ITIESTANDRECHT UITGEBREID TOT HET GEHEELE LAND an 20 tot 6 uur binnen zijn BEKENDMAKING. Jaargang Zaterdag 1 Mei 1943 No. 25486 eI m Is nu brandstoffen- men aangewezen. DE STEM DER S.S. Geen Sportbeoefening gedurende het politiestandrecht Twee kilogram aardappelen extra. Laatste waarschuwing. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN eËt Rijkscommissariaat maakt ichskommissar für die be- Niederlandischen Gebiete op grond van de artikelen en volgende der verordening nbare orde 1943 met onmid- werking voor het bezette landsche gebied in zijn ge let polttiestandrecnt aige- :d en in verband hiermede beveel, dat een ieder zich te onthouden van iedere ing, welke de openbare or de veiligheid van het open even zou kunnen verstoren gevaar zou kunnen bren- en zich heeft te schikken de bijzondere maatregelen, ik, daarbij uitdrukkelijk de ht vestigende op de scherp het politiestandrecht, zal rdigen. die in strijd handelt met vel wordt standrechtelijk deeld. höhere SS- und Polizei- «r treft alle maatregelen, ké hij voor de handhaving of herstel van de openbare orde van de veiligheid van het e leven noodig acht. e uitvoering van zijn taak Ie höhere SS- en Polizei- van het geldende recht n. Ün bijzonderen gemachtig den zin van artikel 65 der ning openbare orde 1943 het bezette Nederlandsche in zijn geheel benoem ik mmissaris-Generaal voor ir en Justitie dr. dr. Wim- Aan hem is ondergeschikt heele openbare bestuur, uitzondering van de politie verminderd de aan den hö- SS- en Polizeiführer opge- taak. den bijzonderen gemach- voor het bezette Nederland- ebied in zijn geheel zijn de ere gemachtigden voor de erlijke provincies onderge- Ik benoem tot bijzonde- ren gemachtigde voor de provin cie: Noord-Brabant: den Oberbereichs leiter Himmerich. Gelderland: den plaatsvervangen- den gevolmachtigde Brandes. Zuid-Holland: den gevolmachtig de, Reïchsrichter Schwebel, en tot diens vertegenwoordiger den gevolmachtigde voor de stad Rotterdam, Prasident dr. Vol kers. Noord-Holland: den gevolmach tigde dr. Schroder en tot diens vertegenwoordiger den Reïchs richter Schwebel. Zeeland: den gevolmachtigde, Oberbereichsleiter Münzer. Utrecht: den gevolmachtigde, Oberbereichsleiter MüllerRei- nert. Friesland: den gevolmachtigde, Ministerialrat Ross. Overijssel: den gevolmachtigde Weidlich. Groningen: den gevolmachtigde, Landrat dr. Conring. Drenthe: den gevolmachtigde, Oberbereichsleiter Sellmer. Limburg: den oberbereichsleiter Himmerich." Bovendien heeft de Rijkscom missaris op grond van artikel 62, lid 3, der verordening openbare orde 1943 met uitdrukkelijke ver wijzing naar de gestrengheid van het politiestandrecht voor het be zette Nederlandsche gebied in zijn geheel het volgende beschikt: 1. Hij die deelneemt aan sa menscholingen in het openbaar van welken aard ook; 2. Hij die weigert zijn werk te verrichten, zij het ook door een uitsluitend passief gedrag, die staakt of die werknemers uitsluit; 3. Hij die zonder daartoe ge rechtigd te zijn, schiet-, slag- of stootwapenen bij zich draagt of in zijn bezit heeft; 4. Hij die pamfletten vervaar digt, verspreidt, of in zijn bezit heeft, welke de openbare orde zouden kunnen verstoren; 5. Hij die zich tegen de openbat e macht verzet, wordt standrechte lijk veroordeeld en wordt derhalve ingevolge artikel 66 der verorde ning openbare orde 1943 in het algemeen gestraft met den dood. Poging, uitlokking of deelne ming zijn op gelijke wijze straf baar als het voltooide strafbaar feit." De höhere SS- und Polizeiführer beim Reichskommissar für die be- setzten Niederlandischen Gebiete heeft op grond van artikel 64 der verordening openbare orde 1943 in verband met het door den Reichskommissar für die besetz- ten Niederlandischen Gebiete af gekondigde politiestandrecht voor het bezette Nederlandsche gebied in zijn geheel beschkt: „1. De aan mij ondergeschikte SS- en politie-eenheden schieten onverwijld zonder waarschuwing, wanneer samenscholingen van welken aard ook plaats vinden of wanneer meer dan vijf personen op openbare wegen of pleinen zich verzamelen. Door de Duit- sche politie toegestane bedrijfs vergaderingen zijn daarvan uit gezonderd. 