Te Hilversum. Te Rotterdam. AGENDA VERDUISTEREN: LAND- EN TUINBOL VRAGENRUBRIEK goedgekeurde vrijwilligers hun geloof in zijn leiding hebben uit gesproken en het er over twee jaar meer dan honderdduizend zullen zijn. Want, aoo zeide spr., doelend op de Angelsaksische bombardementen hoe meer moorclan in Nederland, des te meer soldaten zullen er aan het front komen te staan. De jonge ren onder ons zullen popelen de Yankee's op hun schijnheilige tronie te slaan tot de sterren en strepen voon hun oogen scheme ren. Nadat spr. deze schijnheilig- ren. Nadat spr. deze schijnheilig heid had geïllustreerd door er op te wijzén, d#t men in Amerika over rassenhaat spreekt, terwijl in dat land negers gelyncht werden, schetste hij Hitler's arbeid tot op heffing van zijn volk. En hij noemde hem den besten zoon van het beste Oermaansche volk. Dit laatste omdat het Duitsche volk op dit oogenblik de zending voor een groot Germaansch rijk op zijn schouderls heeft genomen. Dit rijk, aldus mr. Rost van Tonningen, noemen wij een my- thos. Het is overlevering, geschie denis, de samenvattende vorm voor de samenleving der Ger- maansche stammen, waarhan de Germaansche vrouw in een ge schiedenis van tweeduizend jaar steeds opnieuw weer levenskracht heeft geschonken. Wij staan aan de voordeur van dit rijk aller Gertmanen. Wij voelen ons deel van dit rijk en wij voelen ons allen soldaten van den Führer. Daarom groeten wij hem, wiens werk eeuwig zal zijn en ons nage slacht zal vertvullen met een Sie? Heil op onzen Führer. Nadat deze groet door de aan wezigen was overgenomen, betrad Reichsredner dr. Schönbeck het spreekgestoelte. Deze zeide Adolf Hitler niet beter te kunnen eeren dan doör zijn werk te gedenken en zijn ge hoor te wijzen op de plichten van dit oogenblik. Toen de Führer aan de macht kwam moest hij niet al leen de fouten van het onmiddelijk voorafgaande regiem herstellen - dat zou kortzichtig zijn - maar het geheele leven van menschen, die door een eeuw van onjuiste op voeding op een verkeerd pad wa ren geleid in beter en natuurlijker banen leiden. De tijden immers zouden niet beter worden, wanneer de men schen zelf niet beter werden. Van daar dat het nationaal socialisme zich wierp op him wereldbeschou wing. Dit wil echter geenszins zeggen, dat het zich dringt in vraagstukken van religie. Wel èch ter dat men zich even zoo eerlijk als tot een geloof, zich ook bekent tot zijn volk. De heele wereldbe schouwing van het nationaal socialisme komt kort samengevat hierop neer, dat men beseft kind te zijn van een groote bloeds familie, welke beschouwd en ge hoed moet worden als een gave Gods, die moet worden doorgege ven aan het nageslacht en waaruit niemand zich los kan maken zon der haar en zichzelve schade te doen. Spreker zette uiteen, hoe het nationaal socialisme in al zijn werken deze gedachte verwezen lijkte en ook de menschen ervan trachtte te doordringen. Het fëit, dat dit Hitier gelukte en hij zijn volk daardoor tot eenheid bracht, was Duitschlands vijanden die den wereldoorlog na -1918 met andere middelen voortzetten, en speciaal w g ft g&gjijvyg> Nederlandsche Vrijwilligers strijden in het Oosten 6S PK Augustin-O-H-P m dén joden een doorn in het oog. In het licht van dezen reus- achtigen arbeid moet men ook het heden zien. Spreker hekelde in dit verband de kleinmoedigen, die door aandacht te schenken aan oogen- blikkelijke tegenslagen het groote werk van den Führer en van zijn soldaten onrecht aandoen. Vervolgens keerde hij zich tegen hen, die het bolsjewistische gevaar kleineeren of meenen dat Amerika of Engeland ons daarvoor zouden beschermen. Het ligt in den aard van het bolsjewisme dat het zich overal op dezelfde wijze zal voor doen. Van een systeem dat dui zenden van zijn eigen volksgenoo- ten uitroeit kan men niet ver wachten, dat het elders met meer consideratie optreedt. Spanje heeft daarvan de bewijzen geleverd. Wie aan