84ste Jaargang Zaterdag 3 April 1943 No. 25464 BUITENLAND VERDUISTEREN: BINNENLAND Boter of margarine op bon 13. SPORT DE STEM DER S.S. RECHTZAKEN GEMEENTEBESLUITEN. LEIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Strijd in Tuenisië iets ver- zwakt. - De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: In Tunesië hebben de gevech- r ten eenigszins aan hevigheid af genomen, zij het ook waarschijn lijk voor slechts korten tijd. In het Noorden rukken de Engel- schen op den weg, die over Dje- 1 bel ,Abiod naar het Oosten 1 leidt, langzaam op onder hevi- U gen tegenstand der Duitsch-Ita- i liaansche troepen, die eenige i tientallen tanks buiten gevecht stelden. In het Zuiden en midden van Tunesië zijn Britsch-Amerikaan- sche aanvallen met versterkte krachten, die de omsingeling van de Duitsch-Italiaansche troepen ten doel hadden, mislukt, waar- bij den aanvallers zware verlie- zen werden toegebracht. Mak- nassy en el Quetar zijn weder i brandpunten van den strijd ge worden, doch de in deze secto ren opereerende deelen van het vijfde Amerikaansche leger heb ben, naar men te Berlijn ver klaart, geen noemenswaardige terreinwinst kunnen behalen. Men verwacht in militaire krin gen alhier, dat het nog eenige dagen zal duren, alvorens de ge allieerden tot den grooten aanval op de nieuwe stellingen van Rommel zullen overgaan, daar hiertoe hergroepeeringen noodig v zijn, die den noodigen tijd ver- eischen. Rommel heeft thans zijn voorste stellingen terugverlegd naar de ongeveer 35 km. breede landrug tusschen de zoutmeren en de zee. De zoutmeren, die door enkele smalle, slechts voor één man begaanbare paden door kruist worden, bieden een veilige flankbescherming. Daar de Duit- sche opperbevelhebber tijdens de gevechten om de voorste verde digingsstellingen der Mareth-11- nie ruimschoots gelegenheid heeft gehad, de thans betrokken linie te versterken, kan verwacht worden, dat zich hierom weder een harde strijd zal ontspinnen. Ook van Engelsche zijde heeft men er trouwens reeds op gewe zen, dat een overwinning zonder zware gevechten niet mogelijk is. De strijd aan het Oostelijk front Naar het D.N.B. van Hongaarsche bevoegde militaire zijde verneemt, kunnen de aan- valsoperaties der sovjets over fcet algemeen als geëindigd worden beschouwd. De laatste fazen van den sovjetrussischen aanval speel den zich af in het gebied tusschen Orel en Koersk en werden zooals bekend gebroken in het bosehge- bied van Briansk. Tijdens deze gevechten speelden ook Hongaar sche bezettingstroepen een belang rijke rol. De aanvallende sovjet- russische massa's, welker taak het was dit boschterrein te veroveren, stieten op Hongaarsche veilig heidstroepen, die tijdens afweer- gevechten, welke verscheidene dagen duurden, niet alleen de aanstormende sovjetrussische mas sa's tot staan brachten, doch het tevens mogelijk maakten, dat de intusschen in den strijd gebrachte verbonden strijdkrachten de om standigheden konden scheppen voor het overnemen van het initiatief. Koning Boris in het hoofdkwar tier. De Führer heeft op 31 Maart in tegenwoordigheid van den Duitschen minister van bui- tenlandsche zaken von Ribben- trop, koning Boris van Bulgarije ontvangen en met hem een lang en hartelijk onderhoud gehad, dat in den geest van de traditioneele vriendschap tusschen Duitschland en Bulgarije verliep. (D.N.B.). Radiorede van Pétain aangekon digd. Volgens een officieele mededeeling-zal maarschalk Pé tain Zondagavond voor de radio tot het Fransche volk spreken. CD.N3.). Verplichte hulpverleening bij luchtaanvallen De A.N.P.