wringen voor de Waffen-S.S. en he! Legioen Jaargang Dinsdag 13 April 1943 No. 25472 i BUITENLAND ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT De Diplo over de ontmoeting van Führer en Duce. BESCHIKKING Aan de familieleden van de vrijwilligers in de Waffen-S.S. en het Legioen. VERDUISTEREN: El DSCHO DAGBLAD 01 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN kg xa ra'ilieerde aanvallen in Tune- .5(rzwakt De A.N-P.-corre- ént te Berlijn meldt: 5 arschalk Rommel is er thans 'ilaagd zijn legers zonder al 5. 'are verliezen in gunstiger gen terug te trekken, zoo arde men alhier. Dit is niet udig geweest, daar de over- inifc der Amerikanen en Britten «jroot was en bovendien een 5geling aanvankelijk onver- lijk scheen. Tot dit doel N5n de Britten in het Zuid- Nvan Tunesië een aantal wig- jedreven en eenzelfde ma re werd door de Amerika- 'anuit het Westen ondemo- \r hielden de troepen onder aal von Arnim evenwel zoo- tegen de aanvallen der Ame- ysn stand, dat Rommel gele- ;id had Sfax en Kairoean op /en en den marseh naar het len van Tunesië en naar de defensieve stellingen on- 7(tgd voort te zetten. De Ame- en stelden alles in het werk i/dt te verijdelen. Bij Pichon de pas van Haouareb vielen i ilfs met meer dan tweehon- I pantserwagens aan. In een ^_aanval werden hiervan zestig vernietigd. Duitsche en Italiaansche en staan thans benoorden Oia. Rommel heeft zich met Arnim vereenigd en heeft de lijn MatuerPichon Ma te verdedigen, jj. aanvallen der Britsche en s ikaansche troepen zijn, vol- de laatste berichten te Ber lin den loop van de laatste ur aanmerkelijk verzwakt, tii torpedeering van Britschen -er der „Fiji-klasse" Inzake lirnietiging van een Britschen ||er der Fiji-klasse deelt het opperbevel van de Duitsche weer macht nog mede: Kapitan-leute- nant Brandi, die op 21 Jan. j.l. onderscheiden werd met het rid derkruis van het IJzeren Kruis heeft opnieuw zijn capaciteiten als duikbootcommandant bewezen Hij heeft op 10 April in het Wes telijke bekken van de Middelland- sche Zee ten Noordwesten van Oran een kruiser der Fiji-klasse die pas enkele uren tevoren van Gibraltar was vertrokken, aange vallen en met twee torpedo's in den grond geboord. Kapitan-leut- nant Brandi heeft daarmede in korten tijd op de Middellandsche Zee drie kruisers vernietigd. De klasse der Fiji-kruisers be staat uit lichte kruisers van 8.000 ton, die gebouwd zijn in de jaren 1939/40, krachtens het vlootver- drag van Londen. Him snelheid bedraagt 33 zeemijlen. De bewape ning bestaat uit 12 stukken van 15,2 cm. en 8 stukken van 4 cm. Bovendien bezitten zij zes torpe- dolanceer buizen en drie boord- vliegtuigen. CD.N.B.) De EngelschAmerikaansche scheepvaartverliezen - Engeland en de Ver. Staten hebben tot aan eind Maart 1943. naar het DN.B. verneemt, in totaal een koopvaardijtonnage verloren ge lijk aan hun geheele bezit daar van bij het uitbreken van den oorlog, n.l. 30,4 millioen brt. Bij een gemiddelde tonnage der in den grond geboorde schepen van 3500 brt. of rond 5600 dead weight tons, zijn tot dusver ruim 8500 schepen tot zinken gebracht. Van den omvang hiervan kan men zich pas een begrip vormen, wan neer men bedenkt, dat de wereld- koopvaardijvloot bij het uitbreken van den oorlog slechts 4686 sche pen tusschen de 5000 en 10.000 brt. bezat en van de kleinere klas se. tusschen 2 en 5000 brt., ook sléchts 5367 schepen. Meer dan 85 pCt. van al deze schepen lig- SFAX EN KAIRWAN ONTRUIMD. Het Italiaansche hoofdkwar tier deelde gisteren mede: „Tijdens de Italiaansch-Duit- sche troepenbewegingen naar nieuwe