erlandsche arbeiders in het buitenland ^erbruggingsgeld en een sociale toeslag. BUITENLAND GEMENGD NIEUWS KERK EN SCHOOL SPORT rbeidsfrontleider H. J. jberg heeft, op de perscon- ojn, het volgende mee- S'het aanstellingsbesluit zijn en Nederlandsche werkers bnze grenzen verplicht te- fteld. Zij hebben hun ge- Baten. Sederlandsche Arbeidsfront aoor voor bijzondere pro- gesteld. De omstandighe- bben er toe geleid, dat de Itelling elders daadwerke offer beteekent *voor den Het N.A.F. heeft dit tijdig pn en zijn medewerkers ter king gesteld van het Deut- rbeirtsfront voor de uitvoe- |n de zoo belangrijke taak. 3e „Betreuung" is. Intus- tieeft het N A:F. den laat- Id in toenemende mate een Tjnsel geconstateerd, dat pderlSndschen werker on- is en in strijd met zijn at is namelijk het geval inderdaad waar, dat de r ridsche werker, die ver werd buiten de grenzen |te aanvaarden, een offer het grootste offer werd gebracht door de vrouw, voor alle kleine en groote jkheden in het gezin alleen 'te staan. Nog erger werd bleek, dat de overge- gelden niet voldoende I otn vooral aan de finan- noeilijkheden het hoofd te Veelal kwam het voor, den onwaardigen gang Maatschappelijk Hulpbe- noesten gaan om hulp in pen in verband met deze leele moeilijkheden, is het waar, dat er eenige aten zijn geweest, die bij tiulpverleening een royaal funt innamen, maar het liet verzwegen worden, dat meeste gemeenten deze Isvrouwen officieel behan- eerden als armlastigen, ja dat bijv. in de grootste ge- van het land deze arbei- •ouwen met steun in natura huis gezonden werden. Het ft geen betoog, dat dit laat- rschijnsel bij het N.A.P. de-j ■e ergernis heeft opgewekt, dat het in feite tevens het;. Ünsel als zoodanig moest pen. Hij. die, onder welke idigheden ook zijn ar- licht nakomt, moet daar- et recht kunnen ontleenen, [jn gezin in het vaderland estaan. heb den laatsten tijd dulde- pen uitkomen, dat een terug op maatschappelijken steun door de achtergebleven ge zinnen onduldbaar is. Kortelings kon ik mededeelen, dat er een regeling in voorbereiding was, welke o.m. het achtergebleven gezin van den in het buitenland geplaatsten werker minstens vier weken van het laatstverdiende loon zou garandeeren. Thans kan ik mededeelen, dat het N.A.F. te zamen met het departement van sociale zaken verder gewerkt heeft aan de uitwerking van de financieele tegemoetkoming. Het besluit zal niet lang meer op zich laten wachten. Met nadruk moet ik er op wij zen. dat hier sprake is van een tegemoetkoming. Het steunka- rakter is hieraan volkomen vreemd en derhalve is zij geheel onttrokken aan de sfeer eener armenzorg. Dit is de principieele zijde van het onderhavige pro bleem. Van steun ten behoeve van gezinnen, waarvan de kost winner in het buitenland werkt, mag en kan voortaan geen spra ke meer zijn. De financieele te gemoetkoming kan verschillende vormen aannemen: Direct na de tewerkstelling in het buitenland zal gedurende vier weken het volle loon door betaald worden, dat de betreffen de werker verdiende voor zijn tewerkstelling. Dit is het z.g. „overbruggingsgeld." Voorts/zal van de vijfde week af van zijn tewerkstelling de moge lijkheid bestaan een sociale toe lage te ontvangen, wanneer blijkt, dat zijn nieuw verdiende loon be langrijk minder is dan wat bij vroeger ontving. Voorwaarde hierbij is echter, dat 60 pCt. van het nieuw verdiende loon over gemaakt wordt. Door deze tege moetkoming zal het mogelijk zijn dat het inkomen van den werker hem en zijn gezin in staat stelt ron£ te komen. Het overbruggingsgeld en de sociale toelage zijn de voornaam ste vormen, welke de financieele tegemoetkoming kan aannemen, en zijn n.l. ook nog de