(.KLEINTJES" >'J w Inlevering van bankbiljetten van 1000.en f. 500. In aanval tusschen Charkof en Koersk. FAMILIEBERICHTEN ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT KERK EN SCHOOL" Burg. Stand van Leiden OFFICIEELE KENNISGEVINGEN. Mededeelingen Plaatse lijke Distributiedienst. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Gevraagd Aangeboden Diversen Personeel eevr. Kamers gevraagd Kamers aangeb. E ij k, r kw Bi ii: :nei au Dij ion Zo art ur D Ce :he l. soen van 125 gram gelden. caiegorieën arbeiders, die ■en en zeer zwaren arbeid ichten blijven hun rantsoe- van onderscheidenlijk 300 i en 500 gram ontvangen. De p arbeiders, die langüurigen itarbeid verricht, kan over toesiag van 100 gram op net soen oeschikkenwaai'doo1" rantsoen van deze categorie gram zal bedragen. :hter moeten de rantsoenen de groepen arbeiders, die ren arbeid en langdurigen litarbeid verrichten, om dis- itie-technische redenen voor- __,,g worden bepaald, onder - «I tidenlijk op 312 la gram en 175 n, zijnde voor de groep met idurigen nachtarbeid een toe van 50 gram, in plaats van gram. boven het normale tsoen. Zoodra het bonnenma- aal daartoe gelegenheid geeft, en ook déze beide rantsoenen het vastgestelde peil worden racht. Ten slotte zullen ook rantsoenen der z.g. huisslaeh- in de verlaging worden be rken en met een derde ver- tderd worden iet S< ld' Ico ttf Ut !r tei ro< er ht ,1 Ut rit- inister H. Fischböck heeft iere gegevens verstrekt over inlevering van de bankbiljet van f. 1000 en f. 500. Als mo- id®''en voor dezen maatregel gaf op, dat de indruk gevestigd dat het betalingsverkeer verhouding in te sterke te plaats had met biljetten f. 1000, ook betalingen, welke r zouden kunnen geschieden banken of den girodienst. rï"M>rts was de indruk sterker ge- -h :den, dat de zwarte handel, tg [ke van nu af nog krachtiger worden bestreden," zich over- end bediende van biljetten f. 1000 en f. 500. Het is uiter- d niet de taak van de over- id om door uitgifte van bank etten van groote coupures den rten handel te bevorderen. Op desbetreffende vraag deelde voorts mede, d&t het niet in bedoeling ligt over te gaan tot rekking van andere coupures die van f. 100. Mocht evenwel iken, dat er een vlucht zou ltstaan in biljetten van f. 100, -n zullen eventueel ook hierte- maatregelen worden geno- ■n. ver de wijze van uitbetaling klaarde hij, dat deze zal ge leden in kleinere coupures, vaststaat, dat de groote bil len op zuiver legale wijze zijn aaifrkregen. Is zulks niet het ge- ;h*b dan volgt vanzelfsprekend oupen uitbetaling. T.a.v. den han ked in biljetten van f. 1000 en "00, door gewetenlooze elemen tegen minder dan de nomi- le waarde vestigde hij er den druk op, dat zulks een delict bedrog is, en dat hiertegen :t dezelfde strenge maatregelen il worden opgetreden als tegen :n zwarten handel in effecten. Door de intrekking van de bil- [tten van f. 1000 en f500, tracht n tevens te bevorderen, dat f betalingsverkeer in de toe- 'msi meer geschiedt via de inken en den girodienst dan tot isverre het geval was. De be- rking van de betalingen via m girodienst, waarop den laat- h tijd is aangedrongen, werd Iermede tevens ingetrokken, ter- het van nu af aan tevens Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In den gelieelen sector tus schen