VOLK STA OP EN STORM BREEK LOS! 83ste Jaargang Zaterdag 20 Februari 1943 No. 25428 BUITENLAND. De stem der S.S. GEMENGD NIEUWS VERDUISTEREN: De oplettende huisvrouw. Beperkt het electriciteitsverbruik; het is Uw eigen belang. Duizenden flinke Nederlanders strijden reeds in het Oosten! Als vrije menschen willen wij werken. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Amerikaansche nederlaag ha Tunis. De A.N.P.-correspon dent te Berlijn meldt: Door de overwinning, die de troepen van de spil in Zuid- Tunis op de Amerikaansche strijdkrachten hebben behaald, is de mogelijkheid eener vereeni- ging van den linkervleugel van het Britsche achtste leger met de in Algerije staande Britsch- Amerikaansche strijdkrachten te niet gedaan, zoo verklaart men in militaire kringen alhier. De astroepen hebben zich meester gemaakt van de Oostelijke uit- loopers van het Atlas-gebergte en zich daar sterke posities ver worven. Verder worden, nu de Amerikaansche strijdkrachten te ruggedrongen zijn, de meer naar het Noorden opereerende troepen van het Britsche eerste leger in de flank bedreigd, zoodat deze tot het prijsgeven hunner stel lingen zouden kunnen worden genoodzaakt. Van Duitsche zijde verklaart men, dat het onjuist zou zijn, de zoo gunstig verloopen operaties in Zuid-Tunis te beschouwen als het begin van een offensief te gen Algerije. Of het zoover komt, dient te worden afgewacht. Voor- ^iipig dient men de operaties eerder te zien als voorbereiding voor een komende ontwikkeling. In elk geval is, naar de meening van deskundige kringen te Ber lijn, het Amerikaansche pantser wapen zoozeer verslagen, dat een tegenaanval voorloopig niet te verwachten is, althans niet van de zijde van de Amerikanen. Niet uitgesloten acht men het hier, dat de Amerikaansche opperbe velhebber, Eisenhower, thans het Britsche eerste leger voor het ondernemen van een tegenope- ratie zal gebruiken. Zooals be grijpelijk is, zijn de Engelschen echter weinig geestdriftig over hun wapenbroeders, die reeds in de eerste ronde groggy" zijn ge slagen. Hoe groot de verliezen zijn, die de Amerikanen tot dus ver op het Noord-Afrikaansche strijdtooneel sedert hun landing aldaar hebben geleden, blijkt ans ook uit een officieele Amerikaansche opgave;. De on derneming in Noord-Afrika heeft hun 3500 dooden. 6500 gewonden, 6100 gevangenen en 25.600 ver misten gekost. Het groot aantal vermisten vindt zijn oorzaak in de verliezen, die de landings troepen reeds op zee hebben ge leden, doordat tal van transport schepen in den grond zijn ge boord. Volgens een verklaring van den Amerikaanschen minis ter van oorlog, Knox, bedragen de verliezen een derde tot een vierde van het Amerikaansche landingsleger. Zij omvatten ech ter, naar men te Berlijn doet uitkomen, nog niet de verliezen, welke de Amerikanen bij de jongste gevechten in Zuid-Tunis nebben geleden, die eveneens zeer aanzienlijk zijn. volgens een Duitsche berekening zeker 10.000 man. Angst voor de bolsjewieken in en Kaukasus. - Van de vlucht an tallooze volkengroepen van eh Kaukasus in. verband met et systematische losmaken dei; uitsche troepen op de inge- neeuwde steppen tusschen Koe- -2 en 0011 geeft een Duitsche nogscorrespondent een inte- essante beschrijving, waaraan r„, P-N.B. de volgende bijzon- rheden ontleent: »By honderden en duizenden ,„„9™en naast onze colonnes telingen uit de kleine dor- nn en steden van den Noorde- tLI K.avkasus en de Terek- die den bolsjewisten bin- 2-uet bestek van de systema- '2 _..