r GEBR. TEN HOEVE ZOET ROGGEBROOD KERK EN SCHOOL SPORT. STADSNIEUWS GEMENGD NIÉUWS AGENDA De Jeugdstorm klopt ook bü u aan, om de boekenactie voor onze Nederlandsche ar beiders in Duitschland te steunen. Dit heeft met poli tiek niets te maken. Laat u niet door partijschap b elet- ten, uw volksgenooten in Duitschland uren van ver- poozing te schenken door het lezen van een goed boek- Onlangs ontdekte de bemanning van een Dultscben pantservetkennings- wagen aan de Tunesische kust op zee een Britscbe duikboot Onmid dellijk opende zij het vuur op den oorlogsbodem, die, na meerdere treffers te hebben gekregen, onder dook. Korten tijd later kwam de duikboot stuurloos weer boven en werd door enkele goed gerichte schoten ver nietigd. De kranige mannen met hun pantserwagen na het behaalde succes PK Heidrich-Transo-F-P m Versobering vleeschgebruik in hotels, restaurants enz. - De on langs ingestelde verlaging van het vleeschrantsoen is voor de overheid aanleiding geweest om ook in restaurants en andere in richtingen, waar spijzen worden verstrekt, het aantal te wagen bonnen voor gerechten, waarin vleesch of vleeschwaren zijn ver werkt, te doen verminderen. In verband hiermede is thans be paald, dat met ingang van Maandag 8 Maart a.s. op de me nu- én dagkaarten geen gerech ten meer mogen worden aange boden, waarvoor meer bonnen worden gevraagd dan ter waar de van ten hoogste een half rantsoen vleesch. Dit geldt voor alle bedrijven waar spijzen wor den verstrekt, zoowel voor het verplichte kleine menu of voor de gerechten van de dagkaart, als :yoQ^ de z.g. kleine eetwaren. Hieruit vloeit voort, dat, wan neer in dergelijke gerechten bo ter, margarine, vet dan wel spijs olie is verwerkt of daarbij wordt verstrekt, niet meer dan één met ,,1/50 rantsoen boter" gemerkte consumentenbon mag worden ge vraagd. Voortaan dient ook bij de prijs berekening van de verschillende menu's en gerechten met deze verminderde hoeveelheid vleesch rekening te worden gehouden. inlevering gebruikt papier. - ln verband met de verplichte in levering van gebruikt papier krachtens het besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, is dezer da gen ten departemente geïnstal leerd de commissie, die den se cretaris-generaal zal hebben te adviseeren omtrent de bij deze inlevering te stellen regels. De ireer H. Kroon, perschef van de departementen van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij en voor zitter dier commissie, heeft bij die gelegenheid gewezen op de moeilijkheden, waarmede de pa pierindustrie in ons land neeft te kampen. De vrijwillige inleve ring van oud papier is door al lerlei factoren verminderd en het is derhalve noodzakelijk door een verplichte inlevering van ge bruikt papier deze vermindering althans zooveel mogelijk op te heffen. oj»«at de papiervoorzie ning van ons land gehandhaafd kan blijven op het tegenwoordige toch reeds uiterst lage peil. Hierbij zal met de verschillen de wettelijke bepalingen op het i gebied van het bewaren van be scheiden rekening dienen te wor den gehouden. Het ligt niet in de bedoeling in deze bepalingen ver- li dere wijziging te brengen. Bo- j vendien zal rekening dienen te worden gehouden met de archief- I wet, welke wet waakt tegen ver nietiging van hetgeen historische waarde heeft terwijl ten slotte gelet dient te worden op de eischen aan een juiste admini stratie van overheidsinstanties en van particuliere bedrijven te stellen. Indien