-cor respondent te Berlijn meldt: Voortaan mag niemand meer werkloos toezien, wanneer anderen volksgenooten ernstig gevaar dreigt. Dit is de zin van de nieuw ste verordening, die de hulpver leening bij luchtaanvallen regelt. Terwijl tot dusver reeds alle huis bewoners verplicht konden wor den, aan de bestrijding der ge volgen van luchtaanvallen mede te helpen, bestaat deze plicht thans, in geval van gevaar, voor iedereen, waar men zich ook bevindt. Iedere politiebeambte of lid van den luchtbeschermingsdienst kan zoo doende bij bominslag personen, die zich in de nabijheid bevinden, tot hulpverleening verplichten. van heden- en morgenavond 8.15 uur tot morgen- en Maandagochtend 7 uur 3 April: maan op 6.58 uur; on der 18.29 uur. 4 April; maan op 7.25 uur; on der 19.47 uur (Nieuwe Maan). Van Maandag 5 tot en met Vrij dag 16 April 1943 geeft bon „boter 13a" van de bonkaart voor voedingsmiddelen recht op het koopen van 250 gram boter of margarine en bon „13b boter" op het koopen van 125 gram boter of margarine. Men zal genoegen moeten ue- men met het artikel, dat de leverancier in voorraad heeft. Zij, die deze bonnen tusschen 24 en 27 Maart j.l. bij hun sla ger hebben ingeleverd, ontvangen op bon „boter 13a" 200 gram en op bon „13b boter" 100 gram rundvet. KATTE-, KONIJNE- EN HAZE- VELLEN - Verplichte inlevering binnen drie dagen - Voortaan moeten alle kleine ruwe vellen, zooals katte-, konijne- en haze- vellen binnen drie dagen worden verkocht en afgeleverd aan een erkenden opkooper of aan een bij het Rijksbureau voor huiden en leder ingeschreven huidenhande laar. Zij vergisten zich! - Engeland en Amerika hebben altijd gedacht het bolsjewisme voor hun karretje te kunnen spannen om het na volbrachte taak gemakkelijk af te danken. Zij hebben het gevaar on derschat en zijn nu zelf bij den duivel te biecht Doordat zij naast, inplaats van tegenover het bolsjewisme staan, zullen deze landen oogsten wat zij gezaaid hebben. Wij zijn dankbaar, dat onze beste mannen in de gelegenheid zijn om met de wapens in de vuist het roode monster aan het Oost front te bestrijden. Draagt bij in het Verzorgings fonds van het Vrijwilligerslegioen Nederland, giro 432100. VOETBAL. L.F.C.V.V.P. Morgen speelt L.F.C. een bekerwedstrijd tegen V.V.P. (Den Haag), kampioen der 4e klasse D. L.F.C. zal geheel vol ledig in het veld komen. ATHLETIEK. Z.-H. veldloopkampioenschap te Gouda Holland neemt met een sterke ploeg deel aan de Zuid Hol- landsche veldloopkampioenschap pen voor vereenlging zoowel als persoonlijk. O.m. starten Slijkhuis, Stuivenberg, Vis e.a. De afstand is 31/2 K.M.; Juniores 1500 M. CRICKET. Dé competitie-indeeling voor 1943 Het bestuur van den Ned. Cricket bond heeft de competities voor het komende seizoen als volgt vastge steld le klasse (noodcompetitieA. indeeling van de 13 elftallen, welke in 1942 deel uitmaakten van de lste klasse in. één afdeeling; B Splitsing in twee groepen t.w. groep A met ACC. HBS. HCC I, HDVS, PW en Rood en Wit; Groep B met Excelsior Haarlem. HCC II, Quick (N.j, VOC. VRA en VVV. De elftallen uit groep A spelen uit en thuis tegen elkaar, de elf tallen uit Groep B eveneens; daar naast worden door de elftallen van beide groepen 1 5 wedstrijden ge speeld tegen elftallen van de an dere groep. Voor de lagere afdeelingen is de indeeling wat de Leidsche clubs be treft, als volgt: 2de klasse: LCC. RW II, SCHC, Quick (H.). Sparta, OVH. Kampong HCC III en ACC II. 2re kl. Noord: Ajax (L.), LMCC' UW. Rio. RW HI. VRA n en Her- cules 3de kl. D: LMCC II, HCC V, Quick III. VUC II, Sparta II en Xerxes II Hieruit blijkt dus, dat de LMCC gepromoveerd is naar de 2de klasse en te zamen met Ajax uitkomt in de noordelijke afdeeliner De competities vangen waar schijnlijk aan on 16 of 23 Mei. KORFBAL. Nederlandsche Korfbalbond Het programma voor Zondag a.s. luidt: Kampioenschap van Nederland DOSBlauw Wit: WilskrachtDee- tos. Promotie en degradatie: Noord- Luistert op Zondag 4 April van 11.30 tot 11.45 uur over den zen der Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS, on derwerp: „Reportage over den landdag der Germaansche SS in Utrecht". Mr. J. L. M. Meckmann - Aan mr. J. L. M. Meckmann, raads* heer in den Hoogen Raad der Ne derlanden, is met ingang van 1 April eervol ontslag uit zijn func tie verleend wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Algemeen voorzieningsfonds voor leeraren en onderwijzers. - Naar wij vernemen is thans besloten om het Nederlandsch Onderwij zers Genootschap (N.O.G.) met zijn neveninstellingen op te ne men in het algemeen voorzie ningsfonds voor leeraren en on derwijzers (A.V.L.O.M.). Ge noemde neverinstellingen zijn het ondersteuningsfonds, het wezen fonds, het crisisfonds en het T. B.C.