Beperking ten aanzien van het veranderen van betrekking Toestemming van het arbeidsbureau vereischt AGENDA Te Roermond Is een vormingsbijeenkomst der N.S.D.A.P. en de N.S.B. gehouden. De Leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, lr. Mussert, inspecteert de aangetreden eereformaties. Links Hauptdienstleiter Schmidt Arbeitsber. NSDAP-Stapf-Pax m alles in het werk stellen om ge daan te krijgen, dat elke jonge man in korten tijd bij den Nederlandschen Arbeidsdienst komt". Voorts betoogde spreker onder luiden bijval, dat hij ook alles zal doen wat in zijn vermo gen is, om de jeugdige leden van den arbeidsdienst te laten roeehelpen bouwen aan de ves tingwerken in Europa. STUDENTEN MOETEN WERKEN VOOR HUN VOLK. Ten aanzien van de studenten herhaalde Mussert nog eens, dat de studenten hun taak ernstig dienen op te vatten en alles moe ten nalaten, wat gericht is tegen het nationaal-socialisme of tegen de bezettende overheid. Wanneer de bezettende overheid hier de Nederlandsche jeugd gelegenheid geeft om te studeer en, terwijl tienduizenden Duitsche studenten aan het front staan, dan moeten wij, Nederlandsche nationaal-so- cialisten, tegenover de bezettende autoriteiten den waarborg op ons nemen, dat het aantal studenten overeenstemt met het aantal dei- werkelijk ernstig studeerenden en ■dat niemand meer aan de univer siteiten en hoogescholen iets tegen de nationaal-socialisten en de bezettende macht onderneemt. Met allen nadruk wees Mussert de studeerende jeugd van Neder land op haar moreele verplich tingen door haar eraan te her inneren, dat zq van het volk iets ontvangt. Het volk verwacht daarom, dat de student datgene, wat hjj van de gemeenschap ge kregen heeft, later aan het volk teruggeeft, Een student, die tot zijn 24ste jaar onderwijs genoten heeft, draagt een grootere ver plichting dan hjj, die reeds op 16- jarigen leeftijd aan het werk ge gaan is en daarmee zijn volk iets gegeven heeft. Daarom mogen aan de universiteiten en hoogescholen alleen de ernstig strevende stu denten worden toegelaten. Wan neer zij met hun studie gereed zijn moeten zij zich verplichten minstens een iaar lang voor hun volk en voor Europa in Duitsch- land te werken; Mussert sprak de hoop uit, dat het aantal Nederlanders, dat aan het front voor Europa vecht, Duitsche machlnegeweer-bevelllgings- fx>st aan een bevroren rivier in hel Oosten PK Krlpgans-DV-R-P m eens grooter zal. zijn. Deze eisch kan verwezenlijkt worden# wan neer het volk als eenheid kan optreden. Mussert zeide te be treuren, dat dit nog niet het geval is, want hij ziet de Nederlanders liever als soldaten gaan, dan dat zij als arbeiders worden opge steld. Hoe meer soldaten Neder land levert, des te beter is zulks voor het volk en voor Europa. Zich richtend tot zijn aanhan gers, om wier trouw hij niet be zorgd behoeft te zijn, daar zij on danks alle kerkelijke vervolgingen steeds aan zijn zijde gebleven zijn, spoorde hij hen aan zich aan te melden bij de hulppolitie en bij de landwacht, daar er nog dui zenden gebruikt kunnen worden. Omtrent de ambtenarenkwestie zeide Mussert: De Nederlandsche ambtenaar heeft er nooit naar gevraagd of hem de regeering be valt of niet. Veeleer is het de trots van het ambtenarencorps geweest in alle omstandigheden zijn plicht te doen, en ik weet, dat nog minstens 90% zijn plicht wil vervullen. Zou de een of ander nog probeeren de rol van marte laar te spelen, dan zouden alle anderen toch blijven. Het ge zonde menschenverstand zal spoe dig wel weer baanbreken." Met de woorden ,,wij staan hier, wij kunnen niet anders en wij willen ook niet anders", legde Mussert voor de Nederlandsche nationaal-socialisten de gelofte af om met den Führer te strij den voor een nieuw, eendrachtig Europa, waarin de volkeren in vrijheid zullen leven. HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT SPREEKT. Hauptdienstleiter Schmidt be gon zijn rede met te wijzen op de gunstige berichten, 'die de laatste dagen van de oorlogstoo- neelen zijn binnengekomen, waardoor ons geloof, dat de Duitsche legers na Stalingrad met de bondgenooten tot den aanval overgaan, zekerheid ge worden is. Op aanschouwelijke wyze schil derde spreker een beeld van den lijdensweg van het Duitsche volks sinds 1918, waaraan door Adolf Hitler een eind gemaakt is. Met duidelijk inzicht van den roestand heeft het nationaal-so cialisme zich van het begin af aan voorbereid op den strijd met net bolsjewisme, welks enorme gevaar het voorzien heeft. Zoo- als de strijd in 't binnenland al- 1 leen door de concentratie van i alle krachten' tot het succesvolle einde kon worden gevoerd, zoo dienenook thans de volkeren van Europa zich aaneen te slui- ten en alle krachten te mobili- 1 seeren om de horden van Stalin in het Oosten te verslaan. In de zer. strijd, die op het laatste oogenblik door den Führer voor j up redding van Europa is aan vaard, bestaat geen terugweg meer. Wanneer derhalve thans lieden, die ons niet begrijpen, zich in dezen strijd willen men gen en daar hun woordje over willen zeggen, dan moeten zij zich niet verbazen, wanneer zij door ons hard worden aange pakt. Hauptdienstleiter Schmidt liet er geen twijfel over heerschen, dat ook in Nederland alle krach ten voor de totale oorlogvoering moeten worden ingespannen. Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijks-, commissaris betreffende de be perking ten aanzien van het ver anderen van betrekking. Hieraan wordt het volgende ontleend ONTBINDING VAN DIENST BETREKKING. Werkgevers en werknemers met inbegrip van leerlingen en volon tairs met of zonder toelage mo gen eerst dan de dienstbetrekking opzeggen, indien het Gewestelijk j Arbeidsbureau (in het vervolg Arbeidsbureau genoemd) heeft j toegestemd in de ontbinding van j de dienstbetrekking. De toestem- I ming is ook vereischt, in geval zonder inachtneming van een op zeggingstermijn wordt opgezgd. Een opzegging zonder voorafgaan de toestemming is ongeldig. In bijzondere uitzonderingsgevallen kan het arbeidsbureau achteraf in een opzegging toestemmen. Door de toestemming van het Arbeidsbureau wordt -niet beslist of de opzegging rechtens juist ge schiedde. Een toestemming is niet ver eischt a) Indien de onderneming op grond van een rechtsvoorschrift of bevel van een tot stillegging bevoegde instantie wordt stil gelegd; b) Indien de werknemer op proef of als hulp is aangesteld en dienstbetrekking binnen een maand na het in dienst treden wordt beëindigd; c) Indien de staat, de provin cies, de gemeenten of andere pu bliekrechtelijke lichamen, dan wel de Nederlandsche Bank hun werk nemers opzeggen; d) Bij ontbinding van de dienst betrekking tusschen een privaat rechtelijken rechtspersoon en haar wettelijke vertegenwoordig gers; e) Bij huishoudelijke werkzaam heden in loondienst. Evenmin is toestemming ver eischt bij ongeregelde dienstver richting of te werk stellingen te gen een geringe vergoeding, welke niet onderworpen zijn aan de verplichte ziekteverzekering. Dienstbetrekkingen kunnen al leen door het Arbeidsbureau wor den ontbonden in de ondernemin gen, behoorende tot de volgende bedrijfstakken en in de inrich tingen mijnbouw, productie van aard olieproducten, van motorbrand stoffen en smeermiddelen, water- gas- en electriciteitsvoorziening, ijzer- en staalproductie, smelterij- en van non-ferrometalen en fa brieken van halffabrikaten, pro ductie van ijzer-, staal- en me taalwaren, machine-fabrieken, werktuigf abrieken, constructie werkplaatsen, scheepswerven, vliegtuigfabrieken en fabrieken voor den voertuigbouw, electro- technische en optische industrie, alsmede fabricage van instrumen ten, chemische en rubberindustrie, textiel-, kleeding- en houtver werkende industrie, verkeerswe zen; met inbegrip van de spoorwe gen, de binnenscheepvaart, het havenwezen en het staatsbedrijf der» P.T.T. Deze bepaling is niet van toe passing op jeugdige werknemers in den leeftijd tot 18 jaar en op werknemers, die op proef of als hulp zijn aangesteld, indien de dienstbetrekking niet langer dan een maand na het in dienst treden voortduurt. De beschikking van het arbeids bureau, waardoor een dienst- trekking wordt ontbonden, wordt schriftelijk aan het bedrijf toege zonden. Een afschrift van de be schikking wordt door het arbeids bureau aan den werknemer toe gezonden In de beschikking wordt het tijdstip van ontbinding van de dienstbetrekking uitdrukkelijk be paald. „Wij zijn eerlijk genoeg om te verklaren", zoo zeide hij, „dat ons onze Germaansche broeders thans moeten helpen. Niemand, die zich nog van zijn Germaansch bloed bewust is, mag achterblij ven." Wanneer men echter vraagt, waarom de leden van de N.S.B. niet naar .Duitschland gestuurd worden, dan dienen deze nieuws gierige vragers te weten, dat de Duitsche en Nederlandsche na tionaal-socialisten in dit land een gezworen gemeenschap vor men, een gemeenschap, die ook dan haar kracht zou bewijzen, wanneer verschillende Nederlan ders gelooven, dat hun uur ge komen is. WAARSCHUWING TEGEN AANSLAGEN. Tot hen, die zich bezig hou den met plannen voor aanslagen richtte spreker de waarschuwing: „Wij zullen het niet toelaten dat men in dit land het moordende staal opheft." En tot alle natio naal-socialisten richtte hij den dringenden oproep geen oogen blik te aarzelen om