HET BOLSJEWISME MOET VERNIETIGD WORDEN Leuringen voor de Waffen-5.5. en het Legioen iste Jaargang Zaterdag 20 Maart 1943 Wo. 25452 BUITENLAND. Artikel van dr. Göbbels VERDUISTEREN: BINNENLAND De orde op de Universiteiten. Jhr. E. L. M. Th. J. von Bönninghausen gesneuveld. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Führer in het stafkwartier Von Kluge - De Führer heeft ilangs in het stafkwartier Yan legergroep, die door generaal- jldmaarschalk Von Kluge geleid prdt, vertoefd. Dit blijkt uit een in de „Deutsche Allgemeine fcitung", waarop de Führer staat rgezeld van den generaal-veld- ^arschalk. (D.N3.). leallieerd offensief in Tunis ivacht - De A.NB.-correspon- |[nt te Berlijn meldt: Mie teekenen wijzen er op, dat geallieerden binnen niet te lan- tijd tot den aanval op de in |iid-Tunis staande strijdkrachten de spil zullen overgaan. Weliswaar hebben de Duitsch- Rliaansche stellingen stand ge- luden tegen de voor enkele da- |n ondernomen aanvallen van 8ste leger der Britten, die arop gestaakt zijn, doch deEn- ohen trekken thans voor de arethlinie talrijke strijdkrachten zamen, zoodat wellicht een Irvatting der aanvallen, mis- nien ook een offensief op groote haal niet onwaarschijnlijk is. |et kan ook zijn, dat de aanval i de strijdkrachten van Rommel, zoowel in Zuid- als in mid- -Tunis het opperbevel voert, let frontaal tegen de Mareth- |>ie zal geschieden, doch dat alle orbereidingen in dien sector orloopig slechts schijnmanoeu- zijn en de eigenlijke aanval de richting van Gafza zal bmen. In dit gebied oefenen de failleerde strijdkrachten op het genblik een verhoogden druk uit ■Sauckel over de tewerkstelling pn de Duitsche vrouw - De al- meen gevolmachtigde voor de werkstelling. Reichsstatthalter fuwleider Sauckel, heeft zich in kii reeds vermelde rede tijdens Agvoote vergadering in deWest- lle/ihalle te Dortmund ook bezig liiouden met de tewerkstelling Jn de vrouw in de wapenindus- lie. Naar Sauckel betoogde is deze Iwerkstelling van de vrouw door In totalen oorlog tot een onont- Imenlijke noodzakelijkheid ge- fcrden. Sauckel verklaarde daar- Ij: de Führer heeft lang geaar- lld voordat hij het bevel gaf ot ingrijpende maatregelen, die Duitsche vrouw aan de ma te riepen. De vrouwen moeten [eeds voor oogen houden, dat zij ir werk verrichten voor haar deren en den Führer, die zelf J een recente bespreking gezegd |eft: „Mijn gedachten zijn steeds Ij deze vróuwen en het zal en pt moet het doel zijn van het ft.-socialisme, dat de vrouw het Mryf verlaat. Ook de vrouw van den Duitschen arbeider mag eens nog slechts huisvrouw en moeder zijn".- (D.NB.). De varliezen van de Amerikaan se he weermacht - Het oorlogsin lichtingen bureau heeft de tot dusver door de Amerika ansche weermacht geleden verliezen se dert het begin van den oorlog be kend gemaakt. In totaal bedroe gen de verliezen 70.030 man, onder wie 11.003 dooden. Het Ameri- kaansche leger leed een verlies van 4253 gesneuvelden en de ma rine met inbegrip van het mari necorps en de kustbescherming 6750 gesneuvelden. (D.N.B.,. Roosevelt wil conferenties be leggen - President Roosevelt heeft op de persconferentie in Wa- hington verklaard het voornemen te koesteren een reeks conferen ties der geallieerde landen te hou den ter oplossing van de econo mische, financieele en sociale vraagstukken, buiten de reeds voorgenomen conferentie der ge allieerden in zake de levensmid delenkwestie. (D.NB.). Bezoek van groot-admiraal Dë- nitz aan Rome. - Officieel wordt uit Rome bekend gemaakt: naar aanleiding van het bezoek, dat groot-admiraal Dönitz, opperbe velhebber van de Duitsche mari ne, heeft gebracht aan den on derstaatssecretaris in het minis terie van marine en chef van den generalen staf der Italiaansche marine, admiraal Riccardi, zijn van 15 tot 17 Maart kameraad schappelijke besprekingen gehou den tusschen de beide marine