-f 83ste Jaargang Zaterdag 13 Februari 1943 No. 25422 BUITENLAND. Afweerstrijd in het Oosten blijft succesvol. EERST NADENKEN - DAN INSCHAKELEN! „Wie met zijn stroom niet zuinig is. Zit weldra in de duisternis". BESCHIKKING VERDUISTEREN LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitsch weermachtbericht Het opperbevel van de Duitsche I weermacht maakte gisteren be- 1 kend: „Onder den indruk van zijn zware, bloedige verliezen is de 3 stormloop van den vijand op g ons afweerfront in het Oosten in kracht verminderd. Op de brand punten duren de beweeglijk uit- 'J gevoerde afweergevechten echter onverminderd voort. De vijand I hernieuwde zijn aanvallen bij 1 Noworossiisk en probeerde tever- 1 geefs met schepen in de haven I der stad binnen te dringen. Troepen van een Duitsche I pantserdivisie verijdelden in het Koeban-bruggehoofd vijandelijke I omsingelingspogingen en brach ten den vijand zeer zware ver- -* liezen toe. In de afgeloopen 2 dagen verloren de bolsjewisten in den sector van deze divisie meer dan 1700 dooden, 850 ge- vangenen, 35 stukken geschut en l talrijke infanteriewapens van al- I lerlei soort. In den sector van den Donets en ten Westen van den Oskol- sector heerschte geringere ge- ^vechtsactiviteit dan de vorige da- 1 gen. Op andere plaatsen werden de aanvallen van vijandelijke "j stormgroepen in een bewegelijke oorlogvoering opgevangen; in deze gevechten werd een bolsje wistisch regiment en een skiba taljon alsmede verscheidene bat terijen vernietigd. Iu het gebied ten Noorden van Koersk mislukten nieuwe aanvallen der bolsjewisten op ons afweerfront met zware ver liezen. Onsamenhangende aan- vallen van den vijand in het ge bied van Welikije Loeki stortten ineen. Aanvallen van de lucht- macht op gereedstaande troepen hadden ten gevolge, dat de vy- andelijke aanvallen niet in groot verband konden worden onder nomen. Aan het front tusschen Wol- chof en Ladogameer voor Lenin- ^grad herhaalde de vijand zijn r aanvallen over een breed front. Ondanks krachtigen steun van vliegtuigen en artillerie en on danks het feit, dat talrijke pant serwagens in den strijd werden geworpen, werden alle aanvallen ir zware gevechten afgeslagen. Daarbij werden 53 pantserwagens stukgeschoten. Talrijke gevange nen werden gemaakt. Een jachteskader schoot giste ren alleen boven dezen sector van het front bij slechts twee eigen verliezen 29 vijandelijke vliegtuigen neer. Van het Noord-Afrikaarische oorlogstooneel wordt slechts plaatselijke gevechtsactiviteit ge meld. Britsche bommenwerpers vie len gisteren in de late avonduren Noord-Duitsch gebied aan. De bevolking leed verliezen. In de stad Wilhelmshaven ontstond eenige schade aan gebouwen. Bij nachtelijke storingsvluchten van enkele Britsche vliegtuigen bo ven West-Duitsch gebied werden hier en daar bommen neerge worpen. Zij veroorzaakten onbe- teekenende schade. De vijand verloor door marineartillerie en afweer door middel van jagers 7 Vliegtuigen. Artikel van dr. Göbbels in Das Reich. - Minister dr. Göbr bels verklaart in een artikel.dat als opschrift draagt „onze wil en onze weg", in het weekblad Das -eich, dat de stemming van het 'uitsche volk uitgesproken goed 'oet worden genoemd. De Duitsche stemming, zoo ;chrijft de minister, is hard en (vastberaden, zooals dit een oor logvoerend volk betaamt. Er is Shans in Duitschland niemand, die van toegevendheid spreekt of nier ook maar aan denkt. Ons volk gelooft vast aan de over winning. By het einde van de tragisch-heroieke worsteling om Stalingrad heeft de Duitsche na tie den oorlog direct in zijnmee- doogenloos gelaat gezien. Zij weet nu, dat hij geen genade kent en dat zich daartegenover slechts diegene kan handhaven, die tegen de omstandigheden, het afwisselende geluk en zijn strenge wet is opgewassen. Wü staan even krachtig als op den eersten dag, wy zijn alleen door een schikking van het lot gehard en gelouterd. Ons volk is thans tot alles bereid. Het is bereid zijn leiding op iederen, al is het nog zoo zwaren weg, te volgen, wanneer aan het einde maar de overwinning ligt. Geen moeite zal te groot en geen offer te zwaar zijn. De vijand heeft het ons in dezen winter duidelijk aan het verstand