Castella BOLS Hendrik Koof-herdenking der W.A. fe Amsterdam Het symbool van den plichtsgetrouwen nationaal-socialist. KERK EN SCHOOL BINNENLAND Doe geen half vEÊtk! ksA AGENDA Een overzicht van de massale bijeenkomst def N.S.B., welke Zaterdag op den Dam te Amsterdam werd gehouden, waarbij de leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. A. A. Mussert, een rede hield Stapf-Borrias-Pax m In een besloten vergadering in het Concertgebouw te Amster dam heeft de W.A. Zaterdag avond den op 13 Februari 1941 vermoorden wachtmeester Hen drik Evert Koot op plechtige wijze herdacht. Bijna 3000 leden der W.A., w.o. groepen uit alle deelen van het land, waren in de hoofdstad bij eengekomen en zij vulden de zaal tot de uiterste hoeken. Het podium was met rood zwarte en oranje-wit-blauwe ba nen en met groen en bloemen stijlvol versierd. Iri het midden hing een groote beeltenis van den vermoorden wachtmeester en rondom waren de vendelvlag- gen opgesteld. REDE VAN GEELKERKEN Nadat de Leider onder enthou siast „Houzee"-geroep was bin nengetreden, sprak banleider J. J. van der Hout een kort ope ningswoord, waarna de plaats vervanger van den Leider der N.S.B., van Geelkerken, een rede hield. Hij wees er op, dat thans weer een vloedgolf van moord en terreur door ons volk gaat, zooals de N.S.B. er reëds ver scheidene heeft meegemaakt, zonder van "haar plaats te wij ken. Hij keerde zich met scher pe woorden tegen de paniek zaaiers buiten, doch ook binnen de beweging. Zwakkelingen zijn thans méér dan ooit een belem mering op den zwaren weg tot redding van dit volk uit nood. Tot de W.A. en vooral tot de hulppolitie keerde spr. zich met de woorden: „Hebt geduld met onze volksgenooten, wij strijden niet tegen hen, doch v<?ór hen, doch weest ook hard, desnoods keihard, waar dit noodzakelijk blijkt.. Bedenkt, dat de geest van vele volksgenooten buiten hun schuld en haast buiten hun we ten is vergiftigd. Wij bestrijden de aanstichters der rampen, wel ke ons volk hebben getroffen, ons volk echter willen wij redden voor een betere toekomst." Thans herdenken wij, aldus van Geelkerken, den wachtmees ter der W.A., Koot, die voor ons Js geworden tot het symbool van den nationaal-socialist, die zjjn VRAAG UW WINKELIER svrrosaat. primate r00ken izacht voor de keel Mebarahdeero zuiver plicht deed uit volle overtuiging, symbool tevens van de offerbereid heid, welke de W.A. kenmerkt. Deze herdenking is ons een ver maning om met ernst onzen plicht te doen en trouw te zijn, nu méér dan ooit, ongeacht de omstandigheden. Wij allen zijn, gedreven door 'nnerlijken drang, uit ae onbe kende massa van ons volk naar voren getreden als voorvechters der nationaal-socialistische ge dachte. Mannen uit ons midden, die vallen, roepen ons tot des te trouwer plichtsbetrachting om hun taak voort te zetten en te voltooien. Wie thans echter zijn plicht verzaakt en den strijd schuwt, is een driedubbel verrader. Dat zal niet worden vergeten, zoomin als geheim zal blijven, wie zich aan dezen oorlog buitensporig zal hebben verrijkt. Na den oorlog zal het bankgeheim worden op geheven en zal rekening en ver antwoording moeten worden af gelegd. Van Geelkerken betoogde ten slotte, dat het ideaal der N.S.B. het doel van haar strijd, nog ongewijzigd hetzelfde is als vóór 1940, te weten, dat het Neder- landsche volk door de N.S.B. zou worden gered uit nood en dat Mussert zijn Leider zou worden. Hoede omstandigheden ook mogen zijn veranderd, dat is en biijft ons ideaal. Wij hebben er d» tijdelijke eenzaamheid in ons volk voor over. Wij doen elk op zijn plaats onze plicht. Gij, leden der W.A., gij eert uw gevallen kameraden het best door Mus sert te dienen in de meest vol ledige trouw én tot het uiter ste." Vervolgens zongen de aanwe zigen het Oostlandlied, waarna de Leider, stormachtig toege juicht, het podium betrad en de W.A.