AAR STAAN WIJ? □H l Tuinknecht HOFSTAD KÜFFI en THE heel huis EMEN SPREKEN! ZONNEBLOEM ACHDIENST NIEDERSACHSEN «WACHMAM" -jOMWISSELING luistervergunningen.. HULP HUISHOUDING Dr. Göbbels ,Dos Reich". SPORT Het Politiestandrecht. PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Cafetari Cafetaria-Restaurant 1 einsatz niederlande belgien K eukenmeis j e Tweede Meisje ster dr. Göbbels maakt in bngste nummer van het ie weekblad „Das Reich" iet opschrift: „Waar staan êen balans op voor de As- jheden en haar tegenstan- it het verloop, dat het oor- beuren tot dusver genomen De minister wijst er op, ie zeer groote militaire suc- en der oorlogvoering van de lOgendheden in beide eer- 'èrde deelen van den oor- ren. Zij hebben alle ver- ïgen en voorstellingen zoo bij het begin van den gekoesterd werden, in de |iw gesteld. Bij de vijanden Spilmogendheden is pre set omgekeerde het geval, id is dezen oorlog begon- anuit de absoluut gewaar- positie van zijn ontzag- loote imperiale bestaan. Er lerhalve geen sprake meer sijn. dat het den oorlog nog vanuit deze positie Wanneer Groot-Brittannië oogenblik aan de periphe- de oorlogvoering min of belangrijke militaire suc- behaalt, dan zijn deze toch pr geval van betrekkelijken Absoluut gezien heeft En- alleen verloren. Het zou log geweldig moeten in- pn om ook maar een be en herstel van zijn gewei- verliezen aan bezittingen et Empire te kunnen ver successen, zoo zegt de ster, zijn absoluut, d.w.z. de oorlogvoering beslissend belangrijk, terwijl de nu en Öoor ons geleden tegensla- Biet van oorlogsbeslissenden, Van betrekkelijken aard wa- pn zijn. Dr. Göbbels ver- dan, dat deze overweging beoordeeling van den al lien oorlogstoestand niet beschouwing mag worden /ifurieer thans de oorlog plot- ng afgeloopen zou zijn, dan aden wij tienmaal meer vuist- nden in handen dan zelfs de lest1 (optimistische optimist on- bij het begin had'kun- enken. Engeland echter zooveel meer verliezen en geleden dan de meest tische pessimist aan En- zijde bij het begin van 'Oiiog heeft kunnen ver fin. Wanneer de Engelschen zoo bescheiden successen elatieven aard den moed aan hun eindoverwinning oven, hoeveel te meer aan- daartoe bestaat er dan Ivoor ons. Europa bevindt ifoor het grootste deel hecht e handen. Zijn reusachtige igingswerken aan alle be- e grenzen verschaffen ons heel operatieve vrijheid in sten, die alle mogelijkhe- oor offensieven open laat. ritsche luchtoorlog wordt ieel dubbel en drievoudig onzen duikbootoorlog ge- seerd. Wij geven ook op wijze op dezen luchtoor- n deele reeds thans een d antwoord Het definitie- woord zal op zekeren dag Aan de peripheric van orlogvoering zijn wij hier r iets kwetsbaar. Dit houdt d met haar verre ver centrum zelf echter wordt niet in gevaar gebracht. Wat geeft eigenlijk den Engelschen den moed een nederlaag van de Spil mogendheden te verwachten? Wij zijn practisch in het geheel niet te verslaan, of het moest dan zijn, dat wy vrijwillig en zonder eenige reden de worsteling opge ven. Dat hiervan in het geheel geen sprake kan zyn, dat zal ook wel iedereen aan den vijandelij ken kant duidelijk zijn. Vervolgens houdt dr. Göbbels zich bezig met de poging der vij anden door middel van een op geblazen weergave van den alge- meenen oorlogstoestand invloed uit te oefenen op de mentaliteit van de volken der Spilmogend heden. Hij noemt deze poging een „geraffineerd opgezette mis- leidings- en blufmanoeuvre". Daartoe, zoo zegt dr. Göbbels, behooren ook de steeds weer van vijandelijke zijde verspreide ge ruchten, dat wij via deze of gene instantie in het neutrale buiten land vredesvoelhorens naar deze of gene zijde hebben uitgestoken, die natuurlijk, zoo beweert men trotsch, met verachting van de hand zijn gewezen. Hier is dui delijk de wensch de vader van de gedachten. Wij zouden niet weten, wat ons er toe zou kun nen brengen een militair conflict van zoo beslissende historische beteekenis als het huidige voor tijdig af te breken met de vaste zekerheid, dat het ons binnen enkele jaren opnieuw opgedron gen zou worden, te meer daar het ons thans