WMiM- RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS. tk sta éorgve. AGENDA Burg. Stand van Leiden - j i r Te Leeuwarden had Zendag een bijeenkomst plaats van verschillende afdeelingen van den Nederlandschen Arbeidsdienst, waarbij de Rijkscom missaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart en de nieuwbenoemde commandant 1 van denN.A.D., Generaal Arbeldsleider L. A. C. de Bock, een rede hielden. Tijdens de inspectie van de arbeidsmannen. In het midden: Rijksminister dr. Seyas-Inquart; tweede van rechts: Generaal Arbeidslelder L. A. C. de Bock CNF-I. Zeljlemaker-Pax m De nieuwe burgemeester van Delft. - Vele genoodigden waren gistermiddag bijeen in de verga derzaal van het Delftsche stad huis, om de installatie bij te wo nen van mr. A. van Leyenhorst, als burgemeester van Delft. Onder hen bevonden zich de heeren dr. Schwebel, Beauftragte des Reichskommissars für die Provinz Süd Holland, baron van Haersolte van Haerst, gemachtig de van den Leider, prof. dr. Westra, burgemeester van Den Haag, de heer Plekker, burge meester van Haarlem, jhr. de Blocq van Scheltinga, burge meester van Wassenaar, F. W. van Vloten, directeur-generaal van Winterhulp Nederland en oud-burgemeester van Delft en vele anderen. De oudste wethouder, de heer J. Brinkman, verrichtte, nadat mr. van Leyenhorst door den ge meente-secretaris was binnenge leid, de installatie, waarna mr. Van Leyenhorst een toespraak heeft gehouden. Op de Philippijnen geïnterneerde Nederlanders - Het informatie bureau, van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's-Gravenhage, maakt bekend van het Internationale Roode Kruis te Genève de namen te hebben ontvangen van enkele Nederlan ders, geïnterneerd in het kamp Santo Tomas op de Philippijnen. Van ondervolgende geïnterneer den kon nog geen bericht aan de familieleden worden gezonden, aangezien de familie-adressen in Holland niet bekend zijn: mecha nic H. V. Salten, 30 j.. watshman Thomas Blans, 46 jaar, mrs. F. K. Carsten, 49 jaar. mrs. L. E. A. Holst, 51 jaar, mechanical engi neer M. C. Janssens, 31 jaar, mrs. M. A. M. Janssens, 28 jaar, im porter Antoni Peters. 52 jaar, pro fessor C. H. Reimers, 51 jaar, officeman J. H. Schöffer. 45 jaar. Familieleden van deze geïnter neerden, c.q. zij die inlichtingen kunnen verstrekken met betrek king tot de familie-adressen van bovengenoemde personen, gelieven zich schriftelijk in verbinding te stellen met gemeld bureau ter verkrijging van verdere informa tie betreffende correspondentie, enz. Liquidatie der Nederlandsche banken in Ned. Indië. - De Ja- pansche regeeering heeft volgens de „Deutsche Bergw. Ztg." be vel gegeven, dat in versneld tem po tot liquidatie van de Neder landsche banken in de vroegere Nederlandsche koloniën moet worden overgegaan en dat door dezen maatregel ook de filialen in de aangrenzende door de Ja panners veroverde Engelsche en Amerikaansche gebieden zullen worden getroffen. Onlangs werd een desbetreffend bevel aan de Nederlandsche Handel Maat schappij en aan de Nederlandsch Indische Handelsbank gegeven. Alle debiteuren dezer banken werden opgeroepen hun schulden zoo spoedig mogelijk te voldoen. Uit de hierdoor binnenkomende middelen zal dan een terugbeta ling op de deposito's plaats vin den. De liquidatie der filialen op Java en Sumatra zal op dezelfde wijze geschieden. Hier komt in plaats van de vroegere guldenva luta de yen. De omruilverhou- ding is echter zeer ongunstig ge- De vergiftiging te Veid-Driei De rchtbank te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak betref- feilden den vergiftigingsdood te Veld-Driel. In deze zaak stond te recht de 43-jarige weduwe G. van H.P., die bekende op 29 Augustus 1941 haar echtgenoot van het leven te hebben beroofd door hem panne koeken naar zijn werk mede te ge ven, waarin zij een zwaar vergif, n.l. calciumarsenaat had gebakken. De vrouw verklaarde, dat de 39- jarige overbuurman H. V.. die met haar wilde trouwen, haar tot den moord had aangezet. 