-fonds. VERSPREIDE BERICHTEN. Op grond van artikel 2. lid 1, eersten volzin, van de verorde ning No. 108/1940 van den Rijks commissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (vierde veror dening betreffende bijzondere maatregelen op administratief rechtelijk gebied) en gelet op het algemeen rijksambtenaren regle ment is mi-. L. J. Broersen, gere kend van 1 Maart 1943, eervol ontslagen als gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Neder landsche politie bij het Departe ment van Justitie. Bij besluit van den Commissaris Generaal voor Bestuur en Justitie van 19 Maart 1943 is B. A. Th. M. Truffino, onmiddellijk ingaand, ontslagen als burgemeester van Hulst en K. Fabius, onmiddellijk ingaand, ontslagen als burge meester van Oostkapelle. Haagsche Rechtbank De offi cier vond dat half twaalf des avonds tot nacht gerekend mag worden, weshalve F. J. C. uit Bos koop had kunnen begrijpen dat het met de leverantie die toen plaats vond, niet in orde was. De verdach te betoogde evenwel dat de suiker en zeep die hem werd gebracht, tot den zwarten handel behoorden. Dat beide producten van diefstal afkom stig waren, wist hij dus niet. De of ficier vorderde wegens heling drie maanden gevangenisstraf. De actetasch welke J. R. uit Al phen had gekocht was van diefstal afkomstig. Maar verdachte zei daarmee niet bekend te zijn ge weest. De officier eischte 3 maan den gevangenisstraf. O. v. d. W., thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, had zich druk bezig gehouden met het ple gen van rijwieldiefstallen. In Zoe- termeer raakten verschillende per sonen hun kostbaar bezit aan hem kwijt. Het bleek dat verdachte in complot met zijn kameraden had gehandeld. De officier vorderde, re kening houdend met de jeugd van verdachte, acht maanden gevange nisstraf. Bescherm a.s. moeders, geeft voorrang aan houd sters van kaarten van den Nederlandschen Volks dienst. Holland I: SamosRohda. Sportief —DVD. Zuid-Holland I: DKCQuick. Gelderland I: DOT—Rapiditas. Overijsel I: WIKGroen Zwart. Competitie: Noord-Holland I: Koog ZaandijkArchipel. Gelderland I: EKCAOnder Ons, Hellas—Vada, ZKC—SOS. Overijssel I: Oranje ZwartNaas. Noord I: Club BrothersWordt Kwiek; NicRood Zwart; Hermes— LDO. Zuid-Holland IIA: Vlcus Orien- tis—Fluks; HSV II—Ons Eiber nest II. Zuid-Holland IIBZwervers- Ons Huis. Zuid-Holland HIA: Die Haghe II ALO; Hou StandVelox. Zuid-Holland HIB: Fluks II— Rood Wit; Vicus Orlëntis II— Achilles III; Ready IIHKV II. Zilveren Bal, le ronde. Afd. AS ZuiderkwartierAlgeme*n« II, Kosten der gestichten. De verpleegprijzen, kleedinggeld niet inbegrepen, voor de gestichten Endegeest en Voorgeest zijn met ingang van 1 Jan. '43 vastgesteld op resp. f695 en f. 635 p. j. of f. 1.91 en f. 1.74 p. d. (met klee dinggeld f. 1.99 en f. 1.79). Vakscholen voor Meisjes. Noodig wordt geoordeeld: a. toevoeging van de vakken Geschiedenis, Duitsche taal en Zingen aan het leerplan van de Huishoud- en Industrieschool van de „Vereeniging Vakschool voor 'V Meisjes voor Leiden en Omstre ken", alhier; b. toevoeging van de vakken Duitsche taal en Zingen aan het leerplan van de R.K. Vakschool voor Meisjes, alhier. Openbare orde en zedelijkheid. - Geconstateerd is, dat zich in ver schillende localiteiten hier ter stede toestanden voordoen, welke met het oog op de openbare orde en zedelijkheid ontoelaatbaar zijn. Het is noodzakelijk, dat tegen dergelijke omstandigheden snel en doeltreffend kan worden opge treden. Eveneens moet op eenvou dige wijze kunnen worden inge grepen, indien perceelen zoodanig bewoond of gebruikt worden, dat buren daarvan ernstigen overlast ondervinden. In een en ander wordt voorzien door het opnemen van bepalingen in de Gasverordening en in de Electriciteitsverordening welke het naast de reeds bestaande bepa lingen inzake het verbreken van den gas- en stroomtoevoer, mo gelijk maken den gastoevoer en den stroomtoevoer ook in gevallen als de bovenbedoelde af te sluiten. Benoeming. Als opvolgster van mej. dr. S. Hofker is be noemd tot leerares in het Neder landsch aan de H.B.S. voor meis jes mej. A, E. Smelt, te Hilversum. Financieele beslissingen. f. 4000 is uitgetrokken voor de ver dere voorbereiding van de restau ratie van het Burchtcomplex, ter wijl de bijdrage aan de Leidsche Reddingsbrigade weer op f.200 is gesteld. Met f. 7643 wordt de post voor geneesk. schooltoezicht verhoogd voor aanstelling van nog één ge- neesheeh en twee schoolverpleeg- sters en uitbreiding der outillage van dezen dienst. Zomervacantie. De zomerva- cantie voor Gymnasium en beide H.B.S.