°htruiming overgelaten Zy allen hadden slechts ®ehe doel voor oogen: naar Duitschers. Alle volkengroe- H „v2.n den Kaukasus konden ■2r. ^en ontdekken, Geor- Azerbeidszjaners, Arme- !fs' Karadsjaiers, uit de step- n de kozakken, ja zelfs Klr- h en Kalmukken. Wat dreef menschen hun huis en hof verlaten en te vluchten? Slechts één ding: de verschrik kelijke panische vrees, dat zij den bolsjewisten weer in handen zouden vallen Bij het opbreken der Duitsche soldaten in de dorpen en steden speelden zich schokkende en hartverscheurende tooneelen af. Wanhopige en schreiende men schen kwamen bijeen om de voor het vertrek gereedstaande voer tuigen. Met hun oogen, met ge baren en in gebroken Duitsch smeekten zij voortdurend „neemt ons mee." In verhouding tot het aantal smeekelingen konden echter slechts weinigen meege nomen worden op de vracht auto's. De eerste wagens van onze colonnes waren nog maar pas in beweging gekomen, of de eerste boeren reden ook reeds naar het Westen, de steppe in. Voor hen bestond geen taimen, geen mensch had hen uitgenoo- aigd te vluchten. Wanneer er nog een bewijs noodig was geweest, dat de vol kengroepen van den Kaukasus en de steppe het bolsjewisme grootelijks haten, dan is het ge leverd door het feit, dat zij thans liever het zware lot van de vlucht op zich namen dan te blijven en daarmee terug te kee- ren in de sovjetslavernij. Britsche duikbooten boren Duitsch hospitaalschip in den grond - Britsche duikbooten heb ben, naar het D.N3. verneemt, op 3 December van het vorige jaar in de Middellandsche Zee het Duitsche hospitaalschip „Graz" in den grond geboord. Het hospitaalschip had op 3 December een Italiaansche haven verlaten om gewonden uit Bizerta te halen. De Afrikaansche kust kwam op 5 December des mor gens in zicht. De „Graz" „voer met alle lichten aan, ook de Roode Kruisteekens waren op de voorgeschreven wijze verlicht. Om 6.15 uur volgde een ontploffing onder water, waardoor het schip spoedig onderging. Door Italiaan sche patrouille-vaartuigen werden 17 Duitsche Roode Kruissoldaten en 11 man der Grieksche beman ning gered. Dertien Duitsche Roode Kruissoldaten, een officier van gezondheid der Italiaansche marine en 39 Grieksche zeelieden worden vermist. Labour-partij en communisti sche partij - Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het bestuur van de Labour-partij het verzoek van de communistische tot fusie afgewezen. Dit geschied de onder het motief, dat „het volkomen gebrek aan verantwoor- delijksgevoel der communistische partij in de Britsche politiek en haar algemeene opvattingen vol komen onvereenigbaar zijn met de wereldbeschouwing en de doel stellingen van de Labour-partij". Het bestuur is van meening. dat een opneming van de commu nistische partij een uitstel zou kunnen veroorzaken van de na den oorlog verwachte groote so ciale veranderingen, zoo deze er al niet geheel en al onmogelijk door zouden worden gemaakt. In de verklaring van het be stuur wordt verder gezegd, dat de Labour-partij krachtig en stand vastig opkomt voor de Engelsch- Sovjetrussische vriendschap, doch dat deze dingen niet in verband mogen worden gebracht met het verzoek der communistische partij (D.NJB.) De toestand van Gandhi - Het communiqué der regeering van Bombay over den toestand van Gandhi, dat door zes artsen is onderteekend. deelt volgens den Britschen berichtendienst mede, dat door overmatige speekselaf scheiding Gandhi's slaap veel vuldig onderbroken werd. Gandhi stelt thans wat meer belang in zijn omgeving. Er is weinig ver andering in zijn algemeenen toe stand ingetreden, behalve dat de zwakte is toegenomen. (D.N.B.). Luistert op Zondag 21 Februari van 11.30 tot 11.45 over den zen der Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. Onderwerp: „S.S. en rassenhy- giëne". Groot fietsendievencompiot ont dekt - Bij haar onderzoek naar clandestiene slachters wist de po litie te Ede 4 fietsendieven en helers te ontmaskeren en veel materiaal in beslag te nemen. Bij een inval ten huize van den expeditieknecht A. van I. vond men weinig bezwarends, waarom men in den tuin ging graven, ter plaatse waar geharkt was. Daar trof de politie tot haar verras sing geen ingewanden van scha pen of koeien aan, doch frames van rijwielen. Uit den tuin. die tot een diepte van een meter ge heel werd uitgegraven, kwam een zoo groote hoeveelheid rijwiol- onderdeelen te voorschijn, dat voor het vervoeren daarvan een wagen moest worden gerequireerd. Van Van L. leidde het spoor naar drie medeplichtigen, nl. M J. van H.. M. W. en F. W. van L., allen te Ede, bij wie eveneens vele rijwielonderdeelen werden aangetroffen. Meisje overreden en gedood. - Gistermiddag om 4 uur