5EI a BEKENDMAKING Jaargang Donderdag 29 April 1943 No. 25484 kjitenland iwelitsj in het oofdkwartier. I PoolschSovjet- ïssisch conflict. VERDUISTEREN BINNENLAND Nieuwe regeling voor de berechting van sommige overtredingen Telegram van den Führer aan den Leider. BESCHIKKING: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN .1. J rer heeft op 27 Aprü den der van den onafhankelij- it Kroatië, dr. Ante Pa voor een bezoek in zijn 'artier ontvangen. De heeft met den poglafnik ;»ngen gevoerd over den sken en militairen toestand jen gemeenschappelijken [er asmogendheden tegen ijewisme en de Engelseh- iansche plutocratieën. De ïgen, waaraan de Duit- nister van buitenlandsche [von Ribbentrop, en de ihe minister van buiten zaken, dr. Buaak, als- generaal veldmaarschalk jn generaal Begic deelna- [n verloopen in den geest hartelijke overeenstem- de vriendschap van land jegens den jongen hen staat en zijn dapper Ir. Pawelitsj gaf uiting .vastberadenheid van het he volk, aan de zijde van ïogendheden de vrijheid onafhankelijke Kroatië ïdigen en alle krachten lannen voor de overwin- nder compromis van de reden van hét pact van p de gemeenschappelijke h. - (D.N.B.) Reuter meldt bestaat de ijnlijkheid, dat het Pool- igrantencomité te Londen zoek aan het Internatio- ode Kruis om een onder- te stellen naar den mas- 1 van Katyn zal intrek- meldt voorts, dat Chur- Eden weer een onder- ibben gehad met Sikorski „minister van buitenland- iken" der Poolsche emi- Èrganisatie, graaf Pac- en de Engelsch-Poolsche idelingen hebben voort die Dinsdagavond begon- aren om te trachten de te herstellen onder de :de naties, welke een gekregen heeft door de der Russisch-Poolsche ingen. De vergadering van ilsche emigrantencomité is 'ld tot na afloop van deze indelingen. Qe regeerirl- a Engeland en Amerika in het nauwste contacten gton wordt voortdurend hoogte gehouden over de igen die bij de besprekin- Londen bereikt worden. ipiomatieke correspondent D.N.B. schrijft: de sluier geheimzinnigheid, die nog _J na. de verbreking der be dingen tusschen Moskou en Polen te Londen rond sikors- 1 hing, wordt thans opgelicht, hier heeft Moskou het ini- genomen teneinde zijn h-Amerikaanschen bond- ■n geen twijfel te laten de sovjet-Russische plan- 'e verklaring van Duitsche dat de sovjet-unie met anval op den bescherme- an Groot-Brittannië, Si- verdergaande plannen wordt thans bevestigd door ahermelinge van de sovjet- de Poolsche communiste iwskaja. In het Moskousche gsorgaan „Izwestia" heeft artikel geschreven, vol en op de Londensche Po- ■P, dat deze het recht be- ich „vertegenwoordiger van 'olsche volk" te noemen. De digingen, die de Poolsche lakster van het bolsjewis- en Sikorski en zijn kring ;-®Ün hier van minder belang L5 ,fe^> ^at zij in het re- JPjgsblad der sovjet-unie aan tfwpord komt. De steken onder «B aan het adres van Enge- Ci naar haar meening, steun ver leening aan de «scne uitwijkelingen een „wig tusschen de leden van het En- gelsch-Amerikaaqsch-Russische bondgenootschap" heeft laten drijven, bevestigen de in Duit sche politieke kringen gehuldigde opvatting, dat Moskou in Sikors ki gelijktijdig ook de geheele Britsche politiek en oorlogvoe ring heeft willen treffen, d.w.z., dat de sovjet-Russische macht hebbers zich niet in het gering ste door eventueele Engelsche of Amerikaansche protesten van hun gestelde doel denken te la ten afbrengen. Onder deze omstandigheden is de Britsche poging het door Sta lin met opzet vernielde porcelein voorloopig te krammen reeds thans tot mislukking geüoemd, daar slechts de onvoorwaardelijke onderwerping van de verant woordelijke Britsche politici aan de Moskousche eischen Stalin zou tevreden stellen. Wanneer Wasi- lewskaja door Moskou vooruitge zonden wordt om als „ware ver tegenwoordigster van het Pool sche volk" te spreken, kan dat