34ste Jaargang Donderdag 4 Maart 1943 No. 25438 BUITENLAND. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT De bolsjewistische verwachtingen van den wereldoorlog: Wie met zijn stroom niet zuinig is, zit weldra in de duisternis. Toont u een waarachtig Nederlonderl BINNENLAND Nederl. arbeiders in Duitschland vragen ontspanningslectuur. Nieuwe beursmaatregelen. GEMENGD NIEUWS VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De beteekenis van de vesting lemjansk - Over de beteekenis an de vesting Demjansk ver- eemt het DJNJB. de volgende bij- onderheden Op 8 Jan. 1942 begonnen de olsjewieken in het gebied ten uiden van het Ilmenmëer een of- ïnsief tegen de hier staande for- naties van het Duitsehe leger, ebruik makend van het onover- Ichtelijke boschterrein drongen e sovjets door de bevroren en aardoor begaanbaar geworden .moerassen tusschen de Duitsehe peilingen door. In verbitterde ge- echten, die vier weken duurden, aagde de vijand er in de ten Dosten van de Lowat staande in ;u P' IÉ uitsche strijdkrachten af tesnij- en. Zoo ontstond de vesting Demjansk, geen vesting in den genlijken zin des woords. met azematten, zware batterijen e.d., laar een conglomeraat van tij- ens de gevechten in aller haast 3n#i de sneeuw en hard bevroren o arde uitgehakte loopgraven en ihietgaten, waartegen de nume- erpek superieure vijand maanden- ng tevergeefs heeft opgetornd, r>k zit de keiharde vastberaden- eid en onvermoeide verdedi- IW|ingskracht van de bezetters. Bij tot 40 gr. vorst sloegen de itsche troepen in de vesting lemjansk bijna zonder rust te ïnieten dag en nacht de vijan- slijke aanvallen af. Zij waren heel op zichzelf aangewezen en leesten voor den aanvoer ver ouwen op de Duitsehe lucht- acht. Erger nog werd de toe and, toen de vijand in de ichte boschstreken van het bin- enste vestinggebied 6000 voor- effelijk uitgeruste valschermja- irs en landingstroepen uit de cht ging gebruiken, die echter een concentrischen aanval aden omsingeld en vernietigd. -—Op 21 Maart begon ten Zui- Ll 'n van het Ilmenmeer de eer- e der Duitsehe aanvaisslagen lrjpn het jaar 1942. Vaak moesten e jagers en grenadiers zich tot irsthoogte in het water een weg tnen door de moerassen, totdat nd April de ontzettingstroep Tlfpm het Westen en de aanvals- oep van het Oosten zich bij n Lowat konden vereenigen, aar nog steeds moest de aan- r voor het gebied van Dem- nsk in hoofdzaak geschieden ir de lucht. In Mei zette de jand zijn felle aanvallen voort probeerde de linies der verde lgers te doorbreken. Den gehee- in herfst en winter door heeft vijand bijna onafgebroken de uitsche verdedigers bestookt, ar al zijn aanvallen faalden, nk zij het onwrikbare verzet n de hier opgestelde Duitsehe oepen. Thans echter, nu deze 'g in het vijandelijke front 14 taanden lang de vijandelijke of- insieven naar zich heeft toege- bkken en als golfbreker voor t geheele Duitsehe front ten iden van het Ilmenmeer heeft werkt, heeft de vesting Dem- nsk haar taak vervuld. Zij werd irhalve in de tweede helft van ibruari 1943 ontruimd. Troepen materiaal werden volgens de lannen naar de nieuwe stellin- m verplaatst. De vijand heeft hier uiterst are offers moeten brengen aan enschen en materiaal. Er wer ft 17.275 gevangenen gemaakt, 61 pantserwagens, 416 kanon- n van allerlei aard, alsmede ■00 granaatwerpers, machinege- tren e.d. buitgemaakt of ver- etigd. Achter en vlak voor de itsche stellingen werden 54.000 fieuvelde bolsjewieken geteld, irts heeft de vijand elders nog •000 man verloren. In totaal 5fden in het gevechtsgebied ten udoosten van het Ilmenmeer a<ls 8 Januari 1942 30.519 fangenen gemaakt, 2292 pant- twagens, 617 kanonnen en 4886 anaatwerpers en machinege- 6ten buitgemaakt of vernietigd. De strijd in den middensector. net kader van de voorgeno- ®h hergroepeeringen in den Mralen sector van het Ooste- 156 front hebben de Duitsehe DePen, naar het D.N.B. ver- m Het Italiaansche opperbevel maakte gisteren het volgende be kend: Levendige actie en toegenomen bedrijvigheid van verkenningsaf- deelingen en van de artillerie aan