LECTURA Kantoorbedienden „KLEINTJES" S. C. J. KOCH INKOOP VAN SIERADEN (M. of Vr.) NETTE JONGENS EN MEISJES GEVRAAGD Timmerlieden, Vlechters, Betonwerkers, Grondwerkers Leica, Confctx, Rolleiflex KAPSTERS Riek Zeventer UIT DE OMSTREKEN. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT LAATSTE BERICHTEN Hevige sovjei-aanvallen afgeslagen. Burg. Stand van Leiden n^miEBERICHTÉN OFFICIEELE MEDEDEELING Gevraagd Aangeboden Personeel gevr. Kamers gevraagd Huizen aangeb Kamers aaneeh. Diversen t, 't Bedrijfsappèls Ned. Arbeidsfront Zooals wij reeds eerder bericht en, worden dezer dagen hier ter itede in het kader eener grooto pgezette propaganda-actie van iet Nederlandsche Arbeidsfront n tal van industrieele en andere jedrijven zoogenaamde bedrijfs- ipDèls gehouden, waarin o.m. ge vezen wordt op de eer en den jsgsn van den arbeid en op de Imeenschappelijke dienende taak, yelke werkgever en werknemer jij de vervulling van hun dage- ijkschen arbeid hebben ten op- richte van de gemeenschap. Na dat tijdens het laatste weekeinde dergelijke bijeenkomsten waren •ehouden in de Wasscherij der fa. jpronk, de zeepfabriek panders ni de N.V. Iemco, was dit gisteren iet geval in het café-restaurant Jn den vergulden Turk" en de tf.V. Leidsche Meubelindustrie, erwijl hedenmorgen de Drukkerij Batteljee en Terpstra en de N.V. fmenexco aan de beurt waren. Vanmiddag volgt dan de Laken fabriek van de firma. Krantz; op leze bijeenkomst komen wij na der terug. De Germaansche missie in het Oosten. - „Koers Oost", was de leuze, welke de in den strijd te- jen het bolsjewisme gesneuvelde ormingsleider van het Arbeito- oereich der N.S.D.A.P., Siegfried Bomrner voor dezen winter had gegeven aan het gemeenschap pelijke vormingswerk der Duit- che en Nederlandsche nat.-so- pialisten. Zoo waren ook de vor mingsvoordrachten, - welke Zon dag op de bijeenkomst hier ter stede, naast de reeds gepubliceer de redevoeringen van den Haupt ienstleiter Schmidt en den ilaatsvervangenden Leider der LS.B., Van Geelkerken, werden ^houden, gewijd aan de proble men van de Oostelijke ruimte De plaatsvervangende vor mingsleider van het Arbeitsbe- reich Kullmann, gaf op histori- sehen grondslag een uiteenzet ting van de taken, welke den Sermaanschen volken in het Oosten van Europa zijn gegeven. Den blik richtende op de ge weldige botsing in het Oosten, eischte de plaatsvervangende vormingsleider der N.S.B., Nije, dat de Nederlandsche nationaal- socialisten zich geheel zouden geven. Wanneer wij naast de Duitsche kameraden staan met lezelfde rechten, zoo verklaarde lij, vooronderstelt dit ook de- eelfde verplichtingen. Daarom noet ieder Nederlandsch nat.- ;ocialist zich. tegenover den Lei- Ier verplichten om, wanneer dit jkfcpodig is, naar het Oosten te 1 rekken. Alleen dan kunnen de Nederlanders aanspraak maken lp rechtsgelijkheid. Wanneer men vroeger in dit land de op vatting toegedaan was, dat Duitschland een taak in het Oos- en had. terwijl het activlteite- errein der Nederlanders in het Westen was gelegen, wees spre ker er op, dat het Germanen- lom en niet de Duitsche stam men alleen, het Oosten heeft ontsloten. Het behoud van het Sermanendom kan alleen ge- vaarborgd worden, doordat men :en beschermenden dam op- verpt in het Oosten. De Neder- 'anders hebben hun taak ver vuld. toen het er in de voorbije eeuwen om ging aanvallen uit het Noorden en Zuiden van Europa af te weren, terwijl het Duitsche rijk zwak was. De his torische fout begon eerst, toen men niet begreep, dat het Duit