chefs. In den loop van deze be sprekingen werd volkomen over eenstemming bereikt ten aanzien van alle de toekomstige operatie ve samenwerking der beide ma rines betreffende problemen, die uitgaat naar het behalen van de gemeenschappelijke overwinning op den gemeenschappelijken vijand. - De groot-admiraal heeft tijdens zijn bezoek aan Italië aan den fregattenkapitein Fecis di Cos- sato het hem door den Führer verleende ridderkruis van het IJzeren Kruis persoonlijk over handigd. Cossato heeft als commandant van de Italiaansche duikboot ..Tazzoli" in totaal 17 vijandelijke koopvaardijschepen in den grond geboord, een torpedojager en een schip door torpedo's beschadigd en bovendien een vijandelijk vliegtuig neergehaald. Bij de red ding van schipbreukelingen van een Duitschen hulpkruiser heeft hij met zijn duikboot 59 Duitsche zeelieden gered en hen naar het vaderland overgebracht. (D.N.B.) In een nieuw artikel in Das Reich, getiteld „Ceterum censeo", schrijft dr. Göbbels, dat een staatsleiding een politieke of mi litaire doelstelling, die eenmaal als juist erkend is, ten uitvoer moet leggen, ongeacht de moei lijkheden. Het wezen van onzen oorlog, aldus Göbbels, berust er op, dat hij gevoerd wordt om het nationale leven der daarbij be trokken volken. De bestaande te genstellingen moesten uitgevoch ten worden op zoo beslissende wijze, dat aan het eind geen twijfel kon bestaan, wie overwin naar en wie overwonnene was. In Engeland zoowel als in de Ver. Staten wenschen invloedrijke kringen, wat den oorlog in het Oosten betreft, een geleidelijk doodbloeden van beide partijen, zoodat noch de sovjet-unie, noch Duitschland een overwicht be houdt. Er zijn echter ook in En geland en de Ver. Staten nog menschen met gezond verstand, die begrijpen, dat men geen keus meer heeft tusschen het oude voor-oorlogsche Europa en een door de spilmogendheden gereor ganiseerd Europa, maar alleen tusschen dit laatste en een Euro pa onder de dictatuur van het bolsjewisme. Wanneer men de Engelsche pers aandachtig leest kan men constateeren, dat het Britsche rijk gevangen is door een geheimen levensangst. Men wilde Danzig niet Duitsch laten worden en moet thans beleven, dat Europa zich van Londen emancipeert. De traditioneele En gelsche staatkunde heeft ditmaal gefaald. De minister betwijfelt dat de wensch van Engeland en de Ver. Staten om Duitschland en zijn bondgenooten te verslaan, ver vuld kan worden, zonder dat En geland en de Ver. Staten daarbij zelf een prooi der vernietiging zoowel als geestelijk goed ontwik keld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen. die de op leiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver- valling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS. en het Legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS. in Ne derland willen toetreden, straat 16b. 21.4.43 9.00, Hengelo. Deutsches Haus. 21.3.43 15.00, Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 22.3.43 9.00, Groningen, Con certhuis. Poelestraat. 22.3.43 15.00. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.00, Amsterdam, school Iepenweg 13. 24.3.43 10.00, Utrecht. Wehr- machtheim, Marlapleln. 25.3.43 10.00, Amersfoort, dienst gebouw. Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café .,Den Hout", Bezuldenhoutscheweg sderlandsche vrijwilligers In de Sovjet-Unie SS PK Wigforss-O H-P m Set SS-Ersatzkommando Nie- dande deelt mede:. Nederlanders van arisch bloed, 1 den leeftijd van 17-45 jaar #°s gehuwden), die lichamelijk worden. Wij zeggen dat niet, zoo schrijft hij, om schrik aan te ja gen. Onze militaire situatie is op hét oogenblik niet van dien aard, dat wij onze toevlucht zouden moeten nemen tot een zoo wan hopig middel. Zooals de Engelschen het mid del van den luchtoorlog in han den hebben, hebben wij het voor Groot-Brittannië veel gevaarlijker middel van een