NETTE MEISJES „KLEINTJES" De „BONTE - CARNAVALS - AVOND DIENSTBODE Huishoudster STADSNIEUWS Successen in den afweerstrijd. OFFICIEELE KENNISGEVING OFFICIEELE MEDEDEELINGEN LEIDSCHE SCHOUWBURG UITGESTELD JONGEDAME Gevraagd Aangeboden Personeel gevr> Kamers gevraagd Diversen Lamboo, v. d Houwen, Kwaak en v. d. Dop, het juniores B-diploma door Reekers. DAMMEN. Leidsche Zeskamp Door den korten speeltijd is er eenige stagna tie ontstaan, met het. gevolg vele afgebroken partijen. De eerste helft is nu echter gespeeld en hierin toonde W. Huisman zich favoriet. Van Steenbergen bezet een goede tweede plaats. W. Heemskerk met één punt verschil de derde; 4. M. Optendrees, terwijl A. Pronk mo menteel hekkesluiter is. Er kan echter nog van alles gebeuren. De uitslagen van de laatste ronden lul den als volgt: P. OlivierW. Huis man 02; W. HeemskerkA. Pronk 20; M. Optendreesvan Steen bergen 02; W. HuismanM. Op tendrees 20; W. HeemskerkL. P. van Steenbergen 11; A. PronkP. Olivier 20 regl.; W. Heemskerk M. Optendrees 11; W. Huisman— A. Pronk 20. P. Olivier heeft zich teruggetrokken. De gespeelde par tijen zijn geannuleerd. Pension Wespennest. - Dit is een klucht van het zuiverste wa ter en een goedlachsch publiek,' dat niet in de eerste plaats op fijnen humor gesteld is, kan er menigmaal om gieren. Een spel met talrijke verwikkelingen en een gelukkig einde. Frans du Mée speelde de rol van een rijk geworden Amsterdamschen aard appelenkoopman die met zijn on beschrijfelijk ordinairen familie- aanhang en plat accent het pen sion op stelten jaagt. Dit stel zorgde voor een reeks lachsalvo's, hoewel aanblik, gedragingen en humor niet bepaald verheffend waren. Matthieu van Eysden.die ongetwijfeld voor beter werk ge schikt is. Harry en Beppy Boda gaven eveneens vlot spel te zien. Het décor, een salonkamer in een deftige villa, was wel wat erg eenvoudig. Niettemin: er is in den Leid- schen Schouwburg gelachen en daarom was het per slot zeker te doen. - Th. J. Hannema. Chr. Geref. Kerk. - Na afloop van de godsdienstoefening zijn gisteren als ouderling der Chr. Geref. Gemeente herkozen de heeren H. Buurman en J. Buijs en is gekozen in de vacature L. Ravensbergen de heer L. Noort. Als diaken zijn herkozen de hee ren J. Selier en J. M. van Weel den. De heer L. Ravensbergen, die 23 jaar het ambt van ouder ling heeft vervuld en hiervoor thans 'heeft bedankt, is gister morgen door ds. Joh. Jansen toe gesproken. Residentie-Orkest - „Malinconia", een compositie uit 1933 van den Neder-Oostenrijker Theodor Ber ger beantwoordt volkomen aan de naturalistisch - impressionistische bedoeling. Zij maakt een verras senden indruk door de zwaar moedige stemming en de origi- neele „Naturlautmalerei", waar mee bijzondere effecten bereikt worden. Het resultaat is een fan- Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Ten Zuidwesten van Charkof braken onze aanvalsdivisies het vijandelijk verzet en breidden zij den aanval uit tot in het gebied ten westen der stad. In den ge vechtssector van Orel bestorm den de bolsjewisten tevergeefs in enkele sectoren steeds weer op nieuw onze stellingen. Een leger corps, dat sedert dagen eenzwa- ren afweerstrijd levert, behaalde gisteren een groot afweersucces. Van 90 aanvallende vijandelijke pantserwagens werden er 