83ste Jaargang Zaterdag 6 Februari 1943 No. 25416 BUITENLAND. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN De handen ineen, ten bate van Europa! De hooikist bewaart de warmte; maakt er een nuttig gebruik van. Mussolini vervangt graaf Ciano. VERDUISTEREN; DE HOOIKIST IN DE HUISHOUDING. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De strijd in het Oosten In aanvulling op het weermachtbe- richt vèmeemt het D.NJ3. nog het volgende: Reeds sedert weken vieren de bolsjewisten aan het Kaukasus- front goedkoope overwinningen met de zg. verovering van steden, die door de Duitsche troepen in sedert lang voorbereide en dik wijls dagenlang voor de plaatse lijke bolsjewistische leiding ver borgen gebleven transportbewe gingen volgens de plannen zijn ontruimd. De hieraan deelnemen de troepen, in het bijzonder het 57ste Duitsche pantsercorps onder bevel van zijn commandant, ge neraal der pantsertroepen Kirch- ner, hebben tijdens sneeuwstor men en dikwijls meterhooge sneeuw hun taak met slechts zeer geringe verliezen aan materieel en personeel uitgevoerd. De bolsje wistische formaties naderen de Duitsche achterhoede meestal slechts aarzelend, daar de toestand der. wegen, het ontoereikende spoorwegnet en vooral het ge blokkeerde spoorwegknooppunt Stalingrad door het dappere 6de leger de opmarschbewegingen der bolsjewisten aanzienlijk bemoei lijkten. Uitgestrekte Duitsche mijnenvelden verhinderden daar bij dagenlang een gevechtscon- *act tusschen de bolsjewistische voorhoede en de Duitsche achter hoede. Sterke bij de achterhoede ingedeelde gemotoriseerde een heden pioniers vernielden de ver- keersinstallaties, bruggen, wegen en kwartiermogelijkheden voor zeer langen tijd. Met krachtige hulp van inheemsche formaties, onder wie verscheidene eskadrons vrijwilligers, werd ook het grootste deel der burgerbevolking bijtijds voor de bolsjewistische commissa rissen in veiligheid gebracht. In het gebied ten Westen van Woronesj, waar omvangrijke Duit sche reserves voor het afweren van bolsjewistische massale aan vallen en voor het va-breken van de aanvoerwegen der bolsjewisten ter beschikking zijn, worden de marsch- en transportbewegingen aan beide zijden door sneeuwver- stuivingen zeer bemoeilijkt. Ten Zuiden van het Ladogameer duren de succesvolle afweerge- vechten voort. De bolsjewisten zijn er daarbij niet in geslaagd, on danks verscheidene achter elkaar ondernomen aanvallen, tot de voornaamste Duitsche linies door te dringen. De A.NP.-correspondent te Ber lijn meldt: De situatie van het Zuidelijk deel van het Oostelijke front is thans zoo. dat de Duitsche strijd krachten ten Zuiden van Rostof een bruggehoofd vormen. Alle aanvallen op dit bruggehoofd zijn tot dusver afgeslagen. Aan het midden-Donfront ver plaatst het zwaartepunt van den strijd zich meer naar het Noor den. in de richting van Liwny. Hier stuiten de bolsjewieken op steunpunten, die zich reeds lang in handen der Duitschers bevin den, zoodat naar men van mili taire zijde in de Duitsche hoofd stad verklaart, tot dusver al hun aanvallen op de Duitsche hoofd- weerstandslinie zijn afgestuit. Aan beide zijden worden de ge vechtshandelingen in het gebied van Woronesj belemmerd door felle sneeuwstormen, die de sneeuw tot manshoogte doen opwaaien. De strijd is hier zeer onoverzich telijk en het zal nog eenigen tijd duren, voor de fronten zich dui delijker af teekenen. Van Duitsche zijde verklaart men in dit gebied nog over sterke reserves te be schikken, die nog niet alle inden strijd zijn geworpen. Eén ding is volgens militaire klingen zeker, namelijk, dat de bolsjewistische voorhoeden, die op