Doodvonnissen voltrokken Koebanbruggehoofd onwrikbaar Jaargang Maandag 3 Mei 1943 No. 25487 [ENDMAKINGEN Spertijd tot 4 uur. VERDUISTEREN BESCHIKKING Duitsche Weermachtsberichten EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN .—ïöhere SS- und Polizei- jBdeelt mede: Polizeistandgericht van het ld Polizeisicherungsbereich ■nolland te Amsterdam Ken 2en Mei 1943 de hierna ide Nederlandsche onder- jter dood veroordeeld J)en stationschef Herman ■de Noo, geboren den 18en rt 1887 te Utrecht. Den kantoorbediende Hen- Strating, geboren den llen ari 1905 te Haarlem. metaalbewerker Nicolaas koop, geboren den lOen hber 1912 te Velsen. Jen fabrieksarbeider Jacob r, geboren den 2en October Egmond aan Zee. !'Den lasscher Theodorus Hen- se, geboren den 5en Aprill907 rerwijk. Ijlen arbeider Pieter Hout- e*ï'. geboren den 30sten Ja- [1898 te Oudorp. Noo was stationschef te Iden. Hij heeft getracht egpersoneel tot staking sporen en openlijk uit- ng gegeven aan zijn spijt, (jdit niet gelukt is. "overige veroordeelden heb- een hoogovenfabriek en ij alsmede in een papier- ik den 30sten April en den Mei 1943 gestaakt, ofschoon et standrechtdecreet in alle derheden, met inbegrip van strafbare feit bekend was. Zij iben gepoogd een stakingsbe- te organiseeren. Het zijn eele voormalige leidende van Marxistische vakver- gen. metaalbewerker Nieuwkoop bovendien een poging tot e communistische celvor- gedaan. zes vonnissen werden door 1 van den kogel voltrokken, andere beschuldigden, die et standgericht werden ge- t, zijn vrijgesproken, omdat dat zij na afkondiging van tandrechtdecreet ernstig ge- hebben het werk te her en slechts door uiterlijke ndigheden verhinderd wer- et werk te hervatten, procedure tegen nog twee e beklaagden is geschorst ar de gewone rechtbanken zen, daar tijdens de stand procedure de toedracht niet "dellij k ten volle kon wor- pgehelderd. öhere SS- und Polizeiführer mede: et Polizeistandgericht te tricht heeft den 2en Mei de hierna genoemde Neder- he onderdanen ter dood veroordeeld: en hoofdcontroleur vain den ale-controledienst Martinus an uit Roermond, geboren "en Mei 1899. Den adj. hoofdcontroleur den centrale-controledienst ard Ruyters uit Heer, ge- den lOen October 1892. Den districtsleider van den ale-controledienst Leo Brou- uit Maastricht, geboren den Juni 1907. en chemicus Johannes Bou- uit Roermond, geboren den n Augustus 1906. Den mijnwerker Meinardus elaars uit Heerlerheide, ge- den 6en Juni 1904. Den electromonteur Renier lsberg uit Heerlerheide, ge- den 27sten Aprü 1895. Den -houwer Salvatius Hen- Toussaint uit Amstenrade, en den 22en December 1914. drie veroordeelde ambtena- van den centrale-controle- t hebben onder ambtenaren den centrale-controledienst handteekeningen verzameld, waar mede deze zich tot staking ver plichtten. De uitdeeling van de daartoe vervaardigde formulieren geschiedde den lsten Mei 1943. De desbetreffende handteekenin gen werden dienzelfden dag ge plaatst. Alle drie veroordeelden hielden nauw contact en hebben door de poging, een staking van de ambtenaren van den centrale controledienst te organiseeren, de opnbare veiligheid en orde in ge vaar gebracht. De veroordeelden onder 4. tot 7. hebben ondanks het feit, dat zij kennis droegen van het stand rechtdecreet, gestaakt. Zij hebben den arbeid Qpdanks aanmaning niet hervat. De 7 vonnissen werden door den kogel voltrokken. De höhere SS- und Polizei führer deelt mede: „Het Poliziestandgericht van het SS- und Polizeisicherungsbe reich Friesland, Groningen en Drente te Groningen heeft den lsten Mei 1943 den Nederland- schen onderdaan Jochem van Zwol, geboren den 16en April 1923 ter dood veroordeeld, daar hü na afkondiging en door mid del van plakkaten bekendmaken van het standrecht als stakings ophitser is aangetroffen met een wapen. Het