66 in gevechten te land en 8 vanuit de lucht vernietigd. In den centralen sector deed de vijand talrijke aanvallen om de bewegingen der Duitsche troepen te belemmeren. Hij werd overal op bloedige wijze afgeslagen. In het kader van de sedert dagen aan den gang zijnde stelselmatige verkorting van het front werd de plaats Sytsjefka, zonder dat door den vijand druk werd uitge oefend, ontruimd. De afweerslag ten Zuiden van het Ilmenmeer duurde ook gis teren met onverminderde hevig heid voort. Ondanks krachtigen steun van de artillerie, het in actie komen van tanks en de in dichte golven naderende slag vliegtuigen stortten de aanvallen der bolsjewisten in het afweer vuur en als gevolg van het ver nietigende optreden der lucht macht met zeer zware verliezen ineen. Jachtvliegtuigen en luchtdoel artillerie schoten boven dezen frontsector 60 bolsjewistische vliegtuigen neer. Aan het Noord-Tunesische front slechts gevechten van plaatse iijke beteekenis. Formaties jacht vliegtuigen behaalden in talrijke luchtgevechten successen. Duit sche jagers schoten daarbij 9 Spitfires neer. Bij een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op het havengebied van Tripolis werden twee schepen in brand geworpen. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen bestookten overdag de stad Eastbourne aan de Zuid kust van Engeland. In den afgeloopen nacht werd het gebied van Southampton met brisant- en brandbommen be- stookt Aanvallen van de vijandelijke luchtmacht op het Duitsche rijks gebied en de bezette gebieden in het Westen werden overdag noch des nachts ondernomen. Boven de Noordzee verloor de vijand drie meermotorige vliegtuigen." tasievolle, karakteristieke en door zichtige weergave, van hetgeen den componist in de eenzaam' heid der natuur omhuivert, waan bij zijn inspiratie het gelukkigst schijnt in den somber-donker ge- tinten aanvang. Het zuiverst ge troffen zijn voorts de lyrisch be wogen passages, waartusschen echter momenten liggen, die wat verbrokkeld en daardoor uitge sponnen aandoen. Een componist met gevoel voor sfeer en kleur, en als zoodanig een dichterlijk beheerscher van het orkestraal palet. Het hier klein bezette or kest vertolkte het interessante werkje fijnzinnig, waartoe de soli voor viool en alt mede bijdroegen. De in Leiden reeds eerder hoo- gelijk gewaardeerde Fransche pianiste Marcelle Meyer was de soliste in het A moll concert van den grooten, nationaal voelenden Noor Grieg, wiens muziek geheel geheel geboren is uit den geest van het volkslied. Melodische ijkdom en praegnante rhythmiek verleenden dit briljant geschreven opus sinds lang een ongemeene populariteit. Marcelle Meyer, wier glasheldere aanslag haar aller eerst voor klaar Fransch werk voorbeschikt, wist zich ook hier bewonderenswaardig te ontplooien en oogstte een triomfaal succes, schoon ons een weeker, ron der toucher voor deze roman- tisch-bewogen gevoelswereld als ideaal in de ooren klinkt. Brahms' pathetische vierde, met de ge- geniale Passacaglia en de 30 va riaties tot slot volgde in een ener giek gespannen, boeiende opvat ting waarbij de voortvarende tempi, speciaal in het Allegro giocoso. opvallend waren. Terecht een langdurige hulde voor Schuur man en het orkest. Th. J. Hannema. Bü de stichting „De Veree- nigde Modevakscholen