{.1.300.000.000.- BINNENLAND Nederl. Vrijwilligers onderscheiden zich. GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS. SPORT mm ONDERLINGE s NEDERLANDSCHE RECHTZAKEN Neem'n AKKERlk AGENDA LAATSTE BERICH Verlaging vgn Vleeschrantsoen de dddec w „Borstvoeding en daarna De Guneratoren ce Rbenen ontgroeit ei)n «telgers. Na een gestagen arbeid van 12 (aren begint thans het tijdstip te naderen waarop de restauratie van bet 80 meter hooge bouwwerk vol» cooid zal zijn GNF-W. P. Zeijletnaker-Pax m Engelsch-Turksche vriendschap rxiet alleen een vriendschap, die door gemeenschappelijke belan gen wordt voorgeschreven, doch ook een noodzakelijkheid, die aan de spits staat van de le vensbehoeften van beide landen. Gij weet, dat de verkiezing van Ineunoe tot president van de Turksche republiek in het Amerikaansche congres werd me degedeeld. Het congers heeft deze mededeeling met donderen de toejuichingen aangehoord. Thans richt ook ik op deze tri bune in uw naam aan het de mocratische en republikeinsche Amerika de gelukwenschen, de sympathieën en de hoogachting van het democratische en repu blikeinsche Turkije. Thans staat het land voor twee crises: het lcvensmiddelenprobleem en de valutakwestie. Het op tal van goederen gelegde beslag deed een wijdvertakte sluikhandel ont staan en er begon een wedloop in prijzen voor levensmiddelenen kléèding. De regeering heeft daarop tai van harde maatregelen genomen Het doeltreffendste middel tegen de crises was de verhoogmg der productie en het opsporen der verborgen goederen. Inzake het broódvraagstuk zeide Saradzjogloe, dat de prijsstijging alleen het minder goed gesitu eerde deel dei* bevolking, dat de minister raamde op 1.6 millioen zielen, trof. Sedere drie maanden krijgt deze categorie brood van de egeering tegen den kostprijs. Turkije is, zoo zeide Saradzjogloe ondanks 't lijden dat't doormaakt een gelukkig land. Wanneer wij echter op zekeren dag, zoo ging de minister-president verder, van het Turksche volk zware offers eischen, dan zal de geheele we reld inzien en erkennen, dat de Turksche productiecapaciteit on begrensd is. Inzake de valuta- en finan- cieele crisis zeide de minister president, dat de begrooting van 250 millioen Turksche ponden in 1S38 tot 480 millioen in 1943 is gestegen. Bovenaan op de lijst met te verrichten taken staat de plicht om het Turksche leger steeds paraat te houden. De A.N P.-correspondent te Berlijn meldt: Evenals bij de Duitsche tegen- operaties tusschen Donetz en Dnjepr, die met de vernietiging van het Popof-leger eindigden, hebben de in de SS-divisie Wi king strijdende Nederlandsche vrijwilligers zich ook bij de inne ming van de stad Charkof bui tengewoon onderscheiden. Teza men met hun Duitsche kamera den slaagden zij er in verschil lende woonwijken der stad bin nen te dringen en de bolsjewisten uit hun stellingen te verdrijven. Na de bezetting der stad brach ten de Nederlanders den aanval verder naar het Oosten en naar het Zuid-Oosten vooruit- Lompen moeten worden aan gegeven Op grond van de be treffende voorschriften is be- i paald, dat een ieder, die meer dan 50 kilogram lompen in voor- raad of onder zijn berusting I heeft, verplicht is vóór 26 Maart a.s. .bij het rijkstextielbureau, sectie lompen, te Arnhem, aan gifte te doen van de hoeveelheid lompen, die hij in eigendom of onder zijn berusting heeft. Deze verplichting geldt niet voor be paalde categorieën kleinhande laren. „Een kleine vergelijking". Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Een kleine ver gelijking". Dienstplichtigen Arbeidsdienst. In de staatscourant is opgeno men een besluit van den secre taris-generaal van het departe ment van algemeene zaken be treffende de aanwijzing van het aantal arbeidsdienstplichtigen en het tijdstip van opkomst. Hierin wordt bepaald: De volgende arbeidsdienst plichtigen zullen worden opge roepen tot het vervullen van arbeidsdienstplicht gedurende het tijdvak van en met 1 Juli tot en met 15 December 1943: a. Krachtens de "arïflceTén 2, lid 2, en 11 van het arbeidsdienst- plichtbesluitde mannelijke ar