WUT U EENS KIJKE GEMENGD NIEUWS KERK EN SCHOOL KRUSCHKN BINNENLAND De Jeugdstorm in actie tegen het bolsjewisme. u eens kijken, of U wel mg leege Tog al-flacons Staan? Zoo ja, wilt U deze tegen betaling inleveren bij apotheker of drogist? Wij kun daarin dan weer Togal, het f-aamde ongeëvenaarde mi: tegen rheumatiek, ischias, hoofd, en zenuwpijnen afleve en behoeven er dan geen na verpakking voor te gebruil U bewijst er ons en anderen grooten dienst mee. Wilt U helpen? Bij voorbaat onzen da AGENDA SPORT Te Utrecht is Zondag een groote vormingsbijeenkomst van de N.S.D.A.P. en de N.S.B. gehouden, waar Generalkommlssar Hauptdienstleiter Sehmidt en de plaatsvervangend leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, Van Geelkerken, het woord hebben gevoerd. Tijdens de rede van Generalkommlssar Hauptdienstleiter Schmidt Polygoon-fotodienst NSB-Otto-Pax m Tegen een anto opgeloopen. - Te Utrecht is op den Rondweg- de vijfjarige G. B. uit Amster dam, die enkele uren te voren met zijn ouders bij familie in de omgeving van den Rondweg was aangekomen, tegen een in volle vaart naderende personenauto geloopen. In zorgwekkenden toe stand werd de jongen naar het diaconessenziekenhuis overge bracht, waar hij is overleden. Overval met berooving. - Te Soerendonk zijn 's avonds om kwart over tien vier gemasker de mannen, van wie er drie met revolvers waren gewapend, de woning van den landbouwer J. Govers binnengedrongen. Zij overweldigden het echtpaar en eischten, onder bedreiging, het aanwezige geld. De vrouw des huizes gaf hierop den indrin gers tweeduizend gulden, waar mede de mannen verdwenen. Zij zagen voorts nog kans een par tijtje levensmiddelen mee te ne men. Toen het echtpaar van den schrik bekomen was, waarschuw de het de politie. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld dat tot resultaat had, dat twee van de vier daders werden gearre steerd. Zij waren nog in het be zit van de revolvers, de maskers en een groot deel van het geld. De aangehoudenen zijn Belgen, afkomstig uit Tongeren. PREDIKBEURTEN. Voor heden Nieuwkoop Chr. Geref. Kerk: Nm. 6.45 uur, ds. den Boer v. A'dam Voor Woensdag 24 Februari. Alphen a. d. Ryn Ned. Herv. Gem. (Rehoboth)Nm. 7y2 u.. de heer A. P. de Jong. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Nm. 4V2 u., ds. Jacobs- (Biduur gewas) -Geref. Kerk: Nm 4 uur. ds. van der Stoel (Biduur gewas) Chr. Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 4 uur ds. Kleisen (Biduur gewas). Noordwijk aan Zee Geref. Bond (Juliana van Stolbergstr. 27): Nm. 7>/2 u., ds. Fokkema van Delft. Engeland. Wanneer Afherika en Engeland zi-'-h buiten den strijd tegen het bolsjewisme hadden ge- houde.n dan zcu het er reeds an ders met den oorlog uitzien. Nu zegt men wel, dat, wanneer Duitschland verliest, het bolsje wisme niet verder zal komen dan Berlijn. Maar Engeland zou het bolsjewisme niet tegen kunnen houden. In den grooten strijd staan wij. nationaal-socialisten, aan den goeden kant, aan den kant van Europa aan den kant van ons vaderland. Wij willen helpen aan den opbouw van het nieuwe Europa. Straks moeten wij kunnen zeggen: toch is Ne derland herrezen. Weer rap ter been en »ri> van Rheumatisclie pijnen. Neem Gewondheid poor «ts ccat per d Apoih. CS Drof- 0.H 0 76. L47. fLV. Bovsi In de groote actie „Nederland- sche volkseenheid tegen het bols jewisme" is Zaterdagmiddag in een manifestatie te Baarn ook officieel de Jeugdstorm betrok ken geworden. Niet minder dan duizend stormers, stormsters, meeuwen en meeuwkes uit het geweest Nedersticht van den Nationalen Jeugdstorm waren naar Baarn gekomen om een belangrijke rede van den staflei der, opperbanheer C. Quispelaan te hooren. Omstreeks half vier namen opperbanheer Quispal, vergezeld door opperschermleidster Van Eek en hun staven, bij het sta tion een schouw af, waarin in gedisciplineerde orde werd ge- marceerd naar den Brink. Van het gemeentehuis