duikbootoorlog. Daartegen heeft Engeland geen middel, terwijl wij tegen den luchtoorlog in voldoenden om vang reeds zeer spoedig een te- genmiddel ter beschikking zullen hebben. Het komt dus steeds weer op hetzelfde neer. Engeland en de Ver. Staten kunnen ons niet op de knieën brengen, de beslissing valt in het Oosten en wel niet alleen voor ons maar ook voor Londen en Washington. De minister wijst er op, dat Duitschland, wat het bolsjewisti sche gevaar betreft, in tegenstel ling tot de Engelschen en Ame rikanen volkomen openlijk kan spreken. Wij komen, zegt hij, met onze bondgenooten noch in onze belangen noch in onze op vattingen in botsing - wij kun nen het bolsjewisme karakteri- seeren zooals het werkelijk is en het moet slechts natuurlijk lij ken. dat de openbare wereldmee- ning, hoe grooter het acute ge vaar wordt, des te meer aandacht aan ons schenkt. Want dit ge vaar bestaat immers voor allen. Men fhoet al heel dom en licht- geloovig zijn, wanneer men aan neemt, dat Stalin in het Atlan tic-charter iets anders ziet dan een stuk papier. De sovjets voe ren een revolutionnair-imperialis- tische politiek en hun oorlogvoe ring is het meest doeltreffende middel daartoe. Het bolsjewisme is het gevaarlijkste politieke ver schijnsel der menschelijke ge schiedenis, te dreigender, daar hiex-in de joodsche intellectuali teit verbonden is met de proleta rische kracht van een volk van 200 millioen. Europa kan en mag zijn leven en zijn bestaan niet als verze kerd beschouwen, zoolang 't bols jewisme als continentaal gevaar ongebroken blijft. Daarom kun nen wij slechts in navolging van den ouden Cato iedere politieke- gedachtenwisseling besluiten met te constateeren, dat wij overigens van meening zijn, dat het bolsje wisme moet vallen ten koste van alles en onder alle omstandighe den. Wij spreken thans, zoo gaat dr. Göbbels voort, niet meer onder den indruk van een militaire cri sis. Wfj kunnen thans weer uit de veiligheid van een stevige po sitie in het Oosten ons appèl richten tot het wereldpubliek en dit appèl luidt: het gevaar is slechts teruggedrongen maar niet gebroken. Het kan over korten of langen tijd opnieuw opduiken. Onze stellingen tegenover het bolsjewisme waren en zijn onver anderlijk. Het kan niet met de veiligheid van Europa in over eenstemming gebracht worden en moet daarom vallen. Derhalve roepen wij ons vasteland steeds opnieuw ons „Ceterum censeo" toe. Het vasteland zou, wanneer het dezen roep zou willen negee- ren, dichter voor zijn totale ver nietiging staan, als het thans kan bevroeden. Hier ligt het pro bleem der problemen en daar mede de diepste zin van dezen oorlog. - (D.N.B.) van heden- en morgenavond 18.46 uur tot morgen- en Maandagochtend 6.52 uur. 20 Maart: maan onder te 6.28 uur; op te 17.16 uur. 21 Maart: maan onder te 6.51 uur; op te 18.25 u. (Volle Maan) In verband met de op de uni versiteiten gestelde orde schrijft Mussert in „Volk en Vaderland" o.m. het volgende: Ik meen, dat door de verorde ning van den Rijkscommissaris, de grondslag is gelegd voor het herstel van een geordend uni versitair leven in oorlogstijd en dat wij allen, aan wie dit ter harte gaat, mogen hopen en ver trouwen, dat het werk aan de universiteiten en hoogescholen, dat gedaan moet woi'den in het belang van ons Volk en ons Va derland, van nu af regelmatig voortgang zal hebben. Wanneer de jongemannen, die afgestudeerd zijn, daarna een jaar in hun vak in Duitschland zouden moeten werken is dit een verplichting, die veel minder zwaar is, dan die welke nu drukt op tienduizenden arbeiders, die hun gezinnen ach ter hebben moeten laten om voor onbepaalden tijd in Duitschland te werken. Ik zie niet in, dat op universitair gevormden lichtere lasten zouden moeten drukken, dan op hen, die soms al van hun 14e jaar af' in het productiepro ces voortbrengend zijn ingescha keld. Het is nu