ONTRUIMING VAN ROSTOW Het vraagstuk van dé opneming der kleine zelfstandigen in de sociale verzekering 83ste Jaargang Dinsdag 16 Februari 1943 No. 25424 DUITSCH WEERMACHTBERICHT VERDUISTEREN: - De laatste twee BrandstoHenbonnen. UW PLAATS IS NOG VRIJ „Wie met zijn stroom niet zuinig is, Zit weldra in de duisternis". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gisteren deelde het Duitsche opperbevel mede: De vijand probeert aan het Oostelijke front met steeds nieu we formaties, die hij ter vervan ging van zijn zwaar geteisterde troepen in den strijd werpt, door omsingelings- en doorbraakope- raties tot een beslissend succes te komen. De Duitsche legers verijdelen door onwrikbaar ver zet, elastische oorlogvoering en vastberaden tegenaanvallen de ■plannen der bolsjewisten en brengen den vijand steeds weer opnieuw zeer zware verliezen toe. De bij Noworossiisk en op en kele andere plaatsen van het Koeban bruggenhoofd uitgevoer de aanvallen van den vijand werden met zware, bloedige ver liezen afgeslagen. De winterslag tusschen demon- ding van den Don en het gebied ten Noorden van Koersk nam weer in hevigheid toe. De aan den o middenloop van de Donets in het eigen achterwaartsche ter rein opgerukte vijandelijke for matie cavalerie werd van haar achterwaartsche verbindingen af gesneden en gaat haar vernieti ging tegemoet. In het kader van de troepen verplaatsingen uit de bocht van de Donets naar de vooraf vast gestelde verkorte verdedigings stelling werden, volgens de plan nen en zonder door den vijand gehinderd te worden, de steden Rostow en Worosjilowgrad ont ruimd. Aan het front tusschen Wol- chow en Ladogameer en voor Le ningrad viel ook gisteren de vijand over een breed front aan. De aanvallen stortten in het ge concentreerde vuur van alle wa pens ineen. Formaties van de luchtmacht brachten ondanks de slechte weersomstandigheden den vijandelijken aanvalstroepen ge voelige verliezen toe en schoten boven deze gevëchtsgebieden 19 vijandelijke vliegtuigen neer. In de baai van Kroonstad sloeg een kusfcbatterij van de marine een vijandelijken aanval af. Aan het front in Noord-Afrika heerschte fisteren levendige acti viteit van verkenningstroepen. Duikaanvallen van de lucht macht waren doeltreffend gericht op vijandelijke concentraties van tanks, stukken geschut en auto's. In luchtgevechten schoten Duit sche jagers 11 Spitfires neer. In de Straat van Dover werd een formatie lichte vvijandelijke vlootstriidkrachten, die kaap Griz Nez naderde, door het vuur van een kustbatterij der marine ver dreven. Britsche vliegtuigen wierpen gisteravond op enkele plaatsen in West Duitschland, voor het grootste deel op dorpen, brand en brisantbommen. De bevolking, vooral in Keulen, leed verliezen. Er ontstond brandschade voor namelijk in woonwijken. Acht der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. Vier an dere vijandelijke vliegtuigen wer den overdag aan de kust van het Kanaal neergeschoten. In aanvulling op het weer- machtbericht verneemt het D.N. B.: de voorloopige frontverkor ting, ontstaan door de ontrui ming van de steden Rostow en Worosjilowgrad, beteekent voor de Duitsche troepenleiding een zeer merkbare besparing aan troepen en oorlogsmateriaal. De verlenging van den Zuidelijken vleugel van het Oostelijk front ,en de daaruit voortvloeiende be sparing van een reusachtige or ganisatie voor de ravitailleering heeft geleid tot een aanmerkelij ke troepenbesparing. Ook het recht maken van vooruitsprin gende deelen van het front in de bocht van de Donets leidt tot een essentieele versterking van de gevechtskracht van de daarach ter in verkorte linie voorbereide opvangstellingen. Frontverkor ting beteekent een strategisch voordeel voor den verdediger zonder uit het Duitsche rijk of van andere fronten reserves te gebruiken, die voor komende tij den waren gereed gehouden. Zoo kan de Duitsche troepenleiding op verkorte linie met een mini mum aan troepen het begin van den dooi en de uitputting van de stootkracht der bolsje wisten afwachten. De strijd in Tunesië. - In mi litaire kringen te Berlijn ver luidt met betrekking tot de ge vechtshandelingen in Tunesië, dat aanvallen van een mobiele Duitsche gevechtsgroep hebben geleid tot de verovering van de stad Iboe Zid, het eindpunt van de spoorlijn van Sfax naar mid den Tunesië. De vijand onder nam hevige tegenaanvallen, waarbij hij bijzonder sterk ge bruik maakte van pantserwagens Deze aanvallen mislukten echter onder hevige, bloedige verliezen voor den vijand. Veertien Ame- rikaansche pantserwagens wer den kapot geschoten. Bij de gevechten in Tunis is op 1 Februari j.l. de houder van het eikenloof lt.