KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS GEMEENTEBESLUITEN. SPORT Competitie v. d. JN.V.B. RECHTZAKEN. AGENDA Warmee» de lente In aantocht Is. Moede» en kind In het voorjaars- BOAnetje. De witte stamboek stermerrie .Unoda" van den sta! „Reuversweerd* te Brummen. met haat gitzwart veulentje tijdens een wandeling. Deze schimmel werpt gltswarte veulens, die na vijl maanden even wit worden als de moede» CNF-W. P. Zelilemaker-Pax tn Beethoven-Cyclus Residentie-Or- kest Evenals het vorige jaar zal 't Residentie Orkest in de Stadsge hoorzaal tot beskiit van het win terseizoen een Beethovencyclus geven. De cyclus bestaat uit 4 concer ten op 30 April, 4. 7 en 13 Mei. Uitgevoerd worden o.a. de 3e, 6e en 8e Symphonie, het vioolcon cert en het 3e en 5e pianoconcert. Op 13 Mei zal in samenwerking met het Haagsche Toonkunstkoor de 9e Symphonie met slotkoor worden uitgevoerd. De leiding berust bij Frits Schuurman en Toon Verhey. Als solisten werken mede Maria Neuss (viool) Willem Andriessen en Cor de Groot (piano), Irma Timmerman, Roos Beelsma. Frans Vroons en Laurens Bogtman (zang) Beurzen voor muziekstudie Naar wij vernemen, zullen in 1943 van rijkswege beurzen voor muziek studie worden beschikbaar gesteld ten behoeve van on- of minvermo gende jongelieden van Nederland- sche nationaliteit, die muzikalen aanleg bezitten. Belanghebbenden mogen niet meer leerplichtig zijn. Evenmin mogen zij zoodanige leef tijdsgrens hebben overschreden, dat zij uit dien hoofde voor een beurs niet meer in aanmerking komen. Aan degenen, die zich aanmelden, zal een verklaring ter onderteeke- ning worden toegezonden omtrent de afstamming, zoomede een loyali teitsverklaring tegenover de bezet tende overheid. Zij zullen zich aan een examen voor een daartoe inge stelde commissie dienen te onder werpen. Zij zullen alleen voor dit examen worden opgeroepen, indien zij bewijzen kunnen overleggen, dat zij hebben gestudeerd onder bekwa me leiding en reeds een zekere hoogte in de techniek hebben be reikt. Zij, die voor een dezer beurzen wenschen te solliciteeren, behooren hun gezegelde verzoekschriften daartoe vóór 16 Maart 1943 in te zenden aan het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituur bescherming (afdeeling K.W.) Benoemingen en ontslag - Ter vervanging van mej. dr. S. Hofker is voor dezen cursus benoemd tot tijdelijk leerares in het Neder- landsch aan de H.B.S. voor meis jes mevr. T. Kleinhout-Moernian. Benoemd is tot onderwijzeres aan de meisjesschool voor U.L.O. als opvolgster van mej. A. Drie- sens, mej. N. H. Blank, te Haar lem. Herbenoemd zijn als leden van den raad van beheer van de Sportstichting de heeren J. P. Karstens, P. H. Steenhauer en C. 1 A. de Bruyn. I Als gevolmachtigd vertegen woordiger der gemeente is bij de N.V. Maatschappij tot levering van electr. energie Lugdunum aangewezen de heer mr. J. A. van der Stok (pl.v. de heer mr. N. J. Rowaan). Eervol ontslag is verleend aan mej. A. J. de Bruyn als onder wijzeres aan de o. 1. school Schut tersveld. -Tot tijd. leeraar in het Duitsch aan het Gymnasium is benoemd de heer R. W. K. L. Dierkens. te Hillegersberg. Aankoop - Van het Rijk is aan gekocht het aan het politiebureau grenzend woonhuis Zonneveld straat 209 voor f6000. Huur Nutsgebouw - Voor den distributiedienst is gehuurd het Nutsgebouw aan de Steenschuur voor f.3250 p. jaar. Vergoeding N.A.F. - Aan het N.A.F. werd een vergoeding toe gekend van één cent per weke- lijksche door zijn tusschenkomst verstrekte steunuitkeering in de kosten voortvloeiende