sommige pun ten zich diep in het Duitsche front hebben gewaagd, afgesneden en in de pan gehakt zullen worden. Ten aanzien van den strijd ten Zuiden van het Ladogameer ver klaart men te Berlijn, dat de bolsjewisten hier, afgezien van de moerassige en vrijwel waarde- looze oeverstrook, ondanks de fel heid hunner aanvallen geen ter- i reinwinst hebben kunnen behalen. Sluiting van een aantal Duit sche bedrijven - De A.NP-corres- pondent te Berlijn meldt: Van de door het rijksministerie van economische zaken uitge vaardigde verordeningen tot mo bilisatie van de volkskracht, is de meest ingrijpende wel die, welke de sluiting gelast van alle win kels, die voor de voorziening in de levensbehoeften der bevolking niet absoluut noodzakelijk zijn. Hier onder vallen in de eerste plaats t-jE oorlc 1 ren, st AJ door E oorlog, dien wij voe- ;taat alleen reeds zijn langeren duur in het teeken van een steeds toenemende to taliseering. Wat in den beginne nog beschouwd kon worden als een door zijn localen aard be perkt politiek of militair succes is ondertusschen uitgegroeid tot een ring, welke de wereld om vat, waar binnen geen partijen meer tegenover elkaar staan en ook geen legers, zelfs geen we reldbeschouwingen, maar gan- sche volkeren, die. om hun be staan vechten. Wie dezen oorlog verliest, zal zich terug moeten trekken van het podium der over het lot beslissende machten; wie hem wint, is daardoor voor eens en voor altijd meester over zijn eigen lot geworden." Met deze analyse vangt de Reichsminister dr. Göbbels zijn aan den totalen oorlog gewijd hoofdartikel in het jongste nummer van Das Reich aan. En in het verdere verloop zegt hij dan: „Maar het gaat er nu niet meer om tijdens den oorlog zooveel mogelijk van den vrede te behouden, maar veeleer dóür- om: alle krachten in te spannen om daardoor de zege voor te be reiden en ten slotte den gehee- len vrede terug te winnen. Dat moeten wij goed voor oogen hou den. Des te radicaler en totaler wij den oorlog voeren, des te sneller bereiken wij zijn succes vollen afloop. En omdat deze oorlog door onze tegenstanders tegen ons volk in zijn geheel ge voerd wordt, heeft niemand het recht, ook niet uit eigenbelang, zich buiten de krachtsinspannin gen te houden. De tijden zijn voorbij, dat een deel van het volk den oorlog voerde en een deel kon toekijken. Een volksoor log - en de ons opgedrongen oor log is er zoo een in den volstrek- ten zin des woords - moet door het geheele volk geleden en ge leid worden. Omdat hij ons allen zou vernietigen, indien wij hem verloren, zal hij ons allen ook ten goede komen, indien wij hem winnen." Deze door hun aanvullingen in het vervolg van het artikel voor zekere deelen van het Duit sche volk bestemde woorden, zijn ongetwijfeld ten volle van toepassing op een deel van het Nederlandsche en misschien wel op het overgroote deel! Hoevelen onzer tellen de onvermijdelijke ongemakken van thans licht in het volle bewustzijn, dat de Ne derlanders, Duitschers, Italianen, Hongaren, kortom allen, die aan een der fronten staan, vier-en- twintig uren van den dag hun leven veil hebben voor ons aller belang en welzijn? Hoevelen on zer realiseeren zich steeds, dat uit deze overgangsperiode het goede voor geheel Europa gebo ren zal worden en dat geen en kele geboorte zich zonder lijden voltrekt? Hoevelen onzer in Duitschland te werk gestelde ar beiders zijn derwaarts getogen in het volle besef, dat het hun plicht als Europeaan is daarheen te gaan, waar zij zich voor Europa het nuttigst kunnen maken? In de laatste vormingsbijeen komst van N.SB. en N.S.D.AP. heeft Hauptdienstleiter Schmidt