-scholen is bepaald van 3 Juli t.m. 23 Aug. Overplaatsing. De onderwijzer C. J. Nonnekes is overgeplaatst van de Medusastraatschool naar de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs. Instelling beroepsbrandweer. De Secretaris-Generaal van bin- nenl. zaken berichtte, dat zoo spoedig mogelijk tot scheiding van de politie en de brandweer en tot instelling van een beroeps brandweer in deze gemeente moest worden overgegaan. De vaste kern moest daartoe zoodanig uitgebreid worden, dat voor het uitrukken op eerste alarm uitsluitend personeel van deze kern zou worden gebezigd. Alleen de 2e en 3e autospuit zouden voor- loopig nog door politiepersoneel kunnen worden bezet; later zou daartoe personeel van den dienst van gemeentewerken moeten wor den gebezigd. In verband hier mede verzocht de Secretaris- Generaal een vaste kern van 42 man te vormen. Dit bleek echter niet mogelijk, aangezien daarvoor in aanmerking komende manschappen niet dade lijk beschikbaar waren en ook de kazerneering moeilijkheden op leverde. Daarom werd besloten de vaste kern, bestaande uit 9 man, voor- loopig aan te vullen met 18 man, voor het grootste deel afkomstig van den luchtbeschermingsdienst. Zoo noodig kan voor het oproepen van versterking gebruik worden gemaakt van de luchtbescher mingsbrandweer, van welk per soneel steeds 30 man aanwezig is. Voortdurend valt derhalve te rekenen op 57 man, een aantal dat ruim voldoende kan worden geacht. Voor het geval in zeer bij zondere omstandigheden nog meer personeel noodig mocht zijn, kan, zoolang het personeel van den dienst van gemeentewerken nog niet voldoende geoefend is, een beroep worden gedaan op de politie. De scheiding van de politie en de brandweer en het instellen van een beroepsbrandweer, voorloopig op den voren aangegeven voet, gaat in op 1 Maart. Het personeel van de politie, uitsluitend belast met de brand weer, gaat op dien datum over bovenbedoelde 18 man, die met ingang van genoemden datum bij de brandweer in dienst worden genomen, zullen nog twee admi nistratieve krachten bij de brand weer worden aangesteld. In afwachting van de definitieve regeling van de salarieering van het personeel van de beroeps brandweer is het salaris voor het personeel van de politie, dat naar de brandweer overgaat, bepaald op het salaris, verbonden aan de rangen, waarin de leden van dat personeel tot nog toe bij de poli tie dienden, met inbegrip van toe lagen en vergoedingen, met uit zondering van de kleedingtoelage. Voorzoover dat personeel voor de premie, als bedoeld in de veror dening regelende de toekenning van premies aan ambtenaren van politie voor het blusschen van brand in aanmerking komt, dient het in het genot gesteld te wor den van een vergoeding van f 1 per week wegens gemis van die premie. De kleedingtoelage kan vervallen, omdat ingevolge het Besluit Brandweerwezen de ge meente de zorg heeft voor de kleeding van het brandweerper soneel. Met het oog op dit laatste is het aangewezen de oude unifor men van het politiepersoneel, dat naar de beroepsbrandweer over gaat, over te nemen tegen de geschatte waarde. De belooning van de in dienst te nemen 18 man (aan te stellen in tijdelijken dienst met een proeftijd van twee jaar) is be paald op f. 27.36 en 5% over werkvergoeding, welke belooning gelijk is aan die van agenten in tijdelijken dienst. Voor de huisvesting van het personeel moeten eenige voorzie ningen worden getroffen be staande in de inrichting van het tegenwoordige kantoor van de brandweer tot slaapzaal en de inrichting van een nieuw kan toor. De aan de reorganisatie ge paard gaande verhooging van uitgaven voor 1943 wordt ge raamd op f. 36.129. naar de brandweer; behalve de Met U; Winterhulp, Zonder U: Winter leed. Giro 5553. -

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1