kwam op den hoek van de Laan van Nieuw Oost-Indië en de There- siastraat te Den Haag de 7-ja- rige E. S., woonachtig in de Van Lansbergenstraat onder een voorbijrijdende vrachtauto. Het meisje kreeg een wiel over zich heen en was op slag dood. van heden- en morgenavond 18.01 uur tot morgen- resp. Maandagochtend 7.45 uur De maan ging hedenochtend onder om 7.59 uur. komt van avond om 18.24 uur op; morgen ochtend te 8.24 gaat zij onder, om des avonds te 19.31 uur weer op te komen. In vele gezinnen worden wei nig gebruikte nevenvertrekken totaal verduisterd en de lamp van een verduisteringskapje voor zien, zoodat er slechts een spleet licht door de onderste opening valt. Op zichzelf moge het ge makkelijk zijn, het is niet be vorderlijk voor een spaarzaam gebruik van electrischen stroom. Zoo'n duurzame verduistering inaakt het noodzakelijk dat, als men overdag in zoo'n vertrek moet zijn, telkens de lamp wordt aangedraaid en omdat de kleine lichtschijn nauwelijks wordt be merkt, laat men het licht vaak per abuis branden. Dergelijke verduisteringen moeten door rol gordijnen of afneembare luiken worden vervangen. Voor de op lettende hulsvrouw zijn er nog velerlei mogelijkheden om er in haar eigen rijk voor te zorgen, dat de kostbare stroom niet wordt verkwist. Weest zuinig met overleg! Het is uw eigen balang. Meldt u aan bij de Waffen-SS., het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland. «I» T N de wereldgeschiedenis is f I thans een punt bereikt, -1- waarop twee wegen kunnen women ingeslagen. De eene weg is. die leidt naar een sociale rechtvaardigheid, een cultureele verheffing, de andere weg de de mon van het verval, de inter nationale cultuurvemietigende chaos. Nimmer werd de mensch- heid voor deze twee vragen ge steld, nooit werd het menschdom meer bedreigd dan op dit oogen- blik nu uit de steppen van het Oosten een bedreiging komt, welke de heiligste goederen wil vertrappen. Het bolsjewisme, dat zich 25 jaar lang heeft opge maakt voor de wereldrevolutie, komt thans met een kolossale legermacht opzetten om het oude erfgoed van tweeduizend jaren cultuur te vernietigen. Het bols jewisme. de grootste vijand van het menschdom. Schreef het R.K. Dagblad „De Maasbode" en kele jaren geleden niet:,, Het bols jewisme is te vergelijken met een losgebroken hel op aarde". Het is tegen dit bolsjewisme, waar tegen Europa een dam moet op werpen en het moet vernietigen tot in zijn laatsten vezel. De Duit sche minister Goebbels heeft in een bezielende en gloedvolle rede zijn onvoorwaardelijk geloof in de eindzege uitgesproken, aldus het standpunt gevend van het Duit sche volk, dat zich aaneengesloten achter zijn Führer stelt. Hier sprak niet de Duitsche minister, maar hier sprak het Duitsche volk, dat in al zijn schakeeringen in het Sportpalast aanwezig was en hiermede getuigenis aflegde van zijn waarachtige gemeenschaps besef. In zijn groote rede beleed het Duitsche volk zijn vastbeslo tenheid den strijd tegen het bols jewisme door te zetten tot de overwinning voor Europa bereikt is. Het geheel was in de aller eerste plaats een appèl aan het geweten van het Avondland en daarbij een massa-demonstratie van het onwankelbaar vertrouwen in zijn leiding. Zeer terecht merkte Goebbels op: „De neutrale Euro- peesche staten met inbegrip van Engeland beweren, dat zij sterk genoeg zijn om bijtijds en op doel treffende wijze tegen een bolsje- wiseering van Europa op te tre den. Deze verklaring is kinder lijk. Indien de sterkste militaire macht der wereld niet in staat zou zijn. de bedreiging door het bosjewisme te vernietigen, wie zou dan daartoe de kracht hebben? Pe neutrale staten bezitten noch het potentieel, noch de militaire machtsmiddelen, noch de ver- eischte geestelijke oriënteering van hun volken, om het bolsje wisme ook maai- den geringsten tegenstand te bieden. In de hoofd steden van de middelbare en kleine Europeesche staten troost men zich met het voornemen zich geestelijk te wapenen tegen het bolsjewistische gevaar. Het bols jewisme is niet alleen een terro ristische leer, het is ook een ter roristische