Keuringen voor de Waff@n-S.S. en hef Legioen -—4ste Jaargang Vrijdag 9 April 1943 No. 25469 1£ BUITENLAND VERDUISTEREN: De stem der SS. BINNENLAND Bon 16 is geldig. Aan de Nederlandsche jeugd I 1 dl ril raai IUI LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN My rtikel van Helmut Siindermann. 41)vertuigd van de overwinning", rK.idus luidt het opschrift boven blijsn artikel van de hand van den aatsvervangenden Reichspresse- a.wiief Helmut Siindermann in het •^S'it.-socialistische blad „Die in quire Front", in welk artikel de tftührijver een overzicht geeft van iggevechten in de afgeloopen i graanden. rve.Het Duitsche volk, zoo schrijft v. indermann, heeft een belas- ngsproef doorstaan en heeft ,.iwijzen aan den dag gelegd dat 2t bestand is tegen crises, die lengenen te denken moeten ge- >enm, die nog steeds zoo dwaas jn hun verwachtingen te ba keren op een innerlijk verval m het Duitsche rijk. De afge lopen maanden hebben ons be lezen, dat er een afgepaalde en '[gïilige weg naar onze overwin ning is, dien Europa noodig heeft i il het blijven bestaan als basis 'er menschelijke cultuur, jf Het fiasco van het bolsjewisti sche winteroffensief laat den Vroom van onze vijanden, als zou Ke bolsjewistische macht onover winnelijk zijn, in rook vervliegen. ie bolsjewistische pest is niet nuitroeibaar. Zij kan uitgeroeid 'orden en zij wordt uitgeroeid. 7 Over de van geallieerde zijde |evoerde gevechten schrijft Sün- ermann: „Wie de massale aan- alskracht van het bolsjewisme leeft opgevangen en gebroken, jie zal ook de middelen en de Vracht bezitten om aan de op '.vontuur uit zijnde Britsch-Ame- ikaansche divisies een bloedige .es te geven. Dit zijn, zoo ver jaart de plaatsvervangende teichspressechef, geen woorden eeonder achtergrond. Duitschland n Europa hebben dezen winter Ciiet alleen ingezien wat hun be dreigt, doch ook wat zij aan krachten kunnen ontplooien, wanneer zij tot het uiterste be sloten zijn. Tot deze vastberaden heid hebben niet alleen de her innering aan de wereld van 1918, niet alleen het nuchtere oordeel over het bolsjewisme, doch ook de vrijmoedige verklaringen bij gedragen, waarmede onze vijan den niet karig zijn geweest toen zij dronken van de bolsjewisti sche successen" geloofden dezen oorlog reeds gewonnen te heb ben. Dit alles was nuttig om het geestelijke en materieele poten tieel van het continent zoo te ontplooien en verder te ontwik kelen dat het voldoende zal zijn om die innerlijke houding en uiterlijke sterkte voor te berei den, die op het tijdstip van de groote beslissing den doorslag zal geven. - (DN.B.) De Bedrijfsmobilisatie in Duitsch land. - De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: In de Berliner Börsenzeitung schrijft dr. Land- fried een artikel over de totale mobilisatie der Duitsche bedrij ven. Na eerst te hebben vastge steld, dat men in Duitschland aanvankelijk op een snelleren wederopbouw van het door den oorlog getroffen bedrijfsleven ge rekend had verklaart de schrij ver, dat de verdere ontwikkeling van den oorlog een intensiveering van de oorlogsindustrie op groo te schaal noodig maakte. Reeds geruimen tijd is thans de geheele oorlogsproductie op de bewape ning ingesteld. Niettemin is het noodig gebleken, een nog scher pere rationalisatie in te voeren, hetgeen evenwel niet wil zeggen, dat de Duitsche productie uit sluitend in handen van de groo te bedrijven en de concerns zal vallen. De kleinere en middelma tige bedrijven hebben te veel in Nederlandsche Vrijwilligers strijden in het Oosten SS PK Kln^OlftR ta irf Het S.S.