M ste Jaargang Woensdag 21 April 1943 No. 25479 BUITENLAND sling bij den Führer IN De verjaardag van den Führer. Kabinetswijziging in Japan. BINNENLAND Oproep aan de Duitsche en Nederlandsche jeugd VERDUISTEREN utet; :om( tindej kW mdetj EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN rde ant eiwij ker op do ssche ;h ïiwitJ kran^ ■riik, t md ■bij; (1 con it L25 Ünstj xtric recoj eer. elkrl WEDERZIJDSCHE OVEREENSTEMMING. 19 April heeft de Führer den ichen minister-president Quisling in zijn hoofd- ier ontvangen. In een vrij urig onderhoud, dat gedragen door den geest van weder- h vertrouwen, werden de stukken van den Europee- lotsstrijd besproken. Hierbij opnieuw de wederzijdsche enstemming bü het beoordee /an de behandelde kwesties, onwrikbare vastberadenheid tot uiting om schouder aan uder te staan in den strijd het voortbestaan van de ipeesche cultuur en voor de eid en het eigen leven van olken van het Europeesche inent en voor de gemeen- .ppelijke groot-Germaansche tellingen. Deze strijd zal met nning van alle krachten tot volledige opheffing van de jewistisch-plutocratische be ing en tot een zegevierend Ie worden voortgezet, n Duitsche zijde namen aan onderhoud deel Rijkscommis- Terboven, met Hauptdienst- t Neumann, Rijksminister en der Rijkskanselarij dr. Lam- de leider van de partijkan- ,rij Reiclisleiter Bormann als- "e de Reichsleiter SS. Himm- (D.N.B.). 'e strijd in Tunis - In aanvul- op het Duitsche weermacht- cht verneemt het D.NB. nog volgende bijzonderheden: In middelpunt der belangstelling n op het oogenblik 2 brug- oofden: het bruggehoofd in esië en het bruggehoofd aan Koeban. Hoewel deze beide .ten 2500 KM. van elkaar ver- _erd en op twee verschillende BVwerelddeelen liggen, vertoonen zij toch sommige punten van over eenkomst. In Noord-Tunesië heeft het Duit-sch-ïtaliaansche leger zich ns in een gebied geconcen- !rd, dat gunstige voorwaarden ir den afweer biedt. De Britsch merikaansche legerleiding ;st constateeren, dat zij tot ;ver zich alleen geplaatst ge- i heeft tegenover de achter hoede. Het gros van de Spiltroe- kon zich door een unieke [r, Het D.NB. meldt: De Führer heeft zijn verjaardag doorge bracht zonder eenige feestelijk heden of felicitatie-ontvangsten. De aanwezige leden van het hoofdkwartier en de leden van zijn persoonlijken staf boden den Führer hun gelukwenschen aan. Ook dit jaar heeft de Führer ter gelegenheid van zijn verjaar dag niet alleen uit breede krin gen van het Duitsche volk, doch ook van buitenlandsche zijde ge lukwenschen in grooten getale ontvangen. Wederom hebben tal rijke staatshoofden, regeerings- leiders en staatslieden telegra fisch hun goede wenschen tot uitdrukking gebracht en vele an dere leidende persoonlijkheden zonden schriftelijk of telegrafisch gelukwenschen. De in Berlijn ge accrediteerde chefs der buiten landsche missies brachten door teekenen in het feliciatieregister in de kanselarij van den Führer eigen gelukwenschen en die van de door hen vertegenwoordigde staatshoofden, regeeringen en volken over. De koning-keizer. Victor Ema nuel, en de Duce kinden even eens een gelukwenschtelegram, dat door den Führer werd be antwoord manoeuvre terugtrekken op reeds lang voorbereide stellingen. De ge vechtskracht is ongebroken. Slechts aarzelend volgen de geal lieerden hun voorhoede. De Spiltroepen beperken zich echter niet alleen tot de verdedi ging, doch verbeterden in tegen aanvallen en dappere aanvalsac- ties voortdurend hun stellingen. Terwijl deze acties voor de for maties der Spü gunstig verloopen en zich op den grond afspelen, kan van een superioriteit in de lucht van den vijand geen sprake zijn. De van Sicüië bliksemsnel aanstormende Duitsche jagers zijn in staat het hoofd te bieden aan eiken critieken toestand. Ver helderend is voorts, dat Britsche deskundigen dezer dagen hebben uitgerekend, dat het totale verlies aan Engelsche tanks in Noord- Afrika in het tijdvak van 9 Dec. tot 15 April 1943 meer dan 1400 bedroeg. Tevens geven zij op. dat het aantal tanks, dat de Spilmo- gendheden verloren hebben, veel lager is. In werkelijkheid heeft de vijand volgens de Duitsche be- Nederlandsche Vrijwilliger» strijden In het Oosten O-H-D-P m Het S.S.