Rede van den Führer op Heldengedenkdag r )e oorlog zal tot een zegevierend einde worden doorgevoerd 4ste Jaargang Maandag 22 Maart 1943 No. 25453 ran defaitisme geen sprake. In het Zeughaus. EERSTE BLAD. RONDOM DE GRAVEN EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN vn iek v: im ire en n an Ud ba 2 IS hi [ei Op den Heldengedenkdag heeft e Führer in den „Ehrenhof" van t Berlijnsche „Zeughaus" een ide gehouden, waarin hij o.a. lide: Voor de vierde maal vieren wij en Heldenherdenkdag van ons olk in dit gebied. De dag der her- enking is verlegd, omdat ik meen- e pas thans de plaats van mijn erk, waaraan ik sinds maanden ebonden was, met rustig geweten kunnen verlaten. Immers, dank le ij de offervaardigheid en held- laftigheid van onze soldaten aan iet Oostelijke front is het gelukt, 1 hans definitief de crisis te boven n e komen, waarin het Duitsche eger door een onverdiend lot - was gestort, het front te stabi- n Iseeren en alle maatregelen te JJ1 lemen, die aan de voor ons lig- ende maanden weer het succes ot aan de definitieve overwin- ling moeten verzekeren. Dat het in die omstandigheden erantwoord kan worden, het hans sinds vele maanden bestaan le verlofsverbod met ingang van D( leden op te heffen, om in de ko- nende maanden in toenemende n aate aan onze dappere mannen ij sier den weg naar hun dierbaren d het vaderland te openen, maakt tel iet ook voor mijn geweten gemak- 7" lelijker, vandaag hier te zijn. Wanneer het nog noodig geweest sou zijn, ons volk den geheelen irnst van dit geweldige conflict te and, ter zee en in de lucht, dien trijd op leven en dood te verdui lelijken, dan heeft vooral de afge oopen winter ook den laatsten wijfel daaraan weggenomen. De iteppen van 't Oosten hebben nog ens haar massa's van millioe- len tegen Europa laten optrekken ipgezweept door dezelfde macht lie sinds vanouds oorlogen orga- liseert, daaraan verdient en laarmede juist in 't huidige tijd- lerk kapitalistische belangen en iolsjewistische instincten laat lienen voor hetzelfde doel. Hoe root het gevaar was, dat het udste beschaafde continent ter rereld dezen winter geloopen leeft om te worden overrompeld, lijft overgelaten aan het latere eschiedkundig onderzoek. Dat dit evaar thans gebroken en daar- aee van Europa is afgewend, is le onvergankelijke verdienste van le soldaten, die wy thans her- lenken. Doch reeds een blik op de ge weldige voorbereidingen, die het •olsjewisme getroffen heeft ter ernietiging van onze wereld, doet net huivering inzien, waarin luitschland en de geheele rest an het contingent geraakt zouden natonaal- jaar leleden de macht in den staat ferkregen had en met de haar igen vastberadenheid na tallooze aislukte pogingen tot beperking Ier bewapening begonnen was aan iet herstel van de Duitsche weer macht. Want het Duitschland van Weimar, het Duitschland van ons ermolmd, marxistisch-democra- isch partijgekonkel, zou door de- «ii storm uit Binnen-Azië zijn weggevaagd als kaf door een or gaan. Steeds duidelijker zien wij in 'at het conflict waarin Europa ich sinds den eersten werelfjoor- eg bevindt, geleidelijk het karak ter aanneemt van een strijd, die lechts vergeleken kan worden bet de grootste historische ge- leurtenissen van het verleden. Een oorlog zonder medelijden en erbarmen werd ons door het Ün, wanneer niet de ocalistische beweging tien eeuwige jodendom opgedwongen, een oorlog, die, indien hij niet voor de grenzen van Europa de elementen der verwoesting tot staan zou weten te brengen, dit continent zou veranderen in één groot puinveld. Maar niet de ver brande steden en niet de verwoes te cultuurmonumenten zouden het zijn, die als ergste gevolg van dezen strijd dan over zouden blij ven, maar de beestachtig ver moorde menschenmassa's die aan dezen vloed uit Binnen-Azië pre cies zoo ten offer zouden vallen als reeds het geval is geweest in den tijd van de aanvallen der Hunnen en Mongolen. Wat de Duitsche en de met hen verbonden soldaten thans in het Oosten beschermen, "is niet het steenen gelaat of het sociale en geestelijke kenmerk van dit con tinent, maar het zijn de eeuwige menschelijke substanties vanwaar sinds de vroege, tijden waarden zijn uitgegaan, die niet alleen aan Europa en Amerika maar nog