Terechtstelling van 'Amerikaansche piloten in Japan. STADSNIEUWS KERK EN SCHOOL De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart en de leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, Ir. A. Mussert (v.r.n.l.) op de groote bijeenkomst der N.S.D.A.P. en N.S.B., welke te Heerlen ter gelegenheid van den 54sten verjaardag van den Führer plaats vond SS Bildberlchter Fritz-Stapf-Pax m pieren, die kunnen dienen tot identificatie van de lijken. Op de begraafplaats werken thans dag en nacht 200 men- schen onder leiding van het par ket van Odessa, Men raamt voorloopig het aantal der in dit massagraf liggende lijken op 4 tot 5000. - (D.N.B.) De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: Roose velt heeft medegedeeld, dat op grond van vonnissen van krijgs raden eenige in Japansche ge vangenschap geraakte Ameri kaansche vliegtuigbestuurders te recht gesteld zijn, daar zij opzet telijk bommen op civiele doelen hadden geworpen. De president noemde dit Japansche optreden een „daad van baxbaarschheid" en beweerde, dat de Amerikaan sche vliegers opdracht hadden geenerlei civiele doelen aan te vallen. Zakelijk kan worden vastge steld, dat bij den terreuraanval van Amerikaansche vliegtuigen op Tokio van 18 April 1942 uit sluitend civiele en cultureele doelen en waarden getroffen of vernietigd, en vele burgers, onder wie vrouwen en kinderen, gedood zijn. Op aanwyzing van de' Ja pansche regeering werden de bij dezen aanval neergeschoten en gevangen genomen vijandelijke piloten uitvoerig verhoord. Een Japansche krijgsraad constateer de, dat de Amerikaansche vlie gers het voornemen hadden ge had civiele doelen aan te vallen en de bevolking te terroriseeren. De Japansche regeering beval toen een gepaste straf, die voor eenige vliegers neerkwam op te rechtstelling. Het Duitsche volk, zooais elk volk met rechtsgevoel, zal het door Japan gestelde voorbeeld zien en billijken als een juist antwoord op de wijze van oorlog voering uit de lucht, die de Ang- lo-Amerikanen totnorm hebben gemaakt in de meening, aldus het binnenlandsche front van de mogendheden van het pact van drie te kunnen murw maken. De bewering van Roosevelt, dat het den Amerikaanschen piloten ver boden is aanvallen op civiele doelen te doen, is een leugen, die door een verwijzing naaf de stelselmatige vernielingen van j niet voor den oorlog belangrijke i bedrijven, zooals die in Duitsch- land en in Jttalië ook door Ame rikaansche vliegers worden aan gericht, onwraakbaar wordt weer legd. Het toenemende aantal van bij deze terreuraanvallen om het leven komende burgers wordt tot een ontstellende aanklacht tegen de door de Amerikaansche lucht macht gevolgde methoden.die naar de meening van leidende Joodsche kringen nader tot het doel kunnen brengen, dat in den eerlijken, strijd der wapens onbe reikbaar schijnt. Dergelijke me thoden worden ook in het boek van den uitgever Ziff te Chica go „The coming battle of Ger many" succes-belovend genoemd. De reactie van Japan op der gelijke misdadige methoden zal in Duitschland des te eerder begre pen worden, als ook daar, zooals Excursie van de Vereeniging van Mathesianen Een 60-tal leden van de Vereeniging van Mathesianen nam deel aan een excursie naar de Keuning Electri- sche