slechts als een eisch aan Londen gezien worden om de zoogenaam de vertegenwoordigers van Polen bij de Britsche regeering door zoodanige te vervangen, die be reid zijn in het gareel van Mos kou te loopen. Daarin zou tege lijkertijd de eisch liggen van een onvoorwaardelijke erkenning van de sovjet-Russische aanspraken op Polen en die Oost-Europee- sche gebieden, die in de door volkscommissaris Molotof aan de Poolsche schijnregeering te Lon den overhandigde nota officieel zijn aangegeven. Of de Poolsche bolsjewiste Wa- silewskaja er toe is uitverkoren, eventueel zelf de leiding van de nieuwe „Poolsche vertegenwoor diging te Londen" op zich te ne men of dat zij met een bijzon dere taak als Kuusinen zal wor den belast, speelt strikt genomen geen rol met betrekking tot het, door het naar voren schuiven van Wasilewskaja bekrachtigde feit, dat Moskou van zijn Angel saksische bondgenooten de vrije hand in Oost-Europa verwacht en - zooals de zaken staan - ook wel zal krijgen. Het verraad der Angelsaksen niet slechts aan Polen, dat men door garantiebe loften aanleiding heeft gegeven tot ontketening van den oorlog, doch ook aan alle Europeesche volken, die in het gebied der sov jet-Russische aspiraties liggen, wordt daardoor nog slechts dui delijker. Opnieuw Japansch hospitaal schip getorpedeerd -„Het Japan- sche Roode Kruisschip „Buenos Aires Maroe", dat aan den vijand was opgegeven als hospitaal schip, is op 25 April om 15.35 uur in de Chineesche Zee bij zeer goed zicht door een vijandelijke duikboot getorpedeerd. De tor pedo trof het schip in de buurt van de machinekamer. Tien per sonen werden gewond. De „Bue nos Aires Maroe" is het zesde Japansche hospitaalschip, dat door den vijand is getorpedeerd. (D.N.B.). van hedenavond 21.15 uur tot morgenochtend 6.15 uur De maan kwam heden op te 4.35 uur en ging onder te 14.57 u. Onder de aandacht .van het publiek wordt gebracht, dat op 1 Mei a s. een nieuwe regeling voor de berechting van sommige over tredingen in werking zal treden. In de eerste plaats zal bij be paalde overtredingen (in hoofd zaak lichte verkeersovertredin gen) de optredende politie-amb- tenaar de bevoegdheid hebben, om, in plaats van proces-verbaal op te maken, aan den overtreder een aan kosten onderworpen waarschuwing uit te reiken. De kosten dezer waarschuwing be dragen minimaal f. 1. maximaal f5 en moeten ter plaatse aan den politie-ambtenaar worden voldaan. Indien de overtreder zich hier aan onderwerpt en deze kosten betaalt, moet de politie-ambte naar hem bij wijze van kwijting bonnen uitreiken, die van het politiestempel zijn voorzien en ieder op één gulden luiden. Voor een waarschuwing van f3 moet de politie-ambtenaar dus drie bonnen van één gulden als kwij ting aan den overtreder uitrei ken. Wanneer de overtreder de zaak niet op deze wijze wil of kan afdoen, wordt proces-verbaal opgemaakt. In de tweede plaats zal, wan neer terzake van verkeersovertre dingen, verduisteringsóvertredin- gen en andere overtredin gen van soortgelijken aard pro ces-verbaal is opgemaakt, het plaatselijk hoofd van politie (te 's-Graveiïhage alzoo de politie- president) in het algemeen de bevoegdheid hebben, deze zaken te berechten door een z.g. straf- beschikking, welke in de plaats treedt van een vonnis van den kantonrechter. Hij kan daarbij geldboete van ten hoogste f. 150 en hechtenisstraf van ten hoog ste veertien dagen opleggen. De betrokkene ontvangt in zoo'n geval niet, gelijk bij depro cedure voor den kantonrechter het geval is, eerst een dagvaar ding, doch hem wordt op korten termijn (ten hoogste veertien da gen, nadat het proces-verbaal is opgemaakt) een strafbeschikking uitgereikt, waarin de strafis vermeld, die de politiepresident hem heeft opgelegd. Deze straf- beschikkingen worden op dezelf de wijze als vonnissen ten uit voer gelegd, terwijl de