beidsdienstplichtigen, die zijn aangesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en onderscheidenlijk geboren zijn tusschen 31 December 1924 en 15 Juni 1925 en tusschen 1 April 1922 en 1 April 1924, voor zoover de betrokkenen niet rèeds hun arbeidsdienstplicht hebben ver vuld. b. Krachtens artikel 4 van het arbeidsdienstplichtbesluitde mannelij ke arbeidsdienstplichti gen, géboren in het eerste half jaar van het jaar 1925, voor zoo ver hun oproeping naar het oor deel van den commandant van den Nederlandschen Arbeids dienst noodig is. Brand te Wezep Maandag heeft te Wezep brand gewoed in de landbouwerswoning van den heer H. van 't Ende, aan den Rijksstraatweg. Het huis, dat mede bewoond werd door den arbeider A. Steenbergen, alsmede twee vier-roedige en twee twee- roedige hooibergen, gedeeltelijk gevuld met hooi en stroo, en twee houten loodsen, gingen geheel in vlammen op. Een gedeelte van den inboedel kon nog worden ge red. De brand ontstond door het spelèn van kinderen met lucifers. Boerderij afgebrand te Epe Maandag is het boerderijtje van den landbouwer D. Brummel aan den weg van Epe naar Heerde, afgebrand. De inboedel en het vee kon worden gered. De brand ontstond doordat kinderen ach ter den hooiberg met lucifers hadden gespeeld. Een en ander was laag verzekerd. Kindje bij brand in de vlam men omgekomen - Te Kampen heeft een felle brand gewoed in de bovenwoning van perceel Bo- vennieuwstraat 66, dat bewoond werd door het uit drie personen bestaande gezin van den heer Tamminga. Hierbij kwam een kindje van anderhalf jaar in de vlammen om. De vader, die een poging deed het kind te redden, viel door een brandenden zolder en werd vrij ernstig gewond. In bewusteloozen toestand werd hij naar het stadsziekenhuis overge bracht. De woning brandde ge heel uit. Doodelijk ongeluk op onbe- waakten overweg. Op den on- bewaakten overweg aan den Hui- dekooperweg te Hilversum i een man door den trein overreden en op slag gedood. De 49-jarige ge huwde arbeider C. de Weerd uit Hilversum bevond zich met zijn rijwiel op den overweg, toen juist de electrische trein, welke om 14.25 uur uit Hilversum naar Utrecht was vertrokken, passeerde De man werd tegen den grond gesmakt en zoo zwaar gewond, dat hij op slag dood was. Voorstelling „Vreugde en Ar beid." - De plaatselijke leider van het Ned. Arbeidsfront, de heer P. J. K. Determan opende in de Stadszaal dezen avond, waarbij hij zijn groote teleurstelling uit te over de matige opkomst. Na een kort woord van aanbeveling voor de binnenkort te houden Huisvlijttentoonstelling waarover wij reeds uitvoerig mededeelin- gen publiceerden, was het woord aan de medewerkenden, die een gevarieerd programma voor het voetlicht brachten. Daar was al lereerst de levendige conféren cier Roland Wagter, die met zijn vlotte praatjes steeds direct voor een luchtige stemming zorg draagt. Vervolgens een wer kelijk uitmuntend Fransch danspaar, n.l. de Ronaldo's, wier élegance en beheerschte tech niek tijdens hun herhaaldelijk optreden de grootste bewondering trokken. Elly Bauers zong ver schillende liedjes en er waren ook de rhythmische „zangers bij de guitaar" Scholten en van 't Zelfde, twee jonge, opgewekte en frissche krachten, die eveneens succes hadden. Het geheel werd omlijst door het Schouworkest van Will Hildering, dat met dans- en amusementsmuziek een goeden indruk maakte. Een der leden, de klein-parmantige Heinz Hinse, was een voortreffelijk slagwerker en ook muzikaal op dreef als „zingende zager" en als soepel en accuraat marimbaïst. Een schets met Roland Wagter als doktersassistent zorgde ook voor de noodige vroolijkheid. Het was dus weer een avond met véél afwisseling! Jammer, dat sommigen tijdéns een ernstig nummer van het Schouworkest - fantasie over von Flotow's opera Martha -, meenden de zaal in- en uit te kunnen loopen, het geen storend werkte. Th. J. Hannema. Onze stadgenoot, de heer J. J. Roeters van Lennep slaag de te Groningen voor het docto raal examen rechten. De begrafenis van het stof felijk overschot van den oud wethouder. den heer J. Splinter