2. Het is verboden zich tusschen 20 en 6 uur in de open lucht op te houden^ Uitzonderingen worden door de Duitsche politie toege staan. 3. Verboden is het schenken en het gebruiken van brandewijn en andere alcoholhoudende dranken in openbare localiteiten, alsmede het afleveren en verkoopen van zoodanige dranken. 4. Aan werkgevers is het verbo den, loonen en salarissen uit te betalen aan stakers voor dagen, waarop geheel of gedeeltelijk werd gestaakt. 5. De Duitsche veiligheidspolitie neemt alle winkels in beslag, welke gedurende den tijd dat het politiestandrecht van kracht is, niet geopend zjjn op de voorge schreven of op de ter plaatse ge bruikelijke tijden. Hij die in strijd handelt met een der verboden, genoemd onder 2. tot en met 4. wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen, voor zoover niet op grond van andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. Het nemen van maatregelen op het gebied der veiligheidspolitie blijft onaangetast." secretaris-generaal van het tement van Handel. Nij ver in Scheepvaart maakt be- dat gedurende het tijdvak Mei tot en met 31 December elk der bonnen „15 BV", p' „17 BV", „18BV" en van de nieuwe kaart voor brandstoffen „T116". waar- e uitreiking thans plaats pil recht geeft op het koopen n eenheid vaste brand- publiek wordt ernstig in gegeven bovenvermelde 1 zoo spoedig mogelijk aan verander, bij wien men als staat ingeschreven, teover- "en; alleen dan zal het den offenhandelaren mogelijk ieder gezin tijdig van een d brandstoffen voor den den winter te voorzien. Baanzien van de verbruikers, Shooren tot de groepen B, l», alsmede van de verbrui kers, die voor een toeslag in aan merking komen, zullen binnenkort nadere mededeelingen volgen. Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden Van 1 Mei 1943 tot en met 30 April 1944 geeft de bon „11 KF" der kaart „H-115", voor vaste brandstoffen voor kookdoeleinden recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen met uit zondering van anthraciet. De ver bruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen moeten toekomen tot 1 Juni 1943, daar eerst op dezen datum een nieuwe bon zal worden aange wezen. Luistert op Zondag 2 Mei van 11.30 tot 11.45 uur over den zen der Hilversum I op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. On derwerp: „Reportage over het afscheid van de vrijwilligers der Germaansche S.S. in Nederland, die zich gemeld hebben voor het front." De Rqksgevolmachtigde voor de sport deelt mede, dat er gedurende het van kracht zijn van het afgekondigde politiestandrecht geen sport wedstrijden mogen worden gehouden. Ditmaal alleen stadgebied. Van Maandag 3 tot en met Za terdag 15 Mei as. wordt voor be woners van stadgebied een bijzon der rantsoen aardappelen be schikbaar gesteld. Bon „algemeen 558" met rooden opdruk geeft gedurende dat tijd vak recht op het koopen van twee kilogram aardappelen. 2. 3. De Wehrmachtbefehlshaber In den Niederlanden, General der Flieger Fr. Christiansen, maakt bekend: In vervolg op de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking wordt hiermede ter aanmelding en terugvoering in de krijgsgevangenschap opgeroepen: Het beroepspersoneel van de voormalige Nederlandsche weermacht beneden den rang van officier met geboortedatum na 31 Maart 1898, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst van de Nederlandsche Weermacht stond. In het Weermachtskamp te Amersfoort, Zonnebloemstraat, moeten zich telkens tusschen 8 en 11 uur de