de denkbaar gun stigste kansen op een totale over winning letterlijk aanbiedt. Het sprookje, dat de tijd alleen aangesteld is om voor onze vij anden te werken, wordt ook in het vijandelijke kamp niet meer geloofd. Het verbruik van de moreele en physieke kracht van een volk door den langen duur van den oorlog geldt voor vriend en vijand en wel voor den vijand voor een deel in een veel groote ren omvang dan voor ons, daar wij voor het leven belangrijke bestanddeelen van zijn oorlogs potentieel in onze handen heb ben. Een overhoop loopen van het Europeesche continent is ook naar de meening van au seriéux te nemen militaire critici in het vijandelijke kamp een onmogelijk iets. Ons staan dus alle denk bare troeven ter beschikking. Wij moeten alleen op het geschikte oogenblik wachten om ze uit te spelen. Dr, Göbbels noemt het „ver dacht genoeg", dat aan den vij andelijken kant heel openlijk de kwestie besproken wordt of en hoe men door agitatiemanoeu vres Duitschland's oorlogsmoreel zou kunnen breken. Ook de En- gelsch-Amerikaansche luchtoor log gaat uitsluitend en alleen af op dit doel. De minister vervolgt dan: Mid den in het voorjaar van 1943 is het Duitsche volk met zijn bond- genooten bereid en besloten zijn groote nationale beproeving met alle middelen van materieelen en moreelen aard en onder alle om standigheden glansrijk te door staan en zich op geen enkele wijze bij de ontplooiing van zijn natuurlijke kracht in twijfel of op een andere wijze op een dwaalspoor te laten brengen. Wanneer nieuwe groote beslissin gen van de oorlogvoerende vol ken geëischt worden, dan hebben png van haar centrum. Hetzij ongetwijfeld verreweg den besten start. Daaraan verande ren ook de vijandelijke snoeve rijen niets. Wanneer men ons dus vraagt, „waar staan wy?", dan kunnen wij alleen maar ant woorden: „wij staan daar, waar wij 3 jaar geleden nooit ver wacht hebben te zullen staan. De springplank naar voren is voor ons in de gunstigst mogelijke positie opgesteld." - (D.N.B.) Slachtoffers van bomaanvallen - In aanvulling op het Italiaan- sche weermachtbericht van gis teren worden officieel de vol gende tot dusver vastgestelde ver liezen onder de burgerbevolking bekend gemaakt: 41 dooden en 88 gewonden te Napels, 3 dooden en 12 gewonden te Messina en te zamen 5 gewonden in Syracuse en Lampedusa. Romer uit Moskou vertrokken. - Radio Moskou meldt, dat de vertegenwoordiger van de Pool- sche emigranten in de Sovjet- Unie, Romer, met zijn personeel gisteren uit Moskou is vertrok ken en naar Koeibysjef reist. Hij zal dan met het geheele perso neel, bestaande uit circa 100 per sonen, de Sovjet-Unié verlaten en doorreizen naar Iran. (D.N.B.) Mijnstaking in Amerika. - In Amerika heeft Lewis een mijn staking geproclameerd, die zich reeds tot 50 mijnen uitstrekt. Naar de Britsche berichten dienst meldt, heeft president Roosevelt een oproep gericht tot de stakende mijnwerkers om het werk onmiddellijk te hervatten en hun eischen in te dienen bij het bureau voor de oorlogsin spanning, opdat dit definitief zijn houding kan bepalen. Wanneer de arbeid in de mij nen morgenochtend om 10 uur niet is hervat, zoo zegt de presi dent in dezen oproep, zal hij ge bruik maken van alle macht, die hem als president en als opper bevelhebber van leger en marine is verleend, om iedere verdere in menging op het gebied van het op succesvolle wijze voortzetten van den oorlog uit te schakelen. (D.N.B.) VOETBAL. Voorjaarswedstrijden Quick Boys Quick Boys organiseert voorjaars wedstrijden voor al haar elftallen. Morgen vangen deze aan in de 2e afd. met den wedstrijd A.S.V. 1 Rijnsb. Boys 1 en om den Witte Hek Wissel beker: Quick Boys 1 Noord wijk 1. DAMMEN. Prov. Dambond Zuid-Holland Op de eerste ledenvergadering van den opgerlchten Provincialen Dam bond Zuid-Holland gehouden te Dordrecht, werd een gecentrali seerd bestuur gekozen voor de ge heele provincie. Alle bestaande districtsbonden zijn thans opge heven. Het bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter: A. Tem pelman, Voorschoten; secretaris: J. H. de Kluyver, Oud-Alblas; pen