-generaal Wolf gang Fischer als bevelvoerder van zijn pantserdivisie in de eerste linie gesneuveld. In het begin van de gevechten in Tunis was het generaal Fi scher gelukt door de overwinning van Teboerba het bruggehoofd van Tunis te beveiligen. Zijn vastberaden en stoutmoedige lei ding verhinderde den tegenstan der door te breken naar Tunis en Bizerta. Daarmede was de ontplooiing van de spilstrijd- krachten in dit gebied gewaar borgd. (D.N.B.) Fransche oorlogsschepen in Amerika. - Het Fransche slag schip Richelieu en de kruisers Fantastique, Terrible en Mont calm zijn in Amerika aangeko men voor reparatie. - (DN.B.) Ryti herkozen. - Met overwel digende meerderheid van stem men is de tegenwoordige presi dent van Finland, Risto Ryti, voor een periode van twee jaar herkozen. (D.N.B.) van hedenavond 17.53 uur tot morgenochtend 7.55 uur De maan ging hedenochtend onderte 5.40 uur en kwam van middag op te 14.22 uur. Van 17 Febr. tot en met 30 April 1943 geeft elk der bonnen „09 BV" en „10 BV" der BV- kaart recht op het koopen van één eenheid .vaste brandstoffen. Voor het huidige stookseizoen zullen geen verdere brandstof- fenbennen meer worden aange wezen. Ook thans wordt het publiek er in zijn eigen belang op gewezen, dat het gewenscht is de thans geldig verklaarde bonnen zoo spoedig mogelijk aan den leve rancier, bjj wien men als klant staat ingeschreven, te overhan digen om hem zoodoende in staat te stellen van zijn trans portmiddelen een zoo economisch mogelijk gebruik te maken. Ten aanzien van handelaren, die nog bestellingen op reeds eerder geldig verklaarde brand- stoffenbonnen hebben uit te voe ren, geldt het voorschrift, dat deze bestellingen met voorrang moeten worden uitgevoerd. Het mag dus niet voorkomen, dat een gezin reeds brandstoffen ontvangt op de bonnummers 9 en/of 10, terwijl een ander gezin, dat bij denzelfden leverancier staat ingeschreven, nog wacht op brandstoffen van eerder aan gewezen bonnen. Het zal den handelaren niet altijd mogelijk zijn op alle gel dige bonnen zeer gewilde soor ten, b.v. anthraciet of parelco kes, te leveren. Men neme daar om zoo noodig genoegen met ge deeltelijke levering van andere soorten. Over de wijze waarop gemengd stoken het best kan geschieden, zijn reeds vroeger adviezen gepubliceerd. In hetzelfde tijdvak van 17 Februari tot en met 30 April 1943 geven de met „Een eenheid negende periode", „Een eenheid tiende periode", „Een eenheid elfde periode" en ;,Een eenheid twaalfde periode" gemerkte bon nen elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Deze laatste periodebonnen zijn uitgereikt ten behoeve van kleinere huisbrandverbruikers in de groepen B, C, D en E rood. Groote huisbrandverbruikers in de groepen B, C, D en E rood (dat zijn zij, die van de brand- stoffencommissie. waaronder zij ressorteeren, een identiteitskaart hebben ontvangen) zullen bin nenkort door den plaatselijken distributiedienst worden opge roepen. Zij kunnen dan op een door dezen dienst nog nader be kend te maken dag, de toewij zingen - ten aanzien van de grootverbruikers van de groepen B3, C en D voor de negende, tiende, elfde en twaalfde periode en ten aanzien van de grootver bruikers van de groepen BI, B2 en E-rood voor de negende en tiende periode - in ontvangst nemen. De op 1 April 1940 ingestelde staatscommissie-Van Bruggen, die zich het vraagstuk van de op neming der kleine zelfstandigen in de sociale verzekering tot ar beidsveld zag aangewezen, heeft