buitenland. 4: Göbbels over de crisis van Europa geen woorden maar daden! een goed oog voor maten. verduisteren: binnenland te Jaargang Zaterdag 27 Februari 1943 No. 25434 e Churchill's meening. Controleert Uw gas- en electriciteitsverbruik geregeld. Een weerbare jeugd, een weerbaar volk. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN )I PI 17 schepen tot 1hnken gebracht. tt opperbevel der Duitsche acht deelt mede: uitsche duikbooten hebben re slagen toegebracht aan de idelijke ravitailleering. Zij en de resten van het in het -bericht van 24 Februari emde groote convooi achter - I. De strijd tegen dit con- die thans zes dagen duurt, de zwaarste eischen aan nandanten en bemanningen. den Atlantischen Oceaan de Middellandsche Zee heb- duikbooten andere krachtig lermde convooien aangeval- en ter hoogte van Kaapstad afzonderlijke gevechten rerd. Bij deze operaties heb- zij wederom zeventien sche inet een gezamenlijken in- I van 107.800 ton tot zinken icht en vijf andere schepen rpedeerd, waarvan eenige eens als gezonken kunnen en beschouwd." intig vliegtuigen neergescho- - Het D.N.B. verneemt, dat formatie vijandelijke bom- werpers, die gisterochtend ir bescherming van het wol lek op groote hoogte, de dduitsche kust aanviel, zwa- erliezen heeft geleden. Duit jagers bonden onverwijld strijd aan en volgens de tot erre ontvangen berichten len 13 bommenwerpers door neergeschoten, terwijl vier het afweergeschut werden gehaald. Dit waren alle vier - Drige bommenwerpers. Een sch vliegtuig wordt vermist, deel der lukraak geworpen en kwam in woonwijken :ht. De burgerbevolking leed lezen. het Westen en boven Duitsch d werden nog drie Britsche itellen neergehaald, waaron- een verkenningsvliegtuig, ens de tot dusver ontvangen hten heeft de vijandelijke itmacht gisteren dus 20 toe- Churchill zeide bij den eersten winterveldtocht van de sovjet unie tegen Finland: Finland legt een schitterende, ja welhaast verheven houding aan den dag. De dienst, dien Finland aan de menschheid bewijst, is ontzaglijk. stellen, waaronder 17 viermoto rige verloren. De totale mobilisatie In Duitsch- land. - De A-N.P.-correspondent te Berlijn meldt: op grond van de totale mobilisatie in Duitsch- land, onder het motto „de thuis blijvende vrouw zorgt voor den man aan het front", zullen vier millioen vrouwen twee millioen mannen vervangen. Duitschland is pas thans tot mobilisatie zijnet vrouwelijke ar- heidskrachten overgegaan, lang nadat in Engeland een desbe treffende wet is uitgevaardigd en kort voordat in de Vereenigde Staten soortgelijke maatregelen zullen worden genomen. Voorloopig heeft men een be roep gedaan op de vrouwen tot 45 jaar, ofschoon men hier de overtuiging heeft, dat ook oude re vrouwen haar arbeidskracht ter beschikking van de frontsol daten zullen stellen. Honderd duizenden jonge vrouwelijke ar beidskrachten uit de bezette ge bieden in het Oosten zijn als huispersoneel beschikbaar, zoo dat juist de oudere huisvrouwen, die verstandig en betrouwbaar zijn, vrij kunnen komen voor werkzaamheden, die men aan buitenlandsche arbeiders nog niet wil toevertrouwen. Juist de vrouwen van middelbaren leef tijd wil men in de bedrijven in sleutelposities en op vertrou- wensposten plaatsen, zoodat zij als het ware het skelet vormen terwijl de buitenlandsche arbei ders de taak der spieren vervul len. Vrouwen met bedrijfservaring en begrip voor den omgang met minderen zullen vooral vrijko men bij de sluiting van luxe za ken. Tot het einde van den oor log zullen er in Duitschland vrij wel geen bloemen meer te ver krijgen zijn en om sigaretten te koopen, zal men enkele huizen verder moeten loopen dan tot dusver. De nachtlokalen worden gesloten, op een aantal na, dat men voor de met verlof zijnde militairen open wil houden en het restaurantbedrijf wordt zoo