Bezoek van den Leider aan Maastricht 83ste Jaargang Dinsdag 23 Februari 1943 No. 25430 BUITENLAND. Afgeslagen sovjet-aanvallen. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT STRIJDT MEE NAAST UW KAMERADEN! VERDUISTEREN: Beperkt het electrïciteitsverbruik; het is Uw eigen belang. Opening van een nieuw districtshuis. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitsch weermachtbeiicht. Het opperbevel van de Duit- e weermacht maakte gisteren :end: „Vijandelijke aanvallen op het 'oordelijke front van het Koe bruggenhoofd werden door itsche en Roemeensche troe- •n afgeslagen. De vijand werd een tegenaanval met zware, loedige verliezen teruggeworpen. In het Donetsgebied en ten N.- esten hiervan probeerden de ilsjewisten behalve met talrijke ilaatselijke aanvallen, met ge concentreerde strijdkrachten op verscheidene plaatsen ons afweer - front te doorbreken. Zij werden in zware gevechten, met vele ver liezen voor den vijand afgeslagen. Vijandelijke formaties, die door n groote omsingeling tusschen netz en Dnjepr de verbindin- n met - ons front in het Donetz- ebied moesten afsnijden, werden oor Duitsche troepen van het iger en van de Waffen SS. inde lank en rug aangevallen en uit- engeslagen. In dezen sector stel en eskaders gevechtsvliegtuigen n vliegende artillerie 25 vijande- jke tanks buiten gevecht enver- ietigden verscheidene stukken waar geschut en talrijk oorlogs- uig. In het gebied ten Westen en ten [oord-Westen van Charkow viel e vijand ook gisteren zonder sue. onze stellingen aan. Sterke ijandelijke aanvallen ten Zuiden n ten Noord-Oosten van Orel Werden in hevige gevechten tij dens een hevigen sneeuwstorm 'afgeslagen. Een Duitsche ge vechtsgroep vernietigde in een tegenaanval het gros van een bolsjewistische skibrigade. In het Noordelijke deel van het istelijke front werden gisteren echts gevechten van plaatselijke teekenis geleverd. Bij een eigen anvalsoperatie verloor de vijand alve talrijke dooden, verschei- ■ne honderden gevangenen, 12 nks en een groot aantal wa ns. De luchtmacht profiteerde an het betere vliegweer en engde. zich met sterke formaties de gevechten te land. Aan het Noordelijke front scho- n Duitsche jagers gisteren over- 31 bolsjewistische vliegtuigen er. Twee eigen vliegtuigen wor- n vermist. Het havengebied van [oermansk en. belangrijke los- iaatsen van den Moermansk- irwég werden opnieuw met succes gebombardeerd. In Tunesië werden de aanvallen irtgezet. Ten Oosten van Te- -a werden sterke onderdeelen an een Engelsche pantserdivisie rnietigend verslagen. Duikbom- nwerpers sloegen vijandelijke tserwagens, die gereed ge ilden werden, uiteen. Eennach- slijke aanval op Tobroek-veroor- akte in de haven en in de stad oote verwoestingen. Britsche vliegtuigen wierpen in n afgeloopen nacht brand- en isantbommen op enkele plaat- n in het Noord-West Duitsche stgebied. Vertraging in bolsjewistisch of- nsief. - De A.NP.-correspon- lent te Berlijn meldt: Het tempo, waarmee de bols- wisten hun offensief voortzet- n, is aanmerkelijk langzamer [eworden. Dit is in de eerste aats een gevolg van het feit, 't de Duitsche strijdkrachten, stelselmatig op verkorte linies zijn teruggetrokken, een hech- :r afweerfront vormen, terwijl 'k de zware verliezen, die de olsjewisten hebben geleden, wel iet vreemd zullen zijn aan de e£zwakking hunner aanvallen. Dit wil echter niet zeggen, dat «t gevaar thans voorbij is. Van >mtsche zijde houdt men wel gelijk rekening met de moge- Mkheid, dat b.v. een wijziging in ie weersgesteldheid een intensi- 'eermg der bolsjewistische aan een zal meebrengen. ■Het zwaartepunt van den strijd In zijn weermachtbericht van gisteren maakte het Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend: In Tunesië hebben de strijd krachten van de as in den cen- tralen sector nieuwe stellingen bezet. Eenige tientallen pantser wagens werden vernield en er werden talrijke krijgsgevangenen gemaakt. De Italiaansch-Duit sche luchtmacht ontplooide een intensieve bedrijvigheid op de achterwaartsche vijandelijke li nies en schoot in een luchtge vecht drie vliegtuigen omlaag. Een vierde machine werd door het afweergeschut neergehaald. Drie