5 CHARKOF WEER VEROVERD euringen voor de Waffen-5.S. en hel Legioen ste Jaargang Maandag 15 Maart 1943 fïo. 25447 Duitsche 7 eer machtsberichten. Italiaansche Weermachtsberichten Beperkt het electriciteitsverbruik; het is Uw eigen belang. BINNENLAND Waardeloosverklarïng der bankbiljetten van f. 1000.en f. 500. VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ^Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakte gisteravond i een extra-bericht bekend: De tegenaanval, waarin de legergroep Zuid na wekenlange ge kten den vijand teruggeworpen heeft over de Donets, is vandaag oor een belangrijk succes bekroond. Na dagenlange zware ge- echten hebben formaties der Waffen-S.S. met krachtigen steun an de luchtmacht de stad Char kof in een omvattingsaanval uit et Noorden en Oosten heroverd. De verliezen van den tegenstan- er aan menschen en materieel zijn nog niet te overzien. .69 taidag deelde het Duitsche op- LT*bevel mede: tan het Oostelijke front vonden t uitzondering van het gebied Charkof-Bjelgorod slechts atseljjke gevechten van ge- ge beteekenis plaats. Het Wipidsgebied van Charkof is groo- ideels in Duitsche handen. Al- in het Zuid-Oostelijke deel Na i de stad wordt nog verbitterd pochten. Ten Westen van Bjel- od werd de hardnekkig strjj- nde vijand naar het Oosten dreven. Een sovjet-formatie, een tegenaanval wilde onder men werd tegengehouden en in pan gehakt. De stad Borissof is stormenderhand ingenomen. In de luchtgevechten van gis- en, waaraan ook Slowaaksche ;ers met succes deelnamen, ver en de sovjets 50 vliegtuigen 2 eigen verliezen. Pjüan het Noord-Afrikaansche int is het rustig. In Zuid Tunis strooiden Duitsche jagers een rmatie Amerikaansche jacht- egtuigen en schoten zonder verliezen te lijden, van 18 nvallende machines 14 omlaag. Q n andere fronten werden nog overwinningen in de lucht be laid. Een formatie gevechtsvlie- rs heeft voorts stad en haven Bone met succes aangevallen, formaties van de Britsche litmacht deden een aanval ï'dag zonder eenige militaire werking op enkele plaatsen in kustgebied der bezette ge den in het Westen. De Fran- le bevolking leed verliezen. Zes itsche vliegtuigen werden neer schoten. h den afgeloopen nacht vlogen itsche vliegtuigen boven het stzeegebied zónder bommen er te werpen. Twee van deze egtuigen werden neergeschoten, üanvallen overdag en 's nachts li de Duitsche luchtmacht wa- gericht op militaire doelen de Zuidkust van Engeland, den nacht van 12 op 13 Maart >a. u f. >eti 27 de art R] stieten Duitsche motor torpedo- booten voor de Algerijnsche kust op groepen Britsche torpedoja gers. In een snellen torpedoaan- val werden twee torpedojagsrs met zekerheid en twee andere waarschijnlijk vernietigd. Alle motor torpedobooten keerden on- besohadigd op haar basis terug. En Zaterdag: Van het Koebanbruggenhoofd uit hebben berg jagers en pant sergrenadiers bij verrassing ver scheidene bolsjewistische infante riebrigades, die voor den aanval gereed stonden, aangevallen en verstrooid. De vijand leed zware, bloedige verliezen en verloor tal rijke wapenen. Er werden meer dan 500 gevangenen gemaakt. In Charkof duurden in enkele wijken verbitterde straatgevech ten nog voort. Troepen van de Waffen-SJS. braken den vijande lijken tegenstand, drongen tot het centrale station door en bezetten het stationsterrein. De lucht macht heeft met vernietigende uitwerking ten Zuid-Oosten van de stad dicht opeengedrongen terugtrekkende sovjetkolonnes be stookt. Ten Westen van Bjelgorod zijn onze divisies over een breed front in den aanval. De steden Bogo- doechow. Achtyrka en Graiworom zjjn genomen. In de sectoren Orel en Staraja Roessa staakten de bolsjewisten gisteren den aanval. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in stallaties van de Moermansklij n en de stad en haven van Moer- mansk gebombardeerd. Van het Tunesische front wordt slechts bedrijvigheid van verken ningsgroepen gemeld. De lucht macht heeft overdag een vijande lijk vliegveld en des nachts de havenwerken van Bone met zicht bare resultaten aangevallen. Duit sche jagers schoten 6 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 2 viermo torige bommenwerpers, neer. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een aanval gedaan op West Duitsch gebied, vooral op de steden Essen, Bot trop en Duisburg. De bevolking leed verliezen. Vooral in woon wijken werd aanzienlijke schade aangericht. Volgens de tot dus verre binnengekomen berichten zijn 22 bommenwerpers door nachtjagers en luchtdoelgeschut neergeschoten. Voorts verloren de Engelschen gisteren overdag acht vliegtuigen boven het bezette ge bied in het Westen en aan de Ka- naalkust. De Duitsche luchtmacht viel overdag een havenplaats aan de Zuidkust van Engeland aan en ondernam in den afgeloopen nacht met een formatie zware gevechtsvliegtuigen opnieuw een krachtigen aanval op het haven en industriegebied van Newcastle. Voor de Nederlandsche kust hebben patrouillevaartuigen een reeks succesrijke nachtelijke ge vechten geleverd tegen Britsche motortor pedobooten en artillerie- motorbooten. Zij brachten 3 mo- tortorpedobooten tot zinken, scho ten er 2 in brand en brachten een zesde zware schade toe. In het Kanaal heeft een an dere flottielje patrouillevaartui gen een aanval afgeweerd van 12 vijandelijke motortorpedoboo- ten, waarvan er 2 in den grond geboord en 2 in brand geschoten werden. Een Duitsch vaartuig is ge zonken. Van beide zijden van het Kanaal mengde zich verdra gend geschut in den strijd. Zaterdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: Aan het Tunesische front be drijvigheid van verkenningsgroe pen. Op een vijandelijk ..egveld werden in scheervlucht talrijke vliegtuigen en auto's vernield. Door vijandelijke luchtaanvallen werden te Soesa in Tunis 8 per sonen gedood en 12 gewond, ter wijl de verliezen in de stad Tunis derlandsche vrijwilligers In de Sovjet-Unie SS PK Leltt-O H-P m Bet SS-Ersatzkommando Nie- plande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, den leeftijd van 17-45 jaar *jk gehuwden), die lichamelijk bwel als geestelijk goed ontwik- ï'd zijn en zich geheel kunnen Fen aan de eischen. die de op ening hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoegen, einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijk heid tot opleiding en dienstver vulling in Nederland, in een spe ciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die die nen in de Waffen-SS. en het Legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. v Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS. in Ne derland willen toetreden. 19.3.43 9.00, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 19.3.43 15.00. Den Bosch, hotel Noordbrabant. Markt 45. 20.3.43 9.00, Roermond, NSDAF., Swalmerstraat 61. 20.3.43 15.00. Arnhem, Wever straat 16b. 21.4.43 9.00, Hengelo. Deutsches Haus. 21.3.43 15.00, Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 22.3.43 9.00, Groningen, Con certhuis. Poelestraat. 22.3.43 15.00. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9.00, Amsterdam, school Iepenweg 13. 24.3.43 10.00, Utrecht. Wehr- machtheim, Mariapleln. 