar in de anatomie aan de Universiteit te Groningen), Pro tectoraat Bohemen en Moravië, Roemenië, Zwitserland, Slowa kije en Hongarije. In een sa menvattend rapport wordt ge zegd, dat de Poolsche officieren in de maanden Maart en April 1940 zijn doodgeschoten. Van de massagraven zijn er tot dusver 7 geopend. Daaruit werden tot dusver 982 lijken gehaald en onderzocht, ten deele geschouwd en reeds voor 70 procent ge ïdentificeerd. Als doodsoorzaak vertoonden de lijken uitsluitend een schot in het achterhoofd. Met dit protocol is, naar in de Wilhelmstrasse verklaard wordt, de bewijsketen ter beantwoor ding der hangende vragen ge sloten. Wie werd vermoord, hoe werd er gemoord en wanneer zür de moorden gepleegd? Deze drie principieele vragen zijn door de sovjets en ook in Enge land van het begin af aan aan gevallen en bestreden. Nog twee dagen geleden hebben de Engel- schen volgens verklaringen van neutrale journalisten het parool uitgegeven, dat het zelfs bij een nog zoo nauwgezet onderzoek uitgesloten is. opheldering te verschaffen, wie voor het dood schieten der Poolsche officieren verantwoordelijk gesteld moet worden. Het protocol dat thans is opgesteld door internationaal bekende vertegenwoordigers der gerechtelijke geneeskunde en kriminalogie geeft een ant woord, zoo wordt in de Wilhelm strasse verklaard, dat aan dui delijkheid niets te wenschen overlaat. Dit protocol verdient in de geheele wereld, vooral echter in Europa, de bijzondere aandacht, omdat de vondst van Katyn aantoont, welk lot den Europeeschen volkeren bescho ren zal zijn. die de oogen zou den sluiten voor het feit, dat in Katyn de moord verheven werd tot politiek beginsel. (D.N.B.). Stabschef Lutze overleden. De Stabschef der S.A., Viktor Lutze, is aan zijn verwondingen, opgeloopen bij een auto-ongeluk, bezweken. Hij werd geboren op 28 December 1890 te Bevergen (district Miinster) en was dus 52 jaar oud. Tijdens den oorlog van 1914'18 behaalde hij den rang van bataljonscommandant. Na den oorlog kwam Lutze spoe dig met de N.S.D_AP. in con tact, waarvan hij in 1922 lid werd. Na de reorganisatie van paxitij en S.A. in 1925 was hij iet, die de reorganisatie bij de formaties der S.A. uitvoerde. Achtereenvolgens werd hij S.A.- leider voor het Roergebied, plaatsvervangende gouwleider, oberste S.A.-leider Nord, Ober- gruppenführer en Oberpraesi- dent van de provincie Hannover. In 1934 werd Lutze benoemd tot chef van den staf der S.A. Zijn werk gold in de volgende jaren den wederopbouw van de S.A. en haar te leiden naar een nieuwe taak. Sinds 1 April 1941 was Lutze houder van het oor- logskruis van verdienste eerste klasse. (D.N.B.) Appèl van het Duitsche ar beidsfront. Ter gelegenheid van den lOden verjaardag van het Duitsche arbeidsfront is een rijksappel van het arbeidsfront gehouden, dat in alle bedrijven werd uitgezonden. Een bijzon dere noot was de deelneming van delegaties van alle Europee sche landen, die arbeiders naar 1 Duitschland hebben gezonden. Behalve 6000 Gefolgschaftsmit- glieder waren er meer dan 1000 vertegenwoordigers van 19 sta ten aanwezig. Dr. Ley hield een rede, waarin hij een uiteenzetting gaf van den strijd van Duitschland en Europa tegen het bolsjewisme en het kapitalisme en den na druk legde op de volkomen zekerheid ten aanzien van de eindoverwinning der spilmo- gendheden. (D.NJB.) Boodschap van Churchill aan de Londensche Polen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft lord-president sir John An derson als vertegenwoordiger van het Britsche oorlogskabinet bij de viering van- den Poolschen nationalen dag een boodschap voorgelezen van den premier, Churchill, waarin gezegd wordt, dat de „bevrijding van Polen in het afgeloopen jaar door de ge meenschappelijke inspanning der geallieerden is vooruitgebracht". De zware offers, die de Polen voor de gemeenschappelijke zaak der geallieerden hebben ge bracht, zullen door het herstel van een groot en onafhankelijk Polen bekroond worden. In een toespraak