Materialen Arnhem. Na een toelichting aangaande het ont staan van het bedrijf werden in vier groepen de verschillende ge bouwen bezichtigd. Na de mid dagpauze, waarin de deelnemers zich te goed deden aan stamppot, werd nog een film vertoond over de toepassïhg van de verschillen de electrische voorwerpen. De heer iij. Y. Ykema, en de tweede voorzitter, de heer J. Loos, spra ken woorden van dank jegens allen, die tot het organiseeren en slagen dezer excursie hadden bijgedragen. Examen E.H.B.O. Gedurende eenige dagen werd het E.H.B.O. examen, ter verkrijging van het Eenheidsdiploma E.H3.0., afge nomen van de cursisten van de af deeling Leiden van de Ned. Veri. E.H.B.O., door dr. M. D. Horst en den docent dr. Kostelijk. Hiervan slaagden de dames Arbouw, v. d. Berg, A. J. Boersma, Burggraaf, Esveld, v. Grieken, ten Haken, Hensing, de Jong, Kanbieri, G. W. Kantebeen, J. E. Korswagen, Massaro Meerburg, v. d. Ochtend, v. Pardon, Seyd, Schinkel, Smits, Swaan, de Vos, rijksminister dr. Göbbels in zijn jongste artikel constateert, de verontwaardiging over de oorlog voering uit de lucht door den vijand toeneemt. De uitspraak van den krijgsraad in Japan is slechts een kleine afbetaling op het strafgerecht, dat volgens de woorden van rijksminister dr. Göbbels te zijner tijd over aan stichters en uitvoerders van de luchtterreur zal worden gehou den. Maarschalk Pétain 87 jaar. Maarschalk Pétain viert heden zijn 87en verjaardag. Er staan geen bijzondere feestelijkheden op het program. De'maarschalk zal dezen dag in intiemen- kring doorbrengen. - (D.N.B.) C- A. de Vries, N. M. de Vries v. Waas, en de heeren: Alkemade, v. d. Berg, BoèrSma. Boom, Blote Bijkerk, Cuperus, Boeff, Faas, Favier, den Daas, Geyer, de Graaf de Haan, v. d. Heuvel, v. d. Hoeven, Homoerg,» Jagerman, J. J. Korswagen, A. J. Kantebeen, v. Latum. Marlck, Montfrooy, Planjer, Polanen, de Roo, Rooyak- kers, v. Schaik, v. Steenbergen, Tromp, Veerman, Vermeulen, C. v. Weeren, J. v. Weeren en Wijtsma. Wijdingsavond „Ex Animo". In zijn stichtende overdenking over de beteekenis van den Goe de Vrijdag, wees ds. Touw op het vreeselijke van dezen dag voor hen, die slechts klagend toe schouwers zijn bij het gebeuren op Golgotha. Maar voor degenen, die er „deelhebbers" aan zijn en ontdekken, wat Jezus deed voor hun redding, wordt deze dag een „goede". In waarheid „deelhebbers" wa ren de talloozen de belangstel ling was enorm! die den Kruisdbod in de Hooglandsche Kerk herbeleefden tijdens den zang van deelen uit Bach's Mat- theus Passion door „Ex Animo" onder toegewijde leiding van den heer de Wolff en de schrift lezingen met predikatie van ds. Touw. Méér dan ooit viel op, hoe een „kerkelijke" uitvoering beant woordt aan de zuiver lithurgi- sche opzet der M. P. Haar te waardeeren uitsluitend als muzi kale schat in de concertzaal, met alle uiterlijke practijken van dien, is bij Bach onmogelijk: op die wijze gaat men aan zijn dienende functie tegenover, de Kerk absoluut voorbij. Thans, in de daartoe geëigende indrukwek kende omgeving was de gansche gemeente „deelhebbend" te méér, omdat zij in het geheel daad- wefkelijk betrokken werd, door middel van gezangen, waarin zij haar gevoelens tot uitdrukking kon brengen. Gelijk zulks Bach's oorspronkelijke bedoeling was, zij het in de koralen. Feike Asma en een vriendelijk pogend dilettantenorkest droegen tot de hoogst stemmingsvolle sfeer bij. Plaatsing van den juichenden gemeentezang 52 i, na het treurende slotkoor uit de M. P., instede van omgekeerd, verdient o.i. qua programmati sche opbouw sterk aanbeveling. Th. J. Hannema. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: Vita N.V., Hoogewoerd 183, Lei den. diepvriesconservenindustrie. Afkomstig uit 's-Gravenhage. Banketbakkerij C. Vermeer (Bep. bep.), Heereweg 155, Lisse, het fabriceeren van banket, chocolade en suikerwerken, in- en verkoop. Venn.: C. Vermeer Sr. en C. Ver meer Jr.. Lisse. Gebroeders Hoogenboom (Bep. bep.), Roelof arends veen, Alke- made, tuinderij, bloemisterij en bloembollenkweekerij. Venn.: Th. J. en J. I. Hoogenboom. Roelof- arendsveen. Admin.: F. Vercou- teren, Leiden. Bureau voor Accountancy en Belastingzaken G. H. Derriks. (Bep. Bep.) Warmundastraat C. 16, Warmond. Venn.: G H.. en H. G. Derriks, Warmond. Alphensche Comestibleshandel firma J. Jongenburger. (Bep. bep.) Alphen a.d. Rijn, Pr-r Hen drikstraat 65. Venn.: j. Jongen- Ter gelegenheid van den 54sten verjaardag van den Führer had te Heerlen in tegenwoordigheid van den Rtjkfcommlasaria, Rijksminister dr. Seyss- Inquart en den leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, !r. A. Mussert een groote bijeenkomst van de N S D. A P. en N.S.B. plaats. De Rijkscommissaris en de leider der N.S.B. betreden de zaa' SS Bild berich ter-Frttz-Stapf-Pax m burger en A. Vis, Alphen a. d. Rijn. Nieuwe Inschrijving: Fa. J. Stam en Zonen (Bep. Bep.), Pa pelaan 10, Voorschoten, grond- en waterbouwkundige werken. Venn.: J.; J. L. P. en L. P. Stam Voorschoten. Firma S. van Meijgaarden, Ja cob Catslaan 16, Leiden, stuca- doorsbedrijf. Venn.: Wed. E. C. van Meijgaarden-Bink en B. van Meijgaarden, Leiden. C. J. Helleman en Zoon (Bep. bep.), Vliet 28, Leiden, behan- gerij, stoffeerderij, woninginrich ting. Venn.: C. J. en C. C. Helle man, Leiden. Wijzigingen: Naaml. Venn. Lihografische Me- taaldrukkerij en Vernis-inrichting voorheen firma W. F. Paauw en Zoon, Hooge Rijndijk 272, Leiden. N. dir.: B. Vorschel, Haarlem. W. van Groeningen, Brugge- straat 2. Leiderdorp, smederij, rij wielhandel, handel in brandstof fen. De smederij is d.d. 3 April 1942 overgegaan aan P. Ent. J. C. v» d. Ploeg, Rijksstraatweg A. 154. Hazerswoude, handel in brandstoffen, turfstrooisel, petro leum en grint. De zaak is omgezet in een venn. o. firma: firma J. C. van der Ploeg en Zoon (Bep. bep.). Venn.: J. C en E. H. van der Ploeg, Hazerswoude. J. Verruijt en Zoon, Gouwslui- scheweg 85, Alphen a/d. Rijn, ex peditiebedrijf. De venn. o. firma is ontbonden door het overlijden van den vennoot J. Verruijt. Het bedrijf wordt voortgezet onder den naam: Firma Daalder en Verruijt. (Bep. bep.). Venn.: M, Daalder en L. Verruijt. Alphen a/d. Rijn. C. Vermeer, Heeren weg C. 155, Lisse, brood-, koek- en banket bakkerij. Wijz. uitgeoef. bedr.: De koek- en banketbakkerij is over gegaan aan de venn. o. firma: Banketbakkerij C. Vermeer. Fa. M. J. Weyl. Kloksteeg 3, Leiden. Brood- en banketbakke rij. Aangesteld is als liquida- tionstreuhander: de Omnia Treu- handgesellschaft m. b. H„ te Arnhem. Kr. Haasnoot, Voorstraat 10, Katwijk aan Zee, handel in schoe nen, fournituren en reparatie. De zaak is overgedragen aan de venn. o. firma: Schoehhandel en schoen- reep.bedrijf v/h. K. Haasnoot (Bep. bep.). Venn.: W„ J., C. van Rijn en K. Haasnoot, Katwijk. Aan C. van Rijn is handlichting verleend. C. M. van der Meer, Zuidbuurt C. 75, Zoeterwoude, brood-, koek en banketbakkerij. De zaak is om gezet in een venn. o. firma: Van der Meer's Bakkerijen (Bep. bep.