extra-bericht. Meer dan 100.000 ton tof zinken gebracht Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen kunst en letteren gemengd nieuws verduisteren: iEerk en school. 83ste Jaargang Maandag 8 Februari 1943 No. 25417 Italiaansche iWeermachtsberichten Wë -T' -W-- Is# - De hooikïst bewaart de warmte; maakt er een nuttig gebruik van. Luit.-generaal Seyffardt gevallen als slachtoffer van een revolver aanslag. Vervroegd sluitingsuur in Noord- en Zuid- Holland. BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede: In zware, hardnekkige gevechten hebben duikbooten uit kon vooien, die naar Engeland voeren en bestemd waren voor het Afrikaansche en het Sovjet-Russische front, 16 volgeladen trans portschepen en tankschepen met een gezamenlijken inhoud van 102.500 ton, alsmede 4 zeiltransportschepen tot zinken gebracht. Drie andere schepen werden door torpedo's beschadigd. Een andere Duitsche duikboot heeft in hei Oostelijke deel der Middellandsche Zee een kruiser van de Dido-klasse in den grond geboord. Verder deelde het opperbevel Zaterdag mede: De bij Noworossiisk gelande bolsjewistische formaties werden ondanks taai verzet verder op ééngedrongen. Zes aan land ge brachte vijandelijke tanks wér den stukgeschoten. Hernieuwde landingspogingen mislukten. In het mondingsgebied van den- Don, in den sector van de Do- netz en Oskol zette de vijand zijn aanvallen voort. Aan den benedenloop van de Donetz en in den sector van Liwny mis lukten deze aanvallen met zeer zware verliezen voor den vijand, j Aan den middenloop van de Do netz en ten Westen van den Os- kol-sector zijn groepsgewijze ge- ■^^Sfechten aan den gang, waarbij vijandelijke aanvallen afgewis seld werden door eigen tegen aanvallen. Nieuwe heftige aanvallen der bolsjewisten ten Ziuden van het Ladogameer werden bloedig af geslagen. Gereedstaande troepen werden door artillerievuur uit eengeslagen. In de wateren van het Hooge Noorden boorden snelle' Duitsche gevechtsvliegtuigen een vijande lijk koopvaardijschip van 5000 b. r.t. in den grond en wierpen een vrachtschip van 6000 b.r.t. in brand. Bij een aanval op het stads.- en havengebied vanMoer- mansk veroorzaakten bomtreffers vernielingen. In Tunesië veroverden Duitsch- Italiaansche gevechtstroepen, doeltreffend door de luchtmacht gesteund, een domineerende hoogtestelling en behielden deze in weerwil van vijandelijke te genaanvallen. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen veroorzaakten bij een aan val overdag over het Kanaal door bomtreffers van zwaar ka liber aanzienlijke schade in een kustplaats. In de zware afweergevechten in het Donetsgebied hebben zich de 249ste divisie infanterie en de 7e pantserdivisie bijzonder on derscheiden." En Zondag: Het gros van den in het gebied van Noworossiisk gelanden vijand is vernietigd. Zwakke overblijfselen zijn op een zeer klein gebied opeengedron gen. In den Westelijken Kauka- sus werden nieuwe vijandelijke aanvallen met bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Daar bij werden op 5 en 6 Februari 21 pantserwagens buiten gevecht gesteld. Terwijl in de Donetzbocht ten Oosten van Sj achty slechts plaat selijke gevechten plaats vonden, duurt de afweerslag in het mon dingsgebied van den Don, aan de Midden-Donetz en ten Wes ten van den Oskolsector met onverminderde hevigheid voort. De bolsjewisten leden bij hun aanvallen, die zij ondernamen, zonder rekening te houden met de offers, zeer zware, bloedige verliezen. In een onoverzichtelijk boschgebied werd een vijande lijk regiment tot den strijd ge dwongen en volkomen vernietigd Aan de andere fronten verliep de dag over het algemeen rustig. Sterke formaties der luchtmacht bestookten den geheelen dag marcheerende colonnes van den vijand. Aan het front in Tunis leven dige bedrijvigheid van verken ningspatrouilles aan weerskan ten. Ten Noord-Oosten van Oran hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen in den afgeloopen nacht een vijandelijk konvooi aange vallen en volgens de tot dusverre ontvangen berichten drie trans portschepen met een gezamen lijken inhoud van 18.000 ton zwaar beschadigd. Een der sche pen geraakte in brand. Bij nachtelijke stqringsvluch- ten boven West-Duitschland heb ben vijandelijke vliegtuigen, door hier en daar" bommen te laten vallen, geringe verliezen onder de bevolking veroorzaakt. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. Churchill weer in Engeland. - De Britsehe nieuwsdienst meldt, dat minister-president Churchill in Engeland is teruggekeerd, na in de afgeloopen week een be zoek aan Tripolis te hebben ge bracht. Ciano ambassadeur bij den Heiligen Stoel. - Officieel wordt bekend gemaakt, dat graaf Ciano is benoemd tot Italiaansch ambassadeur bij den Heiligen Stoel. (D.N.B.) Zaterdag deelde het Italiaan- sche opperbevel mede: Aan het front in Tunesië heb ben Duitsch- Italiaansche strijd krachten een levendige verken ningsactiviteit ontwikkeld en na een hevig gevecht een belang rijke stelling bezet. Duitsche ja gers schoten 3 vijandelijke vlieg tuigen neer. Vijandelijke bommenwerpers hebben brand- en brisantbom men neergeworpen op Palermo, waardoor geringe schade werd aangericht. Het aantal slachtof fers is nog niet vastgesteld. Drie K;Ü Bij onze vrijwilligers. Een mitrailleurpost in sneeuw en ijs Orbis-Holland-Paz m Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en het Legioen kunnen eKt^Zieh op onderstaande data bij ^»e genoemde adressen vervoegen, ten. einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vollen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 9.2.'43 Amersfoort, 10 uur, dienst gebouw - Leusderweg 10.2.'43 Den Haag. 9 uur. café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg der vijandelijke vliegtuigen wer den door de luchtdoelartillerie neergeschoten. Een kwam in zee terecht op 5 kilometer ten Noord oosten van Montepellegrino, de tweede bij Finale (Defalu) en de derde bij Carini. De vijandelijke luchtaanvallen van 4 Februari op stad en pro vincie Turijn veroorzaakten on der de burgerbevolking in totaal 39 dooden en 62 gewonden,' ter wijl in La Spezzia 11 personen werden gewond. Een van de viermotorige bom menwerpers, die op 3 Februari aanvallen heeft gedaan in de omgeving van Ragusa, werd bij Pozzallo door batterijen lucht doelgeschut neergeschoten. Be halve het in het weermachtbe- richt van gisteren gemelde vlieg tuig werd nog een ander vlieg tuig door het afweervuur getrof fen, dat ten Noord-Oosten van Trapani in zee stortte. Eén van onze duikbooten is niet op haar steunpunt teruggekeerd. Enkele leden der bemanning werden gered. De familieleden der overige leden zijn verwittigd. En Zondag: Levendige bedrijvigheid van ar tillerie en andere wapens aan de grens tusschen Libye en Tunis. In Tunis actie van verkennings- afdeelingen; wij hebben eenige tientallen gevangenen gemaakt. Een Amerikaansche patrouille, die met auto's tot onze linies door drong. werd gevangengenomen. Vliegtuigen van de Spil hebben concentraties van gemotoriseerde strijdmiddelen en op marsch zijnde ravitailleeringscolonnes aangevallen. Schepen op de reede van- Tripolis werden gebombar deerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben Zaterdag brisant- en brandbom men laten vallen in de omgeving van Finale (Palermo), waardoor brand ontstond in een boschge bied. Zij openden machinege weervuur op twee passagierstrei- nen tusschen Licata en Gela en in de omgeving van Cassibile (Syracuse). Er zijn één doode en 5 gewonden. Op den leider van het Vrijwil ligerslegioen Nederland, den voor- maligen chef van den Nederland- schen generalen staf luitenant- generaal H. A. Seyffardt, is op -5 Februari 1943 vroeg in den avond voor de deur van zijn woning te Den Haag, een revolveraanslag gepleegd. Luitenant-Generaal Seyffardt is op 6 Februari aan zijn zware verwonding bezweken. Luitenant-generaal Seyffardt heeft in de beslissende Junidagen fan 1941 toen Duitschland aan trad tegen het bolsjewisme, den oproep tot vorming van het Ne- derlandsche Legioen uitgevaar digd. Onvermoeid heeft de gene raal sedert deze dagen voor het Legioen in het, Oosten vrijwil- gers aangeworven. Met dezen man is een van de weinige ver vooruitziende gene raals van het oude Nederland- sche leger heengegaan. Van al le kanten heeft generaal Seyf fardt als commandant van het Legioen, dat zich in het Oosten meermalen schitterend heeft ge dragen en dat in het weer- machtsbericht met roem ver meld werd, sympathie en ach ting verworven. Der höhere SS.