sche rijk weer sterk werd en dat het werk der Nederlanders zijn bekroning slechts kon vinden In ruggesteun tegen het Duitsche rijk. Toen het Duitsche rijk weer sterk werd, aldus spreker, had den wij moeten begrijpen, dat wij bijeen hoorden en dat wij onze taken slechts konden ver vullen, wanneer wij met de Ger manen gemeene zaak maakten. Met het jaar 1937 was het lot van het Nederlandsche volk be zegeld, toen men besliste voor Colijn. Wanneer thans aan dit land, dat zonder zeevaart, zon der koloniën en zonder goud tot afsterven veroordeeld zou zijn. door Duitschland een nieuwe mo gelijkheid wordt geboden bij de ontsluiting van de Oostelijke ruimte, heeft Nederland in het belang van zijn zelfbehoud den plicht dè hand van Duitschland te grijpen. Het gaat er op het oogenblik om den ouden pioniers geest van den Nederlander te wekken en hem het verdwenen zelfbehoud terug te geven, waar bij hij zich moet vrijmaken van het kleinburgerlijke ideaal van den kruidenier. Wanneer vroe ger veel Nederlandsch bloed in Amerika verloren is gegaan, waar de zoons van dit land slechts als Jodenknechts een bestaan von den, wenkt thans in het Oosten een beter doel, in gemeenschap- pelijken arbeid met het Duitsche volk een nieuwe toekomst voor Nederland te ontsluiten. Kantongerecht te Leiden. - Voordat gistermorgen de straf zitting van het kantongereecht een aanvang nam, deelde de kantonrechter mede, dat bij be sluit van den secretaris-generaal van 1 Februari 1943 mr. J. H. Kemper tot ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht al hier benoemd was. Nadat de acte van beëediging door den griffier was voorgelezen, werd mr. Kemper door den kanton rechter geïnstalleerd, waarna hij door den kantonrechter en de leden van de balie met zijn be noeming werd gelukgewenscht. Het jaarverslag 1941 van het Rijksmuseum voor Volken kunde alhier is bij de Alg. Lands drukkerij te Den Haag in druk verschenen. Bij beschikking van den waarnemend secretaris-generaal van het Departement van Fi nanciën is met het einde der 491e Staatsloterij op het daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend aan mej. C. M. van As- peren alhier uit haar betrekking van collectrice der Staatsloterij. OEGSTGEEST Aan het verslag 1942 der Commislie voor Bijzondere Nooden, oi^tleenen wij. dat in to taal werd geholpen met een bedrag van f. 2245.In de samenstelling der commissie kwam geen veran dering. In zijn weermachtbericht van heden maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan de grens tusschen Libye en Tunesië is met medewerking van gevechtsvliegtuigen een krachtige vijandelijke aanval energiek afgeslagen. Tijdens een aanval op de haven van Gabes heeft de vijandelijke luchtmacht twaalf vliegtuigen verloren, waarvan zes tweemotorige toestellen. Vier an dere vijandelijke machines wer den in luchtgevechten door Duit sche jagers in Tunesië neerge schoten. Een formatie Italiaan sche jachtvliegtuigen is tijdens een verkenningsvlucht in strijd geraakt met een groote forma tie zwaar geëscorteerde vijande lijke bommenwerpers en heeft daarvan twee toestellen tijdens felle luchtgevechten neergehaald In de Algerijnsche wateren heb ben twee van onze duikbooten onder bevel van de luitenants ter zee Vittorio Petrelli Cam- pagnano en Ottorino Beltrami getorpedeerd en in den grond geboord resp. een schip van 10.000 ton, dat in konvooi voer, en een torpedoboot. Messina werd gistermiddag en Palermo gisteravond laat door vijandelijke vliegtuigen gebom bardeerd. De verliezen