-). Venn.: Chr. M„ H. J. J. en P. J. G. van der Meer, Zoeter woude. Wijzigingen: L. van Teylingen, Dorpsstraat 5, Zoeterwoude, rund varkens- en lamsslagerij. De zaak is omgezet in een venn. o. _firma: Slagerij van Teylingen. (Bep. Bep.). Venn.: L. en H. J. van Teijlingen, Zoeterwoude. P. van Rijn, Noordeinde 175, Alkemade, Roel.arendsveen, brood koek-, beschuit en banketbakkerij. Uittr. R.; P. van Rijn, Roelof- arendsveen. De zaak wordt voort gezet in een venn.-o. firma o. d. naam: P. van Rijn en Zonen (Bep. Bep.). Venn.: G. A.; A. P. en J. A. van Rijn, Roel.arendsveen. Steenfabr. Ouderzorg, Burg. v. der Valk Boumanweg 30, Leider dorp. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsn. in: N.V. Steenfabriek Ouderzorg. Dubbeld's Handelsonderneming Berkenkade 28 Leiderdorp. Grooth. in levensmidd,, surroga ten en verbruiksartikelen; ver tegenwoordiging; Ioonpakkerij. De zaak is omgezet in een venn. I en commandite: Dubbeld's Han- 1 delsonderneming. (Bep. bep.) 1 Beh. venn.H. Dubbeld, Leider dorp - en W. F. van den Berg, I 's-Gravenhage. Aant. venn. b.w.v. j geldsch.één. P. Eikelenboom. Dorpsstraat 72, I Alphen a/d. Rijn, handel in ma nufacturen, huish. art., galante rieën, schoenen, woninginrichting. De zaak is ingebracht in de venn. o. firma: Firma Pane Eikelen boom en Zonen (Bep. bep.).-Venn.: P., J. en H. Eikelenboom, Alphen a/d. -Rijn. N. A. van der Vaart. Wolstecg 2. Leiden, café. Overl. eig.: N. A. van der Vaart, Leiden, dd. 26 Febr. 1943. De gevolmachtigde N. A. L. van der Vaart is thans eigenaar. Wijz. handelsn. in: N. A. L. van der Vaart. N. V. Hotel Restaurant „De Kaag", Warmond. N. comm.: C. A. Vermaatj Warmond en L. van der Steur,Haarlem. A. Hoogendoorn, Dorp D. 130,»* Hazerstvoude, brood- en banket» bakkerij, kleinhandel in kruide nierswaren, wijnen en likeuren, consumptie-ijs; verhuur van car riers. Wijz. uitgeoef. bedr.: thans alleen brood- en banketbakkerij. Uittr. eig.: A. Hoogendoorn, Ha zerswoude, dd. Sept. 1942. Wijz. handelsn. in: B. G. Jansen. N. eig.: B. G. Jansen, Hazerswoude. Naaml. Venn. Wernink's Beton Maatschappij, Hooge Morschweg 148, Leiden. Procuratie verleend aan: J. P. Sloos, Oegstgeest (Bep. bep.) en D. Th. Laurentius, Oegst geest (Bep. bep.). C. Langeveld, Heereweg 2J|, Lisse, kleinhandel in roomboter, kaas e.a. zuivelproducten. Uittr. eig.: Wed. M. c. A. Langeveld- De Wolff, Lisse. N. eig.: J. Langeveld. Lisse. Messcher's Modehuis en S. Mes- scher (papierhandel, luxe engros), Breestraat 175. Leiden. Met in gang van 26 Febr. werd naast mevr. M. J. Fischer, als Veraus-^ serungs-treuhander benoemd de Niederl. Aktiengesellschaft für Abwicklung von Unternehmun- gen. Beide benoemingen zijn thans ingetrokken,, terwijl de onderneming in arisch bezit is overgegaan. N.V. Bloembollencultuur