van onze toestellen zijn van de operaties der laatste twee dagen niet teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen heb ben gisteren bommen laten val len op verschillende plaatsen van Sicilië, Calabrie en het gebied van Palermo. Tusschen. Gabella en Strongoli in de provincie Ca- tanzaro werd een hospitaaltrein beschoten en hetzelfde geschied de'met andere treinen alsmede met spoorwegstations. In totaal werd een persoon gedood en werden elf menschen gewond. De schade is gering. De batterijen luchtdoelgeschut haalden vier vliegtuigen omlaag, waarvan drie te Trapani, die neerstortten resp. in de omgeving van Villa Nasi, nabij Levanzo en ten Oosten van Favignana. Een vierde machine kwam terecht te Catanzaro Ma rina. Laatstgenoemd toestel viel in zee en zonk nabij de kust. In den afgeloopen nacht heb ben onze torpedovliegtuigen een vijandelijk konvooi aangevallen, ten Noorden van de Algerijnsche kust. Een schip werd in den grond geboord en twee andere koopvaardijschepen werden door torpedo's getroffen. Meldt u aan by de Waffen-SS., het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland. ligt op het oogenblik onmisken baar in het gebied tusschen Do ne tz en Dnjepr. In het Donetz- bekken zelf is de strijd eenigs- zins geluwd. Klaarblijkelijk heb ben de bolsjewisten de daar staande Duitsche troepen door een flankeerende beweging wil len afsnijden, tot welk doel hun pantservoorhoeden zich in de richting van Dnjepropetrowsk ver naar voren hebben gewaagd. Deze eenheden zijn thans echter in de pan gehakt. Hierin heb ben de SS-divisies Leibstandarte Adolf Hitler, Das Reich en Gross Deutschland, die volgens sovjet- Russische berichten reeds bij Charkow vernietigd waren, een werkzaam aandeel gehad. Het gevaar is, naar men van Duit sche militaire zijde verklaard, nog niet geweken doch de eer ste grootscheepsche poging, de Duitsche troepen tusschen Do- netz en Dnjepr te omsingelen, is volkomen verijdeld. De strfld in Noord-Afrika. - De Berlijnsche A.N.P.-correspon dent meldt: Nadat de Amerikanen bij Sbeitla en Gafsa door de troe pen van generaal von Arnim in de richting van de Algerijnsche giens teruggedreven zijn, heeft generaal Eisenhower, zooals reeds in Duitsche militaire krin gen verwacht werd, niet geaar zeld om pantsertroepen van de eerste Engelsche armee, die den Noordvleugel van het front in Tunis verdedigen, af te trekken en meer naar het Zuiden ter hoogte van Tebessa in het ge vecht te brengen. Ook deze ma noeuvre heeft evenwel, zooals uit het Duitsche legerbericht blijkt, geen succes gehad. Van Duitsche zijde wordt verklaard, dat Te bessa op dit oogenblik nog niet gevallen is. De stad, die op Al- gerijnsch gebied ligt, wordt be schermd door drie heuvelruggen. De Duitsche troepen staan dus voor de moeilijkheid drie passen te moeten overwinnen alvorens zij de stad kunnen bereiken. In Engelsche en Amerikaan- sche berichten wordt het opruk ken der Duitsche troepen toege geven en gezegd, dat deze in het Zuiden de oevers der groote zout meren bereikt hebben. Tonzeur, ten Zuidwesten van Gafza zou volgens deze berichten reeds ge vallen zijn. Ook hier staan de troepen van het Duitsche Tunis- leger dus dicht voor de Algerijn sche grens. Het algemeene beeld van den strijd in Tunis heeft dus toch een anderen vorm aangenomen, dan men aanvankelijk verwacht te. De gevechten gaan thans het formaat van plaatselijke ac ties te boven, doch aan den an deren kant spreekt men te Ber lijn nog niet over een offensief. Of het huidige stadium van den strijd zich in de naaste toekomst tot een offensief zal ontwikke len, dient te worden afgewacht. Eenig herstel in toestand van Gandhi. - Volgens de laatste door den Britschen nieuwsdienst verspreide berichten uit Bombay is er na een gevaarlijke crisis weer een herstel gekomen in den toestand van Gandhi. (D.N.B.) Mgr. Spellman te Rome. - De aartsbisschop van New York, mgr. Spellman, is Zaterdag door Paus Pius XII in particuliere audiëntie ontvangen. In verant woordelijke pauselijke kringen bewaart men het grootste stil zwijgen ten aanzien van het be sprokene. Het onderhoud heeft meer dan 1% uur geduurd. <Interinf) Kardinaal-aartsbisschop van Me- clielen over den strijd tegen het bolsjewisme. - De kardinaal aartsbisschop van Mechelen heeft in een richtsnoer aan de gees telijken der R.