noemde sir John An derson den Poolschen oudgeneraal Sikorski een „wijs leider en be trouwbaar vriend". Moskou en de Londensche Polen - De Britsche berichtendienst meldt, dat in een gisteren door het sovjet-Russische telegraaf- agentschap Tass verspreide ver klaring van Moskou de reorga nisatie geëischt wordt van de huidige Poolsche emigrantencom missie te Londen. Sikorski wordt er van beschuldigd zich aan te passen aan en te schikken naar de meest reactionnaire elemen ten onder de Poolsche emigran ten, vooral die uit de Ver. Sta ten. De nieuwe Poolsche emi grantencommissie moet vriend schappelijke betrekkingen met de sovjetunie trachten aan te knoo- pen. Zij moet derhalve afzien van een politiek, die in strijd is met de sovjet-Russische aan spraken, tevens streven naar een vriendschappelijke regeling der grensproblemen en vooral de rechten der joden in het oog houden. - (D.N.B.) Boodschap van Roosevelt aan Sikorski. - President Roosevelt zou volgens een bericht van Svenska Dagbladet uit Londen, Sikorski een persoonlijke bood schap hebben toegezonden met voorstellen voor een bij legging van het Poolsch-sovjet-Russische conflict. Dezelfde boodschap zou via Litwinof naar Stalin gaan. (D.N.B.) Scheepsbrand. - Een Ameri- kaansch schip is bij het inne men van benzine in Pernambuco in brand geraakt, zoo wordt uit genoemde stad gemeld. Terwijl het schip met brandschade gered kon worden, verbrandde in de nabijheid een havenloods. Voorts werden een locomotief en de ha- venspoor beschadigd. Twee Bra zilianen en een Amerikaan kwa men om het leven, tien personen werden zwaar gewond. - (D.N.B.) A. P. M., te L. Deze vrijstel ling moet U aanvragen op het Telegraafkantoor op den dag, waarop TT ter inwisseling van de vergunning wordt opgeroepen. Bescherm uw vaderland Geen onnoodig lawaai, of erger lijke drukte. Dit alles is onzen mannen aan het Oostfront vreemd. Het verderfelijk bolsje wisme moet worden gekeerd en volkomen neergeslagen. Bloedige drama's, zooals Ka tyn, zijn voor onze mannen aan het Oostfront een prikkel om nog verbetener door te zetten. Zij vragen geen belooning, de liefde tot hun vaderland ver heft hen daarboven. Zij eischen slechts, dat ook Nederland zich inzet. Het gaat om het zijn of riet zijn Stort op giro 432100, Verzor gingsfonds van het Vrijwilligers legioen Nederland. Vrijstelling van tewerkstelling elders; thans ook voor visschers. De secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat van tewerkstelling elders kunnen worden vrijgesteld: 1. Zij, die van 1 Juli 1936 tot 30 Juni 1939 hun uitsluitend of hoofdbedrijf hadden in de vis scherij en dit ook thans nog hebben. 2. Zij, die in bovengenoemd tijdvak en ook thans nog de vis scherij als nevenbedrijf en als middel van bestaan uitoefenen, 3. Zij, die na 1 Juli 1939 een visscherijbedrijf hebben overge nomen. 4. Zij, die als knecht in een visscherijbedrijf werkzaam zijn. Om voor vrijstelling in aan merking te komen, moeten de garnalen-, mossel-, oester-, Noordzee-, IJsselmeer- en Wad- denzeevisschers zich wenden tot den dichtstbijwonenden agent van het bedrijfschap voor visscherij- producten (Nederlandsche Vis scherij centrale), de visschers der Zuid-Hollandsche stroomen, ri vieren en binnenwateren tot den technisch opziener van de vis scherij-inspectie van den dienst- kring, waarin zij wonen. De visschers, die zich bij den technisch opziener moeten aan melden, dienen zulks schriftelijk te doen, onder duidelijke opgave van naam, voorna(a)m(en), ge boortedatum en -jaar, volledig adres, nummer van persoonsbe wijs en voor zoover betreft vis- schersknecht, tevens naam en adres van degene, bij wie zij in dienst zijp. De aanmelding dient te ge schieden Voor hen, die geboren zijn in de jaren 1918 t/m 1925 vóór 6 Mei a.s.; voor hen, die geboren zijn in de jaren 1908 t/m 1917 vóór 7 Mei a.s.; Voor hen, die geboren zijn in de jaren 1893 t/m 1907 vóór 9 Mei a.s. Geen lucifers in pakketten naar Duitschland. - Daar her haaldelijk lucifers