stellingen op het oorlogs- tooneel in Tunis zijn Sfax en Kairwan ontruimd. In den Zui delijken sector werden krachtige aanvallen der vooruitgeschoven vijandelijke af deelingen, welke door pantserwagens gesteund werden, afgeslagen. Formaties van onze luchtmacht vielen de achterwaartsche verbindingen van den vijand aan. Duitsche jagers schoten vijf Spitfires neer. Gistermiddag hebben formaties viermotorige vliegtuigen Napels, Trapani en Marsala gebombar deerd. Aan huizen werd aanzien lijke schade aangericht. In totaal zijn er 4 dooden en 22 gewonden onder de burgerbevolking. Onze jagers schoten te Napels zes vliegtuigen en te Trapani twee toestellen neer. Vier andere vlieg tuigen werden door het afweer geschut neergehaald en wel twee te Napels, een te Messina en een te Pozzallo. Bij den aanval op Cagliari waarvan het weer- machtsbericht van gisteren mel ding maakte, hebben afweerbat- terijen twee vliegtuigen neerge schoten, en wel een ten Zuiden van Santo Elia en een in de om geving van de stad. Vier van onze vliegtuigen zijn niet terug gekeerd." gen thans op den bodem der zee. Dat beteekent, dat Engeland en de Ver. Staten reeds thans zijn aangewezen op nieuwe schepen. (D.N.B.). van hedenavond 20.45 uur tot morgenochtend 6.45 uur De maan ging heden onder te 3.58 uur en komt op te 12.51 uur. De Deutsche diplomatisch-po- litische Korrespondenz schrijft De ontmoeting tusschen Führer en Duce heeft op niet mis te ver stane wijze opnieuw doen zien, waarop het thans aankomt: niets zal de vastbeslotenheid van Duitschland, Italië en hun bond- genooten kunnen remmen om alle krachten in te spannen voor den totalen oorlog, waarvan het eind resultaat geen ander kan zijn dan de overwinning en de definitieve beveiliging van hun levensruimte tegen elk van het Oosten en van het Westen dreigend gevaar. Ieder in Europa weet thans, waarom het gaat en wat de al ternatieven zijn. Ook de laatste Europeeër heeft uit officieelen mond uit Londen, Washington en Moskou vernomen, wat de oude wereld aan tyrannie, uitbuiting, ontrechting, ellende en vernieti ging te verwachten zou hebben, wanneer de samenzwering van de plutocraten met de bolsjewisten zou winnen. Daar er van dit al ternatief nooit sprake kan zijn, werden alle menschelijke, mate- rieele en moreele krachten in Europa gemobiliseerd om dit con tinent te beveiligen tegen elk be dreiging van zijn vrijheid, zelf standigheid en veiligheid. Geen ander werelddeel beschikt over zooveel geschoolde, intelligente en energieke menschen als Europa. Deze menschelijke krachtenreser ves vormen het enorme economi sche oorlogspotentieel, waarover de spilmogendheden voor haar oorlogvoering ter plaatse de be schikking hebben. Daarentegen moeten de vijanden, vooral de Angelsaksen, eerst groote gebie den, zelfs wereldzeeën overwin nen, alvorens „man en paard en van den Commissaris-Generaal voor de Openbare Veiligheid betreffende het verblijf van Joden in de provincies. Op grond van artikel 47 en 52 van de verordening 1/43 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde bepaal ik: Artikel 1 - Met ingang van 23 April 1943 is aan joden het ver blijf in de provincies Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Holland verboden. Artikel 2 - Joden, die zich op het oogenblik in de genoemde provincies ophouden, moeten zich naar het kamp te Vught begeven. Artikel 3 - Bij het vertrek naar het kamp te Vught is het mede- nemen van reisbagage en waarde- voorwerpen toegestaan. Voor het verlaten van hun woonplaats moe ten de joden zich melden bij het hoofd van plaatselijke