E DE LES VAN HET FRONT WIELEN WENTELEN - SCHEPEN VERZINKEN.... te Jaargang Vrijdag 26 Maart 1943 No. 25457 BUITENLAND. Verbeterde iv Duikbootafweer. Keuringen Nederl. Landwacht. VERDUISTEREN: Voorman Feldmeyer sprak te Utrecht. Het tweede aanvalsfront Centraal Tunis. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN :h( VERRASSEND OPTREDEN. en >ai [et in het weermachtbericht gisteren vermelde nieuwe ces van Duitsche duikbootja- s staat, naar het D.N.B. ver rat, in het teeken der gemeen- tappelijke Duitsch-Italiaansche logvoering ter zee, zooals deze r de bespreking van groot-ad- aar Dönitz met admiraal Ric- di opnieuw is bekrachtigd, nijie methoden tot afweer van kbooten zijn door de Spilmo- ilfidheden voortdurend verbeterd in toenemende mate hebben [[Ins ook Duitsche duikbootja- Lnfs in de Middellandsche Zee ipereerd. Nieuwe strijdmiddelen den daarbij toegepast. Binnen nige dagen konden 5 Britsche kbooten tot zinken worden ge- cht. De Duitsche duikbootja- ■s duiken op verrassende wijze verschillende plaatsen in de ddeilandsche Zee op. Hun suc- sen dragen bij tot ontlasting het transportvraagstuk. )e A.NP.-correspondent teBer- 1 meldt, dat de nieuwe ge- tsmethode thans nog alleen de Middellandsche Zee wordt gepast, doch, naar bevoegde ngen te Berlijn verklaren, bin- rikort ook tot andere zeegebie- zal worden uitgebreid. Verklaring van Maisky - Vol- ïs den Britschen berichten- nst heeft de Sovjet-Russische ïbassadeur te Londen, Maisky, teren verklaard, dat zijn land- looten van alle Geallieerden, in bijzonder van Groot-Brittan en de Ver. Staten, verwach- dat zij zoo spoedig mogelijk uwe stappen ondernemen in n strijd tegen Duitschland. ransche ambtenaren in Spanje sident - Het Fransche mini- «#rie van buitenl. zaken deelt ide, dat een zeker aantal leden u het diplomatieke en consu- re personeel in Spanje dissident geworden. Deze personen zijn •stond uit hun functies ont- ven en zullen onverwijld ver- ngen worden. (D.NB.). De Engelsch-Turksche vriend- p - Naar de Engelsche nieuws- inst meldt, heeft de speaker bij t begin der bijeenkomst van i( t Lagerhuis een telegram voor lezen van den voorzitter der irksche groote nationale verga' during, waarin deze het Lagerhuis kennis stelt van dat deel der A&evoering van den Turkschen nister-president Saradzjogloe ar aanleiding van de voorstel- lai g van het nieuwe Turksche binet, waarin hij de betrekkin- ei n tusschen Engeland en Tur- kl e behandelde. Deze verklaring nj u Saradzjogloe, zoo wordt in t telegram gezegd, werd door geheele Turksche nationale ijtfrgadering geestdriftig en een- ïkt immig toegejuicht. Set Engelsche Lagerhuis heeft m ïrop den speaker gemachtigd, ke mens het huis een telegram van et nkbetuiging naar Ankara te rn aden en daarin uiting te geven a de beteekenis, welke het La- oo rhuis hecht aan de Engelsch- ;ul irksche vriendschap. (D.N.B.). no Cownall opperbevelhebber in mi en Irak - Luitenant-gene- al sir Henry Cownall is, naar Britsche berichtendienst meldt opvolger van generaal H. ilson benoemd tot Britsch op- trbevelhebber in Iran en Irak. voerde sedert 1942 het bevel 'er de Britsche strijdkrachten op ylon. (D.N.B.) Annunziata-orde voor Grandi - '^loning-keizer Victor Emanuel «ft den voorzitter van de Ka- er der fasci en corporaties, Dino Ca fandi, de Annunziata-orde ver end. Deze orde, die tot op heden 'k de duce en graaf Ciano heb- a®n ontvangen, is de hoogste on- Tscheiding en haar dragers krij- den rang van neef van den dJ»ing. (D.N.B.). De keuringen voor de Neder - landsche Landwacht zijn als volgt vastgesteld: 28-3-1943, 9-13 uur en van 14 urn- af: Den Haag, café Den Hout. Bezuidenhoutscheweg. 