ite laargang Dinsdag 30 Maart 1943 No. 25460 BUITENLAND. VERDUISTEREN: BINNENLAND Ordening particulier handelsonderwijs. Keuringen Nederl. Landwacht. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ;u N 10 re da ng ro 1 x >e strijd in Tunis. - De A.N.P.- Z respondent te Berlijn meldt: n Tunesië woedt de strijd met bferminderde hevigheid voort aanvallen wisselen af met enaanvallen. De Engelschen Amerikanen zetten er thans, ir het schijnt, alles op, het le- van Rommel onschadelijk te en, niet alleen door frontale ïvallen van het Zuiden uit, :h ook door flankeerende be gingen, die ongetwijfeld een Efote bedreiging voor de strijd- ichten der spilmogendheden in id-Tunesië beteekenen. Ten nfde het gevaar te bezweren, :ft maarschalk Rommel zijn ijdkrachten teruggenomen en er naar achter gelegen stel- gen doen betrekken. In dit band wijst men er te Berlijn dat de Mareth-linie geen relvoudige linie, doch een diep chelonneerd stelsel van ver- iigingswerken is. In het kader tl i de beweeglijke oorlogvoering M iben de Duitsch-Italiaansche ijdkrachten thans een nieuwe ofd-gevechtslinie betrokken. >e geallieerde scheepsverliezen. ,ar het D.N.B. verneemt, heb- [i de Duitsche, Italiaansche en pansche vloot- en luchtstrijd- I ichten sedert Pearl Harbor i0 geallieerde koopvaardij- G iepen met een gezamenlijken p ïoud van meer dan 15 millioen b vernietigd. Daarvan komen rekening van de Duitsche E ermacht 1752 schepen met inhoud van ruim 11 millioen i. 1 i/olgens den Amerikaanschen mfrichtendienst zijn sedert Pearl trbor op de Amerikaansche rven 321 koopvaardijschepen n stapel geloopen. Neemt men a 'In, dat dit cijfer juist is, dan iden die schepen een tonnage I fn 3.010.500 ton vertegenwoordi- De balans van den handels- rlog wijst dus aan, dat sedert a zwarten Zondag" van Pearl s irbor 15 millioen ton tot zin- Li is gebracht tegen een nieu- II n aanbouw van 3 millioen. :n Duitschen, Italiaanschen en ,11 panschen strijdkrachten is rhalvè vijfmaal zooveel scheeps n imte ten offer gevallen als op hi Amerikaansche werven ge- uwd is. - (D.N.B.) n. Dr. Dietrich - in de' gebombar- rai erde streken. - Rijksperschef Dietrich heeft tijdens eenbe- sk aan de gebombardeerde 31 'eken in het Westen van d litschland tegenover journalis- lel a den terreuroorlog der vyan- q n gekenmerkt als een „bewus- i veldtocht van vernietiging n ;en de beschaving, tegen men- zit tielijke woningen en verbhjven ;di n vrouwen en kinderen." Als Ri wijs voor de opzettelijke be- i eling van dit soort oorlogvoe- ic. ig haalde dr. Dietrich een dag- coi idartikel aan van Winston rel turchill uit het jaar 1934, waar deze schreef: „wellicht zal het ng den volgenden oorlog er om t an, vrouwen en kinderen of de TÜ rgerbevolking in het algemeen dooden en de godin der over- t- nning zal zich ten slotte vol tzetting met dengene verbin- n, die zulks in den geweldig- in omvang weet te organisee- n." Deze misdaad, zoo vervolgde Dietrich, die Churchill toen schreef, wil hij thans in daden a ciizetten. Hij is begonnen met om n bommenoorlog tegen vrou- tee iti en kinderen en den moord i de burgerbevolking heeft hij het kader van den oorlog ge- ganiseerd. Van deze schuld zal emand hem kunnen vrijspre- d b. ida Vervolgens sprak dr. Dietrich ïvei ji de plaatsen van eeuwenoude tost utsche cultuur en van dè heer- l te scheppingen van Duitsche °r0 inst, dlë reeds aan de aanvallen 3rs( r Engelschen ten offer zijn ge- illen. Zij vernielden o.a. in Keu- ,ed) i het uniek