veel Verder aan de geheele mensche lijke beschaving haar huidige uit drukking geven. Naast deze, uit het Oosten dreigende wereld van de barbaarschheid beleven wij niet minder de satanische vernielings woede van het met haar verbon den zgn. Westen. De oorlogsdoel- stellingen van onze vijanden zijn ons uit tallooze publicaties, rede voeringen en openbare eisehen bekend. Het geklets over een At lantisch Charter is daartegenover evenveel waard als de voormalige 14 punten van Wilson waarde hadden tegenover de toen ge komen reëele wording van het dictaat van Versailles. Zooals de oorlogsophitser Chur chill in de parlementaire Engel- sche democratie, toen hij in 1936 nog geen verantwoordelijk leider van Groot-Brittannië was, met zijn uitspraak, dat Duitschland weer vernietigd moest worden, den weg gewezen heeft aan de komende ontwikkeling, zoo ontwerpen in diezelfde democratieën de elemen ten, die thans de vredesvoorwaar den willen stellen, nu reeds den door hen nagestreefden toestand van Europa na den oorlog. En hun doelstellingen worden volledig ge dekt met de ons niet alleen be kende, maar beleefde demonstra ties hunner bolsjewistische bond- genooten: uitroeiing van alle con tinentale volkeren met een natio naal bewustzijn en in de eerste plaats uitroeiing van ons eigen Duitsche volk. Of daarbij Engel- sche of Amerikaansche bladen, parlementsleden, volksredenaars en schrijvers de verwoesting van het Duitsche rijk, de ontvoering der kinderen van ons volk, de ste riliseering der mannelijke jeugd enz. als eerste oorlogsdoel op- eischen, of dat het bolsjewisme zonder aarzeling de afslachting van geheele volksgemeenschappen van mannen, vrouwen en kinde ren in de practijk uitvoert, komt precies op hetzelfde neer. Immers de laatste drijvende kracht is toch de eeuwige haat van dat ver vloekte ras, dat sinds duizenden jaren als een ware geesel Gods de volkeren zoo lang tuchtigt, totdat deze zich, in tijden van zelfbezinning, zich tegen hun pij- nigers gaan keeren. Ik zeg dit niet voor het Duit sche volk. Het heeft heden in zijn moreele houding geen woorden van troost noodig. Het front be wijst zijn stille heldendom sinds meer dan duizend dagen en wordt thans terzijde gestaan door het Duitsche vaderland, dat zelf in groote deelen van het rijk oor logsgebied is geworden. Niet al leen. dat het door te werken en te produceeren aan onze soldaten de wapens levert, neen, het is gedwongen zijn eigen strijd te strijden en bij het dulden en ver dragen der vijandelijke vernieti gingswoede grorien vrouwen, ja kinderen op tot een heldendom, dat zich vaak in niets meer on derscheidt van datgene, wat op vele plaatsen van het front ge beurt. Wat echter de zgn. „neutrale wereld" betreft, de voorwaarde vnor de daar zoo geliefde aan matigende, nu eens bespiegelen de, dan weer doceerende be schouwing der gebeurtenissen, valt toch slechts uitsluitend te zien in de offervr.:.. ..igheid hen, die zij er voor bewai.n, de harde werkelijkheid aan eigen lijf zelf te leeren kennen en ge voelen. Want een ding is zeker: in zulk een tijd kunnen volke ren op den duur slechts met een duidelijke houding bestaan. Wij mogen derhalve den vijand slechts dankbaar zijn, dat hij met eigen hand den geest van valsche objectiviteit in het Duit sche volk uitdooft en in plaats daarvan zet de natuurlijks in stincten: warme liefde jegens het vaderland en jegens ons volk, met voorbijzien van alle grenzen van afkomst en geboor te en gloeienden haat tegen eiken vijand. De branden in onze steden eti dorpen zullen steeds meer die vastberadenheid van ons volk stalen, een vastberadenheid, die, niet meer vertroebeld door ge voelens van wereldburgerdom maar gevoed door het inzicht van een doodelijk gevaar en vervuld \an een grimmig fanatisme, dit gevaar nu eens en vooral uit Europa en uit ons eigen volk wil verwijderen. En ik herhaal mijn vroegere voorspelling, dat aan het einde van dezen oorlog niet Duitschland of de met Duitsch land verbonden staten slachtof fer van het bolsjewisme zullen zijn geworden, doch wel die lan den en volkeren, die, door zich steeds meer in handen van het jodendom te begeven, op zeke ren dag de ineenstorting en daar mede hun einde zullen beleven als gevolg van het