,171, „KLEINTJES" Aangeboden net Meisje DAGMEISJE RECHTZAKEN UIT DE RIJNSTREEK. KERK EN SCHOOL UIT DE OMSTREKEN. VOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN. Invoering Zomer RADIO-PROGRAN KOOPMANS' GEMENGD MEEL KOOPMANS' MEELFABRIEKEN N.V. 5 JAAR SNIP EN SNAP Gevraagd Personeel gevr. Personeel aang. Huizen gevraagd Kamers gevraagd Diversen Haagsclie Rechtbank De 20-J. J van L. uit Alphen, thans gede tineerd, had zich schuldig ge maakt aan rijwieldiefstal Dat was niet het eenige feit waarvoor hij terecht stond, doch de rechtbank voegde dit samen met een ander feit Hij had n.l. ook geholpen b'l verschillende andere diefstallen. Voor de verschillende feiten vor derde de officier thans tien maan den gevangenisstraf. De 22-jarige K. A. V. uit Alphen had een blikken trommel met dis tributiebescheiden en f. 20.ge stolen. Dat was slechts een greep uit zijn register, vant verdachte had diverse diefstallen in de Rijn- streek gepleegd. De officier deelde mede dat over verdachte tal van klachten waren ontvangen van de politie. Ten slotte was overgegaan om verdachte in te sluiten in het huis van bewaring. Verdrchte gaf toe vele diefstallen te hebben ge pleegd en de officier vorderde te gen "hem acht maanden gevange nisstraf. Voor zijn werkgever had W. A. V. uit Alphen distributiebonnen moeten inplakken. Hij had toen enkele malen bonnen achter ge houden, en door het verknippen van cijfers de ongeldige bonnen weer geldig gemaakt. Die bonnen had hij toen aan verschillende personen verkocht. De officier wil de er rekening mee houden dat het feit niet op groote schaal plaats vond, en vorderde 1 maand gevangenisstraf. Door het open breken van een kist met behulp van een valschen sleutel, had K. J. K. uit Alphen een aantal zilverbonnen gestolen. In totaal had hij zich f.200 toege- eigend. De officie vond het een brutaal stukje en vorderde vier maanden gevangenisstraf. Uitspraken over 14 dagen. De economische rechter straft C. v. d. Hoonaard uit Noordwijk had 1000 kilo aardappelen gekocht, hetgeen In strijd met de bepalin gen zou zijn geschied. Naar het oordeel van den officier was het goed dat de politie had ingegre pen, omdat de aardappelen anders wel in den zwarten handel ver dwenen zouden zijn. Hij eischte een maand gevangenisstraf, waar toe de rechter veroordeelde Het waren geen beste plannen die A A. Nijp uit Wassenaar had ten opzichte van het varken in de schuur, waar hij had ingebroken. Want verdachte was in het bezit van een hamer, waarmee aan het leven van het varken een einde zou zijn gemaakt. De officier vorderde tegen verdachte 6 maan den gevangenisstraf; de rechter veroordeelde tot twee maanden ge vangenisstraf De kaart was in handen van K. Burgij uit Leiden overgegaan, te gen wien f.50.boete subs. 25 d. hechtenis werd geëischt. tot welke boete de rechter veroordeelde. H, Riethoven uit Leiden zei dat dc distributiestamkaart, welke hij onbevoegd voorhanden had, door hem was gevonden, doch daar ge loofde de officier niet veel van en hii vorderde drie weken gevange nisstraf. De rechter veroordeelde tot 14 dagen gevangenisstraf. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ernstige ongevallen Mej. v. d. H. in de Rozenstraat viel zóó ern stig van een trap in den kelder, dat zij een zware hersenschudding be kwam en zich terstond onder heel kundige behandeling moest stellen. De scholier K. uit Koudekerk reed met zijn rijwiel tegen een stllstaanden groentewagen in de Celebesstraat. De Jongen kwam zoo ongelukkig terecht, dat een stuk hout van den wagen afknapte en hem in het lichaam drong. Na bij omwonenden te zijn binnengebracht verleenden de doktoren v. K. en v. VI. uit