-K. Kerk in Bel gië o.a. het volgende gezegd: ,,De menschen moeten den haat laten varen en wel in het bijzonder den haat tegen het volk, waartegen vreemde naties ons steeds weer hebben opgehitst en dat door het verdrag van Versailles jarenlang onderdrukt is. Wat er na den oorlog ook- ge beuren moge en welke onaange naamheden de bezettende macht ook met zich heeft medegebracht dit alles verbleekt tot niet ver geleken met den strijd van Duitschland tegen het bolsje wisme. De Paus heeft hierover jarenlang verschillende uitspra ken gedaan. (Hierna volgen aan halingen uit de verschillende en cyclieken). In het bijzonder wordt gewezen op de offers van de Vlaamsche strijders aan het Oostelijke front. Hun verdiensten zijn zoodanig, dat de Vlamingen onvoorwaardelijk moeten opko men voor het lot der achterge laten betrekkingen." Voorts heeft de kardinaal van Mechelen bepaald, dat op den eersten Zondag van de vasten op 7 Maart 1943 van alle kansels gepreekt moet worden tegen het bolsjewisme. Verder is een aan wijzing van den aartsbisschop ontvangen, volgens welke politie ke vlaggen, voor zoover zij door een priester zijn gewijd, in de kerken worden toegelaten. In verschillende Belgische ste den en dorpen zijn daarop de plaatselijke vlaggen van de Vlaamsche nationaal-socialisten door de kerk gewijd en in de kerk medegebracht. - (A.N.P.) van hedenavond 18.06 uur tot morgenochtend 7.40 uur De maan ging hedenmorgen onder te 9.09 uur en komt he denavond op om 21.50 uur. De persdienst van de N.SB. meldt: Zaterdag heeft de Leider een bezoek gebracht aan' Maastricht en aldaar het nieuwe districts huis geopend. Na een bezoek gebracht te heb ben aan den Beauftragte. begaf de Leider zich naar het Vrijthof, waar hij onder groote belang stelling de formaties van de W.A., den Jeugdstorm en de SS. inspec teerde. Nadat de vlaggen aan het nieuwe districtshuis waren ge- heschen, betraden de Leider en de gasten het nieuwe gebouw, waai- graaf De Marchant etd'An- sembourg de aanwezigen welkom heette. Graaf d'Ansembourg ver welkomde den Leider en be groette in het bijzonder den Beauftragte voor de provincie Limburg, den heer W. Schmidt, Kreisleiter der N.SB.AP. Quant, en Hauptsturmführer Strobel van den Sicherheitsdienst, alsmede de deputatie van de gouw Limburg van het Vlaamsche Nationaal Verbond, onder leiding van dr. Th. Brouns. Nadat Kreisleiter Quant had gesproken, voerde Mussert het woord, waarna hij des avonds heeft gesproken in de overvolle zaal van den Stadsschouwburg. „Wij beleven een historisch tijdperk in den strijd om het be staan van Europa en van ons Volk, aldus de Leider. Wij zouden willen, dat alle volken schouder aan schouder in dien strijd tegen het bolsjewisme stonden en het doet ons leed, dat slechts een deel van Europa actief aan dien strijd deelneemt. Maar allen, die doen, alsof zij met dien strijd niets te maken hebben, zijn de bondgenooten van het bolsjewis me. Daarbij komt dat de Angel saksen bereid zijn Europa een dolkstoot in den rug toe te bren gen. Als resultaat van den oorlog 1914-1918 kregen wij twee mach ten, zoo vervolgde Mussert. In de eerste plaats het bolsjewisme, dat de heerschappij kreeg over een gebied, zoo groot als een Wereld deel, en met een bevolking van 200 millioen menschen. Het bols jewisme kreeg de macht, om van daar uit de wereldrevolutie te ontketenen. En in de tweede plaats de Volkenbond, onder lei ding van de Angelsaksen. Tus schen die twee machten lag mid den-Europa, uitgeplunderd en uit geput. Beide machten stortten zich op die leege ruimte. Moskou probeerde de revolutie over Europa te brengen en het com munisme stond reeds in Wezel, hetgeen vele Nederlanders zich niet meer willen herinneren. In Italië breekt daarna Mussolini het communisme, in Duitschland breekt het nationaal-socialisme het communisme. Weliswaar heb ben de democraten in 1920 het communisme ten deele tegenge houden, maar als Adolf Hitler er niet geweest was, zou het com munisme reeds lang geregeerd hebben in Duitschland. Slechts fascisme en nationaal-socialisme kunnen het communisme tegen houden. Het is een strijd van wereldbe schouwing tegen wereldbeschou wing. Nationaal-socialisme of communisme. Eén van twee moet plaats maken. Al wat er tusschen is, verdwijnt. In Nederland ver- bónden zich alle krachten tegen het nationaal-socialisme. Tegen het nat.