gebracht, dat wij met gebruikmaking van slechts een gedeelte van onze kracht het doel niet bereiken. Het volk wil nu zijn kracht, zijn geheele kracht in den strijd werpen. Met één woord: de to tale oorlog op alle gebieden is het gebod van het uur. Door het volk zal deze oorlog niet mis lukken. De vijand gelooft mis schien, dat nog de mogelijkheid bestaat, dat hij zooals in 1918 door zijn leiding verloren zou kunnen gaan. Doch ook dat is, zooals de dingen liggen, totaal uitgesloten, want deze leiding stamt uit het volk. Zy voert de zen oorlog met het Duitsche volk als lots- en levensstrijd van de Duitsche natie. Wy hebben, zoo schrijft de minister verder, in het Oosten tegenslag te verduren gehad. Dat valt niet te ontkennen en moet ook niet ontkend worden. Wij hebben totdusver veelal oor log gevoerd volgens het begin sel: weinig troepen in den strijd werpen en zooveel mogelyk hier mede veroveren. Dat gaat niet, zooals de ontwikkeling bewijst. Het is niet te laat, doch juist op tyd om het noodzakelijke te doen. Men behoeft het reusachtige apparaat van onze volkskracht maar in de gewenschte richting te zetten en in beweging te brengen, de rest komt dan voor een groot gedeelte vanzelf. Heeft iemand den indruk, dat wy door Stalingrad moreel zwakker ge worden zijn of zijn wy niet veel eer daardoor moreel sterker ge worden? Het gaat als een groote loute ring door ons volk. Wie thans nog niet tot het besef van zyn plicht gekomen is, behoort hee- lemaal niet meer by ons, doch vormt de uitzondering, die den regel bevestigt, n.l. de regel van een volhardende vlyt, verbeten taaiheid, een zwijgend enthou siasme in het werk en in den strijd, die front en vaderland boordevol vervullen. Wanneer hebben wij ooit in dezen oorlóg een tijd gehad, waarin het hart van ons volk zoo ver geopend was en tot alle heroieke prestaties bereid voor ons lag als thans? Wij bezitten alle voorwaarden voor de totale overwinning. Wy moeten ons slechts hiervan bedienen en wel zoo snel en zoo grondig alsmaar eenigszins mogelijk is. Wij heb ben aan onze zijde de machtigste bondgenooten die er maar be staan, n.l. het volk zelf. Het is Dèreid met den Führer door dik en dun te gaan, welken weg hy ook naar den zegevierenden vre de moge kiezen. Onze soldaten aan de fronten voeren de groote afweerslagen van den winter en achter hen vormen zich reeds de groote le gers voor komende offensieven. Een tot den oorlog bereid en vastberaden volk wacht lederen dag op onzen nieuwen oproep. Het verlangt van ons een groot en koen plan voor de overwin ning. Daarnaar zal het met Ijze ren vasthoudendheid streven. Het staat achter den Führer als één man. Wat willen wij nog meer? (DJJJB.) De verklaring van Churchill - De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: Indien er nog een bewijs noodig was voor den ernst van den toe stand, waarin Groot-Brittannië door de successen van het Duik- sche duikboot-wapen is gekomen. dan is dit geleverd door de ver klaring, door Churchill over den oorlogstoestand in het Lagerhuis afgelegd, want naar uit den in houd daarvan blijkt, was haar voornaamste doel de Britsche openbare meening gerust te stel len ten aanzien van de gevolgen van den duikboot-oorlog. Chur chill heeft dit op zijn wijze ge daan, door onwaarheid te spre ken. Kenmerkend voor de me thode van Churchill, beweringen waarmede hij de Engelsche open bare meening op de grofste wijze misleidt, door zekere constatee ringen schijnbaar te bewijzen, is de verklaring, die zyn stelling moet steunen, dat het tonnage- verlies van beide laatste maanden het laagste is sedert een jaar. Zooals bekend, zijn in December en Januari door de weersomstan digheden de cijfers van het tot zinken brengen van schepen al tijd lager dan in de overige maan den van het jaar. Dat de resul taten dit keer ongeveer twee keer zoo groot waren als het vorige jaar, heeft Churchill niet gezegd. Wat hij verder aangaande de ver nietiging van Duitsche duikboo- ten heeft verklaard, is zuiver verzonnen. Het is niet aan te nemen, dat dit aan onjuiste op gaven van zyn eigen marine- autoriteiten te wijten is. Blijk baar berust dit alleen op zijn fantasia en op de behoefte den toestand gunstiger voor