-Ersatzkommando Nie- aderlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed ■m den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk jsoowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de op- iJéiding hun stelt, kunnen zich bij •de genoemde adressen vervoegen, 'tfen einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk- jheid tot opleiding en dienstver- ivulling in Nederland, in een spe- sciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke j voorrechten als van hen, die dienen r.m de Waffen-S.S. of het legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ^ziekenverpleging, extra levens- middelen enz. 4 Tijdens deze keuringen kunnen 0zich ook diegenen melden, die tot „de Germaansche S.S. in Neder land willen toetreden. 14.4.43, 9 tot 13 uur, Rotterdam, itj Deutsches Haus, Westzeedijk. 15.4.43, 9 tot 11 uur, Tilburg, Lange Sohijstraat 66. 15.4.43, 15 tot 17 uur, Den Bosch. Hotel Noord-Brabant, Markt 45] 16.4.43, 9 tot 11 uur. Roermond, N.SJDA.P., Swalmerstr. 61. 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arnhem, Weverstraat 16b. 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deutsches Haus, 17.4.43, 15 tot 17 uur. Zwolle, Ho tel Peters, Markt. 18.4.43, 9 tot 11 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedètraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, School Iepenweg 13. 20.4.43, 9 tot 13 uur Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4.43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, dienstgebouw. Leusderweg. 22 4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, café „Den Hout", Bezuiden- houtscheweg. waarde en kunnen onder bepaal de omstandigheden veel ratio- neeler werken dan de groote. Aan den anderen kant, aldus dr. Landfried, zal het noodzakelijk worden, ook in de toekomst tot de sluiting van een groot aantal bedrijven over te gaan. Het uit vallen van geheele speciale pro ducties zal de stillegging van vele bedrijven tengevolge hebben. Deze maatregelen zullen alle door een centraal bureau ten uitvoer worden gelegd en niet, zooals ge woonlijk, door de gouwen en districten. Hulp voor geteisterd Antwer pen. - Belgapress meldt: Zoodra bekend gemaakt werd dat een bijzonder hulpcomité voor de ge- teisterden van den Amerikaan- schen terreuraanval op Groot- Antwerpen was opgericht, stroom den gisteren honderden metklee- ren en huisraad naar de bu reaux op de Groenplaats, waar deze dienst was ondergebracht. Spoedig was een vrij groot lokaal te klein geworden om alle giften op te nemen. Tal van vrouwen kwamen voortdurend aandragen met costumes, kousen en onder goed, met schoenen en bedde- goed. Weer anderen stelden meu bels ter beschikking. Ook werd er in den loop van den dag bijna 10.000 frs gestort op de rekening van den dienst. Op de giro-reke ning van den burgemeester van Antwerpen worden eveneens re gelmatig bedragen gestort, zoo dat gistermiddag reeds een be drag van 500.000 frs. werd be reikt. Tot gistermiddag zijn de lijken van meer dan 1000 slachtoffers van den luchtaanval geïdentifi ceerd. Van de 17.000 bewoners van de getroffen wijk zijn er minstens 10.000 door den lucht aanval getroffen, d.w.z. óf gedood óf gewond óf dakloos geworden. De openbare begrafenisplechtig heden zullen heden en morgen worden gehouden. Daar geen en kele kerk te Antwerpen groot ge noeg is om de kisten met de tot dusver geborgen lijken binnen haar muren te kunnen opstellen, zullen de slachtoffers naar de kathedraal te Antwerpen worden overgebracht, waar de aartsbis schop van Mechelen, kardinaal Van Roey, een plechtige Mis van Requiem zal opdragen. Te mid den van de ruïnes op het markt plein van de getroffen stadswijk zal voorts ook een Requiem-mis worden opgedragen, i Eden in het Lagerhuis. - Eden heeft gisteren in het Britsche Lagerhuis rapport uitgebracht over zijn reis naar de Ver. Sta ten en Canada. Zijn besprekin gen, zoo zeide hij, hebben 3 ver schillende punten tot onderwerp gehadOperatieaangelegenheden, de politieke coöperatie in ver band met actueele militaire