Grootste duikbootslag toegebracht 33 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Zware sovjet-verliezen. Hoe het duikbootsucces werd bereikt. Italiaansche Weermachtsberichten SPORT Nieuw Brunhilde's uitvoering. AGENDA LAND- EN TUINBOUW Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zaterdag in een extra-bericht mede: De in het weermachtbericht van 19 Maart gemelde operaties, door onze duikbooten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan ondernomen tegen een zwaar geladen, in Oostelijke richting varend, vijandelijk konvooi, hebben geleid tot c?e grootste en succesrijkste gevechtshandelingen, die tot dusverre in den duikbootoorlog zyn voorgekomen. In dagenlangen, verbitterden strijd tegen de torpedobootjagers, corvetten en vliegtuigen van het vijandelijke escorte brachten onze duikbooten van dit eene konvooi 32 schepen met een geza- menlijken inhoud van 104.000 ton en een torpedobootjager tot zinken. Duitsche weermachtberichten. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel nog mede: De onder het opperbevel van generaal veldmaarschalk Von Manstein staande troepen van leger en Waffen SS hebben, in voortreffelijke samenwerking met formaties der luchtmacht onder liet opperbevel van generaal- veldmaarschalk Von Richthofen, in den loop van het Duitsche te genoffensief tusschen Donets en Dnjepr, dat leidde tot de her overing van de steden Charkof en Bjelgorod, den vijand zeer zware verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. Sedert den 13den Febr. verloor de vij and volgens een voorloopige tel ling 19.594 gevangenen, veel meer dan 50.000 dooden, 3372 stukken geschut van allerlei slag, 1410 pantserwagens en gepantserde verkenningswagens, 3045 zware infanteriewapenen van allerlei soort, 184G auto's. In het gebied Charkof-Bjelgo rod en ten Noordwesten van Koersk konden noch de modde rige wegen, noch de heftige te genaanvallen en de op sommige plaatsen hardnekkige tegenstand van den vijand de aanvallende Duitsche divisies tegenhouden. Op verscheidene punten werd de bovenloop van de Donets bereikt. In plaats van zijn leeggebloede aanvalsafdeelingen bracht de vijand in den sector Orel-Wjas- ma-Staraja Roesja en sedert gis teren weer ten Zuiden van het Ladogameer en voor Leningrad versche troepen in den aanval. Ook deze troepen werden door het geconcentreerde vuur van ons afweerfront afgeslagen of in harde gevechten van dichtbij uit eengeslagen. Aan het front in Noord-Tunis hebben Dultsch-Italiaansche troe pen belangrijke stellingen geno men en 1600 gevangenen ge maakt. 16 pantserwagens, 30 stuk ken geschut en talrijke auto's werden buitgemaakt of vernield. Een formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft bij verrassing een aanval op de haven van Tri polis gedaan. De havenwerken werden zwaar getroffen, verschei dene schepen geraakten in brand. En Zondag: Terwijl onze troepen in het ge bied CharkofBjelgorod over een breed front den bovenloop van den Donetz bereikt hebben, ge lukte het ook meer naar het Noorden in het gebied van Ssefsk de laatste nog aanwezige leemte te sluiten en een vaste verbinding met den sector Orel tot stand te brengen. De vijand heeft gisteren aan het geheele Oostelijke front nog slechts aangevallen ten Zuid- westen van Wjasma, ten Noorden van het Ilmenmeer en ten Zuiden van het Ladogameer. Zijn aan vallen zijn overal mislukt. De sov jets leden opnieuw zware verliezen en verloren weer talrijke pantser wagens. In den tijd van 11 tot 20 Maart werden aan het Oostelijke front alleen door formaties van het leger en van de Waffen SS 961 ov j et-pantserwagens vernietigd, buitgemaakt of onklaar geschoten. Het spoorwegknooppunt Bataisk aan de mond van den Don, de stad Worosjilofgrad, Leningrad, fabrieken aan den bovenloop van de Wolga, alsmede stad en haven van