29-3-1943, 9-13 uur en van 14 uur af: Amsterdam, school Iepen- weg 13. 30-3-1943, 9-13 uur en van 14 uur afRotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 31-3-1943, 19-13 uur en van 14 uur afUtrecht, Wehrmachtheim, Mariaplaats. 1-4-1943. 9-,3 uur en van 14 uur afAmersfoort, Pol. Durch- gangs Lager, Leusderweg. 2-4-1943, 9-13 uur en van 14 urn- af: Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 45. 3-4-1943, 9-13 uur en van 14 uur af: Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. In de Nederlandsche Landwacht kan worden opgenomen ieder Ne derlander van onbesproken ge drag tusschen 17 en 50 jaar, die naar beste weten en kunnen be reid is zijn vaderland als soldaat te dienen binnen 's lands grenzen. De Nederlandsche landmacht is een territoriale landsverdedigings organisatie, die bestemd is tot af weer van buitenlandsche en bin- nenlandsche vijanden. Zij wordt in het raam der Waf- fen-S.S. opgesteld en door deze aangevoerd. De Nederlandsche Landwacht is een soldatenforma- tie, die wordt ingezet onder lei ding van de S.S. om het vader land te verdedigen. De eed op den Führer is die op Adolf Hitler als Germaansch Führer als hoogsten militair aanvoerder. De dienstplicht bedraagt drie maanden. Zij, die de drie maan den dienstplicht achter den rug hebben, kunnen zich voor lan- geren duur verplichten, waarna voor hen de mogelijkheid bestaat in de actieve politie te worden op genomen. Voor officieren en onderofficie ren, die in het Nederlandsche leger gediend hebben, bestaat de moge lijkheid na scholing en bekwaam heid in hun vroegeren rang te worden hersteld. Na drie maanden opleiding als soldaat gaat men met verlof, om alleen opgeroepen te worden voor herhalingsoefeningen of bij drei gend gevaar. Tijdens hun diensttijd bekomen gehuwden en kostwinners vol doende vergoeding voor familie- onderhoud. Nederlanders strijdt als één man mede tegen het communisme en kapitalisme in de Nederlandsche Landwacht. van hedenavond 18.58 uur tot morgenochtend 6.36 uur De maan ging vanochtend onder om 8.59 uur en komt hedennacht te 0.29 uur op. Op de eerste van de acht aan gekondigde openbare vergaderin gen sprak gisteravond in den foyer van „Tivoli" te Utrecht de voorman der S.S., Feldmeyer, over het onderwerp: „de les van het front". De bijeenkomst was zeer druk bezocht. Voorman Feldmeyer zeide, dat deze oorlog een strijd is om en van het leven van ons ras. Hij is niet te vergelijken met vorige oorlogen. Vroeger waren er vorstenhuizen en dynastieën, die de volkeren lieten strijden voor het veroveren van grondgebied en uitbreiding van hun macht. Dynastieën hebben thans afge daan. De samengebonden krach ten van ras en bloed weren zich tegen machten uit Binnen-Azië, die samengaan met het vreemd- rasslsche Jodendom, dat telkens weer aanvallen doet op de rijke -cultuurgebieden van het Westen. Wat wij beleven, is eigenlijk een herhaling van den aanval der Hunnen onder aanvoering van Attila. Wij daar ginds aan het front voerden een gemeenschap- peüjken strijd op leven en dood. Er was van eenig verschil geen sprake meer, wij waren moderne Germanen en Vikingers uit de twintigste eeuw. Het meerwaar- aigheidsgevoel van den .Germaan biengt echter een gevaar met zich mee, n.l., dat men het ge vaar van het bolsjewisme niet zoo groot acht als het in werke lijkheid is. Onder de nationaal-socialisten zijn er ook, die het communisme meer hebben gezien als instru ment van politieke agitatie, dan als reëel gevaar. Het communis me als binnenlandsch gevaar werd niet gezien. Dit gevaar bestond echter daarin, dat in Nederland en in West-Europa de volkskracht en de weerbereid- heid werden ondergraven,, terwijl tezelfdertijd in het Oosten de roode armee op