Koudekerk de eerste hulp, waarna hij per ziekenauto naar zijn woning werd vervoerd. Diefstal Hoe brutaal men te werk gaat. blijkt uit het feit, dat, toen dr. v. W. in den Hoorn, na een patiënt te hebben bezocht, uit diens woning terugkeerde zijn rij wiel en nog erger ook zijn tasch met instrumenten verdwenen bleek te zijn. BOSKOOP. Na een 39-jarige werkzaam heid als penningmeester der chr. Bewaarschool is op zijn verzoek aan den heer G. Groenestein we gens gezondheiidsredetien etfrvol ontslag als zoodanig verleend. In zijn plaats werd benoemd de heer A. Driesprong. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Wederom een goede vangst Na de vangst van de vier Leidschen- dammers, heeft de politie wederom een goede vangst gedaan, 's Nachts zijn op de grens KoudekerkLei derdorp als verdacht van poging tot diefstal en clandestiene slach ting van een varken van den vee houder P. de J. onder de gemeente Leiderdorp, aangehouden de 24-ja- rige schilder L. R. en de 29-jarige slager K. J. S„ beiden wonende te Woubrugge. Het tweetal was in het bezit van slagersgereedschappen. L. R. legde na zijn aanhouding een volledige bekentenis af Beiden zijn na verhoor in verzekerde bewaring gesteld en overgebracht naar Lei den. Het tweetal wordt ook nog door de politie van andere gemeen ten gezocht. ZWAMMERDAM. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool alhier is benoemd mej. R. L. M. van dei- Meer te Bodegraven. PREDIKBEURT. Boskoop Ons Lokaal (Nieuw- straat): Heden nam. 7y2 u., de heer J. A. Vellekoop van Alphen. Doet (Jw volkschen plicht. Geeft voorrang aan houdsters van voor- rangskaarten van den Nederlandschen Volks diens t. NOORDWIJKERHOUT. Zaterdag j.l. herdacht de heer J. Bouwmeester Jzn. den dag waarop hij gedurende 25 jaren werkzaam was bij de Pa. Nic. Mens alhier. Gekomen als jongste be diende klom hij op tot cnef en bec. rijf/leider. RIJNSBURG. De heer D. v. Egmond Nzn. heeft om gezondheidsredenen be dankt als voorzitter van het Ned. Herv. Schoolbestuur. VOORSCHOTEN. Zilveren jubileum. In het ver sierde kantoor van het station der Ned. Spoorwegen is de heer H. J. Willemse gehuldigd met zijn 25-j. jubileum als stationsambtenaar. Hij werd daar hartelijk toegespro ken door den stationschef, den heer B. Keizer, die vooral de hulp vaardigheid, plichtsbetrachting en het aangename humeur van den Jubilaris besprak. Spr. overhandig de hem namens de maatschappij der Ned. Spoorwegen de oorkonde, verbonden aan het 25-jarig jubi leum en de gebruikelijke envelop met Inhoud. Namens het personeel bood spr. den jubilaris een blijvend souvenir aan, benevens een bloe menmand. Nadat namens de colle ga's de heer J. Burghouwt had ge sproken, dankte de heer Willemse, in het bijzonder zijn chef, den heer B, Keizer. Ook te zijnen huize heeft de jubilaris vele blijken van mede leven ontvangen. Teraardebestelling j. H. Romijn - Op ..Rhijnhof" vond de teraarde bestelling plaats van wijlen den heer J. H. Romijn. Hoofd der O. L. School. Hei; gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de wethou ders O. R. I. Viveen en J. A. Mens en den gemeente-secretaris A. P. Schram de Jong. Voorts waren aan wezig de hoofden der bijz. scholen, vele hoofdambtenaren der gemeen te, benevens het oud-hoofd der school, de heer J. H. Rutten. Ach ter de baar volgden met de familie de leerlingen der twee hoogste klassen onder leiding van hun on derwijzeressen en onderwijzers. Er was buitengewoon veel belangstel ling. De heer W. Kreeft, voorzitter der afd. Volksonderwijs sprak een woord van getuigenis en dank en stelde den leerlingen „Meester Romijn" tot voorbeeld. Wethouder O. R. I. Viveen dankte namens het