in Neder land" is voor costumière ge slaagd. mej. A. Dubbeldam alhier. SLUITING BADHUIS. De Directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst maakt bekend, dat het Gemeentelijk Badhuis aan de v. d. Werffstraat met in gang van heden voor eenige dagen gesloten is. 3964 VERBOUW KOOLZAAD OF RAAPZAAD. De Regeeriugscommissaris voor de Bodemproductie maakt het vol gende bekend. Ingevolge in het vorige jaar vast gestelde wettelijke bepalingen is iedere grondgebruiker met meer dan 1 H.A. bouwland op klei-, za vel- en roodoorngronden of met meer dan 5 H.A. bouwland op zand- loess-, dal- en veengronden ver plicht een oppervlakte grond met winterkoolzaad of wintel-raapzaad te bebouwen. Deze oppervlakte be draagt op klei-, zavel- en roodoorn gronden 8 pCt. van het bouwland (kunstweide en klaverland inbegre pen), dat in 1942 op het bedrijf aanwezig was. Op zand-, loess-, dal en veengronden bedraagt dit per centage 5 pCt. Van deze teelt-ver plichting kon men op aanvrage ontheffing verkrijgen voor de op pervlakte, waarover men met een handelaar een zaadteeltcontract had gesloten voor koolsoorten, knol len, koolrapen, voeder- of mergkool. Ook was ontheffing mogelijk op grond van bijzondere bedrijfsom standigheden. In dit geval was men als regel verplicht een oppervlakte blauwmaanzaad te verbouwen, die lVè maal zoo groot was als de voor geschreven oppervlakte koolzaad. Hetzelfde gold voor hen, die niet aan hun kool- of raapzaadteelt- pllcht voldeden. Deze bepalingen zijn thans als volgt aangevuld en gewijzigd: 1. Grondgebruikers, die in den herfst 1942 geheel of ten deele niet hebben voldaan aan hun verplich ting om kool- of raapzaad uit te zaaien of van deze verplichting in verband met bijzondere bedrijfsom standigheden, als te lichten grond, van den Productiecommissaris ont heffing hebben gekregen, zijn ver plicht een oppervlakte welke 1% maal zoo groot is als de ontbre kende oppervlakte winterkoolzaad of winterraapzaad met een zomer- oliezaad te bebouwen. Degenen wier kool of raapzaad of de daarvoor in de plaats op contract voor zaadwin- ning geteelde koolsoorten, knollen, koolrapen, voeder- of mergkool zjjn mislukt, zijn verplicht een opper vlakte, welke gelijk is aan de ont brekende met een zomeroliezaad te bebouwen Op klei-, zavel- en roo doorngronden heeft men de keuze tusschen blauwmaanzaad en zo- merkoolzaad: op zand-, loess-, dal en veengronden tusschen boterzaad zomerkoolzaad en blauwmaanzaad. 2. Degenen die een verplichting tot het telen van winterkoolzaad of winterraapzaad hebben overgeno men en deze verplichting niet zijn nagekomen, of wier kool. of raap zaad is mislukt, zijn verplicht als nog een oppervlakte welke gelijk is aan de ontbrekende oppervlakte winterkoolzaad of winterraapzaad, met blauwmaanzaad of zomerkool zaad voor zoover het betreft zand-, loess-, dal- of veen gronden, met boterzaad. zomerkoolzaad of blauw maanzaad te bebouwen. 3. Grondgebruikers op zand-, loess-. dal- en veengronden kunnen aan de verplichting tot het telen van zomeroliezaden ook voldoen door hun aardappelteelt ten op zichte van 1942 uit te breiden met de oppervlakte, welke zij volgens het onder l en 2 vermelde met bo terzaad. zomerkoolzaad of blauw maanzaad moeten betelen. 