bij de verplichte inle vering van papier omzichtig te werk wordt gegaan, zal daardoor niet alleen hulp kunnen worden verleend aan de bedreigde pa pierproductie, doch kan ook bij de overheid zoowel als bij parti culiere bedrijven een opruiming van overbodig geworden beschei den tot stand komen, waardoor de diverse administraties doel matiger worden. Dit zal de po sitieve winst zijn, welke ook in de toekomst bewaard moet blijven. Ten slotte sprak de heer Kroon den wensch uit, dat allen het belang zullen inzien van een re gelmatige grondstof fenvoorziening van de papierindustrie en daar aan naar vermogen zullen mede werken. Batterijen voor hoortoestellen en voor medische apparaten. - Door het bureau voor de meta- ïenverwerkende industrie is een regeling getroffen, waarbij ge bruikers van hoortoestellen voor slechthoorenden en van medi sche apparaten, ophtalmoscopen, otoscopen en dergelijke in de ge legenheid zullen worden gesteld periodiek batterijen voor hun toestellen of apparaten van han delaren te betrekken. Hiertoe zullen bedoelde gebrui kers zich bij den handelaar, van wien zij hun toestel of apparaat hebben betrokken, moeten laten inschrijven door middel van een formulier, dat bij den handelaar verkrijgbaar is. Dit formulier moet door den gebruiker worden ingevuld en voor 15 Maart bij den handelaar worden ingele verd. ROTTERDAM, TEL. 38427 DEN HAAG TEL. 333298 PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 7 MAART. Leiden Chr. Ger. Kerk (Steen- schuur: Vm. 10 en nnr. 4 u.. ds. Joh. Jansen Doopsgez. Gem.: Vm. 10 1/2 u., ds. mr. J. A. Ooster- baan van Barsingerhorn Egllse Wallonne: dix heures et demie. mr. R. Blommaert Evang. Luth. Gem.: Vm. 10 1/2 u.. ds. Bieger Geref. Kerk (Zuiderkerk)Vm. 10 u., ds. Wiersinga; nm. 4 u. dr. Wes terink; (Heerengracht)Vm. 10 u., dr. Westerink; nm. 4 u., ds. Har der; (Oude Vest): Vm. 10 u. ds. Weggemans; nm. 4 u.. ds. Wiersin ga: (Morschweg): Vm. 10 u.. ds. Harder, nm. 4 u., ds. Weggemans. In alle diensten Voorb. HA.; Ger. Kerk in H. V. (Breestr. 64) Nm. 3 u., ds. P. v. d. Vloed Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis) Vm. 10'/2 u.. dr. Boersema Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): Vm. 10% u., Gez. Mis Vrijz. Kinder- kerl: (Gerecht 10): Nm. 12% u. dr. Boersema. Kat wijk-aan-den-Hij n Ned. Herv. Kerk: Vm. 9.30 en nm. 2 u., ds. E. Warmolts Geref. Kerk: Vm. 9.30 en nm. 5 u. ds. J. G. Aalders Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Vm. 9% en nm. 2% u.. ds. Bins- bergen Geref. Kerk: Vm. 9% en nm. 2% u.. ds. Haspers. Leimulden Ned. Herv. Kerk: Vm. %9 u., ds. van Veenen Ger. Kerk: Vm. 9% en nm. 2% u.. ds. Gilhuis. Llsse Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 en nm. 4 uur, ds. J. Th. van Vee nen; 10 u. Kinderkerk in geb. Re- hoboth Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 4 uur, dr. Th. Ruys Jr.. H. Avondmaal en Nabetrachting Chr. Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 4 uur ds. A. Ponstein. H. Avondmaal en Dankz. Geref. Gemeente: Vm 10' en nm. 4 u„ ds. A. Verha gen Oud Geref. Gem.: Vm. 9.30 en nm. 3 uur leesdienst. Noordwijk-aan-Zee Geref. Kerk in H. V. (Egb. de Grootstr.): Vm. 10 u.. ds. P. v. d. Vloed Ned. Herv. Kerk:. Vm. 10 u.. dr. G. J. Streeder van Leiden; nm. - 5 u„ ds. Cupedo (Bed. H.D.) Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 5 u.. ds. Bouma. Noordwijk Binnen Ned.' Herv Kerk: Vm. 10 u.. ds. Siddré Ger. Kerk: Vm. 10 en nm. 3 u.. ds. Vis- Óegstgeest Groene Kerkje: Vm 10 1/4 u., ds. P. Pras van Katwijk- aan-Zee Pauluskerk: Vm. 10 u. en nm. 3 u. (Bed. H. D.), ds. v. d. Haas Ver. van Vrijz. Hervorm den (W. de Zwijgerkerk)Vm. 10% u.. dr. A. v. Iterson Geref. Kerk (Mauritslaan)Vm. 10 u., ds. Erin- ga; nm. 4% u.. cand. Blokland Geref. Kerk (H. Morschweg)Vm. 10 u. cand. Blokland; run. 4% u., ds. Eringa. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u. dr. G. C. van Niftrik (Bidstond voor het gewas): nm. 3 u. de heer F. H. Breukelman Kerkzaal: Vm. 10 u., ds. C. A. van Harten van Katwijk a/Zee; nm. 3 u. dr. Van Niftrik (Bidstond voor het gewas) Ger. Kerk (Voorhou- terweg) Vm. 9.30 u., ds. Van der Stoel van Boskoop; nm. 3 u.. ds. H. Post Ger. Kerk (Rapenburg) Vm. 9.30 u., ds. H. Post; nm. 3 u., ds. M. C. v. d. Loo; Concordia: Vm. 9.30 ds. v. d. Loo; nm. 3 u„ ds. v. d. Stoel Chr. Ger. Kerk: Vm. 10 en nm. 4 u., ds. W. Hen- drikse en van Zeist. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 en nm. 3 u„ ds. C. Jonge- boer Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 3 uur, ds. J, Rijneveld. Wassenaar Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 5 u„ ds. Feringa Ger. Kerk Zuid: Vm. 10 u. (Bidstond ge was) en nm. 5 u., ds Timmer. Warmond Ned Herv. Kerk: Vm 10 u. (Bidstond gewas) en nm. 5 u„ ds. Timmer. Warmond Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 en nm 3 u., ds. de Bel. Zoetenvoude Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u., ds. Kranenburg. NED. HERV. KERK Beroepen. Te Emmercompascuum (toez.), ds. A. M. van der Vlugt te Kolderveen. To Lage Vuursche ds. J. J. Poot te Ameide en Tienhoven. Te Gouds waard cand. A. J. de Jong, hulp prediker te Utrecht GEREF. GEM. ONDER HET KRUIS Beroepen. Te Groningen (nieuw geïnstitueerde gemeente)J. Kamp man te Amersfoort. ATHLETIEK. Holland-leden naar Rotterdam Morgen neemt een twintigtal „Hol- land"-leden deel aan het tweede deel der Prestatielpopen op de Ne- nijtosintelbaan te Rotterdam. KORFBAL. Nederlandsche Korfbajbond Het programma voor Zondag as. luidt: Noord-Holland I: .Blauw Wit Westerkwartier; DVDSportief; Koog ZaandijkSVK; DEDAr chipel Zuid-Holland I: DKKC Gymnasiasten; Het ZuidenOns Eibernest; Dee tosAchilles Gel derland I: EKKCASteeds Hooger; ZKCHellas: NovlamagumOnder Ons Overijsel X: AKCNaas; DOS 't Overschotje; Oranje Zwart Groen Zwart Zuid I: ONA Rust Roest; Rood WitSportlust.- Zuid Holland IIA: Ons Eiber nest IIFluks; Die Haghe—-Phoe nix; ReadyHSV II Zuid-Hol land IIBDeetos nRozenburg; Het Zuiden IIOSCR; Spangen- Zwervers: Ons HuisOuïck Zuid Holland III AALO—-Hou Stand; De AlgemeeneDie Haghe II; Gym nasiasten IIZuiderkwart. Zuid- Holland niB: Achilles III—Alge meene II; HKV II—Rood Wit; Fluks IIReady H. HOCKEY. Leidsclie Mixed Hockey Club Het programma voor Zondag luidt: Dames: promotieklasse: MRHC I Leiden I. 2e klasse: Te Werve Leiden II. Heeren: promotieklasse: Leiden I—Strawberries; 3e klasse: rïDS I—Leiden III. Geen promotie-degradatie Het bestuur van den Ned. Hockey Bond heeft besloten, aldus „Het Handels blad", in dit seizoen geen promotie degradatie-wedstrijden te houden voor de Westelijke eerste klasse en evenmin in het Noorden. Voor het Oosten en het Zuiden zal een en ander nog nader vastgesteld wor den. In de plaats daarvan zullen de kampioenen der beide Westelijke promotie-afdeelingen automatisch promoveeren en blijft de nummer laatst der eerste klasse in de hoofd- afdeeling