de zegeningen van het nieuwe Europa deel wil hebben, zal in dezen harden tijd daarvoor zijn offers ook moeten hebben gebracht. Wanneer de arbeid in het af weer front tegen het bolsje wisme dan ook als dwang wordt opgelegd, geschiedt dit omdat zij eenvoudig een plicht is. Strijd en arbeid moeten de zege bevechten, die het den Führer mogelijk zal maken in een rijk, welks uiteindelijke vormen men gerust aan hem kan overlaten, den volken deelachtig te doen worden aan sociale gerechtigheid. Wanneer men ons, aldus be sloot dr. Schönbeck zijn rede, ver wijt dat wij teveel hulde brengen aan den man die ons voorging op dit pad, dan is dit omdat men hem ons benijdt. En is het soms niet christelijk hem te zien als iemand, dien de Allerhoogste ons geschon ken heeft om voor ons allen een betere samenleving te scheppen? Wij zien hem als zoodanig en groeten hem in het bewustzijn dat de volken straks op hun knieën zullen danken voor hetgeen hij stand bracht, als de groote Füh rer aller Germanen. Nadat deze rede, die meermalen door applaus werd onderbroken met een driewerf Sieg Heil was beantwoord, speelde de kapel de volksliederen en was de indruk wekkende betooging geëindigd. Te Hilversum is een groote bijeenkomst gehouden in de feestelijk versierde schouwburg en het Concertgebouw te Amsterdam vond Dinsdagavond ter gelegenijt van den verjaardag van den Führer een massale bijeenkomst plaat Een overzicht tijdens de xede van Hauptdienstlelter Schmidt A. Stapl-Pestm zaal van Grandtheater Gooiland waar SS-St^idarten-führer Feld- meyer en p.g. Schümann als redenaars optraden. De bijeenkomst werd geopend door den N.S.D.A.P. Ortg/uppen- leiter Rügner, die in zijn inlei dende toespraak schetste dat men dezen avond tezamen was gekomen om den verjaardag te herdenken van den man, die Duitschland zijn eer terug heeft gegeven en die Europa heeft ge red voer ellende en ondergang door den strijd aan te binden tegen bolsjewisme, kapitalisme en jodendom. Van hem. die als leider van alle Germanen voor Europa een duizendjarigsn vrede zal bereiken, waarin het voor een ieder een lust zal zijn te leven, te werken en te scheppen. SS-Standarten-führer Feldmeyer begon zijn rede met erop te wijzen, dat in de geschiedenis van het Germaansche ras in tij den van naderenden ondergang steeds een man opstaat, die het volk weer verheft en opnieuw de kracht van zijn bloed en zijn ras doet beseffen. Zulk een man is Adolf Hitler, die in 1918, toen men den ondergang van het Ger maansche ras zeker meende, opstond en voorspelde, dat Duitschland zijn leidende taak zou hervatten, de man, waarin Germanje zou opstaan. Evenals vroeger sloeg ook thans de bran ding uit het Oosten stuk op de door hem gewekte en geleide hernieuwde volkskracht, omdat in ieder de persoonlijkheid van den Führer inwerkt en een in nerlijk groote kracht doet ont staan. Het is de gedachte aan den Führer, die ook juist den frontsoldaten de. kracht geeft om vol te houden en voor te gaan. Het front immers begrijpt, dat Hitier, zelf frontsoldaat, steeds het goede doet en alle maatrege len neemt, die uiteindelijk ten zege zullen voeren. Daarom gaat zijn beteekenis ver uit boven die van een groot veldheer, geniaal staatsman en groot mensch. Hij ook heeft het separatisme neer geslagen, en met succes gestreden tegen- den erfvijand van ons bloed, die den Germaanschen mensch onderling scheidde. Hij is reeds de groote Germaansche figuur geworden, het middelpunt van het denken en handelen der Germaansche volkeren. In den Führer, aldus besloot spreker, komen als brandpunt samen de gedachtenlijnen in ons land consequent en compromisloos de dragers te zijn van het nationaal socialisme dat Hitier ons schonk. De tweede spreker, p.g. Schü mann, ving aan met een terug blik op Hitiers verjaardag in 1923, toen slechts een klein getal natio- noal-socialisten hem omringde. De tegenstanders van toen, aldus spreker, staan