bouwwerk uit het erovingische tijdvak, de kerk Dl itai .B 5 k m 34 :iu«n de heilige Gereon; zij ver- kki etiSden de beroemde staats- j r bliotheek te München en wier- a daar hun bommen op het in geheele wereld bekende kasteel Nymphenburg. Zij wier pen een van de beroemdste kunst werken ter wereld, de oude Pina cotheek, in brand, zij verwoest ten te Munster den gothischen Dom dateerende uit het jaar 1225 en vernietigden in Lubeck den Dom met zijn heerlijke schatten uit de bloeiperiode der renais sance en van de barok, waaronder het hoogaltaar dateerende uit het jaar 1696. In Neurenberg stort ten zij zich op het Germaansche museum en vergrepen zij zich aan den ouden eerbiedwaardiger. Burcht van Barbarossa uit de 11de eeuw en aan het voor de ge heele beschaafde menschheid hei lige Albrecht Duerer-huis. Zij vernielden in Essen een van de oudste Christelijke bouwwerken van Duitschland. nl. de Münster- kirche, die in zich een van de rijkste kerkelijke schatkamers borg. Zij vernielden in Mainz de kerk van den H. Stephan, een meesterwerk uit het vroeg-gothi- sche tijdperk dateerende uit de veertiende eeuw. Zij verwoestten de Hedwigs-kathedraal te Ber lijn, doch zij wierpen him bom men eveneens op cultuurmonu menten in Frankrijk en Italië. Zij verwoestten o.a. de beroemde kathedraal van Rouaan, die door de Duitsche vliegers tijdens den veldtocht in het Westen zeer zorgvuldig was gespaard. Zij verwoestten totaal de beroemde porceleinfabriek van Sevres en vernietigden haar onvervang bare schatten. In Italië vernietigden zij te Genua, Milaan, Turijn, Messina en Palermo stelselmatig de oude eerbiedwaardige paleizen en ker ken. waaronder te Palermo de beroemde Capucijnerkerk en de duizend jaar oude kerk della Maggione, terwijl zij in Genua het raadhuis met zijn heerlijke frescos en schilderijen met den grond gelijk maakten. Zij hebben hun aanvallen op de oudste en in de geheele wereld beminde cul tuurmonumenten van Europa ge. richt. Wat vele generaties en vele eeuwen aan onsterfelijke werken hebben gewrocht en na gelaten, werd door hen zinloos vernietigd. In verband met het zinlooze van deze vernielingen sprak dr. Dietrich over den waren zin van onzen strijd. In den huidi- gen oorlog heeft alleen diegene een toekomst, die met de zwak heden uit het verleden breekt en zich aanpast aan de harde eischen van den tegenwoordigen tijd. Wie dezen buitengewonen strijd, dien wij vanuit een ander gezichtspunt dan een gemakkelijk burgelijk bestaan voeren, wil winnen, zoo zeide dr. Dietrich, moet buitengewone prestaties volbrengen. Om echter de held haftigheid van een geheele natie te ontplooien, moeten wij onze harten verharden en ons ook innerlijk plaatsen op den bodem van een wreed heden. Dan wordt het voor ons gemakkelijker een betere toekomst te veroveren. In het door den luchtoorlog van onze vijanden getroffen ge bied heeft de bevolking deze ver andering in het denken voltooid. Zij heeft de verwachtingen van onze vijanden om door middel van een bommenterreur tegen vrouwen en kinderen de moreele kracht, het vertrouwen in de overwinning en den wil tot strij den van het Duitsche volk te breken door haar bewonderens waardige houding te schande ge maakt. De Britten hebben het tegendeel bereikt van datgene, wat zij door hun brandstichtin gen en moorden wilden bereiken. Zij hebben de bevolking niet zwak en wankelmoedig gemaakt, doch hard en verbeten en haar tot een strijdgemeenschap op leven en dood aaneengesmeed. Deze krach tige houding der bevolking in de gebombardeerde gebieden zal, zoo besloot de Reichspressechef, de houding van het geheele Duitsche volk zijn, onverschillig waarop onze vijanden hun mis.