uit zijn me dewerking aan de steunregeling voor valide werkloozen en uit het inhouden op de steunuitkeeringen van door of vanwege de gemeente verleende voorschotten. Buurtvereen. Groenoord - Kos teloos werd aan de Buurtvereen. Groenoord beschikbaar gesteld VOETBAL. Voor Zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Kamp. van Nederland: Enschedé Feijenoord en Willem IIHeeren- veen is vader thuis gekomen. Morgen heeft hij veel te iocn. Verkoudheid moet absoluut onder- ukt worden, 't Beste is: onmiddellijk Aspirin ncmei». Aspirin £*usf BUISJE k 20 TABLETTEN 60 CT. VAKJE k TABLETTEN 6 CT. District I, le klasse (beslissings wedstrijd) HDVSAdo (terrein Feyenoord) District II, 4e klasse A: Alphia Tona, J. Warnaar: LDWSDocos, J. G. de Bruyn. 4e klasse B: KranenburgVDS. 4e klasse C: TexasBTC. 4e klasse F: BodegravenGoude rak. P. F. Angevaere; Waddinxveen ^-Ammerstol SV, J A. Domerchie. Res. 2e klasse A: Scheveningen 2 UVS 2, J. C. van Gelder; Ado 3 HBS 2; DHC 3HVV 2; Ona 2 Quick 2. Res. 3e klasse A: HVV 3Alphen 2, P. van Bodegom; LFC 2ASC 2, H. G. Gilhuys; Lugdunum 2Laak kwartier 3, J. H. Dullemans. District V, le klasse; LSCAchil les. L. S. de Groot. Bekercompetitie Voor Zondag zijn o.m. vastgesteld; District I: Blauw WitWest Fri- sia; AjaxAlkm Boys; WFCVSV; ZFCDe Volewijckers; Haarlem Velox; StormvogelsZèeburgia. District II: DFCSliedrecht; Sparta—RFC: CVV—HDVS; UVS HBS; VUCGouda; LisseBI. Zw.; ArchipelHillegom: Spoorwijk ASC; Cromvliet—LFC; DSOGZA. District III: PhenixEnsch. B.; HeraclesBorne- Rheden-AGOVV; SCHNEC; TreffersQuick. District IV: MauritsWanb. B.; PSV—Picus: RKTVV—NAC. District V: HSC—Velocitas; Be Quick—GVAV; WW—Veendam; FrieslandLeeuwarden; Frlsia Sneek. BRIDGE. Viertallencompetitie „I>e Sleutels" In de tweede klasse werden gis teravond de volgende uitslagen ver kregen 2de klasse A; team Pielanen wint van team Doing met 6 m.p.: team Van Egmond wint van team Zand bergen met 6 m.p.; team Parmen- tier wint van team Bussching met 60 m.p. 2de klasse B; team v. d. Togt wint van team Kanbier met 24 m.p.; team Van As wint van team Visser met 5 m.p team Warnecke wint van team Huivenaar met 19 m.p BOKSEN. Van Dam wint van flen Belg Ver- gauwen Gisteravond werden in Rotterdam wedstrijden gehouden tusschen Nederlandsche en Belgi sche boksers. De Nederlanders won nen alle partijen, doch de Belg F. de Meyer had wel meer verdiend. Luc van Dam kwam in den ring tegen den Belg M. Vergauwen in een gevecht over 10 ronden van 3 minuten. Reeds in de tweede ronde kon de Belg het niet, bolwerken te gen de overmacht van zijn tegen stander. Hij staakte toen den strijd. De verdere uitslagen waren: J. de Bruin wint op punten van A. Knutz; Robert Disch wint op pun ten van F. de Meyer. een W.C.-gebouwtje op den kin derspeeltuin bij den Haarlemmer weg met waterleiding voor f. 650. De molen „De Valk" - Met be langhebbenden >s een dading be reikt inzake den molen „De Valk", waarbij de gemeente het eigendomsrecht van den molen verkrijgt tegen uitkeering van een door de rechtbank vastge stelde vergoeding en onder eenige verdere bepalingen van finan- cieelen aard. Deze dading is voor de ge meente aanvaardbaar, mede om dat de gemeente nu binnenkort de beschikking over den molen verkrijgt en derhalve, zoodra de omstandigheden zulks toelaten, met de noodzakelijke restauratie en verbouwing tot windmolen een aanvang kan maken. Subsidie blindenwerkinrichting - Besloten is over 1942 de subsidie van f6000 voor de blindenwerk inrichting te verhoogen tot f9000 en voor 1943 f10.000 