wapperden di verse jeugdstorm vlaggen, terwijl tal van luidsprekers rónd dén Brink het gesproken woord voor de vele wachtende toeschouwers duidelijk verstaanbaar maakten. Opperbanheer Qui spel bracht het bevel van den hoofdstormer over om als jeugd ook deel te nemen aan de ,:Nederlandsche volkseenheid - tegen het bolsje wisme", als een eenheid, die ber gen verzetten, stormen overwin nen en machten vernietigen kan Deze macht is noodig om het bolsjewistische monster te ver- slaan. Wij hier, staande midden in ons vaderland, samen vormend een hecht bolwerk van jeugdige geestdriftige jongens en meisjes, zijn het levende getuigenis van wat er in den Jeugdstorm leeft: dat ons zijn of niet zijn afhangt van de keus: Nederlanders of bolsjewiek. Dat wij daarop slechts één antwoord hebben, is vanzelfsprekend. - Het ideaal „Nederland" is ge groeid in de vele jaren van strijd, die achter ons liggen. De Jeugdstorm, geboren in 1934, uiting gevende aan het verlan gen van een deel van de Neder- landsche jeugd, een halt toe te roepen aan afbraak van leger en vloot, welke leuze toen opgeld deed, wist zich reeds na eenige ja ren belaagd door ondergrondsch gekuip en terreur, en herkende zijn grooten vijand, het commu nisme. Jong als wij waren, had den wij reeds te vechten voor het besef, dat, wilde Nederland r.iet roemloos ten onder gaan, het zich te bezinnen had op zijn vroegere grootheid, om dan, daar uit puttend met toevoeging van nieuwe idealen, te vormen een hecht bolwerk tegen communis me en plutocratie. De plutocratenkinderen', die uit zucht tot tegenspraak hand in hand willen gaan met het communisme, denken daardoor hun eigen zwakke bestaan te zullen redden. Het bolsjewisme echter had een ander ideaal, dat, verankerd in de woorden „wereldrevolutie" en „arbeidersproletariaat", een zekere bekoring had voor hen, die juist, getrapt door de pluto cratie, hun hoofden nauwelijks boven water konden houden voor het verkrijgen van een bete broods en zich daarom wierpen in de armen van het door joden geleide bolsjewisme. De joden, met het plan voor oogen de wereldrevolutie te bren gen, zagen in het communisme het zoo zeer door hen benoodig- öe apparaat om daardoor heer- schers te worden, andere volken tot slaven te maken of handlan- gc-rsdiensten te laten verrichten. De jeugd echter, scherp en paraat, doorzag dit spel. Het is vanzelfsprekend, dat toen de Jeugdstorm rijn haat en afkeer van alleg, wat communistisch of daarmede annex was, te kennen gaf, de ondergrondsche bestrij ding een aanvang ging nemen. De Jeugdstorm echter ging en gaat in volle overgave Van zijn taak, Nederland weer groot te maken, daarbij niet vergetend, dat Neerland slechts dan groot kan worden, indien Europa groot wordt en bevrijd wordt van het communistische monster. En wat geboren werd in vroe ger jaren aan moed, eer en trouw, aan soldatenhouding, aan rechtvaardigheidsgevoel en poli tiek inzicht kwam tot uiting, toen de strijd tusschen Duitsch land en Rusland, tusschen het nationaal-socialisme en het bols jewisme ontbrandde. Toen eisch- te de Jeugdstorm rijn aandeel in den strijd tegen het bolsje wisme op! Want wanneer 'op dit moment ruim 250 stormers hun soldatenplicht ten opzichte van hun ideaal „Neerland" in de voorste linies van het Oostfront vervullen, dan is dit het bewijs, dat voor ons, Jeugdstormers, het begrip Nederlander of bolsjewiek geen loos begrip is. Zoo staan wij dan hier, Jeugd stormers, één in wil, één in strijd, één in trouw achter den hoofdstormer, achter den leider, in het begrip te staan met hen voor Nederland. Hier staan wij dus als niet te verbreken, niet te overwinnen, niet te onderschatten eenheid. Hier staan wij als Nederlanders en al diengenen, die Neerland liefhebben, zooals wü, met ons geheele hart, met onze geheele ziel, roepen wij toe: „kom bij ons, loop mee in onze rijen, al is het slechts in gedachten, versterk onze rijen, laat luid