ningmeester: M. Kraak, Ameide; vlce-voorzitter: L. de Haan. Den Haag; 2e secretaris: B. de Jong. Rotterdam. Het huishoudelijke- en wedstrijdreglement weed in deze vergadering vastgesteld. Damvereeniging „Voorschoten" Voor de leden der damvereeni ging „Voorschoten" heeft de heer W. Huisman uit Leiden een simul- taan-seance gegeven. Er werd aan 24 borden gespeeld. Het resultaat was dat de heer Hulsman 19 par tijen won, 4 remise speelde, nl. te gen W. van Egmond, C. Waarden- Durg, K. Waasdorp en J. Zuyder- duyn, terwijl hij 1 partij verloor n.l. tegen A. Tempelman. Het Politiestandgerecht bepaalt (volgens de verordening van 9 Jan. 1943) voor zoover in deze afdeeling niet anders is bepaald, zijn procedure overeenkomstig plichtmatige beoordeeling. Met betrekking tot de inleiding van een onderzoek of tot het voeren van de standrechterlijke proce dure dan wel tot niet verdere vervolging kan de hoogere SS- en Politieleider aan het gerecht opdrachten geven. Het politiestandgerecht dient in de procedure alles te doen, wat tot ontdekking van de waar heid noodzakelijk is. De verdach te dient, zoo noodig door tus- schenkomst van een tolk, te worden gehoord. Als verdediger wordt hij bijgestaan door een SS- leider of een Politie-officier. Het gerecht kan in diens plaats even eens een door den verdachte zelf gekozen verdediger toelaten, voor zoover de procedure hierdoor niet wordt vertraagd. De namen der rechters, van den griffier en van den verdach te, de bewijsmiddelen, het straf bare feit, het met redenen om- kleede vonnis, zoomede de dag en de plaats der terechtzitting van het standgerecht worden in een door den voorzitter en den griffier te onderteekenen proces verbaal neergelegd. Indien ter terechtzitting blykt, dat een strafbaar feit in den zin van artikel 62, lid 3, niet heeft plaats gevonden, of in een standrechtelijke procedure de zaak niet kan worden opgehel derd, wordt de zaak verwezen naar den gewonen rechter. Praktiseerende artsen, tand artsen, dierenartsen, medische studenten, practisch werkzaam in de anatomie, met verklaring hoog leeraar-directeur en Co-assisten ten in de operatie-afdeeling met verklaring van directeur-genees heer, vroedvrouwen, verloskundi gen en wijkverpleegsters kunnen van 1 Mei 1943 af voor een tijdvak van 3 maanden zeepbpnnen af halen aan het kantoor, Steen- schuur 21, ingang Langebrug Lo ket 15. 6137 distributie van bokking. Te Rotterdam gevestigde han delaren dienen de bij den verkoop van bokking ln ontvangst geno men bonnen „Groente 17" op Maandag 3 Mei as. bij den plaat selijken dlstrlbutiedienst in te le veren, Zij moeten deze bonnen plakken op opplakvellen, welke zij bij dien dienst kunnen verkrijgen. Den handelaren wordt een ont vangstbewijs afgegeven, dat zij op Dinsdag 4 Mei bij den vischafslag te Rotterdam moeten inleveren. Aan de hand van deze ontvangst bewijzen wordt nagegaan, of de verkoop van de bokkingen op re gelmatige wijze heeft plaats gehad. HARDLINNEN en HARDPAPIER. De ln een officieele mededeeling in de dag- en vakbladen van om streeks 6 April J.1 genoemde dis pensaties van de verboden tot het koopen verkoopen, afleveren, be werken en verwerken, doen bewer ken en doen verwerken van hard- linnen en hardpapier zün verlengd tot 1 Juni 1943 6135 heropening rundveemarkten. Met Ingang van 3 Mei kunnen weer geleidebiljetten worden afge geven voor het vervoer van rund vee naar en van de gebrulksvee- GEPROLONGEERD voor de maand Me» Stationsweg 11-17, Leiden markeen Geleidebiljetten voor het vervoer van vrouwelijk rundvee met een gewicht van 25Ó kg. of zwaar der van een markt af worden in het algemeen alleen afgegeven on der overlegging van een aankoop vergunning. Uitzonderingen hierop worden gemaakt voor runderen, welke niet verkocht worden en van een markt teruggezonden moeten worden naar het bedriif van den eigenaar. 