worden aan getroffen in pakketten, bestemd voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland, wordt er op gewe zen, dat het verzenden van luci fers en in het algemeen van licht brandbare stoffen in de postpakketten naar Duitschland verboden is. 40-jarig jubileum ds. Kyftenbelt Op 10 Mei viert ds. P. Kijften- belt, Ned. Herv. predikant te Feyenoord, zijn 40-jarig jubileum. Voorbeen stond ds Kijftenbelt te Wilnis, ter Aa, Leerdam en Bode graven; sinds 1902 staat bij te Feyenoord, waarvan bij op 27 Juni afscheid neemt wegens bekomen emeritaat. Ned. Herv. Kerk Aangfenomen naar Vlaardingen (5e predikants plaats) ds. W. J. Schouten te Noot dorp. Bedankt voor Oostzaan (toez.)ds. W. Chr Smits te Wor- mer, voor Vlaardingen (vacature ds. Groenewoud), ds. J D. Kleyne te Alkmaar. Beroepen te Nederhemert, cand. J. Vermaas, hulpprediker te Rotterdam-Feyenoord. Aangenomen naar Eibergen (toez.) ds. G. Moen te Nieuwleusen. naar Lent (toezegging) cand. M. M. de Jong. hulpprediker te Niiehaske Haskerdijken. Beroepen te Ooltgensplaats ds. J. Lekkerkerker te Oud-Beijerland. Bedankt voor Schoonhoven, ds. J. de Lange te Wilsum. Gereformeerde Kerken Beroe pen te Ameide, cand. J. M. Vlijm, hulpprediker aldaar. Aangenomen naar Rijsoord, ds. A. Dercksen te Feijenoord. Bedankt voor Almelo, ds. D. van Enk te Veenendaal. Chr. Geref. Kerk Aangenomen naar Eindhoven, cand. B. Nederlof te Rotterdam, die bedankte voor Haagsche Gerechtshof. Tot zijn verklaring, dat hij clandestien varkens had doen slachten, zou M. J. Warmerdam uit Noordwijker- hout zijn geprest, zoo verklaarde hij thans voor het Hof, nadat de Economische rechter hem wegens gemeld feit tot zeven maanden gevangenisstraf had veroordeeld. Na het hooren van enkele getui gen vond de adv. generaal geen voldoende bewijs tegen verdachte, zoodat. hij vrijspraak vorderde. Wegens het slachten en verkoo- pen daarna van het vleesch, was A. P. T. Siemerink uit Noordwijk eveneens tot zeven maanden ge vangenisstraf veroordeeld, doch thans ontkende verdachte zich aan dat feit te hebben schuldig ge maakt. Ook in deze zaak vorderde de adv. generaal na getuigenver hoor vrijspraak Bij het slachten zou A. G. Geer- lings uit Noordwijk hebben gehol pen. Hij werd daarvoor veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf ook hij ontkende nu zich aan het feit te hebben schuldig gemaakt, waarna ook in dit geval de adv. generaal vrijspraak vorderde. Arresten over 14 dagen. Ter zake overtreding der distrl- butiewet was D. Schouten uit Lei den veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, van welk vonnis verdachte in hooger beroep kwam. De adv. generaal vond de opgelegde straf wel te zwaar en vorderde nu 14 dagen gevangenisstraf. De zaak tegen N. de Vogel uit Leiden, die bij deze geschiedenis was betrok ken en eveneens tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld, werd aangehouden. De Economische rechter straft. - De suikertoewijzingen, welke J. F. van de Kant uit Alphen, thans ge detineerd, had gekocht, waren van diefstal afkomstig. Maar dat had de kooper niet geweten, zoo verklaarde hij, doch niettemin stond hij voor den verboden aankoop terecht en hoorde den officier zes maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. De rechter veroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. De toewijzingen waren gekocht van H. de Jong, te Alphen, en tegen hem vorderde de Officier eveneens zes maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot vier maan den gevangenisstraf. Een maand gevangenisstraf vor derde de Officier tegen de huis vrouw M. A. J. de Mey te Leiden, die een boterbon zou hebben ver- valscht. Verdachte betoogde na drukkelijk heelemaal geen plan te hebben gehad die uit te geven, het was bij vergissing gebeurd. Maar de rechter nam dat zoo niet aan en hij veroordeelde tot drie weken ge vangenisstraf Haagsche Rechtbank. - Terzake diefstal van geld uit brieven en goederen uit postpakketten, heeft voor de rechtbank zich te verant woorden gehad de ambtenaar der posterijen J. A. B uit Leiden, thans gedetineerd. Tegen verdachte was vijf maanden gevangenisstraf ge- eischt: de rechtbank heeft acht maanden gevangenisstraf met af trek van de vijf maanden preven tief opgelegd. Terzake medeplichtigheid aan Inbraak in een pakhuis aan de Kaasmarkt te Leiden, waar enkele kisten fondant en paren klomp schoenen werden gestolen, is J. B. veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf. De eisch was geweest een jaar gevangenisstraf.