-mannen toesprak. REDE VAN DEN LEIDER. „Wjj hebben allen slechts één doel, zoo zeide hij, dat is de bevrijding van ons Vaderland. De W.A, is de kern van de bewe ging, en daarom is de W.A. slecht in tel bij allen, die het met ons Volk en Vaderland niet goed voor hebben. Er botsen thans twee werelden op elkaar, zooals wij altijd hebben voor speld: het gaat tuscshen natio- naal-socialisme of bolsjewisme, een derde mogelijkheid is er niet. Wie zal 't winnen? Wij gelooven onwrikbaar, dat het goede zal winnen, dus het nationaal-socia- lisme van de daad. Dankbaar maakte de Leider gewag van de prestaties en of fers der W.A., die na haar zwa ren strijd voor de beweging in de jaren vóór 1940, vervolgens het leeuwendeel leverde van de troepen aan het Oostfront, in de SS, het NSKK, het Legioen, de hulppolitie, het is vrijwel alles W.A. Wanneer dan ook de moor denaars denken deze mannen te kunnen imponeeren, zullen zij lang moeten wachten. De W.A. staat pal en volbrengt haar taak ons volk te beschermen en naar de herrijzenis te leiden. Tegen de joodsch-commuinistische sa menzwering zullen wij saamhoo- righeid bewerken. Ten slotte werd den Leider een ovatie gebracht; spontaan zong men hem het lied der Zwarte Soldaten toe. De prachtig geslaagde bijeen komst werd besloten met een korte toespraak door den Com mandant der W.A., mr. A. J. Zondervan. Zondagmorgen verzamelden de W.A.-vendels zich voor het ven delkwartier Hendrik Koot aan den Singel. Vandaar marcheerden onge veer 1500 man met de stafmu- ziek, tamboers en hoornblazers naar de begraafplaats Zorgvlied. Vier kransen en dertig vendel- vlaggen werden meegevoerd in den stoet, waarin ook de Com mandant, mr. Zondervan en banleider J. J. van der Hout, meeliepen. Op de Houtmarkt, waar van Zaterdagmorgen af manschappen de wacht hadden betrokken op de plek, waar de moord is geschied, werd even halt gehouden en hier trad de wacht in den stoet in. Op de begraafplaats, waar be halve de weduwe en de kinderen van den vermoorde, ook de ge machtigde van den Leider, J.W. de Ruiter en Kreisleider Pott van de N.S.D.A.P. aanwezig wa ren, sprak banleider J. J. van der Hout. Hij wees er op, dat de omstandigheden thans gelijk zijn aan die van twee jaar geleden. Ook nu is het terreur en wor den nationaal-socialisten lafhar tig overvallen. De W.A. is ech ter paraat en zal hen weten te beschermen, wier idealen dezelf de zijn als die van hem, die ge vallen is en nu wordt herdacht. Eenmaal zal worden bewezen, dat het bloed niet tevergeefs heeft gevloeid, doch tot zege van volk en vaderland en van geheel Europa. Nadat kransen van den Leider, Commandant Zondervan, en de vendels Hendrik Koot en Peter Ton waren neergelegd, defileer den de W.A.-mannen langs het graf. In gesloten formatie trok ken zij daarna naar de stad terug. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 17 FEBRUARI. Alphen a. d. Rijn Ned. Herv., Kerk, Hooftstr., gebouw Rehoboth: Nm. IVz u., de heer A. P. de Jong. Chr. Geref. Kerk: Nm. 7>/i u., ds. de Jong van den Haag Oud- Geref. Gem.: Nm. 7 u.. ds. Koster van Montfoort Boskoop Geref. Gem.: Vm. 10 en nm. 4 u. (Biddag gewas), ds. de Blois van Gouda. Katwijk aan Zee Zaal Chr. Prot. Bel.: Nm. 7 u., ds. C. A. van Harten. Nieuwkoop Chr. Geref. Kerk: Nm. 6.45 u., ds. de Boer v. A'dam. Noordwijk aan Zee - Geref. Bond (Zaal Juliana van Stolbergstr. 27) Nm. 7>/2 u., ds. Öttevanger van Leiden. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Nm. 7 u., ds. A. J. Flink v. Voorhout Uitgaande van het Departement van Onderwijs is teZutphen een aanvang gemaakt met het vertoonen van films op school als onderdeel van het les rooster. Het ontstaaD van ons dagelijksch brood, houtskoolbrander!, aardrijkskunde enz. wordt aldus op aanschouwelijke wijze aan de kinderen getoond. Het ligt in de bedoeling, iedere klasse een* per maand een voorstelling te laten bijwonen. Be grijpelijkerwijs valt dit nieuwe leervak zeei in den smaak bij de leerlingen VNP-Zeylemaker-Pax m Ziekeuhuisbesluit. - In het Ver ordeningenblad. is opgenomen een besluit van den secretaris-gene raal van het Departement van Sociale Zaken betreffende het Ziekenhuiswezen (Ziekenhuisbe- sluit 1943). Onder ziekenhuis wordt in dit besluit verstaan een inrichting, bestemd voor of gebezigd tót ver pleging bij dag en bij nacht van personen, opgenomen voor het ondergaan van genees-, heel- of verloskundig onderzoek of zoo danige behandeling. Onder verpleeghuis wordt ver staan een herstellingsoord, een rusthuis of een andere verzor gingsinrichting, bestemd voor of gebezigd tot verpleging of ver zorging bij dag en bij nacht van ten minste tien herstellenden, rustbehoevenden, lichamelijk ge- brekkigen of andere hulpbehoe venden. Als ziekenhuis of verpleeghuis worden niet beschouwd: a. rijks hospitalen, voor zoover zij be stemd zijn voor verpleging van militairen; b. krankzinnigenge stichten en andere door den se cretaris-generaal van het Depar tement van Binnenlandsche Za ken aangewezen inrichtingen tot het verplegen van krankzinnigen Inrichtingen, bestemd voor of gebezigd tot verpleging of ver zorging van minder dan tien personen, mogen den naam „verpleeghuis" niet voeren. Het besluit bevat voorts een verbod om zonder vergunning van den secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken: a. een ziekenhuis op te richten of uit te breiden of een bestaand gebouw als ziekenhuis in te richten; b. een ziekenhuis te verbouwen; c. een ziekenhuis of verpleeghuis in bedrijf te stellen of in bedrijf te houden. Hij, die in strijd handelt met een van deze verbodendie een inrichting in bedrijf stelt of in bedrijf houdt, welke ten onrechte den naam „verpleeghuis" voert of die aan met de opsporing der bij dit besluit strafbaar gestelde feiten belaste ambtenaren door dezen verlangde inlichtingen wei gert of onjuist verstrekt of aan deze ambtenaren toegang tot de gebouwen weigert, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 maanden of geldboete van- ten hoogste zeshonderd gulden. Géén gunst, maar recht, - De Centrale Persdienst van het N.A. F. schrijft ons: In aansluiting op de door den Leider van het Ned. Arbeidsfront gedane mededeelin- gen wordt bekend gemaakt, dat het in het voornemen ligt, met betrekking tot de loonbetaling voor in Duitschland werkende Nederlanders een regeling te treffen, waardoor de eventueele vertragingen, welke gedurende de eerste weken van het verblijf in Duitschland kunnen ontstaan, worden ondervangen en wel op een wijze, die