gemeentebestuur voor hetgeen de heer Romijn 22 jaren als school hoofd heeft gedaan. Ten slotte is gesproken namens de oudercommis sie en de afd. van het Ned. Onder wijzers Genootschap. De oudste zoon dankte voor de belangstelling. WARMOND. Geslaagd te Heerlen voor het examen Kraamverzorging der R.K. Ver. Moederschap zorg mej. M. van Rijn alhier. WASSENAAR. EENPANSMAALTIJD WINTER HULP EN N.V.D. Rede van den Burgemeester Jhr. de Blocq van Scheltinga heeft tijdens voornoem den Eenpansmaaltijd een rede uit gesproken, waarin hij o.a. opmerk te, dat in de z.g. „betere kringen" nog een zekere afwijzende houding tegenover Winterhulp valt waar te nemen. De groote sociale gedachte van „Voor het Volk, door het Volk" «wenscht men niet te begrijpen. Na dat spr. tegenwerking, o.a. van de zijde der ambtenaren had belicht en daartegen krachtig stelling had genomen, merkte hij op. dat een leder, die in gemeentedienst is te begrijpen heeft, dat hij dienaar is van de gemeenschap gn dat deze er niet voor hém is. De offers besprekend, die ge bracht moeten worden in verband met de evacuatie, zeide spr. dat de groote strijd tegen het bolsjewisme ter eene zijde en het Amerikanisme ter andere zijde deze van onze be volking eischt. Zij zijn echter niet te vergelijken met de offers die ge bracht worden door Nederlanders, die naast Duitschers en andere Germanen hun bloed offeren aan de grenzen van Europa. Ook niet met de offers, die dagelijks gebracht worden door de Ned. bevolking ten gevolge van de Engelsche terreur- aanvallen, waarbij honderden kin deren als slachtoffer vielen. Hun die meenen dat deze offers ge bracht moeten worden om te komen tot de z.g. „bevrijding van ons volk", wees spr. op de onnoem lijke ellende, die zou ontstaan als gevolg van een eventueele Ameri- kaansche landing op onze kust! Indien Duitschland zou moeten capituleeren. zou dit beteekenen: ,,de bolsjewiseering van Europa". Zij. die hopen op den ondergang van het nationaal-socialisme zul len zélf ondergaan door het bols jewisme. Een andere keuze, een tusschenoplossing is er niet. Werkt gij tegen, dan zal Uw volk en ook Uzelf hiervan de gevolgen moeten dragen. Het z.g. „onderduiken" of „uit logeeren gaan" besprekend, zei spr., dat men wijzer doet, zijn werkzaamheden te vervolgen, want men behoeft niet te denken, dat wanneer men U werkelilk zoekt, men U dan niet vindt. Spr. waar schuwde degenen, die overal de politiek in willen betrekken en wees er op, dat wanneer men op geroepen wordt in Duitschland te werken, men meehelpt Europa tegen het opdringende bolsjewisme te verdedigen. Ook besprak de burgemeester de offers, die gebracht moeten worden als gevolg, van de stopzetting der bedrijven, in ver band met den totalen oorlog. Spr. merkte op, een half jaar ge leden gezegd te hebben, dat hij er Wat een klein stuk grond kan opbrengen. - Elk stuk grond, dat voldoende teelaarde bevat en voldoende in de zon ligt, kan voedingsgewassen voortbrengen. De aarde kan licht of zwaar zijn, ze bezit in elk geval pro ductievermogen. Tien vierkante meter goede tuingrond kunnen gemiddeld voortbrengen: aan aardappelen; 20 kilo; aan peulvruchten; 2 kilo droge bruine tuinboonen of 20 kilo pronkboonen of 10 kilo sla- boonen of 20 kilo tuinboonen; aan wortel- en knolgewassen: 25 kilo bieten of 40 kilo koolrapen of 30 kilo winterwortelen; aan roode kool: 22 kilo; aan witte kool: 30 kilo; aan andijvie: 50 kilo. Deze cijfers zijn slechts ge middelden. Op goede gronden kunnen ze bij een behoorlijke verzorging aanmerkelijk hooger zijn. In minder gunstige omstan digheden is de opbrengst lager. Het blijkt derhalve, dat het ten volle de moeite loont om zelfs een kleinen tuin ten bate van efgen gezin productief te maken. Verondersteld, dat u daarvoor 50 M2. goede grond ter beschik king hebt. Aan aardappelen kan zulk een kleine tuin nog 100 kilo W/2 mud) voortbrengen. Indien het vroege aardappelen zijn, Kan na den oogst in Juli nog een nateelt met andijvie of boeren kool worden toegepast. Aan dro ge bruine boonen kan zoo'n tuin tje van 50 M2. 