VIGE GEVECHTEN IN TUNIS Jaargang Zaterdag 24 April 1943 No. 25481 Dr. Tiso het hoofdkwartier. Dankbetuiging van den Führer. Italiaansche W eermachtsberichten 16 koopvaarders en i oorlogsvaartuigen tot zinken gebracht. EERSTE BLAD PAASCH-MAANDAG Dr. GÖBBELS OVER DEN LUCHTOORLOG. VERDUISTEREN: Wat willen de W eersportkampen?" Nieuw massagraf ontdekt bij Odessa. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN opperbevel van de Duit- "weermacht deelde gisteren het geheele Oostelijke J vonden gisteren geen ge- tshandelingen van beteeke- plaats. De luchtmacht heeft |en afgeloopen nacht een bn aanval gedaan op de hebasis Poti aan de kust "der Ite Zee. i het Westelijke front in v zijn hevige plaatselijke ge- rten gaande. Bij den op 20 T gemelden geslaagden aan- ijn verscheidene hondenden jigenen gemaakt en 5 batte- en 50 auto's buitgemaakt of eid. Snelle Duitsche ge svliegtuigen verstrooiden bij -ssende aanvallen in scheer- ht gereedstaande pantser- 6'irachten en autocolounes oen vijand. met veel sterkere strijd- shien ondernomen aanvallen Duitsch-Italiaansche stel- aan het front in Zuid- mislukten ook gisteren zware verliezen voor den ld. Tjetvliegtuigen hebben in den oopen nacht zonden systeem ,ntbommen op Oost-Pruisisch ted laten vallen. Twee der .■allende bommenwerpers wer- neergeschoten. Führer heeft gisteren den aakschen president,^ dr. Tiso, pngen. die met den~Slowaak- h minister-president dr. Toe fen minister van binnenland zaken, Sano Mach. en den bter van defensie. Catlos, een èk aan het hoofdkwartier bt. Führer heeft met dr. Tiso hartelijk onderhoud "gehad de vraagstukken van den eschen vrijheidsstrijd der g volken tegen het bolsjewisme e Engelsch-Amerikaansche ratieën. In de besprekingen, an werd deelgenomen door uitschen minister van bui- ndsche zaken Von Ribben - en generaal-veldmaarschalk 1, kwamen de kameraadschap e vriendschap tot uiting, de betrekkingen tusschen uitsche rijk en het Slowaak- volk bepalen. Slowakije t met de dappere formaties ijn leger aan de zijde van de "he legers en zal in bondge- chap met de mogendheden het pact van drie al zijn ten voor de eindoverwinning "nen. Duitsche gezant te Press- Ludin, de Slowaaksche ge- te Berlijn, Cernak, en de che generaal bij het Slo- sche ministerie van defensie aal Schlieber, namen aan het k deel. t D.N.B. verneemt nog, dat de Duitsche perschef, dr. "ich, de generaal der infan- Zeitzler luitenant-generaal imont en staatsminister dr. "ner aanwezig waren. geallieerde vliegtuigverlie- In het eerste kwartaal 1943 hebben de Britsche en rikaansche luchtmachten, het D.N.B. verneemt, boven chland en het bezette gebied et Westen 491 bommenwer- verloren en van 1 tot 24 1 248 vliegtuigen, in totaal "39 bommenwerpers van 1 ari tot 20 April. Daarbij-zijn inbegrepen de aanzienlijke ezen aan jachtvliegtuigen n de rest van Europa en de lsch-Amerikaansche verlie- in Noord-Afrika. (D.N.B.) opgravingen bij Smolensk. - Internationale comité van Roode Kruis heeft een he rgepubliceerd, waaruit blijkt, het Roode Kruis bereid is het aanwijzen van neutrale undigen mede te werken de identificeering der ns Duitsche berichten by lensk gevonden lijken, on- voorwaarde, dat alle be trokken partijen daarom verzoe ken, in overeenstemming met het memorandum, dat het comité op 12 September 1939 tot de oorlog voerende staten gericht heeft en waarin de beginselenwerden uit eengezet, volgens welke het Roode Kruis eventueel aan een onder zoek kan deelnemen. Memorandum van Poolsche emigrantenregeering. Naar United Press meldt, heeft de Poolsche emigrantenregeering een memorandum doen toekomen aan de geallieerde regeeringen waarin zij met betrekking tot de 10.000 Poolsche officieren, die. uit ge vangenenkampen der sovjets