klinken ons lied, zoodat ieder het hooren kan en laat den stap dreunen door de straten. Wij kunnen slechts „Nederlander" of „bolsjewiek" rijn. Een andere keus bestaat er niet meer. In onverbrekelijke trouw, als een hecht aaneengesmede ge meenschap, beloven wij onzen hoofdstormer, hoe en waar dan ook, - deel te nemen aan den strijd tegen het bolsjewisme. Elk bevel, hoofdstormer, elke opdracht, hoofdstormer, zullen wij vervullen. Deel zullen wij uitmaken van de Nederlandsche volkseenheid tegen het bolsje wisme. Direct na deze rede werden eenige strijdliederen gezongen, waarna een voorbijmarsch werd gehouden voor het raadhuis. Hierna werd de middag besloten met een marsch door het dorp en zijn naaste omgeving. Betaling overwerk bij 54-urige werkweek. - De centrale pers dienst van het Nederlandsche Arbeidsfront meldt: in aanslui ting van de mededeeling van den leider van het Nederland sche Arbeidsfront inzake de be taling van overwerk bij toepas sing van de 54-urige werkweek, kan nader worden gemeld, dat deze regeling, die binnenkort zal worden doorgevoerd, de volgende punten inhoudt: Indien in een C.A.O., bindende regeling of schriftelijke arbeids overeenkomst een regeling voor betaling van overuren is opge nomen, zal deze worden toege past. Voor de werkers, waarvoor geen regeling bestaat, zal gel den. dat overuren boven het bij de wet vastgestelde normale maximum (48 uur), moeten wor den uitbetaald met een toeslag van 25 procent. Naar tijdruimte vastgestelde loonen en salarissen, dus dag-, week- en maandloonen zullen bij verlenging van den gebruikelfj- ken arbeidstijd binnen het wet telijk vastgestelde maximum evenredig, dus zonder toeslag, moeten worden verhoogd. Boven het wettelijk vastge stelde maximum zal de over- werktoeslag van 25% ook gelden voor dag-, week- en maandloo nen en salarissen, waarvoor een herleiding tot uurloonen zal wor den toegepast. DE HEER P. A. TROOST OVER LEDEN - Oud-burgemeester van' Waddinxveen - In den ouderdom' van 65 jaren is te Bennebroek overleden de heer P. A. Trooöt, die van 1920 tot 1941 burgemees ter van Waddinxveen is geweest. ■'Nadat hij o.a. ambtenaar was ge weest ter secretarie te Spijke- nisse en Haarlemmermeer volgde op 9 Jur.i 1920 zijn benoeming tot burgemeester van Waddinx veen. Zeer veel heeft de heer Troost als een echte „burger vader" in het belang van de aan hem toevertrouwde ge meente gedaan, zoo wat betreft scholenbouw, wegenaanleg en -ver betering, bruggenbouw, volkshuis vesting enz. In Mei 1941 zag hij zich in. verband met gezondheids redenen genoodzaakt eervol ont slag aan te vragen. Na een 21- jarige vervulling van zijn. burge meestersambt, zagen de inwoners van Waddinxveen hem met leed wezen vertrekken, want hij had zich vele vrienden gemaakt en was voor tallooaen een helper en raadgever. Slechts korten tijd heeft hij van zijn rust kunnen genieten. J. C. L. van der Lande over leden - Gp 77-jarigen leeftijd is te Nijmegen de heer J. C. L. van der Lande overleden. Met den heer Van der Lande, eereburger van de stad Deventer, is een zeer belang rijke persoonlijkheid heengegaan, die om. in den wereldhandel een plaats van gewicht innam en pre sident-commissaris was van de N.V. Noury en Van der Lande. De „keitjesstoepen" te Elburg. Elburg is bekend om zijn mooie „keitjesstoepen", die kunstig- ge legd rijn van witte zwerfsteen- tjes en hetkarakter van .het stadje een apart cachet verlee- nen. De winkelier Jonker besloot in 1940 de stoep te laten opbre ken om deze door een tegeltrot toir te vervangen. Hiertegen is de burgemeester echter in be roep gegaan en thans heeft de secr.