volgende personen aanmelden: de leden: 1. van het wapen der infanterie, cavalerie, artillerie, technisch per soneel, politietroepen, op 7 Mei 1943; van de zeemacht met beginletter A-H en de leden van het wapen der genie, pontonniers en torpedisten, militaire luchtvaart, mil. geneeskundigen dienst op 10 Mei 1943; van de zeemacht met beginletter IZ en de leden van alle boven niet genoemde wapens en onderdeelen op 13 Mei 1943. Bij de aanmelding moeten het persoonsbewijs en voor zoover nog aanwezig de militaire identiteitspapieren worden vertoond. KLEEDING: Zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aanbevolen daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, Iqfgoed en extra schoeisel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag den omvang van twee handkoffers niet overschrijden. Van de aanmelding en terugvoering in de krijgsgevangenschap zjjn uitgezonderd 1. Alle leden der Nederlandsche politie en haar nevenorganisaties in zooverre deze personen momenteel in actieven dienst staan' bij a. de staatsordepolitie; b. de gemeentelijke ordepolitie; c. de marechaussee (gendarmerie) d. de politie te water; e. de staatsrecherche (rechenchecentrale, recherchehoofdafdeelin- gen, recherche-afdeelingen) f. de gemeentelijke recherche; g. de staatsbrandweer; h. de gemeentelijke brandweren; L de vrijwillige brandweren voor zoover deze personen daar als hoofdberoep een functie uitoefenen of leiders zijn; k. de vaste kern van den luchtbeschemingsdienst (bezoldigd door den staat) 2. Onderofficieren, die tijdens hun actieven diensttijd bestuurs ambtenaren (administrateurs) waren; 3. Personen, die als hoofdberoep een functie bij den Nederland- schen Arbeidsdienst uitoefenen. 4. In Duitschland werkende personen De onder 1. genoemde personen moeten vóór 15 Mei 1943 een be vestiging van de boven hen staande Nederlandsche dienstinstantie betreffende hun tegenwoordige aanstelling (actief dienstverband), inzenden aan den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche Weermacht te Den Haag, Lange Voorhout 7. Wie geen gevolg geeft aan den oproep van den Wehrmacht befehlshaber of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgs gevangenschap probeert te onttrekken, moet op de scherpste maat regelen rekenen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen ondersteunen. Verdere oproepingen zullen volgen. Inzake houding der bevolking bij luchtalarm. Ondanks herhaalde waarschu wingen heeft de Nederlandsche be volking in den laatsten tijd tijdens luchtalarm in verschillende groote steden van het land blijk gegeven van een buitengewoon ongedisci plineerd gedrag. Voor dat ik in dit opzicht bevel geef tot scherpere maatregelen, waarschuw ik de Nederlandsche bevolking nog maals. met den meesten nadruk alle voor het geval van luchtalarm gegeven voorschriften zeer nauw keurig op te volgen. Het is in het belang van een ieder, dat bij luchtalarm de straten en pleinen totaal ontruimd en schuilkelders of andere beschermde onderko mens opgezocht worden. Ook het kijken uit vensters en deuren moet bij luchtalarm achterwege blijven. Nieuwsgierigen begeven zich hier door op een onverantwoordelijke wijze in gevaar. Eveneens is het inhet belang der gemeenschap noodzakelijk, dat auto's, bespan nen voertuigen, fietsen en alle andere voertuigen behoorlijk ge parkeerd worden. Het kan onder geen omstandigheden geduld wor den, dat voertuigen bij luchtalarm zóó blijven staan, dat zij een be letsel vormen voor de luchtbe schermingsdiensten, die voor hulp verleening uitrukken. Het bovenstaande is een laatste waarschuwing en ik zal voortaan overtredingen van de bij lucht alarm voorgeschreven gedragslij nen zeer streng bestraffen. W.g. RAUTER, SS-Gruppenführer en General- leutnant der Polial j

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1