eurlngen voor de Waffen-S.S. en hef Legioen DE NIEUWE BONNEN Vrijdag 19 Maart 1943 No. 25451 BUITENLAND, islukte aanval op N.-W. Duitschland. 18 dooden. DE STEM DER SS. 54ste Jaargang EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 7 Amerikaansche bommenwer- ;rs neergeschoten. - De in En- land gestationneerde Ameri- lansche luchtstrijdkrachten heb in gistermiddag bij hun vierde iging om het Duitsche rijksge- ed overdag aan te vallen, op- euw een zware nederlaag gele- in. Een vijandelijke formatie 4- otorige bommenwerpers werd lor Duitsche jagers verstrooid, echts enkele vijandelijke ma rines slaagden er in, tijdens de ivige luchtgevechten haar bom en boven het N.W.-Duitsche istgebied los te laten. Volgens voorloopige berichten verloren Amerikanen bij deze volko en mislukte aanvalspoging 7 imbardementsvliegtuigen. (D.N.B.) Druk op Martinique. - Naar uit Vereenigde Staten wordt ge ld, nemen de stemmen toe, die onmiddellijke bezetting van ït Fransche eiland Martinique ichen. De New-Yorker Post rlangt dat de Amerikaansche ilitaire autoriteiten onmiddellijk oepen zenden naar het „onder landelijke heerschappij staande" ibied, daar het niet gelukt is, ior een vriendschappelijke poli admiraal Robert aan den int der V. S. te krijgen. Daar t niet is gelukt, heeft men de okkade van het eiland inge- eld. Men hoopt, dat het Giraud il gelukken Robert uit den weg ruimen. Zou ook dit zonder .cces blijven, dan moeten de V. energiek ingrijpen om de he dging van uit Martinique uit in weg te ruimen. - (D.N.B.) Propaganda in Turkije In Turksche steden, zooals in kara en Istanboel treedt laatste dagen een stemming a den dag, die veroorzaakt is door de Engelsch-Amerikaan- sche fluisterpropaganda en die hoofdzakelijk steun vindt in JoodschLevantijnsche kringen, welke stemming den indruk wekt, dat Turkije reeds in den eerst- volgenden tijd het voornemen zou hebben zijn neutraliteit prijs te geven, meldt Interinf. De steeds talrijker wordende leden der vele Angelsaksische bureaux, die in openbare lokalen opvallen door rumoerig, arrogant optreden, leggen er ten overstaan van hun Turksche kennissen den nadruk op, dat de tijd spoedig gekomen zal zijn, waarop Turkije tezamen met zijn Angelsaksischen bond genoot, zal strijden. Onmiskenbaar draagt deze pro paganda bij tot het doen toene men van een zekere ongerustheid die echter nog ieder oorlogsvoor- jaar bij een deel van het Turk sche publiek kon worden gecon stateerd. Men kan het vermoe den echter niet afwijzen, dat met deze propaganda het voornemen gepaard gaat om Turkije te com- promitteeren. Bijzonder opvallen de gebeurtenissen binnen het be stek van deze bedoeling waren reeds de conferentie van Adana, vervolgens de verklaringen van Churchill in het Lagerhuis over Turkije, de betoogingen in het Amerikaansche Congres bij de herkiezing van Ismet Ineunu, het optreden van den president van de British Council, sir Ro bertson, in Turkije, de betoogin gen in het Engelsehe Hoogerhuis van lord Cranbome, en het be zoek van den opperbevelhebber der Britsche luchtmacht in het Midden-Oosten, lüchtmaarschalk sir Douglas, aan Ankara. Al deze gebeurtenissen hebben zich ge durende de laatste 2% maand afgespeeld. Telt men daarbij op de van Angelsagsische zijde reeds vóór de conferentie van Adana in omloop gebrachte aanduidin gen betreffende militaire acties in het Oosten van de Middelland- Bjj luchtaanval van Britsche vliegtuigen. Door lukraak uitwerpen van brisant- en brandbommen door Britsche vliegtuigen boven ,/oon- wijken van een plaats in het Zuidwesten van het land zijn er gisteren volgens, tot nu toe ont vangen berichten 18 dooden, 11 zwaar- en 40 