- dadige terreuraanvallen ook zul len richten. (D.NB.). De Duitsche studenten en de oorlog. - De Rijksstudentenleider en gouwleider dr. Scheel, heeft een oproep uitgevaardigd aan de Duitsche studenten, waarin hij wijst op de rol van den studee- rende in den tijd van den tota len oorlog. Hy herinnert er aan, dat het feit, dat de Duitsche hoogescholen ondanks den tota len oorlog geopend blijven voor het studentendom groote ver plichtingen met zich mede brengt Alleen degene, die zijn beroeps opleiding met ernst en overgave volgt en in houding en prestatie een voorbeeld is, heeft thans het recht te studeeren. Tegelijkertijd spreekt de Rijksstudentenleider zijn overtuiging uit. dat de Duit sche mannelijke en vrouwelijke studenten naast de studie tijdens het semester en in de vacanties al hun kracht zullen wijden aan den totalen oorlog. - (D.N.B.) Sauckel over de buitenlandsche arbeiders in Duitschland. - De „Nationalsozialistische Partei Kor respondenz" publiceert een uit eenzetting van gouwleider Sau ckel omtrent den inzet van bui tenlandsche arbeiders in het Duitsche rijk. Arbeiders en ar beidsters uit vrijwel alle Euro- peesche landen, aldus wordt in bedoeld artikel opgemerkt, zijn met millioenen werkzaam in de Duitsche oorlogsindustriedaar onder bevinden zich ook mil lioenen uit staten, welke de ver nietiging van het nationaal-so- cialistische rijk van Adolf Hitler wenschten en waarvan het grondgebied zich thans onder bescherming van de Duitsche troepen en de met hen verbon den troepen bevindt. Tot eer van deze buitenlandsche werkkrach ten moet ik vaststellen, aldus Sauckel, dat zij allen er met suc ces naar streven het voorbeeld der Duitsche arbeiders en ar beidsters na té volgen en bevre digende, ja ten deele zelfs zeer goede prestaties leveren. Partij, staat en bedrijfsleven hebben in nationaalsocialistische "samenwer king een arbeidsinzet geschapen, welke wat zuiverheid en correct heid betreft, nog nimmer in de krijgsgeschiedenis van alle tijden is kunnen worden vastgesteld. Dank zij de correcte behandeling zijn de goede prestaties, zelfs van die buitenlandsche arbeiders- (sters), zooals b.v. uit de vroege re sovjet-Russische gebieden, te verklaren. Deze waren jarenlang slechts in haat tegen het natio- naal-socialistische Duitschland opgevoed. Het feit, dat vele mil lioenen onderdanen uit vijande lijke staten op zoodanig bevredi gende wijze arbeiden, beteekent in werkelijkheid de scherpste critiek op de houding van de z.g. staats lieden van de betreffende vol ken, door wier schuld deze vol ken tot den oorlog tegen Duitsch land werden gedreven. Deze bui tenlandsche arbeiders hebben thans het werkelijke Duitsch land met hun eigen oogen gezien en meegemaakt, hebben hier kennis gemaakt met sociale in stellingen, waarvan men b.v. in sovjet-Rusland nog niet eens zou durven droomen. Door hun arbeid leveren de buitenlandsche arbeiders een waardevolle bijdrage tot de over winning eener betere wereld én bewijzen hierdoor zichzelf en hun eigen volk den grootsten dienst. - (D.N.B.) De Fransche joden. - Volgens radio New York heeft Sumner Welles aan baron Rothschild me degedeeld, dat alle joden, die het Fransche staatsburgerschap heb ben verloren, na drie jaar het Amerikaansche zullen verkrijgen. (D.N.B.) Fransche slachtoffers