Beurssluiting Bepaald is, dat de beurzen voor den geld- n?nop „Rhijnhof" vindt a.s1. fondsenhandel des ZatèrdagST y,afprhap- niet nm halft.was.lf. en aanvangende op Zaterdag 20 Maart a.s.. zullen zijn gesloten, alsmede dat de Zaterdagen voor de geldlaeningen, als bedoeld in afdeeling III der beursvoor- schriften 1940, niet als werkdagen zullen worden becshouwd. Permanenten is niet verboden Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zullen de dameskap salons ook verder mogen voort gaan aan hun cliënten een zgn. permanent (Dauerwellen)) te le veren. Het permanenten is dus niet verboden bij de beschikking in zake de sluiting van bedrijven. Ontslag burgemeester D. van der Munnik is onmiddellijk in gaand ontslagen als burgemees ter van Grootegast. Over de steenkoolproductie deelde de minister-president me de, dat deze van 3 millioen ton in 1941 tot 2.5 millioen in 1942 i is gedaald. Dank zij de inspan- ningen om de productie op te voeren, heeft deze in de laatste maanden haar hoogsten stand. I weer bereikt. Ook in den lana- I bouw is een productieverhooging i voorzien. Heden hier, morgen daar! Verzekeri U daarom bij de J ..OcderiingeNeGerlaiidscne'* 'i? x Verwaaroorgd kapitaal ruim 'V Voorscüotheïfingp.üalfjaar I 0.60 per I 1000.- MOLESTVERZEKERINGMIJ. Ge*. Ie Sneek VOETBAL. NederlandVlaanderen In Leipzig zal Zondag li April een landenwedstrijd worden gespeeld tusschen Nederlandsche en Vlaam- sche arbeiders, die momenteel in Duitschland werken. Aan Neder landsche zijde zal o.a. Eakhuys van de partij zijn. BRIDGE. Viertallencompetitie „De Sleutels" In de tweede klasse zijn gister avond de volgende uitslagen ver kregen: 2de klasse A: team Zandbergen wint van team Doing met 28 m.p.; team Parmentier wint van team v. Egmond met 30 m.p.; team Piela- nen wint van team Bussching met 24 m.p 2de klasse B: team Van As wint van team v. d. Togt met 16 m.p.; team Huivenaar wint v. team Kan- j bier met 33 m.p.J team Warnecke speelt gelijk tegen team Visser (3 punten ten gunste van Warnecke). WATERPOLO. De Zijl 3—De Zijl 4 In de „Overdekte" werd gespeeld boven genoemde wedstrijd. Rust 21. Einde -2—3. Haagsche Politierechter De Of ficier vond het een leelijke streek die C. R. te Leiden had uitgehaald; hij moest voor zijn patroon turf weg brengen, hetgeen hij ook deed doch bij anderen dan de klanten, en hij hield het geld zelf. Wegens verduistering vorderde de officier een maand gevangenisstraf; de rechter veroordeelde tot 14 dagen. Terzake diefstal stond terecht J. H. v. d. E. uit Leiden, die een jas zou hebben weggenomen, welke echter later was terug gegeven. Een week gevangenisstraf vorderde de officier, waartoe de rechter ook ver oordeelde. Teneinde een grootere toewijzing steenkolen te krijgen, had H. J. de H. te Rijnsburg een aanvraag bij het Rijkskolenbureau ingediend. Echter moest hij bewijzen overleg gen van hetgeen in een vorig Jaar was verbruikt, en daartoe werd een kwitantie ingezonden. De ambtena ren twijfelden aan de juistheid er van. en stelden een onderzoek in. Toen bleek dat met. medewerking van den leverancier H. N. een on juiste kwitantie was ingediend. In elk geval bleek dat de handelaar N. van het geval geen voordeel had, en ondoordacht hielp, terwijl den H. door uitbreiding van de cultuur ko len tekort kwam. De officier vor derde tegen N. f. 25.boete subs. 10 dagen hechtenis en tegen den H. f. 50 subs. 25 dagen. De rechter ver oordeelde N tot f. 20.subs. '10 d. en den H. tot f.40 subs. 20 d. J. v. d. H. uit Leiden had gepro fiteerd van den diefstal welken K. van W. uit Leiden pleegde. Daar voor stonden zij nu terecht, en hoe wel de één een grooter aandeel had gehad in de affaire dan de ander, Zaterdag niet om halftwaalf, doch te 2 urn- plaats. Ja. waarom AKKERTJES die de pijnlijk en verbrekei hoofd weer maken binnen 'n kv a De Nederlandsche Pijns\ wilde de officier voor elk 3 maan den gevangenisstraf vragen, omdat zij moreel even schuldig zijn. De rechter legde elk twee maanden ge vangenisstraf op. Haagsche Gerechtshof Terzake het veroorzaken van dood door schuld', heeft de rechtbank H. P. W L. uit Leidschendam veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Verdachte had met een door hem bestuurde auto op een kruispunt aan den Laan van N. Oost-Indië, een wielrijder aangereden, die ten gevolge daarvan is overleden. In hooger beroep betoogde verdachte, nadat de getuige A. G. Hoogeweg was gehoord, dat er naar zijn mee ning geen schuld had aan het on geval. De adv.