- und Polizei- führer Nordwest und General- kommissar für das Sicherheits- wesen deelt mede: Met onmiddellijke inwerkingtre ding wordt voor de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland het sluitingsuur voor café's en restaurants e.d. van 23.00 uur op 21.00 uur en het tijdstip, waarna men zich niet op straat mag bevinden, van *24.00 uur op 22.00 uur gesteld. Verdergaande plaatselijke bepalingen, die reeds genomen zijn, worden hierdoor niet aangetast. w.g. RAUTER, der höhere SS- und Polizeifiihrer Nordwest und Generalkommissar für das Sicherheitswesen. Den Haag, 8 Februari 1943. Rudolf Herzog overleden. - De bekende Duitsche schrijver Ru- dolf Herzog is in den ouderdom van 73 jaar te Rhein Breitbach overleden. Prijzen aan Toonkunstenaars Evenals in 1941 heeft de secretaris generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten ge meend een stoffelijk blijk van waar deering te moeten toekennen aan een aantal toonkunstenaars, die In het afgeloopen seizoen als compo nist of dirigent op bijzondere wijze tot de verrijking der Nederlandsche Toonkunst hebben bijgedragen, als mede aan eenige jonge toondich ters, wier arbeid van dergelijke'hoe danigheden was, dat hij verdiende te worden aangemoedigd. Aldus werd dit Jaar een aantal geld prijzen. verdeeld in drie groepen, toegekend en wel als volgt: In groep a: aan H. Badings, Ed. Flipse, Cor de Groot, O. van Hemel, J. Ingenhoven. D. Ruyneman en A. Voormolen. In groep b aan: Th. v. d. Bijl, G. Boedijn, C. Dockum. A. Drels- sen, A. van der Horst, J. Koetsier, W. Landré, J. Mul, W. van Otterloo, M. Prick van Wely, L. Ruygrok, L. Schmidt, H. Strategier en A. Ver haar. In groep c aan: C. Backers. J. O. Berghout. H. van Dalen, F. Focke, H. Geraedts, J. van Ginneken, A. d Klerk. E. Mulder, M. Nlel. H. Nle- land, H. Schouwman, L. Somer, L. Toebosch en W. de Vries Robbé. „Het gaat zelfs zeer goed." - Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 1 in zyn politiek weekpraatje over het onderwerp: ,,Het gaat zelfs zeer goed." De mandarijnen- en sinaasap pelenbon nog 14 dagen geldig. - De geldigheidsduur van bon „re serve 4-03" recht gevende op 350 gram mandarijnen of sinaasap pelen en van bon „reserve 4-04" recht gevende op 850 gram mandarijnen of sinaasappelen, is verlengd tot en met Zaterdag 20 Februari a.s. Kent uw plicht! - Het bolsje wisme vormt een bedreiging voor geheel Europa. Daarom is zijn bestrijding ook een gemeenschap pelijke Europeesche plicht. Dient uw land en uzelve en blijft niet langer afzijdig. Stort op giro 432100, Verzorgmgsfonds van het Vrijwilligers-Legioen Ne derland. Moord te Rotterdam. - Don derdagavond is in een pand aan de Adrians straat te Rotterdam het lijk gevonden van de 40-jari- ge vrouw T. R., die daar alleen woonde. Het had den buren be vreemd, dat zij den geheelen dag geen teeken van leven had ge geven en toen een buurman, die vaak boodschappen voor haar deed, eens boven ging kijken, vond hij de vrouw badend in haar bloed voor haar bed op den grond liggen. Zij bleek op gru welijke wijze, vermoedelijk door middel van een mes, vermoord te zijn. Aangenomen moet wor den, dat de vrouw Woensdag avond j.l. om het leven is ge bracht. Uit de woning is een aantal voorwerpen ontvreemd, n.l. een Erres-radiotoestel K.G. 175, licht bruin teakhout met ingebouwde luidspreker, een houten plankje, waarop een zeilscheepje van verchroomd metaal, een bruine bontmantel (kalfsvel), een zwar te mantel, met bont afgezet, een zilvervos, benevens een bedrag aan geld. De waarnemende commissaris van politie van groep 3 verzoekt hun, die inlichtingen kunnen verschaffen zich te willen ver voegen aan het hoofdbureau van politie, Haagsche Veer, telefoon 27000, toestel 188. van hedenavond 17.38 uur tot morgenochtend 8.09 uur De maan kwam heden op om 9.59 uur en gaat onder te 22.22 uur, Prof. p. h. Damsté t In den ouderdom van 82 Jaar is te Utrecht overleden de oud-leeraar in de Latijnsche taal- en letterkunde aan de Utrechtsche Universiteit prof. dr. Pleter Helbert Damste. De overledene werd op 10 Augus tus 1860 te Wilsum in Overijssel ge boren. Van 1872 tot 1879 bezocht hij de gymnasia te Kampen en Lei den. In 1879 werd hij ingeschreven als student in de klassieke taal en letterkunde aan de universiteit te Leiden waar hij in 1885 doctoraal examen deed. Van 1855 tot 1887 was hij pri vaat-docent in Leiden en van 1887 tot 1889 rector van het gymnasium te Gorinchem. in 1889 volgde zijn benoeming tot rector in Lelden en daarna werd hij benoemd tot hoog leeraar in de Latijnsche taal- en letterkunde te Utrecht. In 1930 ging hij met pensioen. Hij heeft zeer véél wetenschappelijk werk ge schreven. maar hij was ook zeer be kend als roeier en eere-Ud van ver schillende roeivereenigingen, o.a. Njord te Lelden. Van zijn hand ver scheen ook het bekende handboek voor de roeisport. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag 10 Februari om twaalf uur op de begraafplaat» aan het Groene Kerkje te Oegstfeest.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1