Charkof en het gebied ten Noordwesten van Koerst zijn de divisies van leger en Waffen-S| in den aanval in Oostelijke ri ting. In weerwil van den verr terden tegenstand en de moei lijke terreinsomstandigheden be reiken onze troepen dagelijks de gestelde aanvalsdoelen, werpen de bolsjewisten steeds weer uit hun nieuwe stellingen en bren gen hun in samenwerking met de luchtmacht de zwaarste ver liezen toe. De ten Zuidoosten van Charkof ingesloten vijandelijke strijdkrachten ziin. met uitzonde ring van kleine resten, vernie tigd. Bolsjewistische ontzetpogin- gen zijn met bloed5ge verliezen mislukt. Ten Zuiden van Orel vielen de bolsjewisten opnieuw over een breed front met sterke infante- rie-afdeelingen en gepantserde strijdkrachten aan. De in ver scheidene golven ondernomen aanvallen strandden met zware verliezen op den onwrikbaren te genstand van onze troepen, die door de luchtmacht op voortref felijke wijze gesteund werden. Ook ten Zuiden van het Ilmen- meer bestormde de vijand we derom tevergeefs onze stellingen. Bij de plaatselijke gevechten aan het front in Tunis hebben Duitsche en Italiaansche troepen gevangenen gemaakt. Krachtige aanvallen van vijandelijke infan terie aan het front in Zuid-Tunis werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De lucht macht mengde zich met sterke strijdkrachten in de afweerge- vechten. Duitsche jagers hebben boven het Middellandsche Zeegebied 5 vijandelijke vliegtuigen, waaron der 4 torpedovliegtuigen, neerge schoten. Majoor Philipp, groeps commandant bij een jachteska- der, heeft gisteren met het neer schieten van 4 vliegtuigen zijn 203de overwinning in de lucht behaald.", et weer mogelijk zal zijn nieuwe gi rorekeningen te openen. Nadrukkelijk verklaarde minis ter Fischböck, dat de legale be zitters van de biljetten geenerlei nadeel zullen ondervinden en de tegenwaarde van de aangeboden biljetten in contanten zullen krij gen uitgekeerd. Het tijdstip, waarop zulks zal geschieden, staat thans uiteraard nog niet vast. Monseigneur Diepen voorzien van de sacramenten der sterven den. - De toestand van den bis schop van 's-Hertogenbosch, monseigneur A. F. Diepen, die reeds geruimen tijd in het zie kenhuis St. Joannes de Deo te Den Bosch werd verpleegd, is plotseling zoo verergerd, dat hem hedenmorgen de sacramenten der stervenden moesten worden toegediend. Ontleend aan andere bladen. Overleden: J. M. P. ter Lin den m. 53 j. den Haag; D. de Bruin m., 49 j. Warnsveld; G. H. Dunnewolt m., 67 j. A'dam; W. C. Middelhoven m„ 65 j. Zaandam: C. A. Groenendaal m., 67 j. Heerewaarden; H. J. Kolk m„ 40 j. Amersfoort; Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: „Aan het front in Tunis zijn bij plaatselijke operaties onge veer honderd gevangenen ge maakt. Vliegtuigen van de spil hebben colonnes van troepen en motorvoertuigen, alsmede artille riestellingen aangevallen. In luchtgevechten hebben Duitsche jagers vijf Britsche toestellen neergeschoten. Afzonderlijk vliegende vijande lijke toestellen hebben eenige bommen laten vallen en machi negeweervuur gericht op plaatsen en spoorwegstations in Zuid-Ita- iië. Te Metaponto vier dooden en vier gewonden, alsmede lichte schade. In de Middellandsche Zee is een motorzeilboot met vier vij andelijke officieren aan boord door een Italiaansche motortor pedoboot genomen." Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterwolde ds. W. L. Mulder te Veenendaal. Bedankt voor Garderen (toez.) ds. J. de Lange te Wilsum. Beroepen te Goudswaard cand. E. Fokkema te Delft te Olst (toez.) ds. C. C. Pijpers te Zweeloo. Geref. Kerken Benoemd tot hulpprediker te Hasselt cand. J. F. Hey te Kampen. Tweetal te Over- veen cand. J. H. van cier Hoeven, hulpprediker te Leiderdorp en cand. D. van Swigchem hulpprediker te Overveen. Aanger.cmen naar Zwijn- drecht (3e predi.pl.) ds. W. Scheele te Uitliuizrrmef den. CHR. GEREF. hERK Beroepen te Zwiindrecbt ds P. van der Bijl te Barendrecht. te Utrecht ds. L S. den Boer te Amsterdam-West. PROT. BONI) Benoemd tot hulppred. te Schiedam, Doopsgez. cand. G. A. Maathuis te Amsterdam irrr rrTirmmniiw nu GEBOREN. Johannes, z. v. B. W Werk en B. Britóemmer; Hendrik, z. v. H. La- dan en C. J. Warmond; Jacoba Ma ria Johanna, d. v. C. J. van der Kaay en A. S. Taffijn; Teunis, z. v. G Wolbersen en J. J. Hoogen- doorn. Teuna, d. v. P. de Bruin en E. M. van der Loo Kees, z. v. J. Koetsier en J. Matze Paulus, z. v. F. Breedveld en G Lepelaar Walda Ehrengard, d. v. H. D. Stech- man en N. van de Bunt Corne lls Pieter, z. v. J. Leenheer en L. M. van Tol Cornelia Hester, d. v. W. H van der Heide en D. Boter Catharina, d. v. G. J. Lagas en J. de Graaf Jan Hendrik, z. v H. Holswilder en J. Selier Emma, d. v. J. Siera en M. van de Wetering Cornells, z. v G. C. Matheijsen en H. M. A. v. Dam Ferdinandus Gregorius. z. v. H. Bakker en H. Colpa Willem, z. v. D. J. Arnol- dus en M. Spek Daniël Cornells, z. v A. Stijger en E. M. Hoogweg. Jacoba, dr. van P. Siere en C. M. Bink; Karei Johannes, zn. van T. J. Vahrmeiier en C. J. van Doorn: Johanna Wijnanda, dr. van L. Heu velman en W. M. Veldhuijsen; Adriaantje Magdalena. dr. van A. Jansen en A. Scheer. ONDERTROUWD. J. H. van Dorp, jm., 31 j. en N. van Iterson, jd., 23 J.; P. Stoffels, jm., 28 jaar en M- van Krimpen, jd., 25 j.; F. Groenewegen, jm., 23 j. en A. E. van der Pot, jd„ 21 j.; G. J. Dexel, jm., 25 j. en G. Peter sen, jd., 22 j.; H. Stouten, jm. en G. Seijn, jd.; W. Boortman, jm., 27 j. en A. M. Peterse, jd., 30 j.; T. A. J. Heemskerk, jm., 30 j. en R. E. Ponpen, jd., 27 jaar. P. H. Sloos, jm., 25 j. en M. Ade laar, jd., 27 j.; M Keereweer, jm., 22 j. en C. M. la Lau. jd., 19 j.; J. Laterveer, jm.. 27 j. en E. Bink, jd., 19 j.; C. F. M. Langezaal. jm., 28 j. en C. M. L. Wijtenburg. jd., 28 j.; B. van den Burg jm., 34 j. en J. C Baavelaar. jd.. 27 j. OVERLEDEN. E. van Aalst, d„ 8 m.; B. Vooys, z., 1 m.; P. J. Spuijman, m„ 64 j.; J. van Leeuwen, huisvr. van H. Sie- rat, 82 j.; J. J. Alt, wed. van F. J. C. van Aken, 82 j. S. D. Nieuwboer, wed. van J. Si mons, 82 jaar. P. J. de Jong, vrouw, 40 jaar. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van onderne mers van hotels, logementen en herbergen, dat het bepaalde bij artikel 2 van het „Besluit beper king logiesgelegenlieid No. 1", waarbij het verboden is in een zelfde hotel, logement of her berg verblijf te houden geduren de meer dan tien nachten in eén kalendermaand of gedurende meer dan acht opeenvolgende nachten in een tijdvak van twee opeenvolgende kalendermaanden, behalve op de in artikel 3 van genoemd besluit vermelde perso nen, mede niet van toepassing is op Rijksduitschers. 