bolsjewistische gif, waartegen zij zelf het aller minst bestand zijn, alleen reeds door hun verouderde maatschap pelijke ordening. Niet van het nationaal-socia- listische of van het' fascistische bewind zal geen draad meer over blijven, maar een oud wereldrijk zal ontbonden worden. De zonde tegen het eigen en gelijke bloed zal zich wijzigen in een eens ten hemel schreiende ellende en on geluk in deze landen zelf. Van ouds heeft alleen diegene het recht de helden te gedenken, die zich voor hen niet behoeft te schamen. De winter van dit jaar heeft echter het Duitsche volk niet alleen niet tot het defaitis me gebracht, maar tot een nog geweldiger mobilisatie van al zijn krachten. Die; krachten gaan thans gebruikt worden. De pro ductie van oorlogsmateriaal neemt voortdurend toe. Naar het front stroomen aan jonge solda ten, vrijgemaakte mannen en herstelde soldaten, millioenen manschappen. Oude lichtingenen knapen zullen bovendien de af- weerwapens van het vaderland bedienen, honderdduizenden en nog eens honderdduizenden vrouwen en meisjes zullen hen daarbij helpen. Zoo verandert de Duitsche weermacht steeds meer in een strijdende natie. Het nationaal- socialisme, dat eens in een ver bitterden strijd - zonder ook maar ooit de minste gedachte aan een compromis gekoesterd te hebben - zijn tegenstanders in het binnenland heeft overwon nen, zal thans en in de toekomst als toonaangevende macht van het Rijk ook met zijn buiten- landsche vijanden het weten klaar te spelen. Het Rijk wordt daarbij ondersteund door de met ons verbonden volkeren, die van Europa tot Oost-Azië vastbeslo ten zijn hun substanties des bloeds alsook hun cultureele waarden te verdedigen. Het Rijk heeft mede-strijders, vooral ech ter onder die volkeren, die dui delijk inzien, dat hun eigen toe komst slechts mogelijk is in het kader van een ordening, die te genover het bolsjewisme'als dui- velsch instrument der verwoes ting met succes stand houdt. Met hoe grooter vastberadenheid dit conflict wordt uitgevochten, met des te minder compromis sen het wordt voortgezet, des te duurzamer zal dan de vrede zijn, die vooral ons continent ter ge nezing van zijn wonden noodig heeft. Over hetn kenmerk van dien komenden tijd zullen echter niet die menschen beslissen, die de waarde van den verdwenen vrede niet hebben ingezien en in hun moreele verblinding tot een oorlog hebben opgehitst en daarmede hun eigen volkeren naar den on dergang hebben geleid. Neen, daarover zullen alleen die staats lieden beslissen, die reeds voor dezen oorlog hebben begrepen, dat zij zelfs bij bescheiden aardsche rijkdommen desondanks voor hun volkeren naar een hooge mate van sociale en cultureele prestaties moeten streven. Derhalve zal de toekomst der ware beschaafde volkeren noch joodsch-bolsjewis- tisch, noch joodsch-kapitalistisch zijn, maar zal zij in den dienst j der nationale belangen overal steeds meer streven naar de ware volksgemeenschap als hoogste ideaal. De Duitsche nationaal- socialistische staat die deze doel stelling van het begin af aan heeft bezeten, zal na dezen oor log pas goed onvermoeid gaan werken aan de verwezenlijking van een program, dat in zijn laat ste consequentie moet leiden tot de volledige opheffing der klassen tegenstellingen en tot de totstand brenging eener ware socialistische gemeenschap. Daarmede zullen de 542.000 i mannen, die deze tweede wereld oorlog tot dusver van ons aan dooden geëischt heeft, niet tever- geefs gevallen zijn, maar zullen zij als onvergankelijke helden en pioniers van een beter tijdperk in onze gelederen voor a'tijd voort- i leven. De Almachtige, die ons door aile beproevingen zijn zegen niet ont- zegt en die de in ons wonende kracht daardoor versterkt heeft, moge ons daarom ook in de toe komst bijstaan om te vervullen, wat wij tegenover ons volk tot aan de overwinning schuldig zijn. Daarmede buigen wij weer eer biedig het hoofd voor de doode kameraden, voor de om hen treu rende familieleden, voor de ver moorde mannen, vrouwen en kin deren in ons vaderland en voor al de slachtoffers van onze bondge- nooten. De Heldengedenkdag van het Duitsche volk in het Berlijnsche „Zeughaus" begon gisteren om 13 uur. De „Ehrenhof" van het Zeug haus was voor deze plechtigheid