geldboeten aan het hoofdbureau van politie, afdeeling strafbeschikkingen moe ten worden betaald. Wanneer degene, aan wie(n) een strafbeschikking is uitgereikt, een gerechtelijke beslissing wenscht, doet hij (zij) daarvan binn,en veertien dagen na de uit reiking schriftelijk of mondeling medëüeeling aan den politiepre sident, waarna de gewone proce dure voor den kantonrechter volgt. De persdienst van de N.S.B. meldt In antwoord op den brief van gelukwensch, dien de Leider aan den Führer heeft gezonden ter gelegenheid van zijn verjaardag, werd door den Leider het vol gende telegram ontvangen „Für die freundlichen Glück- wünsche zu meinem Geburtstage danke ich Ihnen herzlich. Ich erwidere ihre Griisse mit meinen aufrichtigsten Wünschen für den Erfolg Ihrer Arbeid. ADOLF HITLER." Vertaling: „Voor de vriendelijke geluk- wenschen ter gelegenheid van mijn geboortedag, dank ik U hartelijk. Ik beantwoord Uw groeten met mijn meest oprech te wenschen voor het resultaat van Uw werk. ADOLF. HITLER." Ned. bond van leeraren en lee- Taressen by het nijverheidsonder wijs. - In hotel „Noord-Brabant" te Utrecht hield de Ned. bond van leeraren en leeraressen* bij het nijverheidsonderwijs zijn al- gemeene vergadering. Het openingswoord werd ge sproken door den voorzitter, den heer G. N. Mem-s. uit Lei den. Na afdoening van de gebruike lijke agenda-punten kwamen de verschillende voorstellen van de afdeelingen aan de orde. Het der De Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, General Flieger, Fr. Christansen, maakt het volgende bekend: Na de capitulatie van het Nederlandsche leger in Mei 1940 heeft dei Führer en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht bevel gege ven tot onmiddellijke invrijheidstelling van de Nederlandsche soldaten uit de krijgsgevangenschap. Deze maatregel werd vanzelfsprekend genomen op voorwaarde, dat de Nederlandsche officieren en man schappen deze grootmoedige handelwijze met een dienovereenkom stige houding ten aanzien van de Duitsche bezettende macht zouden beantwoorden. Een groot gedeelte van hen heeft aan deze verwachting voldaan. In vele gevallen is echter onder invloed van onverantwoor delijke ophitsers een tegenovergestelde ontwikkeling gevolgd. Reeds in Mei 1942 moesten derhalve de voormalige beroepsofficieren op nieuw in krijgsgevangenschap worden weggevoerd. De Duitsche weermacht heeft sindsdien bijna een vol jaar laten verstrijken in de verwachting, dat deze duidelijke waarschuwing zou worden verstaan. In feite hebben echter afzonderlijke leden van het voormalige Neder landsche leger door hun vijandig gedrag telkens opnieuw het ver trouwen, dat bij hun vrijlating in hen werd gesteld, geschonden. Dit misbruik van een volkomen vrijwillig teruggeschonken vrijheid wordt thans niet langer meer geduld. De Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden beveelt derhalve, dat de leden van het voormalige Nederlandsche leger terstond opnieuw in krijgsgevangenschap worden weggevoerd. Hij zal de betrokken per sonen in de dagbladpers tot persoonlijke aanmelding oproepen. Wie aan den oproep van den Wehrmachtbefehlshaber geen gevolg geeft of tracht zich op andere wijze aan de krijgsgevangenschap te onttrekken, moet op de strengste maatregelen rekenen. Dit geldt eveneens voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen ondersteunen. Allen, die thans in krijgsgevangenschap moeten terug- keeren, hebben dit uitsluitend aan de ophitsers te danken, die door hun misdadig gedrag dezen maatregel noodzakelijk maakten. gepleit werd voor de aanstelling van schoolartsen voor de nijver heidsscholen, werd aangenomen. De afd. Leiden stelde voor een commissie te benoemen, die het rapport „Rechtspositie van den bond" zal toetsen aan de huidige redactie van het rechtspositiebe sluit van 1935 en aan de huidige ontwikkeling