Maat schappij. voorheen W. J. Elde- ring en Zoon. Hoofdstraat 346, Sassenheim. Uittr. proc.: H. J. M. Eldering, Sassenheim. Deze is thans benoemd tot directeur. Opheffing: C. Broekes, Hoofdstraat 90, Hillegom, drogisterij, schilders bedrijf. J. L. Monster, Lage Rijndijk 64, Leiden, café. Sts.crt. No. 79 bevat de sta tuten betreffende de N.V. Leid- sche Kalkzandsteenfabriek alhier. RI.IKSTUINBOUWSCHOOL LISSE Het diploma der Riikstuinbouw- school voor de Bloembollenteelt te Lisse werd toegekend aan: C. A. Alkemade, Noordwijk, met aantee- kening voor (d.w.z. dat de gediplo meerde ook het onderwijs in deze facultatieve vakken met succes heeft gevolgd) Engelsch en Zweedsch; G. A. J. Alkemade. Idem, Zweedsch; J. Th. M. v. d. Berg, Heemstede. Engelsch, Duitsch, Fransch Zweedsch en Machine- schrijven; J. R. Borggreve, Amster dam, met Machineschrijven; J. W. Filippö. Oegstgeest, met Engelsch, Duitsch, Fransch en Zweedsch; P. de Jager, Heiloo, met Zweedsch en Machineschrijven; G. de Jongh, I Zaandam, met Engelsch, Duitsch, Zweedsch en Machineschr.; J. P. Kaptein, Sassenheim, met Engelsch Duitsch en Zweedsch; D. Keisers, Haarlemmermeer, met Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch en Machineschrijven: A. Krouwel, Sas senheim met Engelsch, Duitsch, Fransch en Zweedsch; B. J. Lam- boo, Lisse, met Engelsch en Zweedsch: A. E. Lefeber, Idem met Zweedsch en Machineschr.; H, v. d. Mark, Noordwijk, met Engelsch,jgJ -Duitsch, Fransch en Zweedsch; O. J. L. v. d. Meer idem, met En gelsch, Duitsch. Fransch, Zweedsch en Machineschr.; C. J. Plug, Idem, Zweedsch en Machineschr.; H. J. M. Roozen, Heemstede, met En gelsch, Duitsch Fransch. Zweedsch ên Machineschr.; H. G. Strik, Lisse, met Engelsch. Duitsch, Fransch, Zweedsch en Machineschr.; H, W. G Vreeburg idem, met Engelsch en Fransch; W. C Witteman. Hil legom. met Engelsch, Duitsch, Zweedsch en Machineschrijven; H. P. G. Zwetsloot, Sassenheim. met Engelsch en Zweedsch Overgangsexamens. Van klasse II naar klasse IIIvA. J. Alders, Haar lemmermeer; F. M. v. d. Putten, Heemstede: C. de Jager, Heiloo: P. J. de Groot, G. Stoutenbeek, A. L. Trossél, H. W. Voges, Hillegom; C. A. Ivfinilee. Katwijk; J. A. Faber, Lemmer; C. J. Segers, G. C A. M. Noordwijk; S, W. Ruigrok, Noord- Vreeburg, Lisse; Th. A. J. v Went, Noordwijk; S. W. Ruigrok Noord- wijkerhout; L. A. Philippo, J P. F, van Reisen, Sassenheim; C. J. Nijs-^tJ sen. Th. M. Nijssen, Santpoort: W. Q. M. van Lierop, Vogelenzang; J. W. Koning, Voorschoten. Herexa men: één leerling. Niet bevorderd: drie leerlingen. Van klasse I naar klassé II: P. Zekveld, Haarlem; F. M. Smit, D. v. Til, Hillegom; H. H. S. Verdegaal, H. J. C. de Vroomen, Lisse; H. A. Busscher, Nieuwer-Amstel; C. A. Alkemade, Noordwijk; J. v. Parjdon P. C. v. Steijn, Noordw.hout; J. M. Ballego, Oegstgeest; R. Bergman G. J. van Zonneveld, Sassenheim: P. L. Hoogeveen. Wassenaar; P. J. Waagmeester. IJmuiden. Niet be vorderd: drie leerlingen. PREDIKBEURTEN. VOOR DE PAASCHDAGEN. Lelden Chr. Ger. Gem. (Steen- schuur) len Pd. vm. 10 en nm. 5 u. en 2en Pd. vm. 10 u„ ds. Joh. Jansen Doopsgez. Gem.: len Pd. vm. 10% u. (Koor), ds. S. Spaans Eglise Wallonne: dimanche a 2—1

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2