BINNENLAND Bon 14 aangewezen. GEMENGD NIEUWS MARKTBERICHTEN Geldig zijn de volgende bonnen. SPORT. Burg. Stand van Leiden voedingswaarde RECHTZAKEN De Rumpunex-affaire te Stadskanaal. AGENDA FAMILIEBERICHTE» Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-,Un1e SS PK Leltt-O H-P m vragen dan van de anderen, die in Duitschland moeten werken. Het gevaar bestaat natuurlijk, dat wij impopulair worden, doch men vraagt niet naar het oor deel van heden en onze kinds kinderen zullen er niet naar vragen of wij het aangenaam hadden, doch of wij den oorlog hebben gewonnen, en wanneer negentig procent van ons volk oordeelt, dat wij moeten verlie zen, zeggen wij: zij hebben on gelijk en wij zullen dezen oorlog tot hun eigen geluk winnen: (Applaus). Wij moeten niet pro- beeren het Nederlandsche volk nu de bekentenis te ontwringen, dat wij gelijk hebben. De groot ste waardeering zal zijn, dat men eens zal zeggen: deze kerels had den gelijk. Het rijk, waarvan wij spreken, is het doel waarnaar wij mar- cheeren. Dit rijk beteekent in nerlijke saamhoorigheid en lots verbondenheid; ja innerlijke ge lijkheid van allen, die van het zelfde bloed zijn. Deze tijd eischt van ons een groote daad, ons be wust te zijn van onze taak en opgaaf. Er zijn dan nog lieden - zoo zeide spreker die van oordeel zijn. dat er zoovelen onzer nog in het vaderland blijven, doch van de Germaansche SS staat tweederde deel reeds aan het front. De rest bestaat uit man nen boven de veertig jaar ofwel uit hen, die alleen geschikt zijn voor diensten in het vaderland. In April zal wederom een groot aantal SS-mannen naar het front vertrekken. Deze zullen weer bewijzen bereid te zijn af stand te doen van huiselijkheid en gezinsleven. Onze taak ligt aan het front en wij hopen daarmede de achting af te dwin gen niet alleen van nationaal- socialisten, maar ook van de te genstanders. Sprekende over den strijd bij Stalingrad zeide Peldmeyer; Sta lingrad mag geen sensatieaange- legenheid zijn. Stalingrad was 2 fabrieken werken samen... Nutricia gaf haar kennis op het gebied van Baby-voeding. Victoria haar groote ervaring op biscuit-gebied. Samen geven ze Uw kind de voedzame, gezonde NUTRICIA BISCUITS fabrikaat VICTORIA. (Op de beschuitbon) een begrip en het is het gedenk- teeken geworden voor het hel dendom van den Germaanschen mensch. Wij willen thans, evenals de strijders in Stalingrad, die wis ten, dat de dood hen wachtte, aan den Pührer denken. Met een driewerf ,,Sieg Heil" op Adolf Hitler, dat staande werd uitgebracht besloot spreker zijn betoog. De laatste loodjes wegen het zwaarst, zegt de volks mond. Laat dit ook zoo zün met de boekenactie van den Nationalen Jeugdstorm voor onze arbeiders in Duitsch land. Ook de zwaarste pak ken met boeken worden gaarne en dankbaar in ont vangst genomen! Voor het koopen van de gebrui kelijke rantsoenen brood, beschuit en aardappelen zijn voor de vol gende week aangewezen de bon nen 14. Van de tabakskaart voor man nen zijn de bonnen 14a en 14 b geldig verklaard, op elk waarvan een rantsoen tabak naar keuze kan worden gekocht. Een Nederlandsche kerkdienst te Berlijn - Sinds eenige weken wordt eiken Zondagmiddag om 5 uur in de ,,Neue Kirche" te Ber lijn een Nederlandsche godsdienst oefening gehouden. Dit geschiedt op initiatief van de sinds 1934 bestaande stichting De Neder landsche kerk te Berlijn". Men is bezig met de samenstelling van een Nederlandsch koor. Ook be reidt men het houden van kerk- concerten voor. Ook uw leven