en de schade worden thans nagegaan. Zes toestellen werden omlaag geschoten: een door onze jagers nabij Messina, drie door batte rijen Italiaanschen Duitsch luchtdoelgeschut nabij Palermo, die in zee stortten nabij Torre Tell'Orsa, ten Oosten van Are- nella en ten Noorden van Mon- giardina. De twee overige toe stellen werden door een Duit- schen jager neergehaald in de omgeving van Pozzullo (Ragusa). Het aantal slachtoffers van den aanval van 7 Februari op Napels bedraagt 10 dooden en 60 gebon den onder de burgerbevolking. De hiervoor vermelde formatie Italiaansche verkenningsvliegtui gen, die in Tunesië den strijd heeft aangebonden met een nu meriek sterk superieure vijande lijke formatie stond onder bevel Van den kapitein-bestuurder Giulio Giuntella. BINNENLAND. Opgelet, laatste waarschuwing! De Duitsche weermacht, houdt tot nadere aankondiging overdag in het geheele Nederlandsche ge bied schietoefeningen der lucht doelartillerie. De bevolking wordt er nogmaals op gewezen, bij het schieten der luchtdoelartillerie in huis te blijven of anders onmid dellijk de dichtstbijgelegen gele genheid tot dekking op te zoe ken, daar anders bij evèntueele schade of ongevallen geen enke le aanspraak op schadevergoe ding kan worden ingediend. In het vervolg wordt niet meer gewaarschuwd Der Befehlshaber der Ordnungspolizei. Premie Bijzonder Ongevallen fonds. - Het bestuur der Rijks verzekeringsbank heeft de defi nitieve bijdrage over 1941 voor Duitsch weermachtbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: ,,In het Zuiden van het Ooste lijke frontnam de aanvalvan den vijand in hevigheid toe. De Duitsche troepen leverden in beide gevechtssectoren zware af- weergevechten tegen doorbraak- en omsingelingspogingen van den met sterke strijdkrachten aan vallenden vijand. In het Westelijke deel van den Kaukasus werden plaatselijke be perkte aanvallen van de bolsje wisten afgeslagen. Tegen her nieuwde vijandelijke aanvallen in het mondingsgebied van den Don zijn eigen tegenaanvallen aan den gang. Aan den benedenloop van den Don, in het geheele Do ne tsgebied en ten Westen van den Oskolsector hernieuwden de bolsjewisten hun aanvallen over een breed front. Zij werden in zware gevechten afgeslagen of in tegenaanval tot staan gebracht. De gevechten duren voort In den zwaren afweerslag heb ben onze formaties zich steeds weer opnieuw weten te handha ven tegenover een groote vijan delijke overmacht en bij ongun stige weersgesteldheid. De voortzetting van de aan vallen ten Zuiden van het La- dogameer op ons afweerfront le verde den bolsjewisten zeer zware verliezen op zonder eenige terreinwinst. In Oost-Karelië werden ver scheidene vijandelijke aanvallen met aanzienlijke verliezen voor den vijand aan menschen en materiaal afgeslagen. In het Libysch-Tunesische grensgebied mislukte een vijan delijke aanval op onze stellin gen. Onmiddellijk hieropvolgen- de tegenaanvallen dwongen den vijand tot den terugtocht. For maties van de Duitsche lucht macht vielen den vijand op ver rassende wijze aan en brachten hem gevoelige verliezen aan menschen, zware wapens en ge motoriseerde voertuigen toe. Duitsche jagers dreven aan de Oostkust van Tunesië formaties vijandelijke bommenwerpers en jagers uiteen en schoten bij een écn eigen verlies, 13 vliegtuigen r.