-Ersatzkommando Nie terlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, n den leeftijd van 17-45 Jaar ook gehuwden), die lichamelijk oowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich geheel kunnen ^ven aan de eisehen, die de op- eiding hun stelt, kunnen zich bij üe genoemde adressen vervoegen, pn einde gekeurd te worden, f hans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling ln Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als van hen, die dienen Ln de Waffen-S.S. of het legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Neder land willen toetreden. 22 4.43, 9 tot 13 uur Den Haag, café „Den Hout" Bezuiden- houtscheweg. richten op het N.-Afrikaansche oorlogstooneel in deze periode 4359 tanks verloren. Steeds weer wordt door den vijand verklaard, dat de gevechten in Tunesië ook in de toekomst zeer zwaar zullen zijn en meer het karakter van een beleg zullen hebben. Brug- gehoofden zijn steeds doornen in het vleesch van den vijand. Bo vendien zijn de bruggehoofden in Tunesië en aan de Koeban niet tijdens den aanval op vijandelijk terrein, doch in welbewuste con centratie en met vermijding van alle ongunstige factoren op een lang van tevoren voor de verde diging uitgekozen gebed ge vormd. Door Tunis wordt de Straat van Sicilië afgesloten. Het bruggehoofd aan de Koeban be- teekent voor de bolsjewisten een voortdurende offensieve bedrei ging, vandaar hun voortdurende vergeefsche aanvallen. Te Tokio zijn de volgende ver gaande wijzigingen in het Japan- sche kabinet bekend gemaakt: Tot minister van buitenlandsche Zaken is benoemd Sjigemitsoe; minister van Binnenlandsche Za ken is luitenant-generaal Kisa- boero Ando geworden; tot mini ster van Landbouw is benoemd Katsoenosoeke Yamazaki; het mi nisterie van Eeredienst wordt be hartigd door minister-president Tojo; tot president van het In lichtingenbureau der regeering is benoemd Eiji Amau; Tadao Oasa, de leider van de inmiddels ont bonden Minseito-partij, is be noemd tot minister zonder por tefeuille. Volgens Domei verklaren poü- tieke waarnemers, dat de poii-- tieke structuur van het kabinet- Tojo door de wijzigingen slechts versterkt is. Sjigemitsoe, de nieuw benoemde minister van buitenlandsche zaken, heeft veel bijgedragen tot bevordering van de betrekkingen tusschen Japan en China. De afschaffing van de exterritoriale rechten in China, die door de bevriende landen werd gevolgd, is in hoofdzaak te dan ken aan de onvermoeide pogingen van Sjigemitsoe. Ontmoeting tusschen Roosevelt en Camacho - President Roose velt en president Camacho van Mexico hebben elkander gisteren in Montery ontmoet, ten einde besprekingen te voeren over den oorlog en de toekomst der beide republieken, zoo meldt de Brit sche berichtendienst. Beide staats lieden ontmoetten elkander in den specialen trein van Roose velt. die vergezeld was van Sum ner Welles en den Amerikaan- schen ambassadeur in Mexico, Messersmith (D.N.B.) Algemeene arbeidsmobilisatie in Finland - In Finland is de uit voering begonnen van de alge meene arbeidsmobilisatie der man nelijke arbeidsplichtigen in den leeftijd van 20 tot 55 jaar. De oproeping geschiedt volgens mi litair schema door speciale com missies en na medische keuring. In Helsinki is op den eersten dag gebleken, dat het percentage va lide mannen buitengewoon hoog is en in alle lichtingen boven