lichtgewonden on der de Nedjerlandsohe burgerbe volking gevallen. Behalve talrijke woonhuizen is ook een kerk vol komen vernield. Een andere kerk werd zwaar beschadigd. sche Zee, dan wordt de indruk sterker, dat eert grootsch opge zette campagne van den zenu wenoorlog tegen Turkije aan den gang is. Berlijn en de rede van Saradz- jogloe Ten aanzien van de rede van den Turkschen minis terpresident, Saradzjogloe, in de nationale vergadering wordt in Berlijn «principieel verklaard, dat deze buiten de uitlatingen van den laatsten tijd van dezen staatsman in feite niets nieuws brengt. Saradzjogloe heeft op nieuw verklaard, dat Turkije vasthoudt aan de politiek van strikte neutraliteit en dat deze politiek zijn land tot nu toe zeer groote successen heeft opgeleverd, zoodat de Turksche regeering voornemens is deze te handhaven. In toonaangevende kringen in de rijkshoofdstad is men van meening, dat aan zekere passages der rede, die zich met de betrek kingen van Turkije met Engelan'1 en de Vereenigde Staten bezi< houden, en die in de buitenland - sche pers bijzonder naar voren worden gebracht, geen bijzondere politieke beteekenis moet worden gehecht en dat deze uit gevoels- oogpunt moet worden bekeken. In dit verband wjjts men te Ber lijn naar de eerst enkele dagen geleden afgelegde verklaring van den Turkschen ministerpresident, dat de Turksche politiek, volko men onafhankelijk van de zijzon- dere betrekkingen tot andere lan den, het principe huldigt, dat iedere aspiratie naar Turksch ge bied moet worden tegengewerkt, een politiek, die ook door de nieuwe regeering zal worden voortgezet. (A.NP.). Sauckel over de buitenlandsche arbeidskrachten De algemeen gevolmachtigde voor de mobili satie van de arbeidskrachten, rijksstadhouder, gouwleider Sau ckel heeeft op een groote bijeen komst in de Westfalenhalle te Dortmund inzake het tewerkstel len van buitenlandsche arbeids krachten o.a. gezegd: „wanneer deze millioen buitenlanders, waar van niet weinigen totnutoe zich nog als vijanden beschouwen en niettegenstaande dit toch bereid zijn in Duitschland te werken, dan geschiedt dit alleen, omdat zij nu met eigen oogen den Duit- schen mensch en het Duitsche land hebben leeren kennen en begrepen hebben, dat, alles ge logen is wat de predikers van den haat in het buitenland over Duitschland hebben verteld. -NT B.Ï Luistert op Zondag 21 Maart van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS. o—M-wcp: --é- Nederlandscha vrijwilliger» in de Sovjet-Unie SS PK Leitt-O H-P m Het SS-Ersatzkommando Nie- rlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, den leeftijd van 17-45 jaar ok gehuwden), die lichamelijk owel als geestelijk goed ontwik- W zijn en zie'n geheel kunnen ven aan de eischen. die de op ging hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoegen, einde gekeurd te worden, hans bestaat ook de tnogeljjk- jd tot opleiding en dienstver- h'ng in Nederland, in een spe- (al wachtbataljon, Gezinsleden ler vrijwilligers hebben gelijke 'orrechten als degenen, die die- is in de Waffen-SS. en het Sjioenkostwinnersvergoeding, stelooze ziekenverpleging, extra kasmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen ook diegenen melden, die de Germaansche SS, in Né- hand willen toetreden. t 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 19.3.43 15.00 Den Bosch, hotel Noordbrabant Markt 45. 20.3.43 9.00, Roermond, NSDAP., Swalmerstraat 61. 20.3.43 15.00. Arnhem. Wever straat 16b. 21.4.43 9.00, Hengelo. Deutsches Haus. 21.3.43 15.00, Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 22.3.43 9.00, Groningen, Con certhuis Poelestraat. 22.3.43 15.00. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.00, Amsterdam, school Iepenweg 13. 24.3.43 10.00, Utrecht, Wehr- i!S*.itheim. Mariapleln. 25.3.43 10.00, Amersfoort, dienst gebouw. Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café ,,Den Hout", Bezuidenhoutscheweg DEZE WEEK BON 13. Voor de volgende week zijn voor het koopsn van brood en aard appelen aangewezen de bonnen 13a en 13b, voor beschuit bon 13, voor sigaretten voor de dames bon 13 en voor tabak naar keuze voor de mannen bon 13a. Gedurende het tijdvak van 21 Maart tot 3 April (twee weken) is 1 rantsoen vleesch verkrijg baar op bon 13a en een kwart rantsoen op bon 13b (samen 2% rantsoen), op de bonnen 4-13 en m-13 reserve 11/4 rantsoen en op de bonnen m-15 en m-17 re serve 2% rantsoen vleesch. DE MAANDBONNEN. Voor de periode van 21 Maart tot 17 April (vier. weken) kan ge kocht worden: 1 kg. suiker op bon 520; jam op bon 521; 250 gram gort op bon 522, 250 gram haver mout op bon 523; 250 gram peul vruchten op bon 524; 100 gram vermicelli enz. op bon 525; kaas op de bonnen 527, 528 en 529 bloem op de bonnen 530, 531, 532 en 533; taptemelk op de bonnen 13, 14 en 15; melk op de bonnen 13, 14 en 15; melk voor de kleine kinderen op bon 4-15 reserve; 250 gram rijst op bon 4-16 reserve; 250 gram havermout op bon 4-17 reserve; 150 gram cacao met sui ker op de bonnen 3-13 en 4-18 reserve; 100 gram chocolade op bon 13 versnaperingen en 100 gr. suikerwerk op de bonnen 14 en 15. Ten slotte is gedurende acht weken voor het koopen van kof- fiesurrogaat bon 526 aangewezen. GORT NIET DIRECT IN RUIME MATE VOORRADIG. Van 20 Maart tot en met 17 April zijn wederom 250 gram peulvruchten verkrijgbaar en wel op bon „algemeen 524"; Voorts kan men op bon „algemeen 523" 250 gram havermout, haverbloem havergort, havervlokken of ge mengd meel betrekken. Op bon „algemeen 522" is gedurende ge noemd tijdvak uitsluitend gort „klasse 4" verkr,gbaar. Gortmout, grutten, gemengd meel e.d. kan men gedurende deze periode dus op genoemden bon niet koopen. In verband met de bevoorrading van den handel zal het niet steeds mogelijk zijn reeds aanstonds bij het begin der distributieperiode het rantsoengort op te nemen. Men moet er rekening mede hou den, dat de handel eerst in de tweede helft der periode in staat zal zijn de gort te leveren. De hoeveelheid van 500 gram rijst, waarop kinderen beneden den leeftijd van 4 jaar tot dus verre recht hadden, is voor de periode van 20 Maart tot en met 17 April 1943 tot de helft, dat is dus tot 250 gram, terugge bracht. In plaats van de restee- rende 250 grapi rijst, wordt ech ter thans 250 gram havermout beschikbaar gesteld. In verband met het vorenstaande geeft bon „reserve 4-16" recht op het koo pen van 250 gram rijst e.d. en bon „reserve 4-17" recht op het koopen van 250 gram havermout e.d. Voorts zijn aardappelmeel vlok ken voortaan niet meer verkrijg baar op den gortbon, doch uit sluitend op een maizena- en ver- micellibon. In plaats van 250 gr. aardappelmeelvlokken op den gortbon. kan men dus 100 gram aardappelmeelvlokken op den maizenabon koopen. Do bon „algemeen 526", aange wezen ter verkrijging van koffie- surrogaat Is voor den duur van acht weken, dus tot en met 15 Mei a.s. geldig verklaard. VLEESCHBONNEN TWEE WEKEN GELDIG. In verband met de verlaging van het vleeschrantsoen tot 125 gram p wczijn de vleesch- bonnen voortaan twee weken gel dig. Gedurende twee weken 1" ft men c de bercliikki g over twee a-bonnen, welke thans wederom elk recht geven jp 100 gram vleesch of een rantsoen vleeschwaren, benevens twee fa- bonnen, welke wederom elk recht geven op 25 gram vleesch of een kwart rantsoen vleeschwaren. Ln totaail kan