van het recht van zelfverdediging op de krachtigste wijze gebruik te ma ken. GEEN BEZORGDHEID OVER DE VOEDSELPOSITIE. Inzake de voedselpositie verklaar de Hauptdienstleiter Schmidt dat er geen reden tot bezorgd heid bestaat. Wel dient er opge let te worden, dat er een recht vaardige verdeeling wordt toege past. ,,Wij zullen gemeenschap pelijk front maken tegen den sluikhandel en hieraan paal en perk moeten stellen." Wanneer het het Grootduitsche rijk op het gebied van de voedselvoorziening beter gaat dan mag men hier niet vergeten, dat daar ook ge heel anders en onder de moei lijke omstandigheden van her haalde bomaanvallen gewerkt wordt. Men moet derhalve het Duitsche volk meer gunnen, want het presteert ook meer. Dank zij de totale mobilisatie van het Duitsche thuisfront behoeft zich niemand ook zorgen te maken of de Duitsche weermacht vol doende kanonnen, vliegtuigen, duikbooten en andere wapenster beschikking staan. De jongste rekening, die den vijand door het Duiteche duikbootwapen gepre senteerd is, legt niet alleen ge tuigenis af voor de hoeveelheid van het materiaal, doch ook van den schitterenden geest, die onze jonge duikbootmannen bezielt. Wanneer daartegenover Churchill niets anders weet te zeggen, dan aat hij de Duitsche burgerbevol king door bomaanvallen zal ter- roriseeren, dan moet hij het zich voor gezegd houden, dat men hierdoor het moreel van het Duitsche volk niet aan het wan kelen kan brengen. Tegenover de belachelijke ver klaringen van een Gerbrandy, dat Stalin Nederland niet zal aantasten, stelde Hauptdienstlei ter Schmidt de in de practijk steeds meer bewezen stelling van de roode wereldrevolutie. Ten slotte moet het ook lieden van het slag Gerbrandy te denken geven, dat Stalin in het geheel geen aandacht schenkt aan de geallieerden. Wanneer van de zelfde zijde, die zich tegenover de wereldpolitieke gebeurtenissen hulpeloos heeft getoond, gepro beerd zou zijn om het ambtena rencorps in dit land op te hitsen, dan dienen allen, die zich laten verleiden te weten, dat zij hun post moeten verlaten. Er zijn genoeg N.S.B.-ers die in staat zijn de vrijgekomen plaatsen te bezetten. Lang genoeg hebben wij de anderen aangespoord met ons te gaan. In de toekomst kunnen wij ons niet meer om hen be kommeren. Spreker besloot zijn woorden met een hartstochtelijken op roep, om in de oude verbonden heid in den strijd aan te treden, opnieuw den eed van kameraad schap te zweren en voor een be tere gemeenschap te strijden. Dan zal het doel verwezenlijkt wordeii, waarvoor het nationaal- socialisme is aangetreden: ar beid en brood voor hen, die na ons komen. Voor de levenden gelden echter de parolen: „Wie bij het nationaal-socialisme zweert, heeft niets meer wat hemzelf toebehoort." De storm achtige bijval, die op deze woor den volgde, bewees den spreker, dat zijn vermaning als een ver plichting werd opgevat. HEDEN. Prediker: Spr. de heer 't Veld Dordrecht. 7 uur nam. Morschweg 59Stadsevange! tie te 7 uur nam. De avond-, nacht- en Zond dienst der apotheken te Le wordt van Zaterdag 27 Febr. tot Zaterdag 6 Maart 8 uur waa nomen door de Apotheek „Tot der Menschheid", Hooigracht Telef. 21080 en de Doeza-Apoth Doezastr. 31, Telef, 21313. Te Oe geest door de Oegstgeestsche theek. Raadhuispark 8. Telef. AANMELDINGSPLICHT. Hij, die volgens het voorgaa onder a, b en c en het bepas voor jeugdige werknemers en proef of als hulp aangestelde beiders voor de ontbinding zijn dienstbetrekking geen stemming noodig heeft, dient na het verlaten van de bet: king, welke hij tot dusver kleedde bij het voor zijn laa woonplaats of gewone verb plaats bevoegde Arbeidsbui aan te melden. De werkgevers verplicht de werknemers, die de vervulling van de taak van bedrijf kunnen worden gen onder opgave van hun persi ljjke gegevens nn adres, on wijld schriftelijk bij het Arbe bureau aan te melden. BEPERKING VAN AAN STELLINGEN. Particuliere werkgevers mi werknemers met inbegrip leerlingen en volontairs met zonder toelage slechts aanste met toestemming van het arbe bureau. Dit geldt eveneens voo privaatrechtelijke lichamen, in de staat, een provincie, een meente of een ander publiek telijk lichaam deelneemt. Hetzelfde geldt ten aanzien de aanstelling van werknei door den staat, een provincie, gemeente - of een ander publ rechtelijk lichaam. Deze beide bepalingen zijn van toepassing, indien er sp is van werknemers: a. die door een arbeidsbui zijn aangewezen of b. die in bedrijven van den n bouw, van den land- en tuinb bij de zee- en binnenvaart, b zee- en binnenvisscherij of op gebied van de gezondheids

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2