aangekondigd, dat in den ver volge bij de aanwijzing voor te werkstelling elders in Europa niet meer gelet zal worden op dat gene wat het zoontje van den beter gesitueerde onderscheidt van den handwerksman, maar dat slechts één vraag gesteld zal worden: kan de betrokkene zich elders nuttiger maken? En Gau leiter Sauckel, de Duitsche alge- Communistische dreiging. Teekening Sturtzkopf Pax. meen gevolmachtigde voor de mo bilisatie van arbeidskrachten, die kortelings een reis door alle be zette gebieden maakte om het vraagstuk der opgevoerde mobi lisatie te bestudeeren, drukte het zóó uit, dat de tewerkstelling wel licht in Duitschland zal plaats vinden, maar bovenal ten behoeve van Europa. Voor ons land zal dus weldra het geheele volk de Nederlandsche krachtsinspanning - vergeleken bij de Duitsche een zéér vreed zame! - te dragen krijgen, zooals wij eens te zamen zullen profi- teeren van de vruchten dezer inspanning: het welvarend, niet langer door op staats-egoïsme ge fundeerd gekrakeel verscheurd Europa van morgen. zaken, die luxe-artikelen verkoo- pen, juwelierszaken, postzegelhan dels. chocoladewinkels e.d. Van andere zaken, zooals die welke meubelen, antiquiteiten, boeken, tabaksartikelen e.d. verkoopen, zal een deel worden gesloten. Ook wordt de mogelijkheid overwogen, dergelijke zaken samen te voegen. In plaatsen, waar zich verschil lende warenhuizen bevinden, wordt een deel hiervan stilgelegd. De voorraden der gesloten zaken, die doorgaans nog maar zeer be scheiden zijn, zullen in de open blijvende zaken worden verkocht. voorzoover zij niet voor bijzondere doeleinden worden gebruikt. Het is te verwachten, dat het beeld der winkelstraten, zooals bijvoorbeeld de Kurfürstendamm te Berlijn, waar zoovele luxezaken gevestigd zijn, zich tengevolge van de winkelsluiting aanzienlijk zal wijzigen. Hoeveel zaken onder de verordening vallen, is moeilijk te zeggen, doch het zal zeker een getal van zes cijfers zijn. Tot de handwerkbedrijven, die stilgelegd worden, behooren goud en zilversmederijen, plisseerde- rijen. luxe-kleermakerijen e.d. Het Bij onze vrijwilligers. Trouwe kameraden Atlantic-Holland-Pax m Het SS-Ersatzkommanüo deelt mede: Vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen kruinen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. VB.'43 Amsterdam, 9 uur, school Iepenweg 13. 8.2.'43 Utrecht, 10 uur, MariapL W ehrm achtsheim 93.'43 Amersfoort, 10 uur, dienst gebouw Leusderweg iO.2,'43 Den Haag. 9 uur. café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg Officieel is de volgende wijziging in de Italiaansche regeering be kend gemaakt: De functie van onderstaatsecre- taris bij het bureau van den mi nisterpresident wordt overgeno men door den nationalen raad Amilcare Rossi, voorzitter van den bond van frontstrijders, die gene raal Luigi Russo opvolgt. Het ministerie van buitenland- sche zaken wordt door den Duce overgenomen. Giuseppe Bastia- nini blijft onderstaatssecretaris in dat ministerie. Graaf Ciano wordt voor drie jaar benoemd tot lid van den grooten .raad van het fascisme (D.N.B.). Met betrekking tot de wijziging van het kabinet wordt verder officieel medegedeeld Umberto Albini, tot nu toe pre fect van Napels, neemt, in plaats van Buffarini Guidi, het onder staatssecretariaat vsCn het mi nisterie van binnenlandsche za ken waar. Alfredo de Marsico neemt de leiding over van het ministerie van justitie. De huidige functio naris, graaf Grandi, blijft voor zitter van de Kamer van fasces en corporaties, In plaats van Thaon dl Revel is tot minister van financiën be- i noemd baron Giocomo Acerbo, j tot nu toe voorzitter van