Keuringen voor de Waffen-S.S. en hef Legioen 3ste Jaargang Dinsdag 9 Februari 1943 No. 25418 De hooikist bewaart de warmte; maakt er een nuttig gebruik van. Beëediging van de gemachtigden van den Leider. BINNENLAND VERDUISTEREN; BUITENLAND. De afweerstrijd voortgezet. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT. GEMENGD NIEUWS ËIDSCH «ft DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gisteren zijn de gemachtigden van den Leider voor staatsaange legenheden, de gemachtigden in bijzonderen dienst, de gemach tigden voor aangelegenheden van de volksgemeenschap, alsmede de gemachtigden voor het biblio theekwezen en het museumwe zen, in het Willem de Zwijger huis te 's-Gravehhage plechtig beëedigd. Nadat de gemachtigden en het hoofd van de secretarie van staat zich in de vergaderzaal hadden opgesteld en de Leider vergezeld van den secretaris-generaal der N.S.B., ir. C. J. Huygen en van den chef van het kabinet, jhr. D. de Blocq van Soheltinga. de zaal binnengetreden was, las het hoofd van de secretarie van staat, dr. J. H. Carp, het eedsformulier voor. Hierna legden de gemach tigden den eed of de belofte af, waarop de Leider hun instructie voorlas. De Leider ving zijn toespraak tot de gemachtigden aan met een herdenking van généraal Seyffardt, die als slachtoffer van zijn plicht is gevallen. Vervolgens zeide de Leider o.m., dat wij in deze moeilijke tijden het groote boven het kleine moe ten stellen. Het winnen van dezen oorlog door het nat.-socialisme gaat voor alles, want als de oor log verloren zou worden, aooals onze tegenstanders hopen en ver wachten, is er slechts één resul taat mogelijk, nl. dat Europa bolsjewistisch wordt. Wij natio- naal-socialisten staan in dezen strijd aan den goeden kant. Er is geen nieuw Europa mo gelijk dan een van samenwerking van volken. Daarbij moeten de volken leeren hun eigen belangen ondergeschikt te maken aan de bélangen van het groote geheel, het nieuwe Europa. De Leider herinnerde hierbij aan den hel- denstrijd om Stalingrad. Daarna sprak de Leider tot elk der gemachtigden persoonlijk over hun arbeidsterrein en hun opdracht. De Indische géinterneerdén. - De gemachtigde van den Leider voor Indië deelt mede: Aan familieleden en kennissen van Indische geïnterneerde N.S. B.'ers wordt medegedeeld, dat er aanwijzingen zijn, dat deze niet of niet allen naar Britsch-Indië geëvacueerd zijn. Van vier hunner althans is in den laatsten tijd langs verschil lende wegen hier bekend gewor den, dat zij zich nog op Java in vrijheid en in welstand bevinden In overeenstemming daarmede is, dat verschillende aan geïn terneerden geschreven en naar Ramgarh (Br. Indië) geadres seerde brieven door de afzenders als onbestelbaar zijn terug ont vangen. Ook zijn ons geen gé vallen bekend geworden, dat aoor familieleden hier te lande ant woord op hun naar Ramgarh ge schreven brieven ontvangen is. Burgemeesters herbenoemd. - Bij besluit van den secretaris generaal van het Departement van Binneniandsche Zaken is J. Baan Dzn. met ingang van 24 Februari 1943, opnieuw tot bur gemeester van de gemeente Bleis- wijk benoemd; is J. M. M. van Meetèlen, met ingang van 24 Fe bruari 1943, opnieuw tot burge meester van de gemeente Berg- schenhoek benoemd; is S. B. F. Kooiman, gerekend van 1 Ja nuari 1943 af, opnieuw tot burge meester van de gemeente Hens broek benoemd; is A. van Cam- pen, gerekend van 3 Februari 1943 af. opnieuw tot burgemees ter van de gemeente Fijnaart benoemd; is D. Hoogenboom. ge rekend van 26 Januari 1943 af, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Hoogwoud benoemd. van hedenavond 17.40 uur tot morgenochtend 8.08 uur De maand kwam heden op te 10.25 uur en gaat onder te 23.36 uur. Duitsch weerniachtbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren be kend: Aan het Ka.ukasus-front ge- vecriten van plaatselijke beteeke- nis. Bij de vernietiging van den op 5 Februari ten Zuidwesten van Noworossijsk gelanden vijand werden in totaal 31 tanks stukge schoten. De bloedige verliezen van den vijand zijn hoog. In het mondingsgebied van den Don, alsmede in de groote bocht van de Donetz verliep de dag over het algemeen kalm. Een bolsje wistisch regiment, dat bij het aanbreken van den dag de Donetz was overgestoken, werd in een tegenaanval vernietigd. De bolsjewisten zetten ook gis teren aan den middenloop van den Donets en ten Westen van den Oskolsector hun woedende aanvallen, waarbij zij sterke ge pantserde strijdkrachten in den strijd wierpen, voort. Deze aan vallen werden afgeslagen. On danks de slechte weersomstandig heden deden sterke formaties ge-, vechtsvliegtuigen doeltreffende anvallen op marcheerende co lonnes en op kwartierruimten voor de vijandelijke troepen. Ten Zuiden van het Ladoga- meer bleven nieuwe vijandelijke aanvallen zonder succes of wer den reeds in de kiem gesmoord. Bij een eigen tegenaanval werden voor het front van een regiment 400 gesneuvelde bolsjewisten ge teld. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van artillerie en ver kenningstroepen. Luchtdoelartillerie op schepen van de Duitsche marine in con- vooi varend met aanvoersclrepen naar Tunesische havens schoot 7 Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Storingsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht enkele bommen neer op West-Duitsch gebied en veroorzaakten 'hierdoor schade aan gebouwen. Bij een luchtaanval op de Fran-: sche kust aan den Atlantischeri Oceaan werden volgens de tot dusver ontvangen berichten drie vijandelijke bommenwerpers neer geschoten. Een Zuid-Engelsche havenstad In zijn weermachtbericht van gisteren maakte het Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend: Aan het front van Tunesië zwakke bedrijvigheid van verken- ningsafdeelingen. Onze bom menwerpers veroorzaakten uitge strekte branden in de haven van Algiers. Een meermotorige vijan delijke bommenwerper werd neergehaald in de zone van Ga- bes. Vijandelijke vliegtuigen vlo gen boven de kuststreek tusschen Agrigento en Porto Empedocle, waarbij zij zonder eenig gevolg een trein met mitrailleurs be schoten. Eien van onze vliegtuigen is niet te ruggekeerd. Tusschen Gela en Butera werd een Spitfire door machinegeweervuur neergescho ten. De bestuurder werd gevan gen genomen. Formaties vijande lijke vliegtuigen deden een aan- werd overdag door snelle Duit sche gevechtsvliegtuigen aange vallen. Zooals in een extrabericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten enkele dagen geleden in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan een in Oos telijke richting varend convooi aangevallen, dat - met koers naar de Britsche eilanden uit zwaar geladen vrachtschepen en tank schepen van meer dan gemid delde grootte bestond en dat overeenkomstig de waarde der la ding bijzonder krachtig beschermd was. De in den strijd geworpen groep duikbooten boorde van dit con vooi in hevige gevechten, die dagenlang duurden, 14 schepen, waaronder 5 tankschepen, met een gezamenlijken inhoud van 100.000 brt. in den grond. Eén ander schip werd getorpedeerd. De oorlog ter zee. - De Ber- lijnsche A. N. P.-correspondent, meldt: De twee extra berichten, welke Zondag en Maandag door het opperbevel der weermacht be kend gemaakt zijn en waarin ge meld werd, dat wederom vier en dertig schepen tot zinken zijn gebracht, doen voor een oogen- blik de aandacht van het Oos telijk front afdwalen naar het val op de omgeving van Cagliari, waarbij onder de burgerbevolking drie personen gedood en vier ge wond werden. Er werd lichte materieele schade aangericht. Onze jachtmachines haalden vier vijandelijke toestellen omlaag, waarvan er drie in zee stortten, resp. nabij Kaap Pula, Kaap Spartivento en op 40 km. ten Zuiden van laatstgenoemde Kaap terwijl het vierde toestel op den grond terecht kwam tusschen lglesias en San Antioco. Gistermiddag hebben viermo torige Amerikaansche bommen werpers talrijke bommen laten vallen op Napels, waarbij schade werd aangericht en slachtoffers werden gemaakt. Men is bezig den omvang van de schade na te gaan. Vier aanvallende ma chines werden brandend door het luchtdoelgeschut neergehaald en door onze jagers; een ten Zuiden van Kaap Posillipo, twee in de golf van Napels ten Zuiden van Torre Annunziata en de vierde ter hoogte van Capri. nog langere front op de wereld zeeën, waar de Duitsche duik booten steeds intensiever wor dende operaties uitvoeren. Reeds eenige malen hebben weermacht berichten gesproken over de duikbootgroepen. die de vijande lijke convooien aanvielen. De Duitsche marine schijnt dus thans inderdaad tot het toepas sen van een nieuwe tactiek te zijn overgegaan, een tactiek ove-- rigens, die reeds in voorgaande oorlogsjaren bij enkele onderne mingen werd toegepast. Meer dan ooit te voren blijkt thans, dat de Duitsche marine-strategie zich onder leiding van admiraal Dönitz is gaan baseeren op het gebruik van het kleine oorlogs schip, i.e. de duikboot en de voorteekenen wijzen er op, dat deze strategie van maand tot maand verder uitgewerkt wordt. Uit de samenvatting der jongste duikboot-operaties blijkt, dat de aüikbootgroepen in alle wateren tusschen