gehandhaafd. In dit geval blijft dus H.O.C. in de eerste klasse en promoveert de kampioen der promotieklasse B, Be Fair uit Hil versum. benevens de kampioen der promotieklasse A. De beslissing is hier nog niet gevallen. Kans heeft H.D.M. II. doch dat elftal mag niet promoveeren. Doch ook Lelden en Victoria hebben nog een kans. Het aantal eerste klassers wordt dus op negen of tien gebracht, doch het ligt in de bedoeling dit aantal na het seizoen 1943/44 weer tot acht terug te brengen, door no. 8 degradatie-wedstrijden te laten spe len en no. 9 en eventueel no. 10 automatisch te laten degradeeren. Opvolger van notaris Coebergh benoemd. - Bij besluit van den secretaris generaal van het Dep. van Justitie van 4 Maart j.l. is tot opvolger van wijlen mr. H. M. A. Coebergh benoemd de heer W. S. Jongsma, candidaat-notaris te dezer stede. Familiefoto. Personentrein op goederentrein ingereden. - In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft zich op het stationsemplacement te Arnhem een'botsing voorgedaan tussehen een personentrein en een goederentrein. Hoewel geen persoonlijke ongevallen plaats Notaris W. S. Jongsma. De nieuw benoemde notaris was sedert 1930 ten kantore van zijn voorganger werkzaam en is der halve met Leiden en omgeving ten volle bekend. Ongetwijfeld zal deze benoe ming zoowel bij de cliënten van het kantoor als bij het personeel waaronder een zoon en een dochter van den overledene resp. ais candidaat-notaris en als boekhoudster werkzaam zijn, met voldoening worden begroet. Ver. tot Chr. Wijkverpleging „Phebe" - Aan het jaarverslag over 1942 is het „volgende ont leend: Het aantal patiënten, dat in het wijkgebouw geholpen werd, bedroeg 315; hulp werd 3231 maal verleend. In hun huizen werden er 72 bezocht en dat 3213 maal. 15 patiënten werden 426 maal met de hoogtezon bestraald. Aan bijzondere zieken en armen wer den nog 35 bezoeken gebracht. Verder werden 62 verplegings- artikelen uitgeleend. Uit het melkpotje werden 373 liter melk en 4. eieren verstrekt ten be drage van f68,43. Eén Kwartier voor God - Be ginnende a.s. Woensdag zal in de Hartebrugkerk, Haariemmerstr. 110, wederom het „Kwartier voor God" worden gehouden. Dage lijks, behalve 's Zaterdags en 's Zondags, zal er in de weken, het Paaschfeest vooraf gaande, om halftwee precies een kwartier worden gehouden van Bijbelle zing, overweging, gebed en gezang. Dit kwartier, midden op den dag. tussehen de dagelijksche be zigheden door, bedoelt een korten tijd van rustige bezinning op de groote levenswaarheden en le venswaarden te schenken en is bestemd voor iedereen, ongeacht de gezindte. De eerste acht dagen wordt dit kwartier geleid door prof. dr. H. v. Rooyen. vonden is de materieele schade belangrijk. Op een der sporen stond een goederentrein gereed, toen door een foutieve aanwijzing een uit Nijmegen binnenkomende perso nentrein over hetzelfde spoor werd binnengelaten en op den goederentrein inreed. Tengevolge hiervan derailleerden vijf wa gons van den goederentrein, waarvan er twee ernstig werden beschadigd. Deze wagons waren geladen met koeien, waarvan er drie gedood werden. Twee kinderen verdronken. In de Mare, in Tuindorp Vree wijk te Rotterdam, werden giste- ïen de lijkjes drijvende gevonden van twee kinderen uit hetzelfde gezin. Het waren de 4-jarige C. Dekker en de 3-jarige B. D. Dek ker, die aan de Mare woonden. Men vermoedt, dat de broer tjes bij het spelen te water zijn, geraakt en verdronken. Mijnongeluk. - In een steen koolmijn in Bethune, in Noord- Frankrijk, is gisteren een ernstig spoorwegongeluk gebeurd, waar bij 13 dooden zijn gevallen, 6 zwaar gewonden en 3 lichtgewon den. De oorzaak van het ongeluk is nog niet békend. Men neemt aan, dat bij het ontsteken van dynamietladingen steenkoolstof is ontbrand. IÏEDEN. SchouwburgPension „Wespen nest". 