ver dwenen zijn, zegt, dat alle spo ren van deze officieren verloren zijn gegaan. In het memorandum wordt voorts gezegd: „Volgens inlichtingen, die de Poolsche regeering ontvangen heeft, werden de officieren niet vrijgelaten. Stellig een groot aantal van hen werd gedepor teerd naar de republiek Yakoet, naar Frans Jozef-eiland en naar De Führer deelt mede: „Ter gelegenheid van mijn verjaardag heb ik uit alle gouwen van het Duitsche Rijk en uit het buitenland zoo talrijke gelukwenschen ontvangen, dat ik deze niet afzonderlijk kan beantwoor den. Ik betuig daarom langs dezen weg allen, die aan mij hebben gedacht, mijn op rechten dank". (w.g.) ADOLF HITLER. Nova Zembla. In tegenstelling tot Stalins belofte, die hij deed tegenover den Poolschen ambas sadeur Kot, werden de officieren niet vrijgelaten en evenmin heeft men iets van hen gehoord. In Januari 1942 merkte Polen op, dat Moskou zich niet aan zijn belofte gehouden had, waarop de sovjets in hun antwoord beloof den, te zullen doen wat zij be loofd hadden. Zij spraken tegen, dat vele der officieren naar de bovengenoemde gebieden gede porteerd waren". HEVIGE AFWEERSTRIJD IN TUNIS. Het Italiaansche hoofdkwartier deelde Donderdag mede: „Aan het Zuidelijke front in Tunis hebben onze troepen ook gisteren door een hardnekkig ver zet en groote waakzaamheid weerstand geboden aan her nieuwde hevige vijandelijke aan vallen, welke dooween zeer sterke artillerie gesteund werden. Bij het taaie verzet van een vooruitge schoven afdeeling onderscheidde zich in het bijzonder het 1ste ba taljon van het 66ste regiment in fanterie „Trieste", dat onder bevel van kapitein Politi Mario van Sulmona den aanvallenden N.- Zeelandschen troepen aanzienlijke verliezen toebracht Zware Duit sche bommenwerpers hebben aan- voercerltra achter de vijandelijke linie met bommen bestookt. Vier vijandelijke vliegtuigen werden door jagers en twee door afweer geschut neergehaald. In een ge slaagde nachtelijke operatie heb ben onze vliegtuigen de petro- leuminstallaties te Tripoli in Sy rië gebombardeerd." En Vrijdag: „In den Zuidelij ken' sector van het front in Tu nis boden onze troepen gisteren door herhaalde tegenaanvallen op dappere wijze weerstand aan den krachtigen vijandelijken druk die in hevigheid, toenam. Speciale vermelding verdient de divisie Pistoia onder bevel van generaal Falugi, welker infanterie kranig en onwrikbaar de herhaalde aan vallen van veel sterkere Britsche strijdkrachten doorstond. Ook in den Westelijken sector, waar de vijand zijn aanvalspo- gingen verhevigde, worden zware gevechten geleverd. Duitsche ja gers hebben in luchtgevechten zes vliegtuigen neergeschoten, bovendien werden vier Spitfires vernietigd door onze jagers, die een luchtkonvooi begeleidden. Vijandelijke toestellen hebben een aanval gedaan op Syracuse, waar drie burgers om het leven kwamen en 13 gewond werden, er is lichte schade. Op Carlo- forte (Cagliari) èn_ in de omge ving van Catanzaro en Ragusa werden eveneens eenige bommen geworpen, waardoor in het ge heel vier menschen gedood en veertien gewond werden. Twee vliegtuigen werden door afweer- batterijen neergehaald, een dier vliegtuigen viel brandend neer ten Oosten van Syracuse, het andere viel bij Pozzallo (Ragusa) in zee." EXTRA BERICHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „De vijandelijke koopvaardjj- scheepsruimte heeft in de Mid- dellandsche Zee en op den Atlan- tischen Oceaan opnieuw zware verliezen geleden. In gevechten tegen krachtig beschermde kon vooien hebben Duitsche duikboo- ten Wederom 16 koopvaardijsche pen met een gezamenlijken in houd van 121.500 ton, waaronder verscheidene volgeladen troepen transportschepen, alsmede twee torpedojagers en een duikboot in den grond