thans echter schou der aan schouder met ons. Voor Führer en volk zijn zij mede ten strijde gegaan om nu eindelijk voor Europa een toekomst van vrijheid te bevechten. Twintig jaar geleden schoten nog Diütschers op Duitschers, totdat door Adolf Hitler het begrip en de eenheid kwamen. Ook in 1940 bevochten broedervolkeren elkaar, gewikkeld in een strijd om een zaak. waar voor zij thans gemeenschappelijk vechten. Daarom moeten wij van daag beseffen, aldus spreker, dat Germanen nooit meer op Germa nen zullen schieten, doch dat zij te zamen moeten overwinnen in den strijd, om onzen kinderen en den geslachten in de toekomst vrede en welvaart te verzekeren. Met den Führer strijden wij voor het eeuwige leven van het Ger maansche volk, aldus vervolgde spreker, die voorts met nadruk betoogde, dat men over 20 jaar niet zal vragen of men in April 1943 op een bon boter of marga rine kreeg, maar wel of de Euro- peesche generatie in die dagen haar plicht heeft gedaan tegen de vijanden van Europa. Naar de Goddelijke wetten van ras, bloed en bodem zal Europa thans ge vormd worden, volgens den wil van den Führer, die als eenling een volk van 70 millioen en ver volgens geheel Germanje heeft weten te overtuigen. Wij weten dat de nationaal-socialistisehe idee ook die Germaansche vol keren. die deze nu nog niet geheel aanvaarden, zal veroveren, omdat het nationaal-socialisme Ger manje is. Daarom, aldus besloot spr., zijn wij verheugd, dat naast ons kameraden staan uit de broe dervolken, die evenals wij niet be hoeven te gelooven aan de over winning, maar weten, dat wij overwinnen zullen. Na een kort slotwoord van dep Ortsgruppenleiter werd deze bij eenkomst. welke werd opgeluisterd door een groot omroeporkest, be sloten met den groet aan den Führer en het zingen der volks liederen. HEDEN. Hoogl. Kerk: Wijdingsdie: Animo". 7 ya uur nam. VrUdag. Jeruël: Spr. de heer Bardeli 7y2 uur nam. Oegstgeest (Geversstr. Spr. de heer Zoutman. 71/2 nam. De avond-, nacht- en Zon dienst der apotheken te L wordt van Zaterdag 17 April tot Zaterdag 25 April 8 uur genomen door de Apotheek v. sum. Mare 110, Telef. 20406 Zuider Apotheek, Lammensc weg 4, Tel. 23553. Te "Oegst door de Oegstgeestsche Apot Raadhuispark 8. Telef. 26274. van heden- en morgenavond 21.- tot morgen- en Zaterdagoch 6.30 22 April: maan onder te 8 op te 23.16 uur. 23 April: maan onder te 8.36 Te Rotterdam vond een bijeen komst plaats in het Luxor-thea- ter. De zaal was geheel bezet met leden van de partij, van de H. J. en den N.J.S., B.D.M. en verte genwoordigers der weermacht. Onder hen bevonden zich talrijke autoriteiten. Zoo merkten wij om. op den Beauftragte van den Rijks commissaris voor de stad Rotter dam, dr. C. Völckers en den bur gemeester van Rotterdam. Op het tooneel, op welks ach tergrond een groote beeltenis van den Führer door groen omgeven en geflankeerd door groote ha kenkruisvanen was aangebracht, had een Flakorkest plaats geno men. Nadat de autoriteiten hun plaatsen hadden ingenomen had de plechtigheid van het binnen dragen van de vaandels plaats. Deze waren links en rechts van het spreekgestoelte opgesteld. Het Flakorkest bracht hierna een mu zikale inleiding waarop een lid van de H. J. een uitspraak van den Führer declameerde. Vervol gens nam de burgemeester van. Rotterdam, de heer F. E. Müller op het podium plaats. Spr. gaf een kort overzicht van de levensgeschiedenis van Adolf Hitler die op 20 April 1889 gebo ren, eens de hoopvolle gedachten» en de dankbaarheid van millioe- nen menschen zou uitmaken. Zijn leven, werd onderscheiden door het voortdurende en vaste streven om uiteindelijk en definitief met het jodendom en het bolsjewisme af te rekenen. Deze strijd zou ook het einde beteekenen van het ka pitalisme. In 1919 nam de politie ke loopbaan van Adolf Hitler een aanvang en zijn strijd, die begon ^oor het eigen vaderland vond weldra aanhangers in alle landen van