het front in Tunesië. De luchtmacht van de as schoot in luchtgevechten drie vijandelijke vliegtuigen neer. Onze bommen werpers deden een aanval op de haven van Bone, waar groote branden werden verwekt. Andere Italiaansche en Duitsehe toestel len bombardeerden doeltreffend Tripolis. Talrijke bommen wer den geworpen door vijandelijke vliegtuigen op Bizerta en Tunis. Er werd gevoelige schade aange richt in de woonwijken en on der de burgerbevolking vallen on geveer honderd dooden en 200 gewonden te betreuren. Engel- sche en Amerikaansche vliegtui gen bombardeerden Avola Syra cuse), alsmede Pozzallo en het eiland Lampedusa. Een meermo- torige bommenwerper werd door het af weer vuur getroffen en viel in zee ter hoogte van Pozzallo. neemt, thans ook de vooruitsprin gende boog om de stad Rzjef ontruimd. Evenals Demjansk was ook de naam Rzjef in een strijd van meer dan een jaar tot een symbool van den on- wrikbaren tegenstand der Duit sehe troepen tegen den bolsje- wistischen massalen stormloop geworden. Zooals ten Zuidoosten van het Ilmenmeer hebben de bolsjewis ten ook hier steeds weer met een groote numerieke meerderheid hevige aanvallen ondernomen, waardoor zij een beslissing trachtten te forceeren. Al deze aanvallen strandden echter op den afweer der Duitsehe troepen in ongekend zware gevechten. Ook hier is de opdracht, die den Duitschen troepen gegeven was, vervuld. Getrouw aan het beginsel, dat het bezit van eeni- ge vierkante kilometers land geen operatief doel is, maar dat het er op aankomt, de vijandelijke troepen te verslaan, heeft het Duitsehe comando de stellingen bij Rzjef, met inbegrip van het kleine stadje, dat bij het begin der gevechten 50.000 inwoners telde en intusschen volkomen verwoest is, opgegeven. Door de bolsjewisten nauwelijks opge merkt en op geen enkele wijze in het nauw gebracht, heeft de Duitsehe achterhoede in den avond van den 2den Maart in volledige paraatheid het gebied verlaten, dat de vijand in een wanhopigen stormloop van lan ger dan een jaar nooit heeft kunnen heroveren. Alexander over de Briische vloot - De Britsche minister van ma rine, Alexander, heeft volgens den Engelschen nieuwsdienst bij het indienen van de nieuwe ma rk'ebegrooting in het Lagerhuis verklaard, dat de vloot van En geland en de dominions sedert de indiening van de vorige begroo- tiing de inspannendste en ge vaarlijkste periode van haar ge heele gescliiedenis heeft doorge maakt. Op den militairen toestand in gaande, zeide Alexander, dat de deelneming van Japan aan den oorlog den toestand ter zee met één slag volkomen veranderde. Twee groote oceanen werden toe gevoegd aan het gebied, waarin de scheepvaart door duikbooten en luchtaanvallen, alsmede door een „zekere vlootsterkte" be dreigd werd. Het vlootgedeelte dat bestemd was voor konvooi- dienst op den Atlantischen Oce aan, moest naar verder verwij derde oorlogstooneélen gediri geerd worden. Alexander verklaarde voorts. „In den nieuwen wereldsmelt kroes zal de geheele bourgeoisie in vlammen opgaan, precies zoo als de Russische bourgeoisie door het vuur vernietigd werd." Worosjilof op 1 Mei 1938. dat de torpedeeringen aan de Amerikaansche Oostkust in de eerste helft van 1942 een zware last voor de beschikbare tonnage der geallieerden beteekenden. In dit gebied bedroegen de verliezen tijdelijk meer dan drie kwart van de geheele geallieerde tonnage. De taak van de Britsche thuis- vloot bestaat in de eerste plaats in de bescherming der Engelsche Kust. Bovendien moet zij de le veranties van Engeland en de Vereenigde Staten aan de sov jet-unie beschermen. Deze ope raties hebben Engeland oehalve oorlogsschepen vele koopvaardij schepen en kostbare menschen- levens gekost. Vervolgens zeide de minister: ,,Als men de taak overziet, wel ke de Britsche vloot in de geheele wereld en zeer dikwijls in de zee engten heeft te volbrengen, kan het geen verwondering baren.dat de verliezen zwaar zijn." In dit verband gaf hij toe, dat de verliezen aan torpedojagers en duikbooten zwaar zijn. Ten slotte sprak Alexander over het Britsche