ten volle in over eenstemming is met de arbeids- eer van den Nederlandschen werker. Bij deze regeling mogen de betalingen, welke aan de gezin nen worden verricht, niet meer een steunkarakter hebben. Huisonderwijs alléén mogelijk met toestemming van den secre taris-generaal. - In art. 1 van de Leerplichtwet is bepaald, dat aan de verplichting, dat aan een kind voldoende lager onderwijs wordt verstrekt, óók wordt vol daan, wanneer de aansprakelijke persoon, bij wien een kind in woont, zorgt, dat het kind vol doende huisonderwijs ontvangt. Bij besluit van den secretaris generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming is hierin met ingang van gisteren wijzi ging gebracht. Bepaald is namelijk, dat zoo danig huisonderwijs slechts mag worden gegeven met toestemming van genoemden secretaris-gene raal, terwijl deze toestemming, behoudens in bijzondere geval len, alléén wordt verleend, wan neer naar zijn oordeel de gezond heidstoestand van het kind of de afstand van de woning tot de naastbijzijnde in aanmerking ko mende school daartoe aanleiding geeft. De toestemming wordt verleend tot wederopzegging. Ten slotte is bepaald, dat de lessen in de daguren moeten worden gegeven, en dat de in specteur van het onderwijs, die tot dusver slechts de bevoegd heid had om te verzoeken tot de Gebruik Dobbelman's Castella. De eenige tand pasta met Perldon, het ingredient, dat schuim- pareltjes vormt, klein genoeg, om ieder tand- groefje te reinigen! ichttimende TANDPASTA HEDEN. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7 1/2 uur nam. Stadszaal: Verg. Ned Arbeids front. Spr.: H. J. Woudenberg. 7>/2 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden, wordt van Zaterdag 13 Febr. 20 u. tot Zaterdag 20 Febr. 8 uur waar genomen door de Apotheek Boek wijt, Breestraat 74. Tel. 20552; de Haven-Apotheek. Haven 18. Telef. 20085. Te Oegstgeest door de Oegst- geestsche Apotheek Raadhuispark 8 Tel. 26274. lessen te worden toegelaten, voortaan zonder meer bevoegd is, de lessen bü te wonen. Rechtspraak met enkelvoudige kamers. - Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secre taris-generaal van het Departe ment van Justitie betreffende rechtspraak met enkelvoudige kamers. Hierin wordt het volgende be paald: De secretaris-generaal van het Departement van Justitie kan ter bevordering van een snelle en doelmatige rechtspleging be palen, dat gedurende een be paalden tijd alle of bepaalde za ken bij een Arrondissements rechtbank of een Gerechtshof zullen worden behandeld door uit één lid bestaande (enkelvou dige) kamers. De secretaris-generaal kan ver wijzing naar meervoudige ka->w mers geheel of ten deele uitslui ten. Door maatregelen overeenkom stig het voorgaande kan de be handeling van een zaak niet worden onttrokken aan een ka mer, welke geheel of ten deele is samengesteld uit personen, die niet tot de rechterlijke macht behooren. Dienst bij N.S.K.K. is ook oor- logsdienst. - Het Verordeningen blad bevat een verordening van den Rijkscommissaris, waarin is bepaald, dat dienst bij een frans je maar Jat kruikje, Jat je af en toe van je leverancier ontvangt, is Jan ookBOLSI En aan BOLS' kwaliteit is beslist nog niets veranJerJ. Die smaakt nog net als vroegerI *- 1 BOLS wijzigt zijn eeuwenoude recepten niet. Al is de afleve- ring door de tijdsomstandighe*^ den beperkt, de kwaliteit blijft onaantastbaar gehandhaafd.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2