RINGERS VERDUISTEREN: BINNENLAND Strijd tegen Zwarten Handel. Mgr. A. F. Diepen overleden. Geldig zijn de volgende bonnen. DENK AAN 27 MAART. ADVIEZEN VOEDINGSRAAD RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN AGENDA SPORT MARKTBERICHTEN. chocolade bonbons voor diabetici De Führer landt op een vliegveld fn het Oosten. De begroeting door Generaal-veldmaarschaik Von Manstein; rechts: Generaal- veldmaarschalk Von Richthofen Telefoto Hoffmann-Stapf-Pax m van hedenavond 18.46 uur tot morgenochtend 6.52 uur Be maan ging heden onder te 6.02 uur en kwam weer op te 16.10 uur. Buitsche politie helpt mede. De zwarte handel heeft den laatsten tijd, vooral op het ge bied der levensmiddelen, een zoo- óanigen omvang aangenomen, dat de bestrijding met de tot dusver daartoe ter beschikking staande middelen niet meer af doende geacht kan worden. Daarom heeft de Rijkscommis saris gelast, dat bij de Duitsche Sicherheitspolizei een nieuwe ,,Dienststelle" in het leven ge roepen zal worden, die te zamen met de Nederlandsche politie met veel ingrijpender middelen den strijd tegen den sluikhandel mee- doogenloozer zal voeren. De voor raden, die daarbij achterhaald en ir. beslag genomen worden, ko men ten goede van de Neder landsche bevolking. De controle onder treinpassagiers, in hotels en andere openbare gelegenhe- de - zal zeer verscherpt worden en vooral het bedrijven van den zwarten handel op straat zal een aanmerkelijke verzwaring van straffen ten gevolge hebben. BISSCHOP VAN DEN BOSCH In het ziekenhuis St. Joannes de Beo te 's-Hertogenbosch is gisteravond in'" den leeftijd van 83 jaar overleden mgr. A. F. Diepen, de vierde bisschop van Den Bosch, na het herstel der kerkelijke hiërarchie. De toestand van mgr. Diepen, die reeds vele maanden in het ziekenhuis werd verpleegd, was de laatste dagen plotseling ver ergerd door een longontsteking, zoodat hem gistermorgen de Sa cramenten der Stervenden moes ten worden toegediend. Aan het sterfbed waren tegenwoordig de Coadjutor van mgr. Diepen, mgr. Mutsaers en beide secretaris sen van het bisdom, alsmede de familieleden. Mgr. Diepen bleef tot het laatste oogenblilc bij het volle bewustzijn. De teraardebestelling zal Dins dag a.s. plaats hebben. De pon tificale uitvaartdienst in de Bos sche St. Jans kathedraal wordt gecelebeerd door mgr. Mutsaerts. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong, zal hierbij aanwezig zijn. Mgr. Arnold Frans Diepen, bis schop van 's-Hertogenbosch. werd op 12 Maart 1360 te Den Bosch geboren. Ha aanvankelijk te Rol- duc middelbaar onderwijs te heb ben genoten, volgde hij van 1874 tot 1878 de studies aan het Klein seminarie Beekvliet te St. Mi chielsgestel. waarna hij van 1878 tot 1885 zijn hoogere priesterstu dies deed aan het Groot-Semt narie te Haaren. Na in -1885 tot priester te zijn gewijd, werd hij benoemd tot professor aan het Klein-Seminarie, welke functie hij tot 1895 waarnam. Van 1895 tot 1915 was hij directeur-rector van de Bisschoppelijke Kweek school te 's-Hertogenbosch. Zeer veel verdiensten voor het onderwijs in het Bossche diocees heeft hij zich in deze lange pe riode vergaard, verdiensten, welke reeds vroeg haar erkenning von den in zijn benoeming tot inspec teur van het bijzonder onderwijs in het bisdom Den Bosch, in 1896. In 1909 werd mgr. Diepen be noemd tot voorzitter van den R.K. Schoolraad in Nederland en in 1910 werd hij kanunnik van het Kathedraal Kapittel. Zijn verkiezing tot voorzitter van het R.K. Huisvestingscomité volgde in 1914. Z.H. de Paus benoemde mgr. Diepen in 1915 tot titulair-bis- schop van Danaba en coadjutor van het bisdom Den Bosch, met recht van opvolging. In 1919 volgde hij mgr. Van der Ven op als bisschop van 's-Hertogenbosch, welke waardigheid mgr. Diepen thans dus ongeveer 23 jaar heeft bekleed Vooral het onderwijs heeft steeds zijn groote zorg gehad. Sinds het herstel hier te lande der hiërachie was mgr. Diepen de vierde bisschop van Den Bosch. Hij