thans het eerste deel van haar rapport uitgebracht. Dit eerste deel bepaalt zich tot de Onge vallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, de Zee-ongevallenwet, de Ziektewet en de Kinderbijslagwet. De Inva liditeitswet zal, om nader te ver melden redenen, in een later verschijnend tweede deel van het rapport aan de orde worden ge steld. Legioen of het Meldt u aan bij de Waffen-SS, Wachtbataljon in Nederland. het HOOFDDENKBEELDEN. Beknopt samengevat komen de denkbeelden, die de commissie in het eerste deel van haar rapport tot ontwikkeling brengt, op het volgende neer: Er is ten aanzien van de so ciale voorziening in de finan- cieele behoeften bij kinderzegen, ziekte, ongeval, invaliditeit en ouderdom een noodtoestand on der de kleine zelfstandigen ont staan, welke in het algemeen be lang om spoedige voorziening vraagt. Alleen een algemeene en ver plichte verzekering kan hier een goede en gewenschte oplossing geven. De commissie heeft voor de invoering daarvan de inko mensgrens op f. 3000 per jaar gesteld. De verzekering, waarbij, zooals gezegd, de Invaliditeits wet voorshands buiten beschou wing wordt gelaten, zal self-sup porting moeten zijn, zoodat alle zelfstandigen, wier inkomen be neden de f.3000 ligt. hierin zul len kunnen worden opgenomen, zonder dat dit van den staat bij zondere financieele voorzieningen zal behoeven te vorderen. Daar het in de bedoeling ligt, dat de kleine zelfstandigen in de bestaande sociale verzekerings wetten worden opgenomen, zal de premie moeten worden uitge drukt in een percentage van het voor premieberekening in aan merking komende inkomen, ter wijl alleen het gevarencijfer van het uitgeoefend beroep of bedrijf de hoogte van dit percentage bepaalt. De commissie ziet geen be zwaar om de gemiddelde cijfers, welke voor de premie der verze kering van de loonarbeiders gel den, voorloopig aan te houden. Met eenige benadering kan men zeggen, dat voor de opneming van de kleine zelfstandigen in de On gevallenwetten, de Ziektewet en de Kinderbijslagwet gemiddeld een totaalpremie, die schommelt om ongeveer 5% van het inko men, zal worden geheven. Echter moet niet worden vergeten, dat de lasten der betrokken groep mede zullen stijgen, indien de inwonende kinderen, welke in het bedrijf werkzaam zijn, onder de verplichte verzekering worden ge bracht. Voor de land- en tuin bouwbedrijven en het schippers bedrijf kan dit van beteekenis zijn, omdat tot dusver in deze bedrijven voor de inwonende kin deren geen premie is verschul digd. Bovendien moet, waar de kleine zelfstandigen tevens onder het ziekenfondsbesluit zullen val len, worden gerekend op een premie van 4 r£ van het inkomen voor de verzekering van genees kundige behandeling. De kosten, welke aan de ver plichte sociale verzekering zijn verbonden zullen, naar het oor deel van de commissie op den consument moeten worden ver haald, waartoe, krachtens de richtlijnen voor de prijsvaststel ling, bij de berekening van de richtprijzen van goederen en diensten de mogelijkheid be staat. Deze richtlijnen zijn toe passelijk voor de prijsbepaling der goederen, resp. diensten van ondernemingen op het gebied van de industrie, ine), de landbouw industrie. het verkeer, den opslag en den mijnbouw. Het zal, zoo meent de commissie, ongetwij feld geen bezwaar opleveren deze richtlijnen uit te strekken tot alle bedrijven, waarin zelfstandigen werkzaam zijn. Bovendien kun nen de uit deze berekeningen re- sulteerende minimumprijzen voor de betreffende bedrijven en be roepen bindend worden verklaard. Men kan dan met de verschil lende risico-factoren, die afhan kelijk zijn van den aard en het gevaar van het bedrijf of beroep in algemeenen zin rekening hou den. Onder deze omstandigheden zal een rechtstreeksche premie heffing bij de zelfstandigen" uit sociaal oogpunt geen overwegend bezwaar behoeven op te leveren. De commissie wijst er ten slotte op. dat naar haar oordeel, de invoering van de verschillende verzekeringswetten geleidelijk zal moeten geschieden. Dit heeft het voordeel, dat de meerdere