vonnis werd door den kogel ten uitvoer gelegd. De veroordeelde droeg een wa pen bij zich en spoorde arbei ders, die zich op ordelijke wijze naar hun werk wilden begeven, aan, het werk neer te leggen. Het feit van de afkondiging van het politiestandrecht was hem evenzeer bekend als de inhoud van de bekendmaking van den lsten Mei 1943, die uitdrukkelijk en duidelijk bepaalt, dat wie tot staking aanspoort of op onrecht matige wijze wapens draagt of in bezit heeft met den dood ge straft wordt. A De höhere SS- und Polizeifüh rer deelt mede: „Het Polizeistandgericht van het SS- und Polizeisicherungsbe reich Noordholland heeft den lsten Mei 1943 te Amsterdam de hierna genoemde Nederlandsche onderdanen ter dood veroordeeld 1) Johan van Lemmeren, ge boren den 15en November 1902 te Amsterdam, woonachtig te Krom menie. 2) Gerard Wiersma, geboren den 12en Februari 1905 te Am sterdam, woonachtig te Kromme nie. 3) Theodorus Rijkhoff, geboren den llen Juni 1914 te Assendelft, aldaar woonachtig. 4) Hendrik Blank, geboren den 4en November 1888 te Kromme nie, aldaar woonachtig. De veroordeelden zijn des mid dags van den 30sten April 1943 in de Vereenigde Blikfabrieken te Krommenie in staking gegaan. Het standrechtdecreet was hun bekend. Desondanks hebben zij het werk niet hervat, doch ver der gestaakt. Ook hebben zij na de aanmaning het werk onmid dellijk te hervatten, in de sta king volhard. Bovendien hebben zij actie gevoerd voor de sta kingsbeweging. De vier vonnissen werden door middel van den kogel voltrokken. De höhere SS- und Polizeifüh rer deelt mede: Het Polizeistandgericht van het SS- und Polizeisicherungsbereich Gelderland in Arnhem, veroor deelde op 2 Mei 1943 den tech- nisch-directeur van de papierfa briek Coldenhoven in Eerbeek: Dirk Willem van Vreeswijk, ge boren op 6 Januari 1908 in Rot terdam, ter dood. Van Vreeswijk, heeft op 1 Mei 1943 na afkondiging en bekend making van het standrecht zijn werkwillige arbeiders van hun werk teruggehouden en hen we- De Generalkommissar für das Sicherheitswesen deelt mede: Met het oog op de voed selvoorziening van de bevol king wordt het einde van den tijd gedurende welken het tijdens het politiestandrecht verboden is zich in de open lucht te bevinden, in de och tenduren van 6 naar 4 uur vervroegd. Het verbod zich in de open lucht te bevinden geldt derhalve slechts voor den tijd van 20 tot 4 uur. der naar huis gezonden. Hij heeft daarmede bewust de sta kingsbeweging begunstigd. Boven dien werden de Nederlandsche onderdanen: Van Zetten, geboren op 26 Maart 1912 in Tiel en Teunis Campagne, geboren op 13 September 1895 in Tiel ter dood veroordeeld. Zij hebben op 1 Mei 1943 na de openbare bekendmaking van het standrechtbesluit gestaakt. Van Zetten heeft daarenboven reeds op 30 April 1943 tot staking aan gespoord. Een derde lid van het bedrjjfs- personeel werd vrijgesproken, aangezien hij aannemelijke gron den voor het wegblijven van zijn arbeid kon aanvoeren. De drie doodvonnissen werden door den kogel ten uitvoer ge legd. Het Polizeistandgericht van het Polizeisicherungsbereich Fries land, Groningen en Drenthe in Groningen heeft bij vonnis van 3 Mei 1943 den landbouwbedrijfs leider Berend Trip, geboren op 2 November 1917 in Gieten, als opruier ter dood veroordeeld. Hij heeft 400 landarbeiders tot sta king aangedreven. Het vonnis werd door den kogel ten uitvoer gelegd. Het Polizeistandgericht van het Polizeisicheringsbereich Gelder land en Overijssel in Hengelo, ver oordeelde op 2 Mei 1943 de vol gende Nederlandsche onderdanen ter dood: 1. Den student Antonius Lam- bertus Frederiks, geboren op 25 Juni 1920, uit Nijmegen; 2. Den boekdrukker Willem André van der Veer, geboren op 23 April 1919, uit Nijmegen; 3. Den boekdrukker Emanuel André van der Veer, geboren op 26 December 1921, uit