Moermansk, vormden alle het doel van doeltreffende luchtaan vallen. Een aanval van vrij sterke vij andelijke strijdkrachten in Mid- den-Tunesië werd afgeslagen. De plaats Gafsa, die tijdelijk door mobiele beschermende strijd krachten was bezet, werd in het kader der krijgsverrichtingen eenige dagen geleden volgens de plannen weer ontruimd. Jagers en luchtdoelgeschut van 4e luchtmacht schoten gisteren in het gebied van de Middellandsche Zee 16 vijandelijke vliegtuigen om laag, terwijl 3 eigen machines ver loren gingen. In de ochtendschemering van den 16en Maart ontdekten Duit sche duikbooten in het Noord westen van den Atlantischen Oceaan eenige vijandelijke sche pen. Hier bleek sprake te zijn van een groot konvooi, dat, tot het uiterste geladen met oorlogsmate riaal en grondstoffen, van de Vereenigde Staten naar Engeland voer. Torpedojagers en corvetten kruisten in groot aantal om het transport. Een duikbootformatie volgde het konvooi en reeds in den nacht van 16 op 17 Maart werd de eerste aanval bij verrassing ondernomen. Twaalf schepen werden in den grond geboord, 4 getorpedeerd. De beschadigde schepen zonken na eenige uren eveneens. Deze eerste slag bracht in het konvooi de grootste opwinding teweeg. Torpe dojagers en corvetten gingen in wilde vaart tot den aanval over en later verschenen ook talrijke vlieg tuigen. Er ontsponnen zich verbitterde gevechten en geen uur lieten de duikbooten het konvooi met rust. Wanneer zij werden verdreven, keerden zij onmiddellijk terug en in de volgende dagen en nachten werd het eene succes na het an dere behaald. Een duikboot bracht een torpedojager tot zinken en boorde een groot tankschip in den grond. Hoe meer het gevechtster rein zich naar het Oosten ver plaatste, des te sterker werd de bescherming uit de lucht, maar met haar laatste torpedo's vielen de duikbooten nog aan. Vier dagen en vier nachten duurden deze zware gevechten. Toen de strijd geëindigd was, had de vijand 32 schepen verloren, zijn scheepsruimte was met 204.000 ton verminderd. De „Berliner Boersenzeitung" wijst eroD. dat deze maand reeds 675.000 ton geallieerde scheeps ruimte tot zinken is gebracht. (D.N.B.). Finland zal de wapens niet neerleggen De leider van Finsche nationale vooruitstre vende party Rydman heeft by de opening van het partycongres gewezen op het defensieve ka rakter van den Finschen oorlog. Hij verklaarde, dat Finland niet eerder de wapens zal neerleggen, voordat het de garantie verkregen heeft, dat zijn vrijheid en vei ligheid niet meer zoo e ^makkelijk bedreigd kunnen worden als tot dusver. Finland heeft zulke zware offers voor dit doel gebracht, dat het nu geen half werk kan ver richten. (D.N.B). Rede van Doriot - De leider van de Fransche Volkspartij Do riot heeft in een massavergade ring te Parys een rede gehou den, waarin hy afscheid nam van de leden zijner partij, daar hij weer naar het Oostelijke front terugkeert. Doriot wees er met klem op dat hy vrijwillig naar het Oostelyke front terugging en dat hij zich als Europeaan hiertoe verplicht voelde^ want aan het Oostelyke front, zoo zeide hij. wordt over het lot van de Europeesche cul tuur beslist. Het bolsjewisme, zoo riep Doriot onder levendige toe juichingen van de duizenden aanwezigen uit ,is een Joodsche aangelegenheid. Heel Europa moet zich tegen dit gevaar verzetten. Vervolgens deelde Doriot mede dat tijdens zijn afwezigheid de leiding van zyn partij berust bij een directorium. De Volkspartij zal met geen andere partij een fusie aangaan, doch staat echter open voor alle elementen, die van goeden wil zijn om met haar tegen het bolsjewisme te strijden. Na Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: „In den Noordelyken sector van het front in Tunis hebben de troepen der spil, na hevige ge vechten, die verscheidene dagen duurden