is er mee gemoeid - Slechts door het innerlijk ge zond maken onzer volksgemeen schap en door de hoogste eens gezinde krachtsinspanning kun nen wij Nederland redden. Ondanks persoonlijk ongerief in dezen tijd blijft ieder weldenkend beschaafd mensch- slechts de keuze: zich als Nederlander als één man achter de frontsoldaten te scharen. Hun voorbeeld dwingt ons daar toe. Zij geven alles, tot zelfs hun leven, zij doen dat ook voor u. Bedenk dat goed landgenoot en schenk uw steun aan het Ver zorgingsfonds van het Vrijwilli- gers-legioen Nederland, giro 432100 Te vroeg uit den trein gestapt - Eenige dagen geleden is de 43- jarige gehuwde heer A. Meyering, wonende te Groningen, op het hoofdstation aldaar uit den trein gestapt, toen deze nog in bewe ging was. Hij kwam te vallen en werd met zware verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar hij thans aan de gevolgen is overleden. LEIDEN, 26 Maart. Veemarkt. Aangevoerd 9 stieren. 162 kalf- en melkkoeien f. 10001550, 70 vare koeien e.a. f. 500950, vlug; 23 pinken f. 30(1470, mat; 2 nuch tere slachtkalveren11 vette scha pen; 21 mestvarkens; 99 biggen f. 70100, vlug; 197 bokken en gei ten f.90—275 ,t. vl. 28 MAART T/M. 3 APRIL. 14 A Brood 14 B Brood 14 Beschuit 14 A Aardap. 14 B Aardap. 14 A Tabak 14 B Tabak 4 rants. rants. 1 rants. 3 E.G. 1 E.G. 1 rants. 1 rants. I Brood of gebak Besch., Br. of gebal i Aardapp. Tabak Tabak 21 MAART t/m 3 APRIL; 13A Vleesch 13B Vleesch 4-13, M-13 Res. M-15, M-17 Res. 1 rants. (4 rants 1(4 rants. 2 Ys rants. Vleesch of VI. w. 1 t/m 31 MAART 514 Alg. S Eenlieidszeep; 515 Alg. S Waschpoeder; S-toiletzeep. 12 MAART t/m 10 MEI Nader aan I Yz rants, boter of te wijzen f margarine De volgende bonnen zijn binnen kort niet meer geldig: Na Zater dag 27 Maart: 13 Brood, Beschuit aardappelen, sigaretten en tabak. De geldigheidsduur van de volgen de bonnen is verlengd t/m 31 Maart. 490, 491 en R (zeep); tot en met 4 April 09 boter. Neem nooit meer bonnen mee dan U noodig hebt. Wat U verliest, wordt niet vervangen! ATHLETIEK. Holland athleten naar Gouda en Vught Een 15-tal athleten start morgen in den Jaarliikschen (P)rovinciale (P)ark (W)edstrijd te Gouda, seniores 3 K.M., juniores 1200 m. Zondag vindt te Vught het eer ste treffen in dit seizoen plaats tusschen Slijkhuis en Frits de Ruyter in de Boschloop Hond den IJzeren Man" (4 K.M.). KORFBAL. Nederl. Korfbalbond. - Het pro gramma voor Zondag a.s. luidt: Kamp. van Nederland; DOS- Blauw Wit. Noord-Holland I: Westerkwar tier-Sportief. Zuid-Holland I: Deetos-DKC; Ons Eibernst-Achilles. Zuid-Holland II A: Ons Eiber nest II-Ready; HSV li-Fluks (12 uur). Zuid-Holland II B: Het Zuiden II-Rozenburg. Zuid-Holland HI A; Emma- Die Haghe II. Zuid-Holland III B: Ready n- Vicus Oriëntis II; De Algemeene Il-Olympiaan. Gelderland I: SOS-EKCA; On der Ons-Hellas. Noord Ir Wordt Kwiek-WWMD; Rood Zwart-Nic; Club Brothers- Hermes. Zuid I: Rood Wit-Sportlust. Om den Zilveren Korf: Afd. D: OSCR-Vicus Oriëntis (12 uur) Gymnasiasten-HSV. Om den Zilveren Nieuw v. d. Dag-bal: Afd. A: Zuiderkwartier - Succes; De Algemeene I-Gymna siasten III (12 uur). PAARDENSPORT. Prov. kamp. van Zuid-Hollaml - In de vergadering van den bond van harddraverijvereenigingen is het prov. kampioenschap van Noord-Holland aan Schagen en dat voor Zuid-Holland aan Hoofddorp toegewezen. DAMMEN. Kampioenschap van Voorschoten Er is een aanvang gemaakt met de wedstrijden om het kampioen schap van Voorschoten. De uitsla gen waren; le klasse, le ronde: C. G. Sirag H. Oudshoorn 02, W. v. d. KrogtJ. J. Braggaar 20. W. H. J. JuP. Hakker 0—2, G. v. Bem- melenO. Waardenburg 20; 2e ronde: A. TempelmanK. Waas dorp 02, G. v. BemmelenJ. Zuyderduyn 11, H. Oudshoorn S. v. d. Mey 20. 