van lucht oorlog. - De vertegenwoordiger van ambassadeur de Brinon, de algemeen gevolmachtigde der Fransche regeering in het bezet te gebied, heeft medegedeeld, dat in V/s jaar tijd 4000 Franschen door Engelsch-Amerikaansche bommenwerpers gedood zijn. 7000 Franschen werden gewond en talrijke steden verwoest. (D.N.B.) van hedenavond 20.15 uur tot morgenochtend 7 uur De maan kwam heden op te 4.35 uur en ging onder te 13.25 uur. Door den secretaris-generaal van het departement van opvoe ding, wetenschap en kuituurbe scherming, is een door hem in gestelde commissie geïnstalleerd, die na zal gaan wat gedaan dient te worden voor de tot nu toe niet geregelde vormen van van het particuliere handelson derwijs. De commissie is gesplitst in twee subcommissies. Leden van de subcommissie voor stenografie en machineschrijven zijn mevr. J. M. Lindeman-Buys en de hee- ren C. H. Boer en A. A. Schoe- vers te 's-Gravenhage, A. Beren- des te Haarlem, A. P. Grashuis te Zaandam, H. Smit te Arn hem, P. W. Vennix te Eindhoven en C. Vriens te Amersfoort. Le den van de subcommissie voor boekhouden en handelscorrespon dentie zijn de heeren A. H. M. Albregts te Hilversum, J. S. C. van Dijk te Deventer, J. Peper te Barneveld, J. Robijn te Rot terdam, drs. P. W. Tuin te Zaan dam en drs. H. de Vos te 's-Gra- venhage. Voorzitter is dr. W. van den Ent, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Gra venhage. Van beide commissies zijn ambtshalve lid de heeren W. van der Meer, vertegenwoordiger van het N.AF. te Amsterdam en A. G. .Aalder-ink vertegenwoordi ger van het departement te Apel doorn. In zijn installatierede zeide de secretaris-generaal prof. J. van Dam. dat de verplichte aanmel ding tot resultaat heeft gehad, dat circa 3000 particuliere on- derwijs-inrichtingen zich hebben aangemeld met te zamen meer dan 150.000 leerlingen. Taak van de commissie zal o. m. zijn het vaststellen van het aantal vaardigheidsdiploma's voor machineschrijven en stenografie en van het aantal practijkdiplo- ma's voor boekhouden en han delscorrespondentie alsmede van de eischen voor deze diploma's. Voorts zal zij al die maatregelen moeten voorstellen, die het par ticulier handelsonderwijs op hoo- ger peil zullen kunnen brengen. De sub-commissie voor boek houden zal zich ook bezighouden met de opleiding voor het mid denstandsdiploma. Metalen keukengerei en servies goed. Van 29 Maart af tot na der te bepalen datum geven de bonnen „reserve 2-14, 2-15" van de bonkaarten voor voedingsmid delen 4e periode k. 214 (dus de bonkaarten voor personen van 14 tot en met 20 jaar) recht naar keuze op het koopen van servies goed of metalen keukengerei tot een waarde van vier punten voor eiken bon. Het ligt in de bedoeling over eenigen tijd wederom op de bon kaarten van kinderen tot en met 13 jaar bonnen, voor een waar de van vier punten, geldig te ver klaren tot aankoop naar keuze van serviesgoed of metalen keu kengerei. Aangezien voor kinde ren tot en met 13 jaar van 1 De cember tot 1 Maart jl. 4 punten geldig zijn verklaard, zal voor hen hierdoor dus hetzelfde aan tal geldig zijn verklaard als nu voor personen van 14 tot en met 20 jaar geschiedt. Slachtoffers van Britsche lucht aanvallen. - Het aantal slacht offers onder de Nederlandsche burgerbevolking tijdens de reeds gemelde luchtaanvallen door Britsche vliegtuigen in den nacht van 26 Maart op verschillende kleine plaatsenvan jiet land is gestegen tot 38 dooden en onge veer 60 zwaar- en lichtgewonden. Tijdens het weekeinde heeft de Nederlandsche burgerbevol king door nieuwe terreuraanval len van Britsche vliegtuigen we derom elf dooden te betreuren. Zes personen werden zwaar, 13 licht gewond. Vijf personen wor den nog vermist. Bovendien wer den verscheidene woonhuizen vernield en beschadigd. De keuringen voor de Neder, landsche Landwacht zijn al» volgt vastgesteld: 31-3-1943, 19-13 uur en van 14 uur af: Utrecht. Wehrmachtheim, Mariaplaats. 