[t Poolsch-Sovjet Russisch conflict Jaargang Woensdag 28 April 1943 No. 25483 ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT x BINNENLAND Nieuwe Boterbon. VERDUISTEREN RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN )UITSCH OORDEEL. ke het verbreken der be- _naen tusschen de Sovjet- Ten de Poolsche emigranten nden heeft de woordvoerder Wilhelmstrasse te Berlijn Ifficieele verklaring afgelegd het volgende wordt ge- Duitsche antwoord op de waarom Stalin dezen stap „'gedaan, luidt: Stalin wil met den z.g. Pool- ambassadeur te Moskou astigen vragensteller verwfj- die niet alleen naar de den van Katyn, doch ook jde andere 1.5 millioen weg- rde en verdwenen Polen zou tn vragen. De Poolsche (gevangenen, die in Duitsche Jen gevallen zijn - het be- Thier 694.000 man - zijn al- Inog in leven. Wij vragen k: Waar zijn de 1.5 millioen the soldaten en burgers, die fsjewistische handen vielen? IStalin wil zich door deze onttrekken aan iedere ver- bespreking over territoriale lies aan de Westelijke grens Sovjet-Unie. Hij beschouwt V, zooals bekend als te lig- binnen de strategische gren- der Sovjet-Unie en denkt er aan een of ander verdrag of overeenkomst na te komen. deze breuk wil hij ook den ischen en Amerikanen zeer |lijk elk debat over territo- kwesties in Oost-Europa ten. J De in de nota van Molo- I voorkomende bewering, dat Schland en Sikorski een ge- schappelijk plan hebben ge- 1 om de misdaden der Sov- propagandistisch uit te bui- te dwaas, dan dat men nader zou behoeven in te betreft hier een te door- e zwendelarij, waaruit men 'ormeele redenen voor de zou willen construeeren. ogenaamde regeering der :he emigranten moest ook den weg geruimd worden, ,t klaarblijkelijk reeds een rwistisch systeem, resp. een wistische regeering voor 1 Polen naar het voorbeeld e sovjet-regeering Kuusinen "and is voorbereid, dit verband mag bij beschouwen en beoordee- van den toestand het feit over het hoofd gezien wor- 'dat Engeland terwille van -zig en den Corridor den g heeft ontketend, niet te 'ten ook het feit, dat de che minister van Buiten- che Zaken de Polen de „lie- gsbondgenooten" van Enge- heeft genoemd, die hem tider ter harte gingen. Nu en Engeland en ook de Ver. sn, naar uit de eerste pers- nentaren van gene zijde hun lieveling van tot dus- onder met de oogen te knip- 1. in den steek laten omdat bolsjewistische bondgenoot wil. eds weer wordt beweerd.dat ngelschen en Amerikanen op gegeven oogenblik hunwoord I weegschaal zullen werpen de bolsjewistische aspiraties bedreigd Europeesch gebied tePen te niet doen. Wanneer de ■Ischen niet eens zoo veel in- i in Moskou hebben, dat zij hun lievelingsbondgenoot den steek moeten laten, wat ,ien dan andere landen ver- den in welker gebieden Men liggen, waarop de Sov- inie reeds sinds lang begee- oogen slaat? w dit verband citeerde" de 'dvoerder van de Wilhelm- het reeds gepubliceerde itioneele document uit het ief van de Quai d'Orsay, van Lei 1940, waaruit, naar in de elmstrasse wordt verklaard, 11 van Engeland om de Sov- Unie te gebruiken in den 1 tegen Duitschland, en te- Europa blijkt, op het tijd stip, waarop de massamoord van Katyn gepleegd werd. Hiermede is naar het oordeel te Berlijn bewezen, dat de Engel- schen reeds in Mei 1940 besloten waren tot iederen prijs met de bolsjewisten een bondgenoot schap aan te gaan, ook al zou zulks geschieden ten koste van de Poolsche aanstichters van den oorlog. De reactie in Engeland en de Vereenigde Staten op de breuk tusschen Moskou en de Poolsche emigranten te Londen laat dui delijk een varen in het kielzog van de bolsjewistische termino logie zien, zoo wordt ten slotte verklaard. Het Anglo-Amerikaan- sche antwoord luidt, dat tegen de onverstandige houding der Pool sche politici te Londen, die Polen in het ongeluk storten, moet wor den geprotesteerd. De strijd in Tunis. - De A.N. P-correspondent te Berlijn meldt: Nadat de gevechten aan het Westelijke front in Tunesië op Goeden Vrijdag en Stillen Zater dag hun hoogtepunt hadden be reikt. is gedurende de Paaschda- gen 'een aanmerkelijke verzwak king