10 kilo voortbren gen. Beteeld met tuinboonen en stam-slaboonen, (elk de helft) kunnen deze 50 M2. een op brengst geven van 50 kilo tuin boonen en 25 kilo slaboonen plus een nateelt. Desgewenscht kan men den grond ook voor andere gewassen benutten, bijvoorbeeld bieten en doperwten. Uit de bovengenoemde opbreng sten blijken overduidelijk de mo gelijkheden, welke ook in een kleinen tuin kunnen worden be reikt, mits de gewassen de ver zorging krijgen, waarop ze aan spraak maken. Kan men een grooter stuk grond krijgen, des te beter! In overeenstemming de regeling in het Dui Rijk wordt ook in het zette Nederlandsche in den nacht van 28 Maart 1943 de zomerti gevoerd. Volgens de v dening van den secre generaal van het mini van binnenlandsche over de regeling var wettelijken tijd (Neder sche Staatscourant nr. 1942) begint de zomerti 29 Maart 1943 des vooi dags te 2 uur. Op dat stip worden alle opei klokken een uur voori zet, dus van 2 op 3 uui dat oogenblik is het d uur voormiddags. niet op uit was, populair te zijn. Hij zal niet terugdeinzen voor nóg hardere maatregelen, indien hij overtuigd is, dat zij genomen moe ten worden in het uiteindelijke belang van de gemeente. Hun, die hem helpen, zal hij grootere be voegdheden toekennen, zij die hem tegenwerken, zullen eerstdaags als toeschouwers langs den door hem ingeslagen weg staan. Spr. vestigde tenslotte, speciaal de aandacht op de medewerking en het volle be grip voor de door de bevolking te dragen moeilijkheden welke hij ondervindt van de Wehrmacht en de N.S.D.A.P Spr. verklaarde tenslotte, dat hij het als zijn taak beschouwen blijft, de bevolking te leiden vanuit dezen moeilijken tijd naar een nieuw tijd perk, waarin meer weivaart en op bloei zal komen. De kansen, die ons volk heeft in een vereenigd Europa zijn zóó grootsch, dat het waard is, er zich voor in te zetten met alle kracht! Van L. uit Den Haag kreeg bij het afbreken van een perceel aan den Wassenaarscheweg een dakpan in zijn zij met het gevolg dat hij met ernstige inwendige kneuzingen moest worden opgenomen in een ziekenhuis te 's-Gravenhage. VOOR DINSDAG 23 MAA Hilversum I, 414.4 M. Koor van den Nederlandse beldsdienst (opn.); 7.30; Nieuwsber.; 7.40: Luchtig ken (gr.); 8.05: Duitsche sus; 8.30: B.N.O.: lïleuwsbi 8.40: Wij brengen U hedei 8.50: Ouverture, fantasie e sodie, gr.; (9.309.37: Spie den dag, opn.; 10.00: On bij uw werk, gr.; 10.45: Wim Ripken; 11.30: Oi 12.00: Almanak; 12.05: Harmonie Orkest; 12.45: Nle/üwsber.; 13.00: Sympi gedichten, gr.; 13.35: Groo nisten spelen kleine comp gr.; 14.00: Matinee musici 15.00: Om der wille van de 15.15: Arnh. Orkestver., so gram.muz.; 16.45: B.N.O.: berichten: 17.00: De licht 18.00: 2 hobo's en clave 18.30: B.N.O.: Nieuwsber.; Uniformen, luisterspel. (Va af alleen voor de radio-ce die over een lijnverbinding studio beschikken). 