Zware verliezen der vijandelijke luchtmacht Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen 34ste Jaargang Maandag 19 April 1943 No. 25477 Duitsche Weermachtsberichten. Horthy bij den Führer. Italiaansche W eermachtsberichten RECHTZAKEN VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Aan het Koeban-bruggenhoofd nislukten de ook gisteren her- ieuwde aanvallen der sovjets. Tijdens de laatste drie dagen werden in den sector van. een Duitsch legercorps in samenwer king met de luchtmacht 50 sov jetpantserwagens vernietigd. Aan het overige deel van het Ooste lijke front vonden slechts vrij le vendige gevechten plaats aan den bovenloop van den Donetz. Hier sloegen formaties van het leger en de Waffen SS verscheidene sterke aanvallen van den vijand af. In Tunis verliep de dag over het algemeen rustig, afgezien van plaatselijke gevechtsactie in eeni- ge sectoren van het Westelijke en Zuidelijke front. De lucht macht viel vijandelijke luchtba- ses aan en plaatste bomtreffers tusschen geparkeerde vliegtuigen en opslagplaatsen van materiaal. Jagers en afweergeschut van de luchtmacht haalden in het ge bied van de Middellandsche Zee 11 vijandelijke vliegtuigen om laag. 1 In den nacht van 15 op 16 April ontstond er in het Kanaal een gevecht tusschen booten van de Duitsche kustbescherming en lichte Britsche zeestrijdkrachten. Een vijandelijke artillerieboot liep zoo zware schade op, dat zij als vernietigd beschouwd kan worden. De poging van den vij and, een van onze schepen te enteren, werd in een gevecht op korten afstand afgeslagen. Onze booten keerden voltallig op haar steunpunten terug. Bij nachtelijke aanvallen van Vijandelijke formaties vliegtuigen op plaatsen in Zuid- en Zuid west Duitschland, waaronder Mannheim en Ludwigshafen, en op Oost-Duitsch gebied, leed de vijand bijzonder zware verliezen. Volgens de voorloopige onvolledi ge berichten werden er in het Oosten 2, in het Westen 53 over wegend viermotorige bommenwer pers omlaag geschoten. Boven dien werden gisteren overdag bij aanvallen op de bezette Weste lijke gebieden 15 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Drie eigen jachtmachines worden vermist. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen van zwaar kali ber laten vallen op het gebied Groot-Londen. En Zondag: „Aan het front ten Zuiden van Noworossisk werd de gevechtsactiviteit gisteren weer levendiger. Sterke formaties van de luchtmacht vielen her haaldelijk vijandelijke stellingen met bommen van zwaar kaliber aan. Aan de overige sectoren van het Oostelijke front werden en kele plaatselijke aanvallen dei- bolsjewisten afgeslagen en wer den eigen ondernemingen van verkennings- en stormtroepen met succes uitgevoerd. Van het Tunesische front wordt alleen wederzijdsche acti- teit der artillerie en verkennings troepen gemeld. Op dit oorlogs- tooneel vernietigden onze troe pen in de zware gevechten van 1 tot 15 April meer dan 200 Brit sche en Amerikaansche tanks. Jachtkruisers en de luchtdoel artillerie schoten gisteren in het gebied van de Middellandsche Zee 11 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 7 zware bommenwer pers neer. In den afgeloopen nacht deden Duitsche gevechtsvliegtuigen een zwaren aanval op de haven van Algiers. Een formatie Amerikaansche bommenwerpers viel gisteren de stad Bremen aan. Bommen op woonwijken veroorzaakten verlie zen onder de bevolking. Door jachtvliegtuigen en luchtdoelar tillerie werden onderdeelen van de vijandelijke aanvalsformatie voor het bereiken van het doel gedwongen van richting te ver anderen. Volgens de tQt dusver ontvangen rapporten werden 20 viermotorige bommenwerpers neer geschoten. Twee eigen jacht vliegtuigen gingen in luchtge vechten verloren. Op volle zee en in het kustge bied van de bezette gebieden in het Westen werden nog 11 an dere vijandelijke vliegtuigen ver nietigd. Nederlandsche Vrijwilligers strijden In het Oosten SS PK Zschackel-O-H-P m Het S.S.-Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, to den leeftijd van 17-45 Jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich geheel kunnen leven aan de eischen, die de op leiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ton einde gekeurd te worden. fhans bestaat ook de mogelijk- neid tot opleiding en dienstver- ^toting in Nederland, In een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als van hen, die föenen in de Waffen-S.S. of het legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Neder land willen toetreden. 20.4.43, 9 tot 13 uur Utrecht. N.V. Huls, Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, dienstgebouw. Leusderweg. 22 4.43, 9 tot 13 uur. Den Haag, café „Den Hout Bezulden- houtscheweg. Het D.N3. teekent hierbij nog aan: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Duitsche nacht- jagers en luchtdoelgeschut hun grootste afweersucces van dezen oorlog behaald. Van 55 vliegtui gen is het zeker, dat zij zijn neergeschoten. Met zekerheid kan echter worden aangenomen, dat andere vliegtuigen zeer ernstig beschadigd werden en boven zee of boven Engeland verloren zijn gegaan. Deze zware nederlaag kostte den vijand bijna 500 man vliegend per soneel, dat jarenlang is opgeleid. Bovendien gingen overdag 15 vliegtuigen verloren bij aanvallen op het bezette gebied in het Westen. In 13 uur tijds verloor de Engelsch-Amerikaansche lucht macht dus 70 vliegtuigen, voor het overgroote deel viermotorige. Op 16 April is de Rijksregent van het koninkrijk Hongarije, Ni- colaus von Horthy, voor een be zoek van twee dagen in het hoofd kwartier van den Führer aange komen. De Führer heeft met den Rijksregent besprekingen gevoerd over de vraagstukken, voortsprui tende uit den algemeenen poli- tieken toestand en over den strijd tegen de gemeenschappelijke vij anden. De besprekingen met den Führer, waaraan ook de Duitsche minister van buitenlandsche za ken, Von Ribbentrop. deelnam en de militaire besprekingen tus schen generaal-veldmaarschalk Keitel en den chef van denHon- gaarschen generalen staf, gene- raal-kolonel Vitez Ferenc Szom- bathelyi werden gedragen door den geest van de traditioneele Duitsch-Hongaaxsche vriendschap en wapenbroederschap. De Führer en de Rijksregent gaven uiting aan hun vastbera denheid om den strijd tegen het bolsjewisme en zijn Engelsch- Amerikaansche bondgenooten on wrikbaar tot de eindoverwinning voort te zetten. Het Hongaarsche volk, dat reeds eenmaal de ver schrikkingen van het bolsjewisme heeft ondervonden, zal schouder aan schouder met de in het drie- mogendhedenpact verbonden na ties tot de totale uitschakeling van de bedreiging van onze vol ken strijden en alle krachten in spannen voor de bevrijding van Europa en voor het waarborgen van het leven der Hongaarsche natie. Aan de uitgebreide militaire besprekingen tusschen generaal- veldmaarschalk Keitel en den chef van den Hongaarschen ge neralen staf. Szombathely. werd van Duitsche zijde ook deelge nomen door den generaal der in fanterie Zeitzler en luitenant- generaal Warlimont en van Hon gaarsche zijde door generaal- majoor Korompa en kolonel Also- viszoka. Bij een ontvangst, ter eere van Horthy door den Führer gegeven, waren ook aanwezig de Hongaarsche gezant te Berlijn, Sztojay, en de gezant Szentmik- losy en van Duitsche zijde Reichs- leiter Bormann, de Rijksperschef Dietrich, staatsminister Meissner en de Duitsche gezant te Buda pest. Von Jagow Mutaties in den Duitschen po- litieken dienst - Op voorstel van den Duitschen minister van