was tevens assistent-bisschop bij den pauselijken troon, huis prelaat van Z.H. den Paus. Ro- meisch graaf, commandeur in de Orde van den Ned. Leeuw, ridder in de Orde van Oranje Nassau, begiftigd met het magistraal grootkruis der heilige en souve- reine Militaire Orde van Jeru zalem, met de Ster van Verdien sten, de oorlogsdecoratie van het Oostenrijksche Roode Kruis, met het eerekruis eerste klasse van het Duitsche Roode Kruis, met de ster van het Hongaarsche Roode Kruis, met het gouden eerekruis en de ster van Ver diensten van de republiek Oosten rijk en met de medaille van ko ning Albert der Belgen. Ter ge legenheid van zijn gouden pries terfeest in 1934 benoemde het ge meentebestuur mgr. Diepen tot eereburger van 's-Hertogenbosch onder aanbieding van de gouden medaille. Het gebruik van textielwaren bij het onderwijs in handwerken. In verband met de groote schaarschte aan textielwaren be hoeft het geen uitvoerig betoog, dat het beschikbare materiaal bij het onderwijs in handwerken op de lagere scholen op de meest economische en doelmatige wijze behoort te worden aangewend, aldus heeft de secretaris-generaal van het departement van opvoe ding, wetenschap en kuituurbe scherming aan de daarvoor in aanmerking komende schoolbe sturen geschreven. Het gebruik van textielwaren voor het vervaardigen van voor werpen van weinig of geen nut mag derhalve niet voorkomen. In dit tijdsgewricht is het daarente gen noodzakelijk, dat dit onder wijs wordt dienstbaar gemaakt aan het algemeen belang in dier voege, dat zoo mogelij kx kleeding- stukken worden vervaardigd voor het roode kruis of winterhulp. De secretaris-generaal doet mitsdien een dringend beroep om het mogelijke te doen ten einde de producten van het handwerk-on- derwijs aan deze instellingen ten goede te doen Komen. Morgen is het Zaterdag, dat beteekent, dat de jongens en meisjes van den Nationalen Jeugdstorm er weer in groo- ten getale op uit gaan om boeken in te zamelen voor de Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Honderdduizen den van uw volksgenooten in Duitschland vragen u drin gend om deze lectuur en zeg gen: „Geef dezen jongens en meisjes boeken mee voor ons, die ver van huis zijn". 21 t/m 27 MAART 13A Brood 4 rants. 13B Brood Vz rants. 13 Beschuit 1 rants. 13A Aardap 2 K.G. 13B Aardap. 1 K.G. 13A Tabak 1 rants. 13 Sig, 1 rants. I Brood of gebak Besch., Br. of gebat Aardapp. Tabak Sigaretten 21 MAART t/m 3 APRIL: 13A Vleescli 13B Vleescli 4-13, M-13 Res. M-15, M-17 Res. 1 rants. 14 rants 1% rant's. 214 rants. Vleesch of VI.w. 21 MAART t/111 17 APRIL 520 Algem. 521 Algem. 522 Algem. 523 Algem. 524 Algem. 525 Algem. 527 t/m 529 Algemeen 530 t/m 533 Algemeen 13, 14, 15 Taptemelk 13, 14, 15 Melk 4-15 Res. 4-16 Res. 4-17 Res. 3-13, 4-18 Reserve 13 Versn. 14,15 Versn. 1 K.G. 1 rants. 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram 1 rants. Suiker Jam Gort Haverm. Peulvr. Verm. enz. Kaas Bloem, Br., of Gebak 1 3/4 L. Taptem. 1 3/4 L. 51/4 L. 250 gram 250 gram 150 gram 100 gram 100 gram Melk Melk Rijst Haverm. Cacao met suiker Chocolade Suikerwerk 21 MAART t/m 15 MEI ■526 Algem. I 250 gram Koffie- I surrogaat 1 t/m 31 MAART 514 Alg. S Eenheidszeep; 515 Alg. S Waschpoeder; S-toiletzeep. 12 MAART t/m 10 MEI Nader aan I Vz rants, boter of te wijzen f margarine BIJZONDERE RANTSOENEN: 21 FEBR. t/m 3 APRIL 2-09 Res.: 2 eieren 3-10 Res.: 1 el. 1 MAART t/m 17 APRIL. 3-11 Res.: 350 gr. sinaasappelen ln stadgebied. 1 MAART t/m 17 APRIL 2-12, 3-12, 4-12 Res.: 1 k.g. appelen ln stadgebied. De volgende bonnen zijn binnen kort niet meer geldig: Na Zater dag 20 Maart: 12 Brood, Beschuit vleesch, aardappelen en tabak; 09, 10, 11 Me ik en Taptemelk; 500 t/m 513 Alg.; 3-09, 4-09, 4-10, 4-11 Res.; na 23 Maart: 05 boter. De geldigheidsduur van de volgen de bonnen is verlengd t/m 31 Maart490, 491 en K (zeep) tot en met 4 April 09 boter. VOORTS ZIJN GELDIG: Brandstoffen: 01, 02, 03, 04, 05, 06 K.F.: 1 eenh. (geen anthr.) tot en met 30 April 1943; 09, 10 B.V.: 1 eenheid (tot en met 30 April) Scheerzeep: textielkaart N: 45 gr. t/m. 30 April). Zie toe dat U de distributiebe scheiden krijgt waar U recht op hebt! Wat U naderhand mist, wordt niet aangevuld! Luit.