in de vijandelijke aanvals- kracht te bespeuren geweest, zoo verklaarde men gisteravond inde Wilhelmstrasse te Berlijn. Daarmede is evenwel niet ge zegd dat de vierde faze van den strijd om Tunesië ten einde is. Dit is pas dan het geval, wan neer de Engelsche en Ameri- kaansche aanvallen gedurende geruimen tijd onderbroken moe ten worden wegens de groote ver liezen, welke de Anglo-Ameri- kaansche strijdkrachten in den verbitterden strijd hebben gele den of wanneer de vijand er in derdaad in slaagt zijn doel te be reiken en naar Bizerta of Tunis door te breken, eventueel zelfs het geheele bruggehoofd derSpil- mogendheden op te rollen. Voor alsnog is hiervan echter geen sprake. Zelfs in de Britsche be richtgeving spreekt men van de buitengewone dapperheid en het uithoudingsvermogen van de Duitsche en Italiaansche solda ten, die geen meter van den him toevertrouwden grond prijs geven Integendeel, de Duitsche en Ita liaansche soldaten verdedigen hun stellingen met succes en brengen den vijand groote ver liezen aan menschen en mate riaal toe. Opmerkelijk acht men het te Berlijn dat aan het Westelijke front in Tunesië alle Amerikaan- sche troepencontingenten uit de eerste linies zijn teruggetrokken en vervangen door Britsche een heden. Men wijst er op, dat de Amerikaansche soldaten aan alle fronten, waar zij tot nu toe ver schenen zijn, gefaald hebben en door de Britten ondersteund proesten worden. Thans zijn zij zelfs geheel uit den strijd geno men nu zij in den slag om Pont du Fahs, welke Vrijdag en Za terdag nog in alle hevigheid woedde, en waarbij van Geal lieerde zijde zeer veel en zeer zwaar materiaal is ingezet, geen enkel resultaat hebben kunnen boeken. De stellingen van Pont du Fahs zijn in Duitsche handen gebleven. Ook aan het Zuidelijk front hebben de Britten getracht een doorbraak te forceeren, doch zij hebben deze pogingen duur moe ten betalen, aldus militaire krin gen te Berlijn. Alles wijst er op, dat thans weer een van de ge bruikelijke pauzen is ingetreden, tijdens welke de Britten en Ame rikanen hun troepen reorganisee- ren. Vooral voor de achtste Brit sche armee is dit noodzakelijk geworden, daar het verlies van 200 pantserwagens gelijk staat met het buiten gevecht stellen van 3 pantserdivisies. De Engelsche luchtaanvallen - Zooals reeds gemeld is, heeft de Britsche terreuraanval op Duis burg, Mülheim en Oberhausen wederom zware schade aange richt aan ziekenhuizen, openbare STRIJD IN TUNIS HEVIG VOORTGEZET. Het hoofdkwartier van de Ita liaansche weermacht deelde gis teren mede: De vijand heeft zijn offensief in den Westelijken sector van het front in Tunis met vrij sterke strijdkrachten van infanterie en tanks voortgezet. Al zijn aan vallen strandden onder zware verliezen aan manschappen en tanks op den verbitterden tegen stand der Italiaansche en Duit sche troepen, die op verscheidene plaatsen tot den tegenaanval overgingen. Het luchtwapen der spilmogendheden greep herhaal delijk in ter ondersteuning van de eenheden op den grond, door concentraties auto's en tanks te bombardeeren. waarbij talrijke tanks vernietigd en beschadigd werden. Gistermiddag hebben viermoto rige Liberatorvliegtuigen de stad Grosseto gebombardeerd en met mitrailleurvuur bestookt. Aan burgergebouwen, o.m. het Roode Kruishospitaal en de kinderbe waarplaats werd aanzienlijke schade veroorzaakt. Twee vlieg tuigen werden door den afweer op den grond vernield. Meermo- torige vijandelijke vliegtuigen hebben San Antioco (Cagliari), Augusta, Bari en Trani aange vallen. De afweer op den grond bracht drie bommenwerpers ten val: een in Sant Antioco, een in Augusta en den derde boven de woonwijk van Bari. Ter aanvulling wordt mede gedeeld Het aantal slachtoffers, dat ge vallen is onder de burgerbevol king door de vijandelijke aan vallen, waarvan melding is ge maakt bedraagt 74 dooden en 177 gewonden te Grosseto, 10 dooden en 12 gewonden volgens de tel ling tot dusver te Trani, 10 doo den en 16 gewonden in totaal te Sant Antioco en Bari. Het aan tal slachtoffers ten gevolge van den aanval op de streek van Cagliari