Keuringen voor de Waffen-S.S. en hef Legioen Jaargang Zaterdag 17 April 1943 No. 25476 BUITENLAND 6 H VERDUISTEREN: BINNENLAND Extra-rantsoen aard appelen van een K.G. GEMENGD NIEUWS EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ïe toestand aan het Oostelijk ,nt. - De speciale correspon- __ht'van Ofi te Berlijn schrijft, iïat een militaire personaliteit in ie Wilhelmstrasse over den toe stand aan het Oostelijk front verklaard heeft, dat daar nog steeds rust heerscht. De lente is in Rusland vier iveken vroeger dan gewoonlijk aegonnen en de thermometer wijst ongeveer plm. 10 graden, joodat de wegen, welke voor een paai dagen nog echte rivieren en modderpoelen waren, geleidelijk een normaal aanzien krijgen. De aanvoer kan dus worden hervat en de achterwaartsche verhin gen kunnen bijgevolg zoowel bij de Duitschers als bij de sovjets hersteld worden met het oog op ie aanstaande operaties. Zal deze ipkalmte nog lang voortduren? De militaire kringen der Duit- sche hoofdstad voorspellen hier omtrent niets. Zij bepalen zich tot de verklaring, het is gepast het denkbeeld te laten varen, dat de weermacht het inzicht zou hebben, zich in zijn gordel van verdedigingsstellingen in te slui- pitoen en zich in het Oosten zoo- tLils in het Westen tot de verde ling te bepalen. De stellingen, i zij veroverd heeft, kunnen en goed aangewend worden Ét het oog op hevige afweer- Vechten als tot uitgangsposi- ,ies voor een grootscheepsch of- sief, dat het Duitsch opperbe- zal ontketenen, wanneer het Édeelt, dat het uur daarvoor gekomen is. nval op een convooi by Nieuw- nea - Naar het Japansche fdkwartier heeft medegedeeld, toen Japansche marinevliegtui- op 14 April een vijandelijk vooi in de nabijheid van de .ebaai aan de Oostpunt van iW-Guinea in massa-formatie evallen. Tegelijkertijd vormde een vlieghaven in de Mikie-baai et doel van een tweede Japan- 3he luchteenheid. -Door deze aanvallen heeft de d in totaal 11 transportsche- (70.000 ton) verloren. 4 daar- zonken onmiddellijk, de ove- ;e werden ernstig beschadigd, brandden en zonken. Boven- dien werden verscheidene kleine oorlogsschepen zwaar beschadigd, 4 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten, 10 op den grond vernield en zware schade veroorzaakt aan militaire installaties. De Japan sche luchtmacht verloor 5 vlieg tuigen. Engeland en de opgravingen in Smolensk. - De Berlijnsche bla den oefenen in commentaren cri tiek uit op het zwijgen van En- gelang met betrekking tot de massale ter dood brenging van Poolsche officieren in Katyn. (Diverse lijken zijn reeds geïden tificeerd). Alle Berlijnsche bla den wijzen er op, dat dit zwij gen in Engeland en de Vereenig- de Staten vooral voortvloeit uit de omstandigheid, dat men de bestaande verhouding van ver trouwen tusschen de Anglo-Ame- rikanen en de bolsjewisten niet slechter wenscht te maken. De Völkische. Beobachter wijst er op, dat met de tien a twaalf duizend Poolsche officieren den sovjets meer dan 500.000 Poolsche soldaten in handen zijn gevallen, waarvan men niet weet waar zij zijn en of zij nog wel in leven zijn. De Berliner rsorsenzeitung schrijft: De onthullingen inzake den massamoord van Katyn stel len Engeland op een proef, waar. van het resultaat het definitieve oordeel der geschiedenis omtrent de politieke moraal der Engel- schen in dezen oorlog zal zijn. Volhardt het in zijn zwijgen, dan identificeert het zich door inner lijke en uiterlijke solidariteit met het jodendom en sanctioneert het een der gruwelijkste wanda den der wereldgeschiedenis. (D.N.B.) Nog meldt het D.NS.: Geconstateerd is, dat de ver moorden gedood zijn door scho ten in het achterhoofd. Het is duidelijk, dat de schoten van ge ringen afstand gelost zijn, een bewijs te meer, met welk een sy stematische wreedheid het moord commando is opgetreden. Vertegenwoordigers der Pool sche emigranten te Londen heb ben een extra communiqué uit- ka sluit4 -klai :enbJ den. in irvalP Etris, -iet lp X. (TK.I 241; Apri 5 uffl E L'danl RUIl mar ekc GtEKS ritaail Roojf .NvSv-VSb.T-XbrvV- Nederlandsche Vrijwilligers strijden in het Oosten SS PK Zschackel-O-H-P m et S.S.