3136 HEI VERVOER VAN SCHAPEN- Het vervoer van schapen is we derom toegestaan op geleidebiljet ten. Bil het vervoer van stamboek schapen. waarvan zoowel de eige naar als de kooper lid ziln van een stamboek, treedt het stamboek- merk ln plaats van het registratie- merk. Stamboekmerk is een merk, aangebracht namens een door het centraal bureau voor de schapen fokkerij ln Nederland erkend stam boek. Voor schapen, ingeschreven ln het Jongveeregister, geldt het jongveeregistratienummer voor schapen. Ingeschreven in een der overige registers het nummer, waar onder zij ln het desbetreffende re gister zijn ingeschreven. Geleidebil jetten voor bovenbedoelde stam boekschapen. dus waarvan zoowel1 de kooper als de verkooper lid zijn van een stamboek, moeten steeds via het stamboek oij den P.B.H., waaronder de verkooper ressorteert, worden aangevraagd, onder vermel ding van: a. volledigen naam, adres en org. nummer L.C.O. van den kooper en verkooper; b. naam en adres van den P.B.H. waaronder de verkooper ressorteert; c. aantal, alsmede stamboekmerken, der te vervoeren schapen; d. begin- en eindpunt van het vervoer. Gelelde- biljetten voor aan niet-stamboek- leden verkochte schapen, die recht streeks bil een P.B.H. moeten wor den aangevraagd, worden niet afge geven, dan nadat deze dieren van registratiemerken zijn voorzien. Zoodra de schapen worden vervoerd naar een bedrijf waarvan de eige naar geen lid is van een erkend schapenstamboek, verliezen de stamboekmerken hun geldigheid. Uit bovenstaande volgt dus. dat) handelaren alleen dan geleidebiljet ten voor stamboekschapen met als bestemming het eigen bedrijf (han delsvoorraad) kunnen verkrijgen. Indien zil lid ziln van het desbe treffende stamboek. Handelaren, die geen lid zijn van het stamboek kunnen alleen dan geleidebiljetten voor stamboekschapen verkrijgen, indien het bedrijf van bestemming eigendom is van een stamboeklid. DE VOEDSELCOMMXSSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst. Lelden; plv hoofdredacteur: K Been. Lelden. Redactiestaf: B W Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws: Th. J Hannema, Omgeving en Muziek Verantwoordelijk voor de adver tenties A Poortman 3LOEMENHUIS FA. RIEMENS. rr Gevr. te Wassenaar bekw. DIENSTBODE P.G. v. d. en n„ in heeren huis, gezin v. 4 volwassenen. Goed salaris, hulp van werkster. Aanmelden: Prinsenweg 57. halte Kerkd. pT. WEESHUISLAAN 1. or dorect gezocht gezonde mannen boven 28 jaar goed loon met vrije kost en inwoning te doen. Hicitanten met bewijs van goed gedrag kunnen ™rect persoonlijk of schriftelijk bij boven eind bureau aanmelden. den militairen dienst hebben vervuld, P^n de voorkeur. Na aanmelding wordt met het westelyk Arbeidsbureau overleg gepleegd voor .defmifrieve indiensttreding.6128 De Zendingsschool te Oegst- geest, Leidsche Straatweg 11 zoekt een van 1 Mei tot 1 November. Aanmelding schriftelijk of mondeling. Gevraagd TWEE MEISJES voor de ochtenduren en EEN MEISJE voor de hele dag. Aanm. Hooge Rijndijk 7. Gevraagd tegen Aug.-Sept. door jongelui die w. te tr. in Leiden of omgeving of gedeelte hiervan met vrije keuken. 2380a J. VAN VLOTEN, p.a. De Mey v. Streefk.str. 6. IN MEI ZIJN AAN DE BEURT: 4 Mei: K t/m Ka 7 Mei; Koen t/m Kooij 5 Mei: Ke t/m Klas 10 Mei: Kop t/m Kri 6 Mei; Klat t/m Koel 11 Mei: Kro t/m einde K De letters H t/m. J, die in April verzuimden, kunnen op deze dagen alsnog omwisselen; daarna zijn scherpe maatregelen te duchten. De luisterbijdrage 1942 (groot f. 11) moet geheel vol daan zijn. Bovendien vier termijnen (f.4.voor Jan., Febr., Maart en April 1943. Deze zegels te plakken op de achterzijde der kaart in het gedeelte „belangrijke mededeelingen" en zoo noodig op de adreszijde in het vak boven ,.zich bevindende". t. Wie nog niét aan de beurt is, moet op deze SjP wijze doorgaan met plakken van zegels, In Juni zijn de letters L t/m. M aan de beurt, r.l.l Gevraagd een NET MEISJE voor de bloembinderij en lichte huishoudelijke bezigh. Adres: Vlietweg 8, bij Oronesteyn. gevraagd, bekend met lichte verpleging. Extern. 1192a Brieven: Boisotkade 7. Te Wassenaar in gezin, waar meer personeel aanwezig, zelfstandig OF HUISHOUDSTER en beschaafd gevraagd, van goede monde linge getuigen voorz. Goed salaris Mevrouw VINKE. Duinwee 4 Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3