vereenvoudigd, dat het ook nog arbeidskrachten beschikbaar kan stellen. In vele gevallen vertrouwt men op de eerlijkheid van de bevol king, Zoo zal het aantal contro leurs' bij de spoorwegen, en dat der plaatsaanwijzers in bioscopen en schouwburgen zooveel moge lijk beperkt worden. De moreele plicht van iederen Duitscher, ieder voor zich het zijne bij te dragen, te zamen met een gelijkmatige verdeeling van de voor ieder te verwachten las ten en ontberingen, wordt voor gesteld als de verwezenlijking van 't socialisme, dat thans vol- komener zal zijn dan in geluk kiger dagen, toen het om de ge lijkmatige verdeeling der voor deden ging. Naast den staat zal de partij, in nog sterkere mate dan in de sovjet-unie in de toe komst bij de verwezenlijking van de totale mobilisatie worden in geschakeld. Oproep tot het Tsjechische volk. - De Tsjechische staatspre sident Hacha en de protecto- raatsregeering hebben tot het Tsjechische volk een oproep ge richt, die door den minister voor volksvoorlichting, Moravec bij een groote betooging te Praag is voorgelezen. In den oproep wordt o.m. gezegd: Groote momenten eischen groote beslissingen en flinke mannen en vrouwen. Trouw aan de nalaten schap van onze voorouders zijn wij na een korte schynzelfstan- digheid teruggekeerd in de be scherming van het Duitsche rijk, toen het lot van het door de valsche democratie doorschokte en door joden uitgezogen en verraden Europa rijp begon te worden. Engeland, dat Europa niet verder kon beheerschen, le vert het thans uit aan het bols- ,rt een artikel in Das Reich er het opschrift ,,de crisis Europa" verklaart dr. Göb- „men moet het jodenvraag- kennen om de tegenwoordi- constellatie van den oorlog te rijpen." aspilmogendheden strijden irzijds tegen het Oostelijke jewisme, de radicaalste uiting het internationale socialis- anderzijds tegen de west'e- plutocratieën, de radicaal uiting van het internationale italisme. Men zoekt tever- s naar de oplossing van dit isel, wanneer men de joden- stie buiten beschouwing laat. cht men echter den achter- id dan ontdekt men zeer Bdig den spiritus rector der itelijke verwarring, het inter- onale jodendom. Het joden- dt kent twee manieren om de schappij over volken te krij- en te handhaven, het inter- onale kapitalisme en het rnationale bolsjewisme. Het is de radicalere broeder van andere. et jodendom streeft er voort and naar den natuurlijken eer van staten en volken te ammen en te doen insluime- en tracht het gevaar zoo en onschuldig mogelijk te stellen, tot het onaf- dbaar is geworden. In dit lium van het proces verkee- wij op het oogenblik. Het zich denken welke vroolijk- artikelen in neutrale en 'elsch-Amerlkaansche bladen de sovjets veroorzaken, hn het bolsjewisme wordt ■gesteld als de verpersoon- burgerlijke onschuld. Wij ven op het oogenblik het kritieke stadium van het idland. Dr. Göbbels zegt verder, dat het bolsjewisme in den loop der laatste twee jaren niet gelouterd is en een meer burgerlijk aan zien heeft gekregen, doch dat de plutocratie veeleer zich aan het bolsjewisme heeft geassimileerd. Ook in dit politiek-militair con cubinaat zal het radicaelste deel de overhand krijgen. De huidige vroomheid van het Kremlin is slechts tooneelspel, de vriende lijkheid der Anglicaansche kerk jegens het bolsjewisme is daar entegen echt. Het bolsjewistische atheïsme is niet geliquideerd, doch wacht op een geschikt oogenblik om het uitroeien van honderdduizenden geestelijken in de sovjet-unie tot stand gebracht, in de Europee- sche staten voort te zetten. Wel licht zullen dan eerst de Chris telijke kerken ervaren, wat strijd bare godsdienstvijandschap be- teekent. Minister Göbbels noemt het naïef geloof te hechten aan de beweringen van Engelschen en Amerikanen, dat zij Europa eens gewapenderhand voor bolsjewi- seering zullen