rg levoeringen van Schmidt en van Geelkerken ion sld. I i isl KJ le fj Tj el. I Amsterdam. [oe schrijven wij geschiedenis? a-joodzakelijkheid van hetgeen he- TWEEDE BLAD. Aan de familieleden van de vrijwilligers in de Waffen-S.S. en het Legioen. Te 's-Gravenhage. 'en i ;he j en nstj anti hitscne en.Nederlandsche na- .J-socialisten hebben in het èrtgebouw te Amsterdam ge- enlijk den verjaardag van den rer gevierd. Schouder aan r zijn zij opgemarcheerd er hun vlaggen en in hun enkomst, die ook een samen- st was van de jeugd van beide en, hebben zij getuigd van innerlijke verbondenheid en van de trouw aan den man, geroepen is de Führer aller nanen te zijn. sobere maar zinrijke plech- eid was dit. Geen uitbundig vol uiterlijkheid, maar een volle herdenking, passend in ernst der tijden. Hier waren iers bijeen, die den geboorte- I van hun Führer wilden vie- |op de wijze, zooals dien strij- betaamt. En zij boden hem [geschenk de verzekering van I trouw in alle omstandigheden als die moeilijker zullen zijn ooit. Van hun liefde en be- jldering voor der. Führer en hun trouw aan hem getuig- General-Kommissar Schmidt plaatsvervanger van den er, C. van Geelkerken. Zij fctsten de beteekenis van den die in den vorigen oorlog een onbekend frontslodaat en die thans niet alleen de [Ier van het Duitsche vader- d, maar de redder van Europa ,jj wezen op de oneindige ver sten, die hij zich verwierf den strijd tegen het bolsje- ne en zij getuigden van hun die culmineert in de rden: Führer befiehl, wir fol- bijeenkomst, die o.m. werd woond door den commandant i -»n,Bu de luftgau Holland, General I JHHirg, den gevolmachtigde van Rijkscommissaris voor de stad m dr. Schroder, den bur- I IBieester van Amsterdam, den '■•«er E. J. Voute, een vertegen- eis(A»rdiger van de Italiaansche ascistische partij en vele militaire uu.utoriteiten, werd geopend met uu^n muzikale inleiding door een van het luchtwapen. Op het ium, dat met groen -n bloe- fraai versierd was, zag men groote Duitsche adelaar op wit fond temidden van ha- ruisvanen. Een bronzen kop den Führer was opgesteld het podium, waar aan de zijde leden van de Hitler- ,™-nd en de B.D.M., aan de an- ife6 zijc*e jongens en meisjes van &lsiMB Nationalen Jeugdstorm in dei™ A: P level tul ud hun uniformen hadden plaats ge nomen. Nadat de Duitsche en de Neder- landsche vlag en de vlaggen van het D.A.F., de SS. de Hitlerju- gend, de N.S.B., de WA en den Jeugdstorm waren binnengedra gen, nam General Kommissar Schmidt het woord. BEDE VAN COMMISSARIS- GENERAAL SCHMIDT. In duidelijke lijnen schetste de Leiter des Arbeitsbereichs, Haupt- dienstleiter Schmidt, op grond van de ervaringen van een man, die zelf actief aan den strijd heeft deelgenomen, een beeld van de strijderspersoonlijkheid van den Führer. Als onbekende soldaat, die vier jaar lang in den hardsten strijd als lid van de veldgrauwe schare aan het front lag, stond Adolf Hitler na de ineenstorting op als roepende om de ziel van den Duitschen mensch te winnen. Van 1918 tot 1933 leverde hij in deze worsteling slag na slag om dan na 1933 arbeid en brood voor alle volksgenooten te verzekeren door de arbeidsslagen, de ketens van Versailles te verbreken enDuitsch- land te bevrijden van het gevaar van het bolsjewisme. Geweldige prestaties werden uit eigen kracht tot stand gebracht in vreedzaam opbouwwerk, de Duitschers in de Oostmark en in het Sud^tenland werden teruggehaald binnen het Duitsche Rijk, tot Danzig de ont ketening vormde van het conflict, dat. gezocht werd door de bolsje wistische en liberalistische krach ten. De vredesstem van den Füh rer werd door de vijandelijke mogendheden