lasten, welke deze uitbreiding van de sociale verzekering zal meebren gen. geleidelijk in de prijzen van goederen en diensten zullen wor den verdisconteerd, terwijl de betrokkenen eveneens geleidelijk aan de premiebetaling zullen wor den gewend. De hiervoren in beknopte sa menvatting weergegeven denk beelden der commissie vindt men in het rapport in een drietal hoofdstukken nader toegelicht. Daaraan gaat vooraf een inlei dend hoofdstuk, welks inhoud in groote trekken den ontwikkelings gang schetst van de opvattingen omtrent de opneming van de kleine zelfstandigen in de so ciale verzekering, zooals deze In het parlement, den georganiseer- den middenstand en de vakbe weging tot uiting zijn gekomen. Op grond van deze retrospectieve beschouwingen wordt vastgesteld, dat de rienschelijkheid eener regeling algemeen door het Ne der lanasche volk is gevoeld. Het rapport der commissie gaat vergezeld van een aantal wets ontwerpen, waarin de opneming der kleine zelfstandigen in de on gevallenwetten, de ziektewet en de kinderbijslagwet haar techni sche uitwerking vindt. INVALIDITEITSWET. Van het doen van een voorstel tot wijziging der invaliditeitswet heeft de commissie voorshands gemeend te moeten afzien. DE RECHTSGROND. Aan den rechtsgrond voor de opneming der kleine zelfstandi gen in de verplichte sociale ver zekering is een afzonderlijk hoofdstuk van het rapport ge wijd. Daaruit blijkt, dat de com missie met de grootst mogelijke meerderheid tot de conclusie is gekomen, dat inderdaad voor de overheid een eigen rechtsgrond hiertoe aanwezig is. WIE VALLEN ER ONDER? Het begrip „zelfstandige wordt in de wetsontwerpen, die het rapport vergezellen, omschreven als „de natuurlijke persoon, die, binnen Nederland zijn woon plaats hebbende, hier te lande voor eigen rekening een bedrijf uitoefent, en wiens inkomsten uit het uitgeoefende bedrijf of te- roep een bedrag van f.3000 per jaar niet te boven gaan." Als inkomen zou de commissie willen aanmerken alle inkomsten, welke de kleine zelfstandige ont vangt uit het door hem uitge oefende bedrijf of beroep. Bij de bepaling hiervan zal in het alge meen kunnen worden volstaan met de gegevens van de inkom stenbelasting. Voor hen. die niet in de inkomstenbelasting worden aangeslagen, zal het inkomen bij schatting worden vastgesteld Bij een en ander zal niet worden uit gegaan van het inkomen van één bepaald jaar, doch, evenals zuiks bfj de toepassing der invalidi teitswet het geval is, van bet gemiddelde inkomen over °en reeks van jaren. Hoe velen zullen nu onder deze verzekering vallen? Het rapport haalt in dit verband een schat ting aan. voorkomende in e?n zé- schrift van mr. N. E. H van Es- vela: „Verplichte ouderdomsver- zekering voor kleine zelfstandi gen" waarin deze het cijfer van een kleine 600 000 personen noemt. De commissie te-kent hierbij evenwel aan dat. aange zien naar haar oordeel, ook die werkgevers, welke met in loon dienst zijnd personeel werken, mits hun inkomen beneden de gestelde grens blijft, bij de ver zekeringen moeten worden be trokken, de zooeven. genoemde schatting zeer zeker te Iaaz zal zijn. Wat de onder de verzekering te brengen groepen van personen betreft geeft het rapport de na volgende omschrijving van mr. Esveld weer: „Naast winkeliers denk ik. bij handeldrijvenden en distribuee- rende kleine zelfstandigen. a*n handelsagenten, makelaars g"os- siers. vrachtrijders, beurtschip pers, straatventers en han^'aren niet negotie. Van degenen, die bjj de ïi'iver- heid betrokken zijn, noem ik als kleine zelfstandigen de timmer lieden. smeden, loodgieters, be hangers en stoffeerders, schil ders schoenmakers, kleine fabri kanten en handwerkers. In den landbouw zijn talrijke boeren en tuinders als kleine zelfstandigen te beschouwen. In de vrije beroepen zijn et onder de artsen, advocaten,ac countants, ingenieurs, architec ten chemici, journalisten en zelfstandige onderwijskrachten velen, die economisch met den beter gesitueerden Arbeider o-j een lijn staan."

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1