-socialisme bleek alles ge oorloofd. Eenheid door democra tie bleek in werkelijkheid eenheid van bolsjewisme en kapita lisme. In Mei 1940 kwam hier te lande de ineenstorting. De regeering vlucht, het volk bleef achter. Dan werd in Dec. 1941 door Indië de oorlog aan Japan verklaard met als gevolg, dat clians geen vierkante meter van het geheele rijk meer onbezet is. Sprekende over het karakter van dezen oorlog, zeide de Leider.dat het gaat om het zijn of het niet- zyn van Europa. Deze oorlog is slechts in het belang van Amerika en van Stalin. Stalin wil Europa veroveren en Amerika wil het Britsche imperium veroveren Engeland helpt zichzelf den doodsteek toebrengen. De histo rische roeping van Hitler en Mus solini isEuropa te behoeden voor het dreigende bolsjewisme en Amerikanisme. Europa zal win nen, daarvan zijn wij overtuigd. Wat zou een overwinning van het bolsjewisme beteekenen? Wij, zwarthemden. gingen er natuur lijk a:.n, dat spreekt vanzelf. Maai- zij, die zich daar zoo op verheugen, zij zouden weldra vol gen. Van onze soldaten weten wij, welke toestanden er in het sovjet-paradijs heerschen. De eigenlijke Russen bezitten werke lijk niets meer. Zij verkeeren in de grootste ellende. Maar den jood gaat het goed in sovjet- Rusland. Zou het bolsjewisme ze gevieren in Nederland, dan zou dat beteekenen, dat de Nederlan ders slechts slaven zouden zijn in het land, dat eens het hunne was. Komende tot de huidige positie van ons volk, zeide de Leider, dat het Nederlandsche volk het op het oogenblik niet gemakke lijk heeft. Ook het Nederlandsche volk brengt groote offers. Eva cuatie, arbeiders naar Duitsch land, afbraak van huizen, straks sluiting van zaken, verarming en geestelijke verwildering. Er zijn moeilijkheden zonder tal. Nu zegt men tot ons, nationaal-socialis ten: Waarom spreekt gij niet over die moeilijkheden? De huidige toe stand, is dat soms nationaal- socialisme? Neen, dat is geen na tionaal-socialisme, dat is de wor steling van dezen tijd. Er is maar één ding te doen en dat is den oorlog te winnen. De oorzaak Van deze ellende is de samenzwering van Roosevelt en Stalin. Sprekende over de moorden op generaal Seyffardt, mevr. Rcydon en weerman Bannink gaf Mus sert als zijn meening te kerm-n, dat de emigrantenkliek in Lon den tot deze moorden aanzet en dat de daders uit joodseh-com- munistische kringen afkomstig zijn. De beestachtige wijze, waar op mevrouw Reydon vermoord is, is daarvoor het bewijs. Londen heeft natuurlijk gehoopt, dat er gijzelaars zouden worden terecht gesteld, omdat daardoor verbit tering onder de bevolking zou ontstaan. Generaal Seyffardt wil de niet. dat er gijzelaars zouden worden geëxecuteerd. Wel zijn studenten van de uni versiteiten en hoogescholen ge vangengenomen. De Rijkscommis saris wil, dat er rust en orde heerscht op de universiteiten en hoogescholen. Daartoe heeft de Duitsche overheid het recht. Aan ons, er zorg vor tc dragen, dat er alleen studenten komen, die studeeren en niet zij, die agita tie voeren. De studenten, die agi tatie voeren moeten maar naar Duitschland om te werken. Als vaders van gezinnen naar Duitschland worden gezonden, dan is het billijk, dat personen van 18 tot 25 jaar ook naar Duitsch land gaan om te werken. De ver halen over het oppakken van vrouwen en meisjes, zijn geruch ten. Noem mij maar namen van vrouwen en meisjes, die opge pakt zijn. De Leider verzette zich overigens sterk tegen het denk beeld, vrouwen en meisjes te ver plichten in Duitschland te gaan werken. De vrouwen en meisjes zullen in Nederland de leege plaatsen moeten innemen. De totale oorlog brengt nu een maal groote lasten met zich mede. Daar is niets aan te doen. De schuldigen voor de lasten van den totalen oorlog zijn Amerika en

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1