volgende vormen: reiskostenvergoeding, ver teringsgeld bij lange reizen en een kleedingstoelage. Ten aanzien van de reiskosten is een uitbreiding van een be staande regeling dOor het N.A.P. bewerkstelligd kunnen worden, waarbij de reiskosten voor de aansluitende reisgedeelten in Nederland voortaan ook vergoed zullen worden bij officieel verlof (voor gehuwden tweemaal en voor ongehuwden eenmaal per jaar. Be in de lucht. - Duitsche hebben na het gevoelige van 31 meermotorige enwerpers dat de Brit luchtmacht in den nacht 3 op 21 April heeft geleden, i loop van den 21sten April 'ijand opnieuw een zwaren oegebracht, meldt het D.N. |bitsche jagers gingen hevige itgevechten aan met een ge- de vijandelijke formatie, die Ie een stad in het kustge- van Noord-Frankrijk aan te Getroffen door de boord den der beste jachtvlieg- i ter wereld stortten vol- tot nu toe ontvangen be lt 7 vijandelijke vliegtuigen n.l. 5 bommenwerpers en 2 begeleidende jagers. Deze 5 lenwerpers vertegenwoordi- e helft der aanvallende for- bommenwerpers. de 31 in den nacht van >P 21 April neergeschoten lenwerpers is meer dan 10 at van de aanvallende vij- 'Jke toestellen verloren ge- j vluchten van sterke forma- 5 vijandelijke vliegtuigen bo llet Duitsche gebied is het nacht aan eenige van deze ■mes gelukt het stadsgebied Berlijn te bereiken. Door het p* uitwerpen van enkele ntbommen ontstond geringe tieele schade. Er zijn 3 doo- en verscheidene gewonden te ■iren. Helsinki is het volgende bericht omtrent een nieu we Finsche overwinning in de lucht uitgegëven: „Woensdagochtend vroeg stie ten onze jachtvliegtuigen bij het eiland Seiskari weder op een vrij groote vijandelijke formatie van 35 vliegtuigen. Tijdens het zich ontwikkelende luchtgevecht wer den 11 vliegtuigen van het type Jak-1, 4 Lagg 3 en 4 Lagg 5, in totaal 19 toestellen, neergescho ten. Tegelijkertijd werd door onze gevechtsvliegtuigen nabij Kotka van 3 vijandelijke bommenwer pers van het type Pe 2 een toe stel ten val gebracht. De laatste 4 dagen heeft de vijandelijke luchtmacht aan het Finsche front 46 vliegtuigen verloren. 43 daarvan werden door Finsche ja gers neergeschoten, 3 door de luchtdoelartillerie der marine, Bovendien werden talrijke vijan delijke machines beschadigd. Van de/gevechten van Donderdag zijn 2 eigen toestellen niet op hun steunpunten teruggekeerd." Duitsch dementi t.a.v. vredes- berichten. - Radio Londen heeft in Italiaansche taal het bericht verspreid, dat de Spaanschepers een telegram van' het Duitsche Nieuwsbureau gepubliceerd heeft, volgens hetwelk Berlijn voorstel len van den Spaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, Jordana, voor de totstandbren ging van een spoedigen vrede, heeft aangenomen. Dé leider van de persafdeeling van het Duitsche departement van buitenlandsche zaken, ge zant dr. Schmidt, heeft ten aan zien hiervan op een buitenland sche persconferentie de volgende officieele verklaring afgelegd: 1. Het Duitsche Nieuwsbureau heeft nooit een bericht verspreid, zooals radio Londen dat kenmer kend alleen in het Italiaansch heeft bekend gemaakt. 2. In de Spaansche pers heeft nooit een dergelijk bericht ge staan. 