14 dagen ge leden was tegen de vrouw 12 jaar gevangenisstraf geëischt en tegen den buurman, die hardnekkig elke schuld ontkende, levenslange ge vangenisstraf. Thans uitspraak doende heeft de rechtbank de vrouw wegens moord veroordeeld tot 15 jaar met aftrek van het voor arrest. Ten aanzien van den buur man V. achtte de rechtbank het bewijs van uitlokking van moord niet wettig en overtuigend bewezen en sprak hem vrij Zij stelde hem onmiddellijk in vrijheid. Naar wij vernemen heeft de offi cier van justitie, mr. Hustinz, hoo- ger beroep aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis. Haagsche rechtbank Wegens diefstal van f. 200.heeft K. J. K. terecht gestaan, tegen wien vier maanden gevangenisstraf werd ge- eisoht. De rechtbank heeft hem tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Toen hij voor zijn werkgever dis tributiebonnen moest opplakken, had W. A. V. uit Alphen de gele genheid benut om zoo nu en dan het cijfer op een bon te veranderen Foto N.A.D. De vroegere generaal-arbeids- leider L. A, C. de Bock. die thans bevorderd is tot Com mandant van den Nederland schen Arbeidsdienst. kozen, zoodat de houders van guldenrekeningen aanzienlijke ver liezen zullen lijden. De door de Javasche Bank uitgegeven bank biljetten zullen door in yen lui dende biljetten worden vervan gen. Voorts zal ook deze bank, welke het recht had tot het uit geven van bankbiljetten, haar be drijf moeten stopzetten. Herbenoeming burgemeester. - J. Westrik is, ingaande 20 April, opnieuw tot burgemeester van Barneveld benoemd. Aardbeving in Chili. - Uit be richten die uit Chili ontvangen worden blijkt, dat een aardbe ving, waardoor het land is ge teisterd, bijna den zelfden om vang heeft als van de aardbe ving van 1939. Klaarblijkelijk is een zone van 200 kilometer ten Noorden van Santiago bijzonder zwaar geteisterd. Volgens de laatste berichten is de stad Sa lamanca voor de helft verwoest, de plaatsen Illapol en Combar- bala hebben eveneens zwaar ge leden. De door de aardbeving van 1939 totaal vernielde en inmid dels weer opgebouwde stad La Sierena is opnieuw geteisterd. De eerste schok werd gevoeld om 12.08 en duurde twee minuten. De tweede schok, die drie minuten duurde, kwam zeven minuten la ter. De aardbevingszone is in to taal 1200 kilometer lang en strekt zich uit van de noordelijke havenstad Iquique tot Linares. Jongen uit boom gevallen en overleden. - Te Ootmarsum is de 12-jarige J. K. bij het uithalen van een eksternest uit een hoo- gen boom gevallen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is hij enkele uren later overleden. en die dan te verkoopen. Daarvoor had de officier een maand gevange nisstraf tegen hem geëischt. De rechtbank heeft verdachte vrijge sproken. Voor het verkrijgen van extra broodkaarten, had P v. d. A. uit Lisse bij den distributiedienst een f ormulièr ingevuld hetgeen door hem werd vervalscht. Vier maanden gevangenisstraf eischte de Officier daarvoor. De rechtbank heeft twee maanden gevangenisstraf opgelegd. Rotterdamsche rechtbank De rechtbank te Rotterdam heeft den 52-jarigen B. M. uit Leidschendam veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf met aftrek van den tijd preventief doorgebracht. wegens plegen van een zedendelict. Haagsche Politierechter Ter zake heling stond terecht D. W. A. B. uit Alphen. Verdachte had ver schillende goederen, die van dief stal afkomstig waren, verhandeld, voor welk feit de officier tien da gen gevangenisstraf eischte. Het vonnis werd conform. Speciaal op winkeldiefstallen had J S. Alphen zich toegelegd,maar hij was al vrij spoedig tegen de lamp gëloopen. De officier eischte twee maanden ge vangenisstraf. De rechter veroor deelde tot een maand gevangenis- Het was met D. W. uit Alphen niet veel beter gegaan, nadat hij een tijd in een tuchtschool had doorgebracht. Want hij had gesto len goederen aangenomen en die verkocht. Vier maanden gevangenis straf vorderde de Officier; de rech ter legde twee maanden gevange nisstraf op. De economische