politie, waar zij woonachtig zijn, opdat hun woningen behoorlijk kunnen worden afgesloten en aan hen een reisvergunning naar het kamp te Vught kan worden ver strekt. Artikel 4. - (1) Uitgezonderd van de voorschriften der artike len 1 tot en met 3 zijn gemengd gehuwde joden. (2) In andere uitzonderingsge vallen kan de „Zentralstelle für jüdische Auswanderung" te Am sterdam vergunningen tot ver blijf en reizen in de genoemde provincies uitreiken. Artikel 5. - Jood in den zin van deze beschikking is hij, die ingevolge artikel 4 van de ver ordening 189/40 betr. de aanmel ding van ondernemingen jood is of als jood wordt aangemerkt. Artikel 6. - (1) Hij, die in strijd handelt met de bepalin gen van artikel 1 tot 3 of deze ontduikt, wordt - in zoover niet ingevolge andere voorschriften een zwaardere straf is verbeurd - gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste twee duizend gulden of met een dezer wagen" gebruikt kunnen worden. In dit verband wordt ook aan de zijde van den vijand de beslis sende rol van de duikbooten dei- spil geenszins onderschat. In tegenstelling tot de vijan delijke coalitie zijn de spilmo gendheden het er over eens, dat het in dezen oorlog om Europa, het behoud van zijn cultuur en de vrije ontwikkeling van zijn volken gaat, en het verbonden Japan streeft in het Groot-Azia tische gebied eenzelfde program ma na. De vijanden - dit blijkt uit het bezoek van Eden - zijn het er slechts over eens, dat zij zoo mogelijk den oorlog zouden willen winnen. Terwijl de spil mogendheden boven den oorlog uit haar doel kennen en daar na streven, luidt het parool van Eden via Sumner Welles tot Lit- winof: „niet over oorlogsdoelen en naoorlogsche problemen na denken of ook maar spreken", want dit zou beslist de coalitie doen uiteenvallen en den mee- loopers te vroeg doen zien, dat zij voor alle bloedige offers ten slotte verraden en verkocht zul len worden, zoo heeft men zoo pas nog te Washington gecon stateerd. De Diplo herinnert aan de jongste openbaringen inzake Polen en de Slavische volken van den Balkan en het dezen volken door Moskou toegedachte lot, verder aan de Noorsche emi granten en het dubbele spel met de Fransche groepen vreemden legionairs, die uiteindelijk zelf moeten bijdragen tot de verbrok keling van hun eigen imperium. De fronten staan thans tegen over elkander: Eenerzijds de spil en haar bondgenooten, strevend naar veilige toekomst en wel vaart van alle Europeesche vol ken, anderzijds de Angelsaksen en het bolsjewisme, die onder alle omstandigheden een eensge zind en sterk Europa onmogelijk Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Het is weer mogelijk pak jes voor de vrijwilligers in de Waffen-S.S. en het legioen te verzenden. Pakjes tot 100 gram zijn portvrij, van 100 tot 250 gram portvrij met „Zulassungs- marke", van 250 tot 1000 gram met porto en „Zulassungsmarke". Het bovenstaande is alleen gel dig voor hen, die een veldpost nummer hebben, terwijl de z.g. „Zulassungsmarke" alleen aan soldaten worden uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden worden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Voor vrijwilligers, die een adres heb ben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig. Aan hen kunnen pakjes tot 100 gram zon der zegel worden verzonden. In het belang van een goede en snelle verzending is het nood zakelijk, dat de adressen duide lijk leesbaar en met inkt ge schreven worden en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten ge adresseerd worden als volgt: An das S.S.