genegeerd, men wilde den vreedzamen opbouw van Duitschland niet. Duitschland staat niet eerst sedert 1939, maar; reeds sedert 1914 in den strijd; in de eerste linie strijdt steeds de on bekende frontsoldaat Adolf Hitler. Steeds is hij dezelfde gebleven, hetzij als eenvoudig frontsoldaat tijdens de gevechten in het Wes ten, hetzij als politiek soldaat in het volk, hetzij als soldaat van den arbeid, hetzij als garant voor de pacificatie van Europa. Daar om hebben wij ook het recht ge meenschappelijk met onze Neder- landsche kameraden dezen vierden verjaardag van den Führer in den oorlog te vieren; want alleen hij is thans de garant van het leven in Europa. Behalve het moordenaars- en bandietendom van het bolsjewis me stelde spr* vervolgens het gangsterdam van de Engelschen en Amerikanen, die vrouwen en kin deren vermoorden, aan de kaak en kenmerkte hen als dezelfde krachten, die door het Jodendom gewekt zijn. In den strijd tegen deze krachten hebben wij een groote lotsgemeenschap gevormd en buiten de grenzen van ons Duitsche vaderland treden Neder- landsche, Deensche, Vlaamsche en Noorsche nationaal socialisten aan gemeenschappelijk met de bond- genooten der spilmogendheden. Aan hun hoofd marcheert een man die den strijd kent, en die steeds bereid was tot den hoogsten onzelfzuchtigen inzet, die steeds onder ons stond als de eerste idealist. Zooals hij sedert 1933 de uitsluitende verantwoordelijkheid voor Duitschland draagt, zoo draagt hij sedert 1939 de verant woordelijkheid voor Europa. Hij heeft derhalve ook het recht de hoogste offers te verlangen en een maximum is steeds slechts gepres teerd wanneer de hardste nood daartoe dwong. Wanneer het bols jewisme eens zal zijn opgeheven en het Americanisme teruggesla gen zal zijn, zal een heerlijk groot Europa ontstaan, gevormd uit vele volken, maar door een enkelen wil opgebouwd, waarin deze groote Europeesche volkenfamilie hecht aaneengesloten is en in het Noor den de Germanen een enkele groote lotsgemeenschap vormen. Wij zullen dezen gemeenschappe- lijkpn strijd doorsta'an, omdat aan ons hoofd deze Führer marcheert, een naamlooze nog in 1919. een groote in 1933 en een der grootsten in 1943. Daarom gelooven wij aan onze overwinning, er moge komen wat komen wil. Wij zullen onzen plicht doen, trouw gehoorzamen wij het bevel van den Führer. Daarom geldt voor ons de oude roep: „Führer beveel, wij volgen!" Vervolgens sprak de plaatsver vanger van den Leider C. van Geelkerken de Duitsche en Ne- derlandsche nationaal-socialisten toe. REDE VAN -GEELKERKEN. Op dezen dag, den geboorte dag van den Führer, zoo zeide van Geelkerken, gedenken wij niet alleen dit heugelijke feit, maar meer nog. Namelijk dat midden in Europa een man staat die samen met Mussolini, de verbonden volkeren en de vrij willigers, alle krachten tot zich trekt, die het goede willen in Europa, doch waarop zich ook alle krachten richten, die het kwade voor Europa willen. Aan de eene zijde wordt deze man bemind, aan de andere zijde gehaat. Over dien haat wil len wij thans niet spreken. Wij willen het slechts hebben over wat ons verbindt. Wij danken de N.S.D.A.P. voor de mogelijkheid, die ons geboden wordt om dezen dag mede te gedenken en wij wenschen het^ Duitsche volk ge luk dat de Führer weer een Jaar gespaard is. Dit gedenken doen wij niet plichtmatig, maar om dat wij het gevoel hebben, dat hier meer gebeurt dan wij ons ooit hebben kunnen voorstellen. Toen Adolf Hitler zich als ze vende man aansloot bij de kleine groep van de Duitsche arbeiders partij moet hij geweten hebben, dat hij door de Voorzienigheid bestemd was om het Duitsche volk