Nijmegen. De student Frederiks trachtte een tot staking ophitsend vlug schrift te verveelvoudigen en te verspreiden. Frederiks wendde zich tot de hem bekende boek drukkers Van der Veer, die on middellijk de vermenigvuldiging van het stakingsgeschrift op zich namen en uitvoerden. De drie vonnissen zijn door den kogel ten uitvoer gelegd. rk Verder heeft hetzelfde Gericht een doodvonnis uitgesproken te gen den Nederlandschen onder daan: Johan van Oenen, geboren op 6 Augustus 1905, landbouwarbei- der in Kamperzijeedijk. Van Oenen is bij een overval op een melkwagen als raddraaier opgetreden, heeft met gebruik van geweld het vervoer van de melk verhinderd en deze op straat gestort. Het vonnis werd door den ko gel ten uitvoer gelegd. In tien andere gevallen hebben Standgerechten eveneens dood- vonnisseri uitgesproken. Deze vonnissen zijn bekrachtigd, doch de tenuitvoerlegging van deze straf is vooralsnog uitgesteld. van hedenavond. 21.15 uur tot morgenochtend 6 uur De maan kwam heden op te 6.16 uur en gaat onder te 19.56 uur. Op grond van art. 64 der ver ordening openbare orde 1943 be schik ik: Het in mijn beschikkingen van 30 April en 1 Mei 1943 genoemde verbod om zich tusschen 20 en 6 uur in de open lucht op te hou den, geldt niet ten aanzien van de -in art. 45 der verordening openbare orde 1943 genoemde personen. 's-Gravenhage, 1 Mei 1943. De höhere SS und Polizeiführer bei dem Reichskommissar für die besetzten niederlandischen Gebiete (w.g.) RAUTER. SS-Gruppenführer und General- leutnant der Polizei. Ter aanvulling hiervan wordt van bevoegde zijde medegedeeld: De reeds op grond van art. 45, alinea 1, punt 5 uitgereikte „Son- derausweise" (Nachtausweise) be houden haar geldigheid.Art. 45 van de verordening openbare orde 1943 heeft betrekking op de volgende personen: 1) De leden van de Duitsche weermacht, van de „Waffen-SS" en op het overige personeel daar van, op de leden der Duitsche politie en van het personeel van de bureaux van het Duitsche Rijk of van de Nationaal-Socialisti- sche Duitsche Arbeiderspartij in het bezette Nederlandsche gebied wanneer dezen in uniform zijn gekleed of een behoorlijk van een foto voorzien legitimatiebewijs bij zich dragen; ten aanzien van de leden der Duitsche weermacht, der Waffen-SS" en der Duit sche politietroepen zijn de met de voor dezen geldende voor schriften in overeenstemming zijnde legitimatiebewijzen vol doende; 2) hen, die de Duitsche natio naliteit bezitten en in dienst staan van een andere dan de onder 1 genoemde Duitsche bu reaux, voor zoover hun verblijf in de open lucht ook gedurende den op grond van artikel 44vast- gestelden tijd ter vervulling van overheidswege gegegeven op drachten of van plichten, welke uit den dienst voortvloeien, nood zakelijk is en zulks wordt aange toond door middel van een schrif telijke overheids- of partijop dracht dan wel door middel van een zo'odanige volmacht. De leden van de Nederland sche politie, van de Nederland sche grensbewaking, van den Ne derlandschen Crisis-Controle dienst, van de Nederlandsche brandweer en van den openbaren Luchtbeschermingsdienst, alsme de op personen, die in ambulan cediensten of diensten voor Eer ste Hulp werkzaam zijn, alsmede op artsen en vroedvrouwen, voor zoover het verblijf van voor noemde personen in de open lucht gedurende den op grond van artikel 44 vastgestelden tijd nood zakelijk is ter uitvoering van van overheidswege gegeven opdrach ten of ter vervulling van plich ten, welke uit dienst of beroep voortvloeien, een en ander, voor zoover het personen, die in am bulancediensten of diensten voor eerste hulp werkzaam zijn, als mede artsen en vroedvrouwen betreft, voor het geval het nale ven van een voorschrift, als be doeld in artikel 44, gevaar zou kunnen opleveren; 4) hen, die in geval van ziekte of ongeval, waarvan het ernstige karakter kan worden aangetoond, hulp trachten te vinden; 5) diegenen, die zoowel in het bezit zijn van een speciaal be wijs, als bedoeld in artikel 46, als van een officieel bewijs, waarop een foto van den betrokkene voorkomt. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Duitsche en Roemeensche troe pen behaalden ook gisteren aan het Koebanbruggenhoofd een groot afweersucces. De sovjets, die onder krachtig gebruik van ar tillerie, pantser- en vliegerstrijd krachten aanvielen, werden onder zware verliezen aan manschappen en materiaal teruggeslagen. Aan de rest van het Oostelijk front heerscht slechts geringe gevechts actie. Duitsche motortorpedobooten brachten in de Zwarte Zee een vijandelijk convooi van 3 kust vaartuigen met een gezamenlijken inhoud van 1700 brt. tot zinken. Uit het gevechtsterrein van Tu nis wordt melding gemaakt van levendige, plaatselijke gevechts actie. Vijandelijke aanvallen op Duitsch-Italiaansche heuvelstel lingen werden afgeslagen. Op eenige plaatsen gingen onze troe pen tot plaatselijke tegenaanval len over. In de zware gevechten aan het Westelijk front van het bruggenhoofd van Tunis verloor de vijand van 27 tot 30 April 98 pantserwagens, 86 pantserverken- ningswagens en „Schützenpanzer- wagen", 21 kanonnen, talrijke automobielen en eenige honderden gevangenen. Hij leed bijzonder zware bJoedige verliezen. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht verschei dene plaatsen in West-Duitsch- land aan, waaronder ook open landelijke gemeenten. Door het werpen van bommen op woonwij ken, vooral in Essen, ontstonden verliezen onder de bevolking en werd aanzienlijke schade aange richt. Volgens de voorloopige be richten werden 6 der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. En Zondag: Aan het Koebanbruggenhoofd trachtten de bolsjewisten ook gis teren met sterke strijdkrachten door de Duitsche stellingen heen te bi-eken. Alle aanvallen werden in een zwaren afweerstrijd tot mislukking gebracht. In den Noor delijken sector van het bruggen hoofd gelande vijandelijke strijd krachten werden vernietigd. Voor de kust van den Kaukasus hebben lichte Duitsche vlootstrijdkrachten een vijandelijke motor-torpedo- artillerieboot in den grond ge boord. In Tunis verliep de dag, be halve geringe plaatselijke gevechts activiteit over het algemeen rus tig. De luchtmacht viel in den afgeloopen nacht een vijandelijk convooi in de wateren voor Ben ghazi aan en beschadigde 5 groote vrachtschepen zwaar. Bij aanvallen op een Duitsch steunpunt aan de kust van den Atlantischen Oceaan en in de Noorsche wateren verloor de Ame- rikaansche luchtmacht gisteren 11 viermotorige bommenwerpers, de Britsche luchtmacht 12 torpedo vliegtuigen en jachtkruisers. Een eigen jachtvliegtuig wordt vermist. Lutze zw.aar gewond - De Stabs- chef der SA., Victor Lutze, is, terugkeerende van een dienstreis in de buurt van Potsdam, bij een auto-ongeluk zwaai- gewond. De Führer, die zich onmiddellijk van de toedracht van het ongeval op de hoogte heeft laten stellen, heeft Stabschef Lutze telegra fisch zijn beste wenschen voor een spoedig herstel doen toekomen. CD.N.B.) Rede van maarschalk Pétain - Maarschalk Pétain heeft naar aanleiding van de tot Zondag uit gestelde feestelijkheden ter gele genheid van den eersten Mei een rede gehouden, die ook via de radio werd verspreid. De maar schalk zeide o.a.: De offers, die de arbeiders als gevolg van de nederlaag en den oorlog moeten brengen, worden dagelijks grooter. Ik kan, aldus de maarschalk, het gevoel van bitter heid onder de Fransche arbeiders begrijpen, doch verwacht, dat zij ook mijn moeilijkheden zullen be grijpen. Frankrijk moet sedert 3 jaar boeten voor de fouten van diegenen, die het land vroeger

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1