4405 GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOr. Verkoop versche schar a 45 ent. per kg. Vrijdag 19 Maart 1943 van 1516 uur Hartesteeg 3, uit sluitend op speciale daarvoor door Maatsch. Hulpbetoon aan ondersteunden verstrekte bonnen. Papier of drg. medenemen. Bon nen worden dien da? 's morgens, voor zooveel voorradig, verkocht van 1011 uur wachtlokaal Lammermarkt. STEVENINCK. Burgemeester, 4404 NA-UITREIKING BONKAAR TEN 4e PERIODE 1943. - Op Maandag 22 Maart a.s. zal de na-uitreiking plaats hebben van bovengenoemde bonkaarten. Het uitreikkantoor „Den Burcht" zal dien dag geopend zijn van 912 uur én van 1416.30 uur. STEVENINCK, Burgemeester. 4403 VERPLICHTE OPGAVE MODELLEN EN MATRIJZEN. Krachtens een beschikking van den Secr.-Gen. van het Dept. van Handel. Nijverheid en Scheepvaart in de Staatscrt. van 8 Maart '43 zijn regelen gesteld ten aanzien van het koopen, verkoopen, te koop aanbieden, het afleveren, voorhan den of in voorraad houden en ge bruiken van modellen welke ver vaardigd ziin van wit metaal of lood, bestemd voor de vervaardi ging van gietwerk uit gietijzer of non-ferro metalen, en matrijzen, welke vervaardigd zijn van edêl- staal De beschikking houdt tevens in een opgaveplicht met betrekking tot genoemde voorwerpen. Voor bij zonderheden wordt verwezen naar de betreffende staatscourant en naar de vakbladen. 4388 PRIJZEN CONSUMPTIE AARDAPPELEN. De gemachtigde voor de prijzen maakt bekend, dat met ingang van 7 Maart 1943 niet tot vervolging zal worden overgegaan, indien de hieronder vermeide prijzen, bii ver koop aan consument niet worden overschreden: Kleiaardappelen f. 0.09 1/2 p. kg. Zand- veen- en duinzandaard appelen f. 0.08 1/2 per kg. 4387 TOESLAG VOOR BROUWGERST. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede dat aan telers van gerst, die volgens nader te stellen regelen als brouwgerst zal worden be schouwd, boven den voor gerst vast- gestelden prijs een toeslag zal wor den betaald van f. 1.per 100 kg. brouwgerst van den oogst 1943, indien deze door hen voor een na der te bepalen datum en op nader te bepalen voorwaarden aan het aan- en verkoopbureau van akker bouwproducten wordt afgeleverd. VERPLICHTING TOT AANGIFTE VAN LOMPEN. Iedere natuurlijke of rechtsper soon, die meer dan 50 kg. lompen in voorraad of onder zijn berusting heeft, is verplicht voor 26 Maart 1943 bij het Rijks-Textielbureau, sectie lompen, Willemsplein 5. Arn hem. per aangeteekend schrijven aangifte te doen van de hoeveel heid lompen die hij in eigendom of onder zijn berusting heeft, on afhankelijk van de plaats, waar deze lompen zich bevinden. Ten aanzien van lompen die men niet in eigendom, doch onder zijn be rusting heeft, moeten tevens naam en adres van den eigenaar worden vermeld De verplichting tot aangifte geldt niet vOor kleinhandelaren in oude materialen en afvalstoffen, Inge schreven bij het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, erkende tusschenhandelaren en groothandelaren in lompen. Inge schreven bij het rijkstextielbureau en ondernemingen, die als verwerk ster van lompen zijn ingeschreven bij het rijks-textielbureau. het rijks bureau voor wol en lompen of het rijksbureau voor papier Aflevering van lompen, waaronder begrepen oud touw en zeildoek moet ge schieden aan den erkenden vak- handel, voorzoover zij niet in het eigen industrieele bedrijf g-eheel kunnen worden gebruikt. Indien aan deze bepalingen niet wordt voldaan, stelt men zich bloot aan ernstige strafmaatregelen. Onder lompen wordt verstaan: alle nieu we en oude afvallen die uit wol, kunstwol, celwol. katoen, zijde, kunstzijde, linnen, jute, hennep of aanverwante vezelsoorten, in den vorm van weefsels, touw. vilt. wat ten e.d. ziin samengesteld. 