19.15 roep Symphonie Orkest en 19.50: Duitsche taalcursus; Wat de pot schaft; 21.45: Nieuwsber.; 22.00: Filmmei: gr.; 22.20: Vocale operette menten, gr.; 22.5024.00: Variété, gr. Hilversum II, 301.5 M. 7.40: Zie Hilv. 1; 7.40: 0( gymnastiek; 7.50: Politiek praatjee, opn.; 8.05: Ocht: pourri, gr.; 8.30: B.NO: berichten; 8.40: Vioolcom van Paganini en Tartini, gr Gevar. morgenconcert, gr.; 9.20: Voor de huisvrouw); Wat doet de Directie va landbouw; 12.45: B.N.O.: 1 berichten: 13.00: Programm zicht; 13.05: Frans Wouters orkest en zang met orgelb ding; 14.00: Godsd. uitz,; Imre Ma?vari en zijn Hom orkest gr.): 14.45: Wij pre ren U.... een cabaretrevue 15.30: Zonnestralen in ziek, 16.00: Revida-sextet; 16.45: O.: Nieuwsber.; 17.00: V jeugd; 17.30: Kinderkoor lust", opn.: 17.45: Spiegel dag en B.N.O.: Binnenl. ken overzicht; 18.00: Kim „Zanglust", opn.; 18.15: Ne stem van het front; 18.30: wenschen van groote mei verzoekprogramma; 19.00: Engelsche uitzending: Hollai the economie reorganisation de radio-centrales: Korl —Walter, gr. (Van 19.15 af voor de radio-centrales, dl een lijnverbinding met de beschikken). 19.15: Een s' kest; 19.45: B.N.O.: NieU' 19.55: Eenstrijkork.; 20.15: Symphonie Orkest; 21.00: muziekconcert, gr.; 21.45: O.: Nieuwsber.: 22 co Bereidt het beslag met gebruikmaking ven gist ol bak-' OOfrl*' Uw kruidenier verstrekt U tegen inlevering van Twee Gortbonnen één pak 500 gram (Gruttenmeel) Dit meel is gefabriceerd van gortbloem, regeeringstarwebloem en rijstbloem en heeft een hooge voedingswaarde. .£>4, Wegens teleurstelling voor terstond gevraagd voor den dag. 's Zondags vrij. Klein gezin. Mevrouw PLAT, W. de Zwijgerlaan 24, Oegstgeest. Gevraagd een van half 9 tot 5 uur, met volle kost bij. D. SCHUITEMAKER, Bakkerij, Borneostraat, Oegstgeest. STADSGEHOORZAAL Telefoon 26421 Zaterdag 27 t.m. Dinsdag,/ 30 Maart '43, aanv. 7 u. Zondag 28 Maart 2.15 u. GROOT MATINEE Prijzen f. 2.50, f. 2.—, f. 1.50, f.1.— incl. belastin Plaatsbespreking van Dondierdag 25 Maart a dagelijks van 122 uur. H Te koop gevr. gramo- foonmotoren, electrolitte 1 x 82 x 8, gramofoon- platen in goeden staat. Radio Wira. Haarlem merstraat 91. Tel. 22456 Perzische kleeden, groot en klein. Ook te ontbieden. F. Caspers Lijsterstraat 14. Een gr. zw. fornuis i f- 95, in goeden staat Te bevr. bij: W. P. Ver kade, Zuideinde B 29, Woubrugge. H. v. d Horst, De Goejestraat 40. Leiden. Leeraar M.Q. Boekhou den Opleiding voor Handelskennis L. O., Staatspractijkdiploma, Practijkdiploma Boek houden. Goed onderh. maho niehout ledikant (twij felaar) met Auping f.45 en eiken Westminster schoorsteenklok met ca rillon en gongslag, speelt om het kwartier f75. Adres: Taverne, Pleter de la Courtstraat 10 A. Prima lederen jekker. Prijs f.75.Adres: W. Harteveld, Wielma- kersteeg 12. Een groene vulkachel, in goeden staat m. pij pen f. 45, v. 12 uur. Huysman. L. Mare 37. Dienstmeisje, voor des ochtends van 8 tot 12 1/2 u., 's Vrijdags en 's Zaterdags tot 4 u. m. kost. 's Zondags vrij. Haarlemmerstraat 91. Huishoudster b. z. a. In gezin waar vrouw ontbreekt, liefst in lei den. G.G. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 7983 k. B. z. a. net meisje, v. g. g. v.. zag zich gaarne geplaatst als winkel meisje, 17 jaar. Br. Bur. V. d. Blad NO. 8025 k. B Huisje of kamers te huur gevr. door bejaard echtpaar. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 8053 k. B Gep. wenr. zoekt inw. bij nette wed. of vrouw, alleen leeft. pl.m. 60 j. Desgewenscht ook gene gen een huwelijk aan te gaan. Liefst te Leiden. Br. a/d. Blad No. 9543 k Voor lieer oitgem. zlt- slaapkamer zonder pen sion m. berging. Br. Bur. v. d. Blad No. 8026 k. Verloren een wit met zwart geruit kinderkapje Woensdag 17 Maart plm. 16 u. Hooge woerd-' schuur. Tegen bel» terug te bezorgen: Polanen Lage Rijn" Verloren Zonda dag een paarleri (dubbel) met zllï' gaande van Garen langs Breestr. na» tlon. Tegen bel' terugbezorgen G. Garenmarkt 32. B Wie wil kindi rullen voor mod, penwagen. Manen broek f. 8. BronK) straat 59 A. Lelde

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 8