4. De verplichting tot het telen van bovengenoemde oliezaden of aardappelen kan binnen het werk gebied van de L.C.O. worden over gedragen. Hiertoe moet vóór 15 Maart 1943 een aanvrage bij de L. C. O. worden ingediend Bij de aan vrage moet zijn gevoegd een schrif telijke gedagteekende en ondertee- kende verklaring van dengene, die de verplichting wil overnemen. Overdracht van de verplichting naar een andere provincie is slechts toegestaan met toestemming van de beide daarbij betrokken productie- commissarissen. Tot het omploegen van een ge was, dat men teelt om te voldoen aan den opgelegden koolzaadteelt- plicht, mag slechts worden overge gaan, nadat men daartoe van den Productiecommissaris toestemming heeft gekregen. Voor blauwmaan zaad, zomerkoolzaad en boterzaad zal een hoeveelheid stikstof worden toegewezen, welke vrijwel overeen komt met het quantum voor win terkoolzaad en winterraapzaad Aan de telers van oliehoudende zaden en aan hun arbeiders zal het recht- worden gegeven een hoeveel heid spijsvet te koopen, welke va rieert naar gelang van de hoeveel heid oliezaad van gemiddelde kwa liteit, welke door den teler wordt ingeleverd. Van zomerkoolzaad zal een aanzienijke hoeveelheid zaai zaad van het ras Janetzki worden geïmporteerd. Bij in den Westpol der genomen proeven gaf dit ras een opbrengst van ongeveer 1700 kg. per h.a. Door den verbouwer werd dit op 2/3 van de opbrengst van een gewas winterkoolzaad ge schat. 3945 HAVERMOUT, PEULVRUCHTEN, RIJST EN GORT. Van 8 tot en met 12 Maart en van 22 tot en met 26 Maart 1943 zullen de plaatselijke distributie diensten bij inlevering van de bon nen „Algemeen 510". aangewezen vor havermout, toewijzingen voor havermout uitreiken. Voorts kun nen van 22 tot en met 26 Maart te zamen met deze bonnen eventu- eele restantbonnen „Algemeen 483" aangewezen voor 125 gram gemengd meel en „Algemeen 484" aangewe zen voor 125 gram havermout, wor den ingeleverd tot een maximum van 9'/2 rantsoen. Bij inlevering van de bonnen „Al gemeen 511", aangewezen voor peulvruchten, zullen de diensten van 8 tot en met 12 en van 22 tot en met 26 Maart a.s toewijzingen voor peulvruchten uitreiken. Van 22 tot en met 26 Maart kunnen te zamen met deze bonnen restant bonnen „Algemeen 485". eveneens aangewezen voor peulvruchten wor den ingeleverd tot een maximum van negen rantsoenen. Bij inlevering van de bonnen „Re serve 4-10" aangewezen voor 50O gram rijst, zullen de diensten van. 8 tot en met 12 en van 22 tot en met 26 Maart voor de helft van het aantal ingeleverde rantsoenen toe wijzingen voor rijst uitreiken en voor de andere helft toewijzingen voor havermout. Van 22 tot en met 26 Maart 1943 kunnen detaillisten restantbonnen „Reserve 4-07 eveneens aangewezen voor 500 gram rijst, bij de diensten inleveren tot een maximum van acht rantsoenen. De distributiediensten zullen van 8 tot en met 12 Maart en van 22 tot en met 26 Maart 1943 bij inle vering van de voor gort aangewezen, bonnen „Algemeen 505" toewijzin gen voor gort uitreiken, waarvan de linker benedenhoek is verwijderd Deze toewijzingen geven uitsluitend recht op het koopen van gort en '1 uitsluitend van gort „klassei 4 Gortmout. gemengd meel, grutten en dergelijke zullen derhalve niet on deze toewijzingen verkrijgbaar zijn. 3927 Te zamen met deze bonnen kun nen van 22 tot en met 26 Maart maximaal nes-en restantbonnen „Algemeen 482", eveneens aange wezen voor gort. worden ingeleverd. Grossiers zullen bij inlevering van bovenbedoelde toewijzingen verzameltoewijzingen voor gort ontvangen, waarvan de linker be nedenhoek eveneens is verwilderd en welke eveneens uitsluitend recht geven op het koopen van gort .klasse 4". Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst. Leiden; plv. hoofdredacteur:. K. Been, Leiden. Redactiestaf: B. W Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws: Th. J. Hannema. Om geving en Muziek. Verantwoordelijk voor de advertenties: A. Poortman. Wegens ziekte van haar tegenwoordige dienstbode vraagt Mevrouw DU CROIX BOSMAN, Rijnsburgerw. 129 tegen 1 April of eerder, een als meisje alleen of gevraagd om opgeleid te worden als verkoopster in het kruideniers vak. Goed loon. Persoonlijk aanmelden: Fil. ALBERT HEIJN Haarlemmerstraat 188. rr te geven door Jan van Ostade's Cabaretensemble, welke was vastgesteld op 9 Maart a.s. is tot Woensdag 17 Maart a.s. des avonds te 7.30 uur De voor 9 Maart genomen plaatsen blijven voor 17 Maart geldig. Mevrouw FORTANIER, Rijpsburgerweg 23, vraagt voor 15 Maait een beschaafde van goeden huize i'oor hulp bij 2 meisjes en ook genegen ïuishoudelijke bezigheden te verrichten, ex- of intern. Aanmelden Dinsdagavond tusschen 8 en 9 uur Bij vonnis van de Arron- dissements-Rechtbank te 's-Graverihage van 4 Maait 1943 is het faillissement van GERARD LEPELAAR, schilder, Lage Rijndijk 21 te Leiden, opgeheven wegens gebrek aan baten. De Curator: Mr. J. C. DE VROOM, Breestraat 19, Leiden. Kindercommode. C. Verschoor. Rijndijk 132, Voorschoten. Voor direct gevr. een stel transportvelgen 28 1/2 met of zonder ban nen. in goeden staat. J. d. Voort. Morschweg No 103. B Ten spoedigste een donkerbl. kindercape v. leeftijd pi.m. 5 j. Aanb.: Bosman Konlngstr. 25 Leiderdorp. 0 Wereldatlas. Uitgave Leldsch Dagblad, blz. 225 ~~472. Kraay. Thorbecke- stl'aat 32. 0 In goeden staat man- 'f'jJonKenspakje (10 J.) eiobbroekje en schoen hes (11/2 j Bergman, «asstraat 42. Stringbassist(e) in amateurs piano-accor- °n band. Reflecteeren 1- zwanenburg. Meloen- straat 2, Leiden. H Koffergramophoon m. dansplaten. Brieven met prijsopg. Bur. v. d. Blad onder No. 7021 k. Uw naaimachine nu een kostbaar bezit. Laat ze ons eens goed nazien en schoonmaken. Bijtijds verholpen kleine storin gen voorkomen kostbare reparaties. Pfaff Naai machinehuis. Leiden, al léén Steenstr. 19. Telef. 23795. Ruim 3000 vrouwen en 30 grote bedrijven maken gebruik van on ze schrift, cursussen knippen, naaien, pa- troontek. Elke cursus een handleiding v. blij vende waarde. Vraagt gratis proefles „Imova" Postbus 50. Hilversum. Salonspiegel 200 x 100 zeer mooi met gesl. rand f. 60. 4 goede spiegelrui ten 195 x 77. 195 x 113, 105 x 36. 123 x 26 en 2 draairaampjes met glas 88 x 26 f.45. Fr. HOo- gendoom. Marktplein 106. Bodegraven. Graszoden in beste kwaliteit. tuinaanleg, prima bloemwerk en planten Van ouds: D. Olivier, 't Bloemen- huis. Heerenstraat 47. M Sloep, met of zonder motor. Prijs f.850. Te bevr. v d. Heiden Bree straat 171 A. Na 6 uur. Takkenbossen in elke hoeveelheid v. Leeuwen. St. Aagtenstr. 