beschikbaar te stellen. Geen drank of spijs aan toon bank of buffet - In het belang van de openbare orde en zede lijkheid is het wenschelijk ge bleken, dat in deze gemeente in inrichtingen als bedoeld in de Drankwet, uitgezonderd inrich tingen voor maatschappelijk ver keer, aan de toonbank of het buf fet geen spijzen of dranken wor den gebruikt of aldaar zitplaats wordt ingenomen. Chr. Onderwijs - Aan het be stuur der Vereeniging voor Chr. Onderwijs is medewerking ver leend tot aanschaffing van leer- en hulpmiddelen en meubilair ten behoeve van de door dat bestuur gestichte school voor voortgezet gewoon lager onderwiis in het gebouw Noordeinde 40. Verlenging overeenkomst - Be sloten is de overeenkomst met de N.V. Gekro te Rotterdam in zake de destructie van afgekeurd vee en vleesch opnieuw te verlengen en wel tot op het oogenblik, waar op een door partijen op basis van het door het Departement van Sociale Zaken te ontwerpen mo del-contract te sluiten nieuwe overeenkomst in kracht zal zijn getreden, doch uiterlijk tot en met 31 December 1943. Gemeentelijke Voorlichtings dienst - Het Gemeentebestuur hépft, zooals wij indertijd meld den, een telefonischen inlichtin gendienst ingesteld, bestemd voor het verschaffen van korte inlich tingen omtrent eenvoudige aan gelegenheden. Er blijkt daarnaast behoefte te bestaan aan voorlichting in zaken, welke zich in verband met haar meer ingewikkelden dan wel persoonlijken aard beter voor een mondeling onderhoud leenen. Voor deze voorlichting houdt een ambtenaar der gemeente-se cretarie dagelijks van 1011 uur zitting ten Stadhuize (kamer 28, le verdieping). Het is de bedoeling van het gemeentebestur met deze instel ling hen te helpen, die niet be kend zijn met de instantie, waar zij een bepaalde door de tijds omstandigheden voor hen ont stane moeilijkheid, dienen voor te brengen. Voor zoover daartoe aanleiding blijkt te bestaan, zal oovenbedoelde ambtenaar ook het noodige verrichten om den weg van dengene, die de voorlichting behoeft, te effenen. Ter vermijding van misverstand zij aangeteekend, dat het nieuw ingestelde bureau geen beslissin gen kan geven, welke tegen van hoogerhand vastgestelde voor schriften indruischen; verzoeken van deze strekking dienen der halve achterwege te blijven. Handelsregister IC. v. K. - Nieuwe inschrijvingen: Firma Jambroers-Deelen, Korevaarstr. 6, Leiden. Tweedehandsch goe- aeren met uitzondering van meu belen. Venn.: j; Jambroers, Voor schoten en D. A. Deelen. Voor schoten. Gebrs. de Wit (Bep. Bep.) Rijndijk A. 94, Hazerswoude. Veehoudersbedrijf. Beh. Venn.: J. D. en D. J. de Wit, Hazers woude. Wijzigingen: N.V. Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerieënfa- briek, voorheen Sanders en Co. Levendaal 30/40, Leiden. De sta tuten zijn gewijzigd. Maatschappij tot Exploitatie van Bioscopen .Molian" N.V., Lorentzkade 4, Leiden. De zaak is met ingange Tan 3 Februari 1943 in liquidatie getreden. Liq.: De Economische rechter straft Op ruime schaal had J. Rombouts uit Alphen handel gedreven In dis tributiebonnen. Hij kocht en ver kocht de bonnen, en bovendien had hjj nog 27 kilo kaas in strijd met de distributiebepalingen verhandeld. De officier vorderde drie maanden gevangenisstraf; de rechter legde die straf op met aftrek van preven tief. J. P. Uyttewaal uit Ter Aar had zich schuldig gemaakt aan het weg nemen van uien en daarvoor een schuur open gebroken Aan deze werkzaamheden had H. J. van Tol uit Ter Aar zijn hulp verleend en ook hij had uien weggenomen en bovendien capucijners. Tegen