-generaal van het dep. van Opv., Kunsten en Cultuur-be scherming bepaald dat de keit jesstoepen zooveel mogelijk in stand moeten worden gehouden. Van gemeentewege is men er thans toe overgegaan voor den winkel van Jonker een nieuwe keitjesstoep te leggen. Wijziging van het economisch sanctiebesluit - In het Zaterdag- verschenen verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van landbouw en visscherij, van handel, nijverheid en scheepvaart en van justitie tot wijziging en aanvulling van het economisch sanctiebesluit 1941. Het economisch sanctiebesluit, dat sancties stelt op overtreding van verschillende wettelijke maatre gelen, welke het economisch leven raken, heeft daardoor voortaan ook betrekking op handelingen, welke verricht worden in strijd met bepalingen en voorschriften van de bodemproductiewet 1939. Behalve dat wijzigingen van ondergeschikt belang zijn aange bracht, welke in de praktijk wen- schelijk zijn gebleken, is het eco nomisch sanctiebesluit in over eenstemming gebracht met het besluit tuchtrechtspraak voedsel voorziening, dat ten nauwste samenhangt met het economisch sanctiebesluit 1941. Verdere beperking van het insuline-verbruik. - Het is nood zakelijk, het gebruik van insu line te beperken. Daartoe zijn bepaalde maatregelen getroffen, waarvan aan alle artsen en apo thekers mededeeling is gedaan Aangezien wijziging van hetin- suline-gebruik een verandering van voeding noodzakelijk maakt, wordt patiënten, die ten gevolge van deze beperking minder of in het geheel geen insuline meer kunnen vérkrjjgen, aangeraden, zich met hun behandelenden ge neesheer te verstaan. Met ingang van 1 Maart a.s. zal de beperking van het insu line-verbruik nog worden ver scherpt, in verband waarmede aan vele patiënten voor de aan staande distributie-periode een geringer aantal insuline-bonnen zal worden verstrekt. Slachtoffers van Britsche schaam teloosheid - Bij den reeds gemel- den aanval van Britsche vlieg tuigen, die Vrijdag in de vroege middaguren op een kustplaats in het Noorden des lands plaats vond, is het aantal slachtoffers onder de Nederlandsche burger bevolking tot 44 dooden gestegen. HEDEN: Morschweg 59Stadsevangelis te 7 uur nam. Staclszaal: Openb. verg. tegen bolsjewisme. 7uur nam. Katwijk aan Zee: (Casa ra) Spr. ds. Groen van R.dam. uur nam. De avond-, nacht- en Zond: dienst der apotheken te Lei wordt van Zaterdag 20 Febr. 20 tot Zaterdag 27 Febr. 8 uur waai nomen door de Apotheek Herdi en Blanken, Hoogewoerd 171, T foon 20502 en de Apotheek Re Steenstraat 35, Telef. 20136 Oegstgeest door de Oegstgeeste Apotheek, Raadhuispark 8, Ti 26274. Krijgsgevangenen op Am omgekomen - Domei meldt, bij een aanval van Amerika sche bommenwerpers, 15 F op Ambon ondernomen. Australische en Nederlands krijgsgevangenen zijn omgekor en ruim 100 gewond. Burgemeester herbenoemd. H. J. Knoppers is, gerekend 13 Februari af, opnieuw tot l gemeester van Heteren benoe M. Stevens burgemeester Boxmeer - Het Rijkscommii riaat deelt mede: De Rijksc missaris voor het bezette Ne< landsche gebied heeft den ko man M. Stevens uit Tilburg ■burgemeester van Boxmeer noemd. VOETBAL. Leidsch XIAmsterdamschef en 3e klassers In het kader den Technischen Dag zal op Maart op het UVS-veld alhier wedstrijd gespeeld worden tusse het Leidsch elftal en een comb tie van Amsterdamsche 2e en klassers. SCHAKEN. Win terwedstrijd L.S.G. De ste helft van dézen wedstrijd is na geëindigd In de hoogste gi luidt de uitslag: L. Tummers uit 7 part.; A. E. J. Moddermai G. Bosscha elk 4% p.; C. B. v Berg, 4 p.; G. A. Smit, 3% p G. de Blécourt 2y2 p. en W. D mendal en M. M. Segaar, elk 2 In de 2e groep staan het beste Steenis, 6 p.; Stumpers 4x, De 4% en Ter Haar 4. In de 3e gro Kramer 6, Zandvliet 5x, Horst 5: Kastelein 4 p. Om het kampioenschap dei- wordt nu een dubbele ronde speeld tusschen Tummers, Mod man, Bosscha en v. d. Berg, v spelen de overige vier een en ronde met de hoogste vier der gende groep Dit zou het lot zijn van Eui wanneet het Bolsjewisme Europi evers troomen. In de GPU-gevanj van Lemberg werden 2—3000 O* ners doof de Sovjets afgeslacht lijken worden- uit de gevangeol' bracht PK Fremke-PBZ-R-

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2