bui tenlandsche zaken, Von Ribben trop, heeft de Führer in den po litieleen buitenlandschen dienst van het Duitsche Rijk de vol gende benoemingen gedaan: De staatssecretaris van het mi nisterie van buitenlandsche za ken, Freiherr von Weizsaecker, is benoemd tot ambassadeur bij het Vaticaan; Von Bergen, die tot dusverre deze ambassadefunctie bekleedde, wordt gepensionneerd. Tot staatssecretaris van het mi nisterie van buitenlandsche zaken is benoemd de gezant eerste klasse Gustav Adolf baron Steen gracht von Moyland. Dieckhoff, ambassadeur bij het ministerie van buitenlandsche za ken en laatste Duitsche ambassa deur te Washington, is benoemd tot ambassadeur te Madrid. De leider der politieke afdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken, onderstaatssecretaris dr. AANVALLEN IN TUNIS AFGESLAGEN. Zaterdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: In den Zuidelijken sector van het Tunesische front, valt een verscherping van de wederzijd sche artillerie-activiteit waar te nemen. Een krachtige vijande lijke aanval in den Westelijken sector werd met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Tij dens luchtgevechten overdag ver loor de Engelsch-Amerikaansche luchtmacht 11 toestellen, waar van er zes vernield werden in Tunesië door Duitsche jagers, en vijf boven de Straat van Sicilië door Italiaansche jagers. Vijf an dere machines vielen te pletter, getroffen door het afweervuur der eenheden te land. Formaties viermotorige Ameri kaansche bommenwerpers onder namen ook gisteren aanvallen op de steden Catania en Palermo, waarvan de centrale wijken ge voelige schade leden. Onder de bevolking van Catania vallen 51 dooden en 265 gewonden te be treuren. Te Palermo bedragen de tot dusver getelde slachtoffers onder de burgerbevolking vijf ciooden en 35 gewonden. Te Pa lermo werden twee toestellen door onze jagers en een door het af weervuur neergehaald. En Zondag: Aan het front ln Tunis hevige en lang aanhouden de artillerieduels. Vijandelijke aanvallen in den Zuidelijken sec tor van onze stellingen werden door onmiddellijk hieropvolgenda tegenaanvallen afgeslagen. Door Duitsche jagers werd een vlieg tuig neergeschoten. Bij aanvalspogingen op onze convooien werden 7 vijandelijke vliegtuigen door Italiaansche en twee door Duitsche jagers neer geschoten. In den nacht van 15 op 16 April deden twee van onze tor pedobooten, die een convooi be schermden, een dapperen aanval op twee groote Engelsche torpe dojagers. Een der torpedojagers voer weg met brand aan boord en vloog na een ontploffing in de lucht. Een van onze torpedoboo ten ging verloren. Meermotorige Amerikaansche vliegtuigen hebben gisteren Pa lermo. Catania en Syracuse met bommen bestookt, waardoor in Palermo en Catania openbare en particuliere gebouwen bescha digd werden. Van de bevolking van Palermo werden 20 personen gedood en 30 gewond. In Cata nia werden 3 personen gedood en 17 gewond. In Syracuse werden 7 personen gewond. Bij deze aan vallen verloor de vijand 11 vlieg tuigen, waarvan 7 door lucht doelgeschut en 4 door jagers wer den neergehaald. Vier der neer geschoten vliegtuigen vielen ten Westen van kaap Gallo in zee. Twee ten Westen van kaap Pama en een ten Oosten van Syracuse. Twee andere stortten in het ge bied van den Monte Cucclo (Pa lermo) neer. Een ander vliegtuig vloog weg, maar kon worden waargenomen, met den rechter vleugel in brand en kan dus ook als neergeschoten beschouwd worden. Woerman is benoemd tot ambas sadeur te Nanking. De ambassa deraad te Madrid, gezant eerste klasse Hancke, is benoemd tot onderstaatssecretaris en door den minister van buitenlandsche za ken belast met de leiding van de politieke afdeeling van het mi nisterie. De leider van de juridische