scheepsbouw- programma, dat, zooals hij zeide, moet worden beschouwd in sa menhang met het programma van de Vereenigde Staten en de andere geallieerden. De hoeveel heid reparatiewerk is in dezen oorlog veel grooter dan in den vorigen. Als men denkt aan den duikbootoorlog en den strijd in de zeeëngten, moet men verwach ten, dat de gevaren toenemen. Men kan niet zeggen; dat het aantal vijandelijke duikbooten niet toeneemt. De duikbootpro ductie is grooter dan het aantal buiten gevecht gestelde duikboo ten. (D.NH.D Churchill en Roosevelt her steld. - De Engelsche nieuws dienst meldt: Minister-president Churchill, die hersteld is van zijn ziekte, heeft gisteren in een vergade ring van den kabinetsraad het voorzitterschap gevoerd. Ook president Roosevelt is van zijn ziekte hersteld. Gisteren heeft hij zijn ambtsbezigheden hervat. (D.NH.D In Palermo werden zeven ker nen getroffen. - -Tijdens den jongsten vijandelijken luchtaan val op de stad Palermo werden zeven kerken getroffen, waar onder eenige van onschatbare architectonische waarde uit de 15e en de 17e eeuw. De beroem de kapel van „Santa Civita" werd geheel verwoest. (StefaniD. De verwoesting van de St. Hedwigs Kathedraal - Berlijn heeft met het verlies van de oude, eerbiedwaardige Hedwigs Kathe draal een van zijn mooiste kerken verloren. Het verlies van deze kathedraal heeft vooral verbitte ring onder'de bevolking gewekt omdat het hier de voornaamste kerk der katholieken in Berlijn betreft. De cirkelvormig gebouwde kerk uit den tijd van Frederik den Groote is tot op de buitenmuren afgebrand. Van de kostbare reli- quieën, die door de katholieke be volking bijzonder vereerd werden, kon niets gered worden. De Berlijnsche bevolking is er van overtuigd, dat de aanval op deze kerk met voorbedachten rade is uitgevoerd, daar kerken volgens de totdusver opgedane ervaringen tot de meest geliefkoosde doelen behooren voor bombardementen der Britsche luchtmacht. (DNB.). Meldt a aan bjj de Waffen-SS., het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland. Nu vele Nederlandsche arbei ders in Duitschland ver van eigen haard werken, moeten zij Krachten putten uit de weten schap, dat zij door vele banden gebonden zijn aan het vaderland. Een groot gemis, dat zij voelen, is een gebrek aan Nederland sche ontspanningslectuur Daar toe wordt thans een beroep ge daan op het Nederlandsche volk om boeken ter beschikking te stellen voor de werkers in Duitsch land. Op Zaterdag 6 Maart zal deze actie aanvangen. Jongens en meisjes van den Jeugdstorm ko men bij iederen volksgenoot vra gen of zij dit onpolitieke doel willen steunen door enkele ont- spanningsboeken af te staan. Laat niemand zich door partij schap beletten onzen arbeidersin Duitschland uren van verpoozing te schenken door het lezen van een goed boek. Na de dagtaak heeft ook de Nederlandsche ar beider in Duitschland behoefte aan ontspanning. Vooral in die „Lagers", die ver van de groote steden liggen, is de behoefte aan lectuur zeer groot. Er bestaat verder gelegenheid de boeken te doen bezorgen aan verschillende adressen in den lande. Ook worden de boeken gaarne afgehaald. Even een telefoontje of een bericht aan één dezer adressen en een jongen of meis je van den Jeugdstorm komt de Doeken afhalen. Haarlem: Gewestkwartier Spaar - ne 94. Den Haag: Streekkwartier Soen- dastraat 25, telefoon 551323. STOPKOERSEN VASTGESTELD INGAANDE 2 MAART. Op last van den wnd. secreta ris-generaal van het departe ment van financiën mogen de koersen van aandeelen tot na der order de koersen van 2 Maart 1943, niet overschrijden. In ver band hiermede heeft de voorzit- tei van de vereeniging voor den effectenhandel (bedrijfsgroep ef fectenhandel) het volgende be paald 1. De handel in gewone en pre ferente aandeelen, certificaten van aandeelen, depotfractiebewij- zen en participatiebewijzen tot hoogere koersen en prijzen dan bij de laatste noteering of ver handeling tot stand kwamen (koersen van 2 Maart 1943 of voorafgaande dagen) is den le den verboden. In gevallen, waarin op den dag van de laatste verhandeling meer koersen tot stand kwamen, geldt als de koers van dien dag de hoogste koers van den betreffen- den dag, afgerond naar boven op een vol procent. 