U. en van T. vorderde de officier twee maanden gevangenisstraf. De rech ter veroordeelde beiden tot een maand gevangenisstraf. Het was aan J. W. van Dam uit Ter Aar niet bekend, dat de peul vruchten die hij kocht, van diefstal afkomstig waren. Doch wel moest hij naar het oordeel van den offi cier hebben geweten, dat degene van wien hij de peulvruchten kocht, niet de teler was. Hij had zich door den aankoop schuldig ge maakt aan overtreding der distribu tiebepalingen. De rechter wilde in dit geval volstaan met opleggen van f. 60.boete subs. 30 d. hech tenis Bij het dorschen op het erf van zijn werkgever, had H A. Bos uit Hazerswoude zich een zak tarwe toegeëigend, die bij de dorschma- chine lag. Waar tarwe in dezen tijd van veel beteekenis is, vorderde de officier een maand gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot 14 da gen gevangenisstraf. Het was naar het oordeel van den officier op een ergerlijke manier gegaan, zooals K. Wensveen uit Ha zerswoude zich aan diefstal van veldvruchten had schuldig gemaakt Hij nam van alles weg en had in Alphen een pakhuis, waar diverse goederen opgeslagen waren. Daarom vorderde de officier zes maanden gevangenisstraf tegen verdachte. De rechter veroordeelde tot drie maan den gevangenisstraf. Voorts stond terecht W. van Velde, uit Hazers woude, die eveneens aan diefstallen van veldgewassen zich schuldig maakte. Ook tegen hem vorderde de officier zes maanden gevangenis straf; de rechter legde zes weken gevangenisstraf op. Met een schuit bevonden W. F. en F. H. Cubler uit Leiden met D. Bruynes uit dezelfde gemeente zich te Noordwijkerhout Daar zagen zij op een stuk land aardappelen en hadden zich een partij ervan toegeëigend. De officier wees op den ernst van dergelijke diefstal len, en vorderde tegen elk van de verdachten zes weken gevangenis straf. De rechter veroordeelde elk tot een maand gevangenisstraf Men had van M. L. Groenewoud uit Noordwijk kroten van zijn tuin tje gestolen, zoodat hij zonder groenten was. Daarin vond hij aan leiding 30 kilo roode kooi weg te halen, zoodat de officier consta teer dat die eigenaar weer zonder groenten kwam. Drie weken gevan genisstraf vorderde hij tegen ver dachte; de rechter veroordeelde tot twee weken gevangenisstraf. Omnia Treuhandgesellschaft m. b. H., Den Haag. Noordzee-Expresse, De Ruyter- lerstraat 34-36, Noordwijk. expe ditie, verhuizingen, stadsbestel- dienst te Leiden. De zaak is om gezet in een vennootschap onder firma: Fa. C. J. Duyndam's Auto- dienst „Noordzee Expresse" (Bep. bep.) Venn.: C. J., C. F., C. P. E. en P. G. J. Duyndam. Aan C. P. E. en P. C. J. Duyndam is be perkte handlichting verleend A. Vetwei), Leidschestraat 11, Hillegom. handel in boter en kaas. Overl. eis.: wed. W. Verweij-De Jong, Hillegom, dd. 24 Dec. 1942. De zaak wordt voortgezet als een vennootschap onder firma onder den naam: A .Verweij. Venn.: A en J. W. Verweij, Hillegom. Gebroeders Graper, Dorp 121. Benthuizen, timmerbedrijf. N: Venn.: P. J. Craper, Benthuizen. Diefstal van kousen. - Dezer dagen heeft de politie twee em- ployé's van een alhier gevestig de firma aangehouden, die zich ten nadeele van die firma had den schuldig gemaakt aan dief stal van resp. 100 en 80 dozijn paar kousen. De kousen waren voor het grootste gedeelte in den zwarten handel verhandeld. Te gen de koopers der kousen werd eveneens proces-verbaal opge maakt. Blijkens het zoo juist ver schenen jaarverslag over 1942 van de commissie inzake huis houdelijke voorlichting en gezins leiding bestond haar voornaam ste werkzaamheid in het geven van voorlichting op naai- en kookgebied. Geplaatst werden op de kookcursussen 61 en op de naaicursussen 260, in totaal 321 leerlingen. De kookdemonstraties trokken groote belangstelling. HEDEN. Nathanaël (Moriaansteeg 2)s P. v. d. Woude van R'dam. 7V4 p nam. StadszaalSonatenavond Gei Taschner en Cor de Groot. 