op militair eenvoudige wijze inge richt. Aan de frontzijde was een machtig IJzeren Kruis aange bracht, geflankeerd door de Rijks- oorlogsvlaggen. Generaals en ad miraals. onder wie de kolonels- generaal Guderian, Fromm. Jodl, generaal-admiraal von Salmuth alsmede kolonel-generaal Halder en vele hooge officieren van alle wapens waren aanwezig. Voorts namen aan de plechtigheid deel 300 gewonden, het „Führerkorps" van het Rijk en de partij, de Rijksminister en Reichsleiter, gouwleiders en staatssecretarissen en de leidende personen der doch terorganisaties. Zwijgend begroetten de aanwezi gen den Führer toen hij in gezel schap van Rijksmaarschalk Go ring, generaal-veldmaarschalk Keitel, groot-admiraal Dönitz, Reichsführer SS Himmler, gene- Dit Nummer bestaat uit 8 Pagina's. 4>T T ET uur van Europa heeft T I geslagen en de vele dap- JL J. peren aan alle fronten hebben hieruit hunne konsekwen- ties getrokken. Niet alleen op den Grebbeberg, in de Javazee en de wijde oceanen, maar ook in de Russische velden hebben zij hun graf gevonden. Zij hadden de wacht betrokken voor het eeuwen oude kultuurgoed der Europeesche volkeren, dat bedreigd werd. Zij hoorden den roep en zetten zich in en gaven hun grootste offer. Een eenvoudig kruis siert hun graf, dat door de kameraden is gedolven. Op Heldengedenkdag stonden wij rondom deze graven, hoe ver zij ook van ons verwijderd mochten zijn. Bij de groote droef heid om de leege plaatsen, welke zij achterlieten, waren onze harten toch vervuld van dankbaarheid, omdat zij gingen, door een groot ideaal gedreven, zich opofferend voor ons, die achterbleven, opdat wij konden blijven leven en wer ken. Zy hebben de draagwydte hunner idealen begrepen en deze aanvaard. Deze jeugd heeft in haar ver trouwen op God alles voor het vaderland gegeven. Zij trok naai de onmetelijke velden van Rusland naar zeeën en oceanen. Haar eene doel was strijden voor den ge rechtvaardigden vrede. Dezen vrede hebben zy niet mogen be leven, maar straks wanneer de wereld gelouterd en sterker uit deze worsteling zal komen, dan zullen zij, die vielen, naast hen, die terugkeeren, mede marcheeren door de triomfpoorten van de nieuwe wereld. Op ons allen rust de groote taak do achterblyvenden te eeren. Dat is een eerezaak voor ons Vader land. Zij deden afstand van wat hun lief was, zij missen den steun van die sterke en eerlijke mannen, die het uur van Europa hoorden slaan. Daarvoor in de plaats trede dc steun van het geheele Volk als erkenning voor het groote of fer, dat zy brachten. De Führer zeide het in zyn rede gisteren zoo treffend, dat zij niet tevergeefs gevallen zyn, maar als onvergan kelijke helden en pioniers van een beter tijdperk in onze gelederen voor altyd zullen voortleven. Deze mannen waren het, die in het Oosten staande, het gevaar hebben gebroken en daarmee dit gevaar van Europa hebben afge wend. Het is de onvergankelijke verdienste van de soldaten, die wij gisteren herdachten. Tusschen drebbe en Rusland ligt een korte spanne tijds, doch reeds heeft in die periode in ons Volk een geestelijke omwenteling plaats gehad, welke ertoe leidde, dat het bewust werd van de bloed- verbondenheid der Germaansche volkeren, die in eendracht behoo- ren te leven en strijden. De jeugd, die thans opgroeit achter de generatie aan de fron ten, begrijpt dit beter. Bij de jeugd is het idealisme immers het zui verst en het sterkst. Het is de nieuwe jeugd, die straks de toe komst zal opbouwen op de basis, welke de strijders aan de fronten leggen. Op den Heldengedenkdag stond het vereenigde Europa rondom zyn graven en legde den eed af, dat het zal voortschrijden voor fe den rechtvaardigen vrede, welke uit deze groote worsteling van bloed en tranen zal voortkomen. raal-veldmaarschalk Milch, gene raal-veldmaarschalk Bock en Reichskriegoberführer Oberlind- ober de Ehrenhof van het Zeug haus betrad. Na de rede van den Führer be zichtigde deze en zijn gezelschap een speciale tentoonstelling van trofeeën en voorstellingen uit den centralen sector van het Oostelijke front, terwijl de eeregasten zich begaven naar het eeregedenktee- ken „Unter den Linden". Gewon den van dezen oorlog ea invalide»

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1