-Ersatzkommando Nie- rlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, den leeftijd van 17-45 Jaar >h gehuwden), die lichamelijk owel als geestelijk goed ontwik- ®id zijn en zich geheel kunnen ven aan de eischen, die de op- ding hun stelt, bunnen zich bij genoemde adressen vervoegen, einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelyk- 'eid tot opleiding en dienstver- liog in Nederland, in een spe- ai wachtbataljon. Gezinsleden :er vrijwilligers hebben gelijke orrechten als van hen, die dienen de Waffen-S.S. of het legioen: stwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging. extra levens middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Neder land willen toetreden. 18.4.43, 9 tot 11 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur Amsterdam. School Iepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur .Utrecht. N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, dienstgebouw. Leusderweg. 22 4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, café „Den Hout", Bezuiden- houtscheweg. gegeven, waarin gezegd wordt, dat indertijd een deel der krijgs gevangenen, die de sovjets in Oostelijk Polen gemaakt hebben, naar drie groote kampen in de buurt van Smolensk, Charkof en Kalinin was overgebracht en dat het Poolsche leger van de zich aldaar bevindende krijgsgevange nen niets meer vernomen heeft, zelfs niet, toen er na de over eenkomst met de sovjet-unie in den zomer van 1941 in de sovjet unie een „Poolsch leger" zou worden opgesteld. Daar er tot dusver geen bevredigend ant woord verkregen kon worden op de gedane stappen, is thans van de zijde der vertegenwoordigers van de geëmigreerde Polen het verzoek gericht aan het Inter nationale Roode Kruis, het mas sagraf van Katyn te onderzoe ken om te constateeren, of daar door tot de ontdekking der ver dwenen krijgsgevangenen kan worden bijgedragen. - (D.N.B.) Berichten uit Istanboel, vol gens welke de sovjet-consul al daar op grond van instructies der Moskousche regeering gewei gerd heeft, met vertegenwoordi gers van het Vaticaan kwesties van het onderzoek naar krijgsge vangenen te behandelen, zijn volkomen overeenkomstig de fei ten, zoo wordt van Vaticaansche zijde medegedeeld. In dit ver band wordt er van Vaticaansche zijde opnieuw op gewezen, dat de Moskousche regeering, waar mede het Vaticaan, zooals be kend, in het geheel geen diplo matieke betrekkingen onder houdt, als eenige staat ter we reld weigert, eenigerlei inlichtin gen te verschaffen over het ver blijf van krijgsgevangenen of vermisten, aanvragen over het lot van krijgsgevangenen te be antwoorden of de uitwisseling van inlichtingen tusschen krijgs gevangenen in de sovjet-unie en hun familieleden in het vader land toe te laten. De Moskou sche regeering plaatst zich daar mede, naar verder betoogd wordt buiten de rij van beschaafde sta ten, die thans alle zonder uit zondering onverwijld inlichtingen over het lot van krijgsgevange nen of vermisten verschaffen en de uitwisseling van berichten tusschen de krijgsgevangenen en familieleden in het vaderland toelaten. Alle aanvragen, die van de zijde van het „krijgsgevange- nenbureau" van het Vaticaan langs verschillende wegen tot de Moskousche regeering gericht zijn over het lot en de positie van krijgsgevangenen of vermisten, zijn door de Moskousche regee ring afgewezen. - (D.N.B.) Sumner Welles, de plaatsver vangende Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft ten aanzien van de houding van de Ver. Staten tegenover de Sov jet-unie volgens het DJNJ3. o.a. gezegd: „Hoe lief Polen ons ook is. het moet toch zelf met Moskou onderhandelen over een zoo gun stig mogelijken vrede. De