men dus beschikken over 250 gram vleesch of 2% rantsoen vleeschwaren per twee weken. Aangezien kinderen beneden den leeftijd van vier jaar slechts over één a-bon en één b-bon per twee weken beschikken, zal tel kenmale een „reserve"-bon wor den aangewezen, welke per twea weken recht geeft op het koopen van 125 gram vleesch. Voor deze kinderen kan men dus eveneens 250 gram vleesch per twee weken betrekken. Van 21 Maart tot en met 3 April geeft dus bon „vleesch 13a" recht op het koopen van 100 gram vleesch met been of een rantsoen vleeschwaren, en geeft bon „13b vleesch" recht op het koopen van 25 gram vleesch met been of een kwart rantsoen vleeschwaren. Daarnaast geeft bon „reserve 4-13" van de kaarten voor kin deren beneden den leeftijd van vier jaar recht op het koopen van 125 gram vleèsch met been of 11/4 rantsoen vleeschwaren. Personen, die in het bezit zijn van een toeslagkaart voor zeer zwaren arbeid zouden tengevolge van bovenstaande waardeering der vleeschbonnen slechts 625 gram vleesch per twee weken ontvangen. Teneinde het rantsoen voor deze categorie te handha ven, geven de- bonnen „reserve m-13" van bovengenoemde toe slagkaart recht op het koopen van 125 gram vleesch met been of 11/4 rantsoen vleeschwaren en de bonnen „reserve m-15" van meergenoemde kaart recht op het koopen van 250 gram vleesch met been of 2% rantsoen vleesch waren. In totaal kunnen deze personen dus 1000 gram per twee weken verkrijgen. Personen, in het bezit van een toeslagkaart voor zwaren arbeid, kunnen op de bonnen „reserve rr-17" van deze kaarten 250 gram 'leesch betrekken, zoodat zij per .wee weken in totaal 625 gram ieesch met been kunnen ver krijgen. Het blijft verboden op Zondag, Maandag of Dinsdag vleesch bij den detaillist te koopen. GEBAKRANTSOEN GEWIJZIGD. Met ingang van 20 Maart wordt het gebakrantsoen gewijzigd. Te gen inlevering van bonnen, welke recht geven op het koopen van gebak, kan men per rantsoen een keuze doen uit de volgende arti kelen 60 gram ongezoete Discuits (crackers), 85 gram gezoete bis cuits, 125 gram geglaceerde bis cuits, 150 gram wafels met jam of stroopvulling, 100 gram wa tels met suikervulling, 75 gram. Ijswafels, 90 gram koekjes, 100 gram speculaas, 140 gram ontbijt koek, 200 gram cake, 350 gram gevuld korstgebak, gebakjes of taart, 65 gram toast of Weerter- beschuit, 70 gram paneermeel. De hoeveelheid beschuit, die men met ingang van bovei.ge- noemden datum tegen inlevering van één beschuitbon kan verkrij gen, bedraagt 70 gram. Geldigheidsduur van bonnen voör appelen en sinaasappelen ver lengd. De geldigheidsduur van de ter verkrijging van appelen in stad- gebied aangewezen bonnen „re serve 2-12", „reserve 3-12" en „re serve 4-12" van de stadkaart, evenals de geldigheidsduur van de ter verkrijging van sinaasap pelen in stadgebied aangewezen bonnen „reserve 3-11" van de stadkaart is verlengd tot en met 17 April. Deze bonnen mogen niet tevoren bij den handelaar worden ingeleverd. Bij aanbieding er van kan men onmiddellijk de betreffende vruchten verkrijgen. GELDIGHEIDSDUUR BOTERBON 09 VERLENGD. Zooals bekend, geeft tot en met 23 Maart 1943 bon „boter 09" recht op het koopen van boter of margarine. Echter zullen niet alle verbruikers 'reeds vóór 23 Maart hierop boter kunnen verkrijgen. Het kan dus voorkomen, dat men met het koopen daarvan tot na 23 Maart zal moeten wachten. In verband hiermede is de geldig heidsduur van bon „Boter 09" verlengd tot en met 4 April 1943. Verbruikers, die niet wenschen te wachten tot boter beschikbaar is, kunnen bon „09" vóór 23 Maart gebruiken voor bet koopen van margarine.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1