Dr, Göbbels in Das Reich 84ste Jaargang Zaterdag 6 Maart 1943 No. 25440 BUITENLAND. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT [HET GEVAAR VAN HET BOLSJEWISME. Houdt uw gasverbruik in toom En spaart eiken dag wat stroom. De vijand van den vrede: UW PLAATS IS NOG VRIJ VERDUISTEREN: Met weinig gas en electriciteit moet men veel doen. BINNENLAND Betaling bij langeren arbeidstijd. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Van het Oostelijk front - De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt; Wélingelichte kringen in de Duitsche hoofdstad zijn van meening, dat het verloop van het Oostelijk front in de komende weken nauwelijks nog wijziging zal ondergaan. Zelfs indien de sovjet-Russische legerleiding nieuwe reserves in den strijd zou kunnen werpen, zoo verklaart men, zou zij hiermede niets be reiken, daar de verdediging in middels belangrijk krachtiger is geworden. Ook van Duitsche zijde schijnt vooralsnog geen offensief op groote schaal verwacht te moeten worden. Weliswaar heb ben officieele Duitsche kringen geen geheim gemaakt van het plan. dezen zomer wederom een offensief te ontketenen, doch men kan aannemen, dat hiertoe eerst de periode van beter weer zal worden afgewacht. Op het centrale gedeelte van het front na, waar nog van be weeglijke oorlogvoering kan wor den gesproken, is het front thans eenigszins geconsolideerd. Welis waar zijn de Duitschers thans aan den midden- en bovenloop van den Donetz over een breed front in den aanval, doch dit ge schiedt met het doel, het front „recht te trekken", eventueele bressen af te grendelen en, naar aangenomen kan worden, even eens om gunstige uitgangsposi ties voor een toekomstig offen sief te veroveren. Als het begin van -en offensief moeten deze operaties, naar militaire kringen alhier verklaren, niet beschouwd worden. In den middensector van het 1 front zijn de aanvallen der bols jewisten nog het hevigst. Hier woedt de strijd ten Westen en Noord-Westen van Koersk en ten Noord-Westen en Zuid-Westen van Orel, doch, zooals ook reeds uit de aantallen buiten gevecht I gestelde pantserwagens blijkt, l'zijn de aanvallen niet van de- I zelfde hevigheid als tot voor Ikort en zijn zij bijvoorbeeld niet Het Italiaansche opperbevel maakte gisteren het volgende bekend In Tunesië levendige bedrijvig heid van artillerie en verken- ningsafdeelingen. De havens van Bougie en Philippeville zijn door onze vliegtuigen aangevallen. Vijandelijke toestellen hebben eenige bommen laten vallen op Napels, Salerno en San Vita- liano (Nola - provincie Caserta), waarbij lichte schade ontstond. Er waren zes dooden en tien ge wonden te betreuren te San Vi- taliano. Eén toestel werd door het afweervuur getroffen en stortte neer bij Latina (Bene ven to). In het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan heeft een van onze duikbooten onder be vel van den luitenant ter zee Roberto Rigoli een Braziliaansch troepentransportschip van 7000 ton alsmede een Amerikaansch motorschip van 12.000 ton in den grond geboord. te vergelijken met die welke de bolsjewisten ondernamen in de richting van Dnjepropetrowsk, met het doel tot in het hart van de Oekraine door te dringen. Dit was naar de meening van be voegde militaire kringen te Ber lijn ook het eigenlijke doel om het sovjet-Russische winterof fensief: zich meester maken van het voor de levensmiddelenvoor ziening zoo belangrijke gebied der Oekraine. Een geweldig pant- serleger was in het gebied tus schen Charkow en Worosjilow- grad opgesteld om zich als een wig tusschen de Duitsche linies te werpen, doch nadat de op- marsch van dit leger reeds drei gende vormen had aangenomen, werd het door aanvallen in de flank en in den rug van zijn verbindingen afgesneden. De ver nietiging ervan is thans nog aan den gang. De vlucht der bevolking uit den Kaukasus - Bij de ontrui ming van den Kaukasus en het Dongebied door de Duitsche troe pen, hebben, zooals bekend, ge- heele volksstammen alles in het werk gesteld om zich voor de