ope raties, die plaats gevonden heb ben, of nog zullen plaats vinden, en problemen, die zich na den oorlog zullen voordoen. Het is ze ker, dat, wat de toekomstige po litiek tegenover Frankrijk aan gaat, een volledige overeenstem ming heerscht. Een zeer gelijk soortige meening bestaat over problemen, waarvoor men na den oorlog zal komen te staan. Hij, Eden, is zeer bemoedigd door den grooten omvang van algemeene overeenstemming en is er van overtuigd, dat dit van groote waarde zal zijn bij de gedach- tenwisseling, die Engeland zoo wel met de Ver. Staten als ook met andere regeeringen, welke bondgenoot van Engeland zijn, in de toekomst zal hebben. Deze be sprekingen vormen een begin en hij eischt er niets anders voor op dan deze benaming. Eden zei verder, dat hij is te ruggekomen met een, hij ver klaarde dit openlijk, verschillen de opvatting omtrent den oorlog en omtrent den tijd na den oor- van hedenavond 20.30 uur tot morgenochtend 7 uur De maan kwam heden op te 0.31 uur en ging onder te 9.44 uur. log. Hij gelooft, dat de mogelijk heden groot zijn, ofschoon de moeilijkheden grooteren omvang hebben dan hij mogelijk geacht heeft. Voortgaande, zeide Eden, dat de Amerikaansche regeering er goed aan heeft gedaan, de betrekkingen met de regeering van Vichy in stand te houden, aangezien het den Amerikanen alleen daardoor mogelijk is ge weest, een belangrijk aantal agenten in Noord-Afrika te sta tioneeren, welker aanwezigheid zeer waardevol is geweest voor het openen van den weg voor de Geallieerde troepen. Wij hebben, aldus Eden verder, onze buitenlandsche politiek ten aanzien van Spanje, Portugal, Turkije en andere nog resteeren- de neutralen in Europa bestu deerd en hebben onze politiek ten aanzien van deze landen naar alle kanten op elkander afge stemd. Overgaande tot de En- gelsch-Amerikaansche betrekkin gen verklaarde Eden, dat het een fout was, wanneer men deze be trekkingen wilde fundeeren op den gevoelsfactor, op den ge- meenschappelijken oorsprong, ge meenschappelijke verwanten of zelfs de gemeenschappelijke taal. Het is integendeel gewenscht ze te baseeren op het gemeenschap pelijke belang in het behoud van den wereldvrede, aangezien men dan in een minder groot gevaar voor ups en downs zal verkeeren, zooals in de Engelsch-Ameri- kaansche betrekkingen soms te zien zijn geweest. Verder zeide Eden te gelooven, dat ook het Amerikaansche volk de noodzakelijkheid inziet van de een of andere autoriteit, om met geweld te garandeeren, dat noch Duitschland, noch Italië, noch Japan bij machte zullen zijn hun aanvallen te herhalen. Wanneer dit gezichtspunt doel treffend wil worden, is het noo dig, dat alle vrijheidslievende volkeren daartoe ook hun bijdra ge leveren. Eden zeide het voorts noodig te achten, dat de geal lieerden zich reeds thans bezig houden met de problemen van den tijd na den oorlog. Omtrent zijn indrukken in Ca nada zeide de minister: Canada gaat er trotsch op lid te zijn van de commonwealth der Britsche naties en het gaat trotsch op zijn „heerlijke trouw" in het som berste uur van Gr. Brittannië. De Canadeesche ministerpresi dent Mackenzie King heeft mij opgedragen, aldus Eden, den En- gelschen koning de „uitdrukking van verknochtheid der Canadee sche onderdanen" over te bren gen en hij heeft hieraan toege voegd, dat Canada met hart en ziel een is met Gr. Brittannië. Eden besloot zijn betoog aldus: „Het is altijd moeilijk, de waarde van dergelijke bezoeken te schat ten, daar er altijd onbereken bare imponderabilia zijn, die men op het eerste gezicht nauwelijks naar waarde kan afmeten. Ik ge loof echter, dat nog geen enkele mijner reizen zoo de moeite waard geweest is als deze, wan neer het resultaat der besprekin gen die ik gehad heb. een „bij drage geleverd heeft tot de En- gelsch-Amerikaansche