25.3.43 10.00. Amersfoort, dienst gebouw, Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag, café .,Den Hout", Bezuidenhoutscheweg nog worden nagegaan. In beide steden aanzienlijke schade aan woonhuizen. Duitsche jagers hebben boven Tunis 6 vliegtuigen neergescho ten. Formaties der Duitsche luchtmacht hebben in den avond van den llden Maart een "kon vooi ten Noorden van Bone aan gevallen, 3 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 24.000 ton en een torpedojager werden zwaar getroffen. Een ander kon vooi is in den afgeloopen nacht bij Philippeville aangevallen, 2 schepen, elk ongeveer 5000 ton metende, werden door torpedo's getroffen. Bij de actie van onze torpedo- vliegtuigen tegen de reede van Bone, waarvan het weermachtbe- richt van Vrijdag melding maak te, is ook een groote torpedoja ger getroffen. Een der meermotorige bom menwerpers, die in den nacht van 11 op 12 Maart Palermo bom bardeerden, is door het lucht doelgeschut getroffen en stortte ten Zuidoosten van Torre Ver- dura (Agrigento) in zee. Twee onzer vliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. En Zondag: In Tunis normale verkenningsbedrijvigheid. Een for matie vijandelijke vliegtuigen werd bij een aanvalspoging op een in den Zuidelijken sector van het front gelegen vliegveld door Duitsche jagers tegengehouden, die 14 vliegtuigen neerschoten. Vijf andere machines werden in luchtgevechten door jagers der Spilmogendheden omlaag gehaald Duitsche bommenwerpers vielen de haven van Bone aan. Eenige andere schepen werden bescha digd. Vijandelijke vliegtuigen lieten Zaterdag eenige bommen vallen op Ragusa. Van de burgerbevol king werden 13 personen gewond. De woonhuizen leden schade. Het aantal slachtoffers van den laatsten luchtaanval op Cagliari bedraagt 652 dooden en vele honderden gekwetsten. In het Verordeningenblad van 14 Maart 1943 is de uitvoerige verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende waaxdeloosverklaring der bank biljetten van f.500 en 'f.1000 op genomen. Volgens deze verordening ver liezen de in omloop zijnde bank biljetten van f. 500 en f. 1000 met ingang van 13 Maart de hoeda nigheid van betaalmiddel. De Nederlandsche Bank is slechts verplicht deze bar-kbiijetten in te wisselen, voor zoover deze uiter lijk tot en met 15 April door de Rijksbelastingkantorén, welke be voegd zijn t.a.v. de inning van de inkomsten, of vennootschapsbe lasting, dan wel door den Rijks commissaris (gevolmachtigde voor de Nederlandsche Bank) worden overgelegd. De in het binnenland geves tigde eigenaren van bankbiljet ten zön gerechtigd de biljetten uiterlijk tot en met 31 Maart 1943 in te leveren bij het Rijksbelas tingkantoor, dat ten aanzien van hun inkomsten- of vennoot schapsbelasting bevoegd is, of - in geval zij voor geen dezer be lastingen zijn aangeslagen, - ten aanzien van de inning bevoegd zoude zijn. Zij ontvangen een be wijs van inlevering, waarin ver meld worden het aantal, de waar de en de nummers van de inge leverde biljetten. Genoemd belastingkantoor ge bruikt de tegenwaarde van de in geleverde biljetten in de eerste plaats tot delging van opvorder- bare of in den loop van het jaar 1943 opvoröerbaar wordende be lastingen van den persoon, die de biljetten heeft ingeleverd. Zijn geen belastingen opvorder- baar en is ook niet aan te nemen dat in den loop van het jaar 1943 belastingen opvorderbaar worden, dan wordt de tegenwaarde aan den persoon, die de biljetten heeft in geleverd, slechts vergoed, wanneer naar het oordeel van de admini stratie der belastingen geen rede nen bestaan tot het instellen van van hedenavond 18.46 uur tot morgenochtend 6.53 uur De maan ging heden onder te 3.34 uur en kwam weer op te 12.16 uur. Nieuwe overeenkomst tussehen Tokio en Nanking. - De woord voerder van de Japansche regee ring heeft in een bijzondere con ferentie der buitenlandsche pers, welke te Nanking heeft plaats gehad, de onderteekening bekend gemaakt van een nieuwe over eenkomst tussehen Japan en het Nationale China, volgens welke de teruggaaf der Japansche con cessies en bijzondere rechten in China reeds op 30 Maart zal plaats hebben. De teruggaaf ge schiedt in volledige overeenstem ming en in den geest der samen