-generaal van Munnekrede 70 jaar. - Vandaag viert luit.- generaal P. J. van Munnekrede, te Den Haag zijn 70sten verjaar dag. Prof. dr. J. J. Salverda de Grave 80 jaar - Vandaag viert prof. dr. J. J. Salverda de Grave, oud-hoogleeraar in de Romein- sche taal- en letterkunde, te Den Haag zijn 80sten verjaardag. VAN DEN DE SAMENSTELLING DER MAALTIJDEN. Uit de voeding put het lichaam de verschillende stoffen, die het noodig heeft om arbeid te kunnen verrichten, gezond en krachtig te kunnen blijven en zoo noodig te groeien of te herstellen. Het komt er nu op aan, dat de voeding ook zooveel mogelijk al de benoodigde stoffen bevat. Er is niet één voe dingsmiddel. waarin deze stoffen alle in de juiste verhouding voor komen. Een maaltijd kan daarom slechts goed zijn, indien hij is sa mengesteld uit zeer verschillende producten. Een warme maaltijd, die alleen uit pap of peulvruchten be staat, is niet voldoende Evenzoo is het verkeerd het brood slechts met zoetigheden te beleggen. Verschil lende voedingsstoffen ontbreken in deze gevallen, wat op den duur de gezondheid zal schaden. Goed is daarentegen bij het twaalfuurtje naast zoetigheden ook groenten te gebruiken en bijv. de erwtensoep met groenten en aardappelen klaar te maken. Wat het eene voedings middel te kort heeft, wordt hier aangevuld door het andere. Wie aardappelen en groenten als aan vulling gebruikt, voorkomt, dat de voeding, die nu aan de rantsoenee ring gebonden is, te eenzijdig wordt De Economische rechter straft Samen met zekeren Romph zou U. C. Steeneveld uit Leidschendam 2 koeien uit een weiland te Leidschen dam hebben gestolen. Maar toen R. terecht moest staan, ontkende hij, en werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Thans stond S. te recht en betoogde dat hii de koeien had gekocht van R. Verdachte zei dat de koeien voor den zwarten handel bestemd waren. Een wacht meester der marechaussee deelde mede dat verdachte dadelijk had verklaard de koeien te hebben ge kocht en de Officier meende ten slotte dat hoewel hij het onbe vredigend vond ook deze ver dachte vrijgesproken moet worden. De rechter besloot daartoe. Haagsche Politierechter Zes maanden gevangenisstraf eischte de officier tegen P. J. de G. uit Leiden die in twee zaken wegens verduiste ring van goederen terecht moest staan. De politie rechter veroor deelde hem tot twee maanden ge vangenisstraf. Ter zake van diefstal werd I. J. uit Leiden veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. - Teraardebestelling dr. P. C. Boutens. - Het stoffelijk over schot van den grooten dichter dr. P. C. Boutens is in den namid dag van gisteren op Oud Eik en Duinen te Den Haag aan den schoot der aarde toevertrouwd. Zeer velen hebben Boutens uit geleide gedaan en zij kwamen vooral uit letterkundige kringen. Prof. dr. Jan de Vries vertegen woordigde de Nederlandsche Kul tuurkamer, dr. van Ham het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten, (de president van genoemde Kamer en de loco-se- cretaris-genpraal van het depar tement hadden door het zenden van kransen van hun deelneming doeh blijken, de wnd. gemeente secretaris Wink vertegenwoordig de den burgemeester van 's-Gra- venhage, de heer Robin was er als voorzitter van de Haagsche commissie voor Kunstzaken, en verder waren er verscheidene be kende schrijvers en schrijfsters. Onder de kransen waren er voorts een van de vereeniging van letterkundigen - waarvan dr. Boutens het presidium bekleedde - en een van de gymnasiale ver eeniging Middelburg. In de aula werden koralen van Bach (o.a. uit de Matthaeus-pas- sion) en het Largo van Haendel ten gehoore gebracht. Jan Prins (de heer C. R. Schepp) voerde het woord na mens de vereeniging