1-4-1943. 9-,3 uur en van 14 uur af: Amersfoort, Pol. Durch- gangs Lager, Leusderweg. 2-4-1943, 9-13 uur en van 14 uur af: Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 45. 3-4-1943, 9-13 uur en van 14 uur af: Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. In de Nederlandsche Landwacht kan worden opgenomen ieder Ne derlander van onbesproken ge drag tusschen 17 en 50 jaar. die naar beste weten en kunnen be leid is zijn vaderland als soldaat te dienen binnen 's lands grenzen. De Nederlandsche landmacht is een territoriale landsverdedigings organisatie, die bestemd is tot af weer van buitenlandsche en bin- nenlandsche vijanden. Zij wordt in het raam der Waf- fen-S.S. opgesteld en door deze aangevoerd. De Nederlandsche Landwacht is een soldatenforma- tie, die wordt ingezet onder lei ding van de S.S. om het vader land te verdedigen. De eed op den Ftihrer is die op Adolf Hitler als Germaansch Führer als hoogsten militair aanvoerder. De dienstplicht bedraagt drie maanden. Zij, die de drie maan den dienstplicht achter den rug hebben, kunnen zich voor lan- geren duur verplichten, waarna voor hen de mogelijkheid bestaat in de actieve politie te worden op genomen. Voor officieren en onderofficie ren. die in het Nederlandsche leger gediend hebben, bestaat de moge lijkheid na scholing en bekwaam heid in hun vroegeren rang te worden hersteld. Na drie maanden opleiding als soldaat gaat men met verlof, om alleen opgeroepen te worden voor herhalingsoefeningen of bij drei gend gevaar. Tijdens hun diensttijd bekomen gehuwden en kostwinners vol doende vergoeding voor familie- onderhoud. Nederlanders strijdt als één man mede tegen het communisme en kapitalisme in de Nederlandsche Landwacht. Eereraad voor het bedrijfsleven Wanneer de raad voor het be drijfsleven moet beslissen of een lid van een bedrijfsorganisatie zich aan een oneervolle hande ling heeft schuldig gemaakt, treedt hij op onder den naam „Eereraad voor het bedrijfsleven" De Staatscourant van heden be vat thans het reglement voor den eereraad, zooals dit door den raad voor het bedrijfsleven is vastgesteld. Hierin is o.m. be paald, dat ieder lid eener bedrijfsorganisatie dat kennis draagt van een door een lid van zulk een organisatie gepleegde handeling, welke voor dat lid als zoodanig als oneervol is aan te merken, bevoegd is daaromtrent bij den raad schriftelijk een aanklacht tegen dat lid in te dienen. Het reglement schrijft voorts de te volgen procedure voor. Burgemeesterbenoeming. - Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft den koopman B. C. Wisboom te Go- rinchem belast met de voorloo- pige waarneming van de dienst zaken van den burgemeester van Oostvoorne. Zaaipeulvruchten op bon „al gemeen 511". - De af levering van zaaipeulvruchten op bon „alge meen 511" begint 30 Maart, dus heden. Zooals bekend, moest men deze bon tevoren bij een handelaar in zaaipeulvruchten inleveren. Per bon ontvangt men een hoeveelheid van 100 gram.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1