te.stellen Wat betreft het doel van de conferentie van Casablanca, „den vijand te land, op zee en in de lucht in den grootst mogelyken omvang zoo snel mogelyk aan te vallen", wanneer men daartoe in staat is, is er geen conferentie voor noodig. Zyn de mogelykhe- den onvoldoende, dan hebben ook besluiten op een conferentie geen nut. Met het doel den vijand „in ieder opzicht physiek en psychisch te doen lijden" heeft hij ook de terreuraanvallen van de Britsche luchtmacht op de Duitsche bur gerbevolking ingevoerd. Churchill vergist zich echter, wanneer hij meent, dat hij het Duitsche volk geestelijk murw kan maken. Het valt blijkbaar buiten zijn horizon, dat het nationaal-socialistische Duitsche volk van heden in geen enkel opzicht op dat van 1918 lijkt. Interessant is verder ook de mededeeling van Churchill, dat de Amerikaan Eisenhower tot geallieerd opperbevelhebber in Noord-Afrika is benoemd, daar het kenmerkend is voor de positie van Groot-Brittannië. dat zijn minister-president gedwongen is een dergelijke onderschikking van de Britsche politiek aan die van de Vereenigde Staten als de meest vanzelfsprekende zaak van de we reld in een rede in het Lagerhuis te vlechten. De stryd in het Oosten. - De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De terugslag, dien de Duitsche troepen gedurende de laatste Zóó BESPAART U OP UW ELECTRICITEITS VERBRUIK Iedere huisvrouw weet, dat er vandaag aan den dag zooveel mo gelijk kolen als uitgangsstof voor vele andere onontbeerlyke pro ducten, bespaard moeten worden. Wie stroom bespaart, bespaart ook kolen. Wanneer in iedere huishouding slechts één enkele gloeilamp van 25 Watt een kwartier lang uitgeschakeld blyft, in plaats van nut teloos te branden (alleen omdat men het uitschakelen ervan ver gat) worden hierdoor vele dui zenden kilowatt-uren bespaard, welke voor andere, gewichtiger doeleinden kunnen worden ge bruikt. Van het grootste gewicht is altijd: „Eerst nadenken - dan inschakelen! Deze vermaning geldt niet alleen voor de vrouw des huizes, neen, het geheele ge zin moet haar behartigen: in ieders eigen belang, want wie zyn rantsoen overschrijdt, krygt boete of wordt van den toevoer afge sloten. van den commissaris-generaal voor de Veiligheid over de ver vroeging van het sluitingsuur der café's en van het tüdvak waar in men zich niet op straat mag bevinden in de steden Amster dam en Den Haag. Op grond van par. 52 der Ver ordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederland- sche gebied no. 1/1943 verorden ik met ingang van 14 Februari 1943 het volgende: In de steden Amsterdam qn den Haag wordt tot nader order het sluitingsuur der café's en openbare gelegenheden tot 19 uur en het begin van het tydvak waarin men zich niet op straat mag bevinden tot 20 uur ver vroegd. Voor de overige gemeen ten blijft de bekend gemaakte algemeene regeling van kracht. Overtredingen worden op grond van de in den aanvang vermel de Verordening gestraft. De commissaris-generaal voor de Veiligheid, w.g. RAUTER. S.S. Gruppenfiihrer en Lui tenant-generaal der Politie. maanden in het Oosten onder vonden, schijnt thans het critie- ke stadium overschreden te heb ben. Van Duitsche zyde ontkent men niet, dat de bolsjewisten voordeelen hebben behaald en dat de Duitsche troepen thans practisch weer op hun uitgangs stellingen van het zomeroffensief zijn teruggekeerd, hoewel natuur lijk het frontverloop uitermate onoverzichtelyk is en verschei dene Duitsche steunpunten nog diep in het vy andelijke achter land liggen. Men wyst er te Berlijn op, dat de bolsjewisten dusdanige flanken hebben ge kregen, dat zy bij een consolida tie van het huidige front gedu rende de zomermaanden in groote moeilykheden kunnen ko men. De afgeloopen oorlogsjaren hebben bewezen, dat de winter voor de bolsjewistische plannen geschikt is en dat de zomer zich het beste leent voor de Duitsche operaties. In militaire kringen te Berlyn twyfelt men er niet aan, of ook dezen zomer zal dit weer zoo zyn. De verdediger zal aan weer tot aanvaller worden en de versche troepen, welke in den strijd gebracht zullen wor den, hebben voor de bolsjewisten aldus Berlijn, menige verrassing in petto. Men zinspeelt hier op