van zijn ondergang te red den. Hoe zou het anders moge lijk geweest zijn, dat hij den strijd tot 1933 heeft kunnen voe ren. Hi^ moet het besef hebben gehad van zichzelf en voor zich zelf, dat hij de man was, die het Duitsche volk moest leiden. Hij heeft dat gedaan. Hij heeft zijn- volk gewekt en het geloof terug gegeven. In de jaren van strijd heeft hij steeds weei* de trouw van het volk mogen ondervinden. Die trouw is er ook, nu joden, kapitalisten en vrijmetselaars el kaar gevonden hebben met den wil het Duitsche volk uit te roeien. De bombardementen, die het Duitsche volk dagelijks moet dragen en die er op gericht zijn de cultuurschatten van eeuwen te vernietigen, geven een indruk van de genadeloosheid, waarme de deze vijand strijdt. Wanneer men nu vraagt, wat hebben wij met dit alles te ma ken, dan antwoorden wij: dit is niet alleen een Duitsche, maar een Europeesche aangelegenheid. Het lot van Duitschland is dus het lot van Nederland. Hitier heeft ons gevraagd of wij hem vrijwillig als Germaansch Führer erkennen en wij, nationaal-socia listen, hebben van harte ja ge zegd. Want voor het eerst sinds eeuwen hebben de Germaansche volkeren weer een man gevonden die in alles bewezen heeft, hun leider te zijn. Trouw volgen als alles goed gaat is niet moeilijk, maar trouw volgen als het zwaar wordt, stelt hooge eischen. Als er onder ons zijn, die moe of mat worden, laten zij dan gerust uittreden en uitrusten aan den kant. Maar laten zij ons niet lastig vallen met raadgevingen. Wij willen vastberaden verder marcheeren. Er is voor ons geen weg terug. Wij voelen ons verbonden met allen, die strijden en als iets ons bindt dan is het de verjaardag van een man, die ons voorgaat. Wij zijn trotsch, dat wij hem volgen als vrije Germaansche menschen. Als wij allen ons geven voor den strijd, dan zal men, hoe deze oorlog ook afloopt, nooit Europa kunnen vernietigen. Dit jaar is zwaar geweest. Mis schien is het komende nog ESCHIEDENIS moet al- tijd een levende werke lijkheid vertolken". Naar I cut woord mag zij dus geen ver- den van gebeurtenissen zijn er invloed van toorn of haat, br moet zij zijn een opsomming l feiten en toestanden, die met gebeurde overeenstemmen en enkel beteekenis hebben voor tijdperk, waarin zich de ge- liedkundige feiten afspelen, ar evenzeer voor den komen- i tijd. Uit de feiten van heden Pten dus conclusies voor de fomst kunnen worden ge- ken. anKa.tgene wat zich later open ligt opgesloten in het ver- va*,— Zelfs kan men zeggen, dat ,\B?\et geschiedkundig verleden de en later geschiedt, ligt op goten. Het heden is dus - even- de toekomst - historisch be id in het verleden, ezlet men nu de vraag of onze ihiedenisboeken in overeen- iming zijn met deze regelen, kan men rustig ontkennend 'oorden. Immers, waar is bij- beeld de geschiedschrijver, die iU*zegeningen van een éénhoof- lifijfc leiding in volkschen zin Kf alle lagen der bevolking be- *4Sïe. waar is het schoolboek, Uh de weg gewezen wordt °m zich een meening te i«KPen over de wijze, waaropeen geleld dient te worden? In Populair geschiedenisboek ien we bijvoorbeeld de motl- g aan van het ontstaan partij? 