21 Leiden B Zw. colb. costuum m. gestr. broek. norm. mt. f. 65 2 armst, met leer bekl. f. 20. mandoline geheel compl. f. 30. Gevr. meisjessch. m. 35 event, te ruilen voor m.- sch. mt. 27. G. Lamboo, Stationstr. 236. Zoeter- meer. Frlesche staartklok, goed loopend voor f125 C. Voortkamp, Volmo lengracht 2 a. Ameublementen. Keu rig gestoffeerde hulska mers van f75 af. bijzet tafels f. 12.50. huiska mertafels van f. 12.50 af keukentafels van f. 5 af losse stoelen f. 5. pracht dressoir f. 75. Muusse. Hooigracht 59. B Spitter gevr. en jon gen, pl.m. 18 jaar. E. Griffioen Voorscho ten. Leidscheweg 520. bij de Vink. Flinke werkster, voor Dinsdag, van 8 1/2 tot 12 u. en Woensdag van 81/2 tot 12 en 13 1/2 tot 17 uur. Plantsoen 75. Net meisje, v. g. g. v., voor de morgenuren of eenige ochtenden per week een flinke werkster Aanmelden Mevr Boon, Hofdijck 47. Oegstgeest Werkster, I midd. p. w„ tevens huishoudster gevr. Brlev.Thorbecke- straat 37. Leiden Nette werkster gevr., 's Maand.. 'sWoensd. en 's Vrijdags van 91 u. Cobetstraat 1 Meisje, voor halve dagen. Houtzichtlaan 53 Mej. Roelants, Joh. de Wittstr. 50. vraagt een meisje voor halve dagen, 's Zondags vrij. Leeft. 16 J. Coupeuse. Gevr. naai ster met artistieken smaak, eventueel aan huis. Brieven Bur. v d. Blad onder No, 6963 k B Net HoU. meisje ge vraagd. v. h. of h. da gen of werkster. 2 d. per week. Aanm. 67 u. Mej. Meyer. Boerhaave- laan 22 Tel. 24453. Juffr. alleen zoekt ongem. zit- en slaapk. of zlt-slaapk.. voorz. v. gas en water of gebruik v. keuken Op het Zui den (omgev. Zuiderkw.) Br. a/d Blad No, 6938 k Eenvoudige zit-slaap- kamer gezocht door ver pleegster. Prot. Godsd. (Liefst centr.) Br. No. 99. Boekh. v. d. Veen, Oegstgeest. B Door jong echtpaar, gem. zit-slaapkamer m. keuken of gebr. daarvan tegen half Maart of eerder. Br. met prilsopg. Bur. v. d. BI. No. 6983 k Gezellige grote zit- slaapkamer te huur voor 1 of 2 personen. Briev. Bur. v d BI No. 7010 k Verloren Zaterdag morgen in de Hoofdstr. te Leiderdorp een wollen dameswant. Tegen beloo ning terug te bezorgen: Hooftstr. 34. Leiderdorp. B Gevonden d.parapluie Haarl .straat. Terug te bekomen tegen adv.kos- ten: St Janshof 12 (naast de Overdekte) B Radio's. Let op. Alle inlichtingen over radio's geeft alleen het bekend ste adres Biko. Cosiin- straat 24 Tel. 26963. Leiden. B Bijna niet gedragen oude kwal. donker-grils heerencostuum. in ruil voor een licht sportcos- tuum (ook nlus-four- costuum) Tussen 12 en 2.30 uur. P v. d. Luit Duinzichtstraat 16. Oegstgeest. B Huwelijk. Doofstom meisje 34 1. zoekt se rieuze kennismaking m. doofstommen of slecht- hoorenden man. Br. No. 98 Boekhand, v d. Veen Oegstgeest B Jonge dame zoekt kunstzinnige vriendin. Liefst met artistieken werkkring. Br. Bur. v. d Blad ond. No. 69641c B Burgerwed., 35 j. met 2 schoolg. kind. z. k. m. middenstand Gehelmh, verz. en verz. Br. Bur. v. d. Blad No. 6987 k. B Huwelijk. Een alleen staand persoon van 48 J. P.G.. zoekt kennisma king met een nette Juf frouw uit werkenden stand Brieven Bur. V. d. Blad No. 7001 k. Als betalend logé kan geplaatst worden een nette longen in tuin dersgezin. Ned. Herv. Benevens opleiding in het "ak Br Bur. v. d. Blad onder No 7016 k. B Huwelijk Heer zoekt kennismaking met we duwe 'kinderen geen bezwaar! Joh F Aan- dewlel Pioenstraat 42.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3