de nieuwe wapens, welke thans in serie vervaardigd worden. In verband met het bolsjewis tische offensief wijst men in mi litaire kringen op een uitlating van den Amerikaanschen minis ter van landbouw en veeteelt, Wickard, die verklaarde, dat de bolsjewisten zonder toevoer uit Amerika hun huidige offensief niet zullen kunnen doorzetten. Bovendien houdt men te Londen reeds thans rekening met het in vallen van de dooiperiode, welke over vier tot zes weken venvacht wordt. Het spreekt van zelf, dat men ook van Duitsche zyde met het invallen van den dool reke ning houdt, doch ook als deze langer mocht uitblijven, dan nog meent men reeds te kunnen vaststellen, dat het inkorten der frontlijnen en het hiermede ge paard gaande verdichten en ver diepen der stellingen tot resul taten geleid hebben, welke het beste voor de toekomst doen ver wachten. Nochtans onderschat men de kracht der bolsjewisti sche reserves niet, al heeft men ln de afgeloopen week een lang zame afmatting in de vijande- van heden- en Zondagavond 17.48 uur tot resp. morgen- en Maandagochtend 7.59 uui- De maan kwam heden op te 12.13 uur en gaat vannacht onder te 3.57 uur: morgenmiddag om 12.51'uur komt zij weer op. lijke aanvallen waargenomen. In hooge mate interessant en in het kader der huidige oorlogs handelingen bijkans sensationeel is de mededeeling. dat de bolsje wisten, na gedurende eenige maanden achtereen met elite troepeen te hebben aangevallen, thans weer in vele sectoren van het front gebruik maken van regimenten, die uit jongelingen en oudere mannen zijn samen gesteld. De president van de Deutsche Reichsbank, Ryksminister Funk, hield op de jaarlyksche alge meene vergadering van dit in stituut een rede over de valuta- en economische politiek van Duitschland. De Duitsche geld en valutapolitiek heeft ook in het oorlogsjaar 1942 aan alle eischen voldaan. Waarde ,van en vertrouwen in de Reichsmark bleven daarbij onveranderd. De groote ruimte op de geld- en kapitaalmarkt garandeerde de inwilliging van de financieele eischen van den staat, terwijl bovendien de maatregelen, om de spanning tusschen vergroote koopkracht en geringer worden de civiele verbruiksmogelijkheden op te heffen, bevredigend bleken te werken. Deze maatregelen moeten evenwel worden ver scherpt, nu een nieuwe mobili satie van arbeidskrachten voor de bewapeningsindustrie wordt doorgevoerd. Voorbereidingen tot deze verscherping worden thans genomen. De belastingklacht van het economische leven en van het Duitsche volk is nog niet aan de grens der mogelijk heden. Wanneer het aldus besloot minister Funk zijn rede tot dusverre is gelukt alle oorlogs- moeilykheden meester te worden en het geldwezen ondanks alles intact te houden, moet men gaarne erkennen, dat de staats leiding hierby den steun heeft ondervonden van alle kringen van het volk. Het Duitsche volk is zich bewust, dat de op geld- gebied getroffen maatregelen noodzakelijk zyn. Aankondigingen van Roosevelt Volgens een bericht van den En- gelschen nieuwsdienst uit Wash ington heeft president Roosevelt in een radiorede verklaard, dat de gevolgen eener overwinning van de geallieerden in Tunesië invasies zouden zijn op het Euro- peesche continent. ,,Wij verhelen ons voornemen niet, aldus Roo sevelt, tot dergelijke invasies- over te gaan." Verder kondigde Roosevelt „beslissende acties te gen Japan" aan, waarbij de ge allieerden, naar hy meende, eer der een „rechtstreekschen op- marsch door China" zouden on dernemen dan een „langzame strategie van op elkaar volgende eilandveroveringen" zouden na streven. Voorts zeide de president, dat vele der Amerikaansche troepen overzee ongerust zyn over den toestand aan het thuisfront. ,,Ik kan, zoo zeide Roosevelt, tegen over onze troepen niet ontken nen, dat enkele politici en een paar publicisten hun persoon- lyke ambities of hun eerzucht gesteld hebben boven de belan gen des lands". Roosevelt meen de dat particuliere ondernemin gen in staat zouden zijn, den te rugkeerenden soldaten posities te verschaffen en dat daar, waar dit niet mogelijk is, het congres de noodige wetten zal uitvaar digen. .Vervolgens ging ét presidenI

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1