vermeld in een vorig weermachtbericht is beperkt tot 18 gewonden. gebouwen en zuivere woonwijken. Hoewel de krachtige afweer een concentratie van het bombarde ment op een klein gebied ver hinderde, bleek uit opzet en ver loop van den aanval toch, dat het de bedoeling was, het zwaar tepunt juist in burgerwijken te zoeken, aldus het D.NJ3. Duitsche deskundigen verkla ren. dat deze aanval de alge- meène opvatting van het „ter- reurkarakter" der nachtelijke Britsche operaties heeft versterkt. Als van Britsche zijde de aanval op Duisburg een der meest ver nielende der tegen Duitschland ondernomen operaties wordt ge noemd, dan ligt dit, aldus wordt in kringen van de Duitsche lucht macht gezegd, aan de mentaliteit van de Engelsche oorlogvoering en aan de maatstaven, die daar gebruikelijk zijn. In Engeland schijnt men het „vernielende" karakter van een luchtaanval af ie meten naar de bommen, die terecht komen op de ruïnes van reeds getroffen woonhuizen, scho len, ziekenhuizen en arbeiders wijken. De Duitsche luchtmacht heeft andere maatstaven voor haar operaties, die gericht zijn op doelen van militair en in dustrieel belang en daardoor veel meer geschikt zijn invloed op het geheel van den oorlog te hebben dan de Engelsche nachtelijke bomaanvallen. Van dit stand punt bezien kan het verlies van 17 viermotorige bommenwerpers bij den aanval op Duisburg ver nielend genoemd worden aange zien dit meer dan 10 procent van de. Engelsche formatie uitmaakte en de Britsche luchtmacht, ge zien het slechte weer. zeker nog meer verliezen moet hebben ge leden. Van 29 April tot en met 10 Mei geeft de bon „boter 18a" recht op het koopen van 250 gram bo ter of margarine, dan wel van 200 gram rundvet of bak- en braadvet. De bon „18b boter" geeft recht op het koopen van 125 gram boter of margarine, dan wel 100 gram rundvet of bak- en braadvet. Men zal ook thans weer ge noegen moeten nemen met het artikel, dat de leverancier in voorraad heeft. De geldigheidsduur van de bon nen „boter 13a", 13b boter", „bo ter 17a", en „17b boter" wordt verlengd tot en met 10 Mei. Handel in koeien weer mogelijk Is sedert het begin van de vo rige week de handel in jong vee en stieren weer toegestaan, thans is van 27 April af ook de handel in koeien van 250 kg. en zwaar der op zeer beperkte schaal mo gelijk gemaakt. De markten blij ven echter voorloopig nog geslo ten. Burgemeestersbenoeming Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft tot bur gemeester van Haaksbergen be noemd den- heer J. H. Bont. tot dusver burgemeester van Born, uit welke functie hij gelijktijdig op eervolle wijze ontslagen wordt. De heer Rambonnet thesaurier- generaal De heer F. L. Ram bonnet, tot op heden belast met de waarneming van de functie van thesaurier-generaal bij zijn departement, is benoemd tot thesaurier-generaal. De heer F. L. Rambonnet is te vens algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensie-schaden. A. A. Humme t Te Biltho- ven is, 79 jaar oud, overleden de heer A. A. Humme, oud-hoofd redacteur van Het Vaderland en oud-redacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant. De heer Humme was in zijn studententijd stuurman van de beroemde „Sans Nom"-ploeg van Njord. van hedenavond 21.15 uur tot morgenochtend 6.15 uur De maan kwam heden op te 4.02 u. en ging onder te 13.40 u. De economische rechter straft Er waren tegen W. Schoonderwoerd den Bezemer uit Leiden twee zaken op de rol geplaatst, doch de rechter voegde die twee samen, zoodat het' één straf werd. De verdachte zou hebben geholpen bij het clandestien slachten van een schaap en het an dere feit betrof vervoer van het schaap. De officier vorderde zeven maanden gevangenisstraf met af trek van preventief; de rechter ver oordeelde tot die straf. De verdach te A. Schoonderwoerd den Bezemer uit Leiden had zijn aandeel in deze geschiedenis door het clandestien slachten van vijf schapen, zooals verdachte bekende. Ook hij bracht reeds geruimen tijd door in Vught, en de officier vorderde nu zeven maanden gevangenisstraf met af trek van preventief, waartoe de rechter