rechter straft De huisvrouw J. P. Mens uit Voor hout had in de suikerbonnen ge knoeid. ze kwam suiker tekort, en meende zich toen een extra portie te kunnen toemeten, door een on geldige bon te vervalschen. Dat vond de officier een ernstig feit. en hij vorderde drie weken gevange nisstraf. De rechter legde die straf op, doch met de gratie-clausule. Ook M. de Jong uit Katwijk aan Zee was op dat kwade pad geraakt. Hij had met broodbonnen in de knoei gezeten en probeerde zich er uit te redden door bonnen te ver valschen. Verdachte was bang dat hij door zijn patroon ontslagen zou worden door het bonnentekort, zoo gaf hij als zijn excuus aan. Doch de officier vond het geval nogal van ernstigen aard, en ook de rechter kon die methode niet goedkeuren. Hij besloot echter de zaak nog aan te houden. Ja, het was heelemaal fout ge weest moest het echtpaar H Ouwe hand uit Katwijk nu toegeven. Zij hadden verkeerd gedaan met de stamkaart van hun zoon niet in te leveren, toen hij was vertrokken. En op zijn stamkaarten had men wel de distributiebescheiden ge haald, hetgeen een mooi poosje goed was gegaan. Maar nu stonden man en vrouw terecht en vorderde de officier tegen elk van hen 14 da gen gevangenisstraf. De rechter leg de elk een week op. Acht vetbonnen waren verkocht door de huisvrouw T. Duyvestein uit Leiden en met dezen verkoop pleegde zij het strafbare feit, waar de officier thans f20.boete subs. 10 dagen hechtenis voor eischte, re kening houdend met de omstandig heden. De rechter legde die boete op. De kaas, welke J. W. Moons uit Bodegraven verkocht, zou in den zwarten handel terecht komen, zoo meende de officier te mogen vast stellen. Verdachte had aan iemand 23 kazen verkocht in strijd met de voorschriften, voor welken clande- stienen handel de officier thans f 300.boete subs. 150 dagen hech tenis eischte. De rechter veroor deelde tot f. 200.subs. 100 d. Handelsregister K. v. K. - Nienwe inschrijving: Hotel Verloop, Oude Zeeweg 5, Noordwijk. Hotelbedrijf. Beh. Venn.: H. J. Wenkebach, Oegst- geest (Huw. Voorw.) Aant. venn. b.w.v. geldsch.: twee. (Voortzet ting van de venn. o. firma: Ho tel Verloop). Opheffing Boekhoudbureau Walter en Zn. Zeemanlaan 34, Leiden. Wijzigingen: N.V. Vereenigde Nederlandsche Apotheken. Hooigracht 48, Lei den. Hoofdzaak: 's-Gravenhage, Elandstraat 2. Het filiaal te Lei den (Apotheek „Tot hulp der Menschheid")is overgegaan aan J. Th. Chr. Vonk, Oegstgeest N. van der Deijl. Hoofdstraat 22, Noordwijk. Bloembollenkwee- kerij en vischrookerij. De zaak is ondergebracht in de vennoot schap onder firma: Firma N. v. der Deijl (Bep. bep.) Venn.: N. en L. van der Deijl, Noordwijk aan Zee. Maison Meyer", Oude Zeeweg 40, Noordwijk aan Zee. Kapper; tevens in gouden en zilveren werken. De zaak is verplaatst naar Ermelo, Beschlaan 9. Leo van Ruiten v.h. N.V. Bloembollenbedr. Lefeber en van Ruiten, Schoolstraat 18, Lisse. Uittr. Venn.: G. A. van Ruiten - Beelen, Lisse en J. F. A. Schenk, Oegstgeest. Het bedrijf wordt onder den ouden naam voortge zet door L. J. J. Th. van Ruiten als eenig eigenaar. G. Heemskerk, Rijndijk A. 11, Hazerswoude. Groothandel in bo ter. Uittr. E.: G. Heemskerk, Ha zerswoude, dd. 1 Jan. 1943. N. E.: S. J. Heemskerk, Hazerswoude. Wijz. handelsn. in: S. J. Heems kerk. N. V. Electrische Kleiwarenfa- brieken voorheen Gebroeders Op- pelaar, Wijk B. nr. 168. Koude kerk a. d. Rijn. Uittr. Proe.: A. Henry, Koudekerk a. d. R. Jubileum Hoofdagent J. Dragt - Zooals in de lijn der verwachtin gen lag is de dag van het zilveren jubileum van Hoofdagent J. Dragt in dienst der Leidsche Politie van vele zijden aangegrepen om uiting te geven aap de waardeering, welke in breeden kring jegens den arbeid en den persoon van den jubilaris wordt gekoesterd. Te zijnen huize in de Sieboldstraat kwamen gisteren talrijk velen hun opwachting maken waarbij vele hartelijke woorden zijn gesproken en tal van fraaie geschenken aan geboden. Het bestuur van het Ju bileumfonds schonk een hang lamp, zijn