2e klasse, le ronde: C. Buis-*-J. Baars 20. I. RomeinP. Brag gaar 02, S. SolleveldJ. den Hol lander 20, S. H. KuypersJ. Schulting 11, S. Mens—N. van Leeuwen 02, R. JuC. Mens 02 2e ronde: P. BraggaarC. Bins 02, J. SchultingS. Solleveld 02, J. den Hollander—I. Romein 02, S. MensC. Mens 20. W. v. EgmondJ. Baars 11. R. JuJ. J. Nederhof 20 en N. v. Leeuwen S. H. Kuypers 20. OVERLEDEN. W. E. Builse. vrouw, 61 J.; J. L. vaji der Weijden. wed. van J. Ar- noldus, 78 J. Haal zooveel mogelijk uil Uw rantsoenen I EEN SMAKELIJKE BOTERHAM ZONDER BOTER. Voor het beleggen van een boter ham zander boter verdient het aan beveling een smeerbaar gerechtje te bereiden, bijv. door een restje fijn gewreven aardappelen smakelijk te maken met wat azijn, zout, aroma en zeer fijn gesneden tuinkruiden of groenten. Op het oogenblik kan men daar selderij, peterselie of prei, jonge raapsteeltjes of spinazie voor gebruiken. Ook geraspte rauwe wortel, sla, sterkers e.d. zijn goed op de ..dro ge" boterham. Met in den koffiemolen gemalen gort maakt men: „Namaakhoofd- kaas". 100 gr. gemalen gort. 4 dl. water, 2 bouillonblokjes, kruidnagelgruis, aroma, 6 augurken uit het zuur, 1 kleine ul, l/,2 bosje selderij, 4 a 5 lepels azijn. Den bouillon met de kruiden aan de kook brengen, de gort of grutten toevoegen. 5 min. laten koken en In de hooikist zet ten. Ondertusschen de augurken en de ui zeer fijn snipperen, de sel derij fijn hakken. Als de gemalen gort gaar is (na pl.m. 1 uur), de augurken, ul. selderij en azijn toe voegen en de massa met de krui den zéér pittig maken. Zoo noodig nog wat aroma, pepersurrogaat en mosterd toevoegen. De massa over doen in een met koud water omge spoelde kom of puddingvorm en koud laten worden. In plakjes ge sneden op het brood leggen. 4716 DE ACCOUNTANT VOOR DE RECHTBANK. Voor de Groningsche rechtbank stond terecht de economische advi seur van de N.V. Noordster te Stadskanaal, handel in Rumpunex (firmanten de heeren G. A. Wil brink en J. Wesseling), de heer A. Nieland, voorheen accountant bij de prijsbeheersching te Leeuwar den. die bij de prijsbeheersching werkzaam was op een salaris van f. 5000.doch als adviseur bij de Noordster werd aangenomen op een tractement van f. 25.000 en 10 emolumenten. Tevoren had hij een rapport uitgebracht, dat aanleiding had gegeven om de justitie in het geval te betrekken, met als gevolg arrestatie van den accountant Nie land. De publieke belangstelling voor deze rechtzaak-was zeer groot. Na een uitvoerig getuigenverhoor heeft de officier van justitie requi sitoir genomen. Hij merkte op, dat ieder behoorlijk mensch slechts de diepste minachting kan hebben voor een bedrijf als De Noordster, ?n constateerde, dat dit bedrijf op den vérdachte een overdonderenden indruk heeft gemaakt. Mede met het oog op de generale preventie eischte de officier ten slotte een gevangenisstraf van twee jaar. Uitspraak over veertien dagen. De drievoudige moord te Schie dam. - De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren de behandeling voortgezet van de zaak tegen de 25-jarige dienstbode Magdalena Ligthart te Schiedam, verdacht van medeplichtigheid bij den moord met berooving op drie Jood- sche vrouwen, de 79-jarige R. de V.S. en haar beide dochtefs: de 56-jarige H. en de 52-jarige M. S., in den nacht van Woensdag 12 Augustus j.l. aan den Maaskant te Schiedam. Magdalena L. was de verloofde van den 21-jarigen Joh. Bemond, die met zijn mededader, den 49-jarigen Joh. Woltering, door de Rotterdamsche rechtbank tot levenslange gevangenisstraf Is. ver oordeeld wegens moord op de drie vrouwen. De behandeling van de zaak tegen den 29-jarigen groentehande laar P. Hartland, eveneens ver dacht van mededaderschap, werd In verband met de ziekte van den raadsman uitgesteld tot 25 April. De 25-jarige Magdalena Ligthart ontkende op eenige wijze aan den moord deelachtig te zijn geweest. Ook ontkende ze iets ten geschenke te hebben aangenomen. De reeds veroordeelde W. gaf een relaas van het gebeurde in den nacht van 12 Augustus. Naar de meening van W. wist de vrouw alles van de moordplannen af. De officier eischte hierna 10 jaar j gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De economische rethter straft. - L. C. v. d. Voort te Leiden was het t vervoeren en clandestien slachten van vier lammeren ten laste ge- 1 legd. Juist bij de slachtpartij was de politie verschenen, zoodat de zaak vrij eenvoudig was en de Of ficier zeven maanden gevangenis straf eischte. Na het pleidooi van den verdediger hield de rechter zijn beslissing aan om een rapport in te winnen over verdachte. Dat ge beurde ook ten aanzien van P. H. v. d. Voort uit Leiden, thans ge detineerd, aan wien ten laste was gelegd slachten, koopen en vervoer van de lammeren. Er waren er zes gekocht, waarvan vier clandestien Circa 15 bordeo op 1 tanUoenW HEDEN. St. Petruskerk: Conferentie niet-Katholieken. 71/2 uur n Zaterdag. StadszaalSnip en Snaprevi uur nam. De avond-, nacht- en Zona dienst der apotheken te Lc wordt van Zaterdag 20 Maart 5 tot Zaterdag 27 Maart 8 uur v genomen door de Apotheek I Kok, Rapenburg 9, Tel 2480' de Apotheek „Tot Hulp der Mei held", Hooigracht 48, Tel. 2106« Oegstgeest door de Oegstgeest Apotheek, Raadhuispark 8, 1 foon 26274. om hals waren gebracht. Ook t dezen verdachte vorderde de cier zeven maanden gevangi straf met verbeurd verkaring het in beslag genomen vleesch De vader van de vorige twee dachten, C. L. v. d. Voort, uit den, eveneens gedetineerd, zou holpen hebben bij het slachtei ook hebben vervoerd, samen zijn zoon L. C. v. d. Voort verdachte ontkende bij het slaci te hebben geholpen, zooals li wens ook de zoons reeds ha< verklaard. Wel was hij bij slachten aanwezig geweest en hij wat vleesch afgewasschen. officier meende echter dat dachte wel degelijk bij het sli ten betrokken was, en vord negen maanden gevangeniss verdediger bestreed het be waarna de rechter een maand vangenisstraf oplegde. Met een laddertje was G Bracht uit Woubrugge naar zolder geklommen van een schi tje, waar hij wist dat tarwe oi slagen was. Hij had toen een I veelheid tarwe weggenomen, zo hij thans bekende. Hij deed omdat hij thuis een tekort doch de officier merkte op dergelijke diefstallen thans zi gestraft dienen te worden, zo( hij acht maanden gevangeniss eischte. De rechter veroorde tot vier maanden gevangenisst Ontleend aan andere bladei Gehuwd: L. Hulshof f en Kinkhorst, A'dam; A. D. Habbf en Ch. Keus-Winkels, A'dani J. v. Doorne en G. G. Roos, E terdam. ïi.t,en thans kunnen de bijen dé köolzaad velden...." De het VtJj. hoofd eener school te Amster geeft fijn leerlingen aanschop onderwijs betreffende do bijen of daktuin van het schoolgebo» CNF-J. Zeijlemaktt-F

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2