- Tot een maand gevangenisstraf werd G. S. uit Leiden veroordeeld, na den eisch van vijf maanden, wegens diefstal van geld en boter. Terzake van diefstal van een koffer eischte de officier tegen A. G. te Leiden acht maanden gevan genisstraf; de rechtbank heeft de zaak vooi nader onderzoek naar den rechter-commissaris verwezen Wegens inbraak vorderde de offi- cier tegen A, N. uit Leiden acht maanden gevangenisstraf; de rechtbank heeft vijf maanden ge vangenisstraf opgelegd Terzake diefstal van rijwielen was tegen den 15-jarigen J. S. uit Hillegom ter beschikking stellen van de regeering geëischt; de rechtbank heeft hiertoe beslist. Tegen A. V.. uit Hillegom, die aan de diefstallen had geholpen, vorderde de officier zes maanden gevangenisstraf; de rechtbank heeft acht maanden met aftrek van preventief opgelegd. Door aannemen van f. 10 afkom stig van den verkoop van een ge stolen fiets, had de officier tegen J. A. H. uit Hillegom twee maan den gevangenisstraf geëischt; de Nieuwendam, Wildervank en Has selt. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Amsterdam-O. ds. W. F. Laman te Haarlem-C. Oud-Geref. Gemeenten -Beroe pen te Dordrecht, ds. B. Henneuhof te Scheveningen. Geref. Gemeenten: Bedankt voor St. Annaland. ds. T. Dorresteijn te Opheusden. Ds. P. van der Vloed Ds. P. van der Vloed, Geref. predikant in Hersteld Verband te Zandvoort, heeft ziln ambt neergelegd en is overgegaan tot de Ned. Herv. Kerk. Als consulent van Zandvoort treedt op ds. G. W. van Deth van Haarlem. Een gerepari corset geeft» jaren van voli ning, vooral neer het een,, rella" corsel v. Boerlestroot 156. tel 921 Amsterdom-Z. Jubileum A. M. van Zwicii Onder talrijke bewijzen van telijke belangstelling heeft teren de heer A. M. van Zt zijn 40-jarig jubileum als 1» verkooper herdacht. De m Breestraat 126 was feestelijk tallooze bloemstukken versi o.m. van vele uitgevers in lande, het bestuur der Leid! Schouwburgvereeniging, de L sche collega's en vele zakero ties. Velen, leveranciers m als cliënten, kwamen boven den heer van Zwicht persooi complimenteeren, waarbij gi wenschen werden uitgespit voor het voortdurend welzijn bedrijf en ondernemer Doodelijk ongeval. Gis middag te 16.30 uur is op Stationsweg het 3-jarige di tertje van de familie D., aan de hand van haar z liep en zich losrukte, onder tramwagen van de N.Z.H.' geloopen. Het kind werd vri op slag gedood. Dieven aangehouden. De litie heeft twee stadgeno aangehouden, die zich selni hadden gemaakt aan die; van twee gelten uit een pal aan de Gortestraat. Onze stadgenoot, de dr. J. P. Duyverman is bene tot secretaris-penningmeester de Ver. tot behartiging van onderwijs in de staatsw schappen. Gistermiddag 18.00 u op de Heerenstraat een gi tenhandelaar, wonende aat Lammermarkt, die naast wagen liep, aangereden door met paard bespannen wagen man brak het'rechter dij beet is door den E.H.D. naar Acad. Ziekenhuis overgebr; rechtbank heeft de zaak voor der onderzoek naar den reel commissaris verwezen. Wegens inbraak in een pak aan den Apothekersdijk, vore de officier tegen J. v. d. P. e T K., beiden uit Leiden, elk maanden gevangenisstraf; de i bank heeft conform dien eisch oordeeld. Groote hoeveelheden brandstof! gereed, om naar het front gil porteerd te worden, speciaal ds* bijna dagelijks in het weern» bericht genoemden strijdsecto' de Koeban, waarheen de Ju 52 durend met materiaal start' PK Rauchwettei-DVrB

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2