betrekkin gen." In ieder geval zijn de mo gelijkheden, die zich voordoen, hoe groot ook de moeilijkheden mogen zijn, van grooter strek king dan ik voor mogelijk ge houden heb." - (D.N.B.) De Valera wijst een uitnoodi- ging van de hand. - De Iersche minister-president de Valera heeft, naar de Britsche berich tendienst uit Dublin meldt, inde Dail medegedeeld, dat Eire van de regeering der Ver. Staten een uitnoodiging ontvangen heeft om vertegenwoordigers te zenden naar de conferentie over den landbouw en hiermede verband houdende vraagstukken, waar voor, naar werd medegedeeld, vertegenwoordigers van 30 geal lieerde en acht andere naties zijn uitgenoodigd. Neutrale staten, zoo zeide de Valera, zijn niet uitgenoodigd en ik ben niet voor nemens vertegenwoordigers te benoemen. - (D.NJ3.). Luistert op Zondag 11 April van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS. Onderwerp: De les van het front. OP 16 b ALLEEN SIGAREN. Voor de volgende week zyn ter verkrijging van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit en aardappelen de bonnen 16 aan gewezen; op tabaksbon 16b uit sluitend 5 sigaren. Voorts zijn van 10 tot en met 17 April de bonnen tabak 16a en tabak 16b der tabakskaart geldig verklaard. Evenals dit reeds eer der- het geval is geweest, zal met afwijking van het gepubliceerde in de bonnenlijst één van deze bonnen en wel bon tabak 16b uit sluitend recht geven op het koo- pen van 5 sigaren. Bon tabak 16a geeft, zooals gewoonlijk recht op het koopen van 20 sigaretten of 10 sigarillos, of 5 sigaren of 25 gram tabak. Jongens en meisjes, ons hart gaat vol deernis uit naar het zwaai- beproefde Rotterdam Medelijden alleen baat echter niet. De Jeugdstorm stelt zich beschikbaar voor de hulpactie Rotterdam. Ik geloof, dat er ook buiten den Jeugdstorm duizen den flinke kerels en dappere meisjes zijn. die hieraan willen medewerken. Op hen doe ik thans een beroep. Meldt je nog heden bij het plaatselijk streekk war tier van de Jeugdstorm. Zet je jonge schouders onder de hulpactie Rotterdam. De stafleider van den Nationalen Jeugdstorm get. QUISPEL. Bijna 75 mille voor ons volk. - In de laatste week van Maart heeft ons volk voor zijn minder bedeelde volksgenooten een be drag van niet minder dan f. 72.435.05 bijeengebracht. Dit is wel een mooie afsluiting van het Winterhulpseizoen, dat, zooals bekend, op den 31sten Maart geëindigd is. Winterhulp betuigt zijn harte- ljjken dank aan allen, die hun plicht tegenover hun volksge nooten gedaan hebben. In tien duizenden gezinnen hebben dezen winter de medewerkers van Win terhulp verlichting kunnen bren gen, dank zjj de medewerking van honderdduizenden volksge nooten. Wanneer in het geheele land de balans is opgemaakt, zal blijken, welk een enorm bedrag in de wintermaanden is uitge keerd. Oproep van nieuwen Griekschen minister-president. - De nieu we Grieksche minister-president, Joannis Rhallys, heeft een op roep gericht tot het Grieksche volk, waarin hij o.a. zegt: „Wij moeten allen inzien, dat de spilmogendheden, nu zij een strijd voeren tegen het commu nistische gevaar, dat de bescha ving bedreigt, minstens het recht hebben te eischen, dat haar door het Grieksche volk niets in den weg wordt gelegd. Daar de door mij gevormde nieuwe regeering alle reden heeft om te veronder stellen, dat elke verstoring van de openbare orde een niet te her stellen ramp voor ons land zou beteekenen, ziet zij haar voor naamste taak in het bescher men van onze maatschappelijke orde. Wij verklaren echter, dat de regeering even goed als zij haar best doet voor het lenigen van de nooden van het Griek sche volk er niet voor zal terug schrikken elke poging om de orde te verstoren hard en on- verbiddellijk te ondenlrukken." tDUUJ

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1