7% uur nam. Stadszaal: Jos Windt en zijn ar- tisten te 7% uur nam. Zondag. Leger des Heils (Hooigracht 30) Samenkomsten te 10, 3% en 7 u. Schouwburg: R'damsch Tooneel- gezelschap „Circuskind". 7 u. nm. Stadszaal: Boyd Bachman en zijn orkest, 7% uur nam. Stadszaal: Residentie orkest. Pianosoliste Marcelle Meyer. 2% u. nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 6 Maart 20 uur tot Zaterdag 13 Maart 8 uur waar genomen door de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Apotheek, Lammenschans- weg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. De geneeskundige dienst te Lei den wordt van hedenavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waar genomen door de doctoren Hart man, de Jager. Lahr, Verbrugge en de Vries. Te Oegstgeest door dr. Hugen- holtz. Tel. 20390. Hoogheemraadschap van Rijn land. - In de gisteren hier ter stede gehouden vereenigde ver gadering van het hoogheemraad schap van Rijnland werd mede- deeling gedaan van de goedkeu ring door de Commissarissen der provincies Zuid- en Noord-Hol land van besluiten tot verlaging van den-rentevoet van twee geld- leeningen en werd een besluit dier Commissarissen overgelegd tot vaststelling van een kinder bijslagregeling voor secretaris, rentmeester en ingenieur. De lijsten van stemgerechtige ingelanden voor het le, 3e en 12e disctrict werden vastgesteld. Overeenkomstig ontvangen cir culaires van de Commissarissen der provincies Zuid- en Noord- Holland werd besloten tot een wijziging van de kinderbijslag verordening van Rijnland. Aan een ambtenaar, die we gens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd eervol ontslag kreeg, doch die wegens een te korten diensttijd geen recht op pensioen ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds heeft, werd een pen sioen ten laste van Rijnland toe gekend. Aanneming van huispersoneel,! Het is in den laatsten tijd her-l liaaldelijk voorgekomen, datl dienstboden onder een valschenl naam een betrekking aanvaarcl-f den en na eenige dagen het 'nuisl weer verlieten, waarbij de werk-f gever of werkgeefster tot. de on-J aangename ontdekking kwam,! dat met de dienstbode ook diver-r se min of meer waardevolle voor-I werpen verdwenen waren. Tenl einde voor een dergelijke onple-f zierige ervaring bespaard te blij-l ven, verdient het aanbeveling bijl de aanneming van huispersoneel! inzage te vragen van het per-r soonsbewijs, zoodat men althansl zekerheid heeft omtrent de iden-f titeit van de sollicitanten. Wisseling stationschef - Naail wij vernemen, zal de heer D. G.l L. F. Slebos. die door de directie! der Ned. Spoorwegen is benoemcl tot hoofdstationschef te Rotterf dam DP., deze functie op 1 April as. aanvaarden. Hij zal all hoofdstationschef te dezer stedi hoogstwaarschijnlijk worden op! gevolgd door den heer ld zeng al thans stationschef 1ste klasse 1| te 's-Gravenhage. De Westlandsche bloemenveiling"! tijn onder groote belangstelling •v^| begonnen, Tienduizenden bossetl tulpen werden aangevoeld I SchimmelpennJngh-Pa'

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2