van het nijverheids onderwijs. Gok dit voorstel werd aangenomen. De afd. Wagenin- gen stelde voor, dat het hoofd bestuur trachte te bereiken, dat het aantal praktijkjaren, dat voor de bepaling van het salaris in aanmerking genomen wordt, ook voor pensioenberekening gel dig kan worden verklaard, voor zoover deze jaren niet reeds mee tellen voor rijkspensioen. Het werd aangenomen, evenals een tweede voorstel van Wageningen om het hoofdbestuur op te dra gen een commissie te vormen, die studeerenden leden algemeen hulp en voorlichting kan geven bij de studie. Voor verpleeghuis is vergun ning noodig. Krachtens het ziekenhuisbesluit 1943 wordt voor de exploitatie of opening van een verpleeghuis het bezit vereischt van een vergunning van den secretaris-generaal van het de partement van sociale zakèn. De termijn, waarbinnen deze ver gunning moest worden aange_ vraagd, was op 15 dezer verstre ken. doch is tot 15 Mei a.s. ver lengd. Belanghebbenden, die tot dusver in verzuim bleven, zullen wel doen met hun aanmelding niet te talmen, daar zij zich an ders aan strafvervolging bloot stellen. Als verpleeghuis in den zin van het ziekenfondsenbesluit worden beschouwd herstellings oorden, rusthuizen of andere ver zorgingsinrichtingen, bestemd voor of gebezigd tot verpleging of verzorging by dag en bij nacht van ten minste tien herstellenden, rustbehoevenden, lichamelijk gebrekkigen of an dere hulpbehoevenden. Verplaatsing hoofdkwartier Vrijwilligerslegioen Nederland Het hoofdkwartier van het Vrij willigerslegoen Nederland is thans gevestigd: Bezuidenhout 60, te Haag. De nieuwe telefoonnum mers zijn: commandant 723027; afd. ambulance, commercieele zaken, pers en propaganda: 723123; afd. boekhouding, kas, registratie 723122; afd. gezins- voorstel van Gorinchem, waarin verzorging 723121. van den Commissaris- Gene raal voor het veiligheids wezen betreffende het ver bod van tewerkstelling van studeerenden. Op grond van par. 52 der ver ordening op de bescherming van de orde 1943 (No. 1) beschik ik om redenen van het handhaven der openbare orde: Par. 1-1) Werkgevers mogen in het bezette Nederlandsche ge bied personen, die in het studie jaar 1942-1943 of later een Ne derlandsche universiteit of hoo- geschool hebben bezocht en hun studie nog niet volgens het leer plan hebben voltooid (in het ver volg studeerenden genaamd) niet tewerkstellen. 2) Studeerenden mogen geen werk aannemen bij werkgevers in het bezette Nederlandsche gebied of verder werk verrichten. Zy moeten de werkplaats met het van kracht worden dezer beschik king verlaten. Par. 2. - 1) De werkgevers zijn verplicht te onderzoeken of zich onder hun werknemers studee renden bevinden, die vallen on der de bepalingen van par. 1. 2) Werknemers, die studeeren den zijn, moeten dit aan hun werkgever mededeelen. Dit geldt o.m. bij aanstelling in een nieu we positie. Par. 3. - 1) De bepalingen van par. 1 gelden niet ten aanzien van studeerenden, die een ver klaring volgens par. 2 van de verordening nr. 2/1943 betreffen de de beveiliging van de orde aan universiteiten of hoogescho- len afgelegd hebben of afleggen. 2) Het bewijs betreffende het afleggen van de in art. 1 ge noemde verklaring wordt gele verd door de bevestigingsverkla ring van de universiteit of hoo- geschool. Par. 4. - 1) Wie opzettelijk of door nalatigheid inbreuk pleegt op de bepalingen van deze be schikking of tracht haar te ont duiken wordt gestraft met'hech tenis tot zes maanden en met een boete tot 2000 gulden of met een van deze straffen. 2) Maatregelen der veiligheids politie blijven voorbehouden. Par. 5. - Deze beschikking wordt op 3 Mei 1943 van kracht. Den Haag, 27 Aprü 1943. Der Generalkommissar für das Sicherheitswesen gez. RAUTER. SS-Gruppenführer und General- leutnant der PoliziL

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1