en waarbij de vijand zware verliezen leed, een belang rijke stelling veroverd. In het ver loop dezer actie liet de vyand 1600 gevangenen, 16 pantserwagens, 30 stukken geschut en 70 auto's in onze handen. In den afgeloopen nacht is de haven van Tripolis op doeltref fende wijze door Duitsche vlieg tuigen gebombardeerd. Drie sche pen geraakten in brand, de ha venwerken werden getroffen. Onze vlootstrijdkrachten hebben in de Straat van Sicilië drie vijandelijke motortorpedobooten tot zinken gebracht; eenige schipbreukelin gen werden gered. Te Metaponto en Iascari (Pa lermo) zyn twee treinen met bommen en machinegeweervuur aangevallen. Eenige wagons wer den beschadigd; er zijn drie ge wonden. Een onzer duikbooten, die op den Atlantischen Oceaan door vijandelijke vliegtuigen werd aangevallen schoot er twee van neer. En Zondag: De aanvallen, die de vyand de laatste dagen op onze stellingen in den Zuidelyken sector van het Tunesische front heeft ontketend, zijn afgeslagen. De plaats Cafsa, die door de krijgsverrichtingen in Februari door troepen van de Spil was bezet, werd weer door vijan delyke afdeelingen bezet. De wederzijdsche luchtstryd- krachten ontwikkelden groote be drijvigheid. Drie vijandelyke vlieg tuigen werden door het luchtdoel geschut, 11 door Duitsche jagers en 1 door Italiaansche jagers neergeschoten. Twee van onze vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Een formatie onzer t~"pedovliegtuigen viel de haven van Bone aan en plaatste treffers op 3 schepen van middelbare ton nage. Een der schepen met een inhoud van 7000 ton, is gezonken. De poging van bommenwerpers en torpedovliegtuigen om een van onze convooien in de Middelland sche Zee te bestoken werd ver ijdeld door de ter bescherming op gestegen jagers die een vliegtuig in zee neerschoten. Een Duitsche duikboot heeft ter hoogte van Derna 2 schepen elk van 4900 ton, die in convooi voe ren in den grond geboord. Vijandelyke vliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen op Napels en troffen woon huizen. Tot dusver heeft men 7 gewonden geteld. Eenige bommen die door Britsche jagers geworpen werden op Pozzallo (Ragusa), be schadigden eenige huizenblokken. Duitsche en Italiaansche jagers, die terstond ingrepen, schoten 3 vliegtuigen omlaag. de overwinning zal dan van al diegenen, die Frankrijk in den oorlog gestort, zijn koloniale rijk verkwanseld en de nationale re volutie gesaboteerd hebben reken schap gevraagd worden. Het doel va nde partij is de nederlaag uit te wisschen. Na de rede van Doriot legden de leden van het directorium den eed van trouw af. De verga dering werd gesloten met het zin gen van het partijlied en van de Marseillaise. (D.N3.). REDE VAN CHURCHILL Churchill heeft Zondag voor de radio een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat hy het opti misme dergenen, die meenen dat de oorlog spoedig voorbij is niet deelde. Hy wilde evenwel niet over het verloop van den oorlog spreken, maar na-oorlogsche- en binnenlandsche aangelegenheden behandelen, want het is noodig, dat wij ons thans reeds voorbe reiden op den toestand na den oorlog. Churchill zei, dat hy hoopte door zyn uiteenzettingen politieke meeningsgeschillen te vereenvou digen of te verkleinen. Men moet zich vooral hoeden voor een po ging de regeering te willen binden aan bepaalde voorwaarden, die niemand kan voorzien. Derhalve is hij besloten geen beloften te doen. Churchill verklaarde voorts, dat volgens zijn opvatting Duitsch- Und misschien het volgende, GYMNASTIEK, EEN PRETTIGE AVOND. Dit is, wat de animo van de jeugd en de belangstelling van het toeschouwende publiek betreft, voor de turnbeweging een gouden tijd! Het aantal beoefenaren groeit waarlük met den dag en daarme de gepaard gaat ook een zoo sterk toenemende Interesse voor de uit voeringen dat zelfs