Tsjechen hebben den toestand reeds begre pen en goede betrekkingen met Moskou tot stand gebracht. Wa shington verheugt zich daarover zeer en hoopt, dat de Polen in staat zullen zijn hetzelfde te doen. Het koestert ook verwachtingen ten aanzien van de randstaten, doch die zijn aanmerkelijk ge ringer. De Poolsche aspiraties worden dus opgeofferd ten aanzien der sovjets, aldus Berlijn. Waarschijnlijk is dit de prijs, zoo verklaart men, dien Eden te Washington gevraagd heeft voor de door Washington verlangde op offering van De Gaulle. van heden- en morgenavond 20.45 uur tot morgen- en Maandagochtend G.45 uur 17 April: maan onder te 5.54 uur; op te 17.09 uur. 18 April: maan onder te 6.17 uur; op te 18.18 uur. OP BON „ALGEMEEN 554". Van 18 tot en met 24 April a.s. wordt voor éénmaal een bijzonder rantsoen van één kilogram aard appelen beschikbaar gesteld. Dit rantsoen zal verkrijgbaar zijn op bon „algemeeen 554". 50 jaar hoofdbestuur P.T.T. - Op 29 April zal het 50 jaar geleden zijn, dat het hoofdbestuur der P.T.T. werd ingesteld. Vóór dien datum waren de administratie van de posterijen en de telegrafie afzonderlijke afdeelingen van het departement van waterstaat. Beide afdeelingen werden toen dus ver- eenigd tot één administratie, welke los van het departement kwam te staan. Denzelfden dag deed de eerste directeur-generaal zijn intrede. Het was de oud-mi- nister J. P. Havelaar, die met den geheelen dienst, toen bestaande uit ruim 100 ambtenaren, zijn in trek nam in het perceel Park straat 2a te 's-Gravenhage. Gaandeweg ontwikkelde zich de neiging om tot nog grootere zelf standigheid te komen. Het zou echter tot in den huidigen oorlog duren alvorens deze strekking een nieuwen vorm vond. al was in 1915 reeds het P.T.T-bedrijf tot staats bedrijf geproclameerd. Dit laatste had echter slechts boekhoudkun dige beteekenis. Effectiever werd deze kwestie geregeld bij verorde ning van 31 Maart 1941, waarbij het staatsbedrijf rechtspersoonlijk heid verleend is. Het gevolg hier van is, dat het bedrijf thans eigen kapitaal en ander bezit heeft. Het vormt bedrijfsreserves uit het exploitatie-overschot en keert van de baten een bepaald percentage aan de schatkist uit. Aanpakken. - Wij hebben ons grootsch verleden niet aan het toeval te danken. Het aanpakken zit ons in het bloed en als de ge legenheid zich daartoe niet di rect biedt, wel, dan moeten we ons die gelegenheid scheppen. Vakstudie is niet gemakkelijk in deze dagen. Er moet hard ge werkt worden en dan is er niet altijd de gelegenheid om des avonds nog lessen te volgen. Vooral voor hen, die in Duitsch- land werken, is dit een groot probleem. De jaren vervliegen echter snel en stil zitten heeft geen zin. Wie werkelijk vooruit wil, wete, dat het Langemarck- Studium ook hem de kans wil geven iets te bereiken. Nederlandsche jonge mannen, tusschen 16 en 22 jaar, waar zij ook wonen, kunnen zich bij deze instelling aanmelden voor een voortgezette vakstudie of, als ze voor het hoogste doel niet terug deinzen, voor een academische opleiding. Het Langemarck-Studium, Waals dorperweg 12, Den Haag, ver strekt hierover nadere inlichtin gen. Extra zeep voor kappers, artsen enz. - Met ingang van 1 Mei a.s. komen kappers, practiseerende artsen, tandartsen en dierenart sen, medische studenten, vroed vrouwen, verloskundigen en wijk verpleegsters, wederom voor een periode van drie maanden in aan merking voor een extra rantsoen zeep. Kappers dienen van 27 April tot en met 1 Mei a.s. bij de plaat selijke distributiediensten een aanvraagformulier MD 233-41 af te halen. Deze formulieren moe ten zij vóór 8 Mei as. ingevuld bij den distributiedienst inleveren. Zij ontvangen per bediende in het heeren-kappersbedrijf 14 rant soenbonnen voor scheerzeep, 5 j-antsoenbonnen voor eenheidszeep "en 3 rantsoenbonnen voor wasch- poeder. met dien verstande, dat maximaal 12 rantsoenbonnen voor