èër. Gepaard gaande met een schen ding van het Zweedsche souve- reine gebied vlogen in den afge- loopen nacht enkele vijandelijke vliegtuigen boven het Oostzeege bied. Er werden geen bommen geworpen. het Bijzonder Ongevallenfonds gesteld op 1 per mille van het verzekerd loonbedrag over 1941. Er zal dus geen verrekening of restitutie van de voor 1941 be taalde voorloopige bijdrage bij zonder ongevallenfonds plaats hebben voor de werkgevers, die bij de bank zijn aangesloten.' Hoofdredacteur: B W Menk- norst, Lelden; plv hoofdredacteur' K Been Lelden Redactiestaf B W ivlenkhorst Buitenland en Tooneel; K Been Binnenland en Sport: J Brouwer Stadsnieuws; Tb J Hannema Omg en Muz.; Verantwoordelijk v d advertenties: A PoortmaD GEBVOREN: Johanna Margriet, dr. van J G. Grosman en J. Noort; Jannetje dr. van H. Colpa en J. H. van Harmeien; Dina Wtllemina, dr. van H. Wille en A. Dorrepaal; Ca- tharina Maria, dr. van B. A. van der Zon en C.T. de la Rie: Gerrit, zn. van G. van der Hoogt en C. Hennik; Jacobus zn. van C. van der Hoogt en C. Hennik: Kornelis, zn. van J. C. Berkhout en C. A. van der Vlist: Helena Johanna, dr. van J. Burgerjon en G. M J. van den Buuse: Rudie Willem Frederik George., zn. van J Weerlee en C. C. M. Pont: Pauline dr van W. H. Sandberg en G Kelderman; Elisa beth Margriet, dr van F L. T du Pon en P, Verra, ONDERTROUWDD Bavelaar, jm„ 22 j. en M. Nyg'h. jd.. 21 J,;, P. Louwrier. jm.. 22 J en P. Jon- geleen jd.. 22 j.; H. P. Overvlieg jm. 21 j. en T Dubbelde.nan. id., 22 jaar. W. Sip, gesch., 32 j. en F. Diiri, jd., 30 jaar. T. Segaar, jm., 33 j. en T. J van Thiel, jd., 26 j.; H. P. W. Woesten- burg, jm.. 26 j. en S E. van Leeu wen, jd., 23 j.; W. J. J. van Zijp, m., 27 j. en W. M van Tongeren, jd., 23 jaar. GETROUWDJ. vail Weeren, jm. en S. J. Kok. jd.; J. Waasdorp, Jm. en M. de Roode. jd.; S van der Vlist, jm. en A. M. Diersman. jd.; W van Tongeren, jm. en J Ouwer- kerk, jd.; W. F. Smit. im en E. Beij, jd.; J. Kop, jm. en W. M. A. Kamerling, jd.; J J van Kooperen, jm. en W. E. Stouten, jd.: L. Boom, jm. en J. Wijsman, jd.; G du Prle, jm. en C. van der Meij jd.: J Stik- kelorum, jm. en C. van Gelder, jd.; S. Koot, jm. en J. C Pb lippo, jd.; J. W van den Berg, jm. en H. Thomas, jd. A. A. van Pernis, jm. en R. H. van der Molen jd.; S. H. Tan, jm. en H. M. Hoffmann, gesch.; C. Op- dam, jm en H. G. Klinkhamer, Jd. OVERLEDEN: C. van Beelen, m.. 69 j.; P. R. Kok. m., 81 Jaar C. J. van Hartevelt, z., 2 Jaar. M Würz'ourger vrouw. 74 J.; P. Renier wedn. 78 J.; R A Grisnigt, man, 81 j.; E. Molt, man, 68 Nieuwenhuizen wed. van H. Stik- kelorum 77 j.: A van den Oever, zoon 21 J.: J L. Lekx huisvr. van: W. Geerlof. 70 1 E H. van Driel wed. van W. G. Mulder, 87 j.; M. J. van Wingen, wed. van J. Driesens, 95 jaar; J. E. Hakkaart, wed. van W. F. J Kas- teelen. 82 jaar: P. Ouwehand. man, 63 jaar- J. J. Boon, wedn. 74 jaar. j c. van Schravendijk. man, 71 i - W. C. E. Hoogeveen, vr.. 58 J.: C H. Dirks, huisvr. van J. H. Loo- man 61 j.; M. J. Schrijver, huisvr. van M. van Harmelen, 63 J J. de Winter, huisvr. van J. leeimirg, 56 jaar. Ontleend aan andere bladen. Overleden: Th. den Daas, m., 74 1. R'dam; A. v. Weelden. m„ 75 j.', R'dam; F. H. Hueck, m„ 56 j„ R'dam; A. Stoop, m. 44 j.. Den Haag; F. H. J. H. Erens m., 73 j„ Brussel; P. Damen m. 81 j., Maarheeze; F. Th. A. Krijger, m. 64 j., Bussum; G. G. Kol, m. 74 j„ Haarlem; P. de Leeuw. m. 78 •j., Laren: HET VERHANDELEN VAN PAARDEN, GEBOREN IN 1942. De Provinciale voedselcommissa- ris voor Zuid-Holland deelt aan be langhebbenden mede, dat het ver handelen van paarden, geboren in 1942 na 1 Februari 1943 uitslui tend' via de taxatie-markt mag plaats vinden. 