Europa, zelfs over het Ka naal. Steeds weer was het dezelfde vijand, die moest worden bestre den In Nederland was Mussert sinds 1931 in het geweer om het hoofd te bieden aan dezen vijand der menschheid. De vijanden van Duitschland hadden zich sinds ja ren voorbereid op een grooten oor log, maar dank zij Adolf Hitler was Duitschland in staat zich te verdedigen en met de vijanden van Europa af te rekenen. Na den oorlog zal het herstel plaats vin den van datgene, dat nu wordt vernietigd. Natie na natie, volk na volk sluit zich aan bij het Duit sche Rijk in zijn historischen strijd. Ons geloof in Mussert, al dus spreker, doet ons den oprech ten wensch koesteren dat het den Führer gegeven moge zijn om zijn strijd in goede gezondheid van lichaam en geest te kunnen be ëindigen. Spreker was in Decem ber 1942 samen met den leider op bezoek bij den Führer in diens hoofdkwartier en hij was ten zeerste getroffen door den grooten eenvoud, die zoowel de persoon als de omgeving van Adolf Hitler kenteekende. De Führer bleek goed geïnformeerd over de toe standen in alle landen van Euro pa. „Ook in het onze". Namens de N.S.B. sprak de heer Müller een gelukwensch tot de kamera den van de N.SXl.A.P. Niet alleen, aldus spreker, is deze dag een zeer bijzondere voor vele kamera maar ook voor vele anderen, zenden van mijn volk hebben reeds aangesloten en daarom ren ook wij dezen dag met de rechte hoop, dat Adolf Hitler verheven zending in alle opi "ten goed zal mogen beëindigf Vervolgens nam Kreisobn Loser het woord. Deze spreker een overzicht van de lever schiedenis van den Führer, reeds in zijn jeugd blijk gaf een onbuigzamen wil. Zijn tee talenten deden hem veria; kunstschilder te worden tegen wil van zijn vader in, die staatsambtenaar, wat hij zelf wilde maken. Na den dood i zijn ouders had Adolf Hitler ec weinig keus en als hulparbf moest hij zijn brood verdie Het leven was niet gemakt voor hem, maar hij kon als kenaar tenslotte naar Müni gaan. Bij het uitbreken van oorlog meldde hij zich vrijt aan en ook de oorlog bespa hem niets. De afloop van den log was evenwel zijn grootste leurstelling. Hij wilde niet gt ven, dat al de mülioenep bi offers voor niets zouden zija bracht en hij besloot Duitscto eer te herstellen. Hij sloot aan bij de N.S.D.A.P. en onti kelde in 1920 een programma Duitschland in staat zou sti zich weer op te richten. Een ging in 1923 gedaan, de mach dit doel over te nemen, misl door verraad. Hij gaf evenwel pogingen niet op en het „Deut land erwache" bleef het Zijn wil tot overwinnen was sterk, dat hij in 1933 inderc de macht in handen kon ne en de opbouw van Duitschl een aanvang nam. De vijand nu geen anderen uitweg meer den oorlog, waarmede hij c Duitschland opnieuw te kui knechten. Maar overal in Eu staan thans de Duitsche legers het beschermen. Er wachten nog vele zware opgaven maa Duitsche soldaat houdt st soms ondanks groote overmj De strijd te land. in de lucht zee en aan het thuisfront voortgezet, ondanks terreur vallen, die alleen tot gevolg ben grootere solidariteit en were aaneensluiting. Wii kui den Führer geen beter -verja geschenk aanbieden, zoo be screker, dan door te zeg „'Führer. wii gelooven in U, in betere toekomst na dezen st Wij zullen met U strijden en looven aan den Führer, Duitschland en aan het veree 'de Europa". Met het zingen van beide vi liederen werd vervolgens plechtige vergadering gesloten VRAGEN EN ANTWOORD® Vraag Hoe verbouwt schorseneeren? Wanneer zaait ze? J. v. I. Antwoord Dit bij uitstek tergewas wordt begin APfil 'g?r op zware gronden half April zs op rijen, 30 cM. uiteen. Later f op 8 cM. op de rij gedund. G1 rende den zomer wordt .de los en onkruldvrlj gehouden October kan worden gerooid et blad afgedraaid. Gedurende winter vorstvrij bewaren. H. R„ te L. - President Turkije is Ineunö; van Pot" Carmona; van Finland Rytt

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 6