3 eeuw staat in het teeken de volksverbondenheid. Na het bovenstaande vraagt men zich af of uit de geschiedenis boeken de noodzakelijke komst van den Volkschen staat opge maakt had kunnen worden. Het antwoord luidt ja, omdat op de eerste plaats het begrip „staat" bij het niet-volksch-denkende deel der menschheid een ver keerden klank heeft en ten tweede omdat uit den loop der dingen in het verleden de wording van het heden en de toekomst volgt. Wat het eerste betreft het vol gende. De massa des volks ziet in den Staat een machtsfactor aanwezig om zichzelf te hand haven. Maar Is de Staat een apart lichaam? Indien er van een be grip Staat gesproken wordt, dan mag daarmee nooit iets bedoeld worden dat boven het volk staat. Integendeel; elke staat als lichaam wordt gevormd door een bepaalde groep personen door het volk aangewezen. Hij is dus het volk, staat daar dus hoogstens mee gelijk, maar nooit er boven, omdat hij dan niet meer de be langen van het gansche volk kan behartigen: Waar dit laatste in de geschiedenis is voorgekomen, ging de regeeringsvorm te gronde. WAT VOLGT ER UIT HET VERLEDEN? Hoewel de levensvraag van de volken vele problemen in zich vervat heeft, is de levensbeheer- schende terug te brengen tot de materieele. Wat materieel zuiver bepaald is werpt eo ipso ideeële vruchten af. Materieel verkeert de menschheid reeds duizend jaren in nood en geestelijk, als natuur lijk gevolg daarvan, tevens. De innerlijke verdeeldheid der vol ken, de invloed der kerken of de bevoordeeling van bepaalde groe pen, zijn kenmerkende factoren. Reeds Solon brak de macht der toen bestaande partijen. Bij Kleisthenes voltrekt zich de dui delijke scheiding tusschen we reldlijke en kerkelijke macht en bevoegdheid. Thans gaat het evenzeer om de nauwkeurige vast stelling van de verhouding Staaf en Kerk. In het Romeinsche Rijk is de eeuwige strijd om de rech ten des volks gelijk te stellen, gepaard aan het streven tot een éénhoofdige leiding te komen, waarneembaar. E>at is evenzeer een kenmerk van dezen tijd. Ka- rel de Groote en Keizer KareLV doen alles om de bloedverwante stammen samen te voegen onder éénhoofdige leiding en het amb tenarencorps op te voeden in de gedachte dat het er is voor het volk en niet omgekeerd. De een making van Italië en Bismarck's levensarbeid zijn eveneens voor beelden. In Nederland is geen enkele partij er in geslaagd het volk te leiden. Ontreddering is ontstaan omdat men zich verliet op par tijleuzen. Geen partij echter, die klassestrijd predikt of de rech ten van bloed en bodem niet eerbiedigt, kan behouden blijven, noch aanspraak maken op het vertrouwen van het volk. Wat vóór het nationaal-socialisme aan -ismen is opgebouwd geworden, hield geen rekening met de les sen der historie, poogde te ver anderen zonder te vernieuwen. In dit verband kan als his torisch feit vastgesteld wor den, dat regeeren niet het uit oefenen van machtswillekeur is. Is het dat wel dan moet de In borst van het volk in verzet ko men. Voorts dat partjjstaten nimmer kunnen bijdragen tot vereeniging van een volk. Zij brengen een nog grootere, de be langen des volks schadende ver deeldheid teweeg. Werkloosheid is als een nood zakelijkheid betiteld. Elke staat echter, die hierin volhardt, tast het volk in zijn kern aan en voert het naar den afgrond. DE NIEUWE GESCHIED SCHRIJVING. Wij hebben trachten aan te toonen, dat het schrijven van ge schiedenis niet beteekent het op sommen van feiten met wegla ting van datgene wat bepaalden kringen niet past. Wat wij noo- dig hebben is een in nieuwen vorm geschreven geschiedenis, waaruit het geheele volk niet al leen leert, maar ook, als histo risch gegroeid, de noodzaak be leeft van deze laatste wereldre volutie, Het volk moet leeren in zien dat bloed en bodem het weren van volksvreemd bloed en volksvreemden invloed als een natuurlijken eisch stelt en stel len moet, omdat elk», aan volks vreemd bloed en volksvreemden Invloed gebonden volksgemeen schap in haar eigen cultuur en ontwikkeling wordt geschaad, in degeneratie vervalt. Den histo risch bepaalden weg te wijzen, ook al vallen daarbij voor som mige