van letter kundigen en namens het Willem- Kloosfonds. Hierop spraken nog enkele vrienden, o.w. jhr. mr. dr. J. R. Clifford, Kocq van Breugel en P. K. Walop. Bij de groeve werden bloemen gestrooid, waarna een zwager dankte voor de betoonde belang stelling. Centrale solisten auditie 1943 Gezien den weerklank, welken de eerste centrale solistenauditie in Dec. 1942 heeft gevonden, alsmede in verband met het feit. dat het bezit van een naar aanleiding van dit proefspel uitgereikt certifi caat in de toekomst voor eiken in het openbaar optredenden solist verplicht zal worden gesteld, orga niseert het muziekgilde in Mei 1943 wederom zulk een auditie in de HEDEN. Evang. chr. Gem.: Samenki sten te 3 en 7 1/2 uur nam. Sint Petruskerk: Confers voor niet-Katholieken te 7 1/2 nam. Stadszaal: Dansavond Mops Lijke. 71/2 uur nam. Koudekerk (Hotel v. Egmo Spr. L. J. Pasman. 7'A uur nat De avond-, nacht- en Zond; dienst der apotheken te Lei wordt van Zaterdag 13 Maart 2 tot Zaterdag 20 Maart 8 uur vi genomen door de apotheek Duj Nieuwe Rijn 18. Tel 20523. Te Oe geest door de Oegstgeestsche A theek, Raadhuispark 3. Tel. 262 VOETBAL. Het Leidsch-elftal Op Technischen Dag (Zondag Maart) speelt het Leidsch-elfta de volgende opstelling op U.V.S.-terrein tegen een combin van Amsterdamsche 2e en 3e k sers: doei: Duffels (LFC): achl Kok (ASC) en Crama (LFC) den: Sloos (ASC), De Roo (A en Kukler (LFC); voor: Van lanen (UVS), Snelleman (AS P. Kantebeen (UVS), Fasel (Ui en Oostrom (UVS). Reserves zijn: Van Wel (UI Rietbergen (ASC) en A. J. Kaï been (UVS). NederlandBelgië in Leipzig Zondag 1-1 April wordt, zooals meld. in Leipzig een wedstrijd schen Belgische en Nederlands arbeiders gespeeld. Oorspronkelijk lag het in de doeling om de beste Nederlands spelers, die in Duitschland werl op te stellen. Men had dan de schikking gehad over Bakt (Metz), de Jonge (Eintracht van der Tuyn (Eimsbüttel), Vi (P.S.V.), van Burg (Brandenbui S.C.), Hondijk (Potsdam), Vaalt (Pankow), B. de Vries (Zittau). Ditmarsch (Hertha). J. van As (Union-Krefeld) en vele andei zoodat zeker een eerste klasse tal in het veld gebracht kon v den. Er is echter geen toestemm verleend, dat spelers uit alle des van het rijk gekozen werden. Nederlandsche ploeg zal dus nu mengesteld worden uit landgen ten. die in Saksen en omligge' Gauen werkzaam zijn. WATERPOLO. De competitie L.Z.C. UIPo meer III 31 (rust 11). LEIDEN, 19 Maart. Veemarkt 7 slachtstieren 98 kalf- en mi koeien f. 800—1500, handel-vlug; varekoelen e.a. f. 500—850, t. vl,; vette koeien; 22 pinken f. 300S mat; 10 nuchtere slachtkalver; 17 vette schapen; 10 mestvarke 113'biggen f.4060, mat; 143 lx ken en geiten f70280, mat. RIJNSBURG, 18 Maart. Bloem veiling. Tulpen; Bartigon f.1 Van der Hoeff 85 ct., Copland f Prins van Oostenrijk f. 1.05; Et Eddie f. 1.40. Gele Prins 85 ct„ r zende Zon f. 1.10, Pitt f. 1.30. As Narcissen: Alfred 6570 ct.. Hel monen f68, Freesia's wit f. 11 4550. Actea 3540, Ornatus 21 25 ct. Hyacinthen: Gemengd f. wit f. 1112, blauw f. 1213. C cussen blauw en wit f3.50. studio's van den Rijksradio-omra zoodat eventueel bereikte result ten nog van nut zullen kum zijn bij het afsluiten van engaf menten in, het eerstvolgende terseizoen. In afwijking van de vorige rei ling zal het afleggen van het pro spel ditmaal worden georganiss in twee categorieën, nl.: 1. solis met orkest, 2. solisme zonder kest. Voor nadere inlichtingen dit men zich voor 1 April te wenc tot de vakgroep sloisten van Muziekgilde der Nederlandsche tuurkamer. Jozef Israëlslaan Den Haag. I kunnen gedurende enke le maanden op wat ruime re schaal geleverd worden en wel uitsluitend in doos jes van 100 gr. (één rants. Wend U tot uw banketbakkei of uw chocoladewinkelier, onze artikelen verkoopt, met de" bon, welken U daarvoor beschik baar kunt stellen, zoodat det« aan ons de gewenechte hoeveel heid Sionon (suikervrije) bon bons kan bestellen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2