de 90% ligt. De oproeping geschiedt in het geheele land volstrekt zon der wrijving. (D.NB.). De Turksche defensie - De Turk - sche regeering heeft de groote Nationale Vergadering een wets ontwerp voorgelegd, dat de goed keuring behelst van nog een cre- diet ten bedrage van 90 millioen Turksche ponden ten behoeve van buitengewone bewapeningsuitga ven. (D.N.B.). Duitsch-Turksche handelsover eenkomst - Betreffende een nieu we Duitsch-Turksche handels overeenkomst heeft de zender van Ankara om. verklaard, dat de on derhandelingen gevoerd zijn in een vriendschappelijke atmosfeer vol begrip. De nieuwe overeen komst verzekert een handelsver keer, dat de economie van beiden landen ten goede komt. (D.N.B.) Wilson over zijn bezoek aan Turkije - Generaal Wilson, de op perbevelhebber van de Britsche In alle deelen van Nederland trok gisteren de Nationale Jeugd storm en de Hitler-Jugend op, om daarmede een vlammende belijde nis van de Germaansche jeugd je gens den Führer af te leggen. De marschen werden besloten met en gemeenschappelijk appèl, waarbij een oproep werd voorge- "ezen van den hoofdstormer Van Geelkerken en van den chef der Befehlsstelle Niederlande der Reichsjugendführung Gebietsfüh- rer Blomquist. De oproep van den chef der Befelhsstelle Niederlande der Reichsjugendführung luidt als volgt: Kameraden, kameraadskes Op der dag van heden viert het Duitsche volk, en vieren met dit volk alle jonge Germaansche vol keren, die den roep van den tijd begrepen hebben, den verjaardag van onzen geliefden Führer Adolf Hitler, den Führer van alle Ger manen. Ook wij zijn hem ter eere op den dag van heden tezamen met den Nationalen Jeugdstorm in Nederland opgetrokken. Onze marsch moet het uiterlijke teeken zijn, dat wij ons als jongste leden van de Germaansche gemeen schap opnieuw aan den Führer als geschenk geven. In een tijd, waar in van het Oosten uit de bloed en terreur golf van het bolsjewis me Europa bedreigt, zooals eens de horden van een Dzjengis- Khan, en de kostbare krachten van alle Germaansche volkeren daar schouder aan schouder in een bloedigen strijd vereenigd zijn om Europa en daarmede vooral den „Germaanschen staaat der Duitsche natie" te redden, willen ook wij alles doen wat in ons ver mogen is om den Führer aan de overwinning te helpen. Vrijwillig staan wij in de gele deren der nationaal-socialistische jeugd en vrijwillig hebben wij ons onderworpen aan de discipli ne in de gemeenschap omdat wij weten dat iets groots slechts ge boren kan worden uit de vrijwilli ge gehoorzaamheid tegenover een groot denkbeeld. Deze oorlog, die met zijn volle hardheid elk indi vidu afzonderlijk in onze Ger maansche gemeenschap treft, moet van ons, jongens en meisjes, niet weer het beeld laten zien uit vroeger oorlogen, nl. het beeld van een verwaarloosde en onpro ductieve jeugd, maar integendeel zooveel het in ons vermogen ligt willen wij met al onze kracht op komen voor het vaderland en pro- beeren alle taken te vervullen, die het vaderland ons oplegt. Wan- van hedenavond 21 uur tot morgenochtend 6.30 uur De maan ging heden onder te 7.29 uur en komt op te 22.01 uur. troepen in het nabije Oosten, heeft ter gelegenheid van zijn be zoek aan Turkije ,dat hij Maan dag beëindigde, aan Turksche en buitenlandsche journalisten ver klaard, dat zijn reis een gevolg is van de conferentie van Casa blanca. Ook Churchill's bezoek aan Adana was voortgevloeid uit de conferentie van Casablanca. Churchül was niet alleen als ver tegenwoordiger van de Britsche regeering naar Turkije gekomen, doch tevens ook als gevolmach tigde van Roosevelt. Daar eenige in Adana besproken punten eerst nog verder in studie genomen dienden te worden, alvorens zij definitief konden worden vastge legd. zijn zij tot latere besprekin gen voorbehouden