waschpoeder in totaal worden verstrekt. Per bediende in het da- mes-kappersbedrijf ontvangen zij 20 rantsoenbonnen voor eenheids- zeep en 3 rantsoenbonnen voor waschpoeder, eveneens met bovenvermelde beperking. Van 1 Mei a.s. af ontvangen practiseerende artsen, tandartsen en dierenartsen, 6 rantsoenbonnen Enorme wolsmokkel ontdekt - In de afgeloopen weken hebben ambtenaren van den C.C.D. inde gemeenten Hilversum Bussum Laren en Blaricum eén complot van handelaren in clandestiene wol ontdekt van groote afmetin gen. Hierbij waren om. meer dan 6000 wollen slipovers, een waarde van pl.m. f. 120.000, betrokken. Ongeveer 4 weken geleden werd door deze ambtenaren op den rijksweg onder Laren, een vracht auto, toebehoorende aan zekeren De H. uit Bussum, aangehouden. De auto bleek geladen te zijn met 600 uit schapenwol gebreide slip overs, terwijl de z.g. „verzame laar", een zekere K. uit Blari cum, eveneens in den auto was. De slipovers werden in beslag ge nomen. terwijl K. ingesloten werd. In verband hiermede werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat een groot aan tal personen bij deze affaire be trokken was. Bfj tientallen perso nen werden toen huiszoekingen verricht, met het resultaat, dat nog zeer groote partijen wol, slip overs en spinnewielen in beslag werden genomen. Diverse personen werden in de afgeloopen dagen gearresteerd en ingesloten, als verdacht bij deze zaak te zijn betrokken. In totaal werden dus 13 perso nen ingesloten, terwijl tegen on geveer 40 personen in de reeds genoemde gemeente procesverbaal werd opgemaakt wegens onwetti- gen handel in wol Jongetje verdronken. - Het 3- jarig zoontje van den heer N. J. de Jager te Lekkerkerk, dat met zijn moeder bij zijn grootmoeder te Krimpen aan de Lek vertoef de, is daar achter haar woning in een sloot te water geraakt en verdronken. Doodeljjke val. - Op een ter rein aan de Maashaven te Rot terdam is de 64-jarige kraanma chinist J. S. C. Verschoor, wo nende aan den Schieweg, door een duizeling bevangen en uit het kraanhuisje gevallen. De man kwam op den 15 meter lagen ge legen vloer terecht en werd zoo danig gewond, dat hij op weg naar het Zuiderziekenhuis aan de bekomen verwondingen is over leden. Moordenaar van Trotzki veroor deeld - Het districtsgerechtshof in Mexico-stad heeft den moor denaar van Trotzki, Jacques Mor- nard. tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, zoo meldt United Press. Reuter meldt uit Mexico- stad, dat tijdens zijn hechtenis maandelijks 300 dollar gestort zijn „van geheimzinnige zijde", op de bankrekening van Mornard. Ver scheidene rechters, die belast wa ren met de bewerking van het proces, hadden de zaak opgegeven, aangezien zij anonieme brieven hadden ontvangen, waarin zij met den dood bedreigd werden. (D.N.B) Brutale diefstal te Breda. - Op klaarlichten dag is te Breda een brutale diefstal gepleegd in net restaurant „Het wapen van Nas sau". Uit dit restaurant is een geldkistje ontvreemd, inhouden de ongeveer f.9000. Het kistje bevond zich in een bureau in een zaaltje, dat achter de eetgele genheid is gelegen. Twee perso nen hadden in de eetgelegenheid den maaltijd gebruikt. Zij zijn er getuige van geweest, dat de café houder voor een klant een boter bon wisselde in het bureau. Toen de caféhouder weer in de café ruimte was, hebben zij him slag geslagen en zijn met het geld kistje verdwenen. Het onderzoek heeft nog geen resultaat opgele verd. voor toiletzeep en medische stu denten, vroedvrouwen, verloskun digen en wijkverpleegsters, 3 rant soenbonnen voor toiletzeep. Peulvruchten niet overal dade lijk verkrijgbaar - In verband met de bevoorrading van de winkeliers zullen de op bon „algemeen 552" verkrijgbaar gestelde peulvruchten in vele gevallen eerst in de tweede helft der distributieperiode van 17 April t/m. 15 Mei kunnen worden afgeleverd.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1