3. Van een stap der Spaansche regeering om vredesbemiddeling of zoo iets was en is te Berlijn niets bekend. Het verstorende bericht van radio Londen is vap a. tot z. ge logen. Gezant dr. Schmidt zeide vervolgens nog: Te Berlijn denkt men niet aan vi-ede, doch uitsluitend aan de overwinning. Hierbij moet herin nerd worden aan hetgeen reeds eerder gezegd is, n.l. dat voor het woord vrede het woord overwin ning staat en wel een overwin ning zonder eenig compromis. De communiqué's over de bezoeken aan het hoofdkwartier van den Führer in de laatste weken bren gen uit gezaghebbenden mond tot uiting, dat Duitschland en Italië met hun bondgenooten vastbeslotenzijn. den oorlog zonder eenig compromis tot aan de totale overwinning, d.w.z. tot aan de volledige vernietiging van de vijandelijke strijdkrachten die Europa en zijn volken bedreigen en tot aan de volledige ineen storting van onze tegenstanders voort te zetten. - (D.N.B.) Spaansch schip door Engelsche duikboot vernietigd. - Het Spaan- s.s. Castillo de Monte Alegro is door een Engelsche duikboot ter hoogte van de kust van Senegal door yeen torpedo getroffen en tot zinken gebracht. De beman ning kon gered worden. 19 op varenden zijn te Dakar aange komen in reddingsbooten. (Stefani). Poolsche Roode Kruis wendt zich tot internationale organisa tie - Het bestuur van het Pool sche Roode Kruis heeft een schrijven gericht tot den voorzit ter vap het Internationale comi té van het Roode Kruis te Ge- nève, waarin gezegd wordt: „In verband - met zijn plicht, naar mogelijkheid mede te werken aan de opheldering van de smartelij ke gebeurtenissen van Smolensk, heeft het Poolsche Roode Kruis de eer, u in kermis te stellen van het rapport van onzen secretaris, generaal, die zich aan het hoofd der technische commissie van ons' inlichtingenbureau op uit- noodiging der Duitsche autoritei ten naar Smolensk heeft bege ven. De heer Skarzynski heeft het volgende geconstateerd: In de omgeving van Smolensk, op een met den naam Katyn aangeduide plaats, bevinden zich de massagraven van Poolsche officieren, ten deele geopend. Op grond van het onderzoek van on geveer 300 opgegraven lijken kan vastgesteld worden, dat deze of ficieren vermoord zijn door pistoolschoten in den nek. Uit de typische gelijkvormigheid der wonden kan geconcludeerd wor den tot een terechtstelling door geschoolde beulen. De moord heeft niet het karakter van een roofmoord. De dooden dragen uniformen en laarzen, alsmede onderscheidingen terwijl aan zienlijke bedragen aan Poolsch geld bij hen zijn gevonden. Uit de bij de lijken gevonden papie ren moet opgemaakt worden.dat de moord ongeveer in de maan den Maart en April 1940 heeft plaats gehad. Tot dusverre kon slechts een beperkt aantal lijken (ongeveer 150 geïdentificeerd worden. Voor de identificeering en registratie van alle vermoor den zou het wenschelijk zijn, dat de naar Smolensk gezonden tech nische commissie van het Pool sche Roode Kruis met 5 of 6 per sonen versterkt werd. Het werk der technische commissie kan slechts worden voortgezet in nauwe samenwerking met de plaatselijke Duitsche militaire autoriteiten. Onze technische commissie heeft zeer veel steun en medewerking van deze autori teiten ondervonden. Op grond van de in dit rap port vermelde feiten en met ver wijzing naar art. 4 van de statu ten van het internationale co mité van het Roode Kruis (28 Aug. 1930) verzoeken wij u, alle stappen en maatregelen te over wegen, waarvan in de statuten gewag wordt gemaakt en waar voor het "comité op grond van de internationale conventie bevoegd is. - (D.N.B.) Drama te Princenhage - In de Esserstraat te Princenhage heeft zich een drama afgespeeld, waar bij een man zijn twee kinderen, een meisje van 6 en een jongen van 4 jaar, den hals heeft afge sneden. Hü heeft vervolgens zijn vrouw verwondingen toegebracht. Zij kon echter ontkomen. De da der heeft hierna een poging tot zelfmoord gedaan. Hij is ernstig gewond naar het ziekenhuis te Breda overgebracht. De aanleiding tot dit drama is nog niet bekend. Meisje door trein gegrepen - Maandag is een 9-jarig meisje te Beek, bij Breda, op den onbe- waakten overweg door een trein gegrepen en op slag