behoeden. Wat de Duitsche weermacht niet tot stand bracht, dat zou geen en kele andere militaire macht ter wereld tot stand kunnen bren gen, afgezien nog daarvan of zij het eens wil. Want reeds thans verklaren toonaangevende Engel- sche en Amerikaansche bladen, dat men de sovjet-unie in Euro pa vrij spel moet laten. Het is gemakkelijk gezegd, doch komt neer op de tragedie van den on dergang der geheele beschaafde menschheid. Met nadruk wijst dr. Göbbels er op. dat het joodsche terroris me in de sovjet-unie niet alleen tegen intellectueele kringen is gericht, doch meer nog tegen de arbeiders- en boerenklasse. Te gen deze meest duivelsche aan slagpoging op de Europeesche staten en volken bestaat slechts één middel: gewapende tegen stand tot de vijand ten val is gebracht. Het schenkt voldoening, aldus vervolgt de minister, dat de er kenning van het gevaar zooals uit de internationale discussie blijkt, toeneemt met de nadering ervan. In bepaalde kringen van Europa valt reeds iets van een Europeesch solidariteitsgevoel te bespeuren. Europa verkeert op het oogenblik voor het grootste deel in een toestand van verdoo- ving. Vindt het echter weer den moed zoo te denken als zijn drang tot zelfbehoud het ingeeft, dan is alles gewonnen. Ons we relddeel staat niet aan het eind, doch voor een nieuw begin van zijn ontwikkeling. Reeds vaak stond het jodendom in zijn wis selvallige geschiedenis vlak voor zijn definitieve triomf om te elf der ure weer in de duisternis van zijn inferieur bestaan te worden teruggeworpen. De materieele en geestelijke crisis van Europa na dert haar dramatisch hoogte punt. Wie dan het best in vorm is, zal de overwinning behalen. Daarom geldt voor ons thans meer dan ooit: gereed zijn is alles. Meldt u aan bij de Waffen-SS., het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland. jewistische barbarisme, waarte genover het Duitsche rijk zich plaatst als een hechte dijk, door dat het duizenden zijner beste zonen opoffert. Het Tsjechische volk kan zich niet blootstellen aan de schande en de vernietiging, waarmede morgen de historie volken en in dividuen zal beoordeelen, die in 1943 besluiteloos en lafzijn ge bleken. Wij weten, wat onze plicht is jegens het Duitsche rijk en ons zelf. Zooals wij ons voor altijd hebben gescheiden van Engeland en zijn bondge- nooten, evenzoo hebben wij ons voor altijd bij het Groot-Duit- sche rijk zonder voorbehoud en in oprechte trouw in bondge nootschap aangesloten. Het lot van het Duitsche rijk is ons lot geworden. Wij zijn ons daar thans volkomen van bewust, nu in het Oosten weer voor eeuwen over het lot van Europa wordt beslist. Het bols jewisme is niet alleen de vijand van Groot-Duitschland, het is ook onze vijand. Wij hebben op het historische oogenblik van 1941 gemeenschappelijk met het Duitsche rijk den openlijken strijd afgekondigd tegen het bolsjewisme. Wij zijn vastbeslo ten dezen strijd gemeenschap pelijk met het Duitsche rijk te voeren tot h§t toppunt en niet toe te geven tot de eindoverwin ning. Het bolsjewisme in Bohe- men en Moravië zou het einde van onze duizendjarige cultuur- beteekenen. Daarom, allen aan het werk. Ook bij ons worden thans alle krachten gemobiliseerd voor het totale oorlogsoptreden. Het front dat ons in het Oosten beschermt, heeft wapens noodig. Laat ons niet toestaan, dat de oorlogsfurie over onze landen heen stormt. Laten wij niet toestaan, dat onze kinderen slaven worden van de onverbiddelijke staatsmachine der sovjets. Laten wij ons va derland redden van honger en verwoesting. Wederom roept de geschiede nis ons voor het gerecht. Vervult uw plicht, Voor zwakkehngen en besluiteloozen is er in het nieu we Europa geen plaats. Tsjechi sche mannen en vrouwen, op uw plaats. Niemand mag achter blij ven. De oproep besluit met de woorden: „Leve onze Führer, Adolf