de Zuidpool en de Noordpool optreden. Langzaam maar zeker wordt een net over de oceanen gesponnen, dat indien de productie der duik- bootwerven op peil gehouden wordt en niets wijst er op, dat dit niet het geval zal zijn eens bijna ondoordringbaar wor den zal. De Führer spreekt tot partij leiders. Op uitnoodiging van den Führer hebben zich de Reichslei- ter en Gauleiter na een bijeen komst van 7 Februari naar het hoofdkwartier van den Führer begeven. In den loop van het bezoek heeft de Führer tot de aanwezige partijleiders over den militairen en politieken toestand gesproken. In zijn toespraak, die van groote vastbeslotenheid en absoluut vertrouwen in de overwinning ge tuigde, gaf de Führer uitdrukking aan zijn overtuiging, dat de hardheid van den tijd, en de daardoor in het Duitsche volk groeiende geest, het Duitsche volk een enorme kracht ver- leenen en het onoverwinnelijk zullen maken. Het bezoek van den Reichslei- ter en den Gauleiter aan den Führer in diens hoofdkwartier eindigde met de hartstochtelijke aanvaarding door de partijlei ders van de groote taak, waar voor het volk in zijn zwaarsten strijd gesteld is. (D.N.B.) Wijzigingen in het Britsche kabinet. - Uit Londen wordt ge meld: De koning heeft de benoeming van Morrisson tot minister voor den wederopbouw en van Strauss tot parlementair secretaris bij dit nieuwe ministerie goedgekeurd. Hij heeft eveneens zijn goedkeu ring gehecht aan de volgende wijzigingen in het Britsche ka binet: Kapitein Crookshank, benoemd tot minister Van posterijen, Dun can Sandys tot parlementair se cretaris bij het ministerie van voedselvoorziening, Ralph Ashe- ton tot secretaris bij het minis terie van financiën, majoor Ar thur Henderson tot secretaris bij het ministerie van oorlog. (Ofi). Pavolini. - De afgetreden Ita liaansche minister van volksvoor lichting. Pavolini, is benoemd tot leider van het dagblad „Messa- gero." - (Stefani). Bars en nachtlokalen in Ber lijn gesloten. - Het economische bureau Berlijn heeft alle bars en nachtlokalen gesloten, daar zij niet voor den oorlog van belang zijn. (D.N.B.) Amerikaansche verliescijfers. - Uit Washington wordt gemeld: het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft de volgende verliescijfers van het leger voor de gevechten sedert het begin der vijandelijkheden tot 24 Ja nuari op alle oorlogstooneelen gegeven: gesneuveld 2915, ge wond 5867, vermist 27.277. ge vangen 4215, geïnterneerd 98. (D.N.B.) Geval van gasbedwelmïng te Hilversum. - Zaterdagavond von den buren het echtpaar S„ wo nende in de Egelahtiersstraat te Hilversum, bewusteloos in de keuken liggen. Het bleek, dat de 55-jarige bewoner en zijn 58-ja- rige vrouw door gas waren be dwelmd, doordat de slang van het gasstel was losgesprongen. Politie en geneeskundige dienst waren spoedig ter plaatse, waar na de slachtoffers, wier toestand ernstig was, naar de R.-K. zie kenverpleging werden overge bracht. Slachtoffer van een oplichter. Dezer dagen vervoegde zich een persoon in de uniform van ma rechaussee aan de woning van mevrouw L. Wildervank te Sap- pemeer. Hij vertelde haar in diep vertrouwen, dat haar zoon was aangewezen als gijzelaar, doch dat hij wel een middel wist om dit gevaar af te wenden. Op de vraag van mevrouw, wat voor middel dat dan wel was, kreeg zij ten antwoord, dat wanneer mevrouw bereid was f2000 te storten, zij van alles af was en haar zoon verder niet zou wor den lastig gevallen. Mevrouw liep in den Val en betaalde den man onmiddellijk een bedrag uit van f.2000. Eerst later drong het tot haar door, dat zij wel eens slachtoffer van een oplich ter kon zijn en zij nam daarom de politie in den arm. Tot nu toe is het niet gelukt, den pseudo-ma rechaussee te pakken te krijgen. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Doodelijk ongeval. In de gemeen te Nuth is de 36-jarige onge huwde landbouwersknecht H. T. uit Wijnandsrade onder een zwaargeladen kar gevallen. Een rad ging hem over het hoofd, zoodat de dood schier onmiddel lijk intrad Kind in zweminrichting ver dronken. - Zondagmiddag heeft men in de bad- en zweminrich ting „Het Bosbad", te Den. Haag uit een bassin het lijk opgèhaald van den zevenjarigen M. V. uit de Kranestraat. Het lichaam van het ventje lag op den bodem van het bassin. De wijze, waar op het kind verdronk» is, is nog niet bekend. Bij onze vrijwilligers. Een yerkenningstroep zoekt verbinding met den vijand Orbls-Holland-Paz m Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 105.'43 Den Haag. 9 uur. café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1