verder aan de hoog- leerai-en en studenten om de be langen van het universitaire le ven te behartigen. Van hen wordt niet gevraagd of zij „Deutsch- freundlich" willen zijn, of zij „na- tionaal-socialist" willen worden. Gehuicheld en gedraaid wordt er al genoeg. Van hen wordt uit sluitend gevraagd zich te onthou den van welke agitatie dan ook tegen bezettende macht en heer- schende wereldbeschouwingen en wel in het belang van een onge stoord universitair leven. Doen zij dit, dan hebben wij het mo- reele recht te verwachten, dat storingen voortaan achterwege zullen blijven. Tot de leden der Beweging zegt hij: Misschien zullen er leden der Beweging zijn, die zich afvragen waarom überhaupt ook die jon gelui met hun studie kunnen voortgaan, van wie niet vast staat, dat zij positief zijn inge steld t.o.v. de nieuwe orde, die komen zal. Mijn antwoord daar op is, dat ik als Nederlander ge wetensvrijheid tot de hoogste geestelijke goederen der natie acht te .behooren, dat het dwaas heid is dwang te willen uitoefe nen op iemands geestelijke in stelling en dat ik vertrouw, dat zij, die nog geen begrip hebben voor het nationaal-socialisme, dit eens zullen krijgen wanneer de c oi-logsomstandigheden de juiste toepassing niet meer in den weg staan. Wanneer de nieuwe verordening van den Rijkscommissaris het hare bijdraagt tot vergrooting van de orde en de arbeidzaamheid, zullen allen, die aan de tot stand koming hebben samengewerkt, hun moeite en zorgen ruim schoots beloond achten. Overeenkomst tusschen Neder- landschen Volksdienst en N.A.F. - Tusschen den Ned. Volksdienst en het NAF. is een overeen komst tot stand gekomen, die ten doel heeft door een nauwe sa menwerking op sociaal terrein den daarvoor in aanmerking komen den volksgenooten op de beste wijze de hand te kunnen reiken. Zoo zal bijv. de sociale bedrijfs- verzorgster van het N.A.F., wan neer zij bij het uitoefenen van haar taak gevallen ontmoet, die tot het arbeidsterrein van den N.VL». behooren. zich met den N.V.D. iri verbinding stellen. Over en weer zullen beide organisaties elkaar de noodige in lichtingen verstrekken, opdat onze volksgenooten op de meest juiste wijze worden verzorgd. Bij de familie te Hilversum is bericht ontvangen, dat de com- missai-is der provincie Overijsel, jhr. E. L. M. Th. J. von Bön ninghausen in den strijd tegen het bolsjewisme eind Februari aan het Oostfront is gesneuveld. Jhr. Egon von Bönninghausen werd in 1890 geboren. Nadat hij de H.B.S. had doorloopen, was hij werkzaam op het kantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging te Almelo. Na vervulling van zijn militairen diensttijd werd hij aan de secretarie van Borne verbon den, waar hij zich in de gemeente administratie bekwaamde. In 1926 is jhr. Von Bönning hausen benoemd tot burgemeester van Ootmarsum, welk ambt hij 12 jaar heeft bekleed. Op 1 Maart 1939 werd hij uit dit ambt ont slagen, daar hij er van beschul digd werd pro-Duitsch te zijn. Na de behandeling voor het ambte narengerecht sloot hij zich bij de N.S.B. aan. Op 1 October 1940 werd jhr. Von Bönninghausen tot burgemeester van Tubbergen be noemd en op 11 Augustus 1941 tot commissaris voor de provincie Overijsel. By de oprichting der W.A. trad jhr. von Bönninghausen toe in Almelo. Hij had den rang van wachtmeester. In Tubbergen werd hij lid van de Nederlandsche SS, die hij ech ter na zijn benoeming tot com- missaris voor de provincie Over ijsel verliet. Hij begaf zich weer in de WA., waar hij nu opper - banleider was. Von Bönninghau sen was leider van de Algemeene Nederlandsche Jagersvereeniging. Bon 05 der petroleumkaart. - Bon 05 der petroleumkaart voor kookdoeleinden is geldig van 28 Februari tot en met 21 April en niet, zooals abusievelijk in enkel® bladen werd vermeld, Tan 17 Ja nuari tot en met 27 F«bruari.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1