collega's hoofdagenten een kapstok en het Politiemuziek- gezelschap een schilderij, terwijl hij ook van de zijde van den Leid- schen Bond van Harmonie en Fanfarekorpsen alsmede van tal van aangesloten vereenigingen hartelijke en welgemeende bewij zen van belangstelling en mede leven in ontvangst mocht nemen. Tot lid van de commissie, die is belast met het afnemen van examens voor de akten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs N VII, N VIII en NXX, is benoemd mej. C. W. F. L. Kramers alhier. dal alles wal de Bensdorp^' (sen verlaat nog van uitst€ „betrouwbare" kwac HEDEN. Evang. Chr. Gem.: Spr. <L Berkhoff. 7»/2 uur nam. ~j Stadszaal: Ex Animo: „ïf Passion,,. 6.45 uur nam. e K a t w ij k a/Z e eCasa cr v. Leeuwen van Ermelo. nu De avond-, nacht- en Zr dienst der apotheken te n wordt van Zaterdagavond 3 uur tot Zaterdagmorgen 10., uur waargenomen door A; Herdingh en Blanken, Hoo,8 171 Telef. 20502, en apotheeP Steenstraat 35, Telef. 20136.1 Te Oegstgeest wordt dezef dan waargenomen door dec geestsche Apotheek, Raadhui Telef. 26274 n GEBOREN. Wilhelmina, dr. van H. A. Jans sen en M. Gans; Elisabeth Maria, dr. van I. J. Klaver en M. van Steenbergen; Johannes, zn. van J. Siere en J. van Dijk; Elisabeth, dr. van L. P. Dullaart en C. de Zeeuw: Ferdinand Maria. zn. van T. Weber en M. A. B. Bruijninckx; Gerardus Clements Maria, zn. van T. W. Heemskerk en P. J. de Groot. Robert Johannes Zwaantinus, z. v. H. Naber en P. J. van der Blij Alex, z. v. J. T. 'Langelaar en A. Pols Suzanna Johanna, d. v. P. Has- seltaach en B. van der Zeeuw Joseph Pranciscus Maria, z. v. C. de Groot en M. H. Kouwenhoven Dirk, z. v. H. J. Wansink en H v. d. Hoogt; Petronella Josephina, d. v. J. van Benten en P. C. van der Meer; Elisabeth, d. v. W. C. Meijer en P. J. den Rooijen; Wilhelmina, d v. J. van der Leek en E. M. W. van Iterson. Arendina, dr. van B. Suvaal en A. Krohne; Bernard Cornells, zn. van E. J. J. van der Linden en L. J P. Paddenburg; Pier Gerrit. zn. van H. P. Miggels en A. A. van San ten: Anna Judith Rika, dr. van H. P. Oostdam en P. H. J. Warmer- dam; Pieternella Hendrika. dr. van L. Sanderse en M. Ros; Geertje, dr. van P. Ravensbergen en J. M. van Iterson. Ludovlcus Bernardus, zn. van L. B. Helsen en M. G. Hafkenscheid; Maria Clastna Antonia, dr. van A. G. J. Verkuijlen en A. Vogt; Her man. zn. van H. van H. van Leeu wen en C. van Duijkeren: F>v Cornelia Bernardina, dr. vaT Vosse en H. B. \Y. Wezenbe1 hannes, zn. van H. Nieuweir en G. B. P. Granesr: Pieterl zn. van J. J. Sjardln en J. 5 Rosalia Catharina, dr. van Tervooren en K. de Boer; J rina, dr. van J. H. Roódai1 C. van Nuss. Pieter, z. v. M. Vinkestijni Feitsma; Louise, d. v. F. C.!( en C. A. Wubben; Cornells' nus, z. v. C T. van Dorp ei* van Ulden; Margaretha I Maria, d. v. W. H. Steenbet H. J. M. van Diest. Sara Antoinette, dr. van E laan en S. A. S. de Winter;, tje Margaretha, dr. van C.' der Vis en A. Edelman; Jf dr. van L. Robbers en P. J.- per; Tannetje Cornelia, dr. i: Vermeulen en T. C. de V Margaretha Wouterina Johai- van M. Weeda en N. J. Schej- hout; Lode wijk Joseph, zn, 3 Pierlot en J. M. la Lau; Get! dr. van H. C. de Goeij en Pj hout; Willem Karei Hendi van K. H. Rlel en W. Prins; 1 Joseph Maria, zn. van C. L. Cleef en W. Schalks; Willi1 dr. van H. W. van Oosten! Simonls; Willy Frederik, z W. F. van Koperen en M. Steen; Rita, dr, van D. L. l£ en P. C. Groenenberg. ONDERTROUWD. J. Sladek. gesch. 28 j. en It ler, jd., 25 j.; J. Schoehuia 25 j. en M. H. Middendorf, ji C. Dolieslager. jm.. 30 j. en3 jd. 26 j. G. P. W. Hotze, jm., 29 jaty C. de Koning, jd., 29 jaar. M. J. Noordervliet, jm., 2, H. M. C. Massaar, jd., 22,* Brouwer, jm., 24 j. en H. C| jd., 25 j.; J. Steenbergen, jrf en P. H. Rigthart van Geld 23 j H. P. Degens, jm., 24 j. en j' mans, jd., 23 j.; J. van Schi woerd den Bezemer, jm. 27 P. H. Broers, jd., 20 jaar. 1 Koning Boris van Bulga den FGhrer Telefoto Hoffmann-Stay!

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2