veroordeelde. Het was met Chr. v.d. Klauw uit Leiden slecht gegaan in zijn voorarrest te Vught, want hij had er in het ziekenhuis gelegen en als gevolg daarvan was hij uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Hij had voor de slachte rij door den vorigen verdachte, de schuur bij zijn woning beschikbaar gesteld. Tegen verdachte, die thans nog niet geheel hersteld is, vor derde de officier vier maanden ge vangenisstraf met 'aftrek van pre ventief De rechter veroordeelde tot drie maanden met aftrek van pre ventief, waardoor verdachte thans vrij kan blijven. H. de Wit uit Kou dekerk, thans in Vught gedetineerd, had in een roeiboot een hoeveelheid schapenvleesch vervoerd, afkomstig van een clandestiene slachting. Het was niet zoo heel veel, want het was een lam dat geslacht werd, Jongen speelde met projectiel De veertienjarige J. van D., wo nende in de Zeelsterstraat te Eindhoven, had voor drie stuivers van een medescholier een projec tiel gekocht. Thuis demonteerde hy het gevaariyke speelgoed met het gevolg, dat het ontplofte. De jongen liep ernstige ver wondingen op en moest naar een ziekenhuis vervoerd worden, waar zijn hand geamputeerd werd. Doodeiyke aanrijding te Lisse De los-arbeider D. Philipse, ver- blyf houdende in huize „Pius" te Lisse, geraakte met zy'n rijwiel tusschen een vrachtauto en een transportbakfiets, waarby hy dus danig gewond werd dat hij, na vervoerd te zijn naar huize „St. Josefaan de Schoolstraat aldaar aan de verwondingen is overle den. Hy bereikte den 61-jarigen leeftijd. Poging tot moord De politi* te Vlaardingen heeft de zestien jarige dienstbode C. E. V. aange houden. Het meosje heeft ge tracht. door middel van vergifti ging haar vader van het leven te berooven. De man ontdekte ech ter tydig den aanslag op zyn leven. Meisje overreden en gedood - Te Rotterdam is het 6-jarig meisje C. v. Aalst, uit de Belle- vooistraat, in de Eerste Middel landstraat aangereden door een zeswielige vrachtauto, toen het kind plotseling den rijweg over stak. Het meisje werd zwaar ge wond naar het St. Franciscus- gasthuis overgebracht, waar zij later-, aan de bekomen verwon dingen is overleden. F. 1700 in een oude schoen - De heer Bais, wonende aan de Bassingracht te Den Helder had geruimen tijd geleden een paar oude schoenen gekocht op een veiling aldaar. Toen de schoe nen waren versleten ontdekte hy dezer dagen, dat er papier zat onder een der zolen. By nader onderzoek bleek er een bedrag van f. 1700 aan bankpapier aan wezig te zyn! Zeiler verdronken - Op den Eersten Paaschdag, 's middags, is op de rivier De Noord, by Dordrecht, een zeilboot omge slagen. Van de drie inzittenden wisten twee zich te redden. De 26-jarige J. Dooren, wonende in De Houttuinen te Dordrecht, wilde naar den kant zwemmen. Halverwege kon hij echter niet verder en zonk hy in de diepte. Inmiddels toegeschoten hulp mocht niet meer baten. Hetstof- feiyk overschot is door de rivier politie opgevischt. Ongeluk bij het maken van een foto - Bij het maken van een groepsfoto tijdens een bijeen komst in een hotel in Hengelo (O.) geraakte een vonkje in een flesch vol magnesiumpoeder. Een hevige ontploffing, gepaard met een groote steekvlam, ontstond. Zes personen werden gewond, waarvan drie ernstig. Jongeman verdronken De 19- larige Iterson, wonende in de St. Josephstraat te Almelo is in het fanaal Almelo-Nordhorn te water jeraakt en verdronken. In tram of treinsta Uw zitplaats af aan houd- sters van voorrangs- kaarten van den Neder - landschen Volksdienst. doch de officier vond een behoor lijke straf noodig en vorderde vij# maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. De rechter veroordeelde tot drie maanden met aftrek van preventief. Te Wasse naar hadden M. L. Zuiderwijk en J. C. G. Timmermans uit Voorburg een koe gestolen, welk dier clande stien was geslacht. Dit waren dus verzwarende omstandigheden, die den officier aanleiding gaven tegen elk van de verdachten een. laar ge vangenisstraf te elschen. De rech ter veroordeelde tot die stM» j

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1