naderende sovjettroepen in vei ligheid te stellen. Een oorlogs verslaggever vertelt daarover aan het DN3. het volgende relaas: „In alle steden en dorpen, vooral in den Kaukasus, was de angst voor de naderende sovjet troepen zóó groot, dat de bevol king liever haar huis en een groot deel van haar have opofferde om vrijheid en leven te redden. Een stemming zou de afwijzende hou ding der volken van de sovjet unie tegenover het bolsjewisme niet duidelijker kunnen weerge ven. Hieraan moet worden toe gevoegd, dat geen dezer vluchte lingen, die met hun gezinnen de Duitsche troepen volgden, dooi de Duitschers gedwongen werd. Het Duitsche commando had ernstige bedenkingen tegen een dergelijke beweging van vluchte lingen midden in den barren win ter, omdat voorziening en huis vesting der vluchtende men- schenmassa's niet gewaarborgd konden worden. Bovendien was het mogelijk, dat de stroom de wegen verstopte en de militaire operaties zou belemmeren. Naast de colonnes van Duit sche auto's zag men een onaf gebroken rij van sleden en kar ren. Een geheel volk verliet zijn haardsteden. De colonnes waren omringd door ruiters, die zich belastten met de bescherming dei- vluchtelingen, vaak van Duitsche wapenen voorzien. Vele honder den kilometers legden de vluch telingen door het wijde steppen - gebied af. Het was een tooneel, dat tot dusverre in den oorlog nog niet gezien was en zooals men zich voorstelt uit den tijd van de groote volksverhuizing. In de Duitsche colonnes marcheer den geheele berg- en steppen- stammen mede, die smeekten niet te worden achtergelaten. De vluchtelingen klommen zelfs op Minister Göbbels houdt zich in leen nieuw artikel in het week blad „Das Reich" o.a. bezig met den weerklank, dien de verklaring van Duitschland en zijn bondge- nooten, dat het bolsjewisme een acute bedreiging vormt voor ge heel Europa, in het buitenland en in het bijzonder in Londen gevonden heeft. De minister wijst hierbij er met nadruk op. dat de Duitsche verklaringen inzake het bolsjewisme op de eerste plaats bedoeld zijn voor het Duitsche volk en de verbonden naties, al is het dan ook onvermijdelijk, dat anderen dit ook hooren. Wij zijn, zoo schrijft hij, niet zoo naïef om te gelooven, dat die Europeesche staten, die in dezen oorlog nog geen positie hebben gekozen, nu als gevolg van een rede of van een dagblad artikel wel zullen kiezen. Ten aanzien van de door joodsch- Britsche propagandisten begon nen hevige agitatie, merkt dr. Göbbels op: al geeft men zich te Londen nog zooveel moeite met ons, wij zullen niettemin niet van onze vaste overtuiging af te bren gen zijn, dat het bolsjewisme in net tegenwoordige stadium van den oorlog het grootste van alle Bevaren is. Wij voelen ons ver verheven boven de verdachtma- Buig, dat wij met -het Opsommen van dit gevaar voelhorens voor den vrede uitsteken. Wie ook niaar een oppervlakkige kennis "pit van de binnenlandsche toe- banden in het Duitsche rijk, weet Precies, dat het Duitsche volk op net oogenblik aan alles denkt, behalve aan een laffe toegeeflijk heid. Het betreft hier veel ern- °°Ser dingen dan alleen agitatie. Dr. Göbbels verklaart vervol gens, dat ondanks de tegenge stelde beweringen van de offi cieele Britsche politiek en on danks de poging van het inter nationale jodendom het Engel- sche volk reeds in breeden kring het met de bolsjewisten nade rende gevaar voor het avondland begint in te zien. De Duitsche propaganda beschouwt dit niet als een door haar behaald succes, het is veeleer een teeken des tijds. Dr. Göbbels vergelijkt dan de toestanden in Engeland met die in het Duitsche rijk, toen de communistische partij voor de machtsaanvaarding door de na- tionaal-socialisten stormliep op de democratische republiek. De communisten, zoo schrijft hij, verheugden zich in den heime- lijken of zelfs openlijken steun van het liberalistische jodendom. Van het volk, dat niets kwaad- vermoedend voortleefde, was niets te vreezen. Het moest .al leen onwetend gelaten worden. In Engeland speelt