het in- J ternationale landbouw instituut. Giuseppe Bottai wordt als mi nister van opvoeding opgevolgd door den rector der universiteit van Pisa, Carlo Biggini. Het ministerie van openbare zaken wordt door den nationa len raad Zenone Benini overge nomen van Giuseppe Gorla. Host Venturi wordt als minis ter van verkeer afgelost door Cini. Carlo Tiengo neemt de func tie van minister van corporaties over van senator Ricco. Aan het ministerie voor volks ontwikkeling wordt Alessandro Pavolini opgevolgd door Polve- relli, tot nu toe onderstaatssecre taris aan dit ministerie. Tot minister voor deviezen is benoemd Oreste Bonomi, als op volger van minister Riccardi. Het onderstaatssecretariaat voor oorlogsproductie wordt tot mi nisterie verheven. Generaal Fa-' vagrossa, die tot nu toe daar on derstaatssecretaris was, is tot minister benoemd. In politieke Italiaansche krin gen gaf men als zijn meening te kennen, dat aan het bezetten van bijna alle ministerposten door nieuwe bewindsmannen juist in deze phase van den oor log een verstrekkende principi- eele beteekenis moet worden ge hecht. Daardoor is een verdere straffe samenballing van alle nationale krachten in den groo ten strijd om de eindoverwinning mogelijk geworden. Bijzondere aandacht verdient .het feit, dat de Duce thans de leiding op zich genomen heeft van het ministe rie van buitenlaridsche zaken. Daarmede heeft hij duidelijk wil len laten uitkomen, dat de lei ding der fascistische buitenland- sche politiek uitsluitend door hem bepaald: wordt. Daar Mus solini ook de leiding gehouden heeft van de drie weermachts ministeries en van het departe ment van binnenlandsche zaken, treedt sterker dan ooit de alleen leidende en alleen verantwoor delijke persoonlijkheid van den Duce op den voorgrond. (D.N.B.) van heden- en morgenavond 17.35 uur tot resp. morgen en Maandagochtend'8.12 uur 6 Febr.: maan op te 9.05 uur; onder te 19.47 uur. 7 Febr.: maan op te 9.34 uur; onder te 21.06 uur. aantal, dat de verordening omvat, is kleiner dan bij de winkelzaken, daar reeds een groot aantal be drijven in de bewapeningsindustrie ingeschakeld is. Buste van Lenin te Londen be schadigd. - Naar de Londensche correspondent van Aftonbladet meldt, is de buste van Lenin. die in den winter van 1941 na het uitbreken van den Duitsch-Rus- sischen oorlog door den sovjet ambassadeur te Londen, Maisky, op Holford square te Londen plechtig was onthuld, dezer da gen zwaar beschadigd. De buste staat voor het huis, waarin Le nin als jong revolutionnair te Londen voor en tijdens den eer sten wereldoorlog woonde. De buste werd met een hard voor werp toegetakeld, de kin werd er ten deele afgeslagen en het ge heel met olie besmeurd. De buste is waarschijnlijk niet te herstel len en zal door een nieuwe ver vangen moeten worden. (D.N.B) BEZUINIG OP GAS EN ELECTRICITEIT. Bij gebruik van de hooikist voor het bereiden van spijzen, moet men met overleg te werk gaan. Zoo moeten de pannen van buiten goed schoon zijn en bij het in zetten in de kist of de mand, die als hooikist dienst doet, mag niet gemorst worden. De kist, mand of kranten - welke immers eveneens een goede hooikist kunnen vor men - doe men gedurende de be reiding vooral niet open. Wan neer er in een kist verschillende pannen gaan, plaatse men op iedere pan afzonderlijk een stevig kussentje. Zoodoende behoeft er geen warmte verloren te gaan. Na het gebruik behoort de hooikist open te blijven „om te luchten". Wie zich aan deze richtlijnen houdt, behoeft niet bang te zijn voor overschrijding van het gas- en electriciteitsrantsoen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1