geboord. Twee andere schepen werden door torpedo's getroffen." Omtrent deze nieuwe suüces- sen verneemt het D.N.B., dat de Duitsche onderzeëns in ver uit elkaar gelegen wateren van den Atlantischen Oceaan, jvan Groen land, van New-Foundland, van de Ver. Staten en West-Afrika den vijand/elijken aanvoer weer zwaar getroffen hebben. Zoo ge lukte het in het Noorfdelijke deel van den Atlantischen., Oceaan o.a. een groot zwaar beladen schip in den grond te boren, dat uit Canada kwam en hout aan boord had voor de Engelsche mijnindustrie. Dagen na de ver nietiging was de zee nog mijlen in den omtrek met hout bedekt, dat afkomstig was van de groote deklading. Voorlts werden drie groote munitieschepen door tor pedo's getroffen, waarbij werd waargenomen, hoe de leden der bemanning door de kracht der, ontploffing honderden meters omhoog geslingerd werden. Op den Atlantischen Oceaan heeft een Duitsche duikboot een vijan delijken onderzeeër tot zinken gebracht. Bijzonder grloot succes hadden de duikbooten op de Middellandsche Zee, waar zij verscheidene geheel bezette troe pentransportschepen tot zinken brachten. Hieronder bevond zich een schip van meer dan 20.000 ton. Het doel van deze schepen was havens in Noord-Afrika. Dit Nuipjner bestaat uit 8 Pagina's. Maandag, tweeden Paaschdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den gehee- len dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Minister dr. Göbbels schrijft in „Das Reich" over de problemen van den luchtoorlog. Hij spreekt zijn onbeperkte waardeering uit voor de Duitsche burgerbevolking in het door de Engelsche lucht- terreur geteisterde gebied. Hij verklaart, dat hij onlangs bij zijn bezoek aan Essen zijn tijd slechts voor de helft heeft doorgebracht aan de conferentietafel, en voor de rest onder de bevolking, waar die het meeste getroffen is. Hier heeft hij bewijzen gezien van een stil heldendom, een vlammenden haat tegen den vijand, een gloeiend vertrouwen op de over winning, een geloovig vertrouwen in den Führer, maar ook een ontroerende bescheidenheid in de wenschen en verlangens. Het is, aldus Göbbels, een groote vergis sing van den vijand te gelooven, dat hij door zijn luchtterreur het oorlogsmoreel van het Duitsche thuisfront zou kunnen verzwak ken. Daarvoor weten de Duit- schers te zeer, waar het omgaat, zij hebben den vijaj^i niet zoo zeer uit zijn humanitaire woor den als wel uit zijn wreede da den leeren kennen. Het Duitsche gebied, dat in de eerste plaats door de nachtelijke bomaanvallen bezocht wordt, brengt voor het geheel van den oorlog offers, die niet meer ver geleken kunnen worden met die van de streken, die van deze luchtaanvallen verschoond blij ven. Daar in eenige steden in het Westen al iets als de wet van het front bestaat en wel voor iedereen, moet daaruit volgen, dat zij ook als het front behan deld "worden, d.w.z. op grond van haar aanzienlijk zwaardere plich ten ook op grootere rechten aan spraak kunnen maken. Niemand zal dus ernstige bedenkingen hebben, wanneer van een deel van den algemeenen levensstan daard in de niet uit de lucht be dreigde streken gebruik wordt gemaakt om de bedreigde stre ken te helpen. De minister herinnert er daar na aan, dat in Engeland in ver band met de zware vliegtuigver- liezen van den laatsten tijd reeds de vraag is opgeworpen, of de veelvuldige nachtelijke aanvallen en de sporadische aanvallén over dag nog wel loonend zijn en ge handhaafd kunnen worden in den tegenwoordigen omvang. Duitschland is geenszins weerloos tegenover den Britsch-Ameri- kaanschen luchtoorlog. Van an dere dingen afgezien, beschikt het over den duikbootoorlog, die Engeland thans ongetwijfeld zwaarder treft dan Duitschland door den luchtoorlog wordt ge schaad. Deze