-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag. Korte Vijverberg 5. te zenden aan: rang: naam: veldpostnummer of adres: straffen. Hij, die ontduikingen van deze bepalingen in de hand werkt, deze mogelijk maakt of er aan medewerkt, ontvangt dezelf de straf. (2) Het nemen van maatrege len op het gebied van de Sicher- heitspolizei blijft onaangetast. 's-Gravenhage, 13 April 1943. De Commissaris-Generaal voor de Openbare Veiligheid: get. RAUTER, S.S.-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. willen maken, teneinde het als buit te kunnen verdeelen. Ieder weet dus waarom het gaat. De vastbeslotenheid en de zekerheid van het doel der Europeesche leiding waarborgen de overwin ning van het nieuwe Europa. (D.N.B.) •ft Telegram van Mussolini aan Hitier. Bij het verlaten van het Duit sche gebied heeft de Duce het volgende telegram gezonden aan den Führer: „Na afloop van mijn verblijf op Duitschen bodem wil ik u, Führer, zeggen, dat het mij een bijzonder groot genoegen geweest is, met u over zoovele vraagstuk ken, die op gelijke wijze de be langen van onze twee landen betreffen, te hebben kunnen praten. Opnieuw heb ik met groote voldoening kunnen con- stateeren de hartelijke saamhoo- righeid in de doelstellingen en handelingen, die onze beide vol keren in den oorlog vereenigt, dien die volkeren rechtstreeks tot aan de beslissende overwinning zullen voortzetten, die Europa den door zijn volkeren verwach ten rechtvaardigen vrede zal brengen. Ik behoud de dankbaar ste herinnering aan uw harte lijke ontvangst en begroet u, Führer. in kameraadschappelijke vriendschap. - Mussolini." Staatssecretaris Bastianini heeft aan den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, von Rib- bentrop, een telegram gezonden, waarin hij zijn dank uitspreekt voor de hartelijke gastvrijheid en zegt verheugd te zijn, dat hij de voor Duitschland en Italië be langrijke kwesties in den geest van volledige oprechte overeen stemming en in vast vertrouwen op de gemeenschappelijke over winning heeft kunnen bespre ken. - (D.NJ3.), iF Nederlandsche Vrijwilligers strijden In het Oosten SS PK Zschackel-O-H-P m tet S.S.-Ersatzkommando Nie- lande deelt mede: ederlanders van arisch bloed, den leeftijd van 17-45 jaar ;k gehuwden), die lichamelijk wel als geestelijk goed ontwik- I zijn en zich geheel kunnen en aan de eischen, die de op ing hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoegen, einde gekeurd te worden, hans bestaat ook de mogelijk- i tot opleiding en dienstver- ling in Nederland, in een spe ll wachtbatal.jon. Gezinsleden er vrijwilligers hebben gelijke rrechten als van hen, die dienen Ie Waffen-S.S. of het legioen: twmnersvergoeding, kostelooze tenverpleging, extra levens- Idelen enz. 'ijdens deze keuringen kunnen diegenen melden, die tot Germaansche S.S. in Neder - d willen toetreden. .43, 9 tot 13 uur, Rotterdam, Putsches Haus, Westzeedijk. 15.4.43, 9 tot 11 uur, Tilburg, Lange Schjjstraat 66. 15.4.43, 15 tot 17 uur, Den Bosch. Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.4.43. 9 tot 11 uur. Roermond, N.SD.AP., Swalmerstr. 61. 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deutsches Haus, 17.4.43, 15 tot 17 uur. Zwolle, Ho tel Peters, Markt. 18.4.43, 9 tot 11 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam. School Iepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur .Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, dienstgebouw. Leusderweg. 22 4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, café „Den Hout", Bezuiden- houtscheweg.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1