de grootste za len dit seizoen te klein blijken te zijn om aan alle belangstellenden plaats te bieden. Nieuw Brunhilde altijd gewoon aan eel kijkers, maar er nu toch eigenlijk wel een beetje door verbijsterd! gaf Za terdagavond in de Gehoorzaal hear jaarfeest voor een uitver kocht huis, doch zoo talrijk waren de aanvragen om toegangskaarten dat voor woensdag a.s. noodwen dig een reprise moest worder vast gesteld. Hoe jammer overigens dat de kwaliteit der uitvoeringen in de zen tijd met de enorme interesse geen gelijken tred kan houden, doordat de oefenmogelijkheden in aanzienlijke mate zijn beperkt. Noch in de keuze van de oefen stof voor het programma, noch in de aanwending .van het materiaal heeft men natuurlijk den breeden armslag van vóór den oorlog en dat kan zijn invloed op de uitvoe ring niet. missen Geenszins onverdu. stelijk wa ren de algemeene vrije oefeningen, ter inleiding van het festijn, al was de beschikbare ruimte voor de meer dan zestig turnsters stellig wat bekrompen, maar wat simpel van aard waren daarna de huppel oefening, zoowel als het brugtur- nen. De levendige handbaldemon stratie (Nieuw Brunhilde heeft een flinke handbal-afdeeling!) en niet het minst ook de grond-gymnas- tiek bracht het peil weer omhoog, en bij de soepel vertolkte knots oefening der dames, fraai van sa menstelling en regie, zagen wij de club gelukkig weer in haar oude glorieKwalitatief was het tweede deel der uitvoering, als geheel, trouwens beter dan het eerste. En dan niet alleen beter, maar vooral ook: nittiger, meer tintel:nd van enthousiasmeDaar zagen wij een in vlot tempo gegeven springriet- oefening, een. misschien was onge wone, maar toch interessante klap- oefening der dames, een succes volle athletiekdemonstratie en tot slot: rhythmische gymnastiek. Men voelde het direct: daar was Nieuw Brunhilde weer op bekend ter rein! En wat vlotte met nu ineens weer goed. Belangwekkend was de groepsvorming, vloeiend en fraai de vertolking, prijzenswaardig de eenheid tusschen muziek en oefenstof Een prachtig besluit van een uitvoering, die stellig haar zwakke plekken had (noodwendig móést hebben), maar die toch het zeer talrijke publiek op prettige wijze heeft bezig gehouden. Vooraf waren de actieve leiders: mej. Ort en de heer Koopmans, alsmede mei. Snoep, die voor de muzikale illustratie zorg droeg door de presidente, mevr. v Dor sten, met bloemen gehuldigd. HEDEN. Geref. Gem., (N. Rijn 76): Spr. ds. A. Verhagen van Lisse. 7 1/2 u. nam. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7 uur nam. Prediker: Spr. de heer 't Veld, 7 uur nam. Stadszaal: Openb. verg. N.SB. Spr. J. Hollander. 8 uur nam. Den Haag (Gebouw K. en W.) Wiener Sangerknaben. 6 uur nam, BIOSCOPEN: t 18 Jaar - 14 Jaar - g aUe leeft, Luxor-Tlieater: Dag. te 2(4 en 7>/2 u., Zondag 26(4 u. doorl. „Lied der Fuszta" Lido-Theater: „Kellnerin Anna Dag. 2 en 7(4 u :r. Trianon-Theater: „Diesel" Dag. 2 en 7(4 u. Zondags 2-6(4 u. doorl, Casino-Theater: „Operette" Dag, 2 en 7(4 u. nam.; Zond. 2, 4.15, 6(4 en 8(4 u. „Annelie" Rex-Theater: „5 millioen zoeken een erfgenaam" Dag.te 2 en IV. nam. Zond. doorl. van 26(4 uur De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 20 Maart 20 u tot Zaterdag 27 Maart 8 uur waar genomen door de Apotheek D. C, Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Mensch heid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Raadhuispark 8, Tele foon 26274. misschien echter ook pas het daaropvolgende jaar kan worden verslagen, waarop Engeland zich terstond tegen Japan zal keeren. Na een overwinning in Europa is het noodig een „Europeeschen raad" naar het voorbeeld van den Volkenbond te vormen en even eens een „hooggerechtshof" in het leven te roepen, waarvan de be slissingen worden uitgevoerd door een politiemacht. Omtrent den binnenlandschen