2. De verhandeling en notee ring van ter beurze officieel ge noteerde gewone en preferente aandeelen en certificaten van aandeelen geschiedt tot nader order als volgt: a. noteeringen in zeven tijd vakken zullen in deze fondsen niet plaats vinden: b. in alle gewone en preferen te aandeelen en certificaten van aandeelen zal slechts een notee ring worden toegelaten; 3. Het is den leden verboden gewone en preferente aandeelen, en certificaten van aandeelen te verhandelen tegen andere dan de officieel genoteerde koersen van den dag. 4. Het is den leden verboden gewone en prefetente aandeelen, certificaten van aandeelen, de- potfractiebewijzen en participa tiebewijzen anders te verhande len dan ter beurze van Amster- Geheel gezin wegens clandes tiene slachtingen gearresteerd. - De Boxtelsche politie heeft een geheel gezin, bestaande uit vijf personen, gearresteerd, die allen bij verschillende clandestiene slachtingen waren betrokken ge weest. Door het drinken van chloor overleden. - De vijftienjarige Jac. Brummens te Meyel tL.), die en kele dagen geleden bij vergissing chloor dronk en naar het zieken huis te Roermond werd overge bracht, is daar aan de gevolgen overleden. Tragisch einde van een roof tocht - Gisternacht werd door inwoners van Koog a. d. Zaan hulpgeroep vernomen uit de richting van de Zaan. Toen men op onderzoek uittoog bleek, dat een roeibootje was omgeslagen, waarin zich twee mannen bevon den. waarvan er een gered kon worden. De mannen waren op roof uit geweest en hadden eenige pakken zeep gestolen, waarbij op de terugreis het bootje omsloeg. Van den tweeden persoon, de 21- jarige Zaandammer A. de B. werd niets meer vernomen, zoo dat wordt aangenomen, dat hij verdronken is. Verdronken - Twee zoons van den landbouwer H. Seinen te Balkbrug keerden terug van een bezoek aan een landbouwer in Ede gemeente Ommen. Hierbij geraakte de 22-jarige zoon in het Ommerkanaal en verdronk. Zijn broer, die hem trachtte te red den, werd door een voorbijganger op het droge gebracht. van hedenavond 18.24 uur tot morgenochtend 7.21 uur De maan kwam heden op te 6.22 uur en ging onder te 15.57 uur. dam door bemiddeling van de betreffende hoeklieden. Verboden is derhalve het intern compen- seeren en het onderling verhan delen zonder tusschenkomst van den hoekman. Ten einde voor zoover moge lijk te voorkomen, dat de handel tot stilstand zou komen ingeval in een fonds de vraag tegen den maximumkoers het aanbod op dien koers zou overschrijden - in welk geval volgens de geldende noteeringsvoorschriften geen no teering tot stand zou komen-, zal in de eerstvolgende dagen een regeling worden getroffen, welke dit bezwaar zal ondervangen, op dat elk aanbod dagelijks kan worden opgenomen. Assistenten aan middelbare nij verheidsscholen. - In verband met de voorziening van personeel aan middelbare nijverheidsscho len heeft de secretaris-generaal van hqt departement van O., W. en K. aan de betreffende instan ties medegedeeld, dat hij er be zwaar tegen heeft, dat in betrek kingen van leeraar in de techni sche en de teekenvakken, waar voor aanstonds geen wettelijk bevoegden beschikbaar blijken te zijn, wordt voorzien door tewerk stelling van onbevoegden, die de functie van „leeraar" vervullen. In een zoodanige vacature ware voortaan voorloopig een „assis tent" te benoemen, bij voorkeur Iemand, die een wettelijke be voegdheid bezit voor het geven van onderwijs in de teekenvak ken aan dagscholen voor lagere nijverheidsscholen. De assistent bij de teekenvakken c.a. dient zijn werk te verrichten onder toezicht en- verantwoordelijkheid van een bevoegden leeraar, c.q. den directeur. Voor zooveel thans personen in dienst mochten zijn, die volgens het hierboven ingenomen stand punt ten onrechte den titel van „leeraar" dragen, dient deze uiterlijk met ingang van den cur sus 1943-1944 te worden gewij zigd in „assistent".

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1