individuen harde woorden, zij taak en wensch der historici en schrijvers van den nieuwen tijd! Problemen van ras en ge loof, van leiderschap en arbeids- saarchoorigheid behooren daarbij ter veredeling van den levenden mensch, ten profijte van onze nakomelingen. Dr. J. VERHOEFF. Van Donderdag 22 April Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Het is weer mogelijk pak jes voor de vrijwilligers in de Waffen-S.S en het legioen te verzenden. Pakjes tot 100 gram zijn portvrij, van 100 tot 250 gram portvrij met „Zulassungs- marke", van 250 tot 1000 gram met porto en „Zulassungsmarke". Het bovenstaande is alleen gel dig voor hen, die een veldpost nummer hebben, terwijl de z.g. .Zulassungsmarke" alleen aan soldaten worden uitgereikt en door, hen aan hun familieleden toegezonden worden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Voor vrijwilligers, die een adres heb ben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig. Aan hen kunnen pakjes tot 100 gram zon der zegel worden verzonden. In het belang van een goede en snelle verzending is het nood zakelijk, dat de adressen duide lijk leesbaar enmet inkt ge schreven worden en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten ge adresseerd worden als volgt: An das S.S.-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag. Korte Vijverberg 5. te zenden aan: rang: naam: veldpostnummer of adres: zwaarder. Onze rijen zijn gedund en ook die der strijders aan het Oostfront. Maar toch staan wij nog onwrikbaar. De Europeesche gemeenschap, gebonden in ka meraadschap, zal dén oorlog win nen. Roosevelt en Churchill mo gen samenkomen in Casablanca of waar zij willen, ééns zullen zij ergens samen komen om hun nederlaag in ontvangst te ne men. De Führer kan op ons rekenen. God spare hem voor Duitschland, voor ons en voor Europa. Samen marcheeren wij naar ons doel en op dezen dag eeren wij hem met den ouden strijdroep: den Germaanschen Führer Adolf Hitler. Sieg Heil! De plechtigheid werd besloten met het spelen van de Duitsche volksliederen en van de zesde strophe van het Wilhelmus. De herdenkingsbijeenkomst in Den Haag werd gehouden in de groote zaal van den Dierentuin, waar eenige duizenden Duitsche en Nederlandsche nationaal-socia listen met ''aandacht hebben ge luisterd naar de redevoeringen van den gemachtigde van den Leider voor financiën enz., mr. M. M. Rost van Tonningen en van den Reichsredner der partij, dr. Schönbeck. Op het met rood vlaggedoek ver sierde en met witte hortensia's afgezette podium was een borst beeld van den Führer opgesteld. Een kapel van de Duitsche po litie leidde de bijeenkomst, die door een vertegenwoordiger der fascio werd bijgewoond, in met een vaandelmarsch. Mr. Rost van Tonningen ner- innerde er aan, hoe de Neder landsche nat.-socialisten drie jaar geleden bevrijd werden door de soldaten van Adolf Hitler. Hij wilde dezen dan ook gedenken niet enkel als Führer van het Duitsche volk, maar als Führer aller Germanen. De ouderen on der de nationaal-socialisten hier hebben hem steeds als zoodanig erkend. Opnieuw wérd dat geloof in zijn leiderschap van Neder landsche zijde bevestigd door de vijfhonderd SS-mannen, die als voortrekkers van het Germaan sche Rijk, in Januari 1941 den eed op hem aflegden en in Juni van dat jaar naast Vlamingen, Denen en Noren in de divisie Vi king onder zijn bevel streden. In September legde de Leider den eed van trouw in zijn handen af, eenige maanden later gevolgd door eten voorman der Neder landsche SS met zijn mannen. Onder luiden bijval constateer de spr., dat thans tienduiaeaé

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 5