zich op het oogenblik precies hetzelfde af. Wanneer de ministers van zijn Britsche majesteit op den 25sten verjaardag van het roode leger het woord voeren voor de emble men van hamer en sikkel en wanneer zij tezamen met den joodsch-bolsjewistischen ambas sadeur Maisky de internationale meezingen, wanneer Engelsche bisschoppen bidden voor de over winning van het bolsjewisme in Europa, wanneer ,op dezen feest dag in geheel Engeland de vlag gen der roode revolutie waaien, dan weet ieder verstandig mensch wat dit te beteekenen heeft. Het beteekent niets meer of minder dan dat het Britsche empire een innerlijk onbindingsproces door maakt en dat het blij mag zijn als het dit overleeft. De Engel- schen troosten* zich met het denkbeeld, dat hun tactiek op wederkeerigheid berust. Als zij het bolsjewisme naderen, nadert het bolsjewisme hen. Dit klopt echter niet met de feiten. In Londen zingt men wel de inter nationale, doch in Moskou zingt men niet het „God save the king". Boven Londen wapperen wel de vlaggen van het. bolsje wisme, doch heeft men ooit ge hoord, dat boven de sovjet-unie de vlaggen van het Britsche em pire waaien? Voorts wijst dr. Göbbels op het principieele verschil dat bestaat tusschen 1918 en 1943. Geheel af gezien van het feit, dat de mili taire positie van 1943 in het ge heel niét met die van 1918 te ver gelijken is, is één ding vergele ken met het vierde jaar van den eersten wereldoorlog grondig ver anderd. Toen liep het Duitsche volk de vijanden van den staat na. Thans staat het trouw en onwrikbaar achter den Führer. Toen sprak het van vrede, nu spreekt het van oorlog. Een volk dat in 1918 zoo dicht bij de overwinning stond en haar door eigen dwaasheid uit han den liet glippen, zal dezen keer zijn groote historische kans niet lichtzinnig prijsgeven. Het is met opgeheven hoofd door de loute ring van dezen winter gegaan. De vijand heeft te vroeg geju beld. De winter, die thans ten einde loopt, was voor ons een hevige beproeving, doch hij bracht ons ook iets goeds: wij zagen het gevaar en wij zullen het niet meer uit het oog ver liezen tot het vernietigd is. „Het bolsjewisme is in zijn wezen materialistisch. Het is de ontkenning van alle geestelijke waarden en van alle beginselen, waarop de cultuur berust. Het is is de wreede wil om een cultuur van dertig eeuwen te vernielen. 'Het bolsjewisme proclameert de totale verachting van alle waar den, voortspruitende uit traditie en historie. Het heeft alle landen, die dit smartelijke experiment hebben doorgemaakt, met bloed overdekt en te gronde gericht. Wij zullen vrede hebben, wan neer de naties in Europa vol doende verstand en moed zullen blijven behouden om de actie van diegenen te verlammen, die stel selmatig naar een catastrophe toesturen. Moskou wil de oor log. omdat de ellende die hiervan een gevolg zou zijn, het avond land aan het bolsjewisme moet uitleveren". M. Musy, voormalig bonds president van Zwitserland, in „Le Matin" van 14 November 1938. Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of Wachtbataljon in Nederland. het rijdende treinen, op de tree planken, de buffers en de daken der wagens. Het zal wel nooit eerder zijn voorgekomen, dat een volk voor zijn eigen soldaten vluchtte en zich vrijwillig aan sloot bij de terugtrekkende „vij anden". Terechtstelling van Japansche krijgsgevangenen in Nieuw Zee land. - Naar Domei meldt, heeft het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken besloten een formeel verzoek te richten tot de Zwitsersche regeering, die de Japansche belangen in Nieuw Zeelan dvertegenwoordigt, onmid dellijk een officieel onderzoek in te stellen naar de massale te rechtstelling op 25 Februari in een krijgsgevangenenkamp in Nieuw-Zeeland. Daar werden 48 Japansche krijgsgevangenen ge dood en 63 gewond. In officieele kringen komt, zoo wordt verder gezegd, diepe ver ontwaardiging over deze daad der Nieuw Zeelandsche autori teiten tot uitdrukking. van heden- en Zondagavond 18.28 uur tot morgen- resp. Maandagochtend 7.17 uur 6 Maart: maan op te 7.32 uur; onder 18.35 uur (Nieuwe Maan). 