duikbootoorlog wordt gevoerd op een werkelijk oorlogstooneel en bijna uitslui tend onder mannen, terwijl de luchtoorlog ook het burgerlijke leven treft en niet alleen man nen, maar ook en in hoofdzaak vrouwen en kinderen. Natuurlijk, aldus vervolgt-Göb bels, blijven onze maatregelen tegen den Engelschen luchtoor log niet tot het defensief beperkt Het is thans nog niet het tijd stip om te spreken over hetgeen wordt' -voorbereid en gedaan om den vijand het eenige juiste en overtuigende antwoord op zijn terreur te geven. De Duitsche oorlogvoering heeft altijd min der ophef gemaakt van haar plannen en de feiten zelf laten spreken. Zoo zal dat ook hier op zekeren dag zijn. De toorn over den Britschen luchtoorlog, die zich ophoopt in het Duitsche volk en zijn leiding, zal zich te zijner tijd ontladen. Onze straf- gerichten, aldus besluit de mi nister, hebben vaak wel zeer lang op zich laten wachten, maar zij zijn altijd nog gekomen. (D.N.B.) van heden en morgenavond 21 uur tot morgen- resp. Maandagochtend 6.30 uur en van Maandagavond 21.15 uur tot Dinsdagmorgen 6.15 uur 24 April: maan op 0.29 uur; onder 9.19 uur. 25 April: maan op 1.36 uur; onder te 10.13 uur. 26 April: maan op 2.35 uur; onder te 11.16 uur. „De weersportkampen voor de Germaansche jeugd, waarin jongens uit zes Ger maansche landen elkaar ont moeten, hebben in de eerste plaats ten doel, het saam horigheidsgevoel tusschen deze jongens te versterken. Door lichaamsoefening en weersport zullen de jongens in deze vier weken hun lichamen harden. Zij zullen in dezen tijd ster ker en gezonder worden. Daarnaast willen wy den jongens iets van het strij dende en arbeidende Duitsch land laten zien. Door film voorstellingen, excursies enz. zullen wij dit kamp tot een onvergetelijke gebeurtenis laten worden". Deze woorden zijn van den leider van een der weer sportkampen, die elke maand in Duitschland worden ge houden. Iedere jongen van zestien tot achttien jaar kan zich aanmelden. Kosten zijn aan de' deelneming niet ver bonden terwijl volgens ver ordening van den Rijkscom missaris door de werkgevers het loon moet worden door betaald en het verblijf in het weersportkamp niet als va- cantie mag worden aange rekend. Meld je aan bij een van de volgende adressen: Noord-Holland: Spaarne 94, Haarlem. Zuid-Holland: Eendrachts- weg 35, Rotterdam. Den Haag: Soendastraat 25, Den Haag. Amsterdam: Willemspark weg 186, Amsterdam. Zeven kilometer voor Odessa aan den weg Odessa-Tatorka is een massagraf ontdekt van 100 meter lengte en 20 meter breedte dat, volgens inlichtingen van de bevolking, een ongeveer vier jaar geleden door de Gepeoe aange legde begraafplaats vormt voor de door haar vermoorde sovjet burgers. De Roemeensche autori teiten vermoeden, dat ook tal rijke Roemenen hier begraven liggen, die terstond na de bezet ting van de, Boekowina en Bes- sarabië door de bolsjewieken in den zomer van 1940 zonder na dere motiveering uit hun wonin gen gehaald, voorloopig voor dwangarbeid gebruikt en vervol gens door de Gepeoe vermoord zijn. Het graafwerk waarmede men terstond begpnnen is, nadat de Roemeensche militaire auto riteiten de desbetreffende inlich tingen hadden ontvangen, bracht eerst verschillende zorgvuldig op elkaar gelegde lagen aan het licht van klei, slakken en zand, waarop dan weer een laag slib van een meter dikte volgde.. Pas toen men door deze laag heen gegraven had, stiet men op de eerste geraamten, op ledematen, stukgehakte lichaamsdeelen en resten van kleederen. Al deze menschelijke resten waren in wanorde door elkaar gegooid. Eenige der lijken waren nog niet tot ontbinding overgegaan. In eenige kleedingstukken vond men ook nog voorwerpen *n pa*

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1