4390 G OEDERENVOORRADEN GESLOTEN ONDERNEMINGEN. In verband met de verordening no. 30/1943. betreffende het slui ten van bedrijven moeten de goe derenvoorraden der gesloten onder nemingen op een lijst bij het des betreffende rijksbureau voor han del en nijverheid, of indien de goederen ressorteeren onder het R.B. voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, bij het betreffende be drijfschap. worden ingediend. Deze lijst moet bevatten een beschrijving van den aard en de hoeveelheid der op het moment van sluiting in de onderneming ten verkoop aan wezige goederen Daarop moeten afzonderlijk worden vermeld de goederen waarvan de inkoop aan beperkende bepalingen is verbon den Van artikelen, die slechts mogen worden afgeleverd tegen Inlevering van bonnen of speciale vergunnin gen. moeten inplaats van bii de rijksbureaux resp. de bedrijfschap pen de lijsten bij de plaatselijke distributiediensten worden ingele verd. Tevens moeten bii de plaatse lijke distributiediensten de in het gesloten bedrijf aanwezige distribu tiebescheiden (bonnen, toewijzin gen en vergunningen) worden inge leverd. Voorzoover de bedoelde bon artikelen bestaan uit levensmidde len, zeep of tabak dienen de on dernemingen zoowel haar distribu tiebescheiden, als haar voorraad goederen te verantwoorden op een bij den plaatselijken distributie- dienst verkrijgbaar formulier rad 243-91. Consumentenbonnen die nen op opplakvellen te worden ge plakt en met het voorschreven ont vangstbewijs te worden ingeleverd. Voor de andere bonartikelen be staan dergelijke formulieren niet. Hoofdredacteur; a W Menk- norst. Leiden- olv hoofdredacteur: K Been Lelden Redactiestaf: B Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport: J Broüwer. Stadsnieuws: Th, J Hannema Om geving en Muziek Verantwoordelijk voor de advertenties: A Poortman. Rolfilmcamera 6x9. B. Hoogwerff Eikelen- poom, Noordeindsplein «o. 8 A. Vulkachel, klein mo tel, in zeer goeden st., leist emaiiie. of in ruil (°or solide schoenrep. aoor gedipl. schoenma- fw. A M. Lemair. Ca- Brimestraat 4 a. Karpet, zoo goed als «euw. Holtap. oude k;w. Ris met bruin, 3x4. «ïres: Mej. de Groot, teerenweg 94 A, War mond. I Klein goed onderhou ten wandelwagentje. Louwrier. van Baerle- Btraat 2 a. J Een tweeling opklap- 'agen en een poppen wagen. M. Zandbergen, ;°embastraat 14, Oegst- teest. B.M. fok of kleiner gevr. Holswilder. Nieu- ve Rijn 7. H Ken paar nieuwe meisjesschoentjes, maat 23 en een paar heeren schoenen. mt. 43. alles in goeden staat. Achil les, Hotel Meerrust. Warmond. 