geraffineerde wijze werd gevormd. Het com munisme is een oorlogsbedrei ging. Het wordt niet aangevoerd door een idioot, doch het wordt niet duivelachtige slechtheid en geraffineerdheid geleid. Kaart van Pelt Het Engelsch-Amerikaansch offensief is begonnen op twee fronten, waarvan het 8ste Britsche leger de Mareth-linie frontaal aan valt, terwijl een tweede leger van Amerikanen ten Noorden van de groote Zoutmeren oprukt in de richting van de kust tusschen Gabés en Sfax. - De Amerikanen hebben de spoorlijn in handen van Tozeur af tot Maknassy. Hevig wordt er gestreden in de omgeving van El Guettar (ten Zuid-Oosten van Gaf sa). I. N het kamp van de tegen T I standers heeft men eens -L beweerd, dat de oorlog eigenlijk niets anders was, dan een reusachtig transportbedrijf en dat de beste transportfirma dien zou winnen.... Al is een zekere overdrijving hier niet vreemd aan, tóch kan men niet ontkennen, dat deze bewering een kern van waarheid bevat! De verkeersmiddelen vor men namelijk een gewichtige fac tor van de oorlogskaart. Spoor wegen, schepen, vliegtuig en automobiel - zjj staan in dienst van de strijdende troepen, zor gen voor het transport der on derdeden over land en over zee, en zijn de schakels daarvan met de aan te voeren reserves. Be halve dit, zijn zij tevens de dra gers van de levensmiddelenver zorging der bevolking en van den aanvoer van ruw-materiaal voor de industrie. Zij vormende gewichtigste voorwaarde voor de instandhouding van de arbeids kracht in het binnenland en van het uithoudingsvermogen van het front. In ieder geval zfjn de eischen, die men in oorlogstijd aan de verkeersmiddelen stelt, buitengewoon groot! De inzet aan verkeersmiddelen schept voor de land- en zee machten verschillende uiteen- loopende problemen. Tegenover de stijgende prestaties staat in ons geval een groeiende behoefte aan verkeersmiddelen, doch daarentegen bij den tegenstan der een snel afnemende totaal tonnage, in het bijzonder wel door de werkzaamheid der on derzeebooten. Vooral is de poli tiek van den oorlog-op-verren afstand voor den vijand fataal. Weliswaar is onze verkeersradius binnen de Europeesche grenzen ook steeds grooter geworden, doch op voordeelige wijze heeft men hieraan tegemoet kunnen komen. Het klassieke verkeersmiddel „de spoorwegen" is daarbij op nieuw in vollen luister hersteld. Laten wü eens terugdenken aan de jaren, waarin de Deutsche Reichsbahn reusachtige troepen massa's en de in oorlogstijden daartoe behoorende uitrustingen van het eene krjjgstooneel naar het andere vervoerdeDaarbij komt nog, dat grondstoffen, als kolen en ijzerertsen, afgewerkte en half-fabrikaten het verkeer dermate extra belasten, dat alles, wat in vredestijden werd gepres teerd, daarbij in de schaduw wordt gesteld. De massatranspor ten van meststoffen, graan. aardappelen, suikerbieten en stookmiddelen, hebben ook in den herfst en in den winter een glad verloop gehad. Tegenover de organisatorische moeilijkheden van - het Duitsche transportsy steem staan de geweldige ver- keersprestaties, tengevolge waar van de verkeersstroomen nieuwe richtingen en zwaartepunten ver kregen. De opening van nieuwe lynen in bezette gebieden heeft er toe bijgedragen om de lengte van de door de Reichsbahn aan gelegde spoorwegen sinds 1937 te verdubbelen. Aan de verkeers- prestatie gingen hier geweldige technische en organisatorische werken vooraf, aangezien opge blazen bruggen, afgebrande ge bouwen, verwoeste locomotief- loodsen, telefooninstallaties, wa terleidingsinstallaties enzoovoorts weer opgebouwd en hersteld moesten worden. De slijtage, die ontstaat door de enorme oorlogs transporten wordt eveneens door een evenredig versterkt wagon