-generaal vorderde echter bevestiging van het vonnis. Het zou aan P. J. v. d. V. uit Lei den niet bekend zijn geweest dat de fiets, welke hij kocht van iemand, van diefstal afkomstig was Terzake schuldheling was hij door de recht bank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, van welk vonnis de adv.-generaal in hooger beroep bevestiging eischte. Het hof heeft arrest gewezen en thans een maand gevangenisstraf opgelegd. Wegens het vervoeren van vleesch afkomstig van clandestiene slach ting was A. Bink te Leiden door den economischen rechter veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf, waarvan, in hooger beroep, de adv.-generaal bevestiging eischte. Hot hof heeft zes maanden gevan genisstraf met aftrek van preven tief opgelegd, en verbeurd verkla ring van het vleesch. Terzake het slachten van een schaap was H. H. Wesselink uit Lei derdorp tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Het hof heeft thans zes maanden opgelegd. Tot zeven maanden gevangenis straf was G. J. Onderwater uit Oegstgeest veroordeeld, omdat hij zou hebben geholpen bij clande stien slachten van een schaap. Van dat vonnis werd tegen verdachte, die ontkende, bevestiging van het vonnis geëischt. Het hof heeft ver dachte van het ten laste gelegde vrijgesproken. Wegens het slachten van een koe was W C. Steeneveld uit Leid schendam veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf; in hooger beroep vorderde de adv.-ge neraal een jaar en drie maanden. Het hof heeft een jaar opgelegd met aftrek van preventief. Wegens slachten van een schaap was P. G. Verbruggen uit Leiden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft thans acht maanden ge vangenisstraf met verbeurd verkla ring van het vleesch opgelegd. HEDEN Evang. Chr. Gem.: Same sten te 3 en 7 1/2 uur nair Prediker: Spr. ds. van Dij Den Haag. 7 uur nam. Schouwburg: Mij. v. Toon Pianist Willem Andriessen. uur nam. Haarl.str. 48a: Spr. de hee delmeyer. 7y2 uur nam. De avond-, nacht- en Zo dienst der apotheken te wordt van Zaterdag 13 Maar tot Zaterdag 20 Maart 8 uur genomen door de apotheek E Nieuwe Rijn 18, Tel 20523. Te geest door de Oegstgeestsche theek. Raadhuispark 8, Tel. Gouden doctoraten - a.s. zal het 50 jaar geledei dat mr. W. H. A. Elink S< man te 's-Gravenhage, oud aan de Nederlandsche Ecc sche Hoogeschool te Rotti aan de Rijksuniversiteit alt doctor in de Rechtswetei promoveerde. Hetzelfde feit zal op W» 24 Maart worden herdacht mr. A. J. van Buuren, oud heer in het Hooggere-chtth Batavia, thans wonende te vueren (België) BINNENl Alleen ongewijzigd voor de soenen voor zwaren en zwaren arbeid. Toen het eind Januari vi jaar moest komen tot eet laging van het vleeschrai tot 200 gram per persoo week, been inbegrepen, is aankondiging tevens medegi dat verdere aanpassing vai vleeschverbruik aan datgen voor den j aarlij kschen aa van den veestapel beschi komt, onvermijdelijk zou Mede om het belangrijke en melkrantóoen voor ver te behoeden, mag het nie men tot verdere inkrimpin onzen rundveestapel. Het blik is thans gekomen, handhaving van het vleeschrantsoen aantastini den nog aanwezigen rundv pel zou beteekenen. Het is om die reden, d; Rijksbureau voor de Voedsi ziening in oorlogstijd g< zaakt is, de verwachte vei van het vleeschrantsoen kondigen, ingaande met de we distributieperiode, die l 21 Maart 1943 begint. Het v rantsoen zal dan voor no verbruikers van 200 gram gram per persoon per week inbegrepen, worden terugge Voor de groep kinderen va jaar zal echter geen rantso laging plaats vinden. Hi zal integendeel eveneens u Uit»' verkriïfik.1 de daarvoor besten^

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2