71 uur nam. De avond-, nacht- en Zondag dienst der apotheken te Leid wordt van Zaterdag 27 Febr. 20 tot Zaterdag 6 Maart 8 uur waarg nomen door de Apotheek „Tot Hu der Menschheld", Hooigracht Telef. 21060 en de Doeza-Apothei Doezastr. 31, Telef. 21313. Te Oegs geest dcor de Oegstgeestsche Ap theek. Raadhuispark 8. Telef. 262 Volgens H. Olyhoek uit Leidsche dam had hij maar een maal! spruiten weggehaald doch volge den benadeelde, vermiste hij wel kilo. De steler had het slecht troffen, want tijdens het plukt van de spruiten verloor hij zijn pi soonsbewijs, zoodat de tuinder den dader gemakkelijk wist aan wijzen. De officier vermoedde verdachte meermalen had gestol en vorderde 14 dagen gevangen straf. De rechter veroordeelde een week gevangenisstraf. G. C. van Delft uit Oegstge was in het Westland in relatie komen met iemand die hem tai kon leveren. Hij was op het aanl ingegaan, en kocht 60 kilo tan die hij daarna naar zijn woonpla vervoerde Daar had hij al evenn vergunning voor. De tarwe bli bovendien nog van diefstal afko stig te zijn, hetgeen de verdac] echter niet wist. De officier vord de een week gevangenisstraf verbeurd verklaring van de tan De rechter veroordeelde tot f. 150 boete subs. 75 dagen hechtenis verbeurd verklaring van de tarn Een boterhandelaar te Leiden i bestolen. Hij meende reden te hi ben te veronderstellen dat M. E dus te Leiden er meer van wist. toog naar diens woning, en inl meerde of hij soms boter te k( had. Dat bleek het geval te zijn toen kon de boterhandelaar eigen boter koopen! Behalve bot waren ook schoenen en margar in het. geding. Uit de etalage v een schoénwinkel te Leiden wai de schoenen in willekeur gestol rechtsche, linksche, bruine zwarte Het was alles in den zv ten handel terecht gekomen, ee bij M. Eradus, tegen wien de of cier zeven maanden gevangenisst eischte. doch die tot drie maam werd veroordeeld, nadat verdac had betoogd niet te hebben gei ten dat de schoenen, die bil 1 verkochte gestolen waren Dat ook diens zoon J. I. Eradus te den niet hebben geweten toen de boter verkocht aan L. Paa Laatstgenoemde kwam aan de ning van Eradus om boter te pen. Zes maanden gevangenisst eischte de officier; de rechter oordeelde tot drie maanden met trek van preventief. De verdac L. Paauw ontkende boter te ben gekocht, en de getuige C Mooy uit Riinsburg verklaarde dachte op het betreffende mom op straat te hebben gezien, ter A. Z. te Leiden zei dat P. bij thuis was op dat tijdstip. De o cier verdacht daarop Z ervan m( eed te hebben gepleegd, waai diens arrestatie werd bevolen, et zaak tegen P verder werd aar houden. 1 Kantongerecht te Leiden 1 v. d. Holst melkhandelaar te Noo wijk Binnen moest terecht sta omdat zijn knecht aldaar voile n vervoel-d met 33% te laag gehalte, zoodat het meer water i melk geweest was. Verdachte de schuld aan den knecht, die o Duitsche kustbatterijen staan gereed, om de pogingen vijand, het vasteland Ce nadei te slaan. Proefalarmeeringen en* oetenlngen houden de strijdb der bedieningsmanschappen hoogste peil. Onze foto too«| de mannen in geval van alai«|tat razende snelheid naai het stormea PK Gebauex-Trans»

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2