0 Moderne eiken cylin- derbureau. in goeden staat. Br. aan J. Hop penbrouwer, Strandweg 18. Katwijk a/Zee. Een in goeden staat zijnde moderne kinder wagen. Br. aan A. Ver- hart. Overijn Katwijk a. d. Rijn. G mahoniestoelen f. 25 divan, iets beschadigd f. 15. tafelkleed zoo goed als nieuw f. 20, luidspre ker f10, schaaf f5, ronde tafel f. 10. Mej. Plu, Rapenburg 77. Boekhoudboeken: Kreukniet, Overeem, Speerstra. te zamen voor f25. Bijl, Hoogewoerd No. 32 A B Bontmantel f. 250. Jharsma haard f.70. Boekee. Zoeterwoudsche Singel 96. B 2 1-pers. ledikanten met onderlegger, matras en kussen f. 100. Adres: Admiraal. Veurscheweg 40. Voorschoten. B Vuleanlseeren van uw rijwielbanden na tuurlijk bij een ver trouwd adres. Vakkun dige behandeling en billijke prijzen. Rliwiel- handel B. SJouke. Morschstraat 7 B Melsjesmantel met hoed, z. p., z. g. an„ leeft. 10 11 J. pr. f.35 Chaudron. L. de Collg- nystraat 3 A. B Nieuwe damesmantel oude kwal., mt. 42 zon der punten f. 45. A. uithoven. Hoofdstr. 138, Sassenheim. B Groote en kleine mast f70. een zeil f. 60 twee kleine zwaarden f. 60 en haardkachel, zoo goed als nieuw f. 80 W. D. van Muyen, Dub bele Buurt 9. Rijnsburg H Gramoiooncassette m. volumeregelaar f. 15. zo goed als nieuw. Te bez. Roozendaal Weddesteeg 4. Na 19 uur. Een nieuwe 2-tons schouw, prijs f260. Gebr. Annaars. Gouwe kade 5. Alphen aan den Rijn. B Academie voor We tenschappen. Handels dagschool. Rapenburg 57 Typen en Steno. mond. en schrift, f. 8 p. c. Ned. Handelscorr. f 3 p. mnd. Ook Algem. Ontwikk. Boekh. Mlddenst. Hand schrift verb. tn Duits. Spreekuur v. 78 u. Fornuis f. 32.50. sche- merlamD f. 35. stofzui ger f. 22. S. H Zitman, Leidscheweg 445. Voor schoten. Manteltje (stof) 3 J„ f. 7.50, zw. d.mantel f. 35 mt. 44 uitschuiftafel f. 7.50, 2-p. spiraal op pooten, en ganglantaarn (brons) f.5. Stafleu Leliestraat 22 a. B Notenhouten vijfar- mige lichtkroon, geheel compleet f. 35. Ook ge negen te ruilen tegen kinderstoel in 'goeden staat. Wiersma. Rapen burg 64. B Gramotoonpiatcn: Grieg. Pianoconcert: Mendelssohn, vioolcon cert; Brahms, piano- quintet; Beethoven. 7e symphonie en vele an dere. Uitsluitend elec- trische opnamen. Prij zen van f. 2 tot f. 5.50 per plaat. Haverkamp, Emmalaan 78. Oegstg. B Ken flink meisje leef tijd 15 a 16 j., bij: Mevr. v. Egmond Riinsburger- weg 43. Riinsburg. ÜS Ken net meisje, van 8 1/2 tot 1 uur of nette jonge werkster voor 3 ochtenden per wek. Mevr. Teeuwen. Hooge Rijndijk 141. Een net flink meisje, voor de hulshouding v. 9 tot 4 u. 's Zondags vrij Mevr. Lantinga Rooden- burgerstraat 37. B Net dagmeisje, in klein gezin, voor de morgenuren. Goed loon. ROodenburgerstr. 28. B Jong echtpaar zonder kinderen, zoekt in Lei den of omgev gestoft- kamers met keuken. Br. Bur. v. d. BI. No. 7772 k B Ken frlsch slaapka mertje f. 2.50 p- week Te koop aaneebod. een kachel f40. Bevr. Haagweg 46 2 x b. B Koudekerk a/d. Rijn. „Het altaar tusschen puinhoopen". Spreker L. J. Pasman van Hillegom Vrijdag a.s. aanvang 7.30 n.m. Hotel van Egmond Komt zelf en brengt an deren mede! BVerlorcn zilveren speld met carolyne steen. Woensdag 17/3 gaande van L.brugGerzon. Te gen belooning terug te bezorgen J v. Wijk Langebrug 81. Opwekking samen komst op Donderdag 18 Maart in het gebouw Nathanaël Moriaansteeg 2 te Leiden. Aanvang des avonds 71/2 uur. Spre ker A. Sneep van Rot terdam. BS Vraagt voor Uw radio pick-up-comb. enz. als mede taxatie van uw toestel alle inl. aan het van ouds bekende adres De Jong. da Costastr. 69 Tel. 23055.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3