gebleven. Dat is in de afgeloopen twee maanden gebeurd. Het doel van Wilsons reis is geweest, de wederzijdsche voorstellen in overeenstemming te brengen met elkaar en met de inmiddels bereikte resultaten. (DJvTB.) neer onze vaders en broeders thans aan het front staan, moe ten zfj weten, dat zij achter zich niet slechts een eensgezinde en tot de laatste consequentie strij dende Germaansche gemeenschap hebben staan, maar moeten zij weten, dat achter hen ook een jeugd staat, die ondanks de moei' lijkheden van dezen tijd gezond is naar lichaam en geest en haar schoonste ideaal ziet in de vrij willige gehoorzaamheid tegenover haar Germaansche gemeenschap en den geliefden Führer Adolf Hitler. Zij moeten weten, dat deze jeugd met al haar krachten me dewerkt om de leeggekomen plaat sen in te nemen, dat deze jeugd echter bovendien, in dienst van de grootste jeugdstormorganisatie ter wereld, die met trots den naam van onzen Führer draagt, haar lichaam en haar geest staalt en voorbereidt op de grootste taak die de Führer haar eens zal stellen. Zoo worden de jongens, be halve in de noodzakelijke oor logsdiensten in het vaderland, op geleid in de premilitaire gewend- heid aan den dienst om, wanneer hun tijd gekomen is, goed opge leid in de gelederen van de vaders en broeders te treden en met het wapen in de hand ons heerlijk vaderland te beschermen. Onze meisjes echter worden zoodanig gevormd en opgeleid, dat zij eens rijp en waardig zijn om de vrouwen te zijn van deze strijders en de moeders van hun kinderen. Dat dit onze heilige wü is, be loven wij heden op zijn verjaar dag opnieuw aan onzen Führer en dit te weten, zal zijn mooiste geschenk zijn. Wij groeten den Führer en spreken den wensch uit, dat de Almachtige onzen geliefden Führer nog lang moge behouden. Aan onzen geliefden Führer Adolf Hitler en ons groote Ger maansche Rijk: Sieg heil! w.g. BLOMQUIST, Gebietsfiihrer. De oproep van den hoofdstor mer van den Nationalen Jeugd storm luidt: Heden, op 20 April, vertoeft de Nationale Jeugdstorm ln gedach ten bij den Führer. In ons allen leeft diep de overtuiging, dat hij geroepen is om niet alleen zijn eigen volk, doch ook de andere volkeren van Europa een nieuw tijdvak van hun bestaan binnen te leiden. In ons allen leeft ook het in zicht, dat deze strijd, die tegen de vijanden van Europa in het Oosten en in het Westen woedt, ook gestreden wordt voor ons, voor de Nederlandsche jeugd. Velen van ons, die daarvoor in aanmerking kwamen, hebben zich aangemeld, om aan het front metterdaad aan dezen strijd deel te nemen, maar ook wij, die hier zijn, staan van ganscher'harte en uit volle overtuiging achter den Führer en weten, dat het hier gaat om de opkomst of den on dergang van ons werelddeel. Op dezen dag wenschen wij den Führer Adolf Hitler kracht en gezondheid in het pas begonnen nieuwe levensjaar en spreken wij de hoop uit, dat het hem gegeven moge zijn, Europa een stap dich ter bij den vrede te brengen, op dat er voor ons allen een nieuwe toekomst moge opengaan. Thans, nu voor alles het totale optreden voor den oorlog ver- eischt wordt, spreekt het vanzelf, dat deze bijzondere dag niet met groot vertoon gevierd wordt, doch in het teeken zal staan van den verbeten strijd. Het eenige hier op zijn plaats zijnde verjaardags cadeau is onze plichtsvervulling. Daarom vernieuwen wij op de zen dag de plechtige gelofte, dat wij op onze manier alles willen doen. wat wij kunnen om den Führer bij het vervullen van zijn taak te helpen. Waar wij in den komenden tijd geroepen worden om mede te helpen, daar zullen wij al onze krachten geven, want wij geven ons zelf opdat ons volk, op dat de Germaansche volkeren, opdat Europa leve! Get. VAN - GEELKERKEN, hoofdatarcneri

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1