praktijk. Het jaagt zijn doel na met volkomen uitputting van zijn potentieel en zonder ook maar eenigszins rekening te houden met het geluk, den wel stand en den vrede van de onder worpen volken. Wat zouden Engeland en Ame rika willen doen, als in het erg ste geval het Europeesche conti nent een prooi van het bolsje wisme werd? WH men misschien Europa van Londen uit wijs maken, dat een dergelijke ont wikkeling aan de Kanaalgrens halt zou houden? Duidelijker kan het niet ge zegd worden. lederen Nederlan der moet deze woorden uit het hart zijn gegrepen. Vroegrre Ne- derlandsche regeerders hebben dag in dag uit gewaarschuwd tegen het gevaar yan het bols jewisme. Reeds in 1933 werd het Nederlandsche gezag herhaalde lijk aangetast en vond in de volgende jaren onverminderd voortgang. De muiterij van „De zeven Provinciën" is daarvan wel een duidelijk bewijs. Steeds' meer drong het besef tot allen door, dat deze bolsjewistische invloed moest worden uitgebannen en met de strengste middelen tegen dit gevaar moest worden opge treden. Het Nederlandsche volk heeft thans in 1943 ook de keuze te doen. De keuze tusschen een cultureele verheffing en een sociale rechtvaardigheid of een cultuurvernietigenden chaos door het bolsjewisme treedt nu dui delijker dan ooit naar voren. Deze keuze is niet moeilijk. Maar dan heeft het geheele Neder landsche volk ook tot taak zich volledig in te schakelen voor de zen strijd en zijn arbeidskracht te geven voor den opbouw en de instandhouding van de krachten, welke noodig zijn om het bolsje wisme vernietigend te verslaan. Alle beperkingen, welke de oor log ons volk oplegt, moeten in dit licht worden bezien en door allen, worden gedragen. Goebbels zeide in zijn rede, dat men beter enkele jaren met verstelde klee- ren kan loopen in plaats van eeuwen in lompen gehuld te zijn. Daarom moet ook de leuze van het Duitsche volk „Volk sta op en storm breek los" onze leuze worden. Het geheele Nederland sche volk moet opstaan en zich als een storm op dit vernieti gende bolsjewisme werpen. Nu moeten allen zich inzetten. Ve len willen dit nog niet zien, om dat zij verblind zijn door de val- sche voorspiegelingen, welke on- vaderlandslievenden verbreiden. Is eenmaal het bolsjewisme ver slagen en heeft een ieder de ge legenheid dit bolsjewistische ge vaar van nabij te zien, dan zul len ook die velen den hemel danken, dat er een man als Hic- ler is geweest, die tegen den de mon van verval den strijd durfde aan te binden. Papieren beloften van Engeland en zijn bondge- nooten helpen niet, alleen een ijzeren vuist kan het bolsjewisme op de knieën dwingen. Allen, die huis en goed, maar oovenal Christendom, cultuur en bescha ving liefhebben, hebben de groo te verantwoordelijkheid met hun geheelen inzet den strijd aan te binden. Velen onzer Nederland sche mannen staan aan de fron ten en hebben met hun eigen oogen de hel van het bolsjewis me gezien en geven het grootste offer, dat gegeven kan worden, het offer van hun leven. De an deren kunnen dan in ieder geval hun werkkracht geven om in vele bedrijven en fabrieken hun deel te geven voor den totalen oorlog. Zij, die in hun vuistje lachen nu' het bolsjewistische monster zich in zijn vollen om vang op de Duitsche linies in het Oosten heeft gestort, moeten tot de overtuiging komen, dat een overwinning van de sovjets de ondergang van Nederland beteekent. Mochten zij soms den ken, dat bij een overwinning van de bolsjewieken de Koningin den iroon weer zal bestijgen en alles van voor Mei 1940 weer in Ne derland zal terugkeeren, dan hebben zy het mis. Want het bolsjewisme heeft geheel andere opvattingen. Zij, die nu als vrije menschen hun taak kunnen ver richten voor hun gezin en de gemeenschap van het Nederland volk, him God kunnen belijden in de bedehuizen, de cultuur van ons volk kunnen beleven, zullen dan in de ketenen der slavernij worden geslagen en als willoos werktuig in deze anarchistische wereld ondergaan. Daarom moet ook in ons land de leuze klin ken: Volk sta op en storm breek los!

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1