af deeling, onderstaatssecretaris dr. Gaus. is benoemd tot ambassa deur z. b. v. bij het ministerie van buitenl. zaken. (D.N3.). Mutaties in Italië - Zaterdag avond is onder voorzitterschap van den Duce het Directorium van de Fascistische Partij bij eengekomen. Tijdens de vergade ring deelde de Duce mede, dat hij den plaatsvervangenden secretaris der Fascistische Partij, Carlo Scorza als opvolger van den af tredenden partijsecretaris Vidus- soni tot secretaris der Fascisti sche Partij had benoemd. Vidus- soni wordt chef van het bureau verzorging van de weermacht, een afdeeling van het minister presidium. Officieel wordt medegedeeld, dat Carlo Tiengo. die begin Febr. werd benoemd tot minister van Corporaties, zijn ambt ten ge volge van een ziekte nog niet heeft kunnen aanvaarden. Hij heeft daarom ontheffing uit zijn ambt gevraagd. Als zijn opvolger is benoemd de tegenwoordige onderstaatssecre taris van het ministerie van Cor poraties, Tullio Cianetti. (D.N3) Poolsche officierendelegatie in het bosch van Katyn. - Op 16 en 17 April heeft een delegatie der Poolsche officieren, die zich in Duitsche krijgsgevangenschap bevinden, bestaande uit officie ren van alle rangen, een bezoek gebracht aan het bosch van Ka tyn, om zich te overtuigen van het lot der in sovjethanden ge vallen kameraden. De Poolsche officieren hadden gelegenheid, zelf lijken van hun kameraden op te graven en te doen identi- ficeeren. Eenigen hunner her kenden daarbij officieren van hun eigen regiment, van wie zij wisten, dat zij in sovjetgevangen- schap geraakt waren. De bewijsstukken waren zoo evident, dat een vreeselijke op winding en verontwaardiging zich van de officieren meester maakte. Zij verklaarden, dat zij moord op krijgsgevangenen nooit Haagsche Rechtbank Met een breekijzer had J. v. d. P. uit Leiden zich toegang verschaft tot een. pakhuis aan den Apothe- kersdijk te Leiden. Daarbij was hij geholpen door W. K. J. D. en G. T. K beiden uit Leiden, die thans ge detineerd zijn. Uit het pakhuis hadden zij kisten met wijn, een transportfiets en twee andere fiet sen gestolen. Verdachten bekenden. Zij hadden een afspraak voor den inbraak gemaakt. De verdediger van verdachte D. verzocht de zaak nader uit te stellen, waartoe de rechtbank besloot. Tegen v. d. P. en K. vorderde de officier elk vier maanden gevangenisstraf Door middel van inbraak nad A. N. uit Leiden een koffer waarin verschillende goederen gestolen. De officier vorderde tegen ver dachte, die het ten laste gelegde bekende, acht maanden gevange nisstraf. Terzake diefstal van een bedrag aan geld en een hoeveelheid boter stonden terecht A. G. en G. S uit Lelden, welke feiten bekend wer den. De officier vorderde tegen verdachte G. acht maanden gevan genisstraf. De rechtbank besloot de zaak te verwijzen naar den rechter commissaris. doch verdachte on middellijk gevangen te nemen. Te gen verdachte S. luidde de eisch 5 maanden gevangenisstraf. mogelijk geacht hadden, dat zij het echter ondenkbaar geacht hadden, dat men alle officieren van een staat, waarmede men niet eens in oorlog was, die men interneerde en daarna tot krijgs gevangenen verklaarde, eenvou dig zonder eenigen grond om brengt. De leider der delegatie con stateerde, dat het aantal in het bosch van Katyn doodgeschoten officieren ongeveer tien- of elf maal zoo groot is als het aantal in den Poolschen veldtocht ge vallen officieren, dat 1067 be draagt. De officieren zeiden, dat zij als soldaten aan afschuwe lijke dingen gewoon waren, maar een zoo afgrijselijken aanblik niet verwacht hadden. - (D.N.B.) van hedenavond tot morgenochtend 21 uur 6.30 uur De maan ging heden onder t« 6.40 uur en komt op te 19JR uur.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1