toestand van Groot-Brittannië maakte Churchill bekend, dat hij voor na den oorlog een vierja renplan zal voorstellen. Hij zei voorts, dat 11a het eind van den oorlog Lagerhuisverkiezingen zul len worden gehouden. Omtrent de sociale verzekering betoogde hy, dat de tijd is gekomen om iets op dit terrein te onderne men. Nopens de werkloosheid verklaarde hij, dat Engeland zich geen „darren" kan veroorloven. Aan het slot van zijn rede zei Churchill, dat een hervorming van de maatschappelijke orde een eisch des tijds is. De ont wikkeling van het individu moet op den voorgrond worden ge plaatst, aan de opvoeding van de jeugd moet groote aandacht wor den geschonken en arme kinde ren moeten de zelfde ontwikke lingskansen hebben als de hoo- gere klassen. Het groote vraag stuk der werkloosheid na den oorlog moet worden opgelost door eeen reusachtig plan voor den bouw van nieuwe woningen. Van de financieele problemen is vooral het sparen in oorlogstijd van be lang en het Britsche volk is trotsch op de belastingen". (D.N.B.) VOETBAL, De bekercompetitie Zater dagmiddag zijn o.m. de volgende bekerwedstrijden gespeeld ExcelsiorSparta 21; HBS— VXTC 21; XerxesCoal 101. BleyerheldeMaurlts 45; LSC— Friesland 30. KORFBAL. Besluiten van den Ned. Korfbal- bond Van dé besluiten, die nomen zijn op de bestuursverga dering van den Ned. Korfbal bond zijn de voornaamste 1. Op aandrang van de betrok ken vereenigingen is het bestuur teruggekomen van zijn besluit om de wedstrijden om het landskam pioenschap niet te laten doorgaan, De wedstrijden zullen op de bü reglement bepaalde wijze worden georganiseerd. 2. Promotie- en degradatiewed strijden worden op de gewone wij, ze gespeeld. Echter zal het bestuur t.z.t. overwegen of er aanleiding bestaat ten aanzien van bepaalde ploegen maatregelen te treffen om te voorkomen, dat zy door de bijzondere omstandigheden' wor den gedupeerd. 3. In verband met het feit. dat de Ned. Korfbalbond op 2 Juni 40 jaar bestaat, zal aan alle afdeelin gen worden verzocht voor de onder haar ressorteerende senior-, ju- nior- en adspirant-twaalftallen op 30 Mei jubileumwedstrijden te or- ganiseeren. 4. Ingesteld is een landelijke commissie ter behartiging van de schoolkorfbalsport. 5. Aan de landelijke scheidsrech terscommissie is opgedragen het ontwerpen van het programma voor een algemeen scheidsrechters examen. SCHAKEN. Leidsche Schaakbond Voor de le klasse der Zaterdagm.groepen wist Bodegraven I met 8,2 te winnen van Hazerswoude I. Voorts won Alphen I met 64 van Bos koop I. In deze groep is alleen nog de wedstrijd Alphen I—Bode- raven I overgebleven. De uitslag hiervan is nog niet bekend. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Op mijn Fuchsia's ko men kleine witte vliegjes voor. Wat is dat voor insect en hoe het te be strijden? C. J. W. J. te L. Antwoord Dit is de beruchte witte vlieg, waarvan de zgn. mot luizen groote schade doen aan de gewassen. Vooral de Fuchsia geniet onder de bloemplanten voorkeur, Deze vlieg met larven is alleen te dooden door de vergiftige blauw- zuurdampen, welke door het strooien van calcid worden verkre gen. Vraag U eens aan een bloemist of die uw planten, misschien tege lijk met zijn kassen, kan ont smetten. Vraag Heb een stek aan een Bromeliaplant. Hoe kan ik die het best afnemen en voortkweeken? P. B te L. Antwoord Wanneer U de stelt afsnijdt en plant in vochtig mos, zal ze daarin wortel vormen. Beter is het nog vochtig mos op den pot aan te brengen, waarin wortel wordt gevormd terwijl de stek nog aan de moederplant bevestigd is, Het mos regelmatig vochtig hou den en de plant een plaats geven in een licht, warm vertrek, zonder haar in de volle zon te plaatsen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuin bouw". 2-3

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 6