iHtler, voor eeuwige tijden, leve het Duitsche rijk en ons vaderland." - (D.N.B.) De gezondheidstoestand van Gandhi. - Naar de Britsche be richtendienst meldt, is officieel medegedeeld, dat er geen veran dering van beteekenis is ingetre den in den toestand van Gandhi Hij is goed gehumeurd. (D.N.B.) VOORKOMT OVERSCHRIJDING VAN HET GASRANTSOEN! Een goed oog voor maten is in de keuken een voordeel. Waar om zou men een grooten ketel water warm maken als men slechts een klein pannetje vol noodig heeft? Dus eerst overleg gen hoeveel er noodig is en pas daarna den ketel opzetten, want ieder warmteverlies is gasverspil- ling. Zoo ook met het vaten was- schen, het dagelijks weerkeeren- de werk van de huisvrouw, pon der twijfel is het het gemakke lijkst de vaten onder het warm stroomende water van het warm waterreservoir te wasschen. Veel spaarzamer echter - en daarom beter - is het een klein bakje met warm water te vullen en hierin af te wasschen. Alleen zóó voorkomt men overschrijding van het gasrantsoen. En het is im mers uw eigen belang, dat ugéén boete krijgt en niet van den toe voer wordt afgesneden. Wie wil er niet eens een maand heelemaal „uit" zijn, uit de sleur van fabriek of kantoor? Uit de sleur van de school. De mogelijk heid hiertoe is thans open gesteld voor de geheele Ne- derlandsche jeugd van 16 tot 18 jaar. Op 14 Maart komen in een weersport- kamp in Duitschland jon gens samen uit Noorwegen. Denemarken, Duitschland, Nederland. Vlaanderen en Wallonië, om een maand volop te besteden aan harde en aan gezonde sport, veld werk, ordeoefeningen, enz. Iedere Nederlandsctie jon gen kan zich melden voor dit kamp aan het adres: Koningslaan 9 te Utrecht. De duur van het kamp is vier weken. Kosten zijn er niet aan verbonden, terwijl eventueele loonderving wordt vergoed. van heden- en morgenavond 18.15 uur tot morgen- resp. Maandagochtend 7.30 uur 27 Febr.: maan op: 1.25 uur; onder 10.58 uur (Laatste kwartier) 28 Febr.: maan op 2.37 uur; onder 11.38 uur. Meer rechtszekerheid voor fo toverslaggevers. - Verschenen is een verordening van den presi dent der Nederlandsche kuituur kamer betreffende het plaatsen van persfoto's en persteekenin- gen. De verordening bepaalt, dat de honoraria voor persfoto's en persteekeningen door jen uitgever aan den rechtheboen- den voor den tienden van de maand, volgende op die, waarin de persfoto's en persteekeningen werden geplaatst, moeten wor den voldaan. De verordening bepaalt voorts, dat het den uitgever verboden is de ter plaatsing ingezonden pers foto's en persteekeningen voor andere doeleinden te gebruiken dan waarvoor zij door inzenders zijn bestemd. Hiermede is een einde gemaakt aan het veel voorkomende euvel, dat uitge vers de voor hun bladen be stemde persfoto's en persteeke ningen gebruiken voor boekwer ken, kalenders en andere druk werken. Ook is het hierdoor on mogelijk geworden, dat uitgevers de foto's of teekeninger. aan derden doorverkoopen. Op overtreding der bepalingen is een boete van ten hoogste vijf honderd gulden gesteld. Sinaasappelen voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar in „stadgebied." - Van Maandag 1 tot en met Zaterdag 20 Maart, komen kinderen van 4 tot en met 13 jaar, die woonachtig zijn in stadgebied, in aanmerking voor 350 gram sinaasappelen. In verband hiermede geeft de bon „reserve 3-11" met rooden op druk van de stadkaart, recht op het koopen van 350 gram si naasappelen in stadgebied. Het zal niet steeds mogelijk zijn de sinaasappelen onmiddel lijk te betrekken in verband met de bevoorrading van den handel. Het ligt in de bedoeling over eenigen tijd een bon van de „landkaart" aan te wijzen, welke in landgebied recht zal geven op het koopen van sinaasappelen voor kinderen van 4 tot en meb 13 jaar.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1