7 Maart: maan op te 7.59 uur; onder 19.45 uor. Iedereen zal moeten toegeven, dat het groote verkwisting van energie beteekent, als men over dag het electrisch licht laat branden. Dit geldt zoowel voor fabrieken als kantoren, voor win kels als voor huishoudingen. In het bedrijf speelt de economische bedrijfsvoering een groote rol, maar ook in de huishouding is sprake van economisch beleid. In de tegenwoordige buitengewone omstandigheden vereischt dit be leid: meer zorg en inspanning dan in normalen tijd. Zoo dient uit de toegewezen rantsoenen gas en electriciteit een zoo groot moge lijk nuttig effect te worden ge haald, d.w.z. met weinig gas en electriciteit zal men yeel moeten doen. Wie dit niet doet, loopt ge vaar zijn rantsoen te overschrij den, wat onvermijdelijk leidt tot boete of afsluiting van den toe voer. De centrale persdienst van het Nederl. Arbeidsfront meldt: In aansluiting op reeds gedane mededeelingen door den leider van het Nederlandsche Arbeids front, H. J. Woudenberg, aan worden' meegedeeld, dat thans binnen enkele dagen een regeling van kracht wordt, waarbij is be paald, dat bij verlenging van den wekelijkschen arbeidstijd boven 48 uur, deze uren betaald zullen moeten worden met een ioontoe- slag van 25 pCt., met dien ver stande, dat voor arbeiders, die reeds onder een bindende rege ling vallen, ook thans deze oude 'bestaande regeling blijft gehand haafd. Het Nederlandsche Arbeids front heeft, in de overtuiging, dat voor de verlengde arbeids week voor allen een bevredigen de betalingsregeling in 't leven ge roepen moest worden, het initia tief genomen om hiertoe te ko men en ziet zijn bemoeiingen door de eerstdaags volgende af kondiging der bovenbedoelde be schikking met succes bekroond. Daar deze regeling nog niet dadelijk van toepassing kan wor den gebracht op het administra tief en toezicht houdend perso neel. heeft het Arbeidsfront bij den gemachtigde voor den ar beid reeds voorstellen van ge lijke strekking ingediend, om ook voor deze_ werkers tot een bevre digende regeling te geraken. In de Staatscourant is inmid dels de hiervoor bedoelde be schikking van den gemachtigde voor den arbeid verschenen. Wij ontleenen er nog het volgende aan: Bij verlenging van den gebrul- kelijken wekelijkschen arbeids duur, zonder dat daardoor het wettelijk vastgestelde maximum wordt overschreden, dient het naar tijdsruimte vastgestelde loon in het algemeen evenredig met de verlenging te worden ver hoogd. Men moet daarbij uit gaan van het aantal jaren, waar voor het loon oorspronkelijk is bedoeld. Indien dus was vastge steld, dat een weekloon als ver goeding voor 45 arbeidsuren geldt terwijl oorspronkelijk slechts 42 en thans 48 uur wordt gewerkt, dan dient het loon met 3/45 (en niet met 6/42) te worden ver hoogd. Als het aanvankelijk voor 45 uur geldende loon bij werk tijdsvermindering tot 42 uur ook met 3/45 was verminderd, moet thans natuurlijk wel verhooging van het (vroeger vermindex-de) loon met 6/42 deel plaats vinden. Alle arbeid boven het wettelijk vastgestelde aantal arbeidsuren per week wordt als overwerk be schouwd. Voor de berekening zijn daarbij de tarieven van bestaan de overwerkregelingen toepasse lijk. Heldenmoed. - Een van de vele helden daar aan het Oostfront, zoo'n 19-jarige jongen, stelt ge heel rustig 13 vijandelijke tanks buiten gevecht. En dan beweert men nog, dat wij Nederlanders geen soldaten zijn. Kunt gij land- genooten het u indenken, hebt ge er eenig idee van wat het zeg gen wil, alleen achter een klein kanonnetje te zitten, terwijl de kolossen, dood en verderf uit brakende. op u toerollen? Vor dert deze' moed niet aller bewon dering en zijt ge niet trotschdat deze knaap een landgenoot van u is? Helpt mee Nederland en beschaafd Europa te verdedigen en begint met te storten op giro: 432100 Verzorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Neder land.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1