2885 Wendt U voor Franse lessen tot Lerares Frans M.O. Bijwerken van leerlingen, conversatielessen, handels correspondentie enz. waardevolle Juweelen etc. Juwelierskantoor SURINAMESTRAAT 22, DEN HAAG. TEL. 114176. Het betrouwbare adres. PASSERDOOZEN R EKENLINIALEN VULPENHOUDERS en G. PENNEN te koop gevraagd. Kantoorboekhandel Zeemanlaan 31, Leiden. GRAMOFOONPLATEN Te koop aangebeden, groote partij gramofoonplaten; zcxjwel klassiek als populair en dans. Uitsluitend elec- trische opnamen. Prijzen van f. 1.50 tot f. 4.50. Adres: HAVERKAMP, Emmalaan 78, Oegsigcest. Op fabrieks- en handelskantoor worden gevraagd eenige Vereischten zijn MULO-diploma en typen Eigenhandig geschreven brieven onder No. 2868 aan'het Bui", v. d. Blad. Groot bedrijf hier ter stede vraagt voor directe indienst treding eenige NETTE JONGENS EN MEISJES, leeftijd 1420 jaar voor het inpakken van soepproducten. Zeer goede verdienste. 2889 Persoonlijke aanmelding a.s. Donderdag 11 Februari van 6 tot 8 uur, adres Van Speijkstraat 35, (by de Zijlsingel). TE KOOP: 26 Caféstoelen f6.50 p. st. Patisserie „GERWIG". Lunchroom, Alphen ad. Rijn Voor direct gevraagd Aanmelden bij: S. J. VAN DE RUIT, Roodborststr. 24, Leiden. of ander prima fototoestel te koop gevraagd RIETDIJK. Molenlaan 17, Rijswijk, Telefoon II9893. Voor zoo spoedig mogelijk gevraagd: 2876 PRIMA KAPSTERS en LEERLINGE. Salon voor Goede Coiffures Steenstr. 57a, Tel. 20477. Kinderwagen te koop *vr., in goeden staat ■n e- Aanbiedingen: tReyneveld, Hooge- *oerd 79. R Jol, gebruikt, doch In Prima staat. 12-voetsjol, eiken of teakhout, com- weet met' prima zeil. fcxmreuder. Steenstr. 2 Accordeon, 80 120 bassen, liefst pianokla vier. Vraagt ook voor radio pick-up-combin. enz. Alle inl. aan het van ouds bekende adres De Jong. Da Costastr. 69 Leiden, Tel. 23Q55. Splraaibak inet hou ten omlijsting f.15. Seybrands. Sitterlaan 14a B Zolderruimte. Aangeb. flinke droge bergruimte. Hoogewoerd 42 a. Een paar lage zwarte heerenschoenen mt. 47. oude kwalit.. als nieuw f. 20. Een witte wollen babydoek. als nieuw, groote maat f. 15. N. Boogaard. 2e Binnen vestgracht 11. Zo spoedig mogelijk, net meisje, voor hele of halve dagen. P.G. V. g. g. v. Brieven Bur. v. d. BI. onder No. 4890 k. Gem. zit-slaapkamer met keukengebruik en slaapkamer voor 2 hee- ren. Brieven met prijs opgaaf Bur. v. d. Blad onder No. 4878 k. Te huur gevr. zit- en slaapkamer (ongemeubi leerd of gestoffeerd) met keuken of gebruik van keuken, door burger al leen wonende juffrouw. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 4889 k. S Wie ls genegen: klein benedenhuis of vrije etage te ruilen voor ge riefelijke 2e etage den Haag (Bezuldenhout) Huurpr. den Haag f 20.50 XQLtiï PV1H 'P "A unq ag paods !«a jarBM puui 'd B Zit-slaapkamer per 1 Febr. met opklapbed, voorz, v. stookgelegen- heid. Zonder pension. Koninerinnelaan 9 Tuln- stadwijk B Vermist sinds 28 Jan. ruwharig hondje foxter- rier. naam Teddy. Witte pooten. verder bruine korte staart met wit puntje. Adres: F. Ruiter 3de Binnenvesteracht 7 Leiden Huwelijk. Ambtenaar. 32 jaar. gezond, flink In komen. zoekt kennisma king met levenslustig meisje. 1929 liefst zelfst Geheimhouding. Brieven, beslist met oho- to (op eerewoord ret.). Bur v d. BI. No 4876 k H Huwelijk. Jongeman. 24 1.. P.G. wenst ken nismaking met dito meisje Liefst met foto op eerewoord terue Bur. v d. Blad No. 4893 k. B Verloren, Zondag avond in Luxor donker blauwe dames hand schoen. Tegen beioninB terug bezorgen: Eeschultsteeg 1.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3