gedood. Kind overreden en gedood - Te Delft is het 3-jarige zoontje van de faipilie Koch door een bespan nen voertuig overreden en gedood. Roofoverval te Soest. - Vijf met automatische pistolen 'gewa pende mannen zijn Maandag avond het landgoed „De witte burcht", van den heer «Pas te Soest binnengedrongen, voorge vende dat zij ambtenaren van de centrale recherche waren en huiszoeking kwamen doen. De mannen hebben het geheele huis doorzocht en den heer P. de brandkasten en andere kasten laten open maken. Men was aanvankelijk er van overtuigd, dat men werkelijk met de recherche te doen had gehad, temeer daar geen belangstelling werd getoond voor geld en waar devolle voorwerpen. Eenige uren later bleek, dat de draden van meerdere telefoontoestellen bin nenshuis waren doorgesneden, terwijl twee heerencostuums en plm. 500 pakjes sigaretten waren verdwenen. Dit was aanleiding de politie van het geval in kennis te stel- onderzoek volgde. Gebleken is dat zich de vorige week Donderdag een soortgelijke overval heeft voorgedaan ten huize van H. aan den Noorder- weg te Soest. Hier drongen drie gewapende mannen binnen en doorzochten gedurende een half uur het huis. Dubbele moord ontdekt. - In Voerendaal (L.), zijn nabij bet kasteel Haren, in een oude uit gedroogde put de lijken gevon den van een man en een vrouw. De lijken vertoonden vele zware wonden, door messteken toege bracht, van den man was zelfs bijna de hals afgesneden. Men heeft de slachtoffers nog niet kunnen identificeeren. Men schat hun leeftijd tusschen de 35 en 40 jaar. Vermoed wordt, dat men hier met meer dan één dader heeft te doen. Voorts werd er nog een ijzeren staaf gevonden, waarmede de slachtoffers slagen zijn toegebracht. Omtrent de re den van den moord tast men nog in het duister. NEL. HERV. KERK Aangeno men. Naar Garderen (toez.), ds. K. van den Berg te Amersfoort Be dankt. Voor Emmercompaseuum, d- H. Witvliet te Ommelanderwijk GEREF. KERKEN Tweetal. Te Groningen (vac ds. J. Kapteyn), ds. 'B. Holwerda te Amersfoort en ds. H Veltman te 's-Hertogenbosch CHR. GEREF. KERK Beroepen Te Urk, ds. H. Visser Mzn. te Mld- delharnis. BAPTISTE GEM. Beroepen, te en aangenomen naar Apeldoorn, ds. H. Soesan te Heerlen-Treebeek. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 23 APRIL. Leiden Chr. Geref. Gem. (Steensehuur)Nm. 7 u„ ds. Joh. Jansen Doopsgez. Gem.: Vm. 10% u. (H.A.), ds. S. Spaans Eg- lise Wallonne; soir a 7 heures, Mr. R. Blommaert Evang. Luth. Gem Nm. 6% u. (H.A.), ds. Bleger Geref. Gem. (N. Rijn) Nm. 6u., ds. Rijksen van Utrecht Rem. Geref. Gem.: Nm. 7 u., ds. C. B. Heyn van Oude Wetering Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): He den nam. 7i/2 u., completen en lof Geref. Kerk (Zuiderkerk), Nm. 8 u., ds. Weggemans. Hogmade Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u. (Bed. H.A.), ds. Baas. .Katwijk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: Vm. 9% u., ds. Rutgers van Katwijk aan Zee; nm. 6 u„ ds. van Harten van Katwijk aan Zee Geref. Kerk: Nm. 7 u., ds. J. G. Aalders. Katwijk aan Zee Geref. Gem.: Vm. 10 u„ ds. P. Honkoop van Den Haag Nieuwe Kerk: Vm. 9'/2 u„ ds. C. A. van Harten; nm. 7 u., ds. P. Pras Geref. Kerk: Nm, 7 u., ds. J. C. Gilhuis, Koudekerk Ned. "Herv. Kerk: Vm. 10 en nm. 7 u. (Bed. H. A.), ds. van Binsbergen Geref. Kerk: Nm. 7 u., ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Nm. 6% u. (H.A.), ds. Koch Geref..Kerk: Nm. 7 u., ds. Dijk Ver. van Vrijz. Herv.: Nm 7u., dienst. Leidschendam Ned Herv. Kerk Nm. 7'/2 u., ds. Vermet Geref. Kerk: Nm. 7% u„ ds. Rietveld.'* Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Vm. 10y2 u., (H.A.), ds. v. Veenen Geref. Kerk: Nm. 7% u., ds. Gilhuis. Lisse Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 en nm. 5 u. (H.A.), ds. J. Th. van Veenen Geref. Kerk: Nm, 7 u., dr Th. Ruys Jr. Chr. Ger. Kerk: Nm. 7 u., ds. A. Ponstein Geref. Gem.: Nm. 7 u., ds. A. Ver- hage Oud Geref. Gen Nm. 7 u„ leesdieijst. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Vm. 9% u., ds. J. H. Boerlijst van Badhoevedorp: nm. 7 u., ds. I. P. van der Waal van Haarlem Geref. Kerk: geen opgave Chr. Geref. Kerk: Nm. 7 u., ds. Geels v. Aalsmeer. Noordwjjk Binnen Ned. Herv. Vm. 10 en nm. 7 u. (H.A.), ds. Slddré Geref. Kerk: Nrm 7 u. ds. Visser Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u.. ds. v. Ginkel van at wijk aan Zee; nm. 7 u., ds. Cupedo Geref. Kerk: Nm. 7 u.; ds. Bouma. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 U. (H.A.). ds. Pras van Katwijk aan Zee; nm. 7 uur (Dankz.) de heer Heymans van Hillegom. Oegstgeest Groene Kerkje: Vm. 10.15 u. (Voorber. H.A.), ds. v. d. Haas Pauluskerk: Nm. 5y2 u. (Bed. H.A.), ds. van der Haas Ver. van Vrijz. Herv. (W. de Zwij- gerkerki: Nm. 7 y2 u., dr. Boersema Geref. Kerk (Maurltslaan)Nm. 7 u., cand. Blokland Idem Morschweg: Nm. 7 u.. ds. Eringa. Oude Wetering Ned. Herv. Kerk: Vm. 10% en nm. 7% uur (Bed. H.A.), ds. van Roon Ger. Kerk: Vm. 7% u., ds. v. d. Bos. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk:; Vm.ii 10 u., ds. D. Kuilman v. Lei den; nm. 7 u., dr. G. C. van Niftrik Kerkzaal: Vm. 10 u„ dr. van Niftrik (H-A.) Geref. Kerk, Ra penburg: Nm. 7 u. ds. H. Post Chr. Geref. Kerk: Nm. 6% u., ds. H. Jansen te 's-Gravenhage. Rijnzaterwoude Ned. Herv. Kerk; Nm. 7% u. (H.A.). ds. de Vree Chr. Geref, Kerk: Nm. 7 u, leesdlenst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk:, Vm. 10 u. en nm. 5 u. (H.A.), ds. Kriikamp Geref. Kerk: Nm. 6 u., "ds. Kuiper Chr. Geref. Kerk: Nm. 6 uur, ds. Visser Ned. Prot. Bond: Vm. 10% u.. ds. Westmijse van Rotterdam. Voorhout Ned. Aerv. Kerk: Vm. 10 u. (H.A.) en nm. 4 uur (Dankz.), ds. Flink. Valkenburg 1Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u. en nm. 7 u. (H.A.), ds. Jongenboer. Voorschoten Ned. Herv. Kerk: Vm 10.15 en nm. 7 u. (Bed. H.A.) ds. Fortgens Geref. Kerk: Nm. 7 u., ds Houtzagers. Warmond Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 en nm. 7 u. (H.A.), ds. de Bel. Wassenaar Ned. Herv. Gem.:. (Dorpskerk): Vm. 10% u. (koor), en nm. 7 u. (Bed. H.A.), dr. Hon- ders Kievletkerk: Nm. 7% uut (H.A.,) ds. ten Kate Ned. Prot. Bond: Vm. 10% u., mej. dr. J. W. Herfst Geref. Kerk: Nm. 7 u., ds. Feringa Geref. Kerk Zuid: Nm. 7f2 u.. ds. Timmer. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Nm. 7 u„ ds. J. J. ^Woldendorp Geref. Kerk: Nm. 7 u., ds. H. Ver- sluys Geref. Gem.: Nm. 7 uur, leesdienst Ver. tot Verbr. der Geref. Waarheid: Nm. 7.15 u., de heer Wildschut te R'dam Ver. van Vrijz. Herv.: geen dienst. Sportbonden collecteeren voor Rotterdam Door de betreffende autoriteiten en instanties is aan de sportbonden toestemming ver leend een collecte te houden voor de hulpverleening aan Rotterdam. BRIDGE. Viertallencompetitie „De Sleu tels". In de 2de klasse zijn gis teravond de volgende uitslagen ver' regen: 2e kl. A: team Pielanen wint van team Doing met 23 m.p.; team Van Egmond wint van team Zand bergen met 20 m.p.; team Bus- sching wint van team Parmentier met 21 m.p. 2e kl. B.: team v. d. Togt wint van team Kanbier met 23 m.p.; team Huivenaar speelt gelijk tegen team Warnecke (4 p. ten gunste van Huivenaar); team Van As wint van team Visser met 52 m.p. HANDBAL. Nieuw Brunhilde. Niet Brun- hilde, maar Nieuw Brunhilde heeft met 32 van H. V. '36 ge wonnen. 3—2

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 7