werking tussehen Japan en het Nationale China, teneinde dezen oorlog_tot een succesvol einde te brengen. Zij staat in scherpe te genstelling tot de holle beloften van Engeland en Amerika, die nooit verwezenlijkt worden. (D.N.B.) John. M. Pierpont Morgan overleden. - Naar de Britsche be richtendienst uit Boca Grande in Florida meldt, is de bekende Amerikaansche bankier John M. Pierpont Morgan, 75 jaar oud, overleden. een onderzoek naar de fiscale om standigheden van bovengenoem- den persoon. Bestaan wèl redenen tot het instellen van een onderzoek, dan dient de tegenwaarde te worden ingehouden tot dekking van even tueel na te vorderen belastingen, onkosten, straffen en kosten en het eventueel overblijvende deel na beëindiging van het onder zoek te worden gerestitueerd. Het voor restitutie in aanmerking ko mende bedrag kan eveneens wor den gebruikt tot delging van an dere schulden van den persoon, die de biljetten heeft ingeleverd, aan den staat. öp de aanspraak op restitutie kan beslag worden gelegd, ook kan zij worden gecedeerd De niet in het binnenland ge vestigde eigenaren van genoemde bankbiljetten kunnen de biljet ten uiterlijk tot en met 31 Maart 1943 inleveren bij den Rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied, die deze uiter lijk tot en met 15 April 1943 aan de Nederlandsche bank ter in wisseling overlegt. De Rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied is in bijzondere uitzonderingsgevallen, volgens eigen oordeel, gerechtigd om bil jetten na 13 Maart 1943 aan te nemen of na 15 April 1943 ter inwisseling over te leggen. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be slist volgens eigen oordeel of de tegenwaarde aan den persoon, die de bankbiljetten heeft ingele verd, wordt vergoed. Hij kan de vergoeding afhankelijk stellen van het verschaffen van bewij zen en van het vervullen van voorwaarden. Hij beslist in hoog ste ressort. Voor zoover de tegenwaarde aan den persoon, die de bank biljetten heeft ingeleverd, niet wordt vergoed, draagt de Rijks commissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied deze af aan den Nederlandschen Staat. De Nederlandsche Bank dient de tegenwaarde -van de haar niet of niet tijdig ter inwisseling over gelegde biljetten zoo spoedig mo gelijk aan den Staat af te dra gen. Deze verordening is op 13 Maart 1943 in werking getreden. Mr. G. J. Brand te De Bilt overleden. - Te De Bilt ls op 57- jarigen leeftijd overleden mr. G. J. Brand, in leven directeur van de N.V. Utrechtsche bank voor belegging en administratie te Utrecht. H. J. Harkema overleden. - Na een langdurig ziekbed is te Gro ningen in den ouderdom van 62 jaar overleden Hermanus Jacob Harkema. De overledene werd in 1881 in Groningen geboren, ge noot daar zijn opleiding en was o.m. een zeer bekende figuur in het Groninger handels- en be drijfsleven. Zoo was hij vele ja ren voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken. J. D. Cox overleden. - Te Utrecht is op 69-jarigen leeftijd overleden de heer Jan Dirk Cox, die, sedert eenige jaren gepen- sionneerd, de Nederlandsche spoorwegen langen tijd heeft ge diend in de functie van hoofd inspecteur. Laatstelijk was de heer Cox hoofdinspecteur van het vervoer te Maastricht. Van Geelkerken bij het N.S.K.K. in België De pl.v. Leider der N.SB., Van Geelkerken, heefteen een bezoek aan België gebracht en daarbij de 300 Nederlandsehe vrijwilligers van de Motor-Gruppe Luftwaffe van het N.S.K.K. toe gesproken, die daar na voleindi ging hunner opleiding in een ka zerne op den Führer werden be- eedigd. „Een nuchter woord" - Heden avond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum I, zijn politiek weekpraatje uit, ditmaal getiteld: „Een nuchter woord".

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1