bouwprogramma ondervangen. Op den eersten blik zou men zeggen, dat de zorgen van den tegenstander betreffende den aanvoer van levensmiddelen, grondstoffen en krijgsmaterialen niet behoeven te worden gedeeld daar Europa het voordeel van de „binnen-linie" heeft. Met de ter beschikking staande verkeers middelen kan de totale conti nentale Europeesche oppervlakte met al zijn grondstoffen, fabrie ken en menschen dienstbaar wor den gemaakt aan de oorlogsvoe ring. Daarentegen heeft de er varing geleerd, dat in den strijd tegen Engeland en de Vereenig- de Staten niets van meer betee kenis is, dan de wedloop tus schen het tot zinken brengen van schepen en den aanbouw van nieuwe seheepsruimte en dat Duitschland tot nog toe dezen wedloop met een voorsprong ge wonnen heeft. Vooral heeft de aanvalskracht der Duitsche, Ita- liaansche en Japansche wapenen de verzorgings-scheepvaart van den tegenstander en daarmede den beslissenden levensader van 't vijandelijke bewapeningsbedrijf een doodelijken slag toegebracht. In den wereldoorlog van 1914 1918 bedroegen de oorlogsverlie zen van den vijand 12.5 mill, brutoregistertonnen of 27.4% van de bij aanvang van dien wereld oorlog aanwezige totaaltonnage der wereld. Thans heeft de vij and tot het einde van 1942 ruim 28 mill, brutoregistertonnen ver loren, Dat staat gelijk met niet minder dan ruim 41% van de wereldtönnage van 1939, ten be drage van 69.4 mill. br.r.t. ferwiji men hier in Nederland reclaim maakte voor het neo- Malthusianisme, betaalde Moskou geboortepremies. Inmiddels on dergroeven zij de volkskracht en vergiftigden de volksmentaliteit in *het Westen. Men rekende er op. dat de wal von weerstand in het Westen daardoor zou worden ondermijnd. Wie als frontsoldaat telkens de pantsers ziet en de vliegtuigen boven zijn hoofd hoort ronken, weet, dat men be wust het Russische volk in ar moede heeft laten leven ten ein de de wereldrevolutie en de mi litaire bezetting van West-Euro pa door te voeren. Hieraan werd het weizijn van het volk opge offerd. In den afgeloopen winter heb ben de Duitsche legers in het Noorden stand gehouden; in het Zuiden zijn zij over groote af standen teruggetrokken. Hier door is men eerst de dreiging en de macht van het communisme goed gaan voelen. Opmerkelijk is het, dat slechts in het achter land twijfel was ontstaan t.a.v. de eindoverwinning. Bij de frontsoldaten werd evenwel geen moment gedacht aan de moge lijkheid van verliezen. De front soldaten ijn onwankelbaar ge bleven in de zekerheid dat deze oorlog zou warden gewonnen. De Führer heeft door de getroffen maatregelen bewezen, dat hij frontsoldaat was en frontsoldaat is. Het is zóó - aldus voorman Feldmeyer -: deze oorlog moet door ons worden gewonnen, om dat anders dt, wereldgeschiedenis haar zin zou hebben verloren. Wij mogen overtuigd zijn dezen oor log te winnen, wanneer wij be reid zijn alles te offeren, zelfs ons leven en den laatsten drup pel zweet. Er zijn nationaal-socialisten, die de noodzakelijke maatrege len voor den totalen oorlog als een noodzakelijk kwaad beschou wen en naar een verontschuldi ging zoeken omdat zij met deze maatregelen instemmen. De proclamatie van den tota len oorlog beteekent ook voor ons, dat wij ons in dezen tijd niet meer bezig kunnen houden met overbodige dingen. Wij na tionaal-socialisten eischen het recht voor ons op